RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post Reply
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#1 RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by sarajevonekad »

Pretpostavljam da je ovaj forum najadekvatniji za moje pitanje, a pitanje glasi:

Moze li neko preporuciti kakvog dobrog majstora (ili ekipu) koja radi rigips unutrasnje zidove (pregradbene zidove), kao i druge strukture od rigipsa?
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#2 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by karanana »

moguce je da ces ovdje dobiti odgovor ali bih ti takodjer preporucio, a nadam se da se ovi odavde nece ljutiti sto reklamiram enterijer.ba.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#3 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by zelenashica »

...a da pokušaš to odraditi sam :-) i nije neki pos'o...samo malo alata...i gotovo :D .....

ovdje imaš upustva ;-) .....www.knauf.hr
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#4 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by Big Boy »

Imam jedan pregradni rigips zid uradjen po svim propisima i... nisam previse zadovoljan.

Sad zalim sto nisam ugradio siporeks umjesto rigipsa. :-)
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#5 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by slavkoimamodilera »

Misica je u pravu, jednostavnije stvari u gipsu svako moze uradit...
Big Boy wrote:Imam jedan pregradni rigips zid uradjen po svim propisima i... nisam previse zadovoljan.

Sad zalim sto nisam ugradio siporeks umjesto rigipsa. :-)
Cime tacno nisi zadovoljan?
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#6 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by Big Boy »

slavkoimamodilera wrote:Cime tacno nisi zadovoljan?
- Kad zatvoris vrata od sobe, rigips zid (pretpostavljam zbog razlike pritiska) bukvalno "poskoci". Uradjen je sa alu profilima i unutrasnjost je ispunjena sa mislim 7cm debelim stiroporom ali opet... valjda nema svoje vece tezine pa je sklon pomjeranju.

- Ako se zaletis u zid postoje velike sanse da ces se uspjeti teleportirati na drugu stranu. :-)

- Ne mozes nista teze okaciti na zid (police ili nesto sl.) a da nisi prije toga u unutrasnosti napravio neku gredu za tu namjenu.

- Ukupna cijena... alu konstrukcija, termo i zvucna izolacija, rigips ploce, hiljade sarafa, mrezice, glet i sve ostalo kosta bruku para.



I ja sam nekad mislio da je rigips pregradni zid idealno rjesenje, ali kad sam vidio kako to ide sa siporeksom... totalno sam promijenio misljenje.
User avatar
CartmanSA
Posts: 1713
Joined: 29/07/2008 14:39

#7 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by CartmanSA »

sve je to super jos samo da siporex koji takodjer nije ni jeftin (oko 4KM jedan blok) nije kancerogen...
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#8 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by Big Boy »

CartmanSA wrote:sve je to super jos samo da siporex koji takodjer nije ni jeftin (oko 4KM jedan blok) nije kancerogen...

Jedan blok nije jeftin po komadu ako izgubis iz vida dimenzije bloka (Standardne dimenzije izolacionog-termo bloka su: visina 25 cm, dužina 60 cm, a proizvodi se u širinama (debljinama) 20; 22,5 i 25; cm).

Budimo realni, najbolji zid je zid od cigle (opeke) ali kao pregradni zid takav zid je ipak preskup. Ako trazimo odnos cijena - kvalitet onda mislim da je siporeks kao materijal tu pri vrhu izbora.


Siporeks - kancerogen materijal !? Ne znam odakle ti ta informacija i jel' potkovana nekim dokazima.

Zivim u zgradi (starija gradnja) koja je sva oblozena siporeksom. Nekako mi intuicija govori da je to kancerogen skovano samo da bi se bolje prodavalo nesto drugo. U stvarnosti gdje svako ima bar jedan mobitel, kad je eter pun svakojakih visokofrekvetnih signala i dok zivimo u oblacima ispusnih gasova sumnjam da ce jedan pregradni zid od siporeksa tu biti najbitnija karika u citavom lancu potencijalnih opasnosti po zdravlje.
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#9 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by Dendrlix »

CartmanSA wrote:sve je to super jos samo da siporex koji takodjer nije ni jeftin (oko 4KM jedan blok) nije kancerogen...
Kakve ba 4 marke?! Upola jeftinije. I to da je kancerogen je patka samo takva.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#10 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by starii »

kod mene u siporexu zive mravi,jos nisu ni od cega obolili :)
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#11 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by slavkoimamodilera »

2 BigBoy - kod mene je u kancelariji zid do hodnika od rigipsa i hiljadu puta je propuh zalupio vrata od punog drveta i nikad se nije pomakao ni milimetra... kod tebe ti zidovi ocito nisu dobro ankerisani u cvrstu konstrukciju (plafon, pod) ili opcenito nije dobro izveden...

Takodjer je standarno postalo duplo platanje s obje strane koje doprinosi sveukupnoj cvrstoci, kao i zvucnoj izolaciji... jeftin nije, ali se brzo radi, a kada je nesto potrebno brzo, onda se ne pita za cijenu... u odnosu na ostale tehnike pregradjivanja, najcistiji je posao... najveci je problem prasina...

Isto tako nije istina da se nista ne moze objestiti, potrazi tzv. "kisobran" sarafe, svaki nosi 50 kila u rigipsu... ;-)

P.S. A to da je siporeks kancerogen to je smijesno... to moze tvrditi samo neko ko ne zna sta je siporeks, jer bi to bilo prva vijest da je beton kancerogen u zadnjih 2000 godina koristenja betona :mrgreen:
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#12 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by Big Boy »

A da su svi nezadovoljni rigipsom kao ja sigurno bi lagano nestao s trzista. :mrgreen:

Rigips, kao i sve na ovom svijetu, ima i prednosti i mane.


Ja samo stojim iza misljenja da cu ja prvi sljedeci put kad budem trebao birati kako nesto pregraditi prije izabrati siporeks ispred rigipsa. :thumbup:
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#13 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by slavkoimamodilera »

Vani se masovno kompletne kuce prave od Ytonga (sto je isto sto i siporeks) zato sto imaju kompletan sistem razradjen, pa sto ti ne bi mogao pregradne zidove? :D
:thumbup:
User avatar
la_roux
Posts: 131
Joined: 10/11/2012 23:04

#14 Re: RIGIPS ZIDOVI ( unutrasnji)

Post by la_roux »

Ima li ko zadovoljan ovim zidovima da preporuči firmu? Samo da napomenem da meni nije bitna ni termo-, ni zvučna izolacija, nego bih pregradila jedan dio hodnika i napravila mali špajz, pa mi je bitno samo da mogu staviti police koje zid može izdržati.
Post Reply