Rijeka Željeznica danas

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#1 Rijeka Željeznica danas

Post by bpsang »

Danas, 06.01.2010 god. tako pitoma rijeka koja prolazi kroz Ilidzu ,danas izgleda ovako divlje, nisam odavno vidio da ovako divlje izgleda.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ove slike moze UREDNIK Sarajevo - X iskoristiti i za temu dana o poplavama u Kantonu Sarajevo
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by PipiDugaDevetka »

Poplavljeni koji su pretrpili neku štetu neće moći naplatiti ako se ne proglasi stanje elementarne nepogode.

Stanovnici jedne MZ na IlidžU sami od sebe otpočeli praviti nasip, došla inspekcija i kaznila ih zbog nepropisnog odlaganja zemlje, betona i sl.

CZ je nadležna samo da planira odbranu od poplava i drugih elementarnih nepogoda, da spašava ljude i stoku i pruža pomoć pri evakuaciji. Nije nadležna da pravi nasipe, čisti korita rijeka,...

Regulisanje vodotokova, pravljenje nasipa, čišćenje korita finansira se iz federalnog i državnog budžeta. Naravno, nema para.

Kvaka 22!
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by mayab »

Pogledajte smeca po obali :lol:
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#4 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by Vragolan »

ako nista, makar je smece odneseno ili izbaceno na obale pa ce ga sada komunalci pokupiti, mozda

mene zanima koliko poplavljenih kuca, vlasnici tih kuca, ima dozvole za te kuce, ako imaju dozvole neka tuze opstinu sto ima je izdala dozvole za gradnju na tom podrucju
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#5 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by uvjek dobar gost »

Pilanje šume na Igmanu i Bjelašnici, divlja gradnja, neuređena korita rijeka i njehovo ne održavanje redovno, bacanje otpada u rijeke, nestručnost lokalnih vlasti, stihijska rješenja u oblasti urbanizma, kleptomanska vlast na svim nivoima uticala je da su ljudi u Doglodima u Osijeku i u drugim naseljima danas prepušteni sami sebi.
Čak i ukoliko bude proglašeno stanje elementarne nepogode para neće biti jer para nema....za ove namijena kao što ih nema za vatrogasna vozila, za poljoprivrednike, za razvojne projekte... jer treba ostati na vlasti dajući hediju iz budžeta bez reversa putem grantova za ovo i ono...

Sve u svemu sve je povezano, ko god misli da je siguran jer živi na drugom i trećem spratu vara se... zašto nema obavijesti o stanju pitke vode u Sarajevu i okolici... zar izvori nisu zamućeni pod ovolikim pritiskom oborinskih voda....

Sve u svemu iz dana u dan sva nestručnost sav amaterizam vlasti izlazi na površinu... ovaj put pod pritiskom kiše i topljenja snijega.... sutra ko zna usljed čega..
User avatar
KadSeMrtviProbudimo
Posts: 533
Joined: 09/09/2009 15:54
Location: mešihat nevjerne zajednice

#6 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by KadSeMrtviProbudimo »

PipiDugaDevetka wrote:Poplavljeni koji su pretrpili neku štetu neće moći naplatiti ako se ne proglasi stanje elementarne nepogode.
Stanovnici jedne MZ na IlidžU sami od sebe otpočeli praviti nasip, došla inspekcija i kaznila ih zbog nepropisnog odlaganja zemlje, betona i sl.
CZ je nadležna samo da planira odbranu od poplava i drugih elementarnih nepogoda, da spašava ljude i stoku i pruža pomoć pri evakuaciji. Nije nadležna da pravi nasipe, čisti korita rijeka,...
Regulisanje vodotokova, pravljenje nasipa, čišćenje korita finansira se iz federalnog i državnog budžeta. Naravno, nema para. Kvaka 22!
Svaka sarajevska gradska opština, npr. već godinama u svojim Budžetima predviđa i realizira grantove vjerskim zajednicama, od 50.000 KM do 100.000 KM.

Osim toga, u Budžetima se predviđaju i ogromne pare za slične elementarne nepogode, i svake godine prenose.... Međutim - para nema :oops:

Šta je bitnije - uređenje sarajevskih vodotokova ili vjerske institucije :-)
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by Truba »

dajte ljudi malo logike

evo već 15 godina se spominju neke vjerske institucije i želi se pobijediti na izborima toga nema... NEMA KRITIKE religije u našoj zemlji nek vjerskim institucijama daju i 1 000 000 godišnje šta nas briga bitno je da nova vlast ispunjava obveze prema svojim biračima i ostalima

manite se priče o vjeri skoncentrirajte se na objašnjavanje kako STE GLASALI za one koji vam SADA ne daju pare za odštetu ili vam NE POMAŽU da izbjegnete poplavu a izbori SU U OKTOBRU
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#8 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by uvjek dobar gost »

Logika mi govori da kod nas vijera i vlast idu ruku pod ruku, da nema kritike vjere i lažnog morala kod nas. No vlast Ne radi u interesu građana već u interesu uskog kruga ljudi njima poznatih i odanih, ekscesi poput izljevanja rijeka, zemljotresa, požara, ubistava i recimo maloljetničke delikvencije trebali bi puku, narodu i raji otvoriti oči jer razotkrivaju sav nerad i svu nesposobnost vlasti na svim nivoima da se suoči sa stvarnim problemima populacije koja živi u BiH.

No tema je neka druga i mogu samo dati savijet da se okanemo vode sa česme dok se ne stabilizuju podzemne vode i dok se padavine malo ne smire također. Sve ostalo će narod pozlatiti kao i inače !
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#9 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by Haris.ba »

Znam da je rijeka Bosna pod nadleznosti federacije, a šta je sa Željeznicom i Dobrinjom? je li to općinska ili kantonalna vlast?

http://www.voda.ba/loc/

Tok rijeke Željeznice je trebao biti riješen od Otesa (dokle je sada uređen) do kraja Vrtova Riverine(nekih 1 kilometar). Ali kako su Vrtovi Riverine haman propali - biće biće. Time bi Željeznica bila usporena i napravljeni bi bio major korita(ko na Ilidži - ona ravnica oko rijeke) te bi se smanjio brzi dotok vode ka rijeci Bosna. Skoro bi se došlo do ušća u Bosnu.
A korito Bosne će se raditi za nekih 30 godina, jer prema Doglodima je planirano širenje grada(fazon Alipašina). Čak je ucrtan i ispravljen tok rijeke Bosne.

http://www.zavodzpr-sa.ba/prostorni.htm
(pa ići na prostorni plan u gis -u)

Do tada gledanje u kišne oblake i dobre čamce nabaviti.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#10 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by PipiDugaDevetka »

KadSeMrtviProbudimo wrote: Svaka sarajevska gradska opština, npr. već godinama u svojim Budžetima predviđa i realizira grantove vjerskim zajednicama, od 50.000 KM do 100.000 KM.

Osim toga, u Budžetima se predviđaju i ogromne pare za slične elementarne nepogode, i svake godine prenose.... Međutim - para nema :oops:

Šta je bitnije - uređenje sarajevskih vodotokova ili vjerske institucije :-)
Žao mi je što @100_KA ne uslika građevinu do Ribarskog doma, a koja je ''zagazila'' preko nasipa rijeke Željeznice,...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#11 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by Haris.ba »

PipiDugaDevetka wrote:Žao mi je što @100_KA ne uslika građevinu do Ribarskog doma, a koja je ''zagazila'' preko nasipa rijeke Željeznice,...
Nećemo valjda i na ovoj temi o džamijama? :)
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#12 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by Ma.Le.Na »

da li su kuce i objekti nastradali u poplavi izgradjeni sa gradj. dozvolom?

ako je sve to bespravna gradnja...nema govora o ikakvoj naknadi i ja sam prva protiv toga da se ista nadoknadjuje..

bune se sto nema infrastrukture da ih zastiti od poplave a prvo prave bespravno...gdje i inace plavi...a drugo ne doprinose novcem drzavi ikako da bi ova imala da izgradi sve to...

nema pravo niko nista da kaze ko ne daje pare u vidu poreza i sl.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#13 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by Jara »

Haris.ba wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Žao mi je što @100_KA ne uslika građevinu do Ribarskog doma, a koja je ''zagazila'' preko nasipa rijeke Željeznice,...
Nećemo valjda i na ovoj temi o džamijama? :)
Nije valjda da džamiju prave ispod nasipa? :-)
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#14 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by uvjek dobar gost »

[quote="Ma.Le.Na"]da li su kuce i objekti nastradali u poplavi izgradjeni sa gradj. dozvolom?

ako je sve to bespravna gradnja...nema govora o ikakvoj naknadi i ja sam prva protiv toga da se ista nadoknadjuje..

bune se sto nema infrastrukture da ih zastiti od poplave a prvo prave bespravno...gdje i inace plavi...a drugo ne doprinose novcem drzavi ikako da bi ova imala da izgradi sve to...

nema pravo niko nista da kaze ko ne daje pare u vidu poreza i sl.[/quote

Mnogo para godisnje iz budzeta kantona i opstina izdvaja se za sanaciju klizista koja su pokrenuta divljom gradnjom, umjesto da ti novci idu za porodiliste, trebevicku zicaru il druge razvojne projekte..... no divlja gradnja je politicki inzenjering . Ko je ljudima iz kuca i zgrada koje su izgradjene na divlje skopcao struju, vodu... telefon... iza tog projekta stoji sistem, a posljedice ce biti prilicno lose po sam grad i njegovu infrastrukturu koja ima svoje limite naravno i te ljude koji sad jos ne razmisljaju o posljedicama....
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#15 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by bpsang »

Mozda je to ovaj probijeni nasip, ako nastave sa gradnjom imace pune podrume vode.

Image
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#16 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by bpsang »

nesto ne fercera SA-X DUPLA SLIKA
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#17 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by bpsang »

JOS JEDAMPUT

CESTO ME OBAVJESTAVA DA JE VREMENSKI OGRANICEN PRISTUP SA-X
Last edited by bpsang on 07/01/2010 18:10, edited 2 times in total.
DamaIzPakla
Posts: 7
Joined: 04/09/2009 22:05

#18 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by DamaIzPakla »

Oktobar... :bih:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#19 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by PipiDugaDevetka »

Jara wrote:
Haris.ba wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Žao mi je što @100_KA ne uslika građevinu do Ribarskog doma, a koja je ''zagazila'' preko nasipa rijeke Željeznice,...
Nećemo valjda i na ovoj temi o džamijama? :)
Nije valjda da džamiju prave ispod nasipa? :-)
Jeste, nova džamija. Vidi sliku @100_ka-inu, građevina u nicanju. Kran je krasi.
U pozadini se vidi bušotina IB10,...1,5 milion KM kantonalnih (Ne kažem da se neće isplatiti kad-tad).
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#20 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by Admir_1984 »

Ma gdje ce ba biti Dzamija? Jel ovo neka zazencija?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#21 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by PipiDugaDevetka »

Nisam rekao da ne treba džamija, crkva I i crkva II,...Nema ni jednog religijskog objekta u centru Ilidže, a i ovo nije centar...

Pamtim rijeku Željeznicu da je, neznamtireći koje godine, nabujala do polovine ovog nasipa sa slike.
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#22 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by chengaba »

Kako ne kontate da grade preventivno Dzamiju tu... :-) :-)

Poslije svakih duzih perioda kise, tu se skupljaju hodze i uce dove da ne poplavi Zeljeznica.

I to vam je hvala. :D :D
doe.johndoe
Posts: 100
Joined: 18/12/2008 00:39

#23 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by doe.johndoe »

e sad..imao sam druga u osjeku.....sta je trebalo baciti..bacalo se u rijeku...kauc ,frizider ..fico....a tamo je bio poseban sport sa nasipa uzimati sljunak...za oko kuce..i onda plac svako proljece ,jesen itd...ko je kriv?
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#24 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by Jara »

Ne nagliti...treba sačekati...možda je građevina ispod nasipa sojeničkog tipa... :-?
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#25 Re: Rijeka Željeznica danas

Post by bpsang »

jUTROS SAM KRENUO OKO 10h i 30 min. u obilazak, krenuo sam prema Bojniku prosao i uslikao ovo.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

posto je voda pocela nadirati i preko starog dijela asfalta odlucio sam se llagano vratiti, te sam krenuo prema Ilidzi, gdje je ponovo doslo do izlijevanja i na onoj desnoj strani korita.
Post Reply