Republika Turska

sumirprimus
Posts: 81283
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#34051 Re: Republika Turska

Post by sumirprimus »

sumirprimus
Posts: 81283
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#34052 Re: Republika Turska

Post by sumirprimus »

planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#34053 Re: Republika Turska

Post by planinar60 »

Pa kako ce i uvest sankcije kad su i sami pod sankcijama.
Lira u slobodnom padu, za godinu im istice 100godisnji ugovor, iako su nas zavalili x puta u historiji nadam se da nece nasjest na provokacije i uletiti u kombinacije kojim ce se ugovor prodoziti.
Bangalore_
Posts: 573
Joined: 30/12/2020 03:50

#34054 Re: Republika Turska

Post by Bangalore_ »

Pa očigledno im je u interesu da ne uvedu sankcije.
Isto kao što će im jednog dana biti u interesu da brane krmeta koji dehumanizira Bošnjake, narušava država, srpski svet... oh wait več smo tu.

Nije krmak bez razloga sam izdvojio Tursku kao prijatelje dok je istovremeno svašta govorio o Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Americi zna krmak gdje ima utočište. Kada je nabrojao likove poput Xi Pinga i Putina ubacio je i Erdogana u grupu kojoj se divi. Masne strongmen-klošare koji žele uskratiti prava čovjeka a od institucija napraviti vlastite jedinice za opresiju.

Krmak je utrpao Erdogovneta među trovače, ratnohuškaće, logordršce tu gdje mu i jeste mjesto.
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#34055 Re: Republika Turska

Post by geralt »

planinar60 wrote: 27/06/2022 12:33 Pa kako ce i uvest sankcije kad su i sami pod sankcijama.
Lira u slobodnom padu, za godinu im istice 100godisnji ugovor, iako su nas zavalili x puta u historiji nadam se da nece nasjest na provokacije i uletiti u kombinacije kojim ce se ugovor prodoziti.
Kakav stogodisnji ugovor? Ako mislis na ugovor iz Lausanne, evo ti puni tekst ugovora: https://wwi.lib.byu.edu/index.php/Treaty_of_Lausanne

Nadji mi gdje u njemu pise da je sklopljen na sto godina.

Ako prethodni link na englesku verziju smatras za neku prevaru, evo ti i originalni tekst na francuskom koji se cuva u UN-u: https://treaties.un.org/doc/publication ... 28/v28.pdf
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#34056 Re: Republika Turska

Post by geralt »

Vijest od jucer ujutro:

https://nypost.com/2022/06/28/biden-tal ... land-nato/
President Biden spoke with his Turkish counterpart Tuesday ahead of this week’s NATO summit as the Middle Eastern government stands firm in its opposition to Finland and Sweden joining the Atlantic alliance.

Biden and Recep Tayyip Erdoğan spoke by phone, the White House said, adding that Biden “looks forward” to seeing his Turkish counterpart during the summit in Madrid — where US and European officials are hoping for a “boost” to the candidacies of Stockholm and Helsinki.

Erdoğan stood firm on Tuesday, saying he will do “whatever is necessary for our country’s rights and interests.”
Vijest of jucer popodne:

https://www.theguardian.com/world/2022/ ... s-nato-bid
A last minute agreement has been reached between Turkey, Finland and Sweden to allow the two Nordic countries to become Nato members on the eve of the military alliance’s summit in Madrid.

Nato said a trilateral deal had been reached at a meeting between Turkey’s president, Recep Tayyip Erdoğan, President Sauli Niinistö of Finland and the Swedish prime minister, Magdalena Andersson, in the Spanish capital.
:lol:
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#34057 Re: Republika Turska

Post by amko761 »

Hehe jesi vidio, kad babe Ameri narede, Turci odustali od svih zahtjeva i povukli se podvijenog repa :bih: :bih: :bih:
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#34058 Re: Republika Turska

Post by pici »

Kaje erdo poBeda, sve sto je isko, dobio... aha al u qurcu, cuj da mu isporuce i zabrane PPK i FETO... yes,yes,yes, kaka da ne, sto netrazi od admidze Joa da mu isporuci Gulena... koji su paksu i pizde ovi turki.
User avatar
geralt
Posts: 5175
Joined: 14/09/2017 12:45

#34059 Re: Republika Turska

Post by geralt »

Dobio je zabranu PKK koji je vec bio zabranjen :D
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#34060 Re: Republika Turska

Post by amko761 »

Mene samo brine što smo ostavljeni ui amanet američkim vazalima :roll:
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#34061 Re: Republika Turska

Post by patriot_bih »

Šteta što Bošnjaci nemaju nikakve koristi od Turskog uspona.
Piaty
Posts: 5675
Joined: 01/12/2020 00:58

#34062 Re: Republika Turska

Post by Piaty »

patriot_bih wrote: 29/06/2022 15:43 Šteta što Bošnjaci nemaju nikakve koristi od Turskog uspona.
Ne kontam.

Šteta što Bošnjaci nemaju korist od belgijanskog uspona.

Hoću reći, kakve bi mi trebali imati korist od toga i zašto bi mi imali korist od nekakvog turskog uspona? Možda budu snimili više serija za Hayat tv.

Bošnjaci imaju korist od:

1. američkog uspona
2. ukrajinskog uspona
3. britanskog uspona
4. njemačkog uspona

Nema petog, to je to.
Hakiz
Posts: 40300
Joined: 30/07/2015 20:01

#34063 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

amko761 wrote: 29/06/2022 14:26 Hehe jesi vidio, kad babe Ameri narede, Turci odustali od svih zahtjeva i povukli se podvijenog repa :bih: :bih: :bih:
I told you so :lol:
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#34064 Re: Republika Turska

Post by planinar60 »

geralt wrote: 29/06/2022 06:33
planinar60 wrote: 27/06/2022 12:33 Pa kako ce i uvest sankcije kad su i sami pod sankcijama.
Lira u slobodnom padu, za godinu im istice 100godisnji ugovor, iako su nas zavalili x puta u historiji nadam se da nece nasjest na provokacije i uletiti u kombinacije kojim ce se ugovor prodoziti.
Kakav stogodisnji ugovor? Ako mislis na ugovor iz Lausanne, evo ti puni tekst ugovora: https://wwi.lib.byu.edu/index.php/Treaty_of_Lausanne

Nadji mi gdje u njemu pise da je sklopljen na sto godina.

Ako prethodni link na englesku verziju smatras za neku prevaru, evo ti i originalni tekst na francuskom koji se cuva u UN-u: https://treaties.un.org/doc/publication ... 28/v28.pdf
Ma znam da su turkoljupci stalno pominjali tu 2023. Godinu i kao istice neki ugovor , gdje ce dobiti kontrolu nad bosforom u potpunosti, nit sam citao nit znam o cemu govori, al to je njihova glavna prica.
User avatar
alijagoro
Posts: 3283
Joined: 06/03/2008 18:02

#34065 Re: Republika Turska

Post by alijagoro »

I sta ce Turci dobiti F-16 ili F-35,Grci imaju te novije F-16 i plus Rafale a Turci moraju da moljakaju za F-16.
Hendrix
Posts: 4101
Joined: 27/02/2004 00:00

#34066 Re: Republika Turska

Post by Hendrix »

HarTar jesi ti rodom iz Turske? Ne kontam opsjednutost svime u toj zemlji... nevezano koja je zemlja uopste, isto bi te pitao i da pises o Svedskoj ili Zanzibaru. Veoma slican stil kao i onaj drugi lik koji samo pise o Iranu. Otkud vam volja za tim fakat? Vise pises o Turskoj nego sama Turska... interesuje me zasto?
User avatar
Point.
Posts: 27705
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#34067 Re: Republika Turska

Post by Point. »

Hendrix wrote: 30/06/2022 02:03 HarTar jesi ti rodom iz Turske? Ne kontam opsjednutost svime u toj zemlji... nevezano koja je zemlja uopste, isto bi te pitao i da pises o Svedskoj ili Zanzibaru. Veoma slican stil kao i onaj drugi lik koji samo pise o Iranu. Otkud vam volja za tim fakat? Vise pises o Turskoj nego sama Turska... interesuje me zasto?
Ma ljetovao sigurno u Alanji par puta preko Centrotransa pa se ufurao da je turčin. Posebni su to fenomeni i on i onaj teheranac. Za stručnog istraživanja, rekao bih.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#34068 Re: Republika Turska

Post by patriot_bih »

Piaty wrote: 29/06/2022 17:12
patriot_bih wrote: 29/06/2022 15:43 Šteta što Bošnjaci nemaju nikakve koristi od Turskog uspona.
Ne kontam.

Šteta što Bošnjaci nemaju korist od belgijanskog uspona.

Hoću reći, kakve bi mi trebali imati korist od toga i zašto bi mi imali korist od nekakvog turskog uspona? Možda budu snimili više serija za Hayat tv.

Bošnjaci imaju korist od:

1. američkog uspona
2. ukrajinskog uspona
3. britanskog uspona
4. njemačkog uspona

Nema petog, to je to.
Mnoge su poveznice BiH sa Turskom. Tamo živi 200k - 2 mil ljudi porijeklom iz BiH.
Turska je najjača regionalna sila na Balkanu sa tendencijom jačanja.

Trebamo puno bolje geopolitičke odnose sa njima imati.
Sve te zemlje što si nabrojao bolje sarađuju sa Turskom nego BiH, čak i Srbija.
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#34069 Re: Republika Turska

Post by lacrima »

Piaty wrote: 29/06/2022 17:12
Ne kontam.

Šteta što Bošnjaci nemaju korist od belgijanskog uspona.

Hoću reći, kakve bi mi trebali imati korist od toga i zašto bi mi imali korist od nekakvog turskog uspona? Možda budu snimili više serija za Hayat tv.

Bošnjaci imaju korist od:

1. američkog uspona
2. ukrajinskog uspona
3. britanskog uspona
4. njemačkog uspona

Nema petog, to je to.
patriot_bih wrote: 30/06/2022 15:49 Mnoge su poveznice BiH sa Turskom.
Tacno.
patriot_bih wrote: 30/06/2022 15:49 Tamo živi 200k - 2 mil ljudi porijeklom iz BiH.
Donekle tacno. 95% su potomci ljudi koji su otisli iz BiH prije vise od 100 godina, od toga 99% se ne zna ni pozdraviti na bosanskom, niti su ikad bili u BiH. U jednom Becu zivi vise nasih ljudi koji znaju bosanski i dolaze redovno u BiH nego u komplet Turskoj.
patriot_bih wrote: 30/06/2022 15:49 Turska je najjača regionalna sila na Balkanu sa tendencijom jačanja.
Najjaca sila na Balkanu kao i bilo gdje drugo na svijetu su SAD.
patriot_bih wrote: 30/06/2022 15:49 Trebamo puno bolje geopolitičke odnose sa njima imati.
Sve te zemlje što si nabrojao bolje sarađuju sa Turskom nego BiH, čak i Srbija.
Trebamo, slazem se. Ali nije do nas, cini mi se da oni nemaju neke koristi, zato i saradjuju sa ovim gore nabrojanim vise nego s nama.
:run:

Sve u svemu: SAD, UK, Austrija, Njemacka. Nekad tamo poslije nabrojanih i Turska sto da ne, ali nikako da nam bude vodilja ili uzor u bilo cemu.
Piaty
Posts: 5675
Joined: 01/12/2020 00:58

#34070 Re: Republika Turska

Post by Piaty »

patriot_bih wrote: 30/06/2022 15:49
Piaty wrote: 29/06/2022 17:12

Ne kontam.

Šteta što Bošnjaci nemaju korist od belgijanskog uspona.

Hoću reći, kakve bi mi trebali imati korist od toga i zašto bi mi imali korist od nekakvog turskog uspona? Možda budu snimili više serija za Hayat tv.

Bošnjaci imaju korist od:

1. američkog uspona
2. ukrajinskog uspona
3. britanskog uspona
4. njemačkog uspona

Nema petog, to je to.
Mnoge su poveznice BiH sa Turskom. Tamo živi 200k - 2 mil ljudi porijeklom iz BiH.
Turska je najjača regionalna sila na Balkanu sa tendencijom jačanja.

Trebamo puno bolje geopolitičke odnose sa njima imati.
Sve te zemlje što si nabrojao bolje sarađuju sa Turskom nego BiH, čak i Srbija.
Slabe su te poveznice. Jace su nam poveznice sa Svedskom. Pa covjece, u Svedskoj smo mogli saznati o bosnjackim politicarima koji zive i rade u toj zemlji. O Njemackoj da ne pricam. Znaci, tu su konkretne poveznice, kroz neko djelovanje i organiziranje.

Ja ne znam nijednog poznatog Bosnjaka u Turskoj. Ne mora biti neki bosanski/bosnjacki glas u Turakoj, nego ne znam nikoga opcenito. Znam da je brat od Emine Jahovic igrao za reprezentaciju ali i on se zvao Turkcan ili Turkcanoglu. Znaci, sa Bosnjastvom je i on imao veze kao sto ima sa Eskimima.
Last edited by Piaty on 30/06/2022 17:47, edited 1 time in total.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#34071 Re: Republika Turska

Post by patriot_bih »

Ja nisam turkofil nego samo realista.
Jednako su glupi stavovi i bh turkofila koji slijepo vole Tursku bez objektivnih razloga, a i onih koji su "razočarani" Turskom pa sad umanjuju značaj Turske.

Turska se projicira da bude među top 10 ekonomija svijeta.

Imamo poveznice kakve takve sa njima. Moramo tražiti pristup turskom tržištu našim privrednicima, moramo lobirati da Turska snažnije podrži naš NATO put... Ima puno prilika za popravljanje saradnje, ali malo se radi na tome.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#34072 Re: Republika Turska

Post by Sanjarko »

BJ se rukova neki dan na samitu NATO sa RTE, znaci saradzuje VB s TR, nevidim sto ne bi i mi, a za ostalo vazi ona uzdaj se u se i u svoje kljuse/ruke
User avatar
xoklix
Posts: 2408
Joined: 16/01/2018 16:07

#34073 Re: Republika Turska

Post by xoklix »

Point. wrote: 30/06/2022 06:59
Hendrix wrote: 30/06/2022 02:03 HarTar jesi ti rodom iz Turske? Ne kontam opsjednutost svime u toj zemlji... nevezano koja je zemlja uopste, isto bi te pitao i da pises o Svedskoj ili Zanzibaru. Veoma slican stil kao i onaj drugi lik koji samo pise o Iranu. Otkud vam volja za tim fakat? Vise pises o Turskoj nego sama Turska... interesuje me zasto?
Ma ljetovao sigurno u Alanji par puta preko Centrotransa pa se ufurao da je turčin. Posebni su to fenomeni i on i onaj teheranac. Za stručnog istraživanja, rekao bih.
A šta ćemo sa Kikijem? :D
Piaty
Posts: 5675
Joined: 01/12/2020 00:58

#34074 Re: Republika Turska

Post by Piaty »

patriot_bih wrote: 30/06/2022 16:37Ja nisam turkofil nego samo realista.
Jednako su glupi stavovi i bh turkofila koji slijepo vole Tursku bez objektivnih razloga, a i onih koji su "razočarani" Turskom pa sad umanjuju značaj Turske.
Pa nemam ja sta biti razocaran. Covjek se razocara u nrkoga od koga nesto ocekuje a taj neko to ne ispuni.

Ne znam na osnovu cega je neko ocekivao nesto od Turske. Na osnovu baklave? Stvarno ne znam.
O.k mozda taj neko ne zna povijest ali mene je zapravo vise strah kada se tamo nesto prica o Bosni nego sto nesto ocekujem.
Pogle kronologiju dogadjaja jos od Bilecanske bitke i pada Bosne pa sve do danas.
Pa da ima bar jedna stvar da je ok, al je neces naci da jebes mater...
O vezama Srbije i Turaka ne moramo govoriti ali eto i tih devedesetih se onaj Demirel vise druzio sa Franjom. Cini mi se da je to Franji bio i najbolji jaran od drzavnika.
Ali meni je to o.k, pa svako ima pravo da voli koga hoce.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#34075 Re: Republika Turska

Post by @mba »

patriot_bih wrote: 30/06/2022 16:37 Ja nisam turkofil nego samo realista.
Jednako su glupi stavovi i bh turkofila koji slijepo vole Tursku bez objektivnih razloga, a i onih koji su "razočarani" Turskom pa sad umanjuju značaj Turske.

Turska se projicira da bude među top 10 ekonomija svijeta.

Imamo poveznice kakve takve sa njima. Moramo tražiti pristup turskom tržištu našim privrednicima, moramo lobirati da Turska snažnije podrži naš NATO put... Ima puno prilika za popravljanje saradnje, ali malo se radi na tome.


kad bi nase „sadaklije“ od politicara znali kako se to radi, ali nazalost ne znaju!
Post Reply