Rok za izdavanje urbanisticke dozvole

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
harismajstor

#1 Rok za izdavanje urbanisticke dozvole

Post by harismajstor »

Pozdrav raja, zelim graditi manju 60m2 kucu u opstini Hadzici. Arhitekt mi napravi idejni plan, odem sve predam u opstinu, kazu mi u roku od 15 dana ces dobiti odgovor, hajde sve super!

1.5 mjeseci kasnije dobijem kovertu da mi je predmet prosljedjen na strucno misljenje kantona Sarajevo.

1.5 mjeseci kasnije nema odgovora jos uvijek.

Znaci 3 mjeseca cekam da vidim mogu li dobiti urbanisticku dozvolu ili ne, koji kurac?

Cak prije kupovine zemljista sam ispitivao opstinu je li se moze graditi ili ne, kazu gradjevinsko zemljiste, mozes graditi kucu al sve nekako nesigurno mi odgovaraju, a ovako izgleda da ce me odbiti kako je krenulo. Nazovem KS kazu ne dajemo informacije u vezi toga.

Ima li ko savjet sta raditi u ovom slucaju?

Ako treba preko 3 mjeseca za urbanisticku, gradjevinska ce trajat 3 god :-)
_Reds_

#2 Re: Rok za izdavanje urbanisticke dozvole

Post by _Reds_ »

Pre3dmet ti je proslijedjen u Zavod za planiranje KS, a oni odgovore kad se smiluju. Nije ti do opcine. Zemjiste mozda jeste gradjevinsko, ali nije treitrano nekim RP-om, i proslijedjeno je u Zavod.
teskeredzic_22
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#3 Re: Rok za izdavanje urbanisticke dozvole

Post by teskeredzic_22 »

_Reds_ wrote: 09/06/2024 00:20 Pre3dmet ti je proslijedjen u Zavod za planiranje KS, a oni odgovore kad se smiluju. Nije ti do opcine. Zemjiste mozda jeste gradjevinsko, ali nije treitrano nekim RP-om, i proslijedjeno je u Zavod.
Pa šta je svrha vladavine trojke ? (Nisam sarkastičan.)

Reforma ili zajebancija nevidljivog premijera s našim parama ?
_Reds_

#4 Re: Rok za izdavanje urbanisticke dozvole

Post by _Reds_ »

teskeredzic_22 wrote: 09/06/2024 00:22
_Reds_ wrote: 09/06/2024 00:20 Pre3dmet ti je proslijedjen u Zavod za planiranje KS, a oni odgovore kad se smiluju. Nije ti do opcine. Zemjiste mozda jeste gradjevinsko, ali nije treitrano nekim RP-om, i proslijedjeno je u Zavod.
Pa šta je svrha vladavine trojke ? (Nisam sarkastičan.)

Reforma ili zajebancija nevidljivog premijera s našim parama ?
Zavod za planiranje rad kad im je cejf, nikakve rokove oni ne postuju. A opcine, da se ograde, proslijede njima. Drugostepeni organ, Ministarstvo prostornog uredjenja je jos gore, znam slucajeve gdje su se ljudi prije godinu i pol zalili na odbijenicu opcine za US, a imali pozitivno misljenje Zavoda, i jos uvijek nista od Ministarstva nisu dobili.
Haris.ba

#5 Re: Rok za izdavanje urbanisticke dozvole

Post by Haris.ba »

harismajstor wrote: 08/06/2024 19:22 Cak prije kupovine zemljista sam ispitivao opstinu je li se moze graditi ili ne, kazu gradjevinsko zemljiste, mozes graditi kucu al sve nekako nesigurno mi odgovaraju, a ovako izgleda da ce me odbiti kako je krenulo.
Nisi tražio od kupca da izvadi lokacijsku dozvolu?

Tebi je čekati. Ili, ako znaš nekoga u Zavodu za planiranje....
harismajstor

#6 Re: Rok za izdavanje urbanisticke dozvole

Post by harismajstor »

Nisam nikad cuo za lokacijsku dozvolu. Sve sto sam znao jeste da prije kupovine zemljista odem u opstinu urbanizam i pitam ih je li mogu graditi. To sam uradio, rekli su gradjevinsko je zemljiste, moze se graditi, "ne bi trebalo biti problema".

Znaci ne znaju ni oni sve dok ne predam idejni projekat i ostale dokumente, cini mi se da bukvalno na srecu ovo ide. Ali hajde barem da me odbiju, da mi napisu razlog pa da mogu da se zalim jer zemljiste ima sve sto je potrebno da se gradi i ima kuca u blizini, oni meni ne odgovaraju nikako.....
zigson

#7 Re: Rok za izdavanje urbanisticke dozvole

Post by zigson »

Ako ti nema urbanistickog plana na tom dijelu, opstina salje zavodu za planiranje na njihovo misljenje, oni kad se smiluju i daju misljenje to vrate na opstinu.
Adresa ti je da zoves zavod
harismajstor

#8 Re: Rok za izdavanje urbanisticke dozvole

Post by harismajstor »

Zvao sam, pitam kad ce biti gotovo, kazu ne dajemo tu informaciju.

Ima li nesto drugo da mogu uraditi? Naci advokata, zalit se jer je pravni rok istekao?

Trebao sam poceti sa gradnjom vec, ovako ne planiram ni cekati gradjevinsku, nego sa urbanistickom odmah poceti graditi. Gradjevinsku cu dobiti mozda za 3 god kako je krenulo.
Post Reply