RIP--Jovo Divjak

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#176 Re: RIP--Jovo Divjak

Post by piupiu »

hali gali halid wrote: 12/04/2021 09:07 Sahrana je u utorak, 14h, groblje Bare.
:thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45455
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#177 Re: RIP--Jovo Divjak

Post by Chmoljo »

Jesu li pojedinci ovdje svjesni da se Dobrovoljačka uopšte ne zove više tako?!

Danas je to Hamdije Kreševljakovića. Bilo bi fino da pojedinci prestanu sa razvlačenjem imena i djela ovog čovjeka.

Šta se uradilo za njegovog života, uradilo se. Kad je pričao neke stvari tad se nije trčalo da se učini nešto po tom pitanju. Nego ga se ovako, sada mrtvog koristi jer je tako najsigurnije. Više ne može progovoriti nešto od čega bi uši gorjele.

Licemjerje na nivou SDAovog - mi smo za Bogića.

Pustite čovjeka.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65965
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#178 Re: RIP--Jovo Divjak

Post by _BataZiv_0809 »

Chmoljo wrote: 12/04/2021 10:02 Jesu li pojedinci ovdje svjesni da se Dobrovoljačka uopšte ne zove više tako?!

Danas je to Hamdije Kreševljakovića. Bilo bi fino da pojedinci prestanu sa razvlačenjem imena i djela ovog čovjeka.

Šta se uradilo za njegovog života, uradilo se. Kad je pričao neke stvari tad se nije trčalo da se učini nešto po tom pitanju. Nego ga se ovako, sada mrtvog koristi jer je tako najsigurnije. Više ne može progovoriti nešto od čega bi uši gorjele.

Licemjerje na nivou SDAovog - mi smo za Bogića.

Pustite čovjeka.
Naposletu, ti si uvek znao poentirati :thumbup:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21559
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#179 Re: RIP--Jovo Divjak

Post by MarlboroGold »

Veliki Jovo... počivao u miru i da mu bude laka zemlja.

Gigant od čovjeka.
User avatar
Logovan
Posts: 94329
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#180 Re: RIP--Jovo Divjak

Post by Logovan »

Chmoljo wrote: 12/04/2021 10:02 Jesu li pojedinci ovdje svjesni da se Dobrovoljačka uopšte ne zove više tako?!

Danas je to Hamdije Kreševljakovića. Bilo bi fino da pojedinci prestanu sa razvlačenjem imena i djela ovog čovjeka.

Šta se uradilo za njegovog života, uradilo se. Kad je pričao neke stvari tad se nije trčalo da se učini nešto po tom pitanju. Nego ga se ovako, sada mrtvog koristi jer je tako najsigurnije. Više ne može progovoriti nešto od čega bi uši gorjele.

Licemjerje na nivou SDAovog - mi smo za Bogića.

Pustite čovjeka.
Ma vole ljudi zvati ulice po starim imenima, navika je cudo.
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#181 Re: RIP--Jovo Divjak

Post by Hemsworth30 »

piupiu wrote: 12/04/2021 06:29
Hemsworth30 wrote: 12/04/2021 02:54 Kakve veze Radić i Štrosmajer imaju sa Sarajevom? Možda imaju ali bih volio znati koja je to veza?
Pozdravio te Reuf Bajrović. Imaju utoliko što su imena ulica nekakvi identitetski reperi grada k'o i Teta Razapeta, Kazandžiluk, Trasa, Parkuša, korzo, ovo-ono... Za mene lično su to imena ulica, a ne ljudi, i te dvije ulice su mi neodvojive od Sarajeva koliko su to i Sarači ili Kazandžiluk.

Štrosmajerova se tako zove od 1919., Radićeva je napravljena 1935. i od tada se tako zove. Znači za života moje pranane, nane, roditelja i mene i djece, te su se dvije ulice uvijek tako zvale. One pripadaju Sarajevu i istoriji iz koje su nastale, više nego samim istorijskim ličnostima po kojima su dobile ime, ako kontaš šta hoću da kažem. To su dva identitetska toposa.

Štrosmajer je bio i bosanski biskup i on pripada Katedrali kao sarajevskom toposu, koliko i Štadler, to je, kulturološki, jedna cjelina... Štrosmajerova, Štadlerova, Katedrala, Bogoslovija... ispriča ti čitavu priču o jednom istorijskom periodu. Štrosmajer se usput i zalagao da se katedrala izgradi... Radić je malo komplikovaniji slučaj.

Meni se svidjaju sva imena ulica koja su ispražnjenja od ideološkog bojnog otrova. I mislim da se ulice uopšte ne trebaju zvati po ljudima. Al' eto, ako ćemo čika Jovi naći ulicu, nek bude neka koja nije već identiteski ugravirana u svijest Sarajlija.

A inače je ovo sve skupa neukusno i licemjerno. Čovjek još nije ni sahranjen.
Dečko, smiri se. Postavio sam pitanje, već s prvom rečenicom nebulazniš. Ostalo više nisam čitao.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21559
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#182 Re: RIP--Jovo Divjak

Post by MarlboroGold »

Najbolje je ulice nazivati po cvijeću i slično.
Tako neće biti onog joj ima ulica po njegovom imenu, a nema ulice po imenu ovog...
Isto tako se ljudi neće dovesti ni u situaciju da mijenjaju imena ulica zbog ideoloških razloga (tipa preimenuj ulicu Maršala Tita u ulicu Alije Izetbegovića, pa nekad sutra u budućnost možda bude i po nekom trećem itd.), a što stvara problem onima koji su navikli na ulice po starim nazivima.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17158
Joined: 31/03/2019 14:56

#183 Re: RIP--Jovo Divjak

Post by vjeshalica »

ma losi smo mi ljudi,,,nemamo ono nesto ljudsko...sve nam samodopadno...msm da treba sacekati da se makar dostojanstveno ukopa i prodje neko vrijeme, pa sjesti i dogovoriti, jer i jovo je bio dostojanstven covjek, nema potrebe prema ovakvom covjeku odmah u startu pokazivati nepostovanje i prostakluk

steta sto ga je bolest uzela

bice prenos sutra na TVSA
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#184 Re: RIP--Jovo Divjak

Post by Bloo »

Tema zakljucaTa.
Iz pijeteta. :)
Locked