Rezultati izbora

Post Reply
Normalan.ba
Posts: 253
Joined: 22/06/2010 22:37

#1501 Re: Rezultati izbora

Post by Normalan.ba »

vee-jay wrote:
Imamopobjednika wrote:Treba mi jedna informacija:

Koliko su probosanske stranke (SDA-SDP-SBiH) imale mjesta u NSRS nakon izbora 1996?

Stvar je sve gora - u proslom sazivu zajedno su imali 8 mjesta, u ovom sazivu najvjerovatnije 7.
a otkad su to SDA i SBiH probosanske? :? :D
E jbga sad,nije valjda da je samo 300-tinjak hiljada ljudi(glasača SDP-a) u BiH probosansko ?
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#1502 Re: Rezultati izbora

Post by Co0l »

yyy_yyy wrote:Posto je velika sansa za koaliciju za federalni nivo SDA-SDP + jos neka strnaka a SDP ima najveci broj mandata po nekoj logici oni bi trebali imati mjesto premijera a oni imaju dosta sposobnih kadrova za to mjesto. Pametan izbor bi bio Svetozar Pudarić, prvi put bi imali jednog Srbina na celu federacije tako da bi neki Srbi u PC koji su pod uticajem Dodika o losoj situaciji u Federaciji mogli da se vracaju na svoja rodna mjesta.
Sdp je u izbornoj jedinici 11 uzeo veliki broj glasova
00008 SDP - SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA BIH 27752 29,52
01182 SAVEZ ZA BOLJU BUDUĆNOST BIH - SBB BIH FAHRUDIN RADONČIĆ 17402 18,51
00090 SDA - STRANKA DEMOKRATSKE AKCIJE 15691 16,69
00004 STRANKA ZA BOSNU I HERCEGOVINU 8459 9,00
Mozda Pudaric i ne bi bio los kao premijer ali previse bi bilo ocekivati da SDP ima i drzavnog i federalnog premijera i clana Predsjednistava,nisu pokupili toliko bas glasova da mogu imati svoje ljude na svim tim pozicijama,mada je kod nas sve moguce :)
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#1503 Re: Rezultati izbora

Post by Bosanski_kralj »

Been wrote:Što ovi na izbori.ba ne ažuriraju podatke za USK ? ? :bih:
Kakvi bi trebali da budu rezultati?
User avatar
Been
Posts: 1001
Joined: 13/09/2009 00:40
Location: Daleko od očiju, daleko od srca

#1504 Re: Rezultati izbora

Post by Been »

Bosanski_kralj wrote:
Been wrote:Što ovi na izbori.ba ne ažuriraju podatke za USK ? ? :bih:
Kakvi bi trebali da budu rezultati?
Pa ova me utrka kolje... :)

Odjednom je SDA povela sa 300 glasova razlike, a još nisu unijeti rezultati sa 17 bihaćkih birališta... Moji izvori kažu da je SDP zahvaljujući upravo tim glasovima na kraju i pobjedila, ali mislim da bi bilo super da napokon uklone i sve sumnje...
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1505 Re: Rezultati izbora

Post by pustopoljina »

u gradu jesu.
ali okolo...ove godine su se bas potrudili drpisati sda glasove :P , a i SDA se podijelila...tako da bi lako moglo biti...
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1506 Re: Rezultati izbora

Post by cyprus »

Tek sad stigoh da kažem koju o rezultatima :D . Eto dočekasmo da SDP konačno pobjedi :) . Međutim, izuzev te činjenice kao i one one da je Haris konačno doživio debakl, ostali rezultati ne raduju previše. HDZ i SNSD su i dalje vrlo jaki što nije nimalo dobro. Ipak, sreća u nesreći je što će se vlast brzo formirati, makar na nivou FBiH. Mislim da osim koalicije SDP - SDA - HDZ BiH, ništa drugo ne izgleda logično. Na državnom bi se tu trebo priključit SNSD, ali znamo da će tu već bit i previše povuci-potegni, pa i ne očekujem previše od državnog nivoa. Radi koliko-toliko poboljšanje stabilnosti, SDP-u bi pametan potez bio prepuštanje pozicije državnog premijera HDZ-u, jer je previše očekivati da pored Željka u predsjedništvu, SDP može imati i državnog i entitetskog premijera. A pozicija federalnog premijera bi SDP-u trebala biti daleko bitnija...

A što se tiče ove prepirke oko hrvatskog člana predsjedništva, mislim da nema nikakvog smisla. Lerdi je prije koju stranicu kroz 5 članova fino objasnio da članovi predsjedništva ne predstavljaju narode, nego dolaze iz reda naroda. Ali istini za volju, ja bih bio sretniji da je SDP kandidovao Bošnjaka, jer je izborna ponuda za bošnjačkog člana predsjedništva bila gora od hrvatske ove godine... Ali šta je tu je, ta pozicija ionako nije od prevelikog efektivnog značaja, a priča o njoj se bezveze napuhava. :roll:
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1507 Re: Rezultati izbora

Post by heckler »

cyprus wrote:Tek sad stigoh da kažem koju o rezultatima :D . Eto dočekasmo da SDP konačno pobjedi :) . Međutim, izuzev te činjenice kao i one one da je Haris konačno doživio debakl, ostali rezultati ne raduju previše. HDZ i SNSD su i dalje vrlo jaki što nije nimalo dobro. Ipak, sreća u nesreći je što će se vlast brzo formirati, makar na nivou FBiH. Mislim da osim koalicije SDP - SDA - HDZ BiH, ništa drugo ne izgleda logično. Na državnom bi se tu trebo priključit SNSD, ali znamo da će tu već bit i previše povuci-potegni, pa i ne očekujem previše od državnog nivoa. Radi koliko-toliko poboljšanje stabilnosti, SDP-u bi pametan potez bio prepuštanje pozicije državnog premijera HDZ-u, jer je previše očekivati da pored Željka u predsjedništvu, SDP može imati i državnog i entitetskog premijera. A pozicija federalnog premijera bi SDP-u trebala biti daleko bitnija...

A što se tiče ove prepirke oko hrvatskog člana predsjedništva, mislim da nema nikakvog smisla. Lerdi je prije koju stranicu kroz 5 članova fino objasnio da članovi predsjedništva ne predstavljaju narode, nego dolaze iz reda naroda. Ali istini za volju, ja bih bio sretniji da je SDP kandidovao Bošnjaka, jer je izborna ponuda za bošnjačkog člana predsjedništva bila gora od hrvatske ove godine... Ali šta je tu je, ta pozicija ionako nije od prevelikog efektivnog značaja, a priča o njoj se bezveze napuhava. :roll:

Zasto je logicno da HDZ bude u vlasti na federalnom nivou?
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#1508 Re: Rezultati izbora

Post by lerdi »

Student Exchange wrote:
lerdi wrote: Post i rečenice kao što je prva su se i mogle očekivati. No de da ne spuštamo raspravu, jer sam svjestan da češ me spustiti na svoj nivo i pobjediti iskustvom. Ovo iskustvo iz mene progovara.
Odgovori na drugi dio posta su sadržani u nastavku, a i pošto travnik neće da mi odgovori, haj bar ti reci šta od slijedećeg nije tačno:


Činjenica 1 - Izborni zakon kaže da se bira član predsjedništva iz Hrvatskog naroda. Znači osoba koja se bira na tu poziciju treba da se izjašnjava kao Hrvat i to je jedini uslov da bi se mogao kandidovati na tu poziciju.

Činjenica 2 - Ovakav izborni zakon su izglasali isti oni koji se sada bune - HDZ. Dakle znali su da može doći do ovakve situacije i mislim da su svjesno na to pristali kako bi na sva usta pričali o ugroženosti. Sada su oni kao veliki zaštitnici Hrvata i na osnovu te šuplje uzimaju glasove, a kriminal cvjeta li cvjeta.

Činjenica 3 - Pozicija člana predsjeništva je po ovlastima minorna u odnosu na pozicije koje su HDZ-ovi članovi imali u proteklim mandatima, pa opet ništa nisu uradili na zaštiti svoga naroda. Naravno ni neće jer njima ovakva situacija savršeno odgovara. Ustvari zašto bi i radili kada je očito da im se nerad isplati.

Činjenica 4 - Predstavnik Hrvata ne može biti nikakav član predsjedništva, već isključivo neko ko bi imao 80-90% podrške unutar Hrvatskog korpusa. Pošto takvog nema možemo prićati samo o poslanicima i političarima iz reda Hrvatskog naroda.

Činjenica 5 - Hrvatski narod bi trebao da bude ponosan na nekoga kao što je Željko, jer je pripadnik njihovog naroda učinio nešto što u zadnjih 15 godina nije nikome uspjelo, a to je da dobije glasove sva tri naroda i što je najbitnije da dobije veliku podršku iz naroda kojem ne pripada. Samo naravno kad bi se malo HDZ-ovog crnila skinulo sa očiju.
1.Tacno
2.Tacno. Prva recenica. Ostalo nije. Ne sto sam im svijecu drzo, nego sto nema nikakvog smisla.
3.Netacno, ali hajd cak i da je samo simbolicka postavlja se pitanje zasto ih onda ne pustis da odluce o minornosti svog simbolickog predstavnika.
4.Tacno. Dodajem: vic je u tome da bi trebao bit, jer ovo sad nema veze s mozgom. Intencija (kao pravna kategorija) je pri sastavljanju bila takva. Sto bi neki rekli "Duh Daytona" se ovdje pojavljuje u svoj svojoj velicini.
5.Netacno. I ponovo se vrtimo u krug: hrvatski narod SAM treba da odluci o svojim kriterijima "ponosa", NE BOSNJACI. Ultimativno sta je dobro u politici ili sta nije presudjuje onaj ko te je poslo na funkciju, a ovdje, vidis, ti presudjujes sta je njihov interes, znaci nema demokratije gdje ti tumacis tudje interese. Kaput. A to je i poruka koja je poslata Hrvatima. Da moze i ovako.
Vidiš kako napredujemo. Dakle slažemo se da član predsjedništva iz reda Hrvatskog naroda nije predstavnik Hrvata i slažemo se da je za takvo nešto glasao HDZ prilikom donošenja ovog zakona. E sad meni nije jasno što si kontradiktoran sam sebi, pa pod tačkom 3 kažeš da se neko treba pustiti da izglasa svog simboličnog predstavnika kad on nije nikakav predstavnik već samo član predsjedništva koji mora biti iz reda Hrvatskog naroda. O čemu pričamo ovdje? O pravom predstavniku Hrvata ili o tome da HDZ kompletan svoj kriminal i nesposobnost krije podizanjem halabuke koja nema osova? Kažeš da ti to nema uporišta, tj. da nema smisla, ali onda mi reci na koji način HDZ uzima glasove? Da nije možda ekonomijom i prosperitetom koji ostvaruje u kantonima u kojima je večina? Ja mislim da je ipak ova prva varijanta. Kukanje o ugroženosti bez osnova, kako bi se narod homogenizirao, preplašio i odvratio od realnog stanja na terenu. Mislim vjeruj ti drug moj u šta hočeš, ali činjenice govore sasvim suprotno imalo to tebi smisla ili ne ;)

Kad gledam tvoj odgovor na posljednu tačku stičem utisak da ti zaista pušiš ovu priču o ugroženosti, ta da kod tebe pali ono "100 puta ponovljena laž, postaje istina". Čak si se do te mjere uživio da počinješ osjećati tu ugroženost. U tom dijelu ti vidiš da ja želim nekome nešto nametati, bar sam takav utisak stekao, iako mi to uopšte nije bilo namjera. Najmanje to da ja kao jedinka namećem jednom narodu sistem vrijednosti. Sama pomisao na to meni je smiješna. Sve što si treba da izčitaš iz toga je moje mišljenje o tome kako bi se ja ponašao na njihovom mjestu, tj. da je pripadnik mog naroda ostvario uspjeh kakav je Komšić ostvario.
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#1509 Re: Rezultati izbora

Post by kurty »

cyprus wrote:Tek sad stigoh da kažem koju o rezultatima :D . Eto dočekasmo da SDP konačno pobjedi :) . Međutim, izuzev te činjenice kao i one one da je Haris konačno doživio debakl, ostali rezultati ne raduju previše. HDZ i SNSD su i dalje vrlo jaki što nije nimalo dobro. Ipak, sreća u nesreći je što će se vlast brzo formirati, makar na nivou FBiH. Mislim da osim koalicije SDP - SDA - HDZ BiH, ništa drugo ne izgleda logično. Na državnom bi se tu trebo priključit SNSD, ali znamo da će tu već bit i previše povuci-potegni, pa i ne očekujem previše od državnog nivoa. Radi koliko-toliko poboljšanje stabilnosti, SDP-u bi pametan potez bio prepuštanje pozicije državnog premijera HDZ-u, jer je previše očekivati da pored Željka u predsjedništvu, SDP može imati i državnog i entitetskog premijera. A pozicija federalnog premijera bi SDP-u trebala biti daleko bitnija...

A što se tiče ove prepirke oko hrvatskog člana predsjedništva, mislim da nema nikakvog smisla. Lerdi je prije koju stranicu kroz 5 članova fino objasnio da članovi predsjedništva ne predstavljaju narode, nego dolaze iz reda naroda. Ali istini za volju, ja bih bio sretniji da je SDP kandidovao Bošnjaka, jer je izborna ponuda za bošnjačkog člana predsjedništva bila gora od hrvatske ove godine... Ali šta je tu je, ta pozicija ionako nije od prevelikog efektivnog značaja, a priča o njoj se bezveze napuhava. :roll:
Samo da ovo boldirano komentarisem...Radmanovic - Spiric - Dodik... ista stranka, predsjednik i dva premijera... plus predsjednik RS-a

Inace, mislim da je i SDP iznenadjen rezultatima izbora... Imaju sad priliku da urade nesto... Ako urade par pozitivnih stvari za BiH mislim da bi na sljedecim opstim izborima mogli da imaju pa bar jos 10% vise glasova... Ako ga useru ovaj put..Mislim da ce dozivjeti totalni krah na izbrima 2014...

Ono sto me jos vise iznenadilo jeste ZDK - moj kanton... Mislio sam da u njemu u narednih, pa bar 10 godina, SDP nece na vlast... Ali su ipak sada najjaci... :thumbup:
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1510 Re: Rezultati izbora

Post by heckler »

yyy_yyy wrote:
heckler wrote:
cyprus wrote:Tek sad stigoh da kažem koju o rezultatima :D . Eto dočekasmo da SDP konačno pobjedi :) . Međutim, izuzev te činjenice kao i one one da je Haris konačno doživio debakl, ostali rezultati ne raduju previše. HDZ i SNSD su i dalje vrlo jaki što nije nimalo dobro. Ipak, sreća u nesreći je što će se vlast brzo formirati, makar na nivou FBiH. Mislim da osim koalicije SDP - SDA - HDZ BiH, ništa drugo ne izgleda logično. Na državnom bi se tu trebo priključit SNSD, ali znamo da će tu već bit i previše povuci-potegni, pa i ne očekujem previše od državnog nivoa. Radi koliko-toliko poboljšanje stabilnosti, SDP-u bi pametan potez bio prepuštanje pozicije državnog premijera HDZ-u, jer je previše očekivati da pored Željka u predsjedništvu, SDP može imati i državnog i entitetskog premijera. A pozicija federalnog premijera bi SDP-u trebala biti daleko bitnija...

A što se tiče ove prepirke oko hrvatskog člana predsjedništva, mislim da nema nikakvog smisla. Lerdi je prije koju stranicu kroz 5 članova fino objasnio da članovi predsjedništva ne predstavljaju narode, nego dolaze iz reda naroda. Ali istini za volju, ja bih bio sretniji da je SDP kandidovao Bošnjaka, jer je izborna ponuda za bošnjačkog člana predsjedništva bila gora od hrvatske ove godine... Ali šta je tu je, ta pozicija ionako nije od prevelikog efektivnog značaja, a priča o njoj se bezveze napuhava. :roll:


Zasto je logicno da HDZ bude u vlasti na federalnom nivou?
Zbog Doma naroda da ne bi bilo blokiranja, a Dom naroda se odredzuje iz kantona a HDZ je pobjedio u 5 kantona


Pogledaj kako se bira Dom Naroda od petricevih amandmana na ustav. SDP ako hoce moze popuniti dovoljan broj hrvatskih clanova doma naroda.
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#1511 Re: Rezultati izbora

Post by kurty »

E vala da i neko hoce reci 3 primjera gdje je to hrvatski narod u BiH ugrozen, i ja cu odmah poceti da govorim da je ugrozen... HDZ je ocito svoje birace naucio da su oni ogrozeni, i to je tako... Ali nigdje nema konkretnih dokaza da su ugrozeni...
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#1512 Re: Rezultati izbora

Post by kurty »

yyy_yyy wrote: I to ce nam premijer najvjerovatnije biti iz njihovih redova
Mislis da ce biti iz SDP-a???
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#1513 Re: Rezultati izbora

Post by kurty »

yyy_yyy wrote:
kurty wrote:
yyy_yyy wrote: I to ce nam premijer najvjerovatnije biti iz njihovih redova
Mislis da ce biti iz SDP-a???
Imaju najvise glasova, a ako budu u vlasti, a nadam se da hoce po nekoj logici bi trebao
OK...

A jel se zna kad ce se objaviti ko je sve "prosao".. znaci koji su kandidati usli u skupstine i te stvari??
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1514 Re: Rezultati izbora

Post by cyprus »

heckler wrote:Zasto je logicno da HDZ bude u vlasti na federalnom nivou?
Digli su 5 kantona. Tebi nije logično? :roll:
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1515 Re: Rezultati izbora

Post by cyprus »

yyy_yyy wrote:HDZ kaze da bi sljedeci premijer po nepisanom pravilu trebao da bude Hrvat a sta ako SDP odustane od Lagumdzije i ponude Hrvata iz svoje stranke onda bi HDZ opet mogli traziti neke izgovore.SDP i SNSD ce imati najvise poslanika u parlamentu 8-9 i njihov clan bi trebao da bude premijer a HDZ 4-5
HDZ će jednostavno morati dobiti neku ključnu poziciju. Ne zato što ja to želim (ja bih bio najsretniji da SDP ima preko 50% na svim nivoima i sve premijere i ministre, ali stanje na terenu nije tako... Nažalost, HDZ BiH je daleko od zanemarivog faktora, a ako SDP ne želi krizu vlasti i na nivou FBiH i nekih kantona, mislim da je daleko najbezbolije rješenje dati njima poziciju državnog premijera... Kako god, teško da mogu biti gori od Špirića...
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1516 Re: Rezultati izbora

Post by cyprus »

kurty wrote:Samo da ovo boldirano komentarisem...Radmanovic - Spiric - Dodik... ista stranka, predsjednik i dva premijera... plus predsjednik RS-a
Jest, ali SDP nema procenat u ovom entitetu kao SNSD u onom...
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#1517 Re: Rezultati izbora

Post by kurty »

cyprus wrote:
yyy_yyy wrote:HDZ kaze da bi sljedeci premijer po nepisanom pravilu trebao da bude Hrvat a sta ako SDP odustane od Lagumdzije i ponude Hrvata iz svoje stranke onda bi HDZ opet mogli traziti neke izgovore.SDP i SNSD ce imati najvise poslanika u parlamentu 8-9 i njihov clan bi trebao da bude premijer a HDZ 4-5
HDZ će jednostavno morati dobiti neku ključnu poziciju. Ne zato što ja to želim (ja bih bio najsretniji da SDP ima preko 50% na svim nivoima i sve premijere i ministre, ali stanje na terenu nije tako... Nažalost, HDZ BiH je daleko od zanemarivog faktora, a ako SDP ne želi krizu vlasti i na nivou FBiH i nekih kantona, mislim da je daleko najbezbolije rješenje dati njima poziciju državnog premijera... Kako god, teško da mogu biti gori od Špirića...

Ono sto sam citao i slusao, ocito je da je njihov kandidat Covic... A ako iko moze biti gori od Spirica, onda je to bas Covic
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1518 Re: Rezultati izbora

Post by heckler »

cyprus wrote:
heckler wrote:Zasto je logicno da HDZ bude u vlasti na federalnom nivou?
Digli su 5 kantona. Tebi nije logično? :roll:

Nista oni nisu "digli". Imaju najveci broj glasova u 5 kantona, a u SBK samo zato jer su Bosnjacki glasovi razbijeni na 3 stranke. Vlast mogu u 1 kantonu formirati bez problema svugdje drugo ce biti natezanje a u SBK mogu u vlast jedino ako ih neko pusti iz sadake.
3 od 4 kantona gdje su uzeli veliki dio kolaca su mimo BPK kantoni sa namjanje stanovnika.

Mimo svega toga, kakve to veze ima sa federalnim nivoom vlasti uopste gdje ce da se vrte na 10-15 % udjela u vlasti.

Njihova jedina nada je da im se dopusti da eksluzivno biraju clanove doma naroda sto im ujedno donosi mogucnost nonimacije dopredsjednika federacije i daje mogucnost blokada.

SDP moze i trebala bi da i u dom naroda popuni svojim kandidatima i eliminise i zadnju mogucnost blokade.
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#1519 Re: Rezultati izbora

Post by lerdi »

heckler wrote:
cyprus wrote:
heckler wrote:Zasto je logicno da HDZ bude u vlasti na federalnom nivou?
Digli su 5 kantona. Tebi nije logično? :roll:

Nista oni nisu "digli". Imaju najveci broj glasova u 5 kantona, a u SBK samo zato jer su Bosnjacki glasovi razbijeni na 3 stranke. Vlast mogu u 1 kantonu formirati bez problema svugdje drugo ce biti natezanje a u SBK mogu u vlast jedino ako ih neko pusti iz sadake.
3 od 4 kantona gdje su uzeli veliki dio kolaca su mimo BPK kantoni sa namjanje stanovnika.

Mimo svega toga, kakve to veze ima sa federalnim nivoom vlasti uopste gdje ce da se vrte na 10-15 % udjela u vlasti.

Njihova jedina nada je da im se dopusti da eksluzivno biraju clanove doma naroda sto im ujedno donosi mogucnost nonimacije dopredsjednika federacije i daje mogucnost blokada.

SDP moze i trebala bi da i u dom naroda popuni svojim kandidatima i eliminise i zadnju mogucnost blokade.
Ako se to desi, neće se moći opstati od ovih kukavaca iz HDZ-a. E kakva će tad kuknjava nastati, jer hebi ga ipak u domu naroda treba da budu "pravi" Hrvati, a ne ovi krivi iz mrskog Bošnjačkog desničarskog SDP-a. Strašno da strašnije ne može. Hajmo ih rušit :oops:
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1520 Re: Rezultati izbora

Post by heckler »

I ja kazem hajmo ih rusit jednom za svagda. Hajmo bar jedne separatiste dotuci do kraja i zavrsiti to jednom za svagda.Hajmo HDZ izbaciti vise iz javnih preduzeca sa federalnog nivoa. Skinuti ih sa sise elektroprivrede, telekoma, aluminiuma itd itd itd.

Bez kradje para iz javnih preduzeca HDZ ce se konacno pretvoriti u ono sto u biti i jeste, marginalna, fasisticka, klepto stranka lokalnog karaktera.

Kad vec i SDA nemozemo izbrisati sa mape hajde bar ove naciste sto nemogu 3 dana sastaviti a da ne zaprijete raspadom drzave da smaknemo.


:bih:
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#1521 Re: Rezultati izbora

Post by Co0l »

heckler wrote:I ja kazem hajmo ih rusit jednom za svagda. Hajmo bar jedne separatiste dotuci do kraja i zavrsiti to jednom za svagda.Hajmo HDZ izbaciti vise iz javnih preduzeca sa federalnog nivoa. Skinuti ih sa sise elektroprivrede, telekoma, aluminiuma itd itd itd.

Bez kradje para iz javnih preduzeca HDZ ce se konacno pretvoriti u ono sto u biti i jeste, marginalna, fasisticka, klepto stranka lokalnog karaktera.

Kad vec i SDA nemozemo izbrisati sa mape hajde bar ove naciste sto nemogu 3 dana sastaviti a da ne zaprijete raspadom drzave da smaknemo.


:bih:
Bas me zanima kako planiras izbacit HDZ-ove kadrovike iz Elektroprivrede Herceg-Bosne,Eroneta,Aluminijuma...pogotovo sto neka od tih preduzeca imaju i veci procenat privatnog vlasnistva...
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1522 Re: Rezultati izbora

Post by heckler »

Co0l wrote:
heckler wrote:I ja kazem hajmo ih rusit jednom za svagda. Hajmo bar jedne separatiste dotuci do kraja i zavrsiti to jednom za svagda.Hajmo HDZ izbaciti vise iz javnih preduzeca sa federalnog nivoa. Skinuti ih sa sise elektroprivrede, telekoma, aluminiuma itd itd itd.

Bez kradje para iz javnih preduzeca HDZ ce se konacno pretvoriti u ono sto u biti i jeste, marginalna, fasisticka, klepto stranka lokalnog karaktera.

Kad vec i SDA nemozemo izbrisati sa mape hajde bar ove naciste sto nemogu 3 dana sastaviti a da ne zaprijete raspadom drzave da smaknemo.


:bih:
Bas me zanima kako planiras izbacit HDZ-ove kadrovike iz Elektroprivrede Herceg-Bosne,Eroneta,Aluminijuma...pogotovo sto neka od tih preduzeca imaju i veci procenat privatnog vlasnistva...
Vlada FBiH je vecinski vlasnik i Elektroprivrede i Eroneta i kao takva delegira vecinu u nadzornim odborima. Vlada delegira i odredjeni broj clanova NO Aluminiuma iako nije vecinski vlasnik.

Jos neko pitanje?
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#1523 Re: Rezultati izbora

Post by Co0l »

heckler wrote:
Co0l wrote:
heckler wrote:I ja kazem hajmo ih rusit jednom za svagda. Hajmo bar jedne separatiste dotuci do kraja i zavrsiti to jednom za svagda.Hajmo HDZ izbaciti vise iz javnih preduzeca sa federalnog nivoa. Skinuti ih sa sise elektroprivrede, telekoma, aluminiuma itd itd itd.

Bez kradje para iz javnih preduzeca HDZ ce se konacno pretvoriti u ono sto u biti i jeste, marginalna, fasisticka, klepto stranka lokalnog karaktera.

Kad vec i SDA nemozemo izbrisati sa mape hajde bar ove naciste sto nemogu 3 dana sastaviti a da ne zaprijete raspadom drzave da smaknemo.


:bih:
Bas me zanima kako planiras izbacit HDZ-ove kadrovike iz Elektroprivrede Herceg-Bosne,Eroneta,Aluminijuma...pogotovo sto neka od tih preduzeca imaju i veci procenat privatnog vlasnistva...
Vlada FBiH je vecinski vlasnik i Elektroprivrede i Eroneta i kao takva delegira vecinu u nadzornim odborima. Vlada delegira i odredjeni broj clanova NO Aluminiuma iako nije vecinski vlasnik.

Jos neko pitanje?
Vlada Federacije jeste vecinski vlasnik Elektroprivrede HZHB i to cak je 90%-ni vlasnik ali stvar je u tome sto Nadzorni odbor imenuje ne vlada nego Skupstina drustva koju cine dionicari koji su vlasnici preostalih 10% kapitala u Elektroprivredi tako da je tu prostor za kojekakve opstrukcije i vise nego veliki.

http://www.ephzhb.ba/ephzhb.aspx?id=16

Sto se tice HT Eroneta tu je situacija jos nepovoljnija sto se tice vlasnicke strukture jer je tamo drzava u vlasnistvu vecine ali od 50,10% dok je ostatak vlasnistvo kompanija koje ni nemaju sjediste u BiH stoga tu je jos manja vjerovatnoca drzavne kontrole u tom preduzecu.Nije nemoguca ali daleko,daleko teza nego sto to na prvi pogled izgleda a kamoli da je tako lako iz uprava i nadzornih odbora tih preduzeca istisnuti kadrove HDZ-a.

http://www.hteronet.ba/onama.htm#vlasnicka

Sto se tice Aluminija to ne vrijedi ni komentarisati jer je to preduzece i prakticno i fakticni odavno privatno.
NKVD
Posts: 697
Joined: 18/01/2007 09:27

#1524 Re: Rezultati izbora

Post by NKVD »

Gledajući ove strašne rezultate i moguće kombinacije, ne samo matematičke nego i one realne na koje će zainteresovani pristatim, jedini pristojan kandidat za državnog premijera bi mogao biti tehnokrata Raguž!

Za Lagumdžiju nema šanse da se postigne kompromis pa čak i da uspije navući većinu - tu bi bilo krvi do koljena i Dodik bi išao u dalju radikalizaciju a to nikako ne bi bilo dobro jer on kočnice nema.

Što se tiče Federacije tu bi upravo Zlatko bio "dobro" rješenje. Moraće ići sa SDA u koaliciju al' ko ga jebe kad nije htio front sada mora u vozić. Ili nazad u idealnu poziciju konstruktivne opozicije.
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#1525 Re: Rezultati izbora

Post by Co0l »

NKVD wrote:Gledajući ove strašne rezultate i moguće kombinacije, ne samo matematičke nego i one realne na koje će zainteresovani pristatim, jedini pristojan kandidat za državnog premijera bi mogao biti tehnokrata Raguž!

Za Lagumdžiju nema šanse da se postigne kompromis pa čak i da uspije navući većinu - tu bi bilo krvi do koljena i Dodik bi išao u dalju radikalizaciju a to nikako ne bi bilo dobro jer on kočnice nema.

Što se tiče Federacije tu bi upravo Zlatko bio "dobro" rješenje. Moraće ići sa SDA u koaliciju al' ko ga jebe kad nije htio front sada mora u vozić. Ili nazad u idealnu poziciju konstruktivne opozicije.
Pa zar se drzavni premijer ne bira glasanjem i bodovanjem clanova Predsjednistva?Znaci Lagumdzija bi onda mogao da bude izabran za premijera glasovima Komsica i Izetbegovica bez problema.Isto tako,ako cemo gledati rezultate izbora ne vidim kako bi kandidat HDZ-a 1990 moga da bude premijer ni Federacije a kamoli drzave a osim toga nije potpuno nemoguce da i neko iz SDA zasjedne na jednu od tih pozicija,zaboravlja se da su osvojili dovoljno i glasova i mjesta u parlamentu da bi bilo ozbiljan faktor po tom pitanju,iako je zadnji premijer Federacije iz njihovih redova,tu nema zakonskih prepreka da bude opet ali to je sve vec podlozno raznim kalkulacijama i medjustranackim dogovorima.
Post Reply