Republika Turska

Post Reply
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#76 Re: Republika Turska

Post by fosna2014 »

Hafis wrote:
fosna2014 wrote: Pa to je ustvari i najgore sto se moze uraditi. Jedna nasa: "Lako je tudjim qrtzem gloginje mlatiti." To nam sve kaze u sustini, ali nemojmo se igrati i nekakvih sljepaca, ima i kod Hrvata takvih fraza o divnom zivotu (u odnosu na druge) u "lipoj nasoj". Tako da se mi (svi) ponasamo u sustini kao kakva mlada koja ne zna "ko joj je uvalio" a ni po kome bi se "povaljala".
S ''malom'' razlikom što ovdašnji Hrvati stvarno i odlaze za ''boljim'' životom u Hrvatsku...to jest ne ostaje baš sve samo na pukim riječima i pohvalama.

S druge strane, 99% Bošnjaka, pa čak i onih delegata što doslovce svršavaju na sami pomen Turske, ne bi ni vezane u sindžirima mogao natjerati da žive u Turskoj
Da to je tacno da Hrvati stvarno odlaze za boljim zivotom, odlaze i Bosnjaci ali zaista nisam jos nikoga upoznao ko se odselio u Tursku. Bosnjaci imaju problem sa tom orijentacijom, rado bi ovamo, ali ipak je bolje na drugu stranu. Ovi sto pricaju o "Sultanu Erdoganu" (imam ih par na fejsu), nisu u zivotu bili u toj zemlji, nego eto samo naculi da je divno. Ipak, bolje im je znanje o Njemackoj, Svedskoj ili recimo Austriji nego o samoj Turskoj.

Sa druge strane imamo one "vonebi ultra Hrvate" koji nikako da skontaju sta im je maticna zemlja, pa preko Hrvatske pokazuju kako su divni i bajni, a u sustini su isto "samo" Bosanci i Hercegovci kao i ti i ja. Jedina razlika je sto imaju pasose Hrvatske, pa eto mogu "prcati" nas koji nemamo.

Naravno ovdje pricamo samo (i u jednom i u drugom slucaju) o frustriranim likovima kojima zivot pocinje u vlastitom zahodu-avliji-poslu i tako u krug. Takvi ljudi bi se mogli okarakterisati kao posebno neobrazovane (u vecini slucajeva), pa i ne cude takvi ispadi.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#77 Re: Republika Turska

Post by prog321 »

Hafis wrote: S ''malom'' razlikom što ovdašnji Hrvati stvarno i odlaze za ''boljim'' životom u Hrvatsku...to jest ne ostaje baš sve samo na pukim riječima i pohvalama.
Jes, jess,, stvarno dobro ide i pravim Hrvatima. :-)

http://www.index.hr/vijesti/clanak/puni ... 26873.aspx

Majka: Jako mi je teško, ali radim u pekari za 3000 kn, a on bez posla

"Teško mi je, jako mi je teško. Radim u pekari za 3000 kuna i kaj mu mogu pružiti. Nas starije od 50 očito treba ubiti, a mladi nam bježe van. Sin si ne može plaćati ni podstanarstvo ovdje. Radio je nešto kao konobar pa na građevini. Koji put mjesecima bez plaće baš kao i ja. Gadi mi se ova naša država. Vani si bar može nešto stvoriti u životu.
-----
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#78 Re: Republika Turska

Post by @mba »

Cherry-Cherry wrote:
@mba wrote:
pa recimo ako godisnje preko 30 miliona ljudi posjeti tu zemlju mora da ih nest vuce tamo, i sada se nasla jedna (ko ce znati jeli kada i bila tamo) da pametuje kakvi su turci, prljavi ovaki onaki, prije da ti nisi makela dalje od hrvatske rivijere i nekog privatnog smjestaja, da ne nabrajam dalje kako i sta se jede po plazama! ;-)
pa hjad prosetaj se malo po bosni pa ces i kod nas naci prljavih koliko hoces, ali to ne znaci automatski da su svi prljavi, kontas?

ja sam svake godine tamo, osjecam se ko kod kuce!
Makla sam mnogo dalje od Hrvatske, dosta sam putovala. Jednostavno, Istanbul mi se nije svidio i šta sad? Mora li se svima sviđati ono što se tebi sviđa? Stvar ukusa, prihvati to.

nije u opste stvar u tome dali se tebi svidja ili ne to je stvar ukusa kao sto kazes (mada do sada nikad nisam nikog cuo da mu se istanbul ne svidja, al hajd nema veze), ali nazvati jednu cijeklu naciju prljavom i divljom je stvarno dno dna, e tu se vidi koliko si ti putovala i vidjela!
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#79 Re: Republika Turska

Post by detroit-mercy »

@mba wrote:
Cherry-Cherry wrote:
GeeTnT wrote:
Pogani? Mora da si bila u Edirne jer tamo ima zbilja poganih Bugara koji se prodaju za turke..

Prljavi? Rekoh vec da duz granice sa Bugarskom naci ces svega...za turke ne bih rekao, mozda oni ciparski ali iz Tr...jok.

Nekulturni? HA? Pa sad razmisljam da li si ti svoje epitete ovde poredala ili si ih prepoznala gledajuci turske serije.

Divlji? Ha? Pa jbt...zar ima divljih.

Sreco, nisi ti vidjela Tursku ni preko turistickih kataloga, a kamoli bila. U Instambul svake minute slijece po jedan avion iz razlicitih pravaca cijelog svijeta...milioni ljudi svakog mjeseca obidju Tursku i vracaju se i vracaju se...i vracaju se...

...jedino tebi su pogani, prljavi, nekulturni i divlji....jos uz to i "brkati" :lol: :lol:
Zar je tako teško podnijeti činjenicu, da se tvoja draga druga domovina ne sviđa svima? :mrgreen:
Bila sam u Istanbulu, dakle nisu Bugari. ;-)


pa recimo ako godisnje preko 30 miliona ljudi posjeti tu zemlju mora da ih nest vuce tamo, i sada se nasla jedna (ko ce znati jeli kada i bila tamo) da pametuje kakvi su turci, prljavi ovaki onaki, prije da ti nisi makela dalje od hrvatske rivijere i nekog privatnog smjestaja, da ne nabrajam dalje kako i sta se jede po plazama! ;-)
pa hjad prosetaj se malo po bosni pa ces i kod nas naci prljavih koliko hoces, ali to ne znaci automatski da su svi prljavi, kontas?

ja sam svake godine tamo, osjecam se ko kod kuce!
To sto 30 miliona posjeti neku zemlju ne znaci nuzno da je raj na zemlji :mrgreen: 30 miliona posjeti i Mexico, milioni Dominikansku Republiku i sl. Ali koliko bi ostalo zivjeti je druga prica :mrgreen: .
ULTRAK
Posts: 546
Joined: 09/06/2013 21:49

#80 Re: Republika Turska

Post by ULTRAK »

Turska je velika zemlja sa velikim problemima. Da li postoji velika zemlja koja nema velike probleme? Pogledajmo SAD gdje postoji rasna netrpljivost. Njemacku u kojoj izmjesano zive Turci (3,5 miliona), crnci,arapi, pakistanci, Nijemci, Jugoslaveni, Katolici, Protestanti itd. Spanija, Velika Britanija (u kojoj svako malo neka pokrajina zeli da izadje). Onda Rusija koja je konfederacija raznih republika i u kojoj 15% stanovnistva cine Turski narodi.

Znaci nema velikih zemalja koja je bez problema. Turska je od svih ovih zemalja najhomogenija i u najpovoljnijoj geo politickoj situaciji. Iz prvog razloga jer su tamo svi muslimani a pored toga ih veze Turska nacija. Kurdi iz zapadne Turske neznaju da pricaju Kurdijskim jezikom i osjecaju se Turcima. Ista stvar je sa Bosnjacima i Albancima i drugim etnickim manjinama. Asmilativna snaga Turskog nacionalizma je svugdje toliko jaka da se svi ljudi osjecaju Turcima po nacionalnosti osim Kurdi u Istocnoj Turskoj (nekih 10% ukupnog stanovnistv


Turci, Arapi ili Pakistanci u Njemackoj se ni u ludilu ne osjecaju Nijemcima niti ih Njemacka moze asmilirati u Njemacku nacionalnu ideju. Zbog toga je Merkelka rekla da je "Integracija propala". U Turskoj ne da postoji integracija svih ljudi u Tursko gradjanstvo vec asimilacija u Tursku naciju. Tu se ide tako daleko da se prezime davnih dana moralo mijenjati (prije 100 godina gotovo) i jezik se moze pricati samo jedan a to je Turski. A sta je Kurd iz Istambula koji je ucio samo Turski jezik od malih nogu u skoli bas kao i njegov djed i njegov pradjed? On je Turcin jer jezik je narod. Sta bi bio Bosnjak iz Bosne da ne zna Bosanski jezik vec da samo zna Turski jezik i da ga uce od davnina da je on turcin? Bio bi Turcin.

Oko Turske se nalazi Azerbejdzan koji je pun gasa a ti ljudi se osjecaju Turcima onoliko koliko se sandzaklija osjeca Bosnjakom. Azerbejdzanci u Turskoj vide velikog brata. Uzbekistan, Turski Kipar, Kazachstan su samo nekih od Turkofonskih zemalja koje su clanice Turske unije i u kojoj zive muslimani. Pored toga u samoj Rusiji Turska ima Tatare i mnoge druge Turske narode; gotovo 15% Ruske Konfederacije.

Turska ima impozantnu dijasporu. Takodjer kontrolisu Bosfor. Sa ovim hladnim ratom ; Turska postaje sve vaznija za Ameriku jer Turska i Turske zemlje su protu teza Ruiji i Kini i u interesu SAD-a je jaka Turska. Zato je SAD sa Turskom potpisao ugovor za stacionisanje najmodernijih atomskih bombi u Tursku 2018. godine.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#81 Re: Republika Turska

Post by prog321 »

Nije Chery nikad bio/la u Istanbulu.
Da plati kartu pa smještaj tamo ???
Ne bi on nikad cent dao mrskom Turcinu :-D
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#82 Re: Republika Turska

Post by @mba »

bodrum,belek.side,istanbul uz kaficu sa pogeldom na more, uz to 5 puta na dan cujes ezan, sta hoces vise! :-D
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#83 Re: Republika Turska

Post by Ludzak »

Šta kaže prijatelj Bošnjaka, hoće li podržati rezoluciju o Srebrenici ??
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#84 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Dilek Ocalan, 28-year-old niece of jailed leader of ‪‎PKK‬ Abdullah Ocalan became ‪Turkey‬'s youngest parliamentarians on Tuesday.

Image
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#85 Re: Republika Turska

Post by Haman »

Nije vise problem u osjecanjima. Turska je napravila ekonomski pomak ali sad nema perspektivnu buducnost. U skupstini ce poceti svadje pa i tuce poslanika. Put od skupstine do ulice nije dalek. Najbolji primjer je Ukrajina.
Pomagala je rusenje Gadafija, sad pomaze rusenje Aasad. Oni koje sad pomzu sutra ce biti rusitelji Turske plus Kurdi koji se uvjezbavaju za konacan obracun.
User avatar
RT18
Posts: 54
Joined: 18/06/2015 20:04

#86 Re: Republika Turska

Post by RT18 »

Jeli sigurno otici sad u Tursku recimo na ljetovanje kada su danas pustili hordu naoruzanih terorista preko svoje granice ponovo na zenu i djecu Kobanea ???????
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11523
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#87 Re: Republika Turska

Post by japin_mutapi »

Image
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#88 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

:lol:

Istanbul, Bosfor i Daradaneli plus istočna Trakija. Zahvaljujem velikodušni Japine na ovako prejakom kantonu. Hi,hi.

:thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66035
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#89 Re: Republika Turska

Post by _BataZiv_0809 »

Valter Kurc jebac dobio Antaliju. Dole ljetuju prposne Ruskinje :evil:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#90 Re: Republika Turska

Post by walter kurtz »

kiki uz rojavu insomnia je svakako otok :P japine imas ljetovanje gratis kod mene :lol: irak smo podijelili tursku isto još samo sirija ne znam sta cekas sa mapom :mrgreen:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13605
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#91 Re: Republika Turska

Post by JohnnyS »

User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#92 Re: Republika Turska

Post by Ludzak »

Erdogan je sam sebe pokopao. Valjda vam je sada jasno ko financira ISIL. Ja sam prije možda tri mjeseca rekao da je Turska mogući financer ISIL-a.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11523
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#93 Re: Republika Turska

Post by japin_mutapi »

ich bin turkofil

emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#94 Re: Republika Turska

Post by emillio estevez »

japin_mutapi wrote:Image

Pd danas ukidam sve politicke stranke i uvodim diktaruru.
Prodajem jedan omanji gradic i dizem zid prema Turcima i Kurdima.
Izlazna viza je soma jUra ,ulazna dzabe.
Kad se raja iseli prodam Amerima i aj bok. :kiss:
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#95 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

jedna zanimljivost (o kojoj pisu i izvjestavaju i turski a i palestinski mediji) zvanicni sajt ministarstva vanjskih poslova Republike Turske (informacije o vizama...
http://www.mfa.gov.tr/visa-information- ... ers.en.mfa
za izraelske drzavljane viza nije potrebna (90 dana boravak u zemlji)
Israel: Ordinary and official passport holders are exempted from visa for their travels up to 90 days.
a za palestince viza je potrebana osim za nosioce diplomatskog pasoca (do 30 dana)
Palestine: Ordinary passport holders are required to have visa to enter Turkey. Only diplomatic passport holders are exempted from visa for their travels up to 30 days.
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#96 Re: Republika Turska

Post by Haman »

Turska republika velika zagonetka, perfidne igre bez granica. Bojim se da ne rade protiv svojih interesa. :izet:
Last edited by Haman on 01/07/2015 05:00, edited 1 time in total.
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#97 Re: Republika Turska

Post by Haman »

Turska vodi prljavu politiku i sama ce se zaglaviti u blatu. Ko bi to rekao prije nekoliko godina. Nakad sam mastao da kupim stan u Antaliji a sad ne bih da mi ga dzaba daju. Sve sto su postigli moze biti unisteno. Koga oni podrzavaju i za cije dobro rade? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :?
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#98 Re: Republika Turska

Post by Ludzak »

Ja sam prije nekoliko mjeseci govorio da je ISISL tursko (i još nekih država) maslo u cilju uništenja kurdskog naroda. I to se sve vremenom otkriva.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#99 Re: Republika Turska

Post by Novak20 »

japin_mutapi wrote:Image
Nemoj mene Allaha ti. Na ovom pdf-u ni riječ nisam napisao. A generalno nisam ništa napisao protiv Turske i Turaka. Protiv Erde možda...
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#100 Re: Republika Turska

Post by mirsek »

Ludzak wrote:Ja sam prije nekoliko mjeseci govorio da je ISISL tursko (i još nekih država) maslo u cilju uništenja kurdskog naroda. I to se sve vremenom otkriva.
Ne vjerujem, slabo ih unistavaju u Iraku a evo vidimo i u Siriji.
Uostalom ona propaganda sa klanjima i raznim morbidnim nacinima ubijanja protivnika nikako ne ide na ruku ISIL-u da svoj posao unistenja kurda obavlja u miru i mimo nekog negativnog publiciteta .
Post Reply