Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18052
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1 Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by GandalfSivi »

Neki dan na Radio Sarajevu izadje clanak o 20-godisnjici od Rock Under the Siege koncerta.

http://radiosarajevo.ba/novost/177292/2 ... -spomenar-

Definitivno jos uvijek jedan od najboljih koncerata na kojim sam bio u zivotu, ali jos bitnije, poceh se sjecati svih tih dogadjaja koji su se desili prije vise od pola mog zivota. Scena je tih dana bila jako dobra, milion dobrih koncerata, pocev jos od ljeta '93 i igralista FIS-a, pa preko R'N'R festivala u Slogi u februaru '94, pa onda svih ostalih koncerata u Kuku, Slogi, na Obali, cak i onaj kafic na Malti, mislim da se Chicago zvao. Bilo je tu milion dobrih bandova, spomenuo bih jos par pored ovih nabrojanih u clanku, recimo Almanah koji nije htio svirati za samo 500 maraka, pa onda Tmina, pa kasnije i ZOCh. Onda je tu bilo i dosta dobrih bandova koji su dolazili u Sarajevo, pocev normalno od Bruce Dickinsona (ironija momenta je da sam karte za koncert dobio na Radiu M), preko Laibacha u Narodnom, onda i oni Cesi sto su svirali sa ZOCh-om na Obali, Uz Jsme Doma mislim da su se zvali i onda jos milion nekih zaboravljenih bandova (cini mi se da su jedni bili China Drums, ono bas su razvaljivali, kao i mnogi koji su davno izlapili iz sjecanja).

Anyhow, lijepo bi bilo podijeliti price o ovim koncertima, kako se islo na iste, kako se ulazilo, sta se pilo (nikada necu zaboraviti konjak iz fucking tegle), isto ako ko ima kakav video ili slike za podijeliti, volio bih vidjeti iste, itd, itd...

Pa eto, opletite...
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#2 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by Sodom1 »

Folk zavladao sve sami ljakse
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by Edin H. »

Sodom1 wrote:Folk zavladao sve sami ljakse
Mudro zboris :oops:
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#4 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by kox »

Chicago je čini mi se bio na mjestu današnje Ravene, a ovi Česi su ako se ne varam svirali malo poslije rata :)
Super su tada svirke bile, ali je već otprilike '97 manje-više sve to nestalo.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#5 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by Zviz »

Ko je bolan slusao rock za vrijeme rata. Mozda je istina da dosta ljudi nije vidilo frizera duze vereman pa im izrasla kosa do pupka ali to nije znacilo da su drmali glavom, pusili nesvrstanog prijatelja afghanistanca ili zabijali sebi iglege od srece u vece... nije dosta bilo sto su tutnjile granate iznad glave pa daj jos metalike!
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4781
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#6 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Zviz wrote:Ko je bolan slusao rock za vrijeme rata. Mozda je istina da dosta ljudi nije vidilo frizera duze vereman pa im izrasla kosa do pupka ali to nije znacilo da su drmali glavom, pusili nesvrstanog prijatelja afghanistanca ili zabijali sebi iglege od srece u vece... nije dosta bilo sto su tutnjile granate iznad glave pa daj jos metalike!
fakat
Bruce Dickinson dosao ovdje na kalesijske zvuke

sreca kod nas u Danskoj sve u dure
User avatar
agnostic_front
Posts: 6314
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#7 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by agnostic_front »

Zviz wrote:Ko je bolan slusao rock za vrijeme rata. Mozda je istina da dosta ljudi nije vidilo frizera duze vereman pa im izrasla kosa do pupka ali to nije znacilo da su drmali glavom, pusili nesvrstanog prijatelja afghanistanca ili zabijali sebi iglege od srece u vece... nije dosta bilo sto su tutnjile granate iznad glave pa daj jos metalike!
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#8 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by todd_smith »

Tvrtko II Kotromanić wrote:
Zviz wrote:Ko je bolan slusao rock za vrijeme rata. Mozda je istina da dosta ljudi nije vidilo frizera duze vereman pa im izrasla kosa do pupka ali to nije znacilo da su drmali glavom, pusili nesvrstanog prijatelja afghanistanca ili zabijali sebi iglege od srece u vece... nije dosta bilo sto su tutnjile granate iznad glave pa daj jos metalike!
fakat
Bruce Dickinson dosao ovdje na kalesijske zvuke

sreca kod nas u Danskoj sve u dure
:lol: :lol: :thumbup:
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#9 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by DZONPI »

Znam ja frajera Vuca Sasa i Bera karikaturista oni su imali onu grupu Sarajevski atentat nesto su sutali svirali uglavnom bili su pravi momci sta je sad sa njima pojma nemam.Bilo je super bas u sred rata da malo zaboravis sranje.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#10 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by Ommadawn »

O ovoj sceni mi je pricao jedan Zoka koji je radio na radiju (da li se zvao Zid ili tako nesto, ne mogu se sjetiti) a pricali smo putem chat programa mIRC. Bilo negdje tamo 1997/98.
Negdje tamo 1995 godine, imali smo skolski rad na temu "omiljeni bend" iz predmeta muzickog, a moj drug iz razreda Stefan, inace veliki obozavatelj Iron Maidena je tokom prezentacije referata pricao o Bruce Dickinsonu i svirci u Sarajevu.

@Zviz: Metallica je bend :bih:
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#11 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by Pitar sa Kariba »

MirtolaDas
Posts: 930
Joined: 05/11/2011 15:40
Location: dje me nadje

#12 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by MirtolaDas »

Ima li gdje kakvih snimaka od Big Daddyija. Nekoliko puta sam ih slusao u Slogi, 94-e. Jos uvijek nemam rijeci.
milojicabrzi
Posts: 1729
Joined: 18/11/2009 12:43

#13 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by milojicabrzi »

Bio je Radio Zid (je li postoji vise taj radio uopšte), bilo je svirki u KUK-u, pa onda '97-'98 krenuli koncerti na boljem tehnickom nivou, Fiju Briju na stadionu Grbavica, pa sam bio na prvom koncertu Partibrejkersa nakon rata u Slogi negdje '98, bilo nekako puno vise underground scene nego danas... a valjda sam i ja bio mladi.

Bilo SA bendova, radili Protest, Sikter, Green Chese (sta li je sa tim ljudima danas).

Bilo je vise rock undergrounda odmah nakon rata, sada ima dosta koncerata (na koje odavno ne idem), ali je vise mainstram, beer festivali i tako ta malo umivenija rock furka...

Hehe, jesam rocker bio, kad se sjetim, osisan na keca i ofarban u naradnzasto, Semso avantgarda :)
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#14 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by Better Man »

milojicabrzi wrote:Bio je Radio Zid (je li postoji vise taj radio uopšte), bilo je svirki u KUK-u, pa onda '97-'98 krenuli koncerti na boljem tehnickom nivou, Fiju Briju na stadionu Grbavica, pa sam bio na prvom koncertu Partibrejkersa nakon rata u Slogi negdje '98, bilo nekako puno vise underground scene nego danas... a valjda sam i ja bio mladi.

Bilo SA bendova, radili Protest, Sikter, Green Chese (sta li je sa tim ljudima danas).

Bilo je vise rock undergrounda odmah nakon rata, sada ima dosta koncerata (na koje odavno ne idem), ali je vise mainstram, beer festivali i tako ta malo umivenija rock furka...

Hehe, jesam rocker bio, kad se sjetim, osisan na keca i ofarban u naradnzasto, Semso avantgarda :)
Radio Zid je imao odličnu fonoteku. Bio sam i ja na prvom koncertu Partibrejkersa u Slozi. Bilo je prekrcato, ali ozvučenje je bilo teži odron. Mikrofonija je bila konstantna i jako loš zvuk. Svi kasniji koncerti Partibrejkersa su bili daleko bolji, jer su imali bolji razglas.
milojicabrzi
Posts: 1729
Joined: 18/11/2009 12:43

#15 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by milojicabrzi »

@betterman

Jeste, bio je los razglas i konstantna bas-mikrofonija, koja je puno gora od one pištajuće, bio sam na galeriji, sve se treslo :)

Nije mi nesto bio koncert, puno je bilo bas prastarih stvari sa prvog albuma, nije mi se svidjela set-lista nikako, ali emocije su radile, tih poslijeratnih godina.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#16 Re: Rock scena u Sarajevu za vrijeme rata

Post by Piaty »

Imali neko link za download albuma od sarajevskog Bedbug-a?
Bilo sta slicno.
Post Reply