Romanistika na FF UNSA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
xRockGirlx
Posts: 4
Joined: 06/01/2015 15:54

#1 Romanistika na FF UNSA

Post by xRockGirlx »

Pozdrav svima, nedavno sam upisala odsjek za romanistiku (francuski jezik i književnost i italijanski jezik i književnost) na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Zanima me da li ima neko ko je već student tamo da mi kaže kako sve to funkcioniše, kakav je način rada, profesori, ispiti, koji je najteži predmet itd.? :)
Zastavnik_dzemo
Posts: 349
Joined: 27/08/2014 12:29

#2 Re: Romanistika na FF UNSA

Post by Zastavnik_dzemo »

nezz ocam ... ja sam zavrsio istocnoafricke jezike. profesori su bili ok.
smalltitmia
Posts: 5
Joined: 07/04/2021 23:34

#3 Re: Romanistika na FF UNSA

Post by smalltitmia »

isto pitanjeee?
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Romanistika na FF UNSA

Post by karanana »

Ja reko romantika pise pa dosao da vidim ako sta mogu pomoc
smalltitmia
Posts: 5
Joined: 07/04/2021 23:34

#5 Re: Romanistika na FF UNSA

Post by smalltitmia »

karanana wrote: 01/07/2021 03:59 Ja reko romantika pise pa dosao da vidim ako sta mogu pomoc
hahah cute
ps ako neko zeli upisati studij i ima pitanja neka mi se slobodno javiii!
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#6 Re: Romanistika na FF UNSA

Post by foxlife »

citas romane i tako to :D
rony96
Posts: 2
Joined: 16/03/2023 20:43

#7 Re: Romanistika na FF UNSA

Post by rony96 »

Da li neko moze reci nesto vise o profesorima i asistentima sa romanistike, odnosno sa francuskog smjera.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#8 Re: Romanistika na FF UNSA

Post by Mishelinke »

rony96 wrote: 17/03/2023 23:26 Da li neko moze reci nesto vise o profesorima i asistentima sa romanistike, odnosno sa francuskog smjera.
Ko i na svakom fakultetu. Na UNSA su većinom umišljeni "kraljevi" kojim se ne smiješ ni obratiti, ma ni pozdraviti, a da ti šta ne zamjere. Još malo pa će u togama hodati hodnicima, ko faraoni.

Kad pogledam kakav je sistem u SAD-u, plače mi se. Sa profesorima si u frendly statusu, vole kada ih pitaš za mišljenje, žele pomoći, nasmijani, učtivi, žele prenijeti znanje, a kod nas stoka prepotentna. Samo da odrade predavanje ili ispit, uzmu platu i jebe se njima šta i kako će biti poslije. Primjer na ekonomiji, od oko 300 studenata, prođe jedno. Na zapadu je takvom profesoru momentalni otkaz. Ovdje uvijek ima opravdanje, a to je da studenti ne uče. Pa ti ih nisi naučio, ti si kriv, ne studenti. Univerzitet se poslije čudi što ljudi idu na privatne fakultete i što sve manje studenata imaju. Kriteriji za prolaz nebeski, a kvalitet nikakav. Iz godine u godinu, sve dublje tonu na rang listi svjetskih univerziteta.

Od svih fakulteta na UNSA, samo jedan profesor je najbliži američkom tipu profesora, a to je Željko Jurić sa ETF-a, sve ostalo je kao što sam opisao (da ne upotrijebim težu riječ, a sočno bi im se nagovorio samo tako).

Tako da, fakultet ko i svaki drugi, nažalost. Ako ti ide Romanistika i ako baš imaš žicu za to, upiši i neka ti je sa srećom.
rony96
Posts: 2
Joined: 16/03/2023 20:43

#9 Re: Romanistika na FF UNSA

Post by rony96 »

Pitao sam za romanistiku, a ne za druge fakultete.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#10 Re: Romanistika na FF UNSA

Post by Mishelinke »

rony96 wrote: 18/03/2023 19:07 Pitao sam za romanistiku, a ne za druge fakultete.
Ma sve ti je to u pet deka.
smalltitmia
Posts: 5
Joined: 07/04/2021 23:34

#11 Re: Romanistika na FF UNSA

Post by smalltitmia »

rony96 wrote: 18/03/2023 19:07 Pitao sam za romanistiku, a ne za druge fakultete.
Ako te zanima francuski jezik, profesori su divni i uvijek će izaći u susret, trude se razviti prijateljski odnos, ponekad i psiholozi bit, na nastavi sve opušteno.. smijeh zeza vazda
Na filozofskom je svaki odsjek priča za sebe, ali katedra za francuski je odličan izbor
Jako nas je malo, tipa 5-6 po godini tako da je nastava kvalitetna i interaktivna
Ne moraš imati predznanje, doslovno svi mogu dobiti priliku za odlazak na Erasmus zbog malog broja studenata, lako je naći posao nakon studija :) etc etc
DebelinJoe
Posts: 1611
Joined: 03/03/2021 20:06

#12 Re: Romanistika na FF UNSA

Post by DebelinJoe »

xRockGirlx wrote: 04/08/2015 09:47 Pozdrav svima, nedavno sam upisala odsjek za romanistiku (francuski jezik i književnost i italijanski jezik i književnost) na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Zanima me da li ima neko ko je već student tamo da mi kaže kako sve to funkcioniše, kakav je način rada, profesori, ispiti, koji je najteži predmet itd.? :)
Bježi od FF, to je najgori faks u galaksiji. Probao ja, nije išlo. Organizacija na fakultetu je nepostojeća.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#13 Re: Romanistika na FF UNSA

Post by MehmedPasaMoric »

smalltitmia wrote: 05/06/2023 14:48
rony96 wrote: 18/03/2023 19:07 Pitao sam za romanistiku, a ne za druge fakultete.
Ako te zanima francuski jezik, profesori su divni i uvijek će izaći u susret, trude se razviti prijateljski odnos, ponekad i psiholozi bit, na nastavi sve opušteno.. smijeh zeza vazda
Na filozofskom je svaki odsjek priča za sebe, ali katedra za francuski je odličan izbor
Jako nas je malo, tipa 5-6 po godini tako da je nastava kvalitetna i interaktivna
Ne moraš imati predznanje, doslovno svi mogu dobiti priliku za odlazak na Erasmus zbog malog broja studenata, lako je naći posao nakon studija :) etc etc
Na benzinskoj pumpi ili u najboljem slucaju u Bingu :pisnuo: :pisnuo:
Post Reply