Ribolovne dozvole - kako, sta?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#26 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

PapakizSarajeva wrote: Ramzess Veliki, inace sam veliki ljubitelj Neretve, i mada gore u Glavaticevo (a i uzvodnije, prema Ocrkavlju i Ljubuci) idem od 1997. godine i to vrlo cesto, nikada se nisam nahvatao ribe (mislim, brojcano), ali sam zato svaki put uzivao u ljepoti rijeke i prirode. Neretva je, sto se tice ribolova, jako, jako cudljiva rijeka ...

mad_max_ba, ove godine sam isao 5 - 6 puta na Fojnicu, odnosno rijeke od kojih Fojnica nastaje, Dragacu i Gvozdjanku (Zeljeznicu) i ni jednom nisam bio razocaran u ribolov. Uglavnom, svaki put sam ulovio po nekoliko lijepih primjeraka i pastrmke i lipljena.
Vise sam nalovio na Zujevini nego na Neretvi. :sad:
Neretva mi je ostala samo za rostilja I kupanja, vise ne pecam tamo, posebno ne na Glavaticevu jer znam sta rade. Cim poribe, lovocuvari isto vece pobacaju mreze I izvuku ribu I prodaju po restoranima. Ovo mi je rekao jedan stari ribolovac, inace mi drug koji zivi iznad revira. Ako odes uzvodno mozes naci dobrih kapitalaca iznad I oko Pljevljakove vikendice.
Na Ulogu je dobar revir, ali prije revira ima jedan razliv u kojem se skuplja velika pastrmka ... 8-)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#27 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

PapakizSarajeva wrote: Inace, strastveni sam ribolovac - iskljucivo musicar. Obisao sam sve musicarske vode (vode nastanjene salmonidima) u BiH i dobro poznajem situaciju oko dozvola.
mad_max_ba, ove godine sam isao 5 - 6 puta na Fojnicu, odnosno rijeke od kojih Fojnica nastaje, Dragacu i Gvozdjanku (Zeljeznicu) i ni jednom nisam bio razocaran u ribolov. Uglavnom, svaki put sam ulovio po nekoliko lijepih primjeraka i pastrmke i lipljena.
Neke moje musice ...
Image
Image
Image
Image
Image
Naslovnica
Posts: 27778
Joined: 20/03/2013 15:38

#28 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Naslovnica »

:thumbup:
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#29 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Puf »

Vizualno extra, pitanje je samo kako su lovne.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#30 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Puf wrote:Vizualno extra, pitanje je samo kako su lovne.
Dok sam ih radio za prodaju ribari bi cekali da moje musice dodju u prodavnicu ribomaterijala. Prije toga bih navratio, svidi mi se neki stap ili masina, i pitam za cijenu, a gazda mi kaze 100 musica (100 KM). Odem navezem i trampimo se odmah. Musice za opremu. Primijetio sam da tako ne posluje sa drugim vezacima pa sam ga pitao, i on mi kaze da od drugih uzme na principu kad se muhe prodaju dobiju novac, a moje musice se razgrabe u roku sedam dana, ljudi dodju I pitaju ima li mojih musica, ako nema navrate ponovo.
Skoro svu opremu sam uzeo u trampu za musice.
Jedan moj prijatelj koji je imao ribomaterijal je koristio moje savjete i predlagao kupcima koje musice da koriste u sezoni, oni krenu da kupe neku lijepu na oko, a on im predlozi one koje ja spremim za taj mjesec. Poslije bi se vracali i zahvaljivali mu se na savjetima, I na dobrim musicama.
Na vodi sam znao dijeliti lovne muhe dzabe kad vidim da nekome ne ide.

Jednom mi je dosao stari ribolovac sa Glavaticeva (radili zajedno u firmi) i kaze cuo sam da pravis musice, daj da vidim, i ja mu donesem. On gleda i samo komentira "Ova nije za neretve". Ja mu dam jedan vez pet podvodnih paraleta i kazem probaj, pa mi kazi kako si prosao, a on "ove nece raditi".
Poslije vikenda mi uletio u kancelariju i skandira "Ti si car, navezi mi sto komada ne pitam za pare!"

Ako se bavis musicarenjem, pitaj na reviru lovocuvare za "Afganistanca" sarajliju, sve ce ti se samo kazat. :D

Istina zadnjih deset godina nisam pravio musice, niti sam ribario. Posao, porodicni problemi ... kad se jednom vratim eno ormara ceka, pun perja, konaca, dlaka ... nema kakve oderane zivotinje nema u njemu, od kreje, sove, jelena, podguznog pacjeg CDC perja ... :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#31 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Evo ti jedna povrsinska vrlo lovna posebno tokom Jula i Avgusta, radi se na 16-ci, vrlo teska za kopiranje jer boja tijela se mijenja u vodi zavisno od materijala. Da bi je kopirao moras trefit materijal koji kad se pokvasi dobije identicnu boju. Bez originala ne mozes napraviti kopiju.
Image

A sad bi trebala u prvi sumrak da radi ova I njoj slicne, iz roda sedz musica (delta-krilci). One se rade sa CDC perjem ili gusto obmotanim tijelom sa perom jer moraju biti vrlo plovne, kako bi poskakivale na vodi.
Sedz musice se ne bacaju da plutaju po vodi, tako ih riba nikad nece ugrabiti. Bacaju se sa mahacem, samo jedna, pusti se nizvodno a zatim je vrhom stapa cimas uzvodno da povremeno poskakuje. Tako te musice oslobadjaju jajasca po povrsini vode, a pastrmki bude nagon za lovom i grabe ih dok poskakuju, nikad kad plutaju:
Image
Image
Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#32 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

I preporucio bih lov mokrim musicama, tonjacima. Kod nas malo ribolovaca koristi mokru na mahacu, a 70% musice iz vode riba grabi pod vodom, a ne na vodi. Za to ti treba tonuca snjura koja se maze premazom za tonjenje. Musica se baca paralelno sa vodom, a zatim povratnim trzajem vrhom stapa zakucas je u vodu da potone dublje. Vodis je do ispred ribe, a zatim vrhom stapa povlacis kako bi dao utisak da se roji, da izlazi na povrsinu radi polaganja jaja. Tad je riba udara tako jako da ne moras kontrirati. :thumbup:
Vece koje imitiraju larve rade se sa olovnim otezanjem. Na Neretvi ih zovu Padavac.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#33 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Puf »

Ocigledno je da si majstor i da vrhunski poznajes materiju o kojoj pricas. Svaka cast.

A koristis li ista za musice da budu masne i plovne? Ja znam da se svijeca moze otopiti u benzinu i onda u tu tecnost umociti musica, bude plovnija zbog masti od svijece...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#34 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by mO k3 »

Ramzes :thumbup: kolega , lijepi radovi
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#35 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Puf wrote:Ocigledno je da si majstor i da vrhunski poznajes materiju o kojoj pricas. Svaka cast.

A koristis li ista za musice da budu masne i plovne? Ja znam da se svijeca moze otopiti u benzinu i onda u tu tecnost umociti musica, bude plovnija zbog masti od svijece...
Ma to je patnja. Imas kupiti sprej u radnji za suve musice, nema mirisa i dugo traje, ne hlapi. Moze ti biti cijelu sezonu. :thumbup:
Musice koje su radjene sa CDC perom ne trebas prskati, one same plivaju jer je CDC pero lojno pero od patke kojim one premazuju krila da budu vodonepropusna.

Ja sam prije koristio parafin, smrde ti ruke cijeli dan ko da na pumpi radis. :lol:

Ovo su CDC pera:
Image

Najcesce se koriste za izradu "emergera", to je faza pupanja larvi kad plove u gornjem filmu vode i izlaze is svoje ljusture da rasire krila i polete. Emergeri se bacaju kad se musice roje, a najbitnije je trefiti boju tijela koje je u vodi. Krila ne igraju bitnu ulogu jer su van vode.
Emerger musica na CDC peru:

Image

Ovako treba da bude potopljena:
Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#36 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

mO k3 wrote:Ramzes :thumbup: kolega , lijepi radovi
Ovo je jedan vrlo mali dio, vecinu nisam ni slikao.
Radio sam i realisticne musice, to nije lovna muha nego takmicarska musica u vjestini izrade. :D
Nazalost razgrabila raja, svak hoce da ima jednu na kapi ... :lol: :lol: :lol:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#37 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by mO k3 »

Ramzess Veliki wrote:
mO k3 wrote:Ramzes :thumbup: kolega , lijepi radovi
Ovo je jedan vrlo mali dio, vecinu nisam ni slikao.
Radio sam i realisticne musice, to nije lovna muha nego takmicarska musica u vjestini izrade. :D
Nazalost razgrabila raja, svak hoce da ima jednu na kapi ... :lol: :lol: :lol:
ja sam ti varalicar iskljucivo idem na wobblere , blinkere itd ... sada za vikend im sam priliku da mi iskusni musicar pokaze tehniku bacanja i mogu ti reci da me privuklo :mrgreen:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#38 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Ova je izuzetno lovna u prvi sumrak, tijelo je svijetlozelena vuna orebrana crnim perom, sa CDC perom ispod delta krila od sivog sovinog pera radi vece plovnosti (moze bilo koje sivo pero), udica Mustard suva 12 I 14. Moja kreacija. Nazvacu je "Afganistanka". :D

Image

Ima prica za nju ... pravio sam je po iskustvu, imitirajuci svijetlije sedzeve koji se roje krajem ljeta (nisu svi sedzevi crni), ali je nikada nisam isprobao do jednom ...
Bio sa kolegom na Glavaticevu i pecali cijeli dan. Kako je bio relativni pocetnik sa mahacem ostavio je sve svoje musice po granama pa poceo koristiti na isti nacin i moje. :lol:
Uglavnom vidim u sumrak jednu veliku pastrmku kako se dize za lov, I spremam se za nju, kad nizvodno vidim klobuk u sredini razliva. Lipljan, onaj veliki. Oni ne prskaju, samo naprave klobuk, srknu muhu. :thumbup:
Uto mi dodje taj jaran i kuka da je ostao bez zadnje muhe. Ja mu izvadim ovu i dam da je proba, kazem mu gdje i pod kojim uglom da zabaci. I on ode I uradi kako sam mu rekao ... I zvizne lipljana trofejca na prvi prolaz! Jedva ga je dovukao do meredova. :thumbup:

Lipljan se uglavnom peca na sitnu podvodnu larvu u brzoj vodi. Kad se lovi na povrsinsku to je nauka i gubljenje zivaca. Ako nisi trefio nijansu boje, on dodje do musice, dotakne je i vrati se. Ako nisi zabacio pod idealnim uglom, I kad je pokupi ispljune je prije nego si kontrirao ili mu ispadne iz usta kad kontriras. Uz to kupi samo sitne musice od 18 do 16 velicine. I da tako oprezna riba udari na ovu krupnu musicu ... to znaci da je to ispala vrhunska lovna muha. :thumbup:

Inace sam imao praksu da nahvatam larve, baje i musice I drzim ih u casi dok ih kopiram.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#39 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

mO k3 wrote:
Ramzess Veliki wrote:
mO k3 wrote:Ramzes :thumbup: kolega , lijepi radovi
Ovo je jedan vrlo mali dio, vecinu nisam ni slikao.
Radio sam i realisticne musice, to nije lovna muha nego takmicarska musica u vjestini izrade. :D
Nazalost razgrabila raja, svak hoce da ima jednu na kapi ... :lol: :lol: :lol:
ja sam ti varalicar iskljucivo idem na wobblere , blinkere itd ... sada za vikend im sam priliku da mi iskusni musicar pokaze tehniku bacanja i mogu ti reci da me privuklo :mrgreen:
To su srodne discipline. I ja sam uvijek blinkerao, sa voblerima nisam imao neke srece.
Ali I kad bih isao na plovak, prvo provucem blinker. Ako ga riba ne proprati pakuj sve, ne radi. Ne mora udariti, bitno je da krene za njim. Ako krene pa se vrati - bacas plovak. Ako udari, bacas opet blinker.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#40 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Puf »

Joj imam milion pitanja za tebe, ali sam na poslu :D

Moje iskustvo ovako kaze, pocetak sezone lova na nadvodnu muhu (ono kad se krene pred mrak izbacivati) je 6-7 mjesec. Tad se lovi na krupniju muhu (mozda 10, 12?) i onda kako sezona odmice tako se velicina muhe i smanjuje da bi onako august, septembar bila aktuelna muha (14-16)?

Koliko ima istine u ovome?
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#41 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Bijeli look »

Ja varaličarim zadnjih 15ak godina, to je najdinamičniji način ribolova, pofine se kilometraže prevali i najviše novih terena otkrije. Prednost nad mušičarenjem je što su svi tereni dostupni, male pritoke, potoci itd, a to mi i jesu najdraži tereni, kad znam da neću žive duše sresti cijeli dan.
P.S. Muhe su prva liga, svaka čast. :thumbup: :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#42 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Puf wrote:Joj imam milion pitanja za tebe, ali sam na poslu :D

Moje iskustvo ovako kaze, pocetak sezone lova na nadvodnu muhu (ono kad se krene pred mrak izbacivati) je 6-7 mjesec. Tad se lovi na krupniju muhu (mozda 10, 12?) i onda kako sezona odmice tako se velicina muhe i smanjuje da bi onako august, septembar bila aktuelna muha (14-16)?

Koliko ima istine u ovome?
Prava sezona pocinje kad se "dize Padavac" kako kazu neretvanski ribari. Padavac je krupna kamenjarka (stonefly) koja u fazi larve izlazi na obalu, napusta ljusturu I formira krila, I pari se na obali nakon cega umire. To je period kad sunce zagrijava zimsku vodu, maj, pocetak aprila. Nekad i ranije. Tad je riba napada u svim fazama , I kao larvu i kao odraslog insekta, ali se za pecanje uglavnom koriste imitacije larve. Larva se radi na udicama od 8 do 12 sa olovnim otezanjem ako se radi za mahaca.
Image

Image

Nakon toga pocinje rojenje majskih musica, efemerida. To je pocetak prave musicarske sezone. Lov pocinje sa suvim musicama velicine 12 do 14, a nimfama za broj vecim:

Image

Ovo su tipicne musice koje zive kao larve na dnu a zatim se izlijezu i polazu jaja na povrsinu vode i umiru, a poznate su pod nazivom "vodencvijet".
Tokom cijele godine do prvog sjeverca one su lovne na vodi, a nakon maja i "velikog izlijeganja" njihova velicina se postepeno smanjuje, od 12 do 18 u septembru. Boja tijela je razlicita i krece se od boje bijele piletine do tamnozelene i bordocrvene u nijansama.
Osim njih kako se budi priroda, na vodu pada sve vise insekata, tako da su lovne imitacije mrava tokom ljeta, kucnih muha, komaraca, bumbara, moljaca, pcela, osa ... deltakrilaca, tvrdokrilaca ... znaci sve sto moze zavrsiti u vodi. :thumbup:

Za musicarenje bitno je poznavati sezonske musice koje su podijeljene prema nazivu mjeseca kad su zastupljene kao Majske, Junske, Julske, Avgustovske musice, a u rezervi trebate imati kolekciju mrava u tri velicine, kao i bumbara za nocni lov.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#43 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Bijeli look wrote:Ja varaličarim zadnjih 15ak godina, to je najdinamičniji način ribolova, pofine se kilometraže prevali i najviše novih terena otkrije. Prednost nad mušičarenjem je što su svi tereni dostupni, male pritoke, potoci itd, a to mi i jesu najdraži tereni, kad znam da neću žive duše sresti cijeli dan.
P.S. Muhe su prva liga, svaka čast. :thumbup: :thumbup:
:D
Nijedna tehnika nema prednost nad drugom tehnikom. :thumbup:
Moj set za odlazak na pecanje nikad nije bio jedan stap. Uvijek tri: spinas, mahac I plovkas 4 metra.
Izjutra prvo krenem sa blinkerom.
Ako ne ide vadim plovkas. Tokom dana kombinujem ... ako stane plovak vucem blinker. U sumrak to pakujem i vadim mahaca.
Zavisno od vode, nekad idem sa dva stapa, ili se nameracim na samo jedan koji odaberem. Ako je stajaca voda onda idu plovkasi od 5 I vise metara, I pun gepek nekih kanti, sita za sijanje zemlje, spremanje prihrane, kubni metar raznih plovaka ... :lol:
Ponekad nosim tri mahaca razlicite tezine, ako je manja voda koju mogu gaziti uzduzno onda nosim spinas i teleskopski mahac tako da uvijek mogu promijeniti tehniku.
A nekad bacim glistu na dubinsko i cekam ... cekam ... :lol: To kad me stari natjera da mu pravim drustvo. :D
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#44 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Bijeli look »

Normalno da nijedna tehnika nije (naj)bolja, sve je stvar ukusa. Meni mrsko biti na jednom mjestu, volim se kretati i istraživati, pa zato preferiram varaličarenje. U svakom slučaju bitno je da se provede dan na vodi, pa kako god. :pliska:
Ja se ispalim čim imam priliku, tako da je bilo svakakvih dogodovština zadnjih godina. Uglavnom, napune se baterije samo tako. :-D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#45 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Bijeli look wrote:Normalno da nijedna tehnika nije (naj)bolja, sve je stvar ukusa. Meni mrsko biti na jednom mjestu, volim se kretati i istraživati, pa zato preferiram varaličarenje. U svakom slučaju bitno je da se provede dan na vodi, pa kako god. :pliska:
Ja se ispalim čim imam priliku, tako da je bilo svakakvih dogodovština zadnjih godina. Uglavnom, napune se baterije samo tako. :-D
Ako mjerimo ulovljenom ribom plovak je najefektivnija tehnika.
A ja I tako uglavnom svu ribu pustim ...

Jesi li probao da namotas crvenu vunicu na trokuku kad varalicaris klijena i bucova? :thumbup:

Imam jednog jarana, taj da provuce blinker kroz kanalizacionu vertikalu u haustoru upecao bi nesta ... kako lik ubija blinkerom nije normalno ... :shock:
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#46 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Bijeli look »

I ja sve puštam. :thumbup:
Imam već spremne leptire sa koncem/koncima na trokuci (tako kupljeni). Naručivao sa ove stranice sve varalice i pribor, znalo biti nevjerovatno povoljno a sve originalna i kvalitetna roba: https://www.athleteshop.com/ Nedavno otišao da vidim ima li kakvih popusta pred kraj ljetne sezone, kad piše da su bankrotirali. :lol: Nije ni čudo, kod njih za 3-5 € kupovao Rapale koje kod nas koštaju 15-20 KM. :D
Klen i bucov su mi drugi izbor, kad ne mogu otići na salmonidnu vodu. Uglavnom nisu me nikad razočarali, pogotovo klen, kad ništa drugo neće, on se javi. Pravi jaran ribarski. :kiss:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#47 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Jedan moj jaran je od brata iz Holandije dobivao dosta pribora. jednom donio neke Mepsove fluorescentno zelena, ista narandzasta ... ja se preplasio rastjerace nam svu ribu ... kad je pastrmka pocela udarati ja sav u cudu ... :shock:
Image

Meni su se ove pokazale dobre:
Image
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#48 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by maliq53 »

Imal' ovdje iskusnijih varalicara da malo objasne detaljnije pecanje sa obale (stijene, a moze i plaza obicna) na moru...Tek se vratih sa mora i od par dana sam malo probavao mozda po sat-dva svaki dan (nisam imao vise vremena) i uglavnom riba ni da prismrdi bilo je par momenata kada sam vidio par ribica kako zaprate varalicu ali dodju do mene i onda razlaz; jednom je cak i velika zapratila i haman napala ali nista ;ocigledno nesta ne valja...Uglavnom fatao sam na stijenama sa obale (Ulcinj, borova suma pa do spica onog tamo gdje pocinje pjescana plaze) i ima vala finih mjesta probat, uvalica gdje bi ribe trebalo biti...Najgore je sto slabo vidim ikakva kretanja odnosno ribe nisam vidio u par navrata, nisu valjda sve ribe po dubinama...
Od prosle godine se malo ozbiljnije poceo baviti ribovolom al' ce to jos ostati na nekom amaterskom nivou jer sam mlad pa nemam vremena puno se tim baviti ali mi je to jedna izvanredna prilika za relaksaciju pa koristim kad god mogu...
Uglavnom moje neko misljenje sto riba nije radila je zbog varalice koje sam sad uzeo onako ofrlje sa kineske stranice cisto da probam malo... Uzeo sam tri silikonca cisto da vidim kako radi (Storm Wildeye Live Sand Eel 150 mm 25 gr) i nju je veca riba i zapratila al' opet je to sve sitno...Mozda i ja ciljam na preveliku ribu na mjestima gdje to nije ni predvidjeno :-) U maju ove godine sam na minnow varalicu (plastika, 13 gr) ufatio malu kirnju i to je to sto se mora tice :-D ...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#49 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by mO k3 »

Ramzess Veliki wrote:Jedan moj jaran je od brata iz Holandije dobivao dosta pribora. jednom donio neke Mepsove fluorescentno zelena, ista narandzasta ... ja se preplasio rastjerace nam svu ribu ... kad je pastrmka pocela udarati ja sav u cudu ... :shock:
Image

Meni su se ove pokazale dobre:
Image
Imam ih sve :)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#50 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by mO k3 »

maliq53 wrote:Imal' ovdje iskusnijih varalicara da malo objasne detaljnije pecanje sa obale (stijene, a moze i plaza obicna) na moru...Tek se vratih sa mora i od par dana sam malo probavao mozda po sat-dva svaki dan (nisam imao vise vremena) i uglavnom riba ni da prismrdi bilo je par momenata kada sam vidio par ribica kako zaprate varalicu ali dodju do mene i onda razlaz; jednom je cak i velika zapratila i haman napala ali nista ;ocigledno nesta ne valja...Uglavnom fatao sam na stijenama sa obale (Ulcinj, borova suma pa do spica onog tamo gdje pocinje pjescana plaze) i ima vala finih mjesta probat, uvalica gdje bi ribe trebalo biti...Najgore je sto slabo vidim ikakva kretanja odnosno ribe nisam vidio u par navrata, nisu valjda sve ribe po dubinama...
Od prosle godine se malo ozbiljnije poceo baviti ribovolom al' ce to jos ostati na nekom amaterskom nivou jer sam mlad pa nemam vremena puno se tim baviti ali mi je to jedna izvanredna prilika za relaksaciju pa koristim kad god mogu...
Uglavnom moje neko misljenje sto riba nije radila je zbog varalice koje sam sad uzeo onako ofrlje sa kineske stranice cisto da probam malo... Uzeo sam tri silikonca cisto da vidim kako radi (Storm Wildeye Live Sand Eel 150 mm 25 gr) i nju je veca riba i zapratila al' opet je to sve sitno...Mozda i ja ciljam na preveliku ribu na mjestima gdje to nije ni predvidjeno :-) U maju ove godine sam na minnow varalicu (plastika, 13 gr) ufatio malu kirnju i to je to sto se mora tice :-D ...
pa vidi mislim da je do varalica,uzeo si varalice za slatkovodne ribe a isao si na more.... tu ti idu druga varalica
Post Reply