Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#176 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

detroit-mercy wrote: 30/01/2021 14:41
piupiu wrote: 19/10/2020 10:16
broj dva wrote: 19/10/2020 10:13 Ispa Torabi vizionar prodajom vode.
Sad će nama Wall Street odrediti ko će piti, a ko neće. :wink:
Ono, najlakse je sav nas nemar i nerad opravdavati nekim vanjskim faktorom ali vec danas u BiH masa ljudi kupuju vodu za pice jer ono sto dolazi kroz vodovodne cijevi je upitnog kvaliteta. Da ne pricamo o tome da kad elita pisne na Bjelasnici, tebi sutra osvane u casi :mrgreen:
Jedno ne isključuje drugo. Za 20 godina ćemo ići okolo sa plastičnim flašama :izet: i moljakati za 250ml vode. Mark my words.
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#177 Kako uništiti poljoprivredu i rijeke, a nadolmiti svoje džepove

Post by piupiu »

Da ponovim još jednom, da ne promakne.

Last edited by piupiu on 21/03/2021 21:52, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#178 Prijete li nam ratovi vode?

Post by piupiu »

Vodozaštitna zona Sarajeva – napučena je zgradama i poslovnim objektima. Sve otpadne vode iz tih objekata idu – u vodu koju pijemo. Razni privatnici, zahvaljujući koncesijama, crpe našu vodu – bez mjere, bez kontrole i često bez ikakve naknade. Izvorišta se privatizuju – za luksuzna naselja i biznise. Stara izvorišta pitke vode postepeno iscrpljujemo. Sva naša alternativna izvorišta – ugrožena su novogradnjom.

https://www.ekoakcija.org/sites/default ... z_vode.pdf
PRIJETE LI NAM ‘VODENI RATOVI’?

Izvještaji Ujedinjenih nacija upozoravaju da
će u svijetu narednih decenija zavladati velika
kriza zbog nestašice vode. Očekuje se da će do
2050. godine problem snabdijevanja vodom
pogoditi pet milijardi ljudi, praktično polovi‑
nu čovječanstva.

Mnogi krajevi svijeta tu krizu već žive – usljed
sve češćih i sve dužih suša uzrokovanih klimat‑
skim promjenama, a suše ugrožavaju i podze‑
mne vode. Istovremeno se pogoršava i kvalitet
vode, prvenstveno zbog zagađenja hemikalija‑
ma korištenim u poljoprivredi, ali i otpadnim
vodama (80% industrijskih otpadnih voda is‑
pušta se u prirodu – bez ikakvog pročišćava‑
nja).

Kriza u snabdijevanju vodom već uzrokuje i
nasilne sukobe.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23347
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#179 Re: Prijete li nam ratovi vode?

Post by Sanjarko »

Ja sam providur sto se tice ovoga svega sto ste pisali u nekolicini prethodnih upisa. Kad sam ja govorio u vezi svega toga. Samo ne bi sta, kako itd.
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#180 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Znači, sve se može kad ima ko da se bori! Ovako bi i ostatak problema u državi mogli riješiti.
Nakon višegodišnjeg uništavanja riječnih tokova BiH, staništa i biljnog i životinjskog svijeta, koje je polučilo prizore presušenih korita, mrtve ribe i mostova koji više ne povezuju ništa…, vlasti bosanskohercegovačkog entiteta Federacija BiH konačno će obustaviti izdavanje energetskih dozvola za male hidroelektrane snage do deset megavata (MW).

Ili bi trebale, jer prijedlog dopuna Zakona o električnoj energiji, koji obuhvata problematiku gradnje malih hidroelektrana tek treba biti usvojen u oba doma Parlamenta FBiH kako bi bilo zaustavljeno bjesomučno divljanje po rijekama širom zemlje, koje ekološki aktivisti već godinama nazivaju devastacijom prirode, uz napomenu da takvi projekti, umjesto lokalnom stanovništvu, služi isključivo interesima pojedinačnih investitora.

https://balkans.aljazeera.net/teme/2022 ... h-rijekama
Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o električnoj energiji, te je omogućeno da stupi na snagu osmog dana od objave u Službenim novinama Federacije BiH, prenosi Fena.

Tim se zakonskim izmjenama zabranjuje izgradnja malih hidroelektrana instalirane snage do i uključivo 10 MW.

https://balkans.aljazeera.net/news/balk ... oelektrana
Čestitke aktivistima! :thumbup:

Trebalo bi tražiti i rušenje postojećih MHE i narediti vraćanje okoliša u prvobitno stanje.
Gimli sin Gloinov
Posts: 104
Joined: 27/09/2018 10:20

#181 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Gimli sin Gloinov »

Da li ste protiv mini hidrocentrala? ili ste opcenito protiv izgradnje bilo kojeg tipa hidrocentrala na rijekama u BiH?
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#182 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Gimli sin Gloinov wrote: 08/07/2022 10:22 Da li ste protiv mini hidrocentrala? ili ste opcenito protiv izgradnje bilo kojeg tipa hidrocentrala na rijekama u BiH?
MHE. Pogledati prvi post. Sve tamo piše.
Gimli sin Gloinov
Posts: 104
Joined: 27/09/2018 10:20

#183 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Gimli sin Gloinov »

piupiu wrote: 08/07/2022 10:46
Gimli sin Gloinov wrote: 08/07/2022 10:22 Da li ste protiv mini hidrocentrala? ili ste opcenito protiv izgradnje bilo kojeg tipa hidrocentrala na rijekama u BiH?
MHE. Pogledati prvi post. Sve tamo piše.
pogledao sam, mijesaju se pojmovi malih i mini hidrocentrala. velika je razlika
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#184 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Gimli sin Gloinov wrote: 08/07/2022 13:02
piupiu wrote: 08/07/2022 10:46

MHE. Pogledati prvi post. Sve tamo piše.
pogledao sam, mijesaju se pojmovi malih i mini hidrocentrala. velika je razlika
Aha. Male - na njih se zakon odnosi.
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#185 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Vodozaštitna zona... zdra'o!

User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#186 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

– Otvoreno su mi prijetili, slali neke ljude iz HDZ-a, pitali me: znaš li koga napadaš, opstruiraš projekat, razvojni projekat – sjeća se Arapović.

Bestidnim ocjenjuje izjave političara koji sada osuđuju gradnju mHE, a godinama su dopuštali stranačkim kolegama da ih grade.

– U vodećim partijama sjede vlasnici mHE. Zašto ih ne sankcioniraju, ne izbace iz stranke? Vlasnici 120 mHE nisu neki obični građani. To su mahom stranački ljudi vezani s politikom – dodaje Arapović.

https://interview.ba/2022/07/27/oni-su- ... do-ucjena/
User avatar
Sanjarko
Posts: 23347
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#187 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Sanjarko »

Drina presusila, manjak vodostaja, bilo juce na telki, nije skroz, nadam se da valjda shvacate sta kazujem
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#188 Re: Rijeke Bosne i pametni načelnici koji misle da 'bezveze teku'

Post by piupiu »

Sanjarko wrote: 28/07/2022 16:44 Drina presusila, manjak vodostaja, bilo juce na telki, nije skroz, nadam se da valjda shvacate sta kazujem
I još će ih presušiti! Pazi sad:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/nacelni ... /220803052

Kakvi kreteni vode ovu zemlju, bolje je za planetu da nestanemo :twisted:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23347
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#190 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Sanjarko »

piupiu wrote: 16/03/2023 23:22
+1 Zagadili smo rijeke pravo. Ja smislio rjesenje tog problema davno. Otpadne vode slati ne na precistavanje nego kao nekakve septicke jame, a deponije da se prave kao u Americi i modernom svijetu. Ono iskopane veliki kopovi pa tu odlagati smece i zatrpavati sloj po sloj i na kraju kad se zakopa sve, posaditi tu sumu i napraviti park.

Bilo jednom na jednoj emisiji, dokumentarcu da za deponiju 5 km sirine i ne znam koliko dubine bi bilo dovoljno ne znam za koliko Amerike da im se problem sa smecem rijesi. A ovo za septicke jame nekakve nije bilo. To sam ja smislio.
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#191 Kradja i privatizacija zajedničkih prirodnih resursa

Post by piupiu »

VLASNICI MALIH HIDROELEKTRANA, ZBOG VISOKIH CIJENA STRUJE NA BERZAMA IZVAN BIH, SVU PROIZVEDENU STRUJU SADA IZVOZE ...

... jer im je to omogućeno odredbama sramotnih ugovora koje su sa vlasnicima MHE sastavljale državne institucije.
Ugovori sa vlasnicima malih hidroelektrana, na osnovu kojih su dobivali visoke i unosne poticaje za svu struju koju isporuče u bh. mrežu, su pravljeni tako da ih je država mogla raskinuti samo u slučaju tzv. više sile, rata, nepogode i slično.

Istovremeno, vlasnicima je data mogućnost da raskinu ugovore uz svega tri mjeseca najave, bez obzira na razlog raskidanja!
I šta se desilo?

Kada su tokom prošle godine, cijene struje na berzama izvan BiH dramatično porasle, redom su raskinuli ugovore, i sada tu struju izvoze. Nakon godina i godina skupog poticanja njihove proizvodnje, kojeg smo plaćali sa naših računa za struju, BiH od njihove, srećom skromne proizvodnje više nema ama baš nikakvu korist.

https://www.capital.ba/vlasnici-mhe-zbo ... cijene.../
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#192 Re: Rijeke kao smetljarnici

Post by piupiu »

Sanjarko wrote: 17/03/2023 04:02 +1 Zagadili smo rijeke pravo. Ja smislio rjesenje tog problema davno. Otpadne vode slati ne na precistavanje nego kao nekakve septicke jame, a deponije da se prave kao u Americi i modernom svijetu. Ono iskopane veliki kopovi pa tu odlagati smece i zatrpavati sloj po sloj i na kraju kad se zakopa sve, posaditi tu sumu i napraviti park.

Bilo jednom na jednoj emisiji, dokumentarcu da za deponiju 5 km sirine i ne znam koliko dubine bi bilo dovoljno ne znam za koliko Amerike da im se problem sa smecem rijesi. A ovo za septicke jame nekakve nije bilo. To sam ja smislio.
Dovoljno je u Miljacku pogledati danas i pogledati u slike od prije 50-60 godina. Mi smo lijen, pogan i bezobrazan narod koji se jako fura na svoju 'pamet', 'čistoću' i 'merhametluk'. A većih idiota nadaleko nema - samo treba pogledati na šta liči država.

To oko tih deponija - odavno su strane zemlje počele izvoziti svoj otpad i reciklažu u zemlje drugog i trećeg svijeta. Tako da taj otpad, koji se, k'o fol, fino reciklira, završava po Africi i ko zna gdje još, gdje ljudi onda žive kao u nekom post=apokaliptičnom okruženju. Nema rješenja osim da raketama smeće ispaljujemo u svemir ili da manje kupujemo i bacamo ili da nas manje bude.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#193 Re: Kradja i privatizacija zajedničkih prirodnih resursa

Post by tindbe »

piupiu wrote: 23/03/2023 12:50
VLASNICI MALIH HIDROELEKTRANA, ZBOG VISOKIH CIJENA STRUJE NA BERZAMA IZVAN BIH, SVU PROIZVEDENU STRUJU SADA IZVOZE ...

... jer im je to omogućeno odredbama sramotnih ugovora koje su sa vlasnicima MHE sastavljale državne institucije.
Ugovori sa vlasnicima malih hidroelektrana, na osnovu kojih su dobivali visoke i unosne poticaje za svu struju koju isporuče u bh. mrežu, su pravljeni tako da ih je država mogla raskinuti samo u slučaju tzv. više sile, rata, nepogode i slično.

Istovremeno, vlasnicima je data mogućnost da raskinu ugovore uz svega tri mjeseca najave, bez obzira na razlog raskidanja!
I šta se desilo?

Kada su tokom prošle godine, cijene struje na berzama izvan BiH dramatično porasle, redom su raskinuli ugovore, i sada tu struju izvoze. Nakon godina i godina skupog poticanja njihove proizvodnje, kojeg smo plaćali sa naših računa za struju, BiH od njihove, srećom skromne proizvodnje više nema ama baš nikakvu korist.

https://www.capital.ba/vlasnici-mhe-zbo ... cijene.../
Neki stručnjaci po forumu tvrde da će nam MHE zagarantovati energetsku nezavisnost. Kako sad to? :?
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#194 Re: Kradja i privatizacija zajedničkih prirodnih resursa

Post by piupiu »

tindbe wrote: 23/03/2023 13:00 Neki stručnjaci po forumu tvrde da će nam MHE zagarantovati energetsku nezavisnost. Kako sad to? :?
Jaštaće. Ne doprinose ni 3% (2,5% u 2021.) ukupnoj proizvodnji struje, zarade milione na izdašnim subvencijama i unište kompletne vodotoke i ekosisteme. Odličan deal. To je mehanizam za bogaćenje, zna se i čiji.

https://micromreza.com/podsticaji-za-mi ... -povecati/

Voda je najskuplji i najvažniji resurs na planeti, pa, eto, daj da je privatiziraju Stranke Demonske Aproprijacije da ne bi slučajno propustili koju priliku da se obogate na račun naroda i države. Podli i pogani izdajnici, rasprodali su komplet državu, pretvorili su nas od industrijalizirane zemlje u zemlju trećeg svijeta lobotomiziranjem naroda nacionalizmom. :twisted:
User avatar
petunija
Posts: 3047
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#195 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by petunija »

piupiu wrote: 08/07/2022 01:02 Trebalo bi tražiti i rušenje postojećih MHE i narediti vraćanje okoliša u prvobitno stanje.
:thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#196 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Šta reći? Klix objavi 50 članaka dnevno od čije te gluposti glava zaboli, umesto da oko ovakvih stvari radi kampanje dok se odgovornima ne zamanta. Ko je nama dao državu, grohotom se smije. :twisted:

Image
Dok nadležni, u prvom redu Agencija za vodno područje Jadranskog mora Mostar, minimiziraju problem tvrdnjama da se radi o prirodnoj pojavi koja se označava kao cvjetanje algi, (ne)svjesno zanemarujući činjenicu koju ističu Zeleni Neretva – da je osnovni uzrok rasta i cvjetanja je taloženje visoko zasićenih koncentrata fosfata i nitrata u mulju Jablaničkog jezera.

Stanovništvo izražava zabrinutost i upozorava već duže vrijeme na zagađenje Jablaničkog jezera, od strane industrijskih preduzeća iz Konjica.

“Svi znaju da su problem otpadne vide iz fabrika i na to žmire jer misle ako zažmiris nemaš nikakve odgovornosti. Ja sam o tome već pisao i žao mi je da u Konjicu nema dovoljno snage da se nešto ozbiljnije učini. Svi šute kao u prici o kraljevoj novoj odjeći”, komentarisao je jedan građanin.

https://abrasmedia.info/foto-jablanicko-jezero/
Last edited by piupiu on 08/04/2024 23:07, edited 2 times in total.
mishic
Posts: 6324
Joined: 28/04/2011 16:29

#197 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by mishic »

Da, voda i vodotoci su ono najdragocijnjenije što nam je još ostalo od silnih prirodnih resursa i bogatstava u ovoj zemlji. Prema svemu se neodgovorno odnosimo, sve nemilice uništavamo i za bagatelu rasprodajemo jer je gramzivost nadvladala računicu, pohlepa logiku, i lopovluk razum. Empatije je sve manje, kod pohlepnih pojedinaca je nema ni u tragovima a briga o budućnosti i potomstvu, o prirodi i ekologiji, o egzistenciji nakon nas, znatnom dijelu ove generacije, je potpuno strana. Oni misle o sebi, o danas, o što više i ništa drugo im nije ni na kraj pameti.

Šutnja svih ostalih, sem zaista veoma rijetkih, pomaže im u tome a bijeda i siromaštvo budućih naraštaja njih se ne dotiče jer oni su sebe i svoje obezbijedili ili im se tako samo čini. Jer u ambijentu koji oni prave nikada niko neće moći biti sretan i zadovoljan.
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#198 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

mishic wrote: 08/04/2024 23:02 Da, voda i vodotoci su ono najdragocijnjenije što nam je još ostalo od silnih prirodnih resursa i bogatstava u ovoj zemlji. Prema svemu se neodgovorno odnosimo, sve nemilice uništavamo i za bagatelu rasprodajemo jer je gramzivost nadvladala računicu, pohlepa logiku, i lopovluk razum. Empatije je sve manje, kod pohlepnih pojedinaca je nema ni u tragovima a briga o budućnosti i potomstvu, o prirodi i ekologiji, o egzistenciji nakon nas, znatnom dijelu ove generacije, je potpuno strana. Oni misle o sebi, o danas, o što više i ništa drugo im nije ni na kraj pameti.

Šutnja svih ostalih, sem zaista veoma rijetkih, pomaže im u tome a bijeda i siromaštvo budućih naraštaja njih se ne dotiče jer oni su sebe i svoje obezbijedili ili im se tako samo čini. Jer u ambijentu koji oni prave nikada niko neće moći biti sretan i zadovoljan.
Čini mi se da smo kao ljudska vrsta dosegli nivo sebičnosti i samoživosti koji će nam glave doći. Ali mi smo stvarno poseban slučaj nadobudnih i bezobraznih štetočina.
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#199 Re: Rijeke Bosne: Katastrofa u Konjicu

Post by piupiu »

Nakon što je upozoravao na zagađenje Neretve i Jablaničkog jezera: U Konjicu brutalno pretučen Isa Džino

Jedan od njih je i Konjičanin Isa Džino, koji kroz dugi niz godina ukazuje na ogroman problem u svome gradu. Nakon njegovih objava o zagađenju Neretve i Jablaničkog jezera, uslijedile su brojne prijetnje po život njega i njegove porodice.

Samo dan od zaprimanja prijetnji Isa Džino je pred očima svoje kćerkice brutalno pretučen od strane dva muškarca.

https://6yka.com/bih/nakon-sto-je-upozo ... -isa-dzino
belfy
Posts: 7708
Joined: 06/08/2007 09:00

#200 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by belfy »

piupiu wrote: 08/04/2024 22:48 Šta reći? Klix objavi 50 članaka dnevno od čije te gluposti glava zaboli, umesto da oko ovakvih stvari radi kampanje dok se odgovornima ne zamanta. Ko je nama dao državu, grohotom se smije. :twisted:

Image
Dok nadležni, u prvom redu Agencija za vodno područje Jadranskog mora Mostar, minimiziraju problem tvrdnjama da se radi o prirodnoj pojavi koja se označava kao cvjetanje algi, (ne)svjesno zanemarujući činjenicu koju ističu Zeleni Neretva – da je osnovni uzrok rasta i cvjetanja je taloženje visoko zasićenih koncentrata fosfata i nitrata u mulju Jablaničkog jezera.

Stanovništvo izražava zabrinutost i upozorava već duže vrijeme na zagađenje Jablaničkog jezera, od strane industrijskih preduzeća iz Konjica.

“Svi znaju da su problem otpadne vide iz fabrika i na to žmire jer misle ako zažmiris nemaš nikakve odgovornosti. Ja sam o tome već pisao i žao mi je da u Konjicu nema dovoljno snage da se nešto ozbiljnije učini. Svi šute kao u prici o kraljevoj novoj odjeći”, komentarisao je jedan građanin.

https://abrasmedia.info/foto-jablanicko-jezero/
da ovo nije od onog odrona u kamenolomu koji je morao zamutiti cijeli tok ispod...?
Post Reply