Road to Guantanamo

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#26

Post by Haqqani »

Ne znam da li je iko organizovao prosvjed protiv hapsenja alzirske grupe , osim Nadje Dizdarevic.

Sarajlije , humanisti na baterije.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#27

Post by Qler »

daduli_sa wrote:
Qler wrote:ne govorim ja da oni trebaju da budu tamo... naprotiv... protiv Guantanama sam... al samo da napomenem da to nisu bosanci..
Da su i sa dna kace kao ti ne treba da prezivljavaju ono sto prezivljavaju!
prvo procitaj sta pise pa onda komentarisi... ja sam rekao da sam protiv ovoga sto rade tamo... samo sam napomenuo da ovi sto su odveli odavde nisu bosanci kao sto je gore receno... znaci nisam rekao da im je tamo mjesto i ne smatram da im je tamo mjesto, ili ti trebam to nacrtati...
Zux
Posts: 906
Joined: 30/03/2005 22:03

#28

Post by Zux »

Ljudi su uhapseni i maltretirani do krajnjih granica izdrzljivosti bez ikakvog razloga, kao i velika vecina zatvorenika u Guantanamu. To da nisu imali nikakvog razloga da ih drze tamo pokazuje cinjenica da su pusteni, da su bili i sekunde mudzahedini nikad ne bi vise sunca vidjeli. Danas sam bio u Domu Armije gdje su oni gostovali u "Kafa sa...". Pricali su o tome sta su im radili, pricali su o tome da nijedan dokazani pripadnik Al Qaide koji je je uhapsen nije doveden u Guntanamo, da su tamo u sustini samo ljudi koji su iz ko zna kojih razloga izruceni Americi (kao recimo ovi odavde Alzirci-Bosanci). Isto tako kazu da je recimo Pakistan za svakog izrucenog dobijao 35.000 dolara sto je tamo velika svota novca. Ne znam o kakvom stajlingu neki ovde govore, u cemu je problem sto su ljudi normalno obuceni? Drzat nekog zatvorenog godinama bez ikakvog dokaznog postupka, ikakvog sudjenja, uz nevjerovatna mucenja, to samo podsjeca na konc-logore iz 2. sv. rata i logore koji su kod nas odnijeli i unistili hiljade zivota.
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#29

Post by Haqqani »

Fakat ne kontam zasto neki spominju njihov stajling???

Da mozda nekome ne smeta njihova brada???
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#30

Post by Latina »

Haqqani wrote:
Sarajlije , humanisti na baterije.
Haj' ba postedi nas ovakvih generalizacija, narocito ako se ne znamo s kim razgovaramo. 8-)

Jos bolje prosetaj malo, vidi ima li dje Bona i popij kafu s covjekom . Bice ti lakse. :-D
Fakat ne kontam zasto neki spominju njihov stajling???

Da mozda nekome ne smeta njihova brada???
Meni smeta ova "a la Taliban" brada. Sta's sada ? :-D
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#31

Post by manijak1 »

Meni smeta ova "a la Taliban" brada. Sta's sada ?
Neću je brijati :D :D a tole ću učiniti kraćim :oops:
Nisam gledao film ......a možda i neću :D ali jedino na šta se oslanja i film i poruka vjerovatno ( ako je ima :D ) je da su ti ljudi unaprijed proglašeni krivim i kao takvi su zlostavljani .....što se poslije pokazalo da Amerika kad nema vremena da proganja komuniste onda ide ..... :D po naftu :D malo dalje ........i da ne zadirem u dvostruke i višestruke standarde ......demokratije :oops: :D .
Dakle ....... :oops: od izuma tranzistora ......baterije su jednostavno :D nezamjenjive :oops: :D .
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#32

Post by DONY »

Haqqani,nekoliko pitanja za tebe.Na ovom forumu je bilo nekoliko tema o Buducnosti Bosne,nisi bas bio aktivan,ili si ti zadovoljan sa ovim stanjem.Po meni Bosna je sada u najtezoj situaciji u svojo novijoj historiji.Da li Bosna uopste moze opstati u ovom okruzenju,ako se religiozno stavlja prije nacijonalnog?Kakve su sanse da ikada probudimo u Bosancima drugih religija Bosanski patriotizam ako su nam vazniji "tamo neki"Alzirci od gradjenja povjerenja sa onim sa kojim treba da zivimo.Mislim,Haqqani da sa takvim pristupom.Bosna nema sansi da nikada postane normalna i respektovana drazava u ovom dijelu Evrope.Nasa opsta orijentacija i jedina sansa je dokazati da smo prije svega Evropski Bosanci,a sve ostalo treba da ide umjerenije sa vise brige za komsije.To neznaci da treba da zaboravimo blizu i dalju historiju!!
Puno pozdrava. :bih:
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#33

Post by Latina »

manijak1 wrote:Neću je brijati :D :D a tole ću učiniti kraćim :oops:
Eki. :-D
Nisam gledao film ......a možda i neću ali jedino na šta se oslanja i film i poruka vjerovatno ( ako je ima ) je da su ti ljudi unaprijed proglašeni krivim i kao takvi su zlostavljani .....što se poslije pokazalo da Amerika kad nema vremena da proganja komuniste onda ide ..... po naftu malo dalje ........i da ne zadirem u dvostruke i višestruke standarde ......demokratije
Dakle ....... od izuma tranzistora ......baterije su jednostavno nezamjenjive.
U tom slucaju ja cu objasniti turistima i putnicima namjernicima da je tvoja brada samo specificna vrsta image-a. :P
Nasa opsta orijentacija i jedina sansa je dokazati da smo prije svega Evropski Bosanci,a sve ostalo treba da ide umjerenije sa vise brige za komsije.To ne znaci da treba da zaboravimo blizu i dalju historiju!!
U principu se slazem s ovim, s tim sto evropsku pripadnost treba dokazivati samo onima koji su zlonamjerni.

Svim ostalima je to jasno ( odavno ). :wink:

pozdrav
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#34

Post by johnnykola »

moj komentar ce se ticati samo i jedino filma.
ako su ljude toliko handrili kao
sto se to vidjelo na fotografijama
po novinama i televiziji, trebalo
je to (po meni) i extremnije pokazati.
ovako je prikazano, ja imam tu sliku,
10-20% muke.
scena s repanjem odron - kao nasli
su ze vizavi emineme i tupaca (aha, sta ima),
scena s prvim odvodjenjem momka na ispitivanje odron -
opali ga po vratu i ledjima, da lakse nije mogao,
a on se strovali na pod. od onakvog udarca
slabo kome sta moze biti.
moglo je to sve bolje. blago sam razocaran.
toliko.
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#35

Post by Haqqani »

DONY wrote:Haqqani,nekoliko pitanja za tebe.Na ovom forumu je bilo nekoliko tema o Buducnosti Bosne,nisi bas bio aktivan,ili si ti zadovoljan sa ovim stanjem.Po meni Bosna je sada u najtezoj situaciji u svojo novijoj historiji.Da li Bosna uopste moze opstati u ovom okruzenju,ako se religiozno stavlja prije nacijonalnog?Kakve su sanse da ikada probudimo u Bosancima drugih religija Bosanski patriotizam ako su nam vazniji "tamo neki"Alzirci od gradjenja povjerenja sa onim sa kojim treba da zivimo.Mislim,Haqqani da sa takvim pristupom.Bosna nema sansi da nikada postane normalna i respektovana drazava u ovom dijelu Evrope.Nasa opsta orijentacija i jedina sansa je dokazati da smo prije svega Evropski Bosanci,a sve ostalo treba da ide umjerenije sa vise brige za komsije.To neznaci da treba da zaboravimo blizu i dalju historiju!!
Puno pozdrava. :bih:

:)

Nemam izrazenu nacionalnu svijest :)

Alzirci su mi vazni , jer su to nevini ljudi koje je predala nasa drzava.
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36

Post by Truba »

gledao sam film


problem je što sam film zamišljao s više arhivske građe a dobili smo rekonstrukciju i to veoma zanimljivu tako da kažem... naravno sve do početka mučenja... nisam nikad bio zatočen ali sve ono mi izgleda realistično
bleka
Posts: 700
Joined: 20/09/2005 11:43

#37

Post by bleka »

Qleru i njemu slicnim, tih 6 Alziraca je dobilo legalno drzavljanstvo putem boravka i zendbe u BiH. Tako se drzavljanstvo dobija u svim civiliziranim zemljama. Dokaz da su legalno dobili drzavljanstvo je da nasa drzava nikada nije ispisala ih iz drzavljanstva, niti ce. Sada je druga prica ko ih je izrucio i zasto, da ne ponavljamo...
Medutim najveca tragedija je da se nasa drzava ne zalaze za njihovo oslobadanje. Sta ce nam onda drzava ?
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#38

Post by Pearl »

isto kao sto se Britanija zalagala da oslobodi njih trojicu :lol:

slatki ste mi skroz... pitam se u kojem svijetu vi zivite...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#39

Post by _BosanaC »

Mene samo interesuje sta su ti Alzirci: Bosnjaci, Hrvati ili Srbi? :-? Ovi sto ih nazivaju Bosancima od prvog do zadnjeg posta (dobro, predzadnjeg :D ) vecinom su bili veliki zagovornici teze o Bosnjastvu itd blablabla... Pa kad ne mogu ja biti Bosanac u ovoj jebenoj drzavi i kad drzavu boli kurac kako je meni koji sam rodjen ovdje, stvarno ne znam zasto se ne brine za lopine koji su se eto bas fino i posteno skucili ovdje.

Iako Guantanamo niko ne zasluzuje, sto jest jest.
bleka
Posts: 700
Joined: 20/09/2005 11:43

#40

Post by bleka »

Pa nasa "realna" politika je i dovela da mozemo putovati po cijelom svijetu, stalna koperativnost prije pet godina je dovlea do ukidanja entitea, ko se jos sjeca prije 10 godina je ukinut naziv R. Srpska zahvaljujuci mudrosti i pragmaticnosti nasih politicar koji su znali kako voditi dijalog" sa svijetom ".

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#41

Post by Pearl »

bleka wrote:Pa nasa "realna" politika je i dovela da mozemo putovati po cijelom svijetu, stalna koperativnost prije pet godina je dovlea do ukidanja entitea, ko se jos sjeca prije 10 godina je ukinut naziv R. Srpska zahvaljujuci mudrosti i pragmaticnosti nasih politicar koji su znali kako voditi dijalog" sa svijetom ".

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
pa eto, sta se zalis onda.. vidis da nam je fino... :zzzz:
bleka
Posts: 700
Joined: 20/09/2005 11:43

#42

Post by bleka »

Ma ljepota :-)
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#43

Post by Haqqani »

Trojica bivših zatvorenika logora Guantanamo Bay, koji su gosti Sarajevo film festivala, susreli su se danas sa suprugama članova tzv. "Alžirske grupe", koja je iz Sarajeva prebačena u Guantanamo gdje su zatočeni već petu godinu.
“Ključna stvar u našem izbavljenju iz Guantanama bila je interes naše vlade. Ukoliko se vaša vlada ne bude za njih interesirala, oni će vječno ostati u Guantanamu", kazali su Rhuhel Ahmed, Shafiq Rasul i Asif Iqbal u razgovoru sa suprugama državljana BiH koji se nalaze u Guantanamu.



Trojica bivših pritvorenika najkontroverznijeg zatvora na planeti kazali su kako Amerikanci drže većinu pritvorenika na Guantanamu bez ikakvog opravdanja, ali ih ne žele pustiti jer bi tako priznali svoju pogrešku.

Gosti Sarajevo Film Festivala potvrdili su da su na Guantanamu upoznali šest pritvorenika iz BiH.

U vezi sa šestoricom ljudi iz BiH danas je opširan istraživački tekst objavio i ugledni Washington Post. U tekstu se opisuje izuzetan pritisak što su ga predstavnici američke administracije izvršili na vlasti u BiH kako bi šest ljudi bilo uhapšeno i prebačeno na Guantanamo.
Image
Istraživanje Washington Posta dovodi u pitanje sve do sada pomenute optužbe na račun šest ljudi iz BiH.
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#44

Post by King Kikapu »

pipi81 wrote:sinoc sam gledala film. katastrofa. nevjerovatno. fakat ameriku i amerikance treba pokositi.
takvim generaliziranjem postajes ista kao i amerikanci kojima su svi arapi isto sto i alkaida.
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#45 gvantanamo

Post by palestinka »

F
Last edited by palestinka on 22/04/2015 16:35, edited 1 time in total.
sarajevac
Posts: 99
Joined: 14/11/2003 00:00

#46

Post by sarajevac »

Haqqani wrote:U vezi sa šestoricom ljudi iz BiH danas je opširan istraživački tekst objavio i ugledni Washington Post.

U tekstu se opisuje izuzetan pritisak što su ga predstavnici američke administracije izvršili na vlasti u BiH kako bi šest ljudi bilo uhapšeno i prebačeno na Guantanamo.

Istraživanje Washington Posta dovodi u pitanje sve do sada pomenute optužbe na račun šest ljudi iz BiH.
Ako smijem da se nakratko ukljucim u raspravu...

Mislim da je pritisak, koji je citiran gore, ne moze izdrzati niti jedan nas politicar. Borba protiv najjacih politicara najjace drzave na svijetu. Bilo bi neukusno da to docaravam fudbalskim timovima.

U media centru mozete naci sve novine iz tog vremena pa malo i proanalizirati.

Nama amerikanci u jednom trenutku silom, da prostite, guzove spasavali. Barem nama u SA. Dosta ljudi se jos sjeca i toga. Zato osuda nije jednoglasna. Ljudi su ljudi. Vagaju.

Vjerovatno bi svaki nas politicar na kraju popustio. Bez obzira o kojoj opciji je rijec. Sto ne opravdava cinjenicu da nisu prstom mrdnuli nakon sto su ih predali. Ako su im vec dali drzavljanstva, neka brinu o njima.

Ovo nije jedini slucaj krsenja ljudskih prav u BiH...
lalemali
Posts: 169
Joined: 03/07/2006 13:31

#47

Post by lalemali »

ovi bradati opcenito, se sad pozivaju na ljudska prava, a sutra, kad bi dosli na vlast, tako bi nam zavrnuli siju da nam nikakva organizacija za zastitu ljudskih prava na cijelom svijetu ne bi mogla pomoci. mislim, mozda su pomogli u ratu i to je ok, ali s obzirom na okolnosti u kojima bosanski muslimani zive, s obzirom na gutu neprijatelja okolo, i s obzirom na cinjenicu da smo pod stalnom prismotrom, bilo bi od njih fino da nas shvate i odu. medjutim, oni tu ostaju s ocitom namjerom da "prevaspitaju" ovdasnje muslimane, da vremenom nametnu svoje obicaje sto bi nas kostalo i ovo malo individualnih prava i sloboda. to s jedne strane. a sa druge strane im je onako merak pravo KARAT nase zene koje lahkovjerno nasjedaju. na taj nacin ostavljaju za sobom poluarapsku djecu, sade li sade nove buduce islamske revolucionare u bosni. LJUDI, BOSANCI, BOSNJACI, duisite se i ne dozvolite da vas manipuliraju, da vas BACAJU u VATRU ni krive ni duzne. da se jos vise pojaca antagonizam i event. mrznja evropljana prema nama i obratno. nije vise bitno da li su evropljani dobri ili zlocesti. takvi su kakvi su. mozda bi zaista vecina njih htjela da evropa bude "krscanski klub", ali mi zivimo tu i
zelimo tu ostati, ne? u pitanju je opstanak. mislim da si ne trebamo pogorsavati polozaj. mi trebamo biti i ostati BOSANSKI MUSLIMANI onako, da kazem, evropski profilirani. naci neku jedinstvenu formulu i da budemo to sto jesmo i da zivimo ovdje. ima stvari koje su za nas bitnije od price o guantanamu, od sestorice alziraca. ne mozemo se sa rogatim amerikancima bosti. jer nas lahko mogu zbrisati. dovoljno je da namignu nasim okorjelim neprijateljima. mi smo tu na raskrizju. bosna je interesantna i jednoj i drugoj strani da se obracunavaju preko njenih ledja. pamet u glavu i uzmite sudbinu u svoje ruke. ne da vam je drugi kroje. zato bradonje: hvala na pomoci, a sad vas lijepo molimo da se ipak vratite odakle ste dosli. hvala. a ako se ovdje opet zakuha, a vi opet dodjite da nam pomognete. to ukoliko ne budete ljuti na nas.

ps. o cetnicima necu ni govoriti jer o njima sve znamo, zar ne? oni su izvan svake konkurencije kad su gadovi u pitanju.

sto se tice filma, nisam gledao, ali ne mislim da je taj topic nesto posebno znacajan u ovom trenutku. ima bitnijih stvari od preseravanja da li je film dobar ili ne. uostalom, ne moze se tema filma odvojiti od cijelokupnog konteksta, pa bio on politicki, vjerski ili kakav god.
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#48

Post by King Kikapu »

ovdje se najmanje prica o filmu...koji je po mom misljenju jednak mock-dokumentarcima iz discovery channel produkcije u kojima se rekonstruise prezivljavanje turista izgubljenih u dzungli. s tim sto road to guantanamo ima naglasenu ideolosku poruku.
Goa
Posts: 340
Joined: 06/08/2004 12:58

#49

Post by Goa »

bez obzira na dvije tri mane koje je neko ovde vec spomenuo, film je stvarno dobar!

Kako su prikazali stvari u pakistanu, afganistanu, ponasanje sjevernog saveza (ubijanje zatvorenika u kontejnerima), pricu o tome kako su ljude raskidali tenkovima (ko u vesternima konjima), kako se vidi da se vecina afganistanaca nasla ni kriva ni duzna u cijelom haosu, te kako je sistemski fabrikovan strah amerikanaca od (nad)ljudi - pripadnika al'kaide (jer toliko su opasni da se u ponasanju sa njima moraju striktno provoditi procedure kao da je rijec o supermenu), te po meni uvjerljiv prikaz zivota u gvantanamu - kavezi, dobri i losi cuvari, metode ispitivanja koje vjerujem niko nebi ni i od izdrzao od svih nas u Bosni a da ne bi priznao da je clan al'kaide i prvi saradnik bin ladena film je za mene stvarno dobar a ocjena?

Kad procitam neke ovde latinice pomislim sam o jedno sreca pa ga nije rezisirala jasmila :-) :-) ona bi vjerovatno fokus filma smjestila u kafanu :-) :-) bez obzira jeli film sta dobio ili nije svaka im cast!!!!

usput, gledao sam ja emisiju BBC o ovoj trojci negdje prosle godine i to nije nista naspram filma!
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#50

Post by mostarac »

Haqqani wrote:
black wrote:@Haqani ba podforum je film a ne politika 8-)

Ovo nema veze sa politikom , vec sa humanom svijesti Sarajlija.

ne trebamo biti humani niti nas bit briga za neke probisvjete koji su ovde dosli s necasnim namjerama i s namjerama unosenja stranog tijela u BiH. Alija je takve po zadatku Milosevica i Tudjmana, ciji je bio vazal, darivao drzavljanstvima kako bi napravili jos vece sranje. Sad bi mi kao trebali da zalimo za tom stokom? Guantanamo ne opravdavam, ali isto tako ponositi se tim sto ona 4 probisvjeta imaju nazalost nase drzavljanstvo je u najmanju ruku jadno.
Post Reply