Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#26 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by plain vanilla »

To sam ja neki dan vidjela u Tiushu, prodaju dva suhomesnata proizovda za cijenu jednoga, ali rok istice sutra. Nema sanse pojesti to do sutra, osim ako ti ne dolaze neki "dragi" gosti :lol:
User avatar
zrla_frla
Posts: 71
Joined: 31/07/2003 00:00

#27 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by zrla_frla »

Istina je da većina proizvoda može trajati danima ili sedmicama nakon isteka roka (ako se pravilno skladišti i drži u odgovarajućim uslovima) ali se ne smije prodavati!!!! U tome je stvar...
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#28 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by Felidae »

Kristijana wrote:
Felidae wrote:i ja sam jednom u granapu vratila keks kojem je rok prosao nesto vise od mjesec, na sta je meni zena rekla:
"Ma nije njemu rok prosao, ovdje pise najbolje upotrijebiti do......, znaci valja on i poslije"
:D :D :-D :D :D
Zapravo, ovo je tačno. Kad na nečemu piše: ''najbolje upotrijebiti do...'' to znači da se proizvod smije pojesti i nakon roka, a koliko poslije roka proizvod ostaje upotrebljiv zavisi od načina čuvanja. Neće biti svjež ali neće biti ni pokvaren par dana nakon roka. Naravno, i ja ću se uvijek držati tog roka, za svaki slučaj, međutim, trebaju ljudi znati da im se neće ništa desiti ako slučajno pojedu nešto takvo par dana poslije, pogotovo keks.

Dakle, ''najbolje do...'' i ''upotrijebiti do...'' NIJE isto. Ako striktno piše ''upotrijebiti do'' i pogotovo ''krajnji rok upotrebe'' tada se to mora poštovati inače se ugrožava zdravlje. Strogo se držati rokova treba za mliječne proizvode i jaja, ali ne za keks. ''Najbolje do'' znači upravo to što piše, do tad je najbolje, a poslije je - dovoljno dobro izvjesno vrijeme. Za proizvode ''najbolje do'' važnije je da se obrati pažnja na miris i ukus proizvoda, ako nije sumnjiva kakvoća smije se jesti.

Gledala sam na Discoveryju eksperiment, lik je jeo 8 godina staro smrznuto jelo, ništa mu nije bilo, i jelo je bilo ukusno. Međutim, to je ekstremno. Rekla bih da je par dana do najviše mjesec nakon roka označenog kao ''best before'' u zoni nerizičnog, a ostalo je već poigravanje, pogotovo što danas - imamo izbora, ne moramo jesti staro. A dese li se vanredne okolnosti, treba se sjetiti razlike između ''ističe tad i tad'' i najbolje do tad i tad''.

Ja jako pazim na rokove, a to u praksi izgleda ovako: kad kupujem jogurte npr. 1. u mjesecu a rok jogurta do 5. neću ga uzeti jer volim da je taj razmak duži, šta ako ne popijem to, ostane mi u frižideru dva dana i već je za baciti. Ali, kad kupujem keks 1.og a rok prolazi 5.og, uzmem ga ako piše to ''najbolje do''. Međutim, već 5.og ga neću kupiti mada vjerujem da mi ništa neće biti jer ima milion keksova i prodavnica pa ću naći najsvježije.

Uz to, trgovci, kada vide da nekom proizvodu ističe rok za 5-10 dana, trebaju mu duplo spustiti cijenu ili staviti 2 za cijenu jednog, neki to rade, ali mnogi ne. Recimo, sjećam se da su to radili u Robotu, stavljali one fine skupe keksiće čak 3 za 1, i ja sam to kupovala jer je keks bio ekstra, rok ističe za 5- 10 dana, keks je, nije mlijeko, a ionako će se pojesti brzo. :D

To treba biti praksa trgovaca, jako je bezobrazno kad recimo gledam Milke, paprene im cijene i onda vidim Milki ističe rok za 3 dana a cijena ista kao onoj što će trajati još godinu dana. Ja je, jasno, neću kupiti jer ću naći svježije, a oni gube jer je neće prodati nikako. Zato tu ide 2 za 1, ali pohlepa trgovaca čini svoje. :sad:

mozda sam peka...ali ja ne bi pojela nista cemu je rok prosao mjesec dana.....ako sam u ratu...ne moram sada...
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#29 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by vratnik »

zrla_frla wrote:Istina je da većina proizvoda može trajati danima ili sedmicama nakon isteka roka (ako se pravilno skladišti i drži u odgovarajućim uslovima) ali se ne smije prodavati!!!! U tome je stvar...
samo da Alexa citiram.
:thumbup:
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#30 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by Better Man »

Uvijek kad kupujem namirnice gledam rok trajanja. Nikad ne kupujem proizvod kojem je istekao rok trajanja. Ako se desi kući da neki prozvod nismo upotrijebili, a istekao mu rok trajanja fino bacimo u smeće.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#31 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by JoseMujica »

obavezno pri kupovini bilo koje namirnice provjeriti rok trajanja :!: ovo je divlji zapad i niko te zaštiti neće ako se sam ne štitiš OPREZOM!

meso kupovati samo svježe, a mesne prerađevine, konzerve itd. izbjegavati po svaku cijenu, ko god da je proizvođač...ovi tzv. "domaći proizvođači" (bh. mesna industrija) nabavljaju repromaterijal preko interneta...mislim da to najbolje govori o kvaliteti kobasica, sudžuka, hrenovki, pašteta i ostalih govana kojima nas tove :x
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#32 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by PipiDugaDevetka »

JoseMujica wrote:obavezno pri kupovini bilo koje namirnice provjeriti rok trajanja :!: ovo je divlji zapad i niko te zaštiti neće ako se sam ne štitiš OPREZOM!

meso kupovati samo svježe, a mesne prerađevine, konzerve itd. izbjegavati po svaku cijenu, ko god da je proizvođač...ovi tzv. "domaći proizvođači" (bh. mesna industrija) nabavljaju repromaterijal preko interneta...mislim da to najbolje govori o kvaliteti kobasica, sudžuka, hrenovki, pašteta i ostalih govana kojima nas tove :x
Kako prepoznati duboko smrznuto, svježe odleđeno, tranžirano i stavljeno u rashladne police mesare meso?

Napominjem da se u Kantonu Sarajevo svaki dan zakolje 20 do 30 grla stoke, a proda se mesa odokativne težine 200 do 300 grla stoke.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#33 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by JoseMujica »

ako uzimaš teletinu možeš prepoznati po boji mesa, koja je svijetlo crvena ili rozkasta kada je meso svježe. Isto tako ako dobro poraniš pa u mesaru zna biti i još toplog mesa iz kojeg se, šo bi se reklo, puši. Sad, mene tako učili...ako griješim ispričavam se..

sad mi na pamet pade....dobar bi potez bio da razmjenjujemo usput i trikove kako prepoznati stare namirnice i uopšteno falš proizvode
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#34 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by sheilak »

Jeste li vidjeli kakvo meso u Konzumu prodaju? :-? Ono zapakirano, telece ili govedje? :-?

Skoro crno, ne znam ko ono kupuje.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#35 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by PipiDugaDevetka »

JoseMujica wrote:ako uzimaš teletinu možeš prepoznati po boji mesa, koja je svijetlo crvena ili rozkasta kada je meso svježe. Isto tako ako dobro poraniš pa u mesaru zna biti i još toplog mesa iz kojeg se, šo bi se reklo, puši. Sad, mene tako učili...ako griješim ispričavam se..

sad mi na pamet pade....dobar bi potez bio da razmjenjujemo usput i trikove kako prepoznati stare namirnice i uopšteno falš proizvode
U mesari Amko ili tako nekako, prekoputa groblja Bare, meni uvalilo juneću pod teleću džigericu. Doduše davno je to bilo. Teleća je za iladža, pa zato i skoro duplo skuplja. Eto, prevarilo me. Kada sam je bio ispržio ukus i oni čvorići unutar džigerice daju osjećaj kao da jedeš pilotu, drvenu piljevinu, sa malo masti i ulja, posoljenu.

Opštepoznato je da su muškarci skoro slijepi za boje, pa se bojim da to roza crvenkasto i nijansirano ne bi bilo prepoznatljivo od domaćina koji nabavljaju meso.

Pitaš mesara,
-Kaće vam se meso pušiti da kupim jedno 10 kila?
-Mrš tamo fukaro penzionerska,
puši li se tebi qrtz kada izadješ iz kupatila?! (Argument, nož i satara pri ruci).
:lol: :D :lol: :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#36 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by JoseMujica »

sad me podsjeti na jednu mesarsku odvalu kojoj sam prisustvovao

gužva u mesari i uđe čovjek i traži meso da kupi i mesar mu pokazuje komada a ovom ništa ne valja i kuka te za žene mu treba...ona bolesna itd.. i kaže mesar na kraju: Ma znaš šta ponesi ti njoj jednu dobru k*rčinu! i istjera lika iz radnje :lol: :lol:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#37 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by PipiDugaDevetka »

JoseMujica wrote:sad me podsjeti na jednu mesarsku odvalu kojoj sam prisustvovao

gužva u mesari i uđe čovjek i traži meso da kupi i mesar mu pokazuje komada a ovom ništa ne valja i kuka te za žene mu treba...ona bolesna itd.. i kaže mesar na kraju: Ma znaš šta ponesi ti njoj jednu dobru k*rčinu! i istjera lika iz radnje :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :skoljka: :lol: :lol:


Bolje mu je što ga je istjero jer brazilsko meso je pored ležanja od desetak godina u hladnjacima za duboko smrzavanje, k tome još i hormonizirano.

Samo u USA, Bosni i Brazilu nije zabranjen govedji hormon brzog rasta, rBGH.
User avatar
PlavaRuža
Posts: 4
Joined: 01/07/2010 15:31

#38 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by PlavaRuža »

danas se svasta podmece u proizvodnji, pogotovo u mlijecnim i mesnim proizvodima, koji su i najkvarljiviji, a sve na ustrb vece zarade, stoga uvijek treba strogo paziti i
provjeriti rok trajanja PRIJE same kupovine,
a sve ove silne vikend akcije pojedinih proizvoda, imam dojam da je to sve fuseraj koji stavljaju pod tzv. "akcije"
ne bi li sto prije prodali i rijesili se istog :x
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#39 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by JoseMujica »

PipiDugaDevetka wrote:
JoseMujica wrote:sad me podsjeti na jednu mesarsku odvalu kojoj sam prisustvovao

gužva u mesari i uđe čovjek i traži meso da kupi i mesar mu pokazuje komada a ovom ništa ne valja i kuka te za žene mu treba...ona bolesna itd.. i kaže mesar na kraju: Ma znaš šta ponesi ti njoj jednu dobru k*rčinu! i istjera lika iz radnje :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :skoljka: :lol: :lol:


Bolje mu je što ga je istjero jer brazilsko meso je pored ležanja od desetak godina u hladnjacima za duboko smrzavanje, k tome još i hormonizirano.

Samo u USA, Bosni i Brazilu nije zabranjen govedji hormon brzog rasta, rBGH.
i nije samo meso...komplet Južna Amerika uzgaja GMO povrće i voće...ja se ježim kad vidim na policama velikih šoping centara najobičniji crveni luk sa dekleracijom porijekla Argentina wtf??? a sad da odem na pijacu, vjerovatno je isto govno samo bez dklaracije porijekla proizvoda
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#40 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by PipiDugaDevetka »

JoseMujica wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
JoseMujica wrote:sad me podsjeti na jednu mesarsku odvalu kojoj sam prisustvovao

gužva u mesari i uđe čovjek i traži meso da kupi i mesar mu pokazuje komada a ovom ništa ne valja i kuka te za žene mu treba...ona bolesna itd.. i kaže mesar na kraju: Ma znaš šta ponesi ti njoj jednu dobru k*rčinu! i istjera lika iz radnje :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :skoljka: :lol: :lol:


Bolje mu je što ga je istjero jer brazilsko meso je pored ležanja od desetak godina u hladnjacima za duboko smrzavanje, k tome još i hormonizirano.

Samo u USA, Bosni i Brazilu nije zabranjen govedji hormon brzog rasta, rBGH.
i nije samo meso...komplet Južna Amerika uzgaja GMO povrće i voće...ja se ježim kad vidim na policama velikih šoping centara najobičniji crveni luk sa dekleracijom porijekla Argentina wtf??? a sad da odem na pijacu, vjerovatno je isto govno samo bez dklaracije porijekla proizvoda
Ma, ja.
Dakle, nije samo Bingo gdje se prodaju nezdravi proizvodi.

NEMA LUKA DOK GA NE POSADI TVOJA RUKA!
neki
Posts: 6694
Joined: 17/02/2005 07:57

#41 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by neki »

Po meni je Konzum najgori..s obzirom da mi je njihova samoposluga najbliza, kad je nesto hitno odem u nju...skoro svaki put kad uzimam nesto od mlijecnih proizvoda (pavlaka, kefir, jogurt,..) nadjem proizvod s isteklim datumom. Upratio sam Milcosov kefir da je uvijek sa datum iteklim prije 5-7 dana i to proizvodi na vrhu police, dok su dublje u frizider zavuceni proizvodi sa normalnim datumom. Znaci da svjesno stavljaju na vrh proizvode sa isteklim ili datumom koji istice za dan dva da bi ih se sto prije rijesili
User avatar
nikad_vise
Posts: 2012
Joined: 20/09/2010 22:35

#42 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by nikad_vise »

Bingo je ubjedljivo najkorumpiraniji market..s obzirom da sam imao priliku stalno kupovati u Bingu mislim da niko ne krade i vara kupce kao oni..na stalazi redovno pise jedna cijena artikla a na kasi se naplacuje druga.U prosjeku ako uzmes 3 artikla,najmanje na 1 artiklu ces primjetiti da je umjesto recimo 1,35 kucano 1,55..to nije mnogo na jednom artiklu al kad uzimas vise artikala razlika se primjeti..
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#43 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by Comrad »

Marketing.

Bingo ga prakticno i nema i to je jos jedan od razloga zasto moze drzati nize cijene. Ne kazem da nemaju tih proizvoda sa isteklim rokom trajanja, ali skontajte koliko jedan Mercator ili Konzum ulazu u marketing. Kako su uređeni marketi Mercatora, a kako Binga? Sta mislite ko placa taj marketing. Pa vi naravno.

Jer, da je u Bingu sve malo uljepsano, da nije onako sve nabacano bez ikakvog reda drugacija bi prica bila. Kao eto kod ovih ostalih sve bajno. Sve su to isti lopovi, samo sto jedni bolje prikrivaju, a ovi drugi jos ne znaju kako da to fino "upakuju".

:wink:
sarajevsko_pivo
Posts: 3461
Joined: 27/07/2009 16:22

#44 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by sarajevsko_pivo »

Ovo se desava svugdje, tako i u Holandiji.

Drugi put kad nesto kupis, prvo gledaj datum :thumbup:
u_prolazu
Posts: 26
Joined: 06/01/2003 00:00

#45 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by u_prolazu »

Za Bajram sam kupila fasirano meso u Amku na Mojmilu negdje oko 19 h, i dok sam ja oko baklave :roll:
tek oko 21 na red doslo da pravim sarmu.
Odmotam meso,(nisam imala sta vidjeti) od smrada koji me zapljusnuo.E posto se stosta uveliko peklo,
"nalozim" djete da to vrati i trazi novo i usput mu kazem ne budu li htjeli vratiti zapizdi im ga po sred glave i bjezi, a onda cu ja sa njima raspraviti.
Vratio se sa novim mesom koje su mu jedva dali i naravno svasta mu usput izgovorili, (mogu djetetu) izmedju ostalog nasla se jedna obicna trgovkinja tu koja slaze police i pogledala mu racun i rekla : "pa mora se pokvariti kad je kupljeno u 19 h."
Sreca njihova pa fakat taj momenat nisam mogla otici, napitala bih ih onim mesom mamicu im j...em i jos kupila nekoliko da ponesu kuci.
Stokaaaa. :x :x :x
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#46 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by JoseMujica »

PipiDugaDevetka wrote: Ma, ja.
Dakle, nije samo Bingo gdje se prodaju nezdravi proizvodi.

NEMA LUKA DOK GA NE POSADI TVOJA RUKA!
:thumbup: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Pipi predlažem te za političkog komesara ove teme
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#47 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by PipiDugaDevetka »

JoseMujica wrote:
PipiDugaDevetka wrote: Ma, ja.
Dakle, nije samo Bingo gdje se prodaju nezdravi proizvodi.

NEMA LUKA DOK GA NE POSADI TVOJA RUKA!
:thumbup: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Pipi predlažem te za političkog komesara ove teme
Imam ja čitav podforum na http://www.poljoprivreda.ba Forumu gdje sam moderator!
Banujem, banane dijelim, u afriku da sade papriku šaljem,...
Komesarluk na sa-x je za ''potkovanije'' od mene.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#48 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by KatarinaKosaca »

Ako je netko nekad radio ili radi u maloprodaji, zna da se rokovi trajanja brišu i pišu. Pijaca zakon, ko ima vremena. Tamo te malo zakinu ha na vagi, ha na cijeni, ali bar znaš da je svježe.
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#49 Re: Rokovi trajanja proizvoda: Šta nam to prodaje Bingo?

Post by samo malo »

Meni je moja Vindija u komsiluku zakletva, kod njih kad prozvodu istice rok trajanja za dva tri dana, puknu snizenje u pola cijene, kupis purece medaljone ili mljeveno meso i pravac zamrzivac.

Niko nista ne kupuje kad dodje roba, svi cekaju na snizenje :D
Post Reply