Romantika i sex po knjiski

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#1 Romantika i sex po knjiski

Post by sunday_morning »

imali smo nesto slicno cini mi se kada je film u pitanju...

DonDavudes me je potakao na ovo kada rece da mu je najbolja ljubavna ''scena'' u ''Kome zvono zvoni'' od Hemingway-a..kada se lijepa Marija zavlaci u vrecu za spavanje americkom mineru mostova...

dakle, po vama najromanticniji i/ili najeroticniji momenti u knjizevnosti... kada vam je masta onako burno proradila?
mogu i citati ali nemojte teravija, pls...pa izvol'te...
AlisaWonder
Posts: 52
Joined: 20/05/2003 00:00
Location: Sarajevo

#2

Post by AlisaWonder »

u knjigama se ljubavne scene mogu puno dublje opisati nego na platnu, kako je tu sve nekako "interaktivno" tj ovisno o nasoj imaginaciji i dozivljaju subjektivnom, i neovisno o "glumackom" umijecu dva ( ili vise 8-) ) pojedinaca.
ja cu izdvojiti jednu knjisku scenu koja se meni onako urezala, jednako kako mi se ta knjiga urezala u memoriju i dusu.
"Bog malih stvari", Arundati Roj, scena na samom kraju knjige. Scena lijepa i eroticna i puna ljubavi, i suprotnosti koje je istkalo vrijeme, norme i običaji, a koje su se premostile u tom jednom trenu.
Scene su redane inverzijom, sto daje jos upecatljiviji dojam. Nakon sto saznamo sta se desilo poslije sa akterimo ove ljubavne price, i vidimo posljedice koje su pretrpjeli jer drustvo nije moglo prihvatiti to da su bili zajedno, mi vidimo na kraju, kao zadnju pobunu, neki krik pobjede u vjecnosti, njihove ljubavne trenutke. Kao da je spisateljica zeljela reci - da je vrijedilo. Uglavnom, plakala sam k'o godina dok sam citala opise razmjenjivanja njeznosti dvaju ocajnika, koji kao da znaju da ih njihova ljubav vodi u propast, ali u tom trenutku - svijet je njihov.
Toplo preporucujem na citanje.
Inace knjiga je dobila prestižnu Bookerovu nagradu prije nekoliko godina, ne mogu se sad tacno sjetiti koje godine.
Dorian Gray BiH
Posts: 14
Joined: 11/05/2005 15:34

#3

Post by Dorian Gray BiH »

Scena iz Sto godina samoce kad ona Remedios spava s Hoze Arkadiom, ako nisam pomijesao imena (ima ih puno). :D Tu su opisi njih dvoje kako se valjaju u krevetu, goli... zestoko. Sirova strast!!! :shock:
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#4

Post by sunday_morning »

kopam po ladicama sjecanja i razmisljam sta bih ja stavila. nekako ne bih da ostavim primjer iz bestselera ali ipak cu morati...roman se zove ''sudbonosni medaljon'' i procitala sam ga nekoliko puta. ona (mislim da se zvala Ejmi) je stradala u avionskoj nesreci i nekim cudom tokom identifikacije prezivjelih (medaljon oko vrata) zamjene je za super zglodnu, lijepu, sexy zenu buduceg teksaskog senatora. u bolnici su joj radili niz plasticnih i rekonstruktivnih operacija (na osnovu prijasnjih slika) poslije kojih je ona fakat licila na zenu otg politicara. nakon sto se oporavila i nakon sto joj se vratio moc govora...ona dolazi kuci super zgodnom, sexy politcaru u krevet (Tejt)...

elem, toliko je bilo dobrog sexa, romantike, igrica da to nije normalno...jednostavno citav roman ona se lomi da li da mu prizna a istovremeno ''igra igru'' jer Tejta neko pokusava unutar porodice da ubije. i ona iz silne ljubavi prema njemu i nj maloj kcerkici oteze sa priznanjem....ali toliko su se palili jedno na drugo da to nije normalno....tipa on drzi govor ona sjedi u kratkoj suknji u prvom redu bez gacica i mami ga...poslije iza kabina bude svega..ludo 300/h :D :D
AlisaWonder
Posts: 52
Joined: 20/05/2003 00:00
Location: Sarajevo

#5

Post by AlisaWonder »

sm, a on lafo ne zna da mu to nije zena....malo morgen ... :roll: Ali, sto ce se covjek zaliti, dobro mu :-D

ja se sjetih jos jedne zanimljive scene, iz "11 minuta" Paola Coelha....mislim da znate ko je citao na koju scenu mislim....na stolu....njena promisljanja i emocije dok je on....uglavnom zanimljiva knjiga, sve u svemu....kako priustiti orgazam, ali pravi orgazam, prostitutki koja to, u dubini duse, ustvari nije....
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6

Post by Truba »

ima u nečistoj krvi zanimljivih detalja ;) a i u SFu :D:D:D

dnevnik djevojke iz 25 stoljeća :D
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#7

Post by sunday_morning »

AlisaWonder wrote:sm, a on lafo ne zna da mu to nije zena....malo morgen ... :roll: Ali, sto ce se covjek zaliti, dobro mu :-D

ja se sjetih jos jedne zanimljive scene, iz "11 minuta" Paola Coelha....mislim da znate ko je citao na koju scenu mislim....na stolu....njena promisljanja i emocije dok je on....uglavnom zanimljiva knjiga, sve u svemu....kako priustiti orgazam, ali pravi orgazam, prostitutki koja to, u dubini duse, ustvari nije....
@komi, jes' ti fazon..pa de malo o tim detaljima...zato i jeste ova tema :D

@AlisaW (hihi skontala sam zahvaljujuci Roju :-D ) vezano za 11. min. skoro sam gledala sl film ali ne mogu se sjetiti imena

a sto se tice s. medaljona - mah, preskocila sam dosta jer knjiga obiluje mnogim detaljima..nije to sve tako naivno predstavljeno, naravno da njemu nisu neke stvari ''stimale'' u krevetu, poljupci i stotinu svakodnevnih sitnica sl. ali nekako svako zasto imalo je svoje zato..u svakom slucaju cula sam da je snimljen istoimeni film...bas bi voljela pogledati ili ipak ne :-)
Post Reply