Roll the Ball - PC/Android/iOS igra

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Titanium009
Posts: 84
Joined: 19/04/2013 21:34

#1 Roll the Ball - PC/Android/iOS igra

Post by Titanium009 »

Pozdrav svima,

Nakon nešto više od mjesec dana periodičnog razvoja, odlučio sam da podijelim igru koju kreiram za Android i iOS s vama.

Radi se o casual igri sa šarolikim okruženjem, te sa mnoštvo različitih i unikatnih zamki. Neki trenutni plan je završiti između 30 i 40 levela sa različitim okruženjima. Nakon toga, odraditi i određenu promociju igre, a kada igra izađe, vidjet ćemo šta me čeka.

Tu je posljednji video koji sam objavio, pa pogledajte i slobodno pišete vaše komentare, stavove i prijedloge.

Last edited by Titanium009 on 21/10/2023 14:17, edited 1 time in total.
User avatar
febo_acm
Posts: 10239
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by febo_acm »

Igra stvarno odlicno izgleda i fino je zamisljena. Cini mi se onako da je dosta jednostavna kada se gleda. Vjerovatno treba probati, ima li neki link?
Titanium009
Posts: 84
Joined: 19/04/2013 21:34

#3 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by Titanium009 »

febo_acm wrote:Igra stvarno odlicno izgleda i fino je zamisljena. Cini mi se onako da je dosta jednostavna kada se gleda. Vjerovatno treba probati, ima li neki link?
Hvala, mnogo mi znači svaki komentar. Može se reći da je jednostavna, ali je cilj kako se bude prelazilo više levela, tako će isti postajati izazovniji.
Trenutno nema nikakav link da se proba, ali je vrlo moguće da ću poslije objaviti beta verziju radi testiranja.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#4 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by Dope_Man »

Izgleda zanimljivo. I sam se pomalo bavim razvojem, mada se nisam nikad posvetio nekom ozbiljnijem projektu do nisam zapoceo nedavno jedan platformer ali o tom potom. Lijepo dizajniran UI, a i grafika opcenito je u skladu sa trendom u mobilnim igrama. Jedino sto sam primjetio je razlika izmedju ikonice od novcica i novcica unutar nivoa. Gore je sa $, a ovi su sa krunom, to bi mozda trebalo napraviti da su jednaki.

Ako budes testirao postavi link za apk ili posalji na pm, rado bih testirao. A s obzirom da imam jednu stranicu i youtube kanal sa 40tak K subscribera mogu uraditi i neku promociju (besplatno, da ne bude da se grebem :lol: ).
Titanium009
Posts: 84
Joined: 19/04/2013 21:34

#5 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by Titanium009 »

Dope_Man wrote:Izgleda zanimljivo. I sam se pomalo bavim razvojem, mada se nisam nikad posvetio nekom ozbiljnijem projektu do nisam zapoceo nedavno jedan platformer ali o tom potom. Lijepo dizajniran UI, a i grafika opcenito je u skladu sa trendom u mobilnim igrama. Jedino sto sam primjetio je razlika izmedju ikonice od novcica i novcica unutar nivoa. Gore je sa $, a ovi su sa krunom, to bi mozda trebalo napraviti da su jednaki.

Ako budes testirao postavi link za apk ili posalji na pm, rado bih testirao. A s obzirom da imam jednu stranicu i youtube kanal sa 40tak K subscribera mogu uraditi i neku promociju (besplatno, da ne bude da se grebem :lol: ).
Hvala prijatelju! To kreiraš u slobodno vrijeme i u kojem softveru kreiraš? Slobodno podijeli i ovdje, pa da možemo pogledati. Uvijek mi je drago čuti da nas ima još.
Hvala još jednom na pozitivnim komentarima. Odlično zapažanje, vidi se da se baviš ovim stvarima :D biti će podešeno u svakom slučaju.

Hoću, obavijestit ću svakako kakve planove donesem. To za stranicu i youtube kanal zvuči odlično, s tim da bi promociju uradio kada igre izađe na Play Store i App Store, a definitivno bi s tobom razgovarao po pitanju promocije. Ako ti nije problem da u pm proslijediš stranicu i yt kanal, pa da bacim oko.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#6 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by Dope_Man »

Radim u GameMaker Studio. Godinama bi se tu i tamo igrao u tom, ali sam radio uglavnom sa DnD funkcijama (mozda ne znas program, ali uglavnom dozvoljava da se osnovna ponasanja prave i bez kodiranja, odaberi event, odaberi akciju i to je to). Sad sam odlucio prvi put nesto ozbiljnije napraviti kroz GML (programski jezik za GMS u kom je onda moguce napraviti kompleksnije projekte). Zasad pravim kostur igre, osnovnu mehaniku i pokusavam napraviti malo zanimljiviji AI od trckaranja lijevo-desno, pa kad to bude gotovo mozda i postavim ovdje.

Saljem na PP ostalo o kanalu.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#7 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by diablobih »

Samo muzika je bas iritantna, ovo nesto sto zapara usi k'o zvono ili sta li svaki trenutak, ubi.

Sretno, valjda ces postaviti uskoro betu, mozda i upali.
Titanium009
Posts: 84
Joined: 19/04/2013 21:34

#8 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by Titanium009 »

Dope_Man wrote:Radim u GameMaker Studio. Godinama bi se tu i tamo igrao u tom, ali sam radio uglavnom sa DnD funkcijama (mozda ne znas program, ali uglavnom dozvoljava da se osnovna ponasanja prave i bez kodiranja, odaberi event, odaberi akciju i to je to). Sad sam odlucio prvi put nesto ozbiljnije napraviti kroz GML (programski jezik za GMS u kom je onda moguce napraviti kompleksnije projekte). Zasad pravim kostur igre, osnovnu mehaniku i pokusavam napraviti malo zanimljiviji AI od trckaranja lijevo-desno, pa kad to bude gotovo mozda i postavim ovdje.

Saljem na PP ostalo o kanalu.
Radio sam u GameMakeru prije nekih 9 godina možda, tu su bili moji početci u ovom poslu. GML je napredak, ali ti preporučujem da uzmeš koristiti programe koji su današnji standard za kreaciju svega i svačega, UE 4 ili Unity primjera radi, pod uslovom da imaš viška vremena.
Podijeli i ovdje u svakom slučaju!
diablobih wrote:Samo muzika je bas iritantna, ovo nesto sto zapara usi k'o zvono ili sta li svaki trenutak, ubi.

Sretno, valjda ces postaviti uskoro betu, mozda i upali.
Misliš muzika na kraju? To je vid svojevrsne notifikacije da je igraču ostalo 10 sekundi ili manje. Oni koji su do sada probali, nisu obraćali pažnju na vrijeme. Dobra stvar kad krene ova muzika je to da ih uhvati panika, pa čak i mene :lol:
Međutim, vidjet ću da smanjim malo. Hvala ti, a definitivno ću podijeliti ovdje kad bude još informacija.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#9 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by diablobih »

Titanium009 wrote:
diablobih wrote:Samo muzika je bas iritantna, ovo nesto sto zapara usi k'o zvono ili sta li svaki trenutak, ubi.

Sretno, valjda ces postaviti uskoro betu, mozda i upali.
Misliš muzika na kraju? To je vid svojevrsne notifikacije da je igraču ostalo 10 sekundi ili manje. Oni koji su do sada probali, nisu obraćali pažnju na vrijeme. Dobra stvar kad krene ova muzika je to da ih uhvati panika, pa čak i mene :lol:
Međutim, vidjet ću da smanjim malo. Hvala ti, a definitivno ću podijeliti ovdje kad bude još informacija.
Ne to na kraju, to je normalno. Vec ova kroz igranje, kad ovo nekakvo se zvonce cuje svake sekunde, ono make sure da stavis mute dugme ako ne budes voljan mijenjati.
Titanium009
Posts: 84
Joined: 19/04/2013 21:34

#10 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by Titanium009 »

Novi video, odnosno showcase još jednog od levela i raznolikosti od prošlog.

User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#11 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by diablobih »

Te crvene bi trebali propadati kada budes duze vremena na njoj? Ti na onoj jednoj stojao duze od 3 sekunde ona ostala. Tu mozes staviti i ono zvuk ili treskanje prije nego sto propadne da znas koliko ima vremena otprilike.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#12 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by mirsek »

Fina igrica i koncept. Mozes dodati i to da recimo kad prolazis pored vjetrenjace vjetar tjera kuglu u suprotnom smjeru i kad prolazi lokomotiva da se malo trese kao zemljotres da otezas nivo.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#13 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by diablobih »

mirsek wrote:Fina igrica i koncept. Mozes dodati i to da recimo kad prolazis pored vjetrenjace vjetar tjera kuglu u suprotnom smjeru i kad prolazi lokomotiva da se malo trese kao zemljotres da otezas nivo.
Mislim i da puse, nego je on lijepo odigrao, pa nisi skontao :D
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#14 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by mirsek »

diablobih wrote:
mirsek wrote:Fina igrica i koncept. Mozes dodati i to da recimo kad prolazis pored vjetrenjace vjetar tjera kuglu u suprotnom smjeru i kad prolazi lokomotiva da se malo trese kao zemljotres da otezas nivo.
Mislim i da puse, nego je on lijepo odigrao, pa nisi skontao :D
Mozebit :thumbup:
Sad mi pade jos jedna ideja, klizav pod, npr. prolila se nafta. I onda kad upravljas kuglom ona malo proklize prije nego stane i krene u odgovarajucem smjeru.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#15 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by dadoka84 »

Ja sam takođe radio roll a ball igricu, rađena u unity. Napravio 2 levela i tu sam zapeo. Nestalo mi vremena. Nikako da se aktiviram i da izbacim nešto :(

Sretno sa projektom.
Titanium009
Posts: 84
Joined: 19/04/2013 21:34

#16 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by Titanium009 »

Hvala Vam ljudi na komentarima, podršci i prijedlozima!

Što se tiče crvenih podloga, zapravo sam stavio da nakon određenog broja sekundi iste i padaju, jer je već par ljudi to predložilo. Također, vjetrenjača tjera kuglu, ali kao što kolega i reče, lijepo sam odigrao :D

Evo i novog videa povodom takozvanog #screenshotsaturdaya. Nadam se da će Vam se svidjeti i obavezno napišite šta mislite.

User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by insomnia78 »

Vec postoji Kula World. I to od 98-e
User avatar
febo_acm
Posts: 10239
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#18 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by febo_acm »

Ono sto meni nekako upada u oci je lakoca sa kojom se lopte penje "uzbrdo". Mehanika kretanja nije na nivou. Mozda je do mene, ali nekako izgleda neprirodno. Cak i kada se spusta ima isti problem. Kamo sila gravitacije? :D
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#19 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by Jimmy McNulty »

Lako ti se zajebavat sa igricama kad je babo ministar.
User avatar
mbenz
Posts: 982
Joined: 18/06/2013 16:26

#20 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by mbenz »

Druze imas moju veliku podrsku, samo tako nastavi i ne obaziri se previse na negativne komentare furaj svoj fazoni ustraj u tome. Sretno s projektom igrica mi se dopada ovako na prvu, nije nesto sto nije vec vidjeno ali nema veze ,sama pomisao da je domaci proizvod svaki normalan gradjanin bih se trebao ponosnit tim, a zlih ili ljubomornih komentara uvijek ima i uvijek ce biti. pozz
Titanium009
Posts: 84
Joined: 19/04/2013 21:34

#21 Re: Roll Ball (trenutni naziv) - Android i iOS igra

Post by Titanium009 »

insomnia78 wrote:Vec postoji Kula World. I to od 98-e
Znam da postoji, ali ne vidim smisao komentara s obzirom na različite mehanike. Gameplay naravno sliči jer je isti tip igre.
febo_acm wrote:Ono sto meni nekako upada u oci je lakoca sa kojom se lopte penje "uzbrdo". Mehanika kretanja nije na nivou. Mozda je do mene, ali nekako izgleda neprirodno. Cak i kada se spusta ima isti problem. Kamo sila gravitacije? :D
Bila je dosta komentara na ovu temu i s obzirom da su gameplay video zapisi snimani na kompjuteru, bila je očigledna razlika. Pogledaj video ispod, tu sam unaprijedio mehaniku kretanja :-D
Jimmy McNulty wrote:Lako ti se zajebavat sa igricama kad je babo ministar.
Izjava "zajebavati sa igricama" dokazuje tvoje poznavanje i poštovanje prema ovoj industriji, ali i meni. Međutim, ovim se profesionalno bavim već deset godina, tako da to uopće nema nikakve veze. Svakako da sam izuzetno ponosan na njega i na podršku porodice.
mbenz wrote:Druze imas moju veliku podrsku, samo tako nastavi i ne obaziri se previse na negativne komentare furaj svoj fazoni ustraj u tome. Sretno s projektom igrica mi se dopada ovako na prvu, nije nesto sto nije vec vidjeno ali nema veze ,sama pomisao da je domaci proizvod svaki normalan gradjanin bih se trebao ponosnit tim, a zlih ili ljubomornih komentara uvijek ima i uvijek ce biti. pozz
Hvala ti druže, uvijek mi je drago čuti pozitivan komentar od naših ljudi. Na negativne/zle/ljubomorne komentare sam navikao, tako da mi nije strano. Čak me i dodatno motiviše da radim ovo što radim. Hvala još jednom na podršci!


Izašao je još jedan video. Mehanike kretanja su znatno poboljšane, a pored toga i vizualni stil igre (naročito efekti) su unaprijeđeni.
Titanium009
Posts: 84
Joined: 19/04/2013 21:34

#22 Re: Roll the Ball - PC/Android/iOS igra

Post by Titanium009 »

Roll the Ball dolazi uskoro na Steam. Pogledajte novi trailer, i ako vam se svidi, dodajte ga na svoju listu želja na Steamu!



Ranije sam dijelio videozapise iz mobilne verzije, ali sada sam odlučio proširiti i objaviti je i na Steamu. Uključuje brojna poboljšanja i ažuriranja, kao što su unaprijeđeni efekti i grafika, dodatni game modeovi, poboljšane kontrole, podršku za gamepad i mnogo više!

https://store.steampowered.com/app/2641 ... _the_Ball/
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#23 Re: Roll the Ball - PC/Android/iOS igra

Post by Dope_Man »

Odlicno.. kada ocekujes release?
Titanium009
Posts: 84
Joined: 19/04/2013 21:34

#24 Re: Roll the Ball - PC/Android/iOS igra

Post by Titanium009 »

Hvala puno! Mislim da je realan datum krajem godine. Veliki dio sadržaja je kompletiran. Trebam završiti sve što je ostalo i dobro istestirati igru i onda dolazi izlazak.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#25 Re: Roll the Ball - PC/Android/iOS igra

Post by n+1 »

Blast from the past. Hoće li @Dope_Man reklamirati te na stranici i YT kanalu, kako je obećao prije 4 godine? I je li babo još ministar? :D
Post Reply