Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#1 Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Prošle sedmice smo na okupljanju kod Neretvice vidjeli samozadovoljnu facu Edhema Bičakčića kako prolazi kroz 'narodni koridor', ispraćen povicima uaaaa. On je, kao i naš cijenjeni Mirza Teletović i nekolicina promućurnih, otkrio da su rijeke Bosne i Hercegovine još jedna od rijetkih neopljačkanih, neprivatiziranih i neuništenih resursa u našoj okolini, pa su svi skupa odlučili da se pokrene i aktivnost konačnog uništenja našeg najvećeg i najbitnijeg resursa - tekuće i pitke vode.


"Preko 400 mini hidroelektrana čeka svoju izgradnju u Bosni i Hercegovini, na preko 250 vodenih tokova. Dokazano je da mHE skoro u potpunosti isušuju riječna korita i uništavaju njihov biljni i životinski svijet. Bez obzira na raspoloživi vodostaj, male HE grabe količinu vode koja je potrebna za maksimum profita, navodi se u analizi NVO Eko Akcija iz Sarajeva."

https://inforadar.ba/betonizacija-rijek ... -pastrmke/
Eto kako to izgleda kad ti 'ekonomisti' jedne moderne lopovske države prodaju maglu u zamjenu za uništenje najvažnije stvari koju u ovoj državi možemo i moramo ostaviti budućim generacijama. Pa kaže neki čika ekonomista:
„BiH je bogata vodotokovima i nije iskoristila ni trećinu vodotokova velikih rijeka, a finansira i subevncioniše na neki način uništavanje prirodne okoline na vodotokovima koju su vrlo mali i koji su dio turističke ponude koju ova zemlja može da pruži. U razvijenim zemljama zapadne Evrope praktično je zabranjeno pretvaranje prirodnih malih vodotokova u izvorišta električne energije koja se proizvodi u mini hidrocentralama, jer se narušava ekološki svijet u tim područjima“, ističe Pavlović.

Primerice: https://balkangreenenergynews.com/fewer ... ity-chief/
JP Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBIH), planira izgraditi i koristiti 15 malih hidroelektrana na rijeci Neretvici oko Konjica, Federacija BiH. Čak 43 male hidroelektrane planiraju se na rijekama HNK, 17 ih je od JP Elektroprivrede BiH, a ostalo su privatni investitori. MHE su u planu i širom Republike Srpske, gdje je nedavno organizovani protest gradjana uspio privremeno obustaviti gradnju MHE na rijeci Prači.

Ako ne zaustavimo izgradnju, ovo će biti zadnji snimak Neretvice prije nego je pohlepa (otimanje i uništavanje rijeka se subvencionira našim parama!) pretvori u MODIFICIRANO VODNO TIJELO. To je, naime, kodno ime za naše uništene rijeke na kojima planiraju izgraditi skoro 400 mini hidroelektrana.

MHE, osim samih rijeka, uništavaju i hektare okolne šume. One profit i stabilan izvor prihoda donose isključivo investitorima, iako ne proizvode (niti će) ni 3% električne energije proizvedene u BiH, a po samoj hidroelektrani ne kreiraju više od 1-2 (ako i toliko) radna mjesta. S druge strane, ljudi koji su oko rijeka živjeli od turizma će hljeb morati tražiti negdje drugdje.



Namjerno ovu temu stavljam pod 'Razne diskusije', da ne bi potonula negdje na podforumu priroda i ekologija, zato što je ovo političko pitanje.

Prepucavanje oko lika i djela Alije Izetbegovića, fašizma i antifašizma, likova i djela, je klasični nusprodukt politike koja opčinjenom narodu baca koske, dok ga ostavlja i bez posljednjeg resursa koji ovu zemlju čini bogatom i, uopšte, sposobnom da djeci obezbijedi kakvu takvu budućnost. Kreiram je, jer o ovome treba svakodnevno razgovarati i hodati zemljom širom otvorenih očiju, da se sutra ne bi probudili u isušenoj zemlji. Krajnje je vrijeme da se okrenemo temama o kojima nam stvarno ovisi život. Ostaćemo bez vode!
Last edited by piupiu on 07/06/2020 12:12, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#2 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

A temu sam otvorila zbog ovog komentara:
Thorgerson wrote: 14/01/2019 09:01 Pa ne daju. Eno zenturace nekakve sprijecile izgradnju one hidrocentrale. Kazu priroda unistava se. Onda odu kuci naloze cumura. :D

Mi pravimo ono sto sav normalan svijet zatvara ili je davno zatvorio. Termoelektranu. Vadimo ugalj i od tog pravimo struju. Prodajemo je vani za badava da neki europejac ne bi sebe trovao, a mi ovdje udisemo ta govna. :-)
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#3 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by high_volume »

Odlična tema. :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Potrebno je jako mnogo posla na edukaciji cjelokupnog stanovništva u BiH da shvati štetu koju čine i male i velike hidrocentrale svojom izgradnjom i jezerima koji nastaju u određenim sluajevima.

Potrebna je dobra organizacija i mnogo novca za organizacije koje će animirati sve stanovnike koji imaju interes da se zdrava i čista priroda očuva i zapriječi njeno uništenje zarad nekoliko eura novca.

Ogroman posao, ali ga treba početi i raditi, za uspjeh
User avatar
Sanjarko
Posts: 23202
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Sanjarko »

Kad sam ja govorio da imam rjesenje mozda, niko me nije slusao. Govorili kako ce itd., i smijali se.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#5 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Sanjarko wrote: 07/06/2020 12:07 Kad sam ja govorio da imam rjesenje mozda, niko me nije slusao. Govorili kako ce itd., i smijali se.
Nisam upratila tvoje rješenje? Podijeli? :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23202
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#6 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Sanjarko »

piupiu wrote: 07/06/2020 12:14
Sanjarko wrote: 07/06/2020 12:07 Kad sam ja govorio da imam rjesenje mozda, niko me nije slusao. Govorili kako ce itd., i smijali se.
Nisam upratila tvoje rješenje? Podijeli? :)
Obnovljiva energija, hint NT. Imao sam profilnu sliku od njega na forumu davno. NT mi je jedan od uzora.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#7 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

high_volume wrote: 07/06/2020 12:02 Odlična tema. :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Potrebno je jako mnogo posla na edukaciji cjelokupnog stanovništva u BiH da shvati štetu koju čine i male i velike hidrocentrale svojom izgradnjom i jezerima koji nastaju u određenim sluajevima.

Potrebna je dobra organizacija i mnogo novca za organizacije koje će animirati sve stanovnike koji imaju interes da se zdrava i čista priroda očuva i zapriječi njeno uništenje zarad nekoliko eura novca.

Ogroman posao, ali ga treba početi i raditi, za uspjeh
Potpuno se slažem. Ima tih nekih organizacija, na pr Eko Akcija, i, evo, sad imamo i Damira N s njegovim Ekološkim slobodarskim pokretom, koji će, nadam se, ako ništa, izvršiti kakvu-takvu obrazovnu ulogu. Svima nama predlažem da širimo temu mrežama, onako, gerilski, da bi je 'posijali' kao temu od značaja za javne i svakodnevne rasprave.

Evo, da izvadim za naslov 'inspirirajući' citat iz gorenapriloženih članaka:
''Od rijeka će ostati vrlo malo. Zapravo ih više nećemo ni moći nazivati rijekama jer će to biti značajno modificirana vodna tijela, kazao je Viktor Bjelić, koordinator projekata u Centru za životnu sredinu iz Banja Luke o ovom problemu za Radio Slobodna Europa (RSE). - Pročitajte više na: https://www.bljesak.info/gospodarstvo/u ... G6h0OUwMq0
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by high_volume »

piupiu wrote: 07/06/2020 12:19
high_volume wrote: 07/06/2020 12:02 Odlična tema. :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Potrebno je jako mnogo posla na edukaciji cjelokupnog stanovništva u BiH da shvati štetu koju čine i male i velike hidrocentrale svojom izgradnjom i jezerima koji nastaju u određenim sluajevima.

Potrebna je dobra organizacija i mnogo novca za organizacije koje će animirati sve stanovnike koji imaju interes da se zdrava i čista priroda očuva i zapriječi njeno uništenje zarad nekoliko eura novca.

Ogroman posao, ali ga treba početi i raditi, za uspjeh
Potpuno se slažem. Ima tih nekih organizacija, na pr Eko Akcija, i, evo, sad imamo i Damira N s njegovim Ekološkim slobodarskim pokretom, koji će, nadam se, ako ništa, izvršiti kakvu-takvu obrazovnu ulogu. Svima nama predlažem da širimo temu mrežama, onako, gerilski, da bi je 'posijali' kao temu od značaja za javne i svakodnevne rasprave.

Evo, da izvadim za naslov 'inspirirajući' citat iz gorenapriloženih članaka:
''Od rijeka će ostati vrlo malo. Zapravo ih više nećemo ni moći nazivati rijekama jer će to biti značajno modificirana vodna tijela, kazao je Viktor Bjelić, koordinator projekata u Centru za životnu sredinu iz Banja Luke o ovom problemu za Radio Slobodna Europa (RSE). - Pročitajte više na: https://www.bljesak.info/gospodarstvo/u ... G6h0OUwMq0
Neformalne organizacije u Konjicu, Vitezu, u Višegradu, u Foči, u Zenici... Ima ih još. Eko Akcija je vrh. :thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23202
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Sanjarko »

Antropocen. Mijenjamo sto sta mi ljudi. Pa i sistem zila nase planete. Samim tim ko zna sta jos mijenjamo i na sta jos uticemo. PS. Jednom jedna naucnica uporedila rijeke sa krvnim zilama u ljudi, i pitala sta se dogodi ljudima kad se nesto desi tim zilama.

PPS. Imam radove *Piju* u vezi onoga. Nastavio tamo gdje je NT stao. Par rjesenja imam, ali odmah odbaceno i ismijano. Nemoze to itd., receno. Cak jedno imam rjesenje bolje od hidrocentrala mozda. A ni vjetroturbine nisu bas rjesenje.

Obnovljiva energija jest rjesenje, samo treba smisliti je i unaprijediti je da nestvara probleme bilo koje vrste.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#10 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Sanjarko wrote: 07/06/2020 12:27 Antropocen. Mijenjamo sto sta mi ljudi. Pa i sistem zila nase planete. Samim tim ko zna sta jos mijenjamo i na sta jos uticemo. PS. Jednom jedna naucnica uporedila rijeke sa krvnim zilama u ljudi, i pitala sta se dogodi ljudima kad se nesto desi tim zilama.

PPS. Imam radove *Piju* u vezi onoga. Nastavio tamo gdje je NT stao. Par rjesenja imam, ali odmah odbaceno i ismijano. Ne moze to itd., receno. Cak jedno imam rjesenje bolje od hidrocentrala mozda. A ni vjetroturbine nisu bas rjesenje.

Obnovljiva energija jest rjesenje, samo treba smisliti je i unaprijediti je da ne stvara probleme bilo koje vrste.
Pa nisu ni Nikolu baš razumjeli, a? Takve stvari treba dati u prave ruke. Na primjer, tražiti grantove da se testiraju hipoteze, naprave protipi, itd. Od jednog 'ne' i 'ne može', posebno u ovoj našoj zemlji gdje je ogroman broj ljudi funkcionalno nepismeno, uopšte se ne treba obeshrabrivati.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23202
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Sanjarko »

piupiu wrote: 07/06/2020 12:42
Sanjarko wrote: 07/06/2020 12:27 Antropocen. Mijenjamo sto sta mi ljudi. Pa i sistem zila nase planete. Samim tim ko zna sta jos mijenjamo i na sta jos uticemo. PS. Jednom jedna naucnica uporedila rijeke sa krvnim zilama u ljudi, i pitala sta se dogodi ljudima kad se nesto desi tim zilama.

PPS. Imam radove *Piju* u vezi onoga. Nastavio tamo gdje je NT stao. Par rjesenja imam, ali odmah odbaceno i ismijano. Ne moze to itd., receno. Cak jedno imam rjesenje bolje od hidrocentrala mozda. A ni vjetroturbine nisu bas rjesenje.

Obnovljiva energija jest rjesenje, samo treba smisliti je i unaprijediti je da ne stvara probleme bilo koje vrste.
Pa nisu ni Nikolu baš razumjeli, a? Takve stvari treba dati u prave ruke. Na primjer, tražiti grantove da se testiraju hipoteze, naprave protipi, itd. Od jednog 'ne' i 'ne može', posebno u ovoj našoj zemlji gdje je ogroman broj ljudi funkcionalno nepismeno, uopšte se ne treba obeshrabrivati.
Tacno ali fazon je sto to od laika vecinom nije dolazilo. Nije ni od strucnjaka vecinom dolazilo. Nego od onih izmedzu. Suprotna sam cak iskustva imao s laicima nekim, nekim bas i ne. Dok sa strucnjacima nisam nikad o tome bas. Jednom trebao s jednim i nisam. A od strane ovih diplomiranih umisljenih da se izrazim tako, sto s visoka gledaju na druge, jesam odmah u startu sasjecen. Nemoze itd.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#12 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by high_volume »

Kad je već pokrenuta ova tema o zaštiti životne sredine protivljenjem izgradnji mini hidrocentrala, skrenuo sam pažnju i na velike hidrocentrale, dakle tema o životnoj sredini, zapravo, onda treba napomenuti i izgaranje fosilnih goriva u termoelektranama, kao i izgaranje takvih goriva u individualnim objektima i njihovim ložištima tokom zime.

Ove aktivnosti moraju biti, na zaštiti životne sredine, moraju biti ubrzane, moraju biti dinamične i odlično organizirane. To danas u nas postižu pojedine nevladine organizacije, smanjenih kapaciteta, i to najčešće rijetkim medijskim istupima i ponekim javnim zagovaranjem, što je nedovoljno, a i zavisno od finansija.

Da bi naše društvo postiglo moć da svojim odlukama upravlja životnom sredinom, neophodno je takvo političko djelovanje. U zakonodavnim i izvršnim organima države se odlučuje, ne na forumu, ne na ulici, nego u vlasti. Potrebno nam je što prije jedna politička organizacija "zelenih" političara, koja će sve naše "čiste" zahtjeve sprovoditi do parlamenata i do izvršne vlasti, i koja će je tu i konačno provoditi. Sve do tada svaka naša "zelena" aktivnost bit će parcijalna, i zavisna od volje političara i njihovih finansijskih moćnika i zajedničkih interesa.

Edit...

nakon što sam napisao ovaj tekst iznad, na internetu sam našao da je još 2004. godine u Zenici formirana stranka "ZELENI BiH" :shock: :?

Hasan Delić, vođa stranke. Nikad čuo... :( Znači - politički dilentantizam :-) :(

Ako je tako, treba ovu stranku animirati, pokrenuti je, učlaniti se i promijeniti joj strukturu, i započeti sa djelovanjem..
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#13 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Evo, Damir traži podršku da se njegov Ekološki slobodarski pokret, čija će osnovna politika biti 'zelena', ali ova prirodno-zelena :D, može kandidovati na izborima s namjerom da djeluje na opštinskom nivou.

User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#14 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

high_volume wrote: 07/06/2020 13:01, ne na ulici,

nakon što sam napisao ovaj tekst iznad, na internetu sam našao da je još 2004. godine u Zenici formirana stranka "ZELENI BiH" :shock: :?

Hasan Delić, vođa stranke. Nikad čuo... :( Znači - politički dilentantizam :-) :(

Ako je tako, treba ovu stranku animirati, pokrenuti je, učlaniti se i promijeniti joj strukturu, i započeti sa djelovanjem..
To su ovi?

https://hr.wikipedia.org/wiki/Zeleni_Bo ... ercegovine

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zeleni- ... /100319085

http://www.infobiro.ba/author/8880

https://www.izbori.ba/Documents/documen ... ZELENI.pdf

Dva novinska naslova, zadnji 2010. i ništa nakon toga.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#15 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by high_volume »

piupiu wrote: 07/06/2020 13:09 Evo, Damir traži podršku da se njegov Ekološki slobodarski pokret, čija će osnovna politika biti 'zelena', ali ova prirodno-zelena :D, može kandidovati na izborima s namjerom da djeluje na opštinskom nivou.
:thumbup: Bravo za Damira. I vjerujem da će mnogo postići svojim učešćem u "zelenoj" politici. I mislim da je šteta da u BiH egzistiraju dvije "zelene" političke organizacije. Treba ih ujediniti i spojiti u jednu, i tu jednu forsirati.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#16 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

high_volume wrote: 07/06/2020 13:13 :thumbup: Bravo za Damira. I vjerujem da će mnogo postići svojim učešćem u "zelenoj" politici. I mislim da je šteta da u BiH egzistiraju dvije "zelene" političke organizacije. Treba ih ujediniti i spojiti u jednu, i tu jednu forsirati.
Ja bih rekla da su ovi Zeleni BiH davno upokojeni. Ne izgleda mi da je to aktivna stranka. A inače, da, jedna stranka i odmah u koaliciju s centrom.

Na FB samo vidim udruženje gradjanja Zeleni, na Googletu bukvalno ništa.

https://www.facebook.com/zelenineretvakonjic/
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#17 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by high_volume »

piupiu wrote: 07/06/2020 13:19
high_volume wrote: 07/06/2020 13:13 :thumbup: Bravo za Damira. I vjerujem da će mnogo postići svojim učešćem u "zelenoj" politici. I mislim da je šteta da u BiH egzistiraju dvije "zelene" političke organizacije. Treba ih ujediniti i spojiti u jednu, i tu jednu forsirati.
Ja bih rekla da su ovi Zeleni BiH davno upokojeni. Ne izgleda mi da je to aktivna stranka. A inače, da, jedna stranka i odmah u koaliciju s centrom.

Na FB samo vidim udruženje gradjanja Zeleni, na Googletu bukvalno ništa.

https://www.facebook.com/zelenineretvakonjic/
Da bi bili "upokojeni", na način registracije moraju biti i deregistrovani, ispisani iz registra političkih organizacija. To bi mogao Damir N. provjeriti. Milism, može svako, ali on ima interes i da zaista pokrene "zelenu" priču i politiku. Vjerujem da bismo uspjeli pokrenuti i početi mijenjati odnos prema životnoj okolini.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#18 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by The 51st State »

Zanimljiva tema, po meni prvo da se od osnova krene, a to je silni otpad i plastika po rijecnim tokovima koji nagrdjuju i zagadjuju, sto je ironicno sigurno i od odredjenog broja ovih lokalnih stanovnika koji se protive mhe u svojim sredinama
Posle toga bi valjalo cjelokupno sagledati opravdanost i potrebu takvih energetskih postrojenja. Po meni tamo gdje su opasnosti od poplava treba tako nesto graditi ali vise zbog same struje.
Kako god okrenes mi smo i u narednim decenijama osudjeni na hidroelektrane i termoelektrane, volio bih kad bi barem jednu termoelktranu ugasii u bih usljed instaliranih kapaciteta od vjetroparkova i solarnih postrojenja ali nesto nisam optimista.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#19 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by belfy »

Zeleni BiH nikada ni nisu postali kao stranka za zastitu ekologije, nego kao pokusaj izvlacenja para od EU koje su tada pristizale u BiH. ja sam ih upoznao tako sto sam bio pozvan od strane prijatelja koji je bio clan da im napravim web sajt, oko cega se nismo dogovorili.

elem, ako je govoriti o ekologiji, a posebno kada je u pitanju Zenica, mada se ne ogranicavaju samo na lokalno, onda je prava adresa Eko Forum Zenica. ljudi su dosta aktivni i vode ih sposobni ljudi. mislim da ce se pridruziti sve i jednoj akciji spasavanja ekologije ako im se neko javi. mislim da su i oni vec poodavno pricali o mHE. vjerujem da na tu temu, kao i mnoge druge koje se ticu ekologije, mogu dati veliki doprinos...
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#20 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by SaraFina »

Odlična tema. :thumbup:

Crpiti ovako neplanski jedno od najvaznijih prirodnih bogastava, VODU je strašno. Razumijem da potrebe stanovništva su svakodnevno u porastu, ali uništavati nešto najljepše u prirodi je takodjer zločin.

Ja se prosto bojim, što će budućim generacijama ostati nakon našeg zivota punog pohlepe i gluposti.

Stvarno se bojim.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#21 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

The 51st State wrote: 07/06/2020 13:58 Zanimljiva tema, po meni prvo da se od osnova krene, a to je silni otpad i plastika po rijecnim tokovima koji nagrdjuju i zagadjuju, sto je ironicno sigurno i od odredjenog broja ovih lokalnih stanovnika koji se protive mhe u svojim sredinama
Posle toga bi valjalo cjelokupno sagledati opravdanost i potrebu takvih energetskih postrojenja. Po meni tamo gdje su opasnosti od poplava treba tako nesto graditi ali vise zbog same struje.
Kako god okrenes mi smo i u narednim decenijama osudjeni na hidroelektrane i termoelektrane, volio bih kad bi barem jednu termoelktranu ugasii u bih usljed instaliranih kapaciteta od vjetroparkova i solarnih postrojenja ali nesto nisam optimista.
Nemamo mi vremena da krećemo od osnova, dok krenemo od osnova, niklo 400 malih hidroelektrana i rijeka više nema. Sve je to već istraženo u Evropi, pa ako oni prestaju graditi MHE u svojim zemljama, zašto bi mi u svojoj poticali? Znamo nešto što oni ne znaju?
European Parliament warns Balkan countries to stop destructive hydropower

Findings discredit further hydropower development in Europe: The
number of hydropower plants in Europe is already exceptionally high and
their overlap with protected areas reveal a tremendous pressure on Europe’s
biodiversity, and for specific projects a disregard for Europe’s nature protection
laws. Nonetheless, projects are still being planned across Europe, some within
protected areas.

The significant hydromorphological changes caused by hydropower plants are
one of the main reasons why water bodies are failing to reach good ecological
status under the EU Water Framework Directive. The past 10 years clearly show,
for instance in the Balkans and Turkey, how quickly entire originally pristine
river stretches can be degraded by being turned into impoundments. New
hydropower projects in the last remaining free-flowing or intact rivers in Europe
must be prevented. Planned hydropower projects, especially in protected areas,
should not be allowed to move forward considering their severe impacts on
Europe’s biodiversity.

https://bankwatch.org/blog/european-par ... hydropower
Za mene je osnovno pitanje da li za 3% od ukupne proizvodnje struje vrijedi uništiti rijeku? Jedina izvjesna stvar u svemu tome je da vlasnici MHE imaju jako dobar biznis model, žive od zagarantovanih poticaja i otkupa struje. Samo još jedan uspješan reket ljudi bliskih vlastima.

A inače, našem narodu treba jedno 20-ak godina ozbiljnog obrazovnog rada da prestane uništavati okolinu i bacati gume u rijeke, slažem se da je to izuzetno bitan problem za nas.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#22 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

SaraFina wrote: 07/06/2020 15:05 Odlična tema. :thumbup:

Crpiti ovako neplanski jedno od najvaznijih prirodnih bogastava, VODU je strašno. Razumijem da potrebe stanovništva su svakodnevno u porastu, ali uništavati nešto najljepše u prirodi je takodjer zločin.

Ja se prosto bojim, što će budućim generacijama ostati nakon našeg zivota punog pohlepe i gluposti.

Stvarno se bojim.
Nije to neplanski, to je izuzetno planski. Oni su za to čak dobili EU poticaje, ali se ti poticaji ovdje tretiraju kao prilika da se ukrade još nešto, voda, od čijeg će uništavanja dobijati zagarantovan prihod.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#23 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by The 51st State »

@piupiu

Sve je tako sto se tice mhe, nikakve tu posebne koristi nema osim ako ne sluze kao regulator toka koji je podlozan poplavama.

Na zalosrt ekologija je zapecak kod nas ko zna dokad.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#24 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by SaraFina »

piupiu wrote: 07/06/2020 19:16
SaraFina wrote: 07/06/2020 15:05 Odlična tema. :thumbup:

Crpiti ovako neplanski jedno od najvaznijih prirodnih bogastava, VODU je strašno. Razumijem da potrebe stanovništva su svakodnevno u porastu, ali uništavati nešto najljepše u prirodi je takodjer zločin.

Ja se prosto bojim, što će budućim generacijama ostati nakon našeg zivota punog pohlepe i gluposti.

Stvarno se bojim.
Nije to neplanski, to je izuzetno planski. Oni su za to čak dobili EU poticaje, ali se ti poticaji ovdje tretiraju kao prilika da se ukrade još nešto, voda, od čijeg će uništavanja dobijati zagarantovan prihod.
Mislim neplanski kad su budući narastaji u pitanju. Jadna mi je pokretačka snaga u dobiti.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#25 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

The 51st State wrote: 07/06/2020 19:28 @piupiu

Sve je tako sto se tice mhe, nikakve tu posebne koristi nema osim ako ne sluze kao regulator toka koji je podlozan poplavama.

Na zalosrt ekologija je zapecak kod nas ko zna dokad.
A svuda je to borba, od trenutka kad se neko odluči da počne 'agitovati' do trenutka kad se stvori neka opipljiva svijest i kritična masa koja proizvede političku opciju. Ali mi smo posebni, jer se uopšte ne bavimo nikakvom strategijom, bukvalno, ničim osim etničkom politikom, dok opsjenari čaraju iza kulisa i otimaju nam zemlju i vodu.

Problem je što za ovu vrstu edukacije mora, ali stvarno mora, postojati pristup obrazovnom sistemu i terenskoj propagandi, jer mi i stećke u temelje kuća ugradjujemo. Svim NVO ovog tipa kapa dolje! I treba da ih bude na sve strane.

Prvoj političkoj opciji koja izadje sa strategijom zaštite i oporavka okoline, i ekonomskom strategijom baziranoj na izgradnji ekološke infrastrukture i kapaciteta (industrija ne mogu da kažem, jer je ovdje to sporadična pojava) ide moj glas.
Post Reply