Rokovi za bolovanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
BadSanta
Posts: 387
Joined: 30/11/2011 22:43
Location: Sarajevo

#1 Rokovi za bolovanje

Post by BadSanta »

Hello,

Elem, ljudi kod kojih radim su ispali teski shit, u tolikoj mjeri da cu radije ostati bez posla u vrijeme COVID-a nego da ih gledam.

Moj ugovor o radu na određeno traje još 20-ak dana, a otkaz ne mogu dati jer

a) je otkazni rok mjesec dana
b) gubim svako pravo na naknadu s biroa

A oni mi sami nece dati otkaz jer im treba konj za rad, pa u lice kazu - daj sam otkaz ako ti se ne svidja.

Objasnite mi, pls, na koliko dugo mogu dignuti bolovanje kod doktora u porodicnoj ambulanti, a da mi se to ne obije od glavu? Nisam ovo nikada prije radila, ali ispade da za sve postoji prvi put. Znam da ima neki rok nakon kojeg se 'bolesnik' salje na neki komisijski pregled ili ovako nesto... Plan je naravno da sefove na poslu (koliko je to najvise moguce) ne gledam i cekam istek ugovora.

help :sad:
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#2 Re: Rokovi za bolovanje

Post by zrakomlat »

Mislim do 42 dana može, a onda ide na komisiju.
User avatar
mc-twin
Posts: 3318
Joined: 18/04/2009 23:47

#3 Re: Rokovi za bolovanje

Post by mc-twin »

Da. Do 42 dana moze "bez problema" kod svoje doktorice,a preko toga se mora ici na komisiju koja ce ustanoviti da li se produzava ili prekida.

edit: nisam bas siguran za to da ti ne mogu dati otkaz dok si na bolovanju odnosno prilikom isteka ugovora?
User avatar
BadSanta
Posts: 387
Joined: 30/11/2011 22:43
Location: Sarajevo

#4 Re: Rokovi za bolovanje

Post by BadSanta »

Ma ja jedva cekam da dodje do otkaza ugovora zbog isteka roka na koji je zakljucen ili alternativno, da mi oni daju otkaz dok sam na bolovanju iz nekog XY razloga, mada nisam sigurna je li ova druga opcija moguća.

Meni je bitno da ja nisam ta koja daje otkaz jer time moram i dalje za njih odraditi otkazni rok jednak trajanju samog ugovora na određeno (odnosno preostalih 20ak dana koji su ostali do isteka ugovora i onda noga). Necu da ih više gledam, jednostavno.
User avatar
mc-twin
Posts: 3318
Joined: 18/04/2009 23:47

#5 Re: Rokovi za bolovanje

Post by mc-twin »

Dotle je doslo... :) U tom slucaju nemas sta da brines za ishod. Samo gledaj da ti ne budes ta koja daje otkaz zbog eventualne naknade s biroa.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6 Re: Rokovi za bolovanje

Post by _BataZiv_0809 »

Za biro je bitno da do prekida radnog odnosa nije doslo tvojom krivicom. Tako da je najsigurnija opcija da ti radni odnos prestane istekom roka na koji je zakljucen ugovor o radu.
User avatar
Gerro
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 10376
Joined: 19/12/2018 20:19

#7 Re: Rokovi za bolovanje

Post by Gerro »

BadSanta wrote: 31/03/2021 19:34 Hello,

Elem, ljudi kod kojih radim su ispali teski shit, u tolikoj mjeri da cu radije ostati bez posla u vrijeme COVID-a nego da ih gledam.

Moj ugovor o radu na određeno traje još 20-ak dana, a otkaz ne mogu dati jer

a) je otkazni rok mjesec dana
b) gubim svako pravo na naknadu s biroa

A oni mi sami nece dati otkaz jer im treba konj za rad, pa u lice kazu - daj sam otkaz ako ti se ne svidja.

Objasnite mi, pls, na koliko dugo mogu dignuti bolovanje kod doktora u porodicnoj ambulanti, a da mi se to ne obije od glavu? Nisam ovo nikada prije radila, ali ispade da za sve postoji prvi put. Znam da ima neki rok nakon kojeg se 'bolesnik' salje na neki komisijski pregled ili ovako nesto... Plan je naravno da sefove na poslu (koliko je to najvise moguce) ne gledam i cekam istek ugovora.

help :sad:
Nema nista gore od lose atmosfere na poslu, radije cu raditi za manje pare ako je atmosfera zdravija i ako je radno okruzenje bolje.

Uzmi bolovanje, slazi nesto, ne mogu ti nista.
User avatar
za udaje
Posts: 28
Joined: 22/11/2020 12:05

#8 Re: Rokovi za bolovanje

Post by za udaje »

Otvori bolovanje za taj period cca 20 dana, tebi će isteći ugovor i doći će do prekida istog. Otkazni rok nećeš onda ni odraditi jer ti je ugovor prestao istekom roka na koji je zaključen, a imati ćeš i naknadu sa biroa.
User avatar
nepass1
Posts: 9510
Joined: 06/07/2017 07:35

#9 Re: Rokovi za bolovanje

Post by nepass1 »

BadSanta wrote: 31/03/2021 19:34 Hello,

Elem, ljudi kod kojih radim su ispali teski shit, u tolikoj mjeri da cu radije ostati bez posla u vrijeme COVID-a nego da ih gledam.

Moj ugovor o radu na određeno traje još 20-ak dana, a otkaz ne mogu dati jer

a) je otkazni rok mjesec dana
b) gubim svako pravo na naknadu s biroa

A oni mi sami nece dati otkaz jer im treba konj za rad, pa u lice kazu - daj sam otkaz ako ti se ne svidja.

Objasnite mi, pls, na koliko dugo mogu dignuti bolovanje kod doktora u porodicnoj ambulanti, a da mi se to ne obije od glavu? Nisam ovo nikada prije radila, ali ispade da za sve postoji prvi put. Znam da ima neki rok nakon kojeg se 'bolesnik' salje na neki komisijski pregled ili ovako nesto... Plan je naravno da sefove na poslu (koliko je to najvise moguce) ne gledam i cekam istek ugovora.

help :sad:
Bolovanje moze do 42 dana bez komisije. Racunaju se i vikendi. Najbolje preko CMZ bolovanje izganjati. Tu ne bi bilo problema za 20 radnih dana. Porodicni ljekar, ako nije neko tvoj ili poznanik moze ti problem napraviti u smislu da nece 20 radnih dana dati bolovanje. Malo je to sad ostrije nego prije par godina. Zavod kontrolise, moze i poslodavac uputiti zahtjev da provjeri je li opravdano bolovanje.
Npr rijetko koji radnik sa KCUS bude duze na bolovanju da seka ne trazi da se provjeri sto je na istom.
Cak su i skole znale traziti za uposlenike opravdanost bolovanja.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#10 Re: Rokovi za bolovanje

Post by stubrijez »

A kako kontas uzeti bolovanje mjesec dana onako..?
Jel te boli nesto?
I onda se zalimo na zdravstvo i na policiju i na prosvetu.
mnjonja
Posts: 264
Joined: 19/09/2017 09:33

#11 Re: Rokovi za bolovanje

Post by mnjonja »

......
Last edited by mnjonja on 20/11/2021 00:26, edited 1 time in total.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#12 Re: Rokovi za bolovanje

Post by STARx »

mnjonja wrote: 12/08/2021 17:16 U identicnoj sam poziciji. Samo da mi se maknuti do kraja ugovora.
Doslo je dotle da razmisljam o svacemu...
Pregled kod psihijatra zakazan
Sta ako psihijatar kaze stisni zube, ne kukaj...a ja ne mogu vise??
Nemam iskustva ni sa bolovanjem ni sa psihijatrom
Brate mili kakav psihijatar.. Trazis bolovanje od svog doktora, dobijes ga.. Zalis se na bolove u glavi, nesvjesticu, gubljenje vida.. Malo se vrtis po doktorima, spickas 10-20dana bolovanja.. .D
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#13 Re: Rokovi za bolovanje

Post by dystopia »

Na bolovanju sam od 13.08. do 06.09. (trenutno, jer su mi tada zakazani kontrolni pregledi). Koliko dana se može koristiti bolovanje prije komisijskog pregleda? I kako taj pregled pred komisijom izgleda?

Da napomenem, nuđena mi je hospitalizacija, koja je još uvijek opcija, tako da, ako pristanem na hospitalizaciju, da li će onda ipak biti potrebe za komisijskim pregledom?
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Rokovi za bolovanje

Post by Truba »

42 radna dana
Odes pred komisiju i pricate
Oni odluce
Il produzavaju ili te vracaju na poso

Posalji nekoga s papirima ako budes hospitaliziran
Na komisiju mogu i clanovi obitelji
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#15 Re: Rokovi za bolovanje

Post by dystopia »

Black swan wrote: 28/08/2021 20:09 42 radna dana
Odes pred komisiju i pricate
Oni odluce
Il produzavaju ili te vracaju na poso

Posalji nekoga s papirima ako budes hospitaliziran
Na komisiju mogu i clanovi obitelji
Znači, nakon 42 radna dana, bila u bolnici ili ne, mora se na komisiju?
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Rokovi za bolovanje

Post by Truba »

Da
Dobro izracunajte kad je 42. Dan
Posalji nekog ranije da vidi s tim ljudima koji rade tamo
Produzice ti 100% ako lezis
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#17 Re: Rokovi za bolovanje

Post by dystopia »

Hvala mnogo.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6503
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#18 Re: Rokovi za bolovanje

Post by perfect_guy »

mislim da su 42 kalendarska dana, ali provjeri
Post Reply