RIP Đorđe Balašević

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#176 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by phillie »

Image

Prevarantu!
Ostao si mi duzan koncerata jos
Ostao si bi duzan jos koju ravnicarsku pricu
Ostao si mi duzan ... ma sve!

Mirno spavaj Bistrooki Djecace!

Vjecna ti slava.

@Matzan
Mozda zato sto se pokazao kao prijatelj Sarajevu, u vremenu i sa mjesta odakle je Sarajevo dobijalo samo horde dusmana. I nije bio prijatelj "u sebi", vec je govorio o tome. Bio je autor ili koautor pjesme "Sarajevo ce biti..."
"I kada šuti, Sarajevo pjeva
I kad žmiri svjetlucaju mu oči
Suzama kiša u oluk se slijeva
Sarajevo će biti, sve drugo će proći"
Dosao je iz novog Sada u Sarajevo odrzati koncert, kad nikome nije padalo na pamet i pomisliti takvo sto. Krenuo je ponovo graditi mostove sto su ih horde dusmana rusile 4 godine. Neki ce reci, naivno je krenuo sam na vjetrenjace i pokusavao ispraviti nepopravljivo, ali...eto. Morao je i to neko.

Mozda ovaj argument se cini malo za ulicu u Sarajevu, ali eto ne mora biti Strosmajerova, mozda ima neka Neimenovana Ulica, neki Sokak pa da tu Tabla sa Imenom Velikog Pjesnika nadje svoj dom. Mislim da je zasluzio.
Last edited by phillie on 21/02/2021 10:51, edited 2 times in total.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#177 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by Login7777 »

Matzan wrote: 21/02/2021 07:14
Tito_i_Partija wrote: 21/02/2021 06:12
Matzan wrote: 21/02/2021 05:45 Vidim da je bilo nekoliko prijedloga pa me zanima zbog čega je Đorđe Balašević zaslužio da neka ulica ili most u Sarajevu nosi njegovo ime?
Da, Balasevic nikako, dok Busuladzic moze bez problema, jelde?
Ja to drugog ni spomenuo nisam.
A odgovor ,naravno, nisam dobio.
Pa bih molio nekog ako zna.
Argumentovano.
Hvala!
Ukinut Titovu i dat' po Balaševiću.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#178 Re: r.i.p. panonski mornaru

Post by ¤ jelena ¤ »

Kako se Kurta, koji je teškom mukom izgovarao riječi našeg maternjeg jezika...nekad

i Murta, koji ga mumla u ime svog naroda danas.....

nametnuše na temi o odavanju posljednje počasti jednom pjesniku sa ovih prostora?
statixx
Posts: 8768
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#179 Re: r.i.p. panonski mornaru

Post by statixx »

Zivot bas i nije Bog zna sta
Al' za svaki slucaj
Uvek uzmem sta mi da
Frtalj 'leba, metar neba
I pun sesir sna
Al' djavo gleda
Da i njemu bude fino
Pa katkad sav taj dzumbus
Umoci u vino
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#180 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by Raigor Stonehoof »

Ovi provokatori su bolesni.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#181 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by pici »

phillie wrote: 21/02/2021 08:17 Image

Prevarantu!
Ostao si mi duzan koncerata jos
Ostao si bi duzan jos koju ravnicarsku pricu
Ostao si mi duzan ... ma sve!

Mirno spava Bistrooki Djecace!

Vjecna ti slava.

@Matzan
Mozda zato sto se pokazao kao prijatelj Sarajevu, u vremenu i sa mjesta odakle je Sarajevo dobijalo samo horde dusmana. I nije bio prijatelj "u sebi", vec je govorio o tome. Bio je autor ili koautor pjesme "Sarajevo ce biti..."
"I kada šuti, Sarajevo pjeva
I kad žmiri svjetlucaju mu oči
Suzama kiša u oluk se slijeva
Sarajevo će biti, sve drugo će proći"
Dosao je iz novog Sada u Sarajevo odrzati koncert, kad nikome nije padalo na pamet i pomisliti takvo sto. Krenuo je ponovo graditi mostove sto su ih horde dusmana rusile 4 godine. Neki ce reci, naivno je krenuo sam na vjetrenjace i pokusavao ispraviti nepopravljivo, ali...eto. Morao je i to neko.

Mozda ovaj argument se cini malo za ulicu u Sarajevu, ali eto ne mora biti Strosmajerova, mozda ima neka Neimenovana Ulica, neki Sokak pa da tu Tabla sa Imenom Velikog Pjesnika nadje svoj dom. Mislim da je zasluzio.
:thumbup:
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#182 Re: r.i.p. panonski mornaru

Post by Login7777 »

Palmalma wrote: 21/02/2021 00:04 Zna li neko od starije raje sto ga Albanci ( ovaj njihov politicar) ohladise ovako. Ukratko, jos jedan od pionira srpske hegemonije nad Albancima manje. Sta mu zamjeraju toliko?
Image

Zbog ovog.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#183 Re: r.i.p. panonski mornaru

Post by breuer »

Ne lomite mi bagrenje mu je najozbiljnija stvar.

RIP
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#184 Re: r.i.p. panonski mornaru

Post by hadzinicasa »

postoje u nama neke stvari neprevodive u reci

Februare sam odavno prestala da volim. Samo cekam da prodju. A oni uvijek nadju nacin da me bespovratno unakaze, oziljcima koje onda nosim u svim drugim danima. U moru onoga sto je covjeku drsko oteto, ukradeno u tom osjecaju orobljenosti sto ratom, sto okolnostima sto ljudima, trebali bi vec da smo navikli da se od nas uzima, da gubimo. Trebalo bi da se ne vezemo ni za mjesta, ni za stvari, ni za ljude ni za vrijeme, a opet je to sve od cega smo satkani.

Trebalo bi da znamo da svemu dodje kraj. Da sve umre. Da prihvatimo tu cinjenicu kao vlastitu smrt. Ja znamo da cemo jednom otici. No prije no sto odemo, bez koliko toga jos treba da ostanemo? Koliko udaraca covjek moze da podnese? U kojem obliku covjek opstane kad se sve sto ga cini polako runi, otpada kao komadici fasade sa zgrada nagrizenih potresima, napuknutih, krnjih zidova koje tonu, naizgled neprimjetno. Koji komad ce biti konacni taj nakon kojeg te, onog starog, vise nema? I postanes nesto drugo. Umjesto gradjevine, hrpa cigli i sute.

Pateticno je, znam. I na njega je lijepljena etiketa pateticnosti decenijama. A na njegovim koncertima okupljale su se horde ljudi koji su se prepoznavali po toj pateticnoj svilenoj niti koja nas mozda dijeli od bezobzirnosti. Apple pie iz Hemonove price. Trenuci koje nismo propustili. Jer nismo smjeli. Jer smo morali biti tu. Zbog nas samih, i zbog onih drugih.

Ovaj osjecaj gubitka koliko ima veze sa njim, ima veze i sa odrastanjem, formiranjem covjeka koje se ne desi u trenu, vec odvija godinama u kojima stalno prisutno, kao sjena za nama i s nama hoda ta dimenzija emocionalnog, pateticnog svijeta koju nam je on priblizavao i gdje smo se u njegovim pjesmama nalazili pa ih usvajali kao svoje. I sad, kao da nam je neko nesto otkinuo. Batrljak mlati uprazno a fantomski bol otkinutog komada nas, zivo podsjeca da ga vise nema. Sjecam se Serbedzijinog koncerta u BKC-u. Sjedila sam i u jednom trenutku me je misao zacnula, pa sam se okrenula prijatelju do mene i sebicno, u maniru razmazenog djeteta, upitala: Je li Zoka, ko ce nama pjevati kad oni svi umru... Ne sjecam se njegovog odgovora, nije ni vazno, vjerovatno je pokusao da me "utjesi" ili da ublazi moju spoznaju prolaznosti, ali sam osjetila strah od praznine. Crne rupe u kojoj nema vise onih "mojih".

A ona je dosla. I progutala sve oko sebe. Nema vise njega, mog. Da, ostaju njegove pjesme, knjige, kolumne koje je pisao u mracnom vremenu. Ostaju dokumentarci, intervjui, film. Ostaje ono sto je uradio, kako je zivio. Ono sto je bio. Nama. Ostaje u nama. Ali taj izvor je usahnuo i ja se osjecam ponovo orobljeno. Kao da mi je neko uze, ponovo, dio mene.
Probaj da zaustaviš izvor kamenčićem, pljucnuće ga kao košticu, naguraj pred njega stene i gromade pa će ih zaobići, izbiće drugde, gde mu se najmanje nadaš, zagolicaće tabane brda, podvući se kroz korenje planine, opipaće uzduž i popreko debele zidove Tame, sve dok pred njim najzad ne zatreperi onaj Svitac Svetlosti za kojim je toliko tragao...
Nema izvora koji nije izbio...
Ako ne izbiješ, znači da nisi...
On je bio. A ja sam bila na oba njegova koncerta u Sarajevu 98. Oba dana, jedan za drugim. Isla bih na 10 zaredom da ih je bilo. U tom postratnom periodu,on je bio ono sto sam voljela, nesto sto je bilo uzeto, oteto, a sto se evo ... vraca. Uprkos svemu. Te godine netom iza rata davale su nadu da bi se mozda mogli i oporaviti. On je dao svoja "dva centa" i vise. Ne u bilo kakvom realnom drustvenom kontekstu. Vec u onom emotivnom u kojem je uvijek nalazio i zauzimao prostor. Nada. Kurva. Bila sam na jos nekim njegovim koncertima, a sad mi je zao sto nisam bila na svim. Procitala sam sve njegove knjige. Znam svaku njegovu pjesmu napamet. Ne jer sam ih naucila, nego jer su one (na)ucile mene toj tankoj svilenoj niti emocija, patetike, sta god, koje se ne stidim. Pa ni ove svoje boli. Bol se cesto dijeljenjem na neki nacin oskrvne. A ipak pokusavamo je prevesti u rijeci. Dati joj oblik, formu mozda cak i svrhu. Ali postoje u nama neke neprevodive dubine, postoje u nama neke stvari neprevodive u reci.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#185 Re: r.i.p. panonski mornaru

Post by Rockefeller »

:srce:

Na boljem si mjestu legendo.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#186 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by Matzan »

phillie wrote: 21/02/2021 08:17 Image

Prevarantu!
Ostao si mi duzan koncerata jos
Ostao si bi duzan jos koju ravnicarsku pricu
Ostao si mi duzan ... ma sve!

Mirno spavaj Bistrooki Djecace!

Vjecna ti slava.

@Matzan
Mozda zato sto se pokazao kao prijatelj Sarajevu, u vremenu i sa mjesta odakle je Sarajevo dobijalo samo horde dusmana. I nije bio prijatelj "u sebi", vec je govorio o tome. Bio je autor ili koautor pjesme "Sarajevo ce biti..."
"I kada šuti, Sarajevo pjeva
I kad žmiri svjetlucaju mu oči
Suzama kiša u oluk se slijeva
Sarajevo će biti, sve drugo će proći"
Dosao je iz novog Sada u Sarajevo odrzati koncert, kad nikome nije padalo na pamet i pomisliti takvo sto. Krenuo je ponovo graditi mostove sto su ih horde dusmana rusile 4 godine. Neki ce reci, naivno je krenuo sam na vjetrenjace i pokusavao ispraviti nepopravljivo, ali...eto. Morao je i to neko.

Mozda ovaj argument se cini malo za ulicu u Sarajevu, ali eto ne mora biti Strosmajerova, mozda ima neka Neimenovana Ulica, neki Sokak pa da tu Tabla sa Imenom Velikog Pjesnika nadje svoj dom. Mislim da je zasluzio.

Hvala za odgovor. :thumbup:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#187 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by mO k3 »

Otisao je najveci !
Rip djole
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#188 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by nosara »

User avatar
amidzazeher
Posts: 3071
Joined: 14/04/2011 23:41

#189 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by amidzazeher »

A likova jebote, politika im pojela sve ljudsko u mozgu! Kako vam se vise da blejati ko ovce, pa i na ovoj temi?!
Ko se nije niti jednom najezio na njegove stihove taj nije dobar u glavi i treba malo da se zapita o licnom postojanju na ovoj prokletoj planeti.
Upirete dzabe svim silama da nam zgadite ovakvog covjeka, tesko i u tome da cete uspjeti, ima nas jos uvijek koji pustimo suzu na stih, pricu, jos uvijek nas ima koji nismo pali na foru usranog nacionalizma i prokletog materijalnog!
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3216
Joined: 28/01/2012 11:38

#190 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by kamberovica polje »

amidzazeher wrote: 21/02/2021 12:51 A likova jebote politika im pojela sve ljudsko u mozgu! Kako vam se vise da blejati ko ovce, pa i na ovoj temi?!
Mentalno oboljenje.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#191 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by dystopia »

a što je balašević zaslužio ulicu u sarajevu, kme, kme; što li je aziza šaćirbegović zaslužila ulicu u sarajevu, to se niko ne pita. :roll:



"Osvanuli su u štampi u kraju iz kog' dolazim veliki natpisi "Na Balaševića se sprema atentat u Sarajevu!".
Da li se bojim da dođem u Sarajevo? Da se nečeg' bojim, ja bih se sakrio u Sarajevu.
Rekao sam: "Okej, ja idem na put i to tako mora biti, to je tako zapisano,...i sve to, uredu.
"Ne bojiš se za svoj život? Ne bojiš se atentata?"
Ja kažem: "Ako je to cena, da 2 dana budem na nišanu nekog ludaka. Oni su mogli 5 godina da budu na nišanu. Eto i meni načina da bar 2 dana u životu budem Sarajlija, bar po tome."
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#192 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by ultima_palabra »



Sta se nagovorise liku koji je napisao istinu... nisu bas svi Balasevicevi fanovi kosmopoliti.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10997
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#193 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by Tito_i_Partija »

Matzan wrote: 21/02/2021 07:14
Tito_i_Partija wrote: 21/02/2021 06:12
Matzan wrote: 21/02/2021 05:45 Vidim da je bilo nekoliko prijedloga pa me zanima zbog čega je Đorđe Balašević zaslužio da neka ulica ili most u Sarajevu nosi njegovo ime?
Da, Balasevic nikako, dok Busuladzic moze bez problema, jelde?
Ja to drugog ni spomenuo nisam.
A odgovor ,naravno, nisam dobio.
Pa bih molio nekog ako zna.
Argumentovano.
Hvala!
Stvar je u tome sto ti uopste ne trazis odgovor. SDA botovi poput tebe nisu imali nista protiv da se jedna skola nazove po SS-ovcu i fasisti, a kad se nesto slicno trebat uradit' za jednog istinskog prijatelja Sarajeva i BiH, onda idu pitanja "zbog cega?", "zasto?" i "otkud to?"
User avatar
starii
Posts: 3299
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#194 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by starii »

User avatar
Leverage
Posts: 9478
Joined: 27/05/2018 16:32

#195 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by Leverage »

Login7777 wrote: 21/02/2021 08:18 Ukinut Titovu i dat' po Balaševiću.
User avatar
Logovan
Posts: 94165
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#196 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by Logovan »

User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#197 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by Matzan »

Tito_i_Partija wrote: 21/02/2021 18:18
Matzan wrote: 21/02/2021 07:14
Tito_i_Partija wrote: 21/02/2021 06:12

Da, Balasevic nikako, dok Busuladzic moze bez problema, jelde?
Ja to drugog ni spomenuo nisam.
A odgovor ,naravno, nisam dobio.
Pa bih molio nekog ako zna.
Argumentovano.
Hvala!
Stvar je u tome sto ti uopste ne trazis odgovor. SDA botovi poput tebe nisu imali nista protiv da se jedna skola nazove po SS-ovcu i fasisti, a kad se nesto slicno trebat uradit' za jednog istinskog prijatelja Sarajeva i BiH, onda idu pitanja "zbog cega?", "zasto?" i "otkud to?"

Na normalno pitanje počeo si histetisati.
Sljedeći put prvo popiti terapiju pa onda sjesti da forumaš.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#198 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by ¤ jelena ¤ »

ultima_palabra wrote: 21/02/2021 14:36

Sta se nagovorise liku koji je napisao istinu... nisu bas svi Balasevicevi fanovi kosmopoliti.
Hajdebogati, živ je čovjek, rječit, ugledan u svom mikrokosmosu i može se, kad god mu prahne, odbraniti od primitivne verbalne pljuvačine i eventualnih napada na lični integritet ako su ti napadi uopšte dostojni njegovog odgovora.
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#199 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by cLo »

De oladite, evo nešto veselo da se opustite :D
ŽIVJELA LJUBAV I VIŠNJE! :srce:

User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#200 Re: RIP Đorđe Balašević

Post by ¤ jelena ¤ »

:lol: :ljubi: :thumbup:
Post Reply