Roh Bau / Ključ u ruke ?

User avatar
Zaitsev
Posts: 1937
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#1 Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by Zaitsev »

Ima li iko kompetentan da mi to fino, narodskim jezikom, objasni koja je razlika između gradnje Roh Bau sistemom i ove druge. U planu mi je kupiti montažnu kuću, ali kad je stigla ponuda, Roh Bau je bukvalno duplo skuplji od ovog Ključ u ruke sistema.
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#2 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by _ado_ »

Mislis Roh Bau je duplo JEFTINIJI od kljuc u ruke?
Roh Bau je princip gdje ti oni urade samo grube radove. E sad ima i tu pod nivoa. U nekim slucajevima roh bau cak ne podrazumjeva ni zatvaranje objekta, tj. ni ugradnju vanjske stolarije. Ukoliko imate para, i imate nekog ko bi vam pomogao sa savjetima, onda je roh bau, po mom misljenju, bolji jer vi biate materijale, parket, plocice, sanitarije itd.
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#3 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by NEOPLAN »

Roh Bau - izgradjen objekat, pokriven, razvedeni glavni vodovi instalacija, postavljena fasadna bravarija, stanovi nisu omalterisani, nije uradjen razvod instalacija unutar istih, nema podova, nema keramike, nema unutrasnje stolarije.

Visoki Roh Bau - dodatno na Roh Bau: unutrasnje instalacije u skladu s projektom, omalterisani zidovi i plafoni. Nema podova, stolarije, keramike, sanitarija...

Kljuc u ruke - kompletno zavrsen stan, tvoje je samo da uselis.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#4 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by KB9 »

sta ce ti montazna kuca

jedina prednost montazne kuce je ta da doslovno mozes proc kroz zid kad se naljutis
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by drndalo »

Jah...

Nego je bolje da "zakopa" temelj od 12x11m na parceli od 150m2, izlije 3 ploce, sa armaturom koja je ostavljena da viri i za dalje, ozida sljako blokovima, nikada ni fasade ni ograde na balkonu ne napravi ni na prvom spratu, a kamoli na 2 i 3-em...

:pipi:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#6 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by Danguba »

Roh bau ili kljuc u ruke, po definicijama su razliciti pojmovi. Neko gore je to fino opisao ali sta je tu najbitnije, ono sto se stavi na papir.
Ugovorom i predracunom radova kao sastavnim dijelom treba sve do u detalje definisati prava i obaveze kako izvodjaca tako i investitora da bi se izbjegle neke eventualne nejasnoce. Sto je ovo preciznije, manje nesporazuma.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#7 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by JThomas »

drndalo wrote:Jah...

Nego je bolje da "zakopa" temelj od 12x11m na parceli od 150m2, izlije 3 ploce, sa armaturom koja je ostavljena da viri i za dalje, ozida sljako blokovima, nikada ni fasade ni ograde na balkonu ne napravi ni na prvom spratu, a kamoli na 2 i 3-em...

:pipi:
naravno bez dozvola, to nisi napomenuo jer se podrazumijeva :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56762
Joined: 09/08/2004 16:35

#8 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by madner »

Tsk, ima li sta izmedju.

Ne moze covjek ni staviti 18x12 temelje da mu neko ne zvoca da nece nikad sve zavrsiti. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by _BataZiv_0809 »

JThomas wrote:
drndalo wrote:Jah...

Nego je bolje da "zakopa" temelj od 12x11m na parceli od 150m2, izlije 3 ploce, sa armaturom koja je ostavljena da viri i za dalje, ozida sljako blokovima, nikada ni fasade ni ograde na balkonu ne napravi ni na prvom spratu, a kamoli na 2 i 3-em...

:pipi:
naravno bez dozvola, to nisi napomenuo jer se podrazumijeva :mrgreen:
Ta će dozvola, dok izganjaš, moš napravit sprat za sina i snaju :hm: :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#10 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by JThomas »

pa i jeste tako. i jeftnije je sagraditi pa legalizovati. i to je kriva država koja tako kupuje socijalni mir.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by _BataZiv_0809 »

Plus što se legalizuje baš sve. Ne vidjeh da je iko morao srušiti ni pozidu da bi legalizovao objekat.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by drndalo »

Dozvola, projekt ? Sta vam je Oto...??? Neka psovka...? I ja vama isto !!!
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#13 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by __Phoenix__ »

Ja mislim da je lakše dobiti državljanstvo neke države nego legalizovati upotpunosti kuću, objekat, u Sarajevu(BiH). Nenormalna procedura, s nenormalnim troškovima.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#14 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by JThomas »

ali u suštini dok nećeš da prodaš, nemaš ni potrebe za legalizacijom. jer niko u praksi ne dijeli kazne, o naređivanju rušenja da ne govorim...k'o kad su cijela naselja sagrađena na crno.

ma možeš i prodati, samo se smanji cijena, prodaš zemlju na kojoj je u naturi objekat pa kad se legalizuje...a niko te ne kažnjava ni tjera.
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#15 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by __Phoenix__ »

Ali apsurd nad apsurdima je kad ljudima dođe uredan račun za struju, vodu, i na njemu piše, nelegalni priključak, samo u BH :mrgreen:
User avatar
Zaitsev
Posts: 1937
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#16 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by Zaitsev »

Onda je Promo iz DV izgleda pobrkao Roh Bau i Ključ u ruke. Na ponudi koju su mi poslali stoji da je Ključ u ruke duplo jeftiniji od Roh Bau. Evo slika pa ako ima ko da to fino pojasni. Ja samo čitam vijesti i ne razumijem se baš najbolje. :D

Malo lošije cropano, ali samo paint imam pri ruci :D

Image

Image
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#17 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by JThomas »

po stavkama izgleda da je druga varijanta ustvari od roh bau do ključ u ruke, a ne od nule do ključ u ruke.

tj. kad bi htio stvarno ključ u bravu trebao bi sabrati ove dvije cijene. meni se po strukturi čini da je tako.
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#18 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by NEOPLAN »

Ovo je cijena samo za radove od Roh Bau do kljuc u ruke. Kljuc u ruke ti je u ovom slucaju 37.769 + 16.999 = 54.768,00 KM+ PDV.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#19 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by KB9 »

upravo tako
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#20 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by BarbaDue »

@Zaitcev, mozeš li napisati za kakav objekat su ove cijene? De malo približi dimenzije objekta.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#21 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by pici »

unutrasnji radovi su deranje guzova jedino ako neces indijanski model ponjava po podu i baklje po zidovima... ja sam na renoviranje dao bruku para, jos kad te majstori pocmu derat i zavlacit, evo tek poslije par godina vidis fuseraja a platio suhim zlatom... samo firmu sa garancijom uzimaj, ili se spremi svake godine remont...
User avatar
Zaitsev
Posts: 1937
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#22 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by Zaitsev »

@BarbaDue : Prizemna kuća je u pitanju, 83 kvadrata.

@pici : U obzir dolaze Promo Donji Vakuf, Krivaja, a u zadnje vrijeme razmišljam i o firmi iz Ivanjice iz Srbije. Dosta su jeftiniji od ovih naših, kvalitetom možda malo bolji ili isti, a ne plaćam ni PDV.

Sve u svemu, ne zalijećem se, hoću sve da istražim prije kupovine. :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#23 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by hrle1976 »

Zaitsev wrote:Ima li iko kompetentan da mi to fino, narodskim jezikom, objasni koja je razlika između gradnje Roh Bau sistemom i ove druge. U planu mi je kupiti montažnu kuću, ali kad je stigla ponuda, Roh Bau je bukvalno duplo skuplji od ovog Ključ u ruke sistema.
Rohbau je skelet sa pokojom aortom - doslovice oko pola posla ili tako nekako. Te se tu vise radi na definiciji svakoj poduhvata i sl. Znaci svaki se razlikuje zbog dogovora o izvodjenju radova i sl.

Najbolje je na kljuc ili da se zida po projektu koji imas od arhitekte. Sve drugo je bacanje para. Tu nema ono ovo. Gradjevinska firma zida po projektu i gotova prica. Zaposlis inspekciju da vrsi nadgled da se tacna kolicina materijala potrosi.


KB9 wrote:sta ce ti montazna kuca

jedina prednost montazne kuce je ta da doslovno mozes proc kroz zid kad se naljutis

Na zapadu (ako cemo tako dijeliti se) su svi unutrasnji zidovi od knaufa tj. gipsa!


--

Sve u svemu mislim, da je pakticnije kupiti nego se bacati u zidanje. Vremena zidanja u vlastitoj reziji su prosla zbog "hiper inflacije". Tesko je predvidit cijenu, trajanje gradnje i sl. Poznam malo previse ljudi koji su se bacili u takve projekte i svi su debelo promasili sve racunice. Od troska do vremenskih kalkulacija. Za dvije godine ono vec tri i po a jos nedostaje 1/3. I kad ti neka firma zida opet treba otvoriti sve cetvere oci. Nek propadnu u tokom grandje dao si novac a od rezultata nece nista biti. bar ne dok opet ne budes imao neku ustedjevinu da zavrsis.
Fox_Fox
Posts: 274
Joined: 18/03/2014 18:39

#24 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by Fox_Fox »

hrle1976 wrote:
Sve u svemu mislim, da je pakticnije kupiti nego se bacati u zidanje. Vremena zidanja u vlastitoj reziji su prosla zbog "hiper inflacije". Tesko je predvidit cijenu, trajanje gradnje i sl. Poznam malo previse ljudi koji su se bacili u takve projekte i svi su debelo promasili sve racunice. Od troska do vremenskih kalkulacija. Za dvije godine ono vec tri i po a jos nedostaje 1/3. I kad ti neka firma zida opet treba otvoriti sve cetvere oci. Nek propadnu u tokom grandje dao si novac a od rezultata nece nista biti. bar ne dok opet ne budes imao neku ustedjevinu da zavrsis.
Zar se veliki projekti kao što je gradnja kuće ne plaća firmama po privremenim situacijama, tj. daš 10 posto avanas i oni završe temelje, onda 25% za prvi sprat itd.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#25 Re: Roh Bau / Ključ u ruke ?

Post by hrle1976 »

Fox_Fox wrote:
hrle1976 wrote:
Sve u svemu mislim, da je pakticnije kupiti nego se bacati u zidanje. Vremena zidanja u vlastitoj reziji su prosla zbog "hiper inflacije". Tesko je predvidit cijenu, trajanje gradnje i sl. Poznam malo previse ljudi koji su se bacili u takve projekte i svi su debelo promasili sve racunice. Od troska do vremenskih kalkulacija. Za dvije godine ono vec tri i po a jos nedostaje 1/3. I kad ti neka firma zida opet treba otvoriti sve cetvere oci. Nek propadnu u tokom grandje dao si novac a od rezultata nece nista biti. bar ne dok opet ne budes imao neku ustedjevinu da zavrsis.
Zar se veliki projekti kao što je gradnja kuće ne plaća firmama po privremenim situacijama, tj. daš 10 posto avanas i oni završe temelje, onda 25% za prvi sprat itd.
Mozes tako, ali znam slucaja sve islo do prvog sprata i onda nista. Sef nije dao platu radnicima, oni cuce i puse i sjede. Projekat zjapi a ti Muzafire kupaj se. Ili ili advokatu Milicu pa mu govori u preo. Svak ima svoje ali zidati sam uz jednog ili dva majstora je za nekoga ko ima vremena na pretek. Osim ako racuna da je zida 5 godina. Sa firmama je - dobro se treba raspitati pa cak ako treba i traziti im uvid u racune i poslovanja preko banke. I firme mnogo sta mute da dodju do para, pogotovo ovi slabo stojeci a poslje se grozne stvari desavarju.

Na zapadu je najbolje kupiti, ima i ovdje ljudi sto zidaju u vlastitoj reziji ali malo. Inace sve imas podatke na internetu. Od koliko dugo neko prodaje. Koliko je sam platio. Koliko jos duguje. Javna procijena stana. Za koliko je nudio prije njega prodavac itd. itd. Povuces neku racunicu das ponudu i usutis se. Malo kasnje zovu da se ipak proda za sumu koju nudite. Jer obicno u pocetku vas ono ko odbiju kao ovo vrijedi toliko a ti kazes meni toliko.

Ono sto je meni divno kod zidanja je da uz pomoc arhitekte mozes imati plan po zelji. Kod kupovine je obicno manji ili veci kompromis.
Post Reply