ROLAN GAROS 2015.

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply

RG 2015. osvaja -

Poll ended at 17/06/2015 18:41

1. Novak Đoković (Srbija)
57
45%
2. Rodžer Federer (Švajcarska)
19
15%
3. Endi Marej (Velika Britanija)
3
2%
4. Tomaš Berdih (Češka)
0
No votes
5. Kei Nišikori (Japan)
2
2%
6. Rafael Nadal (Španija)
10
8%
7. Stanislas Vavrinka (Švajcarska)
15
12%
8. Serena Vilijams (USA)
3
2%
9. Marija Šarapova (Rus)
1
1%
10.Neko drugi
18
14%
 
Total votes: 128

User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#1176 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by Blek Stena »

necko_hz wrote:Finale je bez ikakve sumnje opravdalo očekivanja. Wawrinka je izborio priliku da dokaže teniskom auditoriju da nije one Slam wonder, već multiSlam kalibar, te da osvojena GS titula u Australiji prošle godine nije bila slučajnost, već kvalitativni skok materijalizovan sada već i drugom GS titulom. Wawrinka je jučerašnjim mečom definitivno pribodio ogroman broj onih navijača koji su sumnjali u njegov kvalitet, osporavajući ranije pomenuti trijumf iz Australije povredom Stanovog protivnika u pomenutom finalu. Način na koji se plasirao u finale French Opena, a potom i odigrao finalni meč definitivno nikoga ne može ostaviti ravnodušnim. Prvenstveno sam put do polufinala je bio impozantan. U 1/4finalu je pao Federer, bez da je uspio iskoristiti ijednu od ukupno 4 brejk lopte koliko mu je Wawrinka dao. To je prvi put da se takvo nešto desi Federeru još od US Opena 2002 i meča protiv Maxa Mirynog. Nakon Rogera uslijedio je Tsonga, a tu je Wawrinka posebno pokazao nevjerovatnu mentalnu snagu i ogroman napredak na tom polju u posljednje dvije godine, spasivši 16 od 17 brejk lopti, te dobivši meč sa 3-1 u setovima. Finale kao finale, uvijek zavisi od više faktora i niko ne može znati na koji način će igrači ući u taj duel. Mnogo je nervoze, ulog je ogroman, a svaka greška ima ogromnu težinu. Obojica igrača su bili pod ogromnim pritiskom, Novak zbog činjenice da je 'Kup Mušketira' jedini trofej koji mu nedostaje u bogatoj karijeri, a Wawrinka zbog toga što je morao potvrditi Australski Major osvojen prošle godine. Uprskog ogromnom pritisku, momci su prikazali izuzetno kvalitetan tenis, a nekoliko faktora je presudilo da trofej ode u ruke Švajcarca.

1. Taktika

Svima je jasno na čemu Novak bazira igru protiv Wawrinke. Akcenat je uglavnom na kontrolisanoj agresivi čiji je cilj onemogučivanje Wawrinke da uđe u udarac, šetajući ga po terenu i izbacivajući iz komforne zone. Ipak, pomenuta taktika nikada nije isprobana na šljaci, bar ne protiv Wawrinke vol.2. Šljaka Stanu omogučava ono što tvrde podloge ne, a to je proklizavanje i mogućnost lakšeg kretanja i pozicioniranja na udarac. To je Stanu naročito od ključnog značaja kada pokriva FH stranu, jer mu obično Novakove Top spin dijagonale uvijek naprave mnogo problema s obzirom da ga hvataju u raskoraku onemogućujući ga da se kvalitetno namjesti na udarac. Upravo su to udarci na kojima Novak bazira gameplan protiv Wawrinke, jer izbacivanjem Stana iz terena, Novaku se u potpunosti otvara paralela koju može gađati sa minimalnom količinom rizika. Međutim, ovo je taktika koja se jučer pokazala kao potpuni promašaj. Prvenstveno, Novakovo 'doziranje' udaraca nije imalo smisla, jer je Wawrinka sa oba krila konstantno potiskivao Novaka sa osnovne linije, ostavljajući mu mogućnost da 'reaguje', ali ne i da 'kreira'. Samim tim je Novak od starta bio prinuđen da igra onako kako mu protivnik svira, bez ikakve šanse da promijeni melodiju. Prvenstveno, Novak se suočio sa dijametralno suprotnom igrom u odnosu na sve prethodne mečeve na French Openu, u kojima je on bio taj koji je diktirao igru i nametao ritam. Ovdje je bio potisnut usljed Stanovog izrazito jakog udaranja sa oba krila, koji su Novaka onemogućivali da stoji bliže osnovnoj i tako opasnije naudi Stanovoj igri. To naravno ne bi bilo moguće da Stanov defanzivni segment nije bio na vrhuncu, jer je balans ofanzive i defanzive, te tranzicija iz jednog segmenta u drugi bila fenomenalna. Novak bi prilikom većine napada po dijagonali dobijao ili kontra napad ili sqvash udarac koji ne bi mogao napasti onako kako bi želio, uglavnom zbog toga što je Stan proklizavanjem dobijao neophodno vrijeme za kvalitetno namještanje na udarac i adekvatan odgovor. Bekendom bi se odlučivao ili na slajs ili na Top spin, kojim bi usporavao poen i sebi 'kupovao' neophodno vrijeme, nastojeći pripremiti teren za napad koji je bio puno učinkovitiji i opasniji od Novakovog. To pokazuje omjer u FH vinerima 26-7 u Stanovu korist, kao i u BH vinerima 13-9 za Stana, te iznuđenim greškama 46-43 za Novaka. Ni na jednom dijelu terena Novak se nije uspio osjećati sigurno, ni kada bi otjerao Stana daleko od osnovne, ni kada bi ga pozivao na mrežu. Tokom cijelog meča je Novak bio taj koji bi potezao vanšablonske poteze odstupajući od gameplana, jer je bilo jasno da nije mogao ispratiti tempo koji je Stan nametnuo, tim prije što je Švajcarac bio ubijeđen da može ostati uz Novaka, dok Novak nije mislio da Stan može to uraditi. Potcijenio je Wawrinku procjenom da će forsiranje 'tempa' sa osnovne linije više nauditi Stanu, nego njemu, a ispalo je obrnuto. Novak je taj koji nije uspio ispratiti ritam koji su obojica nametnuli. Ova slika dovoljno pokazuje koliko Novak nije bio u kontroli onoga što se dešavalo na terenu.

Image

Ritern

Ritern je udarac koji za Novaka ima jednaku težinu kao servis za jednog Johna Iznera. Novakov sistem igre je baziran na konstantnom pritisku protivničkog servisa s ciljem spriječavanja dobijanja laganih poena i servis gejmova. To je ogromna razlika koju Novak pravi u svojim mečevima, jer je njegov ritern zasnovan na kontri, a ne samo na bloku i vraćanju loptice u teren. Često ono što bi protivničkim igračima trebalo donositi prednost (servis), donosi Novaku, zahvaljujući odličnom generisanju snage servisa i fenomenalnoj kontroli tih udaraca, vraćajući ih duboko u marginu 20-30 centimetara od osnovne linije. To je definitivno segment koji je jučer zakazao ili još bolje rečeno, Wawrinka je razliku na riternu sveo na minimum. Koristio je odličnu taktiku koja se ogledala u sljedećem. Na prvi Novakov servis radijus Wawrinkinog kretanja (stajanja) bio je 1,5 – 2 metra od osnovne linije. S obzirom da se Novakovi servisi baziraju više na plasiranju, a manje na snazi, te da je odskok loptice veći i neugodniji, što itekako otežava riterniranje sa same osnovne linije, Wawrinka je imao mogućnost dosta lakog blokiranja tih servisa BH ili FH slajsom. Time je dobijao vrijeme za pozicioniranje na udarac i protivnika koji ne može kvalitetno napasti te loptice. Novakova reakcija na slajs uvijek će biti osnovna tačka eksploatisanja svakog njegovog protivnika. Ritern na drugi servis je ipak segment koji najviše zapanjuje. Većina igrača se odmiče od osnovne kada riterniraju prvi servis, a ulaze u teren na drugi s ciljem napadanja tih servisa i preuzimanjem inicijative u poenu. Kod Wawrinke je bilo obrnuto. Prilikom drugog servisa stajao bi 4 m iza osnovne linije i veoma uspješno riternirao vraćajući Novaku lopticu pod noge Mogućnost kontrolisanja udaraca i poena 4m iza osnovne linije je nešto čime se u teniskoj historiji mogao pohvaliti samo Rafael Nadal. Sada se time može pohvaliti i Stan Wawrinka. Kada je riječ o Novakovom riternu, treba istaći da mu njegov najbolji udarac nije donio ono što je trebao. Nije mu donio inicijativu u poenu niti je na bilo koji način uspio poremetiti Stanov tajming i pripremu na sljedeći udarac. Stan je servisom dobio dosta laganih udaraca, koje je zahvaljujući nevjerovatnoj snagi udaraca, odlično koristio za vinere ili preuzimanje inicijative koja bi mu donijela prednost u poenu i u konačnici iznuđene greške Novaka.

Fizičko trošenje i power segment

Novak nije defanzivac, niti se može smatrati istim. Niti je njegova defanziva bazirana na čistom moonbalingu i retrievingu kao što je riječ sa Murrayom ili Nadalom. Novak se ne brani već kontrira. Na napad uzvraća kontranapadom, a to mu omogućuju gibkost u kukovima i strechevi (proklizavanja) kojim ulazi u putanju udarca i amortizuje njihovu snagu, vraćajući protivniku jednako jaku lopticu nazad. Fizičko trošenje usljed takve igre je mnogo veće nego kod obične defanzive u vidu slajsa ili Top spina, na kakvu se Wawrinka odlučio. Ipak, da bi trošenje došlo do izražaja, potrebno je eksploatisati takav način 'odbrane' dovoljno dugo i dovoljno jako, a to je ono gdje Wawrinka uspjeva, a ni jedan drugi igrač ne. Za egzekuciju takvog stila potreban je 'power segment' i mogućnost konstantno jakog udaranja sa oba krila. Pored Wawrinke, samo je Marat Safin imao tu mogućnost i to u prvom dijelu svoje karijere, prije povrede koljena koja mu je upropastila forhend. To je ona dimenzija koju trenutno samo Wawrinka posjeduje. To je razlog zašto Novak protiv Wawrinke nije u kontroli meča kao protiv ostalih igrača. Stan ga potiskuje. Ne ubija ga konstantnim lupanjem vinera po svaku cijenu i iz svake pozicije, već ga silinom udaraca izbacuje iz terena tražeći kraću lopticu za kvalitetan završni napad. Novakove counter sposobnosti su konstantno pod pritiskom, a kontrolisana agresiva ne donosi dovoljan broj laganih poena, kojim bi smanjio fizičku potrošnju i odmorio tijelo. To pokazuje i činjenica da je Novak iz igre imao samo 24 vinera naspram Stanovih 51. Premalo, ali objašnjava Novakovo posezanje za drop šotovima i izlascima na mrežu. Novak će ubuduće sasvim sigurno nastojati biti što agresivniji u njihovim mečevima, čak i po cijenu povećanog broja neiznuđenih grešaka. Igru više ne smije bazirati na tempu, gdje je Stan očito jači, već na point constructingu i ofanzivi. Wawrinka je juler bio mnogo izbalansiraniji igrač u svakom pogledu, dok Novakov ofanzivni segment nije odradio svoj dio posla.

O meču općenito

Ovaj meč je definitivno pokazao koliko je Novak dobar igrač. Stan je prikazao jedan od najbrutalnijih nivoa tenisa koji sam vidio, imao je gotovo 30 vinera i 20 ukupno osvojenih poena više, a opet je malo falilo da Novak meč odvede u peti set. Novakovi lobovi su jučer definitivno zakazali. Par izglednih prilika je upropastio lošim lobovima. Pri rezultatu 1-1 i 15-15 u trećem setu, Wawrinka je odlično izgradio poen, ali je odigrao loš volej na kraju, koji je Novak bez problema stigao, ali i neobjašnjivo izbacio u out pokušajem loba. To je definitivno segment koji je mogao i morao bolje funkcionisati. Četvrti set ? Wawrinka je pod uticajem nekoliko fantastičnih vinera ušao u svoj karakteristični mod napadanja po svaku cijenu i greške su se počele redati. To i objašnjava pretrpljeni brejk na početku četvrtog seta. Kada je smirio igru i vratio plan A, ponovo smo gledali istu sliku koju smo gledali i većim dijelom meča u kojoj Wawrinka konstantno pritiska Novakov servis. Novak je kod 3-3 spasio obje brejk lopte na impresivan način, odigravši dva jako dobra voleja na itekako nezgodne Wawrinkine passing shoteve. Potom je servis vinerom došao do gejm lopte koju je iskoristio fenomenalnom BH paralelom. Vrisak poslije osvojenog poena je rekao sve. Novak je znao da je momentum sada na njegovoj strani i da mu se šanse za dobijanje ovog seta rapidno povećavaju. Dao je Stanu pobjedu u ruke i naglo mu je oteo. Jedini način da Stan povrati momentum bio je da uradi upravo ono što je Novak njemu uradio – pruži šansu protivniku, a onda mu ne dozvoli da išta više uradi. Kada je vezao 5 osvojenih poena i spasio 3 vezane brejk lopte, bilo je jasno da on ovaj meč ne može izgubiti. Novak je to znao, svi su to znali. Ta količina Stanovog samopouzdanja je nešto nevjerovatno. Način na koji je igrao i vjerovao u sebe i svoj gameplan, u ono što radi na terenu bio je impresivan. Pored toga, defanzivni segment je odradio ogroman dio posla. Defanziva je funkcionisala jednako dobro kao i ofanziva. I kada je trebalo držati lopticu u igri neutralisanjem Novakovih napada i kada je trebalo probiti protivnika na mreži. Dva passing shota koja je Stan pogodio kod 4-4 u posljednjem setu govore sami za sebe. Impozantna partija i možda i najveći teniski nivo koji sam ikada vidio.

Novak je bez sumnje 'moderni Lendl'. To je bilo jasno još od prvog njegovog pojavljivanja na ATP touru. Ipak, nisam očekivao da će se njihova sličnost ogledati i u nemogućnosti osvajanja jedinog GS-a koji im nedostaje. Ne bih volio da Novak karijeru završi bez Roland Garrosa, bilo bi nepravedno. Bilo je i prema Lendlu da ostane bez Wimbledona, ali ne moramo imati dvojicu igrača koji su zaslužili nešto, a nisu uspjeli da to ostvare. Novak će u svakom slučaju imati još prilika pred sobom i mislim da je puno izvjesnije da će osvojiti RG, nego da neće.

O Wawrinci je sve već rečeno. Majstor tenisa. :thumbup:
:thumbup: ovo zasluzuje da bude zadnji post na ovoj temi
User avatar
Leopold_IV
Posts: 3507
Joined: 04/11/2008 15:48

#1177 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by Leopold_IV »

zarko.filip wrote:
Leopold_IV wrote:Svaka čast Radosnom jer je jedini pokazao emocije oko ovog finala, ovo sve ostalo je samo bezvezno prepucavanje.
Idi do kraja slobodno.Doslo je tvojih 5 minuta ove godine.Jos samo kada bi imao nekoga svog pa da imas razloga za slavlje.Ovako kao i obicno moras da jedan dan navijas za jednog pa za drugog pa treceg i tako oduvek.Zar je tako tesko uociti ogromnu razliku?Navijamo uvek za jedne te iste,radujemo se njihovim pobedama,tugujemo kod poraza ali nikada ne menjamo klupske a i ostale boje.Imamo svoje.
imam previše ljubavi prema tenisu da bi se zadržala na jednom igraču, volim tu igru i način na koji je neko igra (agresivni tenis preferiram, 1h bh i tenis visokog rizika), a idolipoklonstvo jednom igraču pogotovo na nacionalnoj osnovi kod mene nije slučaj...
Ja cu tenis pratiti sa istim ili barem podjednakim žarom i za 10 godina dok ne vjerujem da ce tako biti kod vas nekolicine... 8-)

Bravo necko na tekstu, bravo :thumbup:
Kljucni game je bio onaj na 3:4 i 0:40 u 4 setu, pogotovo način na koji ga je Stas izvukao. U potpunosti se slažem da je ovo jedan od najvećih nivoa tenisa i najspektakularnijih winnera koje sam ikad vidio i upravo je to bila moja prva reakcija nakon finala.
Igrao je još ovako dobro i na AO 2013, ali samo sat vremena i samo jedan mec dok je ovdje ubacio Stanimal mode još od meča sa Simonom u R16, dakle 14 setova. Slično kao i Čilić na USO ali čak puno brutalnije (s obzirom na podlogu naročito), u efektnije.
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#1178 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by Putnik ali stvarno »

Ovaj Necko svaka cast... fantasticna prica.

Jedna stvar koja mozda nije pomenuta o Wawrinki je tetovaza koju ima :

Ever tried - Ever failed.

No matter.

Try Again - Fail again.

Fail better.

Mislim da je i Novak to rekao i cestitao coveku, Fantastican borac.

Odigrao je kao nikada pre i zasluzio sjajnu pobedu.

Bravo
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1179 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by pirmin »

Sto mu karijera duze traje to je veci car u mojim ocima. Nole :thumbup: :thumbup:

Stan lavovski :thumbup: :thumbup:
lakilaka
Posts: 1610
Joined: 10/10/2014 16:48

#1180 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by lakilaka »

Leopold_IV wrote:
zarko.filip wrote: U tenis se razumes koliko i u slatkise.Kakva crna Milka.Da si nekada probao Nestle osetio bi razliku.Ubi te(Vas) patologija.
jel ono ti ne voliš i ismijavaš uplakane igrače, što bi vulgarniji rekli, plačipičke?
i ja sam ovo primijetio, pojedinci su se ovdje smijali i omalovazavali "placipicke", a kada njihov idolopoklonik to uradi - ne vide to. mrzim duple arsine.
za par godina ce biti da nije ni plakao - dje ce to nas junacina. fuj. laz, laz, laz - ideologija.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1181 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by Tomahawk11 »

@necko_hz, odlican tekst :thumbup:
Primjetih da neko rece mogao je Novak umjesto lobova pokusati nesto drugo....koliko se sjecam, pokusao je u 4. setu, agresivnom igrom je dosao do brejka, dosao do 3-0 i stao....zasto?? Nije mogao dalje. Nije mogao onim tempom. Stan je zadao nenormalan tempo. Jbg patak, mora li sve biti crno ili bijelo, moze li se kad prokomentarisati tenis, bez tih nekih doskocica?!
Ja sam uzivao u onom mecu. Odavno bolji nije bio. Rekao sam na kraju: hvala i Stanu i Novaku. Sta bi tek bilo da je i Novak mogao onim atomskim tempom pratiti Stana...ne mogu ni zamisliti kakav bi to mec bio.
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#1182 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by nema me tamo »

Nisam citao od Necka post, a ovaj referat je za svaku pohvalu. :thumbup: :D
User avatar
zarko.filip
Posts: 1629
Joined: 26/02/2010 21:44

#1183 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by zarko.filip »

Leopold_IV wrote:
zarko.filip wrote:
Leopold_IV wrote:Svaka čast Radosnom jer je jedini pokazao emocije oko ovog finala, ovo sve ostalo je samo bezvezno prepucavanje.
Idi do kraja slobodno.Doslo je tvojih 5 minuta ove godine.Jos samo kada bi imao nekoga svog pa da imas razloga za slavlje.Ovako kao i obicno moras da jedan dan navijas za jednog pa za drugog pa treceg i tako oduvek.Zar je tako tesko uociti ogromnu razliku?Navijamo uvek za jedne te iste,radujemo se njihovim pobedama,tugujemo kod poraza ali nikada ne menjamo klupske a i ostale boje.Imamo svoje.
imam previše ljubavi prema tenisu da bi se zadržala na jednom igraču, volim tu igru i način na koji je neko igra (agresivni tenis preferiram, 1h bh i tenis visokog rizika), a idolipoklonstvo jednom igraču pogotovo na nacionalnoj osnovi kod mene nije slučaj...
Ja cu tenis pratiti sa istim ili barem podjednakim žarom i za 10 godina dok ne vjerujem da ce tako biti kod vas nekolicine... 8-)

Bravo necko na tekstu, bravo :thumbup:
Kljucni game je bio onaj na 3:4 i 0:40 u 4 setu, pogotovo način na koji ga je Stas izvukao. U potpunosti se slažem da je ovo jedan od najvećih nivoa tenisa i najspektakularnijih winnera koje sam ikad vidio i upravo je to bila moja prva reakcija nakon finala.
Igrao je još ovako dobro i na AO 2013, ali samo sat vremena i samo jedan mec dok je ovdje ubacio Stanimal mode još od meča sa Simonom u R16, dakle 14 setova. Slično kao i Čilić na USO ali čak puno brutalnije (s obzirom na podlogu naročito), u efektnije.
Jah bolan.Vaku pricu moze progutati samo neki levat ili neki Metekalo.Interesantno je da svi koji igraju protiv tenisera iz Srbije igraju bas onakav tenis koji ti preferiras i uvek navijas za protivnika.A tek je posebna prica kako eto ne volis Novaka zbog nas iz RG a sada i zbog Banjca je posebno suplja.
lakilaka
Posts: 1610
Joined: 10/10/2014 16:48

#1184 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by lakilaka »

banjac, komentator na eurosportu bi trebao podhitno dati otkaz. toliko neobjektivnosti ne smije sebi dozvoliti. nije ovdje na forumu, pa da moze da laprda. jos jednom cestitke stanu a mogu shvatiti i tugu novaka ali kada procitam pojedine komentare njegovih navijaca ovdje, ne zalim ga - zbog njih prvenstveno.
User avatar
Mustang1
Posts: 28757
Joined: 29/12/2010 17:31

#1185 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by Mustang1 »

Maloprije u prijenosu meca na travi uzivo insert Nadala kao najava da ce i on igrati na turniru i Banjac nakon priloga kaze "Vratimo se u realnost" :D Valjda sadasnjost jbg nije Nadal fantazija :D
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#1186 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by Šveđanin »

Djokovic ce opet biti onaj stari. Sad su ga zeznuli vrlo tezak zrijeb, fokus je stavio na Nadala i bolje bi bilo da ga je sreo u finalu, malo vremena za odmor itd.

Ovi sto vrijedjaju Novaka, slade se njegovim porazima mi nisu jasni. Da je jedan takav teniser iz Bosne, znam da bi bili preponosni. I znam da nebi silazio sa medija, bio bi bozanstvo.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25804
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1187 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by BHF_Manijak »

Pa ja, u cemu je problem? Valjda je logicno. :-) :-) :-)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#1188 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by ultima_palabra »

Ne kontam ni ja, da je bilo ko iz Top 10 iz Bosne bili bi ponosni. Ponosni smo i na Damira.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1189 Re: ROLAN GAROS 2015.

Post by radostan dan »

Blek Stena wrote:
necko_hz wrote:
Svima je jasno na čemu Novak bazira igru protiv Wawrinke. Akcenat je uglavnom na kontrolisanoj agresivi čiji je cilj onemogučivanje Wawrinke da uđe u udarac, šetajući ga po terenu i izbacivajući iz komforne zone. Ipak, pomenuta taktika nikada nije isprobana na šljaci, bar ne protiv Wawrinke vol.2. Šljaka Stanu omogučava ono što tvrde podloge ne, a to je proklizavanje i mogućnost lakšeg kretanja i pozicioniranja na udarac. To je Stanu naročito od ključnog značaja kada pokriva FH stranu, jer mu obično Novakove Top spin dijagonale uvijek naprave mnogo problema s obzirom da ga hvataju u raskoraku onemogućujući ga da se kvalitetno namjesti na udarac. Upravo su to udarci na kojima Novak bazira gameplan protiv Wawrinke, jer izbacivanjem Stana iz terena, Novaku se u potpunosti otvara paralela koju može gađati sa minimalnom količinom rizika. Međutim....
:thumbup: ovo zasluzuje da bude zadnji post na ovoj temi
mislim da ovo zaslužuje da bude zadnji post na temi...


Image
Post Reply