Ribolov, okolina Sarajeva

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#1 Ribolov, okolina Sarajeva

Post by huxley »

Ima li neka preporuka za dobar teren do cca 1 sat vožnje od Sarajeva.

Moj otac, inače strastveni ribolovac, mi dolazi u posjetu na par dana, pa sam mu rekao da ponese štapove za njega, mog sina i mene. On inače peca na Savi, Spreči, Modracu itd, a ja sam truba.

Krhkog je zdravlja, pa preferira dubinku, plovak i malo blinkera, dakle mušičarenje ništa.

I btw, kako ide za dozvole? Ako dođe ribočuvar, možemo li platiti na licu mjesta ili? Otac ima neke dozvole, a mom malom sumnjam i da treba, tako da ja visim.

Hvala.
User avatar
MickeyMouse
Posts: 86
Joined: 03/08/2012 10:34

#2 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by MickeyMouse »

U tih sat vremena najbolje ti je jablanicko jezero, tamo i ide grunt (dubinski), plovak a ima i Smuđa za blinkera, cuvari znaju naletit i mozes na licu mjesta platit dnevnu dozvolu, imas u Celebicima i pekaru s dobrim pogacicama sa sirom i pitama ispod saca a rade po ribarskom radnom vremenu od ranih jutarnjih sati....
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#3 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by huxley »

Može li neka lokacija, čak i koordinate ili google maps. Jedino što bih sada znao je parkirati uz cestu i zabaciti, u sumnjam da si na to mislio. Hvala.
User avatar
MickeyMouse
Posts: 86
Joined: 03/08/2012 10:34

#4 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by MickeyMouse »

pa ja idem na jedno mjesto vec 40 godina, a imas lokacija bruku od Celebica prema Jablanici gdje ti je cejf, pa cak i sa druge strane jezera, ima sad most iz Celebica na drugu stranu Lisicici isl...nisam isao pa nebih da te pogresno uputim, obilazio sam plovilima i znam obalu i svuda ima finih mjesta....imas u Ostroscu takodje neki kamp privatni mozes tu, imas kod bivse Vile (gdje je sad Kapetanija) takodje pristup autom isl...ovdje gdje ja idem moras prec na drugu stranu jezera camcem malo je zapetljano da bih te tamo slao....stos je jedino sto je jezero pocelo opadat u posljednjih 15-20 dana pa gledaj gdje nema trave puno i gdje je prilaz lijep.....
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#5 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by huxley »

Hvala, potražićemo.

Može li savjet na šta se hvata, treba li krmit, koje riba ima i to..., da se malo pripremimo.
User avatar
MickeyMouse
Posts: 86
Joined: 03/08/2012 10:34

#6 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by MickeyMouse »

imas sarana, kljena, smuđa, pastrmke, strugaca tu i tamo, uglavnom moze hljeb, pura ako znas napravit za sarana, blinker i naravno gage tj zivi mamac koji nesmijes al eto ;))), krmit nemas svrhe ako ces preko dana ici, riblji fond je unisten od rata na ovamo najvise mrezama domicilnih stanovnika, jer vidjet ces prodaju ribu uz put...tako da je to vise cejf i odmor od svakodnevnice, nego sto ces sta ulovit....
Baltazar008
Posts: 17
Joined: 07/06/2012 09:12

#7 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Baltazar008 »

Gdje jos ima ribe oko sarajeva, nemora biti previse ni pristupacno, mogu ja pjesaciti i 5 sati do odredista pa kamp postaviti.
Neki brzaci gdje je voda cista, riba zdrava:)
Nemam ribarskog iskustva, samo planinarskog al volio bih se okusati
User avatar
MickeyMouse
Posts: 86
Joined: 03/08/2012 10:34

#8 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by MickeyMouse »

Baltazar008 wrote:Gdje jos ima ribe oko sarajeva, nemora biti previse ni pristupacno, mogu ja pjesaciti i 5 sati do odredista pa kamp postaviti.
Neki brzaci gdje je voda cista, riba zdrava:)
Nemam ribarskog iskustva, samo planinarskog al volio bih se okusati
ako si planinar onda znas za kanjon rakitnice, brza, cista, ima pastrmke isl....
Baltazar008
Posts: 17
Joined: 07/06/2012 09:12

#9 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Baltazar008 »

Znam, nisam isao bas tu ali sam bio blizu, nisam isao jer su me isprepadali da tu na svakom kamenu imaju po dva poskoka:)
User avatar
MickeyMouse
Posts: 86
Joined: 03/08/2012 10:34

#10 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by MickeyMouse »

nece jarane poskok nista ako ga ne nagazis i nediras....
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#11 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by PapakizSarajeva »

Baltazar008 wrote:Gdje jos ima ribe oko sarajeva, nemora biti previse ni pristupacno, mogu ja pjesaciti i 5 sati do odredista pa kamp postaviti.
Neki brzaci gdje je voda cista, riba zdrava:)
Nemam ribarskog iskustva, samo planinarskog al volio bih se okusati
Eh drug, ne ide to tako ... Prvo moras odabrati nacin na koji ces pecati : musicarenje, varalicarenje, plovak, dubinka ... Pa tek onda da ti predlozimo vodu.
Baltazar008
Posts: 17
Joined: 07/06/2012 09:12

#12 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Baltazar008 »

PapakizSarajeva wrote:
Baltazar008 wrote:Gdje jos ima ribe oko sarajeva, nemora biti previse ni pristupacno, mogu ja pjesaciti i 5 sati do odredista pa kamp postaviti.
Neki brzaci gdje je voda cista, riba zdrava:)
Nemam ribarskog iskustva, samo planinarskog al volio bih se okusati
Eh drug, ne ide to tako ... Prvo moras odabrati nacin na koji ces pecati : musicarenje, varalicarenje, plovak, dubinka ... Pa tek onda da ti predlozimo vodu.

Meni je brate svejedno koji je nacin, neznam nijedan i svaki cu izucavati sa nule i uzimazi opremu zavisno od "stila".
Ono sto mi nije neki gust je da sa stapom stojim ispod magistralnog puta na jablanickom, volim prirodu gdje ima sto manje ljudskog uticaja u krugu i cistu vodu, znaci prije naselja. To su obicno rjeke kao vec navedena rakitnica, planinski dijelovi, pretpostavljam malo brze, uze ...
Nazalost toga je malo i kod nas..
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#13 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by PapakizSarajeva »

Baltazar008 wrote:
PapakizSarajeva wrote:
Baltazar008 wrote:Gdje jos ima ribe oko sarajeva, nemora biti previse ni pristupacno, mogu ja pjesaciti i 5 sati do odredista pa kamp postaviti.
Neki brzaci gdje je voda cista, riba zdrava:)
Nemam ribarskog iskustva, samo planinarskog al volio bih se okusati
Eh drug, ne ide to tako ... Prvo moras odabrati nacin na koji ces pecati : musicarenje, varalicarenje, plovak, dubinka ... Pa tek onda da ti predlozimo vodu.

Meni je brate svejedno koji je nacin, neznam nijedan i svaki cu izucavati sa nule i uzimazi opremu zavisno od "stila".
Ono sto mi nije neki gust je da sa stapom stojim ispod magistralnog puta na jablanickom, volim prirodu gdje ima sto manje ljudskog uticaja u krugu i cistu vodu, znaci prije naselja. To su obicno rjeke kao vec navedena rakitnica, planinski dijelovi, pretpostavljam malo brze, uze ...
Nazalost toga je malo i kod nas..
Eh, obzirom da nisi za staticni ribolov, predlazem ti ili musicarenje ili varalicarenje. Rijeke tipa Rakitnice su salmonidne, u njima je ili iskljucivo pastrmka ili je ima 90 %. Ribu mozes ganjati osim Rakitnice jos i na : Bijela, Crna rijeka, Zeljeznica, Lepenica, Zujevina ... Ali za tvoj nacin zivota, a i buduceg ribolova predlazem ti gornji tok Neretve ... Od Glavaticeva pa uzvodno ...
User avatar
cs003
Posts: 27
Joined: 02/03/2011 14:44

#14 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by cs003 »

Ima li igdje trenutno dobro jezero da je kvalitetno sa ribom , da nema mrezara toliko i sta se sve ovo vise desava, sve kriminal u pm... Godinama isao na Salakovac, Jablanicko... Jablanicko je malte ne unisteno jezero, dole ribe skroz slabo ima, a javno je prodaju i tajno po restoranima mrezari, strasno je to... Salakovac isto tako u zadnje vrijeme jako lose riba radi, skoro pa nikako, ko zna i dole sta se desava... :sad: :? :?
crni777
Posts: 6
Joined: 11/02/2010 14:29

#15 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by crni777 »

???
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#16 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by PapakizSarajeva »

crni777 wrote:???
??? ??? ???

Sta ti znace ovi upitnici ?
User avatar
cs003
Posts: 27
Joined: 02/03/2011 14:44

#17 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by cs003 »

Hajde ribari aktivirajte se :thumbup:
stojcevac
Posts: 29
Joined: 31/05/2013 13:59

#18 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by stojcevac »

Postoji li mogućnost iznajmljivanja "taksija" negdje na jezeru od Čelebića pa niže? Volio bih platiti nekome da me preveze čamcem na drugu obalu na neku nepristupačnu lokaciju i onda da ponovo dođe u dogovoreno vrijeme po mene. Znate li radi li to neko, ili možda znate koga bih mogao kontaktirati sa takvim upitom?
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9891
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#19 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by bordo gandalf »

Ribari pocetnik sam(jednom otisao i zarazio se ovim sportom :D ) pa sam trazio ovako pristupacna mjesta za ribolov ovdje u okolini pa sam naletio na ovu lokaciju, kome se obratiti za dozvolu, sta kako???

Image
pijo_zoljo
Posts: 2837
Joined: 12/02/2019 16:06

#20 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by pijo_zoljo »

Ramzess Veliki wrote: Meni su oba sumnjivci ...
https://www.olx.ba/artikal/23886646/tra ... tition-5m/

šta misliš??
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#21 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

pijo_zoljo wrote:
Ramzess Veliki wrote: Meni su oba sumnjivci ...
https://www.olx.ba/artikal/23886646/tra ... tition-5m/

šta misliš??
Petometarac, idealan. :thumbup:
Samo provjeri vrh da nije premekan, da se ne savija pod silkom do prve naredne ringle kad zategnes silk praveci omcu.
Imao sam i sestometarca ali je samo za jezera.
Najdrazi stap koji sam koristio je milov mecher, 4,5 metara za lov sarana plovkom. Sa njim sam izvadio neke goleme pastrmke ... mecher tako amortizira da ribu osjetis tek kad je izmoris i dovuces na blizinu meredova, savrseno. :thumbup:
pijo_zoljo
Posts: 2837
Joined: 12/02/2019 16:06

#22 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by pijo_zoljo »

Ramzess Veliki wrote:
pijo_zoljo wrote:
Ramzess Veliki wrote: Meni su oba sumnjivci ...
https://www.olx.ba/artikal/23886646/tra ... tition-5m/

šta misliš??
Petometarac, idealan. :thumbup:
Samo provjeri vrh da nije premekan, da se ne savija pod silkom do prve naredne ringle kad zategnes silk praveci omcu.
Imao sam i sestometarca ali je samo za jezera.
Najdrazi stap koji sam koristio je milov mecher, 4,5 metara za lov sarana plovkom. Sa njim sam izvadio neke goleme pastrmke ... mecher tako amortizira da ribu osjetis tek kad je izmoris i dovuces na blizinu meredova, savrseno. :thumbup:
ma gledo sam i to ali preveliko mi je to za rijeke, imao sam ovakav trabucco 5m al mi puko, jučer sam ga probao napraviti, pa vidjet ću kako će to izgledati.
Štap je odličan (ovaj puknuti) lagan ko pero i baš mi odlično leži za plovkarenje na rijeci. A vidjet ću, moram pregledati, ali nije mi vrh problem imam 5-6 vrhova (od drugih štapova) mogu i zamjeniti ako me bude zafrkavalo...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#23 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

bordo gandalf wrote:Ribari pocetnik sam(jednom otisao i zarazio se ovim sportom :D ) pa sam trazio ovako pristupacna mjesta za ribolov ovdje u okolini pa sam naletio na ovu lokaciju, kome se obratiti za dozvolu, sta kako???
Nema ti tu ribe ... ribe ima ispod plavog mosta, ako je voda visoka pecas ispred mosta, a ako je niska - nizvodno ispod mosta.
Zatim imas ribe oko one stijene sto viri u vodi uz obalu gdje je cesta, prije stijene je ribogojiliste, mislim desetak minuta prije Bijele, tu imas smudja, sarana i pastrmke. Sve ostalo je prazno ...
Bijela je uvijek dobra, od usca do malog mosta. Na uscu ispod mosta pecas sarana i smudja, u Bijeloj je pastrmka.
Najbolje grize na plovak, prackas male kolicine crva na plovak, po desetak komada, a na udicu stavis kuglicu od paste i 3-4 crvica, cesto udara na pola metra od povrsine ali ipak pretrazi sve slojeve vode.
Kako se sjecam price od pravih profesionalaca ako je na Bijeloj voda do gornjeg nivoa mosta, peca se ispred mosta, a ako je voda niza peca se ispod mosta nizvodno.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#24 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by Ramzess Veliki »

pijo_zoljo wrote: ma gledo sam i to ali preveliko mi je to za rijeke, imao sam ovakav trabucco 5m al mi puko, jučer sam ga probao napraviti, pa vidjet ću kako će to izgledati.
Štap je odličan (ovaj puknuti) lagan ko pero i baš mi odlično leži za plovkarenje na rijeci. A vidjet ću, moram pregledati, ali nije mi vrh problem imam 5-6 vrhova (od drugih štapova) mogu i zamjeniti ako me bude zafrkavalo...
Ja sam napravio sebi 4-metarca za rijeku, od takmicarske pece, Fadil (mislim da se tako zove onaj bez sake) mi je postavio grafitne vodilice i drzac za masinicu, savrsen stap.
Od petometaraca sam imao jedan takmicarski Milo, kako sam ga kupio tako nije stigao do vode, zvao me vlasnik radnje i molio da mu ga vratim, obecao nekoj musteriji a ja uletio i kupio kad nije bio u radnji, za zamjenu mi dao da biram masinu i drugi petometarac.
Uzeo japanski, nesto tezi i ostriji, ali daleko jaci - ispalo je da je idealan za mrenu na Bosni - izvuces je vertikalno da se ne ukopava u kamenje. :thumbup:
Onog Milovog koji je lagan bi sigurno veca mrena slomila.

Podsjeti me na kolegu, pecali ispod Salakovca, i potegne mu riba savije stap pod stijenu, a on cigaru i presijece silk. Drugi ga napadnu, kazu sto pusti toliku ribu, a on kaze Ma ova gdje je naumila tu bi i otisla ... a stap 600 maraka ... neka stapa.
pijo_zoljo
Posts: 2837
Joined: 12/02/2019 16:06

#25 Re: Ribolov, okolina Sarajeva

Post by pijo_zoljo »

Ramzess Veliki wrote:
pijo_zoljo wrote: ma gledo sam i to ali preveliko mi je to za rijeke, imao sam ovakav trabucco 5m al mi puko, jučer sam ga probao napraviti, pa vidjet ću kako će to izgledati.
Štap je odličan (ovaj puknuti) lagan ko pero i baš mi odlično leži za plovkarenje na rijeci. A vidjet ću, moram pregledati, ali nije mi vrh problem imam 5-6 vrhova (od drugih štapova) mogu i zamjeniti ako me bude zafrkavalo...
Ja sam napravio sebi 4-metarca za rijeku, od takmicarske pece, Fadil (mislim da se tako zove onaj bez sake) mi je postavio grafitne vodilice i drzac za masinicu, savrsen stap.
Od petometaraca sam imao jedan takmicarski Milo, kako sam ga kupio tako nije stigao do vode, zvao me vlasnik radnje i molio da mu ga vratim, obecao nekoj musteriji a ja uletio i kupio kad nije bio u radnji, za zamjenu mi dao da biram masinu i drugi petometarac.
Uzeo japanski, nesto tezi i ostriji, ali daleko jaci - ispalo je da je idealan za mrenu na Bosni - izvuces je vertikalno da se ne ukopava u kamenje. :thumbup:
Onog Milovog koji je lagan bi sigurno veca mrena slomila.

Podsjeti me na kolegu, pecali ispod Salakovca, i potegne mu riba savije stap pod stijenu, a on cigaru i presijece silk. Drugi ga napadnu, kazu sto pusti toliku ribu, a on kaze Ma ova gdje je naumila tu bi i otisla ... a stap 600 maraka ... neka stapa.
Ma morat ću nešta uzimat imao sam baš unfal sa štapovima, obzirom da sam sa ovim trabuccovim prezadovoljan bio, vjerovatno ću opet. A vidi ne znam da li bih i uopšte uzimao nešto skupo, kontam svakako nisam otišao i 5 godina kako treba u ribu, već ono odmah ispod mene gdje stanujem u Lukama idem. Nema tu nešto velke ribe (mada se potrefi) i pretežno klijena ganjam. Mada ima jedan teren baš tu, ubio se za mrene i ovi stariji pričaju da ima komada od po 2-3 kg...

A ima i ona
Fati pokazah baš ovaj štap, veli mi pa ti nisi normalan, tako da se odvračam i od ove cifre
:D :lol: :lol: :lol:
Post Reply