Rodni list nakon razvoda braka / sklapanja novog

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kngb
Posts: 2
Joined: 27/12/2003 00:00

#1 Rodni list nakon razvoda braka / sklapanja novog

Post by kngb »

Ovako, imam dva pitanja ukoliko se neko susretao sa istim:

Pitanje 1:

Bila sam u braku koji je zavrsio razvodom. U rodnom listu pod rubrikom "Naknadne biljeske" je navedeno da je razveden brak sa osobom XX YY. Zanima me, ukoliko iduci put sklopim brak, da li se ta napomena brise i upisuje novi brak, ili pak ostaje a novi brak se samo dodaje ispod te napomene?


Pitanje 2:

Sa trenutnim partnerom planiram sklapanje braka u inostranstvu (oboje BH drzavljani) i planiram uzeti njegovo prezime, dok zemlja gdje sklapamo brak ne prepoznaje zakonski promjenu prezimena nakon sklapanja braka, te je moguce iskljucivo pokrenuti sudski postupak i na osnovu njega promijeniti ime. Ukoliko u BiH upisem brak, nakon promjene prezimena u BH pasosu, necu se moci vratiti ovdje u zemlju jer mi je dozvola boravka izdata na trenutno prezime. Zbog toga me zanima sljedece:

a) Da li postoji neki zakonski rok za registraciju braka sklopljenog u inostranstvu?
b) Ukoliko on upise brak u maticnom uredu, da li se to automatski upisuje i u moj i da li mi pocinje teci rok od 6mj za promjenu dokumenata?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Rodni list nakon razvoda braka / sklapanja novog

Post by insomnia78 »

Vjencajte se tamo. Puuuno jednostavnije
kngb
Posts: 2
Joined: 27/12/2003 00:00

#3 Re: Rodni list nakon razvoda braka / sklapanja novog

Post by kngb »

pa to cemo svakako :)

ovdje je pitanje sta uraditi s dokumentima nakon toga
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#4 Re: Rodni list nakon razvoda braka / sklapanja novog

Post by kica »

nista se ne desava "automatski".
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#5 Re: Rodni list nakon razvoda braka / sklapanja novog

Post by high_volume »

kngb wrote:Ovako, imam dva pitanja ukoliko se neko susretao sa istim:

Pitanje 1:

Bila sam u braku koji je zavrsio razvodom. U rodnom listu pod rubrikom "Naknadne biljeske" je navedeno da je razveden brak sa osobom XX YY. Zanima me, ukoliko iduci put sklopim brak, da li se ta napomena brise i upisuje novi brak, ili pak ostaje a novi brak se samo dodaje ispod te napomene?


Pitanje 2:

Sa trenutnim partnerom planiram sklapanje braka u inostranstvu (oboje BH drzavljani) i planiram uzeti njegovo prezime, dok zemlja gdje sklapamo brak ne prepoznaje zakonski promjenu prezimena nakon sklapanja braka, te je moguce iskljucivo pokrenuti sudski postupak i na osnovu njega promijeniti ime. Ukoliko u BiH upisem brak, nakon promjene prezimena u BH pasosu, necu se moci vratiti ovdje u zemlju jer mi je dozvola boravka izdata na trenutno prezime. Zbog toga me zanima sljedece:

a) Da li postoji neki zakonski rok za registraciju braka sklopljenog u inostranstvu?
b) Ukoliko on upise brak u maticnom uredu, da li se to automatski upisuje i u moj i da li mi pocinje teci rok od 6mj za promjenu dokumenata?
Odgovore na većinu pitanja možeš pronaći i sama čitajući zakon o matičnim knjigama, jednostavan je -
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... a_FBiH.pdf
Izmjene i dopune - https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... a-FBiH.pdf

Što se tiče dozvole boravka, ako dokažeš pravni slijed promjene prezimena, ne bi trebala imati problema sa boravkom u toj državi. Original dokumentaciju odnesi onome ko ti je izdao dozvolu da ti je promijeni u novo prezime, ili da ti izda potvrdu o legalitetu postojeće dozvole.
Post Reply