Reumatoidni artritis

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
seba
Posts: 851
Joined: 07/12/2006 17:33

#26 Re: Reumatoidni artritis

Post by seba »

Snjeguljica wrote:
mojgrad wrote:Cula sam za neki novi lijek zove se Biologicals. Raspitaj se u apoteci da li ga imaju. To je neka vrsta inekcije. Ali ne znam mnogo o ovome, samo sam cula da je najnovija metoda lijecenja artritisa.
Hvala, se raspitam :) ;-)
Mada pretpostavljam da je to vezano za tzv. biološke lijekove kao što je npr. mabthera- lijek koji košta oko 12 000 km, terapija za godinu dana, lijek o kojem oboljeli od RA sanjaju. Prema istraživanjima i prema reakciji oboljelih koji su primili ovaj lijek miran si oko godinu-dvije. Progresija bolesti se zaustavlja a i bolovi iščeznu :)
Eh da je dobiti taj lijek... :-)
:roll:
Napomena.Mabthera se može primjeniti kod pacijenata koji su napunili 60 godina života.Preko toga ona se ne preporučuje.Tačno,bolovi se zaustavljaju na godinu dana,ali nakon toga imaš istu problematiku.Ti si u igri,snjeguljice jer si još uvijek mlada,ovo pišem u vezi aplikacije Mathera otopine.Sretno i sa što manje remisija RA. :)
User avatar
seba
Posts: 851
Joined: 07/12/2006 17:33

#27 Re: Reumatoidni artritis

Post by seba »

Snjeguljica wrote:
kruskimir wrote:Lijep pozdrav, naročito tebi snjeguljice

Moja mama ima RA i to traje od prvih simptoma već 10-ak godina (inače je 60-to godište). Stanje joj se postepeno stalno pogoršava, naročito pri promjeni vremena, bolovi su takvi da se ne može pomjeriti i patnja je gledati je, a mogu misliti kako je njoj. Ovakvi bolovi se javljaju svakih 15-ak dana, potom se postepeno smire, pa opet. Borac je, ne uzima ništa protiv bolova niti citostatike, ona je medicinska sestra pa zna kakve su posljedice, a vjerovatno i želi da odgodi ulazak u tu fazu.
Molim vas, ako možete detaljnije opisati dinamiku oboljenja, i ima li negdje dobre literature na internetu na našem jeziku (mama ne govori eng)
.
Drago mi je da mama uspijeva živjeti sa RA bez ikakve terapije, no moram reći da njena bolest sigurno nije mnogo uznapredovala i ne nalazi se u progresiji- hvala Bogu... :)
Ovo što ću Vam pisati je iz vlastitog iskustva. Ja sam nakon dijagnoze RA 5 godina bila gotovo bez boli- izuzev prve godine kada sam bila na nekim blažim lijekovima (garamicyn, eritromycin, extencilin)- koji su uglavnom imali zadatak da smire upalu, operisala sam krajnike kao moguće žarište i nakon toga se otok povukao a bol se javljao samo povremeno u predjelu lijeve šake- ništa što tada jedan Voltaren u nekih mjesec-dva nije mogao riješiti...Potpuno sam normalno funkcionisala i mogu slobodno reći imala normalan život kada je kretanje i fizički napor u pitanju. Bolest me nije ni u čemu ograničavala... :run:
No, tada nisam znala da je, bez obzira što nemam bolove, RA aktivan i da je potreban samo okidač iz reda karakterističnih za ovo oboljenje, da bi se bolest aktivirala u velikoj mjeri :?
Kod mene je RA ponovno aktiviran i to izrazito progresivno nakon poroda, a sve to ne bi bilo tako strašno prema tvrdnji moje doc da sam tih prethodnih godina bila na terapiji za RA.
Bolest je danas zahvatila cio koštani sistem, gotovo da i nema zglobića koji me ne boli i koji nije oštećen. A o kretanju na duže staze mogu samo maštati :cry:
Kako imam, danas već trogodišnju djevojčicu, po cijeli dan se krećem u kući ili do parkića i natrag ali se za takav napor moram dodatno dopingovati lijekom koji sadrži diklofenak- lijek protiv boli- jednostavno da bih mogla funkcionirati. Dakle pored redovne terapije: arawa, medrol i naklofen- još i difen za laganije kretanje, sa što manje boli... Svjesna sam da je to previše medikamenata no ja sve to MORAM uzeti kako bih funkcionisala...
Zašto sve ovo pišem??? Samo ne želim da bilo ko dođe u moju situaciju ako već postoji mogućnost za sprječavanje toga. Mami savjetujem da se konto ovoga dobro posavjetuje sa reumatologom (tim lakše što je medicinski radnik) i da bez obzira na sve započne sa adekvatnom terapijom kako ne bi došla u gori položaj. Nije mi namjera nikoga plašiti, svi koji boluju od ove bolesti-napasti zvane RA treba da se o istoj što više edukuju. Ja lično sam čak i telefonski u kontaktu sa doc te joj svaku eventualnu promjenu odmah prijavim. Pored toga, mami savjetujem da se uključi na forume, ima ih mnogo, gdje može razmjenjivati iskustva i saznati mnogo o ovoj bolesti.
Što se tiče literature o RA, ja nisam još ništa konkretno našla (mislim na literaturu tipa neke knjige o RA) osim pojedinih članaka, no oni vrlo dobro oslikavaju i objašnjavaju sve vezano za ovu bolest. Dakle samo pretražuj net pod reumatski artritis ili reumatoidni artritis. Ma ima toga more. Možeš takve tekstove isprintati pa će mami biti lakše se snaći i moj ti je savjet da joj olakšaš što više možeš jer je RA jedna bolest koja čak i psihički ubija i potrebna je ogromna snaga za ostati miran i pribran, a još veća snaga za pomiriti se sa istinom "bolujem od neizlječive bolesti i moram s tim žvjeti". No moramo naučiti živjeti s tim i ipak se radovati svakom novom danu... :-D Misliti samo pozitivno- mnogo je lakše živjeti tako nego sa tamo nekim crnim mislima ;-)
P.S. oprostite mi na ovom podužem postu no nisam mogla ništa izostaviti...
:-) :) :-)
Molim te,nemoj me krivo shavtiti,ali te želim nešto pitati.
Citiram tvoju rečenicu:"Ja sam nakon dijagnoze RA 5 godina bila gotovo bez boli- izuzev prve godine kada sam bila na nekim blažim lijekovima (garamicyn, eritromycin, extencilin)- koji su uglavnom imali zadatak da smire upalu, operisala sam krajnike kao moguće žarište i nakon toga se otok povukao a bol se javljao samo povremeno u predjelu lijeve šake- ništa što tada jedan Voltaren u nekih mjesec-dva nije mogao riješiti.."

KO JE PRVI PUT DIJAGNOSTICIRAO RA?Znači,intersuje me jeli to sadašnja doktorica?

Opet citat tvoje rečenice:"Kod mene je RA ponovno aktiviran i to izrazito progresivno nakon poroda, a sve to ne bi bilo tako strašno prema tvrdnji moje doc da sam tih prethodnih godina bila na terapiji za RA"

Ova je rečenica povezana sa onim prvim citatom tvoje rečenice.Pitaš se zašto?Meni nije jasno jeli doktorica koja je uspostavila prvu dijagnozu ista ona koja te i sad liječi?Ako jeste,onda mi nije jasno kako može reći da to(RA) ne bi bilo toliko strašno da si bila na terapiji za RA.Ja koliko čitam,tebi je neko kad si po prvi put bila registrirana kao pacijent koji boluje od RA,dao terpaiju(Garamicyn,extencillin,eritromicin).To mi nije jasno.Taj koji ti je prvi put dijagnosticirao RA je onda na jedan način kriv zašto ti nije dao adekvatnu terpiju za RA kako bi bila adekvatno pokrivena,a ne da te samo izaže opasnosti i na kraju da ti se sad kaže ,kako ovakve progresije ne bi bilo da si pravilno na startu tretirana.Nadam se da si me shvatila.Ja sam samo ljut na doktore koji se na jedan način "igraju" s pacijentima,a onda kad bolest progredira svako prebacuje na svkog krivicu,a pacijent ispašta.Sorry,znam da tebi sad ovo ništa ne znači,ali sa morao ovo napisati.Nikad nisam volio olako shvatanje nečije bolesti.
User avatar
Snjeguljica
Posts: 28
Joined: 24/05/2008 22:06
Location: Sarajevo

#28 Re: Reumatoidni artritis

Post by Snjeguljica »

Dobro je da si primijetio takvo što. Ne, sadašnja doc nije uspostavila dijagnozu 2000.-te godine. To je bio drugi ljekar, koliko ja znam tada jedini specijalista reumatolog a kome sam ja upućena iz Studentske poliklinike. Tada je (koliko sam tada a i danas upućena) :-? jedino on radio u Reumatološkom savjetovalištu na DIP-u a svoju zadnju kontrolu kod njega odlično pamtim. Zašto???
Nakon tonzilotomije i ORL kontrole, uslijedila je kontrola kod dotičnog dr. i nakon pregleda rekao je sljedeće: "Eto to bi bilo to, boljet će te ali to tako mora biti, uzmi Voltaren po potrebi", napisao je svoje mišljenje gdje nije sugerisao sljedeću reumatološku kontrolu :!:
Nakon što se sve desilo kako se desilo i kada sam 2005. godine došla ponovno u Reumatološko savjetovalište mislila sam da će to biti ponovni susret sa tako ažurnim dr. No nije tako bilo..tada me primila moja sadašnja doc, koja, nakon što je saznala za moju anamnezu, prokomentarisala riječima kako joj je dodijalo da ispravlja greške dotičnog dr.
No čini mi se da je dotični čak ovoj doc pretpostavljeni a kako među kolegama vlada uvijek određeni tip rivalstva tada to nisam shvatala ozbiljno. Ali kada sam se malo bolje edukovala o ovoj bolesti postala sam svjesna činjenice da je moja doc u pravu.
Bilo kako bilo, moje narušeno zdravlje se ne može vratiti u prvobitno stanje i na meni je jedino da se pomirim sa sudbinom i ipak se radujem svakom novom danu :razz: ;-)
User avatar
Snjeguljica
Posts: 28
Joined: 24/05/2008 22:06
Location: Sarajevo

#29 Re: Reumatoidni artritis

Post by Snjeguljica »

seba wrote:
Snjeguljica wrote:
mojgrad wrote:Cula sam za neki novi lijek zove se Biologicals. Raspitaj se u apoteci da li ga imaju. To je neka vrsta inekcije. Ali ne znam mnogo o ovome, samo sam cula da je najnovija metoda lijecenja artritisa.
Hvala, se raspitam :) ;-)
Mada pretpostavljam da je to vezano za tzv. biološke lijekove kao što je npr. mabthera- lijek koji košta oko 12 000 km, terapija za godinu dana, lijek o kojem oboljeli od RA sanjaju. Prema istraživanjima i prema reakciji oboljelih koji su primili ovaj lijek miran si oko godinu-dvije. Progresija bolesti se zaustavlja a i bolovi iščeznu :)
Eh da je dobiti taj lijek... :-)
:roll:
Napomena.Mabthera se može primjeniti kod pacijenata koji su napunili 60 godina života.Preko toga ona se ne preporučuje.Tačno,bolovi se zaustavljaju na godinu dana,ali nakon toga imaš istu problematiku.Ti si u igri,snjeguljice jer si još uvijek mlada,ovo pišem u vezi aplikacije Mathera otopine.Sretno i sa što manje remisija RA. :)
:) :-D
Ja bih sebi ipak poželjela što više remisija RA jer se remisija definira kao prolazno ili trajno iščezavanje simptoma bolesti.
Ne mislim da si išta loše mislio već da ti se desila možda omaška pri tipkanju (reemisija- ponovni napredak ili aktivacija) :) ;-)
U svakom slučaju hvala za poželjenu sreću :)
User avatar
seba
Posts: 851
Joined: 07/12/2006 17:33

#30 Re: Reumatoidni artritis

Post by seba »

Snjeguljica wrote:Dobro je da si primijetio takvo što. Ne, sadašnja doc nije uspostavila dijagnozu 2000.-te godine. To je bio drugi ljekar, koliko ja znam tada jedini specijalista reumatolog a kome sam ja upućena iz Studentske poliklinike. Tada je (koliko sam tada a i danas upućena) :-? jedino on radio u Reumatološkom savjetovalištu na DIP-u a svoju zadnju kontrolu kod njega odlično pamtim. Zašto???
Nakon tonzilotomije i ORL kontrole, uslijedila je kontrola kod dotičnog dr. i nakon pregleda rekao je sljedeće: "Eto to bi bilo to, boljet će te ali to tako mora biti, uzmi Voltaren po potrebi", napisao je svoje mišljenje gdje nije sugerisao sljedeću reumatološku kontrolu :!:
Nakon što se sve desilo kako se desilo i kada sam 2005. godine došla ponovno u Reumatološko savjetovalište mislila sam da će to biti ponovni susret sa tako ažurnim dr. No nije tako bilo..tada me primila moja sadašnja doc, koja, nakon što je saznala za moju anamnezu, prokomentarisala riječima kako joj je dodijalo da ispravlja greške dotičnog dr.
No čini mi se da je dotični čak ovoj doc pretpostavljeni a kako među kolegama vlada uvijek određeni tip rivalstva tada to nisam shvatala ozbiljno. Ali kada sam se malo bolje edukovala o ovoj bolesti postala sam svjesna činjenice da je moja doc u pravu.
Bilo kako bilo, moje narušeno zdravlje se ne može vratiti u prvobitno stanje i na meni je jedino da se pomirim sa sudbinom i ipak se radujem svakom novom danu :razz: ;-)
Tako i treba.Samo naprijed i glavu gore.Kukanje ništa ne pomaže,a koliko shvatam ti si borac i znaš se nositi sa svojom bolešću.Sve najbolje : )
User avatar
seba
Posts: 851
Joined: 07/12/2006 17:33

#31 Re: Reumatoidni artritis

Post by seba »

:) :-D
Ja bih sebi ipak poželjela što više remisija RA jer se remisija definira kao prolazno ili trajno iščezavanje simptoma bolesti.
Ne mislim da si išta loše mislio već da ti se desila možda omaška pri tipkanju (reemisija- ponovni napredak ili aktivacija) :) ;-)
U svakom slučaju hvala za poželjenu sreću :)[/quote]
Do mene je.Sorry,lapsus. :)
User avatar
Snjeguljica
Posts: 28
Joined: 24/05/2008 22:06
Location: Sarajevo

#32 Re: Reumatoidni artritis

Post by Snjeguljica »

Ljudi moji ova vrućina ubija :evil:
Ma nema zglobića koji ne boli, a to povezujem sa ovako visokim temperaturama :x :( , nekako mi je nelogično da i pored tako jake terapije imam užasne bolove :?
Šta mislite da li je ljetna žega krivac za to ili pak moji zglobovi divljaju iz nekog drugog razloga :?:
User avatar
kruskimir
Posts: 35
Joined: 10/01/2007 09:07

#33 Re: Reumatoidni artritis

Post by kruskimir »

Prvo, da podcrtam podršku tebi Snjeguljice.
Imam još nekoliko pitanja. Ako sam dobro shvatio, ovaj lijek Mabthera koji ovoliko košta pomaže jedna doza-jedna godina? Ili možda ovisi od stadija, i slično? Mama ide kod neke diktorice Šide, u privatnoj režiji, pošto nije iz Sarajevskog kantona, kažu da je ta doktorica najbolja u BiH (i maltene jedina).
Neavno sam saznao da naši razvijaju neki lijek (nisam znao da i toga ima kod nas) koji je odobren za astmu i multiplu sklerozu, čovjek koji mi je ovo prenio kaže da mu je pomoglo supruzi koja ima MS. Sad kažu da bi se moglo ovo proširiti i na ostala sistemska oboljenja (nisam stručnjak pa možda neke termine pišem pogrešno), između ostalih i na RA. Navodno je o ovome bio i neku članak u Slobodnoj Bosni prije koji mjesec.
Još nešto, u vezi prehrane i banja, pošto sam ovdje negdje pročitao da se preporučuje banja. Mama je bila 15 dana u Fojnici, prije toga u Olovu, na svakakvim terapijama, ali koliko znam ništa se nije nabolje promijenilo. Tako da pretpostavljam da je i ovo od slučaja do slučaja. Kod nje se najviše problema manifestuje pri promjenama vremena.
Sljedeće pitanje - prijedlog: postoji li neka institucija, ili udruženje oboljelih od RA, koje bi moglo kao udruženje građana djelovati bar na stvaranju pritiska na odgovorne da stave lijekove tipa Mabthera na esencijalne liste?

Najljepši pozdravi
User avatar
kruskimir
Posts: 35
Joined: 10/01/2007 09:07

#34 Re: Reumatoidni artritis

Post by kruskimir »

Još nešto.

http://www.medicalnewstoday.com/articles/111235.php


Znate li nešto o ovome?
User avatar
seba
Posts: 851
Joined: 07/12/2006 17:33

#35 Re: Reumatoidni artritis

Post by seba »

Snjeguljica wrote:Ljudi moji ova vrućina ubija :evil:
Ma nema zglobića koji ne boli, a to povezujem sa ovako visokim temperaturama :x :( , nekako mi je nelogično da i pored tako jake terapije imam užasne bolove :?
Šta mislite da li je ljetna žega krivac za to ili pak moji zglobovi divljaju iz nekog drugog razloga :?:

Uz dužno poštovanje prema dr.Šidi,mislim da ti ta terapija(koja je dosta jaka) ne odgovara.Previše lijekova uzimaš, a nema nekog pobošljanja.Ove probleme si imala i ranije(pisla si kako si praktično nepokretna dok ne uzmeš svoju terapiju).Moj ti je savjet,pošto si u kontaktu sa dr.Šidom da je nazoveš ili odeš kod nje na kliniku,pa da ti promjeni terapiju.Molim te,pitaj je i za Controloc ili Ranibos da zaštitiš želudac.Sve najbolje : )
lidijah
Posts: 1
Joined: 27/07/2008 13:04

#36 Re: Reumatoidni artritis

Post by lidijah »

Hej ljudi evo da se i ja malo javim. Naime, ovo sto pisete o RA je istina jer ja imam frendicu koja je sve to prosla ali je imala srece jer je naisla na covjeka koji to izljecuje zauvijek. Odstranjuje bol zauvijek i bolest se vise ne razvija. Istina je da je par tjedana mirovala i lijecenje platila ali isplatilo joj se. Bolest lijeci fitoterapeut, ne smije se imati dijabetes, trombozu i karcinom. Eto ako je netko zainteresiran za vise informacija obratite se na: [email protected]
User avatar
Snjeguljica
Posts: 28
Joined: 24/05/2008 22:06
Location: Sarajevo

#37 Re: Reumatoidni artritis

Post by Snjeguljica »

Evo mene nakon poduže pauze...
Još uvijek se kljukam lijekovima :x , ali hvala Bogu sada se osjećam dobro. Čak sam dobila posao i puna sam elana, a energije mi je potrebno podosta obzirom da sam prosvjetar :-)
Eto samo sam htjela to reći i presretna sam što mogu raditi jer mi posao dođe kao dobra psihoterapija... :thumbup:
Hvala svima koji mi ovdje pružiše riječi podrške :sax:
Wozdrica :run:
User avatar
Snjeguljica
Posts: 28
Joined: 24/05/2008 22:06
Location: Sarajevo

#38 Re: Reumatoidni artritis

Post by Snjeguljica »

seba wrote:Uz dužno poštovanje prema dr.Šidi,mislim da ti ta terapija(koja je dosta jaka) ne odgovara.Previše lijekova uzimaš, a nema nekog pobošljanja.Ove probleme si imala i ranije(pisla si kako si praktično nepokretna dok ne uzmeš svoju terapiju).Moj ti je savjet,pošto si u kontaktu sa dr.Šidom da je nazoveš ili odeš kod nje na kliniku,pa da ti promjeni terapiju.Molim te,pitaj je i za Controloc ili Ranibos da zaštitiš želudac.Sve najbolje : )
Hvala za savjet- kao zaštitu za želudac duži vremenski period sam koristila Ranibos a sada uzimam Ulcosan odnosno Omezol ;-)
kusic61
Posts: 1
Joined: 25/08/2008 23:00

#39 Re: Reumatoidni artritis

Post by kusic61 »

:)
Last edited by kusic61 on 07/11/2008 17:24, edited 1 time in total.
superorbit
Posts: 14
Joined: 24/01/2008 11:29

#40 Re: Reumatoidni artritis

Post by superorbit »

bice bolje,,, :-D :-D :)
Last edited by superorbit on 25/10/2010 23:19, edited 1 time in total.
User avatar
seba
Posts: 851
Joined: 07/12/2006 17:33

#41 Re: Reumatoidni artritis

Post by seba »

Snjeguljica wrote:Evo mene nakon poduže pauze...
Još uvijek se kljukam lijekovima :x , ali hvala Bogu sada se osjećam dobro. Čak sam dobila posao i puna sam elana, a energije mi je potrebno podosta obzirom da sam prosvjetar :-)
Eto samo sam htjela to reći i presretna sam što mogu raditi jer mi posao dođe kao dobra psihoterapija... :thumbup:
Hvala svima koji mi ovdje pružiše riječi podrške :sax:
Wozdrica :run:
Suuuuupppeer da si dobila posao.Čestitam.Samo naprijed.Sve najbolje :)
Amca
Posts: 8
Joined: 09/10/2008 00:06

#42 Re: Reumatoidni artritis

Post by Amca »

Zasto ne pokusas s lijecenjem u Fojnici.Uslovi su odlicni.
User avatar
Snjeguljica
Posts: 28
Joined: 24/05/2008 22:06
Location: Sarajevo

#43 Re: Reumatoidni artritis

Post by Snjeguljica »

Amca wrote:Zasto ne pokusas s lijecenjem u Fojnici.Uslovi su odlicni.
Kada je u toku proces upale zglobovi se ne smiju tretirati toplom vodom a niti fizikalnom terapijom jer se ustvari može postići kontraefekat...
No kada se upala smiri Fojnica je pravi izbor za one koji imaju finansijsku podlogu za takvo što. Što se mene tiče januar ili juli-august mogu biti u opticaju jer sam tada slobodna (obzirom da sam prosvjetar)!!!
Ukoliko doc dozvoli pa odem na rehabilitaciju u Fojnicu javim utiske!!!
User avatar
to sam ja
Posts: 605
Joined: 04/09/2008 10:29

#44 Re: Reumatoidni artritis

Post by to sam ja »

Snjeguljica wrote:
Amca wrote:Zasto ne pokusas s lijecenjem u Fojnici.Uslovi su odlicni.
Kada je u toku proces upale zglobovi se ne smiju tretirati toplom vodom a niti fizikalnom terapijom jer se ustvari može postići kontraefekat...
No kada se upala smiri Fojnica je pravi izbor za one koji imaju finansijsku podlogu za takvo što. Što se mene tiče januar ili juli-august mogu biti u opticaju jer sam tada slobodna (obzirom da sam prosvjetar)!!!
Ukoliko doc dozvoli pa odem na rehabilitaciju u Fojnicu javim utiske!!!


Ako si mislila u julu/augustu ici na fizikalnu terapiju ja bi ti preporucila da pogledas i ljeciliste u Veloj Luci (otok Korcula)...ljeciliste Kalos...a ljeci se uz pomoc ljekovitog blata...nasla sam ovu stranicu (vjerovatno ima jos nekih) http://www.hotel.hr/kalos/index-hr.html
User avatar
Gny. Sgt. Hartman
Posts: 79
Joined: 10/06/2006 23:40
Location: Sarajevo

#45 Re: Reumatoidni artritis

Post by Gny. Sgt. Hartman »

Pozivam zainteresovane da me kontaktiraju, ukoliko žele da se uključe u formiranje i rad Udruženja oboljelih od reumatoloških bolesti.



Pozdrav!
Last edited by Gny. Sgt. Hartman on 23/11/2013 18:41, edited 1 time in total.
blu
Posts: 1
Joined: 27/03/2011 20:53

#46 Re: Reumatoidni artritis

Post by blu »

pozdrav , evo čitam sve ove probleme za RA . Vidim da je manje više u sviju isto što se tiče terapije , mene zanima da li je neko koristio lijek REUMAL .To su lijek u injekcijama njemačkog porijekla navodno i da je se u pet doza u mjesec dana i onda si miran 6 mjeseci .Moja mama to prima i več dvije sedmice nije koristila nizon koji inače pije već 10 g 15-20mg . Inače sva ta terapija za RA rezultirala je nizom poremećaja , visok pritisak , sedimentacija , nalazi uvjek loši , bubrezi loši sad ima i kamen 5 mm., ma ne znam šta sve ne .Molim vasa ako iko zna bilo šta oovom lijeku voljela bi da znam , šta je to i im li ikakve šanse da joj stanje bar malo olakša bar što se tiče bola koji nikad nije prestao .Da budem jasnija ljekar koji joj je idao lijek nije precizirao o kakvom se lijeku radi navodno radi konkurencije , glupo i ja sam tro rekla , ali moja mama je na izmaku snga što se tiče bola , a nejviše pati od bolova u kičmi , njoj više nije ništa važno samo se nada da će se bar privremeno riješiti bola. Unaprijed hvala od BLU.
mira10
Posts: 5
Joined: 17/01/2011 14:47

#47 Re: Reumatoidni artritis

Post by mira10 »

Molim vas da li ima iko ko je primio lijek ACTEMRA (tocilizumab). Zanima me koliko je učinkovit odnosno na koliko vremena zaustavlja progresiju bolesti? Moja mama već 10 godina pati od RA i uzima dosta lijekova (koji jedno liječe, drugo uništavaju- ali ne može bez njih).
roki715
Posts: 2
Joined: 24/03/2012 01:28

#48 Re: Reumatoidni artritis

Post by roki715 »

mira10 wrote:Molim vas da li ima iko ko je primio lijek ACTEMRA (tocilizumab). Zanima me koliko je učinkovit odnosno na koliko vremena zaustavlja progresiju bolesti? Moja mama već 10 godina pati od RA i uzima dosta lijekova (koji jedno liječe, drugo uništavaju- ali ne može bez njih).
Pozdrav
Počeo sam da primam ACTEMRA (tocilizumab) prije nekoliko dana,primio prvu th., kažu da je lijek vrh. Nisam nakon,rano je,par dana još primjetio neka dešavanja,ali nadam se da će biti.Pričao sam sa ženom koja je došla na drugu th. kaže da je extra.
Odgovor na post malo okasnio,ali ako ima još neko na temu,neka se javi.
Pozdrav
Orbit_girl
Posts: 62
Joined: 06/03/2012 21:26

#49 Re: Reumatoidni artritis

Post by Orbit_girl »

Zdravo. Zanima me je li neko od vas probao Zelenousnu skoljku? Kazu da ima dobar ucinak protiv reume... Zna li ko sta o tome?
mira10
Posts: 5
Joined: 17/01/2011 14:47

#50 Re: Reumatoidni artritis

Post by mira10 »

roki715 wrote:
mira10 wrote:Molim vas da li ima iko ko je primio lijek ACTEMRA (tocilizumab). Zanima me koliko je učinkovit odnosno na koliko vremena zaustavlja progresiju bolesti? Moja mama već 10 godina pati od RA i uzima dosta lijekova (koji jedno liječe, drugo uništavaju- ali ne može bez njih).
Pozdrav
Počeo sam da primam ACTEMRA (tocilizumab) prije nekoliko dana,primio prvu th., kažu da je lijek vrh. Nisam nakon,rano je,par dana još primjetio neka dešavanja,ali nadam se da će biti.Pričao sam sa ženom koja je došla na drugu th. kaže da je extra.
Odgovor na post malo okasnio,ali ako ima još neko na temu,neka se javi.
Pozdrav
Pozdrav,

jeste li završili sa terapijom , kakvi su rezultati, nadam se da ima bar nekog poboljšanja.
Post Reply