Ribolovne dozvole - kako, sta?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#1 Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ublehas »

Pitanje ribolovcima, kakvo je sad stanje za dozvole u federaciji, cuo sam rasulo opste, svako udruzenje svoju politiku vodi? A opet kazu u RS nije bitno kojeg udruzenja si clan, dozvola vrijedi bilo gdje u entitetu. I ako mi mozete reci moze li se dozvola uzeti od cuvara na licu mjesta i jeli (koliko) je skuplja ili ti automatski puca penal ako te nadje?
G.O.D.
Posts: 507
Joined: 08/12/2005 21:24

#2 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by G.O.D. »

sto se tice dnevnih dozvola, ja sam uvijek placao na licu mjesta kada dodje cuvar. ona iznosi 10 km pa na vise, zavisi opd rijeke do rijeke. samo je bitno da ne pecas na zivi mamac i da ne vadis ribe ispod mjere i koje su trenutno u mrijestu.
nekad se zna desiti da se cuvar ni ne pojavi, ali nikad mi nije zao dati novac za dozvolu :)

Sto se tice godisnjih dozvola, nisam siguran da mozes sa jednom dozvolom na sve vode u BiH. To mozes provjeriti u bilo kojem ribolovackom drustvu. godisnje dozvole su izmedju 50 i 100 km, s tim da moras poloziti neki "ispit" :))

Toliko o tome, a za sve ostale informacije idi na : http://www.google.com i raspali :))
kao sto rece jedan moj kolega: Google je majka znanja :)))
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#3 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Naslovnica »

Nisam znao da je u Hrvatskoj na snazi zakon gdje se mora plaćati dozvola za ribolov ako se zabaci sa obale, obični štap, rekreativno?!
Da li je neko kupovao dozvolu?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by wewa »

koliko znam, dozvole vaze za pojedinacne revire - sto ce reci, mislim da ne postoji jedinstvena dozvola za FBiH ili BiH

a obicno se dnevna kupuje od cuvara, prekrsaj je tek ako se odbije kupiti, ili se krsi lovostaj neke vrste...
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#5 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Naslovnica »

wewa wrote:koliko znam, dozvole vaze za pojedinacne revire - sto ce reci, mislim da ne postoji jedinstvena dozvola za FBiH ili BiH

a obicno se dnevna kupuje od cuvara, prekrsaj je tek ako se odbije kupiti, ili se krsi lovostaj neke vrste...
Mislim da nisam bio dovoljno jasan.
Radi se o morskoj obali. :)
Znači, dolazim ja kao turista, nosim šĆap, čisto rekreativno, ono s mola, totalni amater...i potrebna dozvola?! :roll:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by wewa »

Naslovnica wrote:
wewa wrote:koliko znam, dozvole vaze za pojedinacne revire - sto ce reci, mislim da ne postoji jedinstvena dozvola za FBiH ili BiH

a obicno se dnevna kupuje od cuvara, prekrsaj je tek ako se odbije kupiti, ili se krsi lovostaj neke vrste...
Mislim da nisam bio dovoljno jasan.
Radi se o morskoj obali. :)
Znači, dolazim ja kao turista, nosim šĆap, čisto rekreativno, ono s mola, totalni amater...i potrebna dozvola?! :roll:
izvini, ja sam se vise referirala na postove iznad tvog.

a koliko znam, ni kod nas ne mozes nigdje zabaciti tek tako - pa vjerovatno isto vrijedi i za Hr
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#7 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Naslovnica »

wewa wrote:
Naslovnica wrote:
wewa wrote:koliko znam, dozvole vaze za pojedinacne revire - sto ce reci, mislim da ne postoji jedinstvena dozvola za FBiH ili BiH

a obicno se dnevna kupuje od cuvara, prekrsaj je tek ako se odbije kupiti, ili se krsi lovostaj neke vrste...
Mislim da nisam bio dovoljno jasan.
Radi se o morskoj obali. :)
Znači, dolazim ja kao turista, nosim šĆap, čisto rekreativno, ono s mola, totalni amater...i potrebna dozvola?! :roll:
izvini, ja sam se vise referirala na postove iznad tvog.

a koliko znam, ni kod nas ne mozes nigdje zabaciti tek tako - pa vjerovatno isto vrijedi i za Hr
Zaista prvi put čujem da zakonski ne mogu "zabaciti" u Neumu s mola bez dozvole!?
:roll:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#8 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by wewa »

Naslovnica wrote: Zaista prvi put čujem da zakonski ne mogu "zabaciti" u Neumu s mola bez dozvole!?
:roll:
meni je sasvim logicno da je zakon tako propisao
jednako kao sto je uobicajeno da se zakon ne provodi dosljedno...
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#9 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Naslovnica »

wewa wrote:
Naslovnica wrote: Zaista prvi put čujem da zakonski ne mogu "zabaciti" u Neumu s mola bez dozvole!?
:roll:
meni je sasvim logicno da je zakon tako propisao
jednako kao sto je uobicajeno da se zakon ne provodi dosljedno...
Pokušao sam naći zakon za pecanje s morske obale u BiH, ali nisam uspio.
Uspio sam naći da je u CG potrebna dozvola (ali je niko ne traži), u HR potrebna dozvola (ponekad traže, uglavnom ne), Italija i Grčka dozvole nisu potrebne.
Ovdje govorim u pecanju s obale, 1 štap.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by wewa »

obzirom da nam je obala tako kratka, moguce da je ribarenje u Neumu regulisano nekim propisom HNK, cak niti federalnim...

a stvarno nisam nikad cula (ni dozivjela) da izadje cuvar na morsku obalu i naplacuje dozvole turistima koji pecaju 'nako
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#11 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Naslovnica wrote:Zaista prvi put čujem da zakonski ne mogu "zabaciti" u Neumu s mola bez dozvole!?
:roll:
Nego sta nego treba dozvola. Posebno u Neumu. Mozes uloviti onih zastavica, fratara, baba ili cipola sto rove po kanalizaciji ... ogromna steta za te kvalitetne zasticene vrste. :lol:
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#12 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Naslovnica »

Ramzess Veliki wrote:
Naslovnica wrote:Zaista prvi put čujem da zakonski ne mogu "zabaciti" u Neumu s mola bez dozvole!?
:roll:
Nego sta nego treba dozvola. Posebno u Neumu. Mozes uloviti onih zastavica, fratara, baba ili cipola sto rove po kanalizaciji ... ogromna steta za te kvalitetne zasticene vrste. :lol:
U kakvom kontekstu govoriš kada spominješ Neum i kanalizaciju?
Jesi li upoznat s time kako je rješena kanalizacija u Neumu?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#13 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by banjaluka078 »

Ublehas wrote:A opet kazu u RS nije bitno kojeg udruzenja si clan, dozvola vrijedi bilo gdje u entitetu.
Nije baš tako. Kupim dozvolu udruženja u BL i ne mogu s njom pecati u Mrkonjiću. Moram otići u njihovo udruženje i platiti, čini mi se, 2 KM, ili platiti čuvaru kad naiđe.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#14 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Puf »

banjaluka078 wrote:
Ublehas wrote:A opet kazu u RS nije bitno kojeg udruzenja si clan, dozvola vrijedi bilo gdje u entitetu.
Nije baš tako. Kupim dozvolu udruženja u BL i ne mogu s njom pecati u Mrkonjiću. Moram otići u njihovo udruženje i platiti, čini mi se, 2 KM, ili platiti čuvaru kad naiđe.
Jah, al je razlika kad platis 2KM i kada moras dati za svaki izlazak na vodu 10KM ili 20KM. Sad bi potpisao da do kraja zivota placam po 2KM drugom udruzenju ako imam dozvolu godisnju (od nekog udruzenja) :)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#15 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Naslovnica wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Naslovnica wrote:Zaista prvi put čujem da zakonski ne mogu "zabaciti" u Neumu s mola bez dozvole!?
:roll:
Nego sta nego treba dozvola. Posebno u Neumu. Mozes uloviti onih zastavica, fratara, baba ili cipola sto rove po kanalizaciji ... ogromna steta za te kvalitetne zasticene vrste. :lol:
U kakvom kontekstu govoriš kada spominješ Neum i kanalizaciju?
Jesi li upoznat s time kako je rješena kanalizacija u Neumu?
U kontekstu da se zajebajem.
Zaboli me za kanalizaciju u Neumu. Jos treba da se bavim time kad odem na odmor ...

OT: Sa obale se neces napecati neke kvalitetne ribe na moru, treba ti barka ili ronilacka oprema. U HR su odavno uvedene dozvole i to iskljucivo radi italijana koji su mrezama ogulili sve sa dna mora I vise ne mogu uloviti ni krastavca pa su se sa opremom uputili put hrvatskog mora - samo radi dnevnog pecanja, ne noce nego se vrate sa ribom. Ja sam pecao izmedju Rijeke i Senja i nikad nisam sreo lovocuvara na obali jer se sluzbe drze da je pecanje sa obale premalog utjecaja na kvalitetnu ribu, ali ako pecas sa barke bolje da si sa nekim lokalcem koji ima dozvolu jer ce lovocuvari sigurno doci da te kontrolisu.

Za ribolovne dozvole mozete se raspitati kod lokalnog ribolovnog udruzenja koje izdaje dozvole, a kako obicno imaju neki klub sa kafanom uz more gdje festaju i pjevaju "Kad su se dva bracanina intrala na fjumeru" najbolje je platiti im turu dvije i zapjevati sa njima, vec ce ti reci sve fore I gdje da pecas bez dozvole.

Medjutim ako vam je more toplo, dzabe trud, sva se riba povukla u dubinu ili na otvoreno more, nece ih ni sonar pronaci. opet govorim o kvalitetnoj ribi, ne o glavocima I gore spomenutim cipalima.
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#16 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Naslovnica »

Hvala na pojašnjenju.
Nikakva barka ne dolazi u obzir, strogo s obale, apsolutno amaterski. Ono, malo hljeba na vrh udice i to je to.
Ali vidim da je dnevna dozvola za takvu vrstu ribolova 30 kuna, pa me instantno ohladilo. Ne pada mi na pamet da plaćam 30 kuna za amaterski ribolov s obale, gdje sam presretan ako mi se upeca kakav šparić od 5 cenata. :lol:
Poprilično si me utješio napisanim - znači male su šanse da me neko kazni zbog ovakve vrste ribolova kao što sam gore opisao.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#17 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Naslovnica wrote:Hvala na pojašnjenju.
Nikakva barka ne dolazi u obzir, strogo s obale, apsolutno amaterski. Ono, malo hljeba na vrh udice i to je to.
Ali vidim da je dnevna dozvola za takvu vrstu ribolova 30 kuna, pa me instantno ohladilo. Ne pada mi na pamet da plaćam 30 kuna za amaterski ribolov s obale, gdje sam presretan ako mi se upeca kakav šparić od 5 cenata. :lol:
Poprilično si me utješio napisanim - znači male su šanse da me neko kazni zbog ovakve vrste ribolova kao što sam gore opisao.
Ipak se drzi kafane i klape iz ribarskog. Prvo, reci ce ti gdje je riba, drugo, vjerovatno sa njima cuga i lovocuvar.

Fakat je postalo sr... to sa dozvolama ... sama pljacka i rasprodaja terena.
Jednom sam platio 40 KM dnevnu na Glavaticevu na nagovor jarana, navukao me pricom "tek otvoren revir za mahaca, poribljeno, sve balvani plivaju i grizu za nogu kad udjes u vodu, ne smijes se popisat" ... a ja znam lovocuvare gore I znam da nema vecih lovokradica od njih, da istu noc kad poribe bacaju mreze i vade ono ribe i prodaju u restorane ... uglavnom platio dozvolu, cijeli dan upecao nekih 70 porcijasica koje sam uredno vratio, od kojih ih je vecina zagrizla i tri puta, popizdio jer je sve bila rijec o kalifi iz ribogojilista koja ce zagristi na bilo sta sto padne u vodu ... tek u sumrak javi se jedan velik lipljan kilo I po i jedna pastrmka cca 2 kg, na duzini od 300 metara vode. I nista vise. I za to dnevna 40 KM !!! Nikad vise nisam otisao gore iako su namjeravali da mi podignu bronzanu statuu kao velikoj legendi musicarenja. Ni to im ne vjerujem! Garant ce bronzu prodati a statuu samo premazati bojom ... :roll:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#18 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

PS: Na nekim rijekama za sportski ribolov lovocuvari mi nisu naplacivali nikakvu dozvolu. Stajali bi na obali i gledali kako pecam ... upecam desetak riba i sve uredno vratim, uzmem jednu, onu zadnju za veceru iako mogu tri na dozvolu, a nekad vratim sve. Lovocuvari znaju to cijeniti. Na nekim vodama, konkretno na Spreci i Zujevini imao sam tretman gosta, I tri dozvole na poklon od lovocuvara za prijatelje koje dovedem, sve zbog sportskog ponasanja na vodi.
Lipljana recimo nikad ne vadim iz vode, otkacim ga u vodi da ga ne bih ozlijedio jer je vrlo osjetljiva riba, a o vadjenju ribe ispod mjere da ne govorim. :thumbup:
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#19 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Naslovnica »

Svaka tebi čast, da je bogdo više takvih.
Ja namjeravam malo da se aktiviram, privlači me ribolov (valjda kako čovjek "zalazi u godine" a i pun mu klinac posla, buke, vreve...).
Gledam dole ona jezera prema moru, uzeo bih mali šator i logistike koja mi bude potrebna, koji štap i pobjegao malo od svakodnevne sikiracije. Našao kakvu bajtu i koji dan bio pustinjak. Pa makar ništa ne upecao.
8-)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#20 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Naslovnica wrote:Svaka tebi čast, da je bogdo više takvih.
Ja namjeravam malo da se aktiviram, privlači me ribolov (valjda kako čovjek "zalazi u godine" a i pun mu klinac posla, buke, vreve...).
Gledam dole ona jezera prema moru, uzeo bih mali šator i logistike koja mi bude potrebna, koji štap i pobjegao malo od svakodnevne sikiracije. Našao kakvu bajtu i koji dan bio pustinjak. Pa makar ništa ne upecao.
8-)
:thumbup:
Za taj sport uzmi jednu plasticnu kantu od jupola, sito za prosijavanje zemlje (bilo kakvo, moze I za cijedjenje tjestenine), stap plovkas ne ispod 5 metara (mozes preci I na pecu, one su bolje za jezera od stapa sa masinicom, a daleko jeftinije), kupis hranu za primamu i pola kile crvica.
Prosijes zemlje na obali na sito u kantu, dodas primamu, prezle (umalo zaboravih napomenuti) i malo crvica, zamijesis sa vodom i hitnes na jedno mjesto. Laganini pripremis stap, dok se riba ne okupi na hranjenom mjestu, nataknes dva crvica i krenes ... povremeno dohranjujes sa manjim kuglama hrane i crvicima.

Probas tri visine plovka, dno, sredina i po metra od povrsine (sve plovak 2 do 3 grama, ja sam znao koristiti takmicarski od 0,2 grama i silk 0,08 mm), da vidis na kojoj dubini grize.
Ako grize na dnu, pravis teske kugle sa vise zemlje koje se ne raspadnu do dna, a dodas vise crvica koji ce se boriti da izadju iz kugle i tako ce je rasturiti i hrana ce isplivati.
Ako grize u srednjem sloju, manje zemlje, vise prezle i hrane, manje crvica, da se kugla raspadne dok tone. Crvice nabacujes prackom na to mjesto svako malo malu kolicinu, po desetak crvica.
Ako grizu pri vrhu, samo prackaj po malo crvica na mjesto sa plovkom.
Crvice drzis u termos kontejneru za pivu u posudi sa pilotom da se ne ucahure. Ako pecas mrenu, narendas im kackavalja da zamirisu.)

Bistro! :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#21 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Inace ako pecas plovkom na stajacoj vodi bez primame ne idi, slaba fajda. :thumbup:
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#22 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Naslovnica »

Ma ti si to digao na naučni nivo! :lol: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Hvala na savjetima! :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#23 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by Ramzess Veliki »

Naslovnica wrote:Ma ti si to digao na naučni nivo! :lol: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Hvala na savjetima! :thumbup:
Samo mali dio onoga sto sam naucio kad se nisam svalerao. :lol:
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#24 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by mad_max_ba »

Ramzess Veliki wrote:
Naslovnica wrote:Ma ti si to digao na naučni nivo! :lol: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Hvala na savjetima! :thumbup:
Samo mali dio onoga sto sam naucio kad se nisam svalerao. :lol:
Lično sam plovkaš, riječni, nmgu ovo na jezerima (mada da ima neko jezero u blizini vjerovatno bih i to gotivio) sporo mi dešavanja :D .


Na rijekama u BiH su dozvole od udruženja do odruženja i imaju tačno od kojeg do kojeg mjesta pokrivaju dozvole.
Na Bosni je dnevna 10 KM i obavezno te obiđe čuvar, osim ako se nisi gdje zavukao da nemre dobacit a iskreno se i ne sjećam kada sam zadnji puta donio bilo kakav ulov kući a da nije vraćeno natrag.
Ovih dana na rijeci Bosni mrka kapa, Bosna hem visoka hem boje cigle i ukoliko ne bude padalo trebat će joj cca 15-20 dana da bude lovna.

Mada sam u nedelju bio na Fojnici, da me želja mine a i da se upišem za ovu sezonu fatajuć pliske :lol: :lol: :lol:
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#25 Re: Ribolovne dozvole - kako, sta?

Post by PapakizSarajeva »

Za ribolov na moru, sa obale, u Hr imaju odgovarajuci propisi. Mozes ih naci na sljedecem linku : https://ribarstvo.mps.hr/default.aspx?id=21

Vjerovatno ima nesto slicno i u BiH, Neumu, ali za to nisam nasao nikakvih informacija.

Inace, strastveni sam ribolovac - iskljucivo musicar. Obisao sam sve musicarske vode (vode nastanjene salmonidima) u BiH i dobro poznajem situaciju oko dozvola.

U FBiH svako ribolovno podrucje je dato na upravljanje nekom ribolovnom drustvu i ono je nadlezno za izdavanje ribolovnih dozvola za vode kojima upravlja (dakle, nema jedinstvene dozvole). Cijena dnevne dozvole je razlicita u zavisnosti od vrste ribe koja se lovi. Za salmonidne vrste (pastrmka, lipljen, mladica) cijena je 20 KM/dan, a za ciprinidne vrste (kljen, saran, skobalj, mrena, ....) cijena dnevne dozvole je 10 KM.

Ribolov u tzv. ribolovnim revirima se posebno placa (po zakonu o slatkovodnom ribarstvu cijena dnevne dozvole je 80 KM/dan) i tu vrijedi poseban rezim ribolova, uhvati i pusti (C&R).

Ramzess Veliki, inace sam veliki ljubitelj Neretve, i mada gore u Glavaticevo (a i uzvodnije, prema Ocrkavlju i Ljubuci) idem od 1997. godine i to vrlo cesto, nikada se nisam nahvatao ribe (mislim, brojcano), ali sam zato svaki put uzivao u ljepoti rijeke i prirode. Neretva je, sto se tice ribolova, jako, jako cudljiva rijeka ...

mad_max_ba, ove godine sam isao 5 - 6 puta na Fojnicu, odnosno rijeke od kojih Fojnica nastaje, Dragacu i Gvozdjanku (Zeljeznicu) i ni jednom nisam bio razocaran u ribolov. Uglavnom, svaki put sam ulovio po nekoliko lijepih primjeraka i pastrmke i lipljena.
Post Reply