Robovlasnistvo u srednjovjekovnoj Bosni

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1 Robovlasnistvo u srednjovjekovnoj Bosni

Post by Eborg »

Evo upravo na HRT 1 traje emisija pod nazivom "Škrinja:Sloboda".Tema je robovlasnishtvo u srednjem vijeku i percepcija istog iz dubrovachke perspektive i njihove kasnije zabrane trgovine robovima.

Kakogod,ovi iz arhive i historichari su govorili o tome kako je u srednjovjekovnoj Bosni (12. i 13. vijek pa nadalje) postojala "klasa robova" koja je kao takva sluzhila diljem zemlje i tom grupom ljudi se trgovalo.Te ljude su onda navodno trgovci robovima prodavali shto u Dubrovnik,shto u hrvatske gradove,shto diljem svijeta.Navodno je glavna tachka trgovine bila luka Gabela gdje se dnevno prodavalo 30-tak robova.Cijena je za robinje bila 25-30 dukata dok je za mushke robove bila od 10 do 20 dukata.Radi usporedbe,za isti novac se moglo dobiti 250 kilograma janjetine ili 450 kg pshenice.

Ovo je haman pravi biznis bio.Zna li neko neshto vishe o ovome,ja sam bash mislio da je u srednjovjekovnoj Bosni trgovina robovima bila poprilichno nepozheljna pa chak i kazhnjavana na osnovu nekih tekstova koje sam chitao?I ko su ti ljudi bili?Heretici,zarobljenici ili samo nesrecnici koji se nisu mogli braniti od lokalnih velomozha?

Vrlo interesantno.
User avatar
ice tea
Posts: 62
Joined: 23/06/2009 00:19

#2 Re: Robovlasnistvo u srednjovjekovnoj Bosni

Post by ice tea »

I ja koliko znam da je to kod nas bilo nepozeljno prilicno. Robovima se trgovalo dole oko Trebinja. Postojali su kao ti trebinjski ropci, koji su hvatali robove pa ih prodavali, tako nesto.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3 Re: Robovlasnistvo u srednjovjekovnoj Bosni

Post by Banksy »

Eborg wrote: Evo upravo na HRT 1 traje emisija pod nazivom "Škrinja:Sloboda".Tema je robovlasnishtvo u srednjem vijeku i percepcija istog iz dubrovachke perspektive i njihove kasnije zabrane trgovine robovima.
Ne vjeruj ništa Branki Šeparović, ta ti voli slagat ... :D
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#4 Re: Robovlasnistvo u srednjovjekovnoj Bosni

Post by andrija2007 »

A ja mislio da je robovlasnistvo kod nas pojava novijeg datuma!
ponosni
Posts: 95
Joined: 05/06/2009 00:32

#5 Re: Robovlasnistvo u srednjovjekovnoj Bosni

Post by ponosni »

Ima li neko podataka o ovom pitanju da ne nagadjamo?
Venecija bi se zaletila u Dalmaciju, pokupila ljude i ajmo malo na dozivotno veslanje, EuroHerz placa osiguranje :-)
To su bile galije na robovski pogon, gledali ste Ben Hura. Trgovali su i Spanjolci, Portugal, Turci i Dubrovnik...
Znaci bogatije zemlje istoka i zapada. To je znaci bio obicaj onoga vremena, iako je bio feudalizam.
Je li se radilo o civilnim zrtvama, ili ratnim zarobljenicima, ili je obicaj ostao jos od doba Rima? Mada je cudno.
U Dalmaciji inace nije bilo ni krutog feudalizma s kmetovima, nego tek na sjeveru Hrvatske, u doticaju s pokvarenom i bogatom ali ipak feudalnom Evropom.
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#6 Re: Robovlasnistvo u srednjovjekovnoj Bosni

Post by Dangubic »

Eborg wrote: 28/06/2009 16:42 Evo upravo na HRT 1 traje emisija pod nazivom "Škrinja:Sloboda".Tema je robovlasnishtvo u srednjem vijeku i percepcija istog iz dubrovachke perspektive i njihove kasnije zabrane trgovine robovima.

Kakogod,ovi iz arhive i historichari su govorili o tome kako je u srednjovjekovnoj Bosni (12. i 13. vijek pa nadalje) postojala "klasa robova" koja je kao takva sluzhila diljem zemlje i tom grupom ljudi se trgovalo.Te ljude su onda navodno trgovci robovima prodavali shto u Dubrovnik,shto u hrvatske gradove,shto diljem svijeta.Navodno je glavna tachka trgovine bila luka Gabela gdje se dnevno prodavalo 30-tak robova.Cijena je za robinje bila 25-30 dukata dok je za mushke robove bila od 10 do 20 dukata.Radi usporedbe,za isti novac se moglo dobiti 250 kilograma janjetine ili 450 kg pshenice.

Ovo je haman pravi biznis bio.Zna li neko neshto vishe o ovome,ja sam bash mislio da je u srednjovjekovnoj Bosni trgovina robovima bila poprilichno nepozheljna pa chak i kazhnjavana na osnovu nekih tekstova koje sam chitao?I ko su ti ljudi bili?Heretici,zarobljenici ili samo nesrecnici koji se nisu mogli braniti od lokalnih velomozha?

Vrlo interesantno.
Veoma stara teme ,prije se ta pijaca zvala drijevo i razlog sto je robovlasnistvo bilo razvijeno u srednjovjekovnoj Bosni je sto je papa zabranio prodaju i hvatanje krstenog stanovinstva u robove ,posto je Bosna imala puno nekrstenog stanovista ,bogumila i ostalih razvio se dobar biznis.Nasi vladari su dobro zaradjivali na prodaji robova a i ugari su cesto pod izgovorom krscanstva upadali i hvatali robove po Bosni. Naskuplje su bile djevojcice u dobi od 10 do 15 godina i najvise ih je prodato u Veneciji. Bosanska pijaca robova je veoma bila poznata na mediteranskom podrucju i dobar dio bodandke ekonomije se zasnivao na prodaji robova np za vladavine Mateja Ninoslava su hiljade robova prodate.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#7 Re: Robovlasnistvo u srednjovjekovnoj Bosni

Post by Piaty »

Mislio sam da je ban Matej bio bolji čovjek, kad ono i on govno kao i naš zadnji bosanski kralj.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#8 Re: Robovlasnistvo u srednjovjekovnoj Bosni

Post by nikeze »

Da, bila je trgovina robljem do 1430 godine u dolini Neretve. O tome je napravljen magistarski rad. Postoje i notarski ugovori o prodaji roblja u dubrovačkim arhivama. Dubrovnik je bio najveća tržnica roblja na Mediteranu. Najviše se prodavalo roblje iz Bosne jer su bili heretici pa je to crkva tolerisala dok bosanski kralj nije zabranio crkvu bosansku 1430 godine i sve proglasio katolicima pa je papa zabranio trgovinu robljem iz Bosne. Zbog siromaštva neki su Bošnjani prodavali svoju djecu na pijaci u dolini Neretve u srednjem vijeku.
Kasnije je pijaca robova prebačena u vrijeme Turaka u Ulcinj i dovoženi su tu crni robovi iz Afrike. U Ulcinju je do drugog svjetskog rata postojalo selo crnaca iz Afrike i jedan je učestvovao u borbi sa partizanima i poslije rata je imao fotografsku radnju. Kasnije su se raselili po Srbiji i izmješali sa stanovništvom.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#9 Re: Robovlasnistvo u srednjovjekovnoj Bosni

Post by TheMule »

Piaty wrote: 15/08/2023 12:32 Mislio sam da je ban Matej bio bolji čovjek, kad ono i on govno kao i naš zadnji bosanski kralj.
Ako ces gledati sa danasnjim moralnim sensibilnostima, onda ni jedan nije bio "dobar". Ni banovi, ni kraljevi, ni sultani.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#10 Re: Robovlasnistvo u srednjovjekovnoj Bosni

Post by Piaty »

TheMule wrote: 27/08/2023 18:28
Piaty wrote: 15/08/2023 12:32 Mislio sam da je ban Matej bio bolji čovjek, kad ono i on govno kao i naš zadnji bosanski kralj.
Ako ces gledati sa danasnjim moralnim sensibilnostima, onda ni jedan nije bio "dobar". Ni banovi, ni kraljevi, ni sultani.
Poznato je meni da je trgovina robljem bila prisutna ama baš u svakoj zemlji i da Bosna tu nije nikakva iznimka nego me zateklo da je ban Matej prodavao svoje Bošnjake kao robove Veneciji.

Sad ako može neko razjasniti, da li je ban Matej kasnije postao katolik jer, koliko je meni poznato, Bosna se pod njegovom vladavinom borila protiv križara, a pretpostavljam da se u vremenu kada je on sam bio krstjanin nije bavio prodavanjem robova.

P.S

A kada spominješ današnji moral i kako se projicira prema starim vladarima, pa eto recimo meni se Katarina Kosača nikako ne sviđa pogotovo kada sam čuo da ona ostavlja Bosnu papi u amanet, isto kao što ovi ostavljaju danas Bosnu Erdoganu u amanet.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#11 Re: Robovlasnistvo u srednjovjekovnoj Bosni

Post by swanfilter »

Imali su i Izetbegovici crnu robinju po dolasku u BiH ...
Post Reply