roditelji i prosvjeta

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Tesnim

roditelji i prosvjeta

Post by Tesnim » 28/06/2011 20:43

Molim mišljenje o sljedećem slučaju:
Naime, prof. sam engleskog jezika i književnosti i radim u jednoj osnovnoj školi. Nisam od onih nastavnika koji poklanjaju pozitivne ocjene jer im se ne radi popravni ispit. Znači djeca iz engl. jezika idu na popravni ukoliko nisu iskoristili bezbroj šansi koje sam im pružila kako bi zadovoljili minimum, jer mi je zaista stalo da nauče bar nešto. Međutim, desilo se nešto što me je zaista šokiralo. Nekoliko roditelja čija djeca su upućena na popravni ispit se požalilo ministarstvu obrazovanja u kantonu u kojem radim i gle čuda - ministarstvo ih ozbiljno shvatilo, a da sa mnom i nisu obavili razgovor. Trebam dodati da direktor škole u kojoj radim i nije baš na mojoj strani jer ja svojim radom "kvarim" prosjek škole, ma šta to značilo :). Što znači nije dobro tražiti znanje od djece, nego podijeliti dobre ocjene i niko se neće žaliti, tj. nemaš problema. Trebam napomenuti da ja inače nisam iz ovog kraja u kojem radim, nego sam upravo zbog posla prije 2 godine došla u ovu školu. Ne znam u čemu je problem. Možda u tome što imam stav i ne dozvoljam da me vuku za rukav zbog ocjene. Voljela bih čuti slična iskustva kako bih mogla uporediti. Evo razmišljam cijeli dan i ne mogu da vjerujem da neka institucija može da povjeruje u nešto tipa "rekla, kazala". Da li je uopće moguće izgubiti stalni posao zbog pritužbi roditelja na način koji sam već opisala??? Ili se ipak radi o tome ako imaš nekog iza leđa da si bezbjedan, a ako nemaš bolje da se uklopiš :)

amrica

Re: roditelji i prosvjeta

Post by amrica » 28/06/2011 20:50

Neka polazu pred komisijom :D neutralnom, naravno :|

Tesnim

Post by Tesnim » 28/06/2011 21:00

amrica wrote:Neka polazu pred komisijom :D neutralnom, naravno :|
može doći i do toga, ali u mom slučaju nije došlo....

flyawayll

Post by flyawayll » 28/06/2011 21:00

Sve je to OK, ali nekome tako stvarno kvaris buducnost. Nije svako nadaren (mozda se neko i ne trudi) ali nije to razlog da nekome buducnost pokvaris.

amrica

Post by amrica » 28/06/2011 21:01

Tesnim wrote:
amrica wrote:Neka polazu pred komisijom :D neutralnom, naravno :|
može doći i do toga, ali u mom slučaju nije došlo....

Pa ti trazi to, da se vidi stvarno stanje.

zelenashica

Post by zelenashica » 28/06/2011 21:11

zagazaga wrote:Bila sam u sličnim situacijama (matematika :zoka: ) u prvim godinama staža. Sad sam se navikla i ne pravim više probleme :lol: . Postoje roditelji kojima je stalo samo do ocjene a to što dijete završava osnovnu školu a ne zna tablicu množenja, njima nije bitno. Potegnut će veze i napraviti ti sto belaja. Nek' su im živi i zdravi!
:thumbup:

Tesnim

Post by Tesnim » 28/06/2011 21:12

flyawayll wrote:Sve je to OK, ali nekome tako stvarno kvaris buducnost. Nije svako nadaren (mozda se neko i ne trudi) ali nije to razlog da nekome buducnost pokvaris.
ma razumijem ja da svi nisu nadareni za to... ali ono što tražim za pozitivnu ocjenu je i više nego smješno i za to ne treba nadarenost :)... ne mora imati 5....ma kako je ovo krenulo nema budućnosti bez engl. jezika... jako je teško i danas naći posao ako ne poznaješ bar jedan strani jezik, a to je uglavnom engl.... s druge strane ima poslova za koje ne treba, pa neka biraju :)..doduše ni naši političari uglavnom ne znaju engl. pa upravljaju ovom zemljom :)...

astrid

Post by astrid » 28/06/2011 22:16

Ima nastavnika-profesora koji zakidaju učenike(ne mislim na tebe),a ima učenika i roditelja koji prave problem oko pojedinih predmmeta.Znam slučaj kad su se roditelji žalili na nastavnika njemačkog zbog ocjene.Učenica je na kraju odgovarala pred komisijom na zahtjev roditelja.Nastavnica iz komisije je bila rigorozna u pitanjima kao da odgovara za 5,a učenica je izgubila godinu i to završnog razreda.U ovom slučaju je učenica izvukla deblji kraj.Možda...da su roditelji imali nekog uticajnog....ishod bi bio drugačiji.
Nikad se nisam žalila na ocjene svoje djece,mada sam nekoliko puta imala razlog.

Tesnim

Post by Tesnim » 28/06/2011 22:29

astrid wrote:Ima nastavnika-profesora koji zakidaju učenike(ne mislim na tebe),a ima učenika i roditelja koji prave problem oko pojedinih predmmeta.Znam slučaj kad su se roditelji žalili na nastavnika njemačkog zbog ocjene.Učenica je na kraju odgovarala pred komisijom na zahtjev roditelja.Nastavnica iz komisije je bila rigorozna u pitanjima kao da odgovara za 5,a učenica je izgubila godinu i to završnog razreda.U ovom slučaju je učenica izvukla deblji kraj.Možda...da su roditelji imali nekog uticajnog....ishod bi bio drugačiji.
Nikad se nisam žalila na ocjene svoje djece,mada sam nekoliko puta imala razlog.
Ja sam striktno protiv ciljanog obaranja učenika....Zaista se maksimalno trudim da djeci pomognem koliko mogu i mogu im pomoći ako su išta učili, ali ako nisu ne može im niko pomoći. Ali me boli što je pojedincima stalo samo do one ocjene. Od nje nikakve koristi nema, a od znanja ima itekako. Sve je nekako izokrenuto i naopako. Mislim da je problem taj što je svako ušao u prosvjetu. Ima i nas takvih da me je stid što se bavimo istom profesijom. To je vjerovatno neki veći problem. Nekako smo se doveli u situaciju da nas skoro niko ne poštuje, a kad pogledam oko sebe i ne čudim se.

BJB
Has thanked: 1 time

Post by BJB » 28/06/2011 22:44

RAdi se i o necijoj volji da zaglupi djecu kolektivno, jer glupa djeca izrastu u glupe odrasle robove...
Velikom procentu roditelja je bitno da djeca prodju, pa to i dobiju, djeca prodju kroz skolu i nista ne nauce,
pa se onda cude kad dijete ima nedovoljan uspjeh iz 8 ili 9 predmeta u srednoj skoli..

Iskreno nema logike da dijete koje ne zna osnovne stvari dobije prolaznu iz bilo kojeg predmeta, ali se to redovno radi.. U osnovnim skolama je to ona popularna politika "pusti dijete pa nek to popravljaju u srednoj skoli"...

Ako ministarstva insistiraju na fikcionalnoj prolaznosti ucenika nek onda ozakone tu prolaznost i ukinu jedinice, pa ipak ostace dovoljan (2), pa ce to biti premalo, pa cemo ukinuti dovoljan (2), pa tri i sve tako dok ne shvatimo da imamo odlican (5) koji nista ne vrijedi..
Kao sto pocesto imamo danas sto se vidi kad se prelazi iz osnovne u srednju ili na fakultet.

Mi zivimo u drustvu neznanja i nista se nece promijeniti dok ne promijenimo razmisljanje roditelja i njihove stavove.
Nazalost, danas u svim skolama se radi samo na "udovoljavanju" roditeljskim zeljama, a djecu smo potpuno zanemarili.
Za deset godina cemo poceti ispastati ako ne i ranije.

Svi smo zakazali na odgoju djece i roditelji i skole. Odgajamo ih da budu glupi, nesigurni, lijeni, bez imalo samopouzdanja, ambicija, zelja, snova- slijepi posmatraci zivota koji gledaju, jedu, spavaju, imitiraju ali ni u cemu ne znaju uzivati. Nasoj djeci je ucenje muka, znanje sramota, obrazovanje na zadnjem mjestu.

Micaha

Post by Micaha » 29/06/2011 07:09

flyawayll wrote:Sve je to OK, ali nekome tako stvarno kvaris buducnost. Nije svako nadaren (mozda se neko i ne trudi) ali nije to razlog da nekome buducnost pokvaris.
Nadam se da se salis. Kvari nekom buducnost sto mu ne da da prode na ljepe oci? Pa volio bih i ja da sam doktor. Ili selektor reprezentacije. Ali mi nedadose mater im njihovu. Sto sam musliman, sve po nama :D

al_akhisari

Post by al_akhisari » 29/06/2011 07:36

...svima nama koji smo procitali tvoj uvodni post je nemoguce znati i sagledati situaciju u i oko ocjena i djece o kojoj govoris; u ovo malo sto procitah od tebe, vidim da poznas situaciju u prosvjeti; ono sto je vazno, jeste da si odluke koje si donijela - donijela na osnovu nekakvih objektivnih pokazatelja i da imas argumente ( dovoljan broj ocjena, pismene radove tih učenika, zabilješke o radu i aktivnostima,...); kazes da si doselila prije dvije godine, sto podrazumijeva da si do sada polozila strucni ispit i da poznajes zakon o os i pravilnike ( u ovom slucaju pravilnik o pracenju napredovanja, provjeravanju i ocjenjivanju ucenika ), i da se u svom radu pridrzavas odredbi istih...

poznanik

Post by poznanik » 29/06/2011 08:32

Tesnim wrote:Molim mišljenje o sljedećem slučaju:...
Tvoji principi i obrazovno-pedagoški odnos prema učenicima su od strateškog značaja za državu BiH :oops:

Podržavam tvoj način rada i ocjenjivanja, dosljednost i iznad svega - čestitam na svijesti o značaju obrazovanja djeteta, bez obzira na želje i snove pokondirenih roditelja.

Moje prijeratno znanje i obrazovanje iz osnovne škole je mnogo sadržajnije i kvalitetnije, nego, npr. nečije današnje gimnazijsko, upravo zbog dosljednosti i relativne strogoće tadašnjeg nastavnog kadra i kvaliteta cjelokupnog obrazovnog sistema.

Filter
Has thanked: 2 times

Post by Filter » 29/06/2011 09:28

volim citati ovakve teme i post je maxuzija, da mi ostane pribiljezeno...

wewa
Has thanked: 6 times

Post by wewa » 29/06/2011 09:41

sta reci, nego been there, done that, kolegice. ganjali me po hodnicima prije sjednice nastavnickog vijeca, da joj jednom "proanaliziram" zakljucene ocjene. sreca pa na vrijeme odoh iz prosvjete, da uvazenoj skoli ne obaram prosjek.

Pasiflora

Post by Pasiflora » 29/06/2011 09:48

Skolska godina '77/'78 (znaci „mracno doba“) dosla generacija odlikasa u 5. razred o.s.
Svi odreda divni, folklorasi, popularni u skoli i sire...
Prvi test iz matemaike kod novog profesora, od tridesetak ucenika bilo preko dvadeset jedinica!
Nastala frka, zahtjevao se roditeljski sastanak sa prisutnim svim ucenicima, razrednikom, profesorom matematike i direktorom. Bila ideja da se smijeni profesor! Svi se lijepo okupili (puna ucionica). Dosao profesor matematike i prije nego je iko ista stigao reci, kaze on: „U cemu je problem? Oni pojma nemaju i ako treba svi ce imati jedinice dok ne nauce matematiku“. Okrene se i izadje. U ucionici muk.
Ne sjecam se vise kako je sastanak zavrsio i koji su bili zakljucci, ali smo svi tako prionuli na matematiku da se „prasilo“.
Roditelji vise nisu podrzavali nase nebuloze nego su insistirali na ucenju. Razred je do kraja godine postigao svoj zaista odlican prosjek iz proslih godina i ostao jedan od naboljih razreda u toj o.s.
Ne treba djecu zlostavljati zahtjevima, ali im i ne treba dozvoliti da kao balvani prodju kroz skolu – moraju steci neko (barem minimalno) znanje.
Kako ces ti kao prosvjetni radnik izaci iz svega toga pojma nemam.

BJB
Has thanked: 1 time

Post by BJB » 29/06/2011 10:06

Problem je sto smo nedosljedni..Nastavnik/profesor zahtjeva minimum za dvojku, ali dodje direktor i naredjuje da se ucenik "ispita i da se da dvojka". Odbijes, odbije ti se od plate, proziva te, budes lose ocijenjen na kraju.
Tako da se velika vecina radnika vodi onom bolje da ja "dam" dva nego da me kazne i opet na kraju dam dva.

amrica

Post by amrica » 29/06/2011 10:26

BJB wrote:Problem je sto smo nedosljedni..Nastavnik/profesor zahtjeva minimum za dvojku, ali dodje direktor i naredjuje da se ucenik "ispita i da se da dvojka". Odbijes, odbije ti se od plate, proziva te, budes lose ocijenjen na kraju.
Tako da se velika vecina radnika vodi onom bolje da ja "dam" dva nego da me kazne i opet na kraju dam dva.

Ima i profesora koji daju dvicu samo da ne moraju prekidati godisnji i maltretirati se u augustu sa popravnim. :sad:

Ne znam u kojem kantonu radis, ali mislim da u KS opcine daju nagrade najboljim skolama, nesto malo love, prema opcem uspjehu. Tako da direktori imaju i taj motiv. I drugi motiv, skola sa dobrim rejtingom privlaci djecu i koja ne stanuju tu, vise djece, vise razreda, manje uciteljica koje su viska.

Inace, najveci je pritisak na nastvanike likovnog, muzickog, fizickog, ... da vade prosjek. Znam za slucaj gdje je roditelj,invalid, ganjao sa stakom nastavnika likovnog da mu djetetu da 5, a dijete jedva dovoljno, jer spada pod inkluziju :run:

Kad sam ja isla u skolu moji nisu znali da skola ima telefon, a kamoli da zovu. Samo na roditeljski, uciteljica ili razrednica je bila Tito, ako ona kaze da dijete ne zna, znaci da dijete mora uciti. A sad dodje roditelj da objasnjava nastavniku da dijete zna sve, samo je nastavnik glup, nestrucan, ne voli mu dijete... I kod direktora upadaju kad i kako hoce. Cak i u ministarstvu pokusavajau.
Nije cudo sto djeca nista ne znaju.
A ni nastavni kadar nije kao nekad. Sretala sam bukvalno nepismene ljude koji konkuriraju u skoli. Imaju diplomu PA, a ne znaju velika i mala slova, zareze, ... uzas. O informatickoj (ne)pismenosti da ne pricam.

wewa
Has thanked: 6 times

Post by wewa » 29/06/2011 10:46

problem je demokratija u obrazovnim ustanovama - gdje ima demokratije (a na stetu nastavnika), nema discipline ni rezultata.
drugi problem je prezaposlenost roditelja - nemaju kad ljudi raditi s djecom i ocekuju da skola uradi sve za njih. ako ne skola, onda instruktor. da ne velim kako je mnogima preci BB i Seherzada nego vlastito dijete...

juli84

Post by juli84 » 29/06/2011 10:50

Ma to ti je borba s vjetrenjačama.
Ne bih se ja puno inatila, a posebno jer si tek počela, valja ti penziju zaraditi sa djecom, a znaš da za nas kažu da smo nakon 10 god staža neuračunljivi :)
Probaj sama razdvojiti ko ima potencijala za više a ko ne, jer ne može se u saobraćajnoj i u gimnaziji isto insistirati na čitanju Antigone.
Sretno

zonna

Post by zonna » 29/06/2011 10:52

sve gore receno stoji ali isto tako imamo masu slucajeva gdje recimo u razredu od 28 ucenika 22 dobije keca iz kontrolnog matematike u osnovnoj skoli. moze roditelj kod kuce da se posadi na glavu ako nastavnik NE ZNA da zadrzi djeciju koncentraciju. ne moze me niko ubjediti da u ovom slucaju nije do nastavnika/nastavnice!
dobar nastavnik koji zna probuditi zanimanje kod djece za svoj predmet nece imati problema ni sa najgorim djakom tog razreda ali za tako nesto treba voljeti djecu, malo se vise potruditi oko pedagogije istih sto vecina danasnjih nastavnika ni ne pomisli da treba.
kad slusam nastavnike kako pricaju o djeci u vecini slucajeva steknem utisak da pricaju o najgorim neprijateljima a da ne spominjem lijecenje kompleksa i frustracija na toj istoj djeci.
ne moze svako raditi sa djecom... recimo ja ne bih mogla (previse sam nervozna)... medjutim nikome ne pada na pamet da sa te strane pogleda na tu profesiju...isto kao kad bi neko radio kao med. sestra a pada u nesvjest kada vidi krv... :-)
zasto ti ljudi ne prolaze neke rigoroznije psiholoske testove SVAKE godine? jer oni mogu citavu jednu generaciju osakatiti ako nisu "dobro"...
na stranu strucnost u predmetima mislim da je jako bitno da danasnji nastavnici/ucitelji shvate da od te djece treba napraviti dobre ljude pa onda strucnjake iz nekog predmeta. zna se djete odgajaju prvenstveno roditelji ali skola je druga stavka u zivotu tog djeteta i veliku "zaslugu" svaki nastavnik ima za njegov razvoj

atko

Post by atko » 29/06/2011 10:56

@Tesnim ... ti predajes eng. to je VRLO VAZAN predmet na danasnjem vaktu... ako ti radis fino i trudis se prenjeti znanje SVAKA TEBI CAST ...

... pozovi te roditelje u prisustvu direktora i kazi im da ce svako djete dobiti 2 ako oni to pismeno zatraze i ustvrde da njihova djeca znaju za 2 ;)

i kraj price, ne vrijedi da se lomis izlazes konfliktima itd ... roditelji su odgovorn iza svoju djecu ... ako ti ne daju podrsku u nastojanju da ih nesto naucis onda nemoj samu sebe da maltretiras ...

Nekim roditeljima je vaznije da djete ne ide na popravni da mogu otici na more kad su planirali ... u ostalom uvijek treba i onih koji ce krampati u kanalu kad vec nisu htjeli za knjigom sjediti ... ako si ti svima pruzila istu priliku tvoja savjest je cista ;)

-------
jos da dodam ... to je generalno problme mladih nastavnika ... moj kolega sa faxa je poceo raditi kao nastavnik u jednoj srednjoj skoli ... i on je za svaki svoj cas potrosio dva na pripreme ... skidao sadrzaje sa internetra, projektor, video primjeri itd idt ... i bio je nako vrlo cudno gledan od profesora koji 15 godina djeci daju istu materiju i to preko grafoskopa ... samo mjanja folije i izmedju cita novine dok djeca prepisuju ...

sigicalo

Post by sigicalo » 29/06/2011 11:07

Mene interesuje gdje su bili ti roditelji prije zakljucivanja negativna ocjene. Praksa u mojoj skoli je da razrednik obavijesti roditelja cije dijete je u situaciji da mu bude zakljucena negativna ocjena i pozove na razgovor. Tom razgovoru prisustvuju: ucenik, razrednik, predmetni nastavnik i pedagog.Jako je bitno da imas pokrice za negativnu ocjenu. Obaranje na popravni ne znaci automatsko ponavljanje razreda. Ovakvih primjera, nazalost, ima dosta. Nedavno je bio slucaj u Prvoj gimnaziji kad je profesor zbog pritiska direktora i roditelja poklonio 2 uceniku, ali je i ostalim ucenicima povecao ocjene sa 3 na 4 itd.

Klodovik

Post by Klodovik » 29/06/2011 11:10

Danas je svačiji rad više pod lupom nego ranije, nije to slučaj samo sa školstvom. A i prije rata su se ocjene poklanjale kao u priči.

Situacija se može značajno popraviti uvođenjem državne mature, standardiziranih testova i eksternog ocjenjivanja. U takvim okolnostima nastavnik nije u prilici da bilo šta "poklanja" niti su učenici i roditelji u prilici da nešto "traže".

Filter
Has thanked: 2 times

Post by Filter » 29/06/2011 11:13

wewa wrote:problem je demokratija u obrazovnim ustanovama - gdje ima demokratije (a na stetu nastavnika), nema discipline ni rezultata.
drugi problem je prezaposlenost roditelja - nemaju kad ljudi raditi s djecom i ocekuju da skola uradi sve za njih. ako ne skola, onda instruktor. da ne velim kako je mnogima preci BB i Seherzada nego vlastito dijete...
treci problem... nastavnicima mrsko raditi (ima odlicnih nastavnika, ne sporim, ali sto ima bagre... cudo nevidjeno)

cetvrti problem... pola nastavnica/ka je oboljelo od sindroma seoske uciteljice (evo malo sira i kajmaka za peticu)

peti problem... ma on je zlato moje naucice on to, a taj tamo je glup ko noc (miljenici i ostali)

... ajmo dalje...

kad se zarovi malo dublje u problem :roll: kuku lele, ne zna se sta je gore, roditelji (neki) ili nastavnici (neki) kad se to dvoje sastavi imamo ono sto imamo. i mojne vise price kako je nekad bilo prije, kako su bili profesori bili karakter i posteni te nas sve naucili svemu.
pa ko je onda ove krkane od roditelja odgojio i ucio... truba prica kojom sami sebe napasamo...

isti problemi kao i prije, samo sto su nabildani neimastinom i frustracijama koje su se otele kontroli

Post Reply