roditelji i prosvjeta

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#26 Re: roditelji i prosvjeta

Post by KatarinaKosaca »

Iako sam često protivnik čisto pisemenog testiranja, posebno za druševene nauke (Ne vidi se elokvencija, načitanost itd), što više razmišljam sve mi se više čini da je to metod koji skoro pa isključuje bilo kakvu subjektivnost, pa samim tim i eventualne špekulacije. Test je test, kako je urađen tako je, neka ga vidi ko god želi.
U moje vrijeme niti sam se smjela žaliti da me nastavnik mrzi, niti je ko pisao ministarstvu, niti se ko bunio. Ostavljalo je to prostora i za nastavničke zloupotrebe. Ipak, iz navedenog u uvodnom postu, čini mi se da je sada na dijelu druga krajnost.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#27 Re: roditelji i prosvjeta

Post by BJB »

Klodovik wrote:Danas je svačiji rad više pod lupom nego ranije, nije to slučaj samo sa školstvom. A i prije rata su se ocjene poklanjale kao u priči.

Situacija se može značajno popraviti uvođenjem državne mature, standardiziranih testova i eksternog ocjenjivanja. U takvim okolnostima nastavnik nije u prilici da bilo šta "poklanja" niti su učenici i roditelji u prilici da nešto "traže".
:mrgreen: :thumbup: Da mi je samo docekati to za zivota mog :D. Nece mi sretniji dan osvanuti.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#28 Re: roditelji i prosvjeta

Post by wewa »

Filter wrote:
wewa wrote:problem je demokratija u obrazovnim ustanovama - gdje ima demokratije (a na stetu nastavnika), nema discipline ni rezultata.
drugi problem je prezaposlenost roditelja - nemaju kad ljudi raditi s djecom i ocekuju da skola uradi sve za njih. ako ne skola, onda instruktor. da ne velim kako je mnogima preci BB i Seherzada nego vlastito dijete...
treci problem... nastavnicima mrsko raditi (ima odlicnih nastavnika, ne sporim, ali sto ima bagre... cudo nevidjeno)

cetvrti problem... pola nastavnica/ka je oboljelo od sindroma seoske uciteljice (evo malo sira i kajmaka za peticu)

peti problem... ma on je zlato moje naucice on to, a taj tamo je glup ko noc (miljenici i ostali)

... ajmo dalje...


kad se zarovi malo dublje u problem :roll: kuku lele, ne zna se sta je gore, roditelji (neki) ili nastavnici (neki) kad se to dvoje sastavi imamo ono sto imamo. i mojne vise price kako je nekad bilo prije, kako su bili profesori bili karakter i posteni te nas sve naucili svemu.
pa ko je onda ove krkane od roditelja odgojio i ucio... truba prica kojom sami sebe napasamo...

isti problemi kao i prije, samo sto su nabildani neimastinom i frustracijama koje su se otele kontroli
pa srozali su se kriteriji opcenito - udjes u trolejbus ili tramvaj i sve ti se samo kaze.
prije je bilo barem nekog ustezanja i/ili sankcija, danas nema niceg. kad si zadnji put cuo da je neko dijete izbaceno/premjesteno iz skole? nastavnike ni danas ne otpustaju kao ni prije, to je ziva istina. a svega ima u prosvjeti.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#29 Re: roditelji i prosvjeta

Post by atko »

Al generalno je sad neka furka da se ucenici i roditelji loze na tu demokratiju u fazonu - NEMOZES MI NISTA ... svi se nesto odmah zale ... imam nekoliko prijatelja starijih i iskusnih nastavnika koji kazu da sad zbog demokrartije nemozes vise normalno radit
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#30 Re: roditelji i prosvjeta

Post by Filter »

wewa wrote: isti problemi kao i prije, samo sto su nabildani neimastinom i frustracijama koje su se otele kontroli
pa srozali su se kriteriji opcenito - udjes u trolejbus ili tramvaj i sve ti se samo kaze.
prije je bilo barem nekog ustezanja i/ili sankcija, danas nema niceg. kad si zadnji put cuo da je neko dijete izbaceno/premjesteno iz skole? nastavnike ni danas ne otpustaju kao ni prije, to je ziva istina. a svega ima u prosvjeti.[/quote]


za boldirano... bas prije neki dan... i za dijete je to bila promjena na bolje. ucinili su mu veliku uslugu tim premjestajem.
situacija je kriza, niko ne odgovara za svoje postupke. i prije su ovakve stvari dogadjale, ali nisu bile pravilo...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#31 Re: roditelji i prosvjeta

Post by wewa »

atko wrote:Al generalno je sad neka furka da se ucenici i roditelji loze na tu demokratiju u fazonu - NEMOZES MI NISTA ... svi se nesto odmah zale ... imam nekoliko prijatelja starijih i iskusnih nastavnika koji kazu da sad zbog demokrartije nemozes vise normalno radit
ziva je istina da danas u prosvjeti najmanje prava i ovlasti imaju nastavnici. prva je uprava, pa roditelji, ucenici, pomocno osoblje i na kraju jadni sljakeri koji grla ostavljaju u razredu...
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#32 Re: roditelji i prosvjeta

Post by amrica »

atko wrote:@Tesnim ... ti predajes eng. to je VRLO VAZAN predmet na danasnjem vaktu... ako ti radis fino i trudis se prenjeti znanje SVAKA TEBI CAST ...

... pozovi te roditelje u prisustvu direktora i kazi im da ce svako djete dobiti 2 ako oni to pismeno zatraze i ustvrde da njihova djeca znaju za 2 ;)

i kraj price, ne vrijedi da se lomis izlazes konfliktima itd ... roditelji su odgovorn iza svoju djecu ... ako ti ne daju podrsku u nastojanju da ih nesto naucis onda nemoj samu sebe da maltretiras ...


Nekim roditeljima je vaznije da djete ne ide na popravni da mogu otici na more kad su planirali ... u ostalom uvijek treba i onih koji ce krampati u kanalu kad vec nisu htjeli za knjigom sjediti ... ako si ti svima pruzila istu priliku tvoja savjest je cista ;)

-------
jos da dodam ... to je generalno problme mladih nastavnika ... moj kolega sa faxa je poceo raditi kao nastavnik u jednoj srednjoj skoli ... i on je za svaki svoj cas potrosio dva na pripreme ... skidao sadrzaje sa internetra, projektor, video primjeri itd idt ... i bio je nako vrlo cudno gledan od profesora koji 15 godina djeci daju istu materiju i to preko grafoskopa ... samo mjanja folije i izmedju cita novine dok djeca prepisuju ...

@atko, ne mere ovo boldirano :-)
Onda da ukinemo skole i da rofitelji potpisuju sta i koliko im djeca znaju.

Neko je isao 4 godine da nauci ocjenjivati necije znanje. A roditelj to nije. Najpametniji nastvanici salju svoju djecu u druge skole, da ne bude frke, da ih ostala djeca ne maltretiraju zbog toga, da nema uvreda, sumnji...
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#33 Re: roditelji i prosvjeta

Post by Filter »

atko wrote:Al generalno je sad neka furka da se ucenici i roditelji loze na tu demokratiju u fazonu - NEMOZES MI NISTA ... svi se nesto odmah zale ... imam nekoliko prijatelja starijih i iskusnih nastavnika koji kazu da sad zbog demokrartije nemozes vise normalno radit

drug.... sve ima lice i nalicje...
pucaj iz svog iskustva... meni jaran rekao je tac argument



kad si siguran da si u pravu, vjerovatno si se vec zajebao...
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#34 Re: roditelji i prosvjeta

Post by Altsa »

jedan od "problema" je sto je tvoj predmet bitan za upis u srednju skolu...i svi bi da imaju dobru ocjenu iz engleskog koji se racuna prilikom upisa u srednju...ruku na srce ima svakakvih profesora (ne mislim na tebe s obzirom da ti trazis znanje sto ja cijenim) koji nisu zasluzili ni da ovcama predaju...nastavnici u osnovnoj skoli (iz iskustva moje djece) su katastrofa...dovoljan pokazatelj je to sto je jedan nastavnik rekao da je njemu svejedno da li ce djeca shvatiti ono sto on predaje njemu svakako plate leže...ili nastavnik slusa pjesme na youtubu (preko zvucnika) dok djeca rade pismeni...kada mu se pozale da im smeta to sto on radi on se pravi lud...ima more primjera...svi roditelji ce ti reci ma nek mi dijete ima dobro ocjene zbog upisa a za znanje me zaboli...u tom se smjeru sve krece na zalost
User avatar
erni3
Posts: 1007
Joined: 19/01/2010 10:27

#35 Re: roditelji i prosvjeta

Post by erni3 »

Tesnim wrote:Molim mišljenje o sljedećem slučaju:
Naime, prof. sam engleskog jezika i književnosti i radim u jednoj osnovnoj školi. Nisam od onih nastavnika koji poklanjaju pozitivne ocjene jer im se ne radi popravni ispit. Znači djeca iz engl. jezika idu na popravni ukoliko nisu iskoristili bezbroj šansi koje sam im pružila kako bi zadovoljili minimum, jer mi je zaista stalo da nauče bar nešto. Međutim, desilo se nešto što me je zaista šokiralo. Nekoliko roditelja čija djeca su upućena na popravni ispit se požalilo ministarstvu obrazovanja u kantonu u kojem radim i gle čuda - ministarstvo ih ozbiljno shvatilo, a da sa mnom i nisu obavili razgovor. Trebam dodati da direktor škole u kojoj radim i nije baš na mojoj strani jer ja svojim radom "kvarim" prosjek škole, ma šta to značilo :). Što znači nije dobro tražiti znanje od djece, nego podijeliti dobre ocjene i niko se neće žaliti, tj. nemaš problema. Trebam napomenuti da ja inače nisam iz ovog kraja u kojem radim, nego sam upravo zbog posla prije 2 godine došla u ovu školu. Ne znam u čemu je problem. Možda u tome što imam stav i ne dozvoljam da me vuku za rukav zbog ocjene. Voljela bih čuti slična iskustva kako bih mogla uporediti. Evo razmišljam cijeli dan i ne mogu da vjerujem da neka institucija može da povjeruje u nešto tipa "rekla, kazala". Da li je uopće moguće izgubiti stalni posao zbog pritužbi roditelja na način koji sam već opisala??? Ili se ipak radi o tome ako imaš nekog iza leđa da si bezbjedan, a ako nemaš bolje da se uklopiš :)

Pitaj nekog od kolega za Imšira iz srednje elektrotehničke škole.
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#36 Re: roditelji i prosvjeta

Post by Filter »

Altsa wrote:jedan od "problema" je sto je tvoj predmet bitan za upis u srednju skolu...
to i jeste kvaka, ako hoces kvalitetnu srednju i abd dobar fax treba ti odron osnovna...
Tesnim
Posts: 159
Joined: 18/01/2008 21:17

#37 Re: roditelji i prosvjeta

Post by Tesnim »

BJB wrote:
Klodovik wrote:Danas je svačiji rad više pod lupom nego ranije, nije to slučaj samo sa školstvom. A i prije rata su se ocjene poklanjale kao u priči.

Situacija se može značajno popraviti uvođenjem državne mature, standardiziranih testova i eksternog ocjenjivanja. U takvim okolnostima nastavnik nije u prilici da bilo šta "poklanja" niti su učenici i roditelji u prilici da nešto "traže".
:mrgreen: :thumbup: Da mi je samo docekati to za zivota mog :D. Nece mi sretniji dan osvanuti.
I ja smatram da je ovo najbolje rješenje i najobjektivnije ocjenjivanje. Trebamo se korak po korak izboriti za ovo. Mlada sam ja, možda i dočekam takvo nešto :).

Pročitala sam sve postove. Ne osjećam se više kao vanzemaljac :). Direktor kaze da je sve OK, mada mu ne vjerujem pretjerano. Ovo isto me čeka i sljedeće godine, ako neko ne interveniše i prodrma stvari u ministarstvu :). Problem je u tome što svi prepoznajemo šta ne funkcioniše, a malo radimo kako bismo bar nešto malo promjenili. Ova djeca kojoj sad predajem će imati svoju djecu, a kako će ih odgojiti zavisi od toga kakvi su oni ljudi. Budemo li buduće roditelje puštali da nam skaču po glavi i rade šta žele, šta će nam tek njihova djeca raditi, a dok oni dođu na ovaj svijet mi se nećemo ni okrenuti, a već će nam doći u školske klupe. Teško je nekad biti pametan i odlučiti šta je najbolje. Ja sam diplomirala prije 2 godine, što znači da nisam baš tako davno izašla iz školskih klupa, ali je situacija neuporediva.
U jednom od postova stoji da neko mora i kanal kopati. Naravno da treba, samo što sad ta osoba još uvijek ne zna da će to raditi :). Bojim se da će nam neobrazovana djeca jednog dana postati ministri i upravljati državom, ne zato što su za to sposobni, nego što su podobni. Mada kad još jednom razmisli mislim da je to vrijeme već došlo, inače ja ne bih bila u ovakvoj situaciji i ne bih ni napisala moj uvodni post.
Promjene počinju od malih stvari bez obzira koliko nam se one činile da su nemoguće. Možda sam ja idealista, ali da su tako naši prethodnici mislili, čovjek nikad ne bi poletio u svemir :). Mislim da ova dva citata govore sve :).
"Definicija ludosti je uvijek raditi jedno te isto, a istovremeno očekivati različite rezultate" - Albert Einstein
“We must become the change we want to see.” M. Gandhi
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#38 Re: roditelji i prosvjeta

Post by Bloo »

meni najveća novost kao nastavniku je bila na mom prvom popravnom na kojem sam bila član komisije, da je roditeljima dozvoljeno da prisustvuju popravnom :mrgreen:

joj veselja

dijete se klelo svim i svačim da zna, da je do profesora i onda ultimate ofiraža na popravnom...roditelj se crveni, nezgodno im ...:D
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#39 Re: roditelji i prosvjeta

Post by amrica »

Bloo wrote:meni najveća novost kao nastavniku je bila na mom prvom popravnom na kojem sam bila član komisije, da je roditeljima dozvoljeno da prisustvuju popravnom :mrgreen:

joj veselja

dijete se klelo svim i svačim da zna, da je do profesora i onda ultimate ofiraža na popravnom...roditelj se crveni, nezgodno im ...:D

:shock: :shock: :shock: :shock: :? :? :? :?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#40 Re: roditelji i prosvjeta

Post by Bloo »

amrica wrote:
Bloo wrote:meni najveća novost kao nastavniku je bila na mom prvom popravnom na kojem sam bila član komisije, da je roditeljima dozvoljeno da prisustvuju popravnom :mrgreen:

joj veselja

dijete se klelo svim i svačim da zna, da je do profesora i onda ultimate ofiraža na popravnom...roditelj se crveni, nezgodno im ...:D

:shock: :shock: :shock: :shock: :? :? :? :?

yep

nisam ulazila u to da li im je to zakonsko pravo
:mrgreen:
al eto ne vjeruje roditeljska jedinica da mu profesor ne maltretira dijete
User avatar
jutarnja zvijezda
Posts: 238
Joined: 29/11/2010 10:25

#41 Re: roditelji i prosvjeta

Post by jutarnja zvijezda »

.......
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#42 Re: roditelji i prosvjeta

Post by zelenashica »

zonna wrote:sve gore receno stoji ali isto tako imamo masu slucajeva gdje recimo u razredu od 28 ucenika 22 dobije keca iz kontrolnog matematike u osnovnoj skoli. moze roditelj kod kuce da se posadi na glavu ako nastavnik NE ZNA da zadrzi djeciju koncentraciju. ne moze me niko ubjediti da u ovom slucaju nije do nastavnika/nastavnice!
:thumbup:
dobar nastavnik koji zna probuditi zanimanje kod djece za svoj predmet nece imati problema ni sa najgorim djakom tog razreda ali za tako nesto treba voljeti djecu, malo se vise potruditi oko pedagogije istih sto vecina danasnjih nastavnika ni ne pomisli da treba.
Ostaje pitanje sta se smatra najgorim đakom?!Nadam se da u ovo nisi ubrojao djecu sa posebnim potrebama.
kad slusam nastavnike kako pricaju o djeci u vecini slucajeva steknem utisak da pricaju o najgorim neprijateljima a da ne spominjem lijecenje kompleksa i frustracija na toj istoj djeci.
:-) Sa ovim se ne mogu i ne želim složiti.
ne moze svako raditi sa djecom... recimo ja ne bih mogla (previse sam nervozna)... medjutim nikome ne pada na pamet da sa te strane pogleda na tu profesiju...isto kao kad bi neko radio kao med. sestra a pada u nesvjest kada vidi krv... :-)
Nikad ne radi generalizaciju sa ovim NIKOME.
zasto ti ljudi ne prolaze neke rigoroznije psiholoske testove SVAKE godine? jer oni mogu citavu jednu generaciju osakatiti ako nisu "dobro"...
Postoji sistematski pregled(koji uključUje i taj vid provjere,te pedagoško vijeće na nivou škole.
na stranu strucnost u predmetima mislim da je jako bitno da danasnji nastavnici/ucitelji shvate da od te djece treba napraviti dobre ljude pa onda strucnjake iz nekog predmeta. zna se djete odgajaju prvenstveno roditelji ali skola je druga stavka u zivotu tog djeteta i veliku "zaslugu" svaki nastavnik ima za njegov razvoj
I samo da dodam i okolina.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#43 Re: roditelji i prosvjeta

Post by Jara »

KatarinaKosaca wrote:Iako sam često protivnik čisto pisemenog testiranja, posebno za druševene nauke (Ne vidi se elokvencija, načitanost itd), što više razmišljam sve mi se više čini da je to metod koji skoro pa isključuje bilo kakvu subjektivnost, pa samim tim i eventualne špekulacije. Test je test, kako je urađen tako je, neka ga vidi ko god želi. U moje vrijeme niti sam se smjela žaliti da me nastavnik mrzi, niti je ko pisao ministarstvu, niti se ko bunio. Ostavljalo je to prostora i za nastavničke zloupotrebe. Ipak, iz navedenog u uvodnom postu, čini mi se da je sada na dijelu druga krajnost.
1) @Tesnim, šta su ti roditelji i direktor čekali do kraja godine?
2) Tražiti komisiju od prosvjetnog zavoda ( ili kako se već zove), i tražiti pismeni odgovor
3) Slažem se s Katom. @Tesnim, vjerovatno imate testove koji idu uz knjigu i pravila kako se boduju odgovori. U mnogim zemljama se zna tačno kako se šta boduje i koju ocjenu nosi zbir bodova.
4) Zgodna je ideja da se roditelji đaka koji ima loše ocjene pozovu na čas(ove) tokom godine ili na kraju školske godine da se uvjere da im dijete ne zna nešto što većina drugih zna ( na času će se vjerovatno javljati druga djeca koja znaju da li je nečiji odgovor tačan ili nije).
5) Mijenjaj profesiju
EU ima "okvire" učenja stranog jezika po kojima je sistem vrednovanja znanja stranog jezika određen - gramatika i pravopis nisu na prvim mjestima. Najvažnije je razumijevanje o čemu se radi kad neko govori, onda biti razumljiv kad govoriš ( da se zna o čemu govoriš), onda bogat vokabular - znanje riječi; pravilna gramatika i pravopis su tek iza toga. Možda bi se mogla rukovoditi time i dati minimalnu ocjenu onima koji ne znaju gramatička i pravopisna pravila, ali igrajući igrice, koristeći internet i gledajući filmove, uz ono nešto što zapamte u školi, mogu biti razumljivi ( naravno, za minimalnu prolaznu ocjenu).

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Eur ... _Languages

U koju grupu bi spadali razredi kojima ti predaješ?
User avatar
erni3
Posts: 1007
Joined: 19/01/2010 10:27

#44 Re: roditelji i prosvjeta

Post by erni3 »

seka wrote:@Jara :thumbup:
Pogotovu pod tachkom 1.

Teshko se ukljuchujem u polemiku, shto se tiche nasheg podruchja.
Zar ne postoji bilokakav vid komunikacije roditelj - nastavnik vec na pocetku skolske godine, kad uvidis da je ucenik totalno nezainteresiran, lijen, moguci i familijarni problemi ... etc.
Đe ti živiš?
User avatar
WipeOut
Posts: 1449
Joined: 07/07/2010 09:15
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#45 Re: roditelji i prosvjeta

Post by WipeOut »

Tesnim wrote:Molim mišljenje o sljedećem slučaju:
Naime, prof. sam engleskog jezika i književnosti i radim u jednoj osnovnoj školi. Nisam od onih nastavnika koji poklanjaju pozitivne ocjene jer im se ne radi popravni ispit. Znači djeca iz engl. jezika idu na popravni ukoliko nisu iskoristili bezbroj šansi koje sam im pružila kako bi zadovoljili minimum, jer mi je zaista stalo da nauče bar nešto. Međutim, desilo se nešto što me je zaista šokiralo. Nekoliko roditelja čija djeca su upućena na popravni ispit se požalilo ministarstvu obrazovanja u kantonu u kojem radim i gle čuda - ministarstvo ih ozbiljno shvatilo, a da sa mnom i nisu obavili razgovor. Trebam dodati da direktor škole u kojoj radim i nije baš na mojoj strani jer ja svojim radom "kvarim" prosjek škole, ma šta to značilo :). Što znači nije dobro tražiti znanje od djece, nego podijeliti dobre ocjene i niko se neće žaliti, tj. nemaš problema. Trebam napomenuti da ja inače nisam iz ovog kraja u kojem radim, nego sam upravo zbog posla prije 2 godine došla u ovu školu. Ne znam u čemu je problem. Možda u tome što imam stav i ne dozvoljam da me vuku za rukav zbog ocjene. Voljela bih čuti slična iskustva kako bih mogla uporediti. Evo razmišljam cijeli dan i ne mogu da vjerujem da neka institucija može da povjeruje u nešto tipa "rekla, kazala". Da li je uopće moguće izgubiti stalni posao zbog pritužbi roditelja na način koji sam već opisala??? Ili se ipak radi o tome ako imaš nekog iza leđa da si bezbjedan, a ako nemaš bolje da se uklopiš :)
Eto a sta ce ti to da izgubis posao zbog toga sto nisi htjela dati par dvica???
Da citiram jednu staru nastavnicu matematike" nema vise jedinice,sve su ocjene pomaknute za jednu vise,dajem petice,ali u peticama uzivam samo kod odredjenje djece,koja nesto nauce"...
eto poslusaj savjet starije kolegice,daj bona dva ,pa nece ti nalivpero presusiti,jer nazalost sve se srozalo,znanje djece pogotovo....
Meni je zao da cujem da zbog tog svog stava mozes izgubiti posao....ili da postoji cak ta opcija... :roll:
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#46 Re: roditelji i prosvjeta

Post by Pasiflora »

seka wrote:Zar ne postoji bilokakav vid komunikacije roditelj - nastavnik vec na pocetku skolske godine, kad uvidis da je ucenik totalno nezainteresiran, lijen, moguci i familijarni problemi ... etc.
Postoji, ali kod vrlo malog broja nastavnika/profesora. To su entuzijasti koji vole svoj posao.
Svi ostali odlaze u skole kao u rudnik i osim sto izdeklamiraju gradivo ne trude se ni sekunde pribliziti se djeci i eventualno im pomoci u rjesavanju problema (bilo koje vrste).
Mnogi nastavnici/profesori su zaboravili da je skola "odgojno - obrazovna institucija". Nazalost.
User avatar
zonna
Posts: 636
Joined: 07/12/2010 20:13
Location: neptun

#47 Re: roditelji i prosvjeta

Post by zonna »

zelenasice :-D
u pravu si za vecinu, malo me ponijelo pa sam malo generalno pricala. naravno da ima izuzetaka i hvala bogu da ih ima.
jedino se ocito ne slazemo oko nastavnika (nekih :-D ) koji gledaju djecu kao neprijatelje. nazalost i te kako takvih ima.
a za lose djake sam mislila na problematicnu/nemirnu djecu.
:)
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#48 Re: roditelji i prosvjeta

Post by Ghost_Rider_XXX »

WipeOut wrote:
Tesnim wrote:Molim mišljenje o sljedećem slučaju:
Naime, prof. sam engleskog jezika i književnosti i radim u jednoj osnovnoj školi. Nisam od onih nastavnika koji poklanjaju pozitivne ocjene jer im se ne radi popravni ispit. Znači djeca iz engl. jezika idu na popravni ukoliko nisu iskoristili bezbroj šansi koje sam im pružila kako bi zadovoljili minimum, jer mi je zaista stalo da nauče bar nešto. Međutim, desilo se nešto što me je zaista šokiralo. Nekoliko roditelja čija djeca su upućena na popravni ispit se požalilo ministarstvu obrazovanja u kantonu u kojem radim i gle čuda - ministarstvo ih ozbiljno shvatilo, a da sa mnom i nisu obavili razgovor. Trebam dodati da direktor škole u kojoj radim i nije baš na mojoj strani jer ja svojim radom "kvarim" prosjek škole, ma šta to značilo :). Što znači nije dobro tražiti znanje od djece, nego podijeliti dobre ocjene i niko se neće žaliti, tj. nemaš problema. Trebam napomenuti da ja inače nisam iz ovog kraja u kojem radim, nego sam upravo zbog posla prije 2 godine došla u ovu školu. Ne znam u čemu je problem. Možda u tome što imam stav i ne dozvoljam da me vuku za rukav zbog ocjene. Voljela bih čuti slična iskustva kako bih mogla uporediti. Evo razmišljam cijeli dan i ne mogu da vjerujem da neka institucija može da povjeruje u nešto tipa "rekla, kazala". Da li je uopće moguće izgubiti stalni posao zbog pritužbi roditelja na način koji sam već opisala??? Ili se ipak radi o tome ako imaš nekog iza leđa da si bezbjedan, a ako nemaš bolje da se uklopiš :)
Eto a sta ce ti to da izgubis posao zbog toga sto nisi htjela dati par dvica???
Da citiram jednu staru nastavnicu matematike" nema vise jedinice,sve su ocjene pomaknute za jednu vise,dajem petice,ali u peticama uzivam samo kod odredjenje djece,koja nesto nauce"...
eto poslusaj savjet starije kolegice,daj bona dva ,pa nece ti nalivpero presusiti,jer nazalost sve se srozalo,znanje djece pogotovo....
Meni je zao da cujem da zbog tog svog stava mozes izgubiti posao....ili da postoji cak ta opcija... :roll:
Da su nam bogdo svi nastavnici i profesori takvi, imali bi sposobnije kadrove i bolje ljude. Ovdje su svi navikli na kojekakve petice i desetke, osim nekolicine izuzetaka, sve ostalo nije ni za prvog razreda osnovne škole.

Žao mi je što je direktor kreten, ali mislim da treba istrajati pa taman do Strasbourga.
smailo
Posts: 81
Joined: 28/03/2011 13:11

#49 Re: roditelji i prosvjeta

Post by smailo »

Tesnim wrote:Molim mišljenje o sljedećem slučaju:
Naime, prof. sam engleskog jezika i književnosti i radim u jednoj osnovnoj školi. Nisam od onih nastavnika koji poklanjaju pozitivne ocjene jer im se ne radi popravni ispit. Znači djeca iz engl. jezika idu na popravni ukoliko nisu iskoristili bezbroj šansi koje sam im pružila kako bi zadovoljili minimum, jer mi je zaista stalo da nauče bar nešto. Međutim, desilo se nešto što me je zaista šokiralo. Nekoliko roditelja čija djeca su upućena na popravni ispit se požalilo ministarstvu obrazovanja u kantonu u kojem radim i gle čuda - ministarstvo ih ozbiljno shvatilo, a da sa mnom i nisu obavili razgovor. Trebam dodati da direktor škole u kojoj radim i nije baš na mojoj strani jer ja svojim radom "kvarim" prosjek škole, ma šta to značilo :). Što znači nije dobro tražiti znanje od djece, nego podijeliti dobre ocjene i niko se neće žaliti, tj. nemaš problema. Trebam napomenuti da ja inače nisam iz ovog kraja u kojem radim, nego sam upravo zbog posla prije 2 godine došla u ovu školu. Ne znam u čemu je problem. Možda u tome što imam stav i ne dozvoljam da me vuku za rukav zbog ocjene. Voljela bih čuti slična iskustva kako bih mogla uporediti. Evo razmišljam cijeli dan i ne mogu da vjerujem da neka institucija može da povjeruje u nešto tipa "rekla, kazala". Da li je uopće moguće izgubiti stalni posao zbog pritužbi roditelja na način koji sam već opisala??? Ili se ipak radi o tome ako imaš nekog iza leđa da si bezbjedan, a ako nemaš bolje da se uklopiš :)

Cijenjena kolegice! Pročitao sam Tvoj problem, ali i sve postove. O svojim (vrlo sličnim) ličnim iskustvima i zapažanjima na radnom mjestu nastavnika njemačkog jezika u sarajevskoj OŠ "Pofalići" mogao bih knjigu napisati (djelimično sam nešto i unio u svoju nedavno objavljenu autobiografsku knjigu). Meni su se tamo zgadili i direktor, i pedagogica, i sekretar, i velika većina kolega/ica, i dobar dio roditelja. Volio sam svoj posao i pošteno ga radio, ali se to mnogima nije dopadalo. Međutim, od savjetnice sam dobijao najbolje ocjene za rad i dovodila je studente na moje časove. Imam fotokopirane njene Izvještaje. Ipak mi je prijećeno otkazom, pravljene mi mnoge smicalice i uvrede... Rezultat: Povukao sam se zdrav i živ u prijevremenu, starosnu, penziju koju ću uvijek umanjenu primati. Dakle, pod dejstvom neke vrste mobinga i pritiska, ipak sam kažnjen (vrlo malom penzijom) i to u vrijeme kad sam se osjećao najsposobnijim i najvoljnijim za rad. Sada dajem instrukcije privatno (njemački i bosanski) i stičem opet neka zanimljiva saznanja i iskustva ("iz prve ruke") i o djeci, i o njihovim predmetnim nastavnicima, o ocjenama, o roditeljima... I to bi bilo zanimljivo opisati i povezati iskustvo rada u porodici (instrukcije u njihovom stanu) sa radom u školi, ali se sada ipak ne bih upuštao u tu "podtemu", jer i ovu temu sam samo načeo.-Dobro je što si ovako javno postavila to pitanje, odnosno iznijela svoj problem, koji, nažalost, nije samo Tvoj! Ne utopi se u baruštinu, izdrži u doprinosu ugledu svoje profesije i sebe lično, a ako vidiš da to ne možeš, da nisi dovoljno jaka za sve glupe, zle, licemjerne, nepoštene, naduvene "bogomdane" direktore, nevaspitane (mislim na mnoge roditelje i kolege/ice, a ne na djecu, jer djeca i jesu u školi da ih i vaspitamo -prije svega radno i moralno- i obrazujemo)..., dakle ako ne možeš izdržati, Ti mijenjaj profesiju. -Svako dobro želi Ti Smailo!
Tesnim
Posts: 159
Joined: 18/01/2008 21:17

#50 Re: roditelji i prosvjeta

Post by Tesnim »

Jara wrote:
KatarinaKosaca wrote:Iako sam često protivnik čisto pisemenog testiranja, posebno za druševene nauke (Ne vidi se elokvencija, načitanost itd), što više razmišljam sve mi se više čini da je to metod koji skoro pa isključuje bilo kakvu subjektivnost, pa samim tim i eventualne špekulacije. Test je test, kako je urađen tako je, neka ga vidi ko god želi. U moje vrijeme niti sam se smjela žaliti da me nastavnik mrzi, niti je ko pisao ministarstvu, niti se ko bunio. Ostavljalo je to prostora i za nastavničke zloupotrebe. Ipak, iz navedenog u uvodnom postu, čini mi se da je sada na dijelu druga krajnost.
1) @Tesnim, šta su ti roditelji i direktor čekali do kraja godine?
2) Tražiti komisiju od prosvjetnog zavoda ( ili kako se već zove), i tražiti pismeni odgovor
3) Slažem se s Katom. @Tesnim, vjerovatno imate testove koji idu uz knjigu i pravila kako se boduju odgovori. U mnogim zemljama se zna tačno kako se šta boduje i koju ocjenu nosi zbir bodova.
4) Zgodna je ideja da se roditelji đaka koji ima loše ocjene pozovu na čas(ove) tokom godine ili na kraju školske godine da se uvjere da im dijete ne zna nešto što većina drugih zna ( na času će se vjerovatno javljati druga djeca koja znaju da li je nečiji odgovor tačan ili nije).
5) Mijenjaj profesiju
EU ima "okvire" učenja stranog jezika po kojima je sistem vrednovanja znanja stranog jezika određen - gramatika i pravopis nisu na prvim mjestima. Najvažnije je razumijevanje o čemu se radi kad neko govori, onda biti razumljiv kad govoriš ( da se zna o čemu govoriš), onda bogat vokabular - znanje riječi; pravilna gramatika i pravopis su tek iza toga. Možda bi se mogla rukovoditi time i dati minimalnu ocjenu onima koji ne znaju gramatička i pravopisna pravila, ali igrajući igrice, koristeći internet i gledajući filmove, uz ono nešto što zapamte u školi, mogu biti razumljivi ( naravno, za minimalnu prolaznu ocjenu).

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Eur ... _Languages

U koju grupu bi spadali razredi kojima ti predaješ?
Predajem djeci 5., 6. i 7. razreda devetogodišnjeg obrazovanja (engl. počinju učiti od 3. razreda). Čak sam uvela i dobrovoljne konsultacije sa roditeljima - 1. čas sedmično, iako nemam razredništvo, tj. taj čas mi nije dodatno plaćen. Ali uglavnom na informacije dolaze roditelji čija djeca nemaju većih, ili čak nikakvih problema sa usvajanjem gradiva. Jedino ih mogu pohvaliti.
Što se tiče znanja koje djeca usvajaju mimo škole POZDRAVLJAM i ne dijelim znanje prema tome. Sve što znaju dobro će im doći. Nije bitno gdje su ga i kako stekli, nego da ga posjeduju. Većina djece ima internet, ali kad ih pitam u koje svrhe ga koriste, onda se razočaram. Što se tiče engl. jezika zaista postoji veliki broj vježbi različitog tipa, čak i interaktivnih igrica, ali će njih 10% biti zainteresovano za iste. Baš se obradujem kad me djeca pitaju za nešto što su čuli mimo škole i ohrabrujem ih da što više slušaju engl. Postoji više oblasti koje se ocjenjuju, da ih sad ne nabrajam.
S druge strane, ima djece koja su fenomenalna. Ja u šali kažem da bih ih i kući povela :).

1) @Tesnim, šta su ti roditelji i direktor čekali do kraja godine?
I ja se često pitam. Vjerovatno su navikli da 1,2,1,1 daju zaključnu ocjenu 2, pa su mislili da će se to desiti :). S druge strane ima roditelja koji dođu jednom ili nijednom na informacije. Nekad mi se čini da mi je to pojedine djece više stalo nego njihovim roditeljima. U suštini broj djece koja idu na popravni i nije "strašan", bar meni.Imam oko 230 djece, a njih 25 ide na popravni :). To je nešto manje od 3 učenika po odjeljenju. Meni to nije strašno.
Post Reply