Rodni list

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#1 Rodni list

Post by Dzakozuki »

S obzirom da je sve nejasno u ovoj državi i da svaka institucija svoju pjesmu pjeva skoro sam skontao da se rodni list, uvjerenje o državljanstvu itd. negdje naplaćuje negdje ne naplaćuje.

Uveli su da osoba rođena na području nekog entiteta može izvaditi dokumente bilo gdje u okviru tog entiteta i ukinuli da dokumenti važe samo 6 mjeseci, ali sam čuo da još uvijek neki zahtjevaju friško izvađene dokumente.

Zadnja glupost koju sam čuo je to da maltene svaka opština ima svoju pravilo o naplaćivanju tih dokumenata tako da je u nekim besplatno, a u nekim se plaća i po 5 KM.

Kako je moguće da se to nije uredilo bar na nivou entiteta nego svako tjera svoje.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40856
Joined: 29/06/2011 23:39

#2 Re: Rodni list

Post by dječak sa šibicama »

Ja sam u Centru prosle godine vadio, sad ne sjecam se tacno ali cini mi se 4 markice. Ili 5.

Oslobodjeni placanja samo RVI i valjda sehidske porodice, mozda penzioneri, pise tamo na salteru.

Da, danas se to naplacuje, prije desetak godina vadio u mjesnoj zajednici, bilo besplatno. Sad ne znam ni moze li se izvaditi u MZ, dakle napredujemo kao birokratsko drustvo :bih:
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#3 Re: Rodni list

Post by Dzakozuki »

dječak sa šibicama wrote: 09/03/2024 16:22 Ja sam u Centru prosle godine vadio, sad ne sjecam se tacno ali cini mi se 4 markice. Ili 5.

Oslobodjeni placanja samo RVI i valjda sehidske porodice, mozda penzioneri, pise tamo na salteru.

Da, danas se to naplacuje, prije desetak godina vadio u mjesnoj zajednici, bilo besplatno. Sad ne znam ni moze li se izvaditi u MZ, dakle napredujemo kao birokratsko drustvo :bih:
Fazon je što koliko sam čuo da se npr. u opštini Novi Grad ne naplaćuje. Isto tako sam pročitao da se u Banjaluci ne naplaćuje.
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#4 Re: Rodni list

Post by zgiba »

Mislim da naplata zavisi od svrhu za koju se rodni list izdaje :zoka:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15647
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#5 Re: Rodni list

Post by problemnatravunu »

zgiba wrote: 13/03/2024 15:39 Mislim da naplata zavisi od svrhu za koju se rodni list izdaje :zoka:
Tako je, ako je recimo za školu, faks, onda je džabe ,a recimo za izdavanje HR putovnice , rodni list 4 KM takse
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Rodni list

Post by Truba »

zavisi za sta je i koja je prigoda...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17270
Joined: 31/03/2019 14:56

#7 Re: Rodni list

Post by vjeshalica »

Vadjenje rodnog lisfa, i izvoda iz mk umrlih je trajan dokument, drzavljanstvo vjencani nije prema tome dovoljna je ovjerena kopija rodnog lista/izvoda umrlih da se negdje prilozi.
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#8 Re: Rodni list

Post by alphonse kauders »

Rodni list je džabe kada ga vadiš prvi put ili kada isti nije vađen godinu dana (ili u kalendarskoj godini, nisam siguran šta je pravilo. Tako je meni rekla teta na šalteru opštine N.Grad nedavno.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#9 Re: Rodni list

Post by muha_sa »

alphonse kauders wrote: 14/03/2024 11:02 Rodni list je džabe kada ga vadiš prvi put ili kada isti nije vađen godinu dana (ili u kalendarskoj godini, nisam siguran šta je pravilo. Tako je meni rekla teta na šalteru opštine N.Grad nedavno.
Evo te--živ si-mašala :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Rodni list

Post by Truba »

iskopiraš u 5 primjeraka i ovjeriš besplatno na ilidži
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#11 Re: Rodni list

Post by banjaluka078 »

Dzakozuki wrote: 13/03/2024 15:21
Fazon je što koliko sam čuo da se npr. u opštini Novi Grad ne naplaćuje. Isto tako sam pročitao da se u Banjaluci ne naplaćuje.
Isto tako, meni u opštini Novi Grad ovjeru kopije do 10 dokumenata nisu naplaćivali, u BL se naplaćuje, osim ako su nezaposlena osoba koja se javlja na konkurs za posao.

Tad se rodni list naplaćivao u BL, više ne.
Post Reply