Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23306
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#201 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Sanjarko »

belfy wrote: 09/04/2024 10:54
piupiu wrote: 08/04/2024 22:48 Šta reći? Klix objavi 50 članaka dnevno od čije te gluposti glava zaboli, umesto da oko ovakvih stvari radi kampanje dok se odgovornima ne zamanta. Ko je nama dao državu, grohotom se smije. :twisted:

Image
Dok nadležni, u prvom redu Agencija za vodno područje Jadranskog mora Mostar, minimiziraju problem tvrdnjama da se radi o prirodnoj pojavi koja se označava kao cvjetanje algi, (ne)svjesno zanemarujući činjenicu koju ističu Zeleni Neretva – da je osnovni uzrok rasta i cvjetanja je taloženje visoko zasićenih koncentrata fosfata i nitrata u mulju Jablaničkog jezera.

Stanovništvo izražava zabrinutost i upozorava već duže vrijeme na zagađenje Jablaničkog jezera, od strane industrijskih preduzeća iz Konjica.

“Svi znaju da su problem otpadne vide iz fabrika i na to žmire jer misle ako zažmiris nemaš nikakve odgovornosti. Ja sam o tome već pisao i žao mi je da u Konjicu nema dovoljno snage da se nešto ozbiljnije učini. Svi šute kao u prici o kraljevoj novoj odjeći”, komentarisao je jedan građanin.

https://abrasmedia.info/foto-jablanicko-jezero/
da ovo nije od onog odrona u kamenolomu koji je morao zamutiti cijeli tok ispod...?
Ne zna se od cega je, znas se da ima zagadjenja fosforom itd, a kamenolom i odron izazvan od strane njih iz njega sprijeci migracije ribe iz rijeke u jezero i obrnuto. Tako barem jutros ili juce neki strucanjak objasni.
User avatar
piupiu
Posts: 16661
Joined: 05/01/2008 05:08

#202 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Sanjarko wrote: 09/04/2024 11:09
belfy wrote: 09/04/2024 10:54
piupiu wrote: 08/04/2024 22:48 Šta reći? Klix objavi 50 članaka dnevno od čije te gluposti glava zaboli, umesto da oko ovakvih stvari radi kampanje dok se odgovornima ne zamanta. Ko je nama dao državu, grohotom se smije. :twisted:

Image

da ovo nije od onog odrona u kamenolomu koji je morao zamutiti cijeli tok ispod...?
Ne zna se od cega je, znas se da ima zagadjenja fosforom itd, a kamenolom i odron izazvan od strane njih iz njega sprijeci migracije ribe iz rijeke u jezero i obrnuto. Tako barem jutros ili juce neki strucanjak objasni.
A migracija ribe bi pomogla s algama?
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#203 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by moimoi »

Slusam sinoc na dnevniku ribare, alkose kako mrtvi hladni govore da to nije nista :lol: Da je riba zdrava? Da nema razloga za paniku, da se djeca svake godine kupaju u tome i sl :zoka: :run:
User avatar
piupiu
Posts: 16661
Joined: 05/01/2008 05:08

#204 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

POVODOM ZAGAĐENJA JABLANIČKOG JEZERA

Uslijed velikog interesovanja javnosti za slučaj Jablaničkog jezera osjećamo se dužni prezentovati javnosti naše mišljenje temeljeno na ranijim iskustvima i stručnim analizama. Tokom posljednjih godina bivali smo svjedoci sličnih događaja na Jablaničkom jezeru, ali nikad u ovolikom obimu, pri čemu su analize uzoraka vode jezera utvrdile da je riječ o masovnoj pojavi cvjetanja algi, a koja je u stvari direktna POSLJEDICA dugogodišnjeg ZAGAĐENJA.

Naime, u ovom slučaju se radi o prekomjernom ispuštanju fosfata i nitrata, uglavnom od strane industrije, te manjim dijelom komunalnih voda (fekalije) i poljoprivrednih zasada koji su tretirani vještačkim gnojivima. S obzirom da su fosfati i nitrati u prirodi glavna hrana biljnog svijeta (u koje spadaju i alge), tako prilikom prekomjernog sadržaja ovih supstanci i povećanja temperature vode dolazi i do pojave masovnog cvjetanja invazivnih algi. Posljedice ove masovne i neprirodne pojave odražavaju se na način da alge prilikom cvjetanja troše ogromne količine kisika iz vode čime direktno ugrožavaju živi svijet na tom području, a posebno mikroorganizme i riblju mlađ kojima se ona hrani, ali i druge vrste koje obitavaju u jezeru.

Ovaj put se nadamo da će javnost biti adekvatno informisana o rezultatima analize uzoraka od strane 'Agencije za sliv Jadranskog mora' koja je najrelevantnija institucija po pitanju zaštite voda. Naime, ranijih godina smo dobivali rezultate u kojima se tvrdi da je u pitanju pojava cvjetanja algi, ali bez informacija o tome šta je uzrok cvjetanja i koje su posljedice istog.

Nakon što dobijemo rezultate analize uzoraka vode bićemo u prilici da javnosti prezentujemo preciznije informacije o ovom slučaju.

Zeleni Neretva Konjic
User avatar
piupiu
Posts: 16661
Joined: 05/01/2008 05:08

#205 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

moimoi wrote: 09/04/2024 16:30 Slusam sinoc na dnevniku ribare, alkose kako mrtvi hladni govore da to nije nista :lol: Da je riba zdrava? Da nema razloga za paniku, da se djeca svake godine kupaju u tome i sl :zoka: :run:
Ih, nije to ništa, mi smo jeli černobilsku salatu, nek' se čeliče :D :lol: :oops:
NediM17
Posts: 21710
Joined: 05/11/2009 11:49

#206 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by NediM17 »

I jagode. :mrgreen:
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#207 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by moimoi »

Mene moj brat zato citav zivot zajebava da sam cernobilsko dijetw :D
NediM17
Posts: 21710
Joined: 05/11/2009 11:49

#208 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by NediM17 »

Pa jest te dokucilo, definitivno. :mrgreen:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23306
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#209 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Sanjarko »

piupiu wrote: 09/04/2024 15:08
Sanjarko wrote: 09/04/2024 11:09
belfy wrote: 09/04/2024 10:54

da ovo nije od onog odrona u kamenolomu koji je morao zamutiti cijeli tok ispod...?
Ne zna se od cega je, znas se da ima zagadjenja fosforom itd, a kamenolom i odron izazvan od strane njih iz njega sprijeci migracije ribe iz rijeke u jezero i obrnuto. Tako barem jutros ili juce neki strucanjak objasni.
A migracija ribe bi pomogla s algama?
Ne, nego reko šta je stručnjak rekao u vezi riba itd. Kaže sad je ugrožen riblji fond itd. A za alge ne znam šta im je uzročnik.
Last edited by Sanjarko on 09/04/2024 17:42, edited 1 time in total.
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#210 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by moimoi »

NediM17 wrote: 09/04/2024 17:38 Pa jest te dokucilo, definitivno. :mrgreen:
A tebe nije? :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24926
Joined: 08/09/2005 20:08

#211 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Haris.ba »

Pa koja to firma u Konjicu moze fosfatima i nitratima zagadjivati?
vrbas1979
Posts: 1391
Joined: 27/06/2012 13:34

#212 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by vrbas1979 »

moimoi wrote: 09/04/2024 16:30 Slusam sinoc na dnevniku ribare, alkose kako mrtvi hladni govore da to nije nista :lol: Da je riba zdrava? Da nema razloga za paniku, da se djeca svake godine kupaju u tome i sl :zoka: :run:
To su isti ti ljudi što ispuštaju kanalizaciju direktno u jezero. Djeca im se doslovno kupaju u deterdžentu i govnima. Njima je to ništa izgleda.
vrbas1979
Posts: 1391
Joined: 27/06/2012 13:34

#213 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by vrbas1979 »

Haris.ba wrote: 09/04/2024 18:41 Pa koja to firma u Konjicu moze fosfatima i nitratima zagadjivati?
Imaš materijala gomilu za čitanje: https://www.google.com/search?sca_esv=1 ... 3&dpr=1.25
User avatar
Haris.ba
Posts: 24926
Joined: 08/09/2005 20:08

#214 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Haris.ba »

vrbas1979 wrote: 09/04/2024 22:49
Haris.ba wrote: 09/04/2024 18:41 Pa koja to firma u Konjicu moze fosfatima i nitratima zagadjivati?
Imaš materijala gomilu za čitanje: https://www.google.com/search?sca_esv=1 ... 3&dpr=1.25
Pa je li uredba o preciscavsnju otpadnih voda koja je trebala isteci 2023., a koja blokira primjenu EU standarda prestala da vazi?
broj dva
Posts: 4552
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#215 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by broj dva »

piupiu wrote: 08/04/2024 22:48 Šta reći? Klix objavi 50 članaka dnevno od čije te gluposti glava zaboli, umesto da oko ovakvih stvari radi kampanje dok se odgovornima ne zamanta. Ko je nama dao državu, grohotom se smije. :twisted:

Image
Dok nadležni, u prvom redu Agencija za vodno područje Jadranskog mora Mostar, minimiziraju problem tvrdnjama da se radi o prirodnoj pojavi koja se označava kao cvjetanje algi, (ne)svjesno zanemarujući činjenicu koju ističu Zeleni Neretva – da je osnovni uzrok rasta i cvjetanja je taloženje visoko zasićenih koncentrata fosfata i nitrata u mulju Jablaničkog jezera.

Stanovništvo izražava zabrinutost i upozorava već duže vrijeme na zagađenje Jablaničkog jezera, od strane industrijskih preduzeća iz Konjica.

“Svi znaju da su problem otpadne vide iz fabrika i na to žmire jer misle ako zažmiris nemaš nikakve odgovornosti. Ja sam o tome već pisao i žao mi je da u Konjicu nema dovoljno snage da se nešto ozbiljnije učini. Svi šute kao u prici o kraljevoj novoj odjeći”, komentarisao je jedan građanin.

https://abrasmedia.info/foto-jablanicko-jezero/

Netetva se mrcvari već decenijama raznim vrstama zagađivanja, od elektrana do sada ugašenog mostarskog aluminijuma. Mi djeca smo nerjetko gledali mrtve ribe kako plutaju rjekom a kako smo odrastali to smo se sve manje kupali u neretvi, što radi elektrana koje mjenjaju temperatury vode što radi industrijskog zagađenja. Danas se skoro niko ne kupa u neretvi. Da ne zaboravim ni šljunkare, radi ogromnh (i nikada oporezovanih) količina izvađenog šljunka slana morska voda dolazi desetine kilometara uzvodno, na sveopštu radost poljoprivrednika.Uništavamo rjeku korak po korak
User avatar
JohnnyS
Posts: 13679
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#216 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by JohnnyS »

Danas se nitko ne kupa u Neretvi jer su druga vremena. Moj stari sa sedam godina plivao na Luci s jedne strane na drugu, da moje dijete skoči u Neretvu, utopilo bi se. Ali sami smo krivi što sakatimo djecu prevelikim oprezom
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#217 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by HelaS »

Haris.ba wrote: 10/04/2024 08:04
vrbas1979 wrote: 09/04/2024 22:49
Haris.ba wrote: 09/04/2024 18:41 Pa koja to firma u Konjicu moze fosfatima i nitratima zagadjivati?
Imaš materijala gomilu za čitanje: https://www.google.com/search?sca_esv=1 ... 3&dpr=1.25
Pa je li uredba o preciscavsnju otpadnih voda koja je trebala isteci 2023., a koja blokira primjenu EU standarda prestala da vazi?
Neću komentarisati tvoju poznatu i skoro redovnu demagogiju na mnogim temama, ali - zar nama, posebno, zar Konjičanima treba ikakva uredba ili bilo kakva zakonska norma da uređuje pravila o onečišćavanju Neretve :? Dokle treba biti idiot, bezosjećajan, drzak i pragmatičan da mu pravne norme trebaju za sprečavanje zagađenja Neretve, pa i okoliša u cjelini, ali naročito Neretve :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24926
Joined: 08/09/2005 20:08

#218 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Haris.ba »

HelaS wrote: 10/04/2024 08:33
Haris.ba wrote: 10/04/2024 08:04
vrbas1979 wrote: 09/04/2024 22:49

Imaš materijala gomilu za čitanje: https://www.google.com/search?sca_esv=1 ... 3&dpr=1.25
Pa je li uredba o preciscavsnju otpadnih voda koja je trebala isteci 2023., a koja blokira primjenu EU standarda prestala da vazi?
Neću komentarisati tvoju poznatu i skoro redovnu demagogiju na mnogim temama, ali - zar nama, posebno, zar Konjičanima treba ikakva uredba ili bilo kakva zakonska norma da uređuje pravila o onečišćavanju Neretve :? Dokle treba biti idiot, bezosjećajan, drzak i pragmatičan da mu pravne norme trebaju za sprečavanje zagađenja Neretve, pa i okoliša u cjelini, ali naročito Neretve :-)
Procitaj tekst na koji sam se referisao, ovako samo ispadas neobrazovan i nekulturan.

Licne animozitete prema meni koje ispoljavas zbog mog ukazivanja na tvoju neobrazovanost nema potrebe da prosipas na ovoj temi.
Post Reply