Republika Turska

Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#30976 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

aerodinamika wrote: 03/08/2021 12:23
Hakiz wrote: 02/08/2021 14:27

Pa, i ne treba im. Neka oni razvijaju dronove, šta će im kanaderi. Neće požar izbiti...
jel vas dvojica vodite neku drzavu ili ste makar p'redsjednici mjesne zajednice? ozbiljn o pitam jer ne vidim odakle smjelost da se komentarise nesto o cemu se nema znanja...
Tursku vode vrhunski strucnjaci, na svim poljima koji su od jedne propaloe zemlje stvorili zemljuu koja je medu 12-15 ekonomija svijeta, turska posjeduje najveci broj transportnih kamiona u evropi, najvece proizvodne pogone tj industrijske zone koji se prostiru kilometrima i kilometrima, i to su stvorili jer znaju kako se uprabvlja parom
Turska nema istina kanadera ALI Turska svake godine IZNAJMI dva ili tri kanadera, cak ti u tom tekstu pise cijena
tri aviona od Rusije za 1.3 milijuna lira (130 tisuća eura) dnevno.

Turske vlasti sklope ugovor u martu-aprilu za ljetnu sezonu i ti avioni borave u u Turskoj SA POSADOM od juna od septembra kada je i najveca opasnost od izbijanja pozara,
kakanderi su najnerentabilnije letjelice (odrzavanje, posada itd), puno je rentabilnije platiti najam,
ovo sto se sad desilo je bilo nepredvidljivo, i desava se jednom u 100 godina, ali je brzo unajmljeno jos aviona i helikoptera koji su ili ce vrlo brzo biti u akciji :thumbup:

Turska razvija dron koji ce imati specijalne senzore za detekciju vatre tako da ce se u buducnosti ovakve sabotaze sasjeci u korijenu, naravno,uvijek postoji faktor nepredvidljivosti kao sto je slucaj sa djecom koja su paleci knjige u izazvala veliki pozar u Marmarisu, ali ce se i tome stati u kraj, Turska je velika i mocna zemlja koju vode ljudi kojima zanimanje nije da sjede pred lokalnim granapom i palamude "trebalo je vako, trebalo je nako..." ljudi rade konkretne stvari
Koliko se dobija za ovakve upise, da se i ja prijavim i kome se ode po posao, atašeu za kulturu u ambasadu ili negdje drugo?
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#30977 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

AleksoMKD wrote: 03/08/2021 13:01 Bolje organizivano nego kod nas.

Makedonija ima 3 Air-tractora za gasenje pozara ali ne lete jer nisu servisirani. Nikako da prodje tender.

Normalno ima 5 - 6 pozara momentalno.
Hrvatska, ima stanovnika kao opština Beyoglu pa ima svoj kanader. I ne kuka da joj je nerentabilan. A nije ni blizu 12-15. ekonomije svijeta :wink:

Ali, nema dron :lol:

A i šta će joj kada je u NATO. Kao i Turska :wink:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#30978 Re: Republika Turska

Post by AleksoMKD »

Hakiz wrote: 03/08/2021 14:46 Hrvatska, ima stanovnika kao opština Beyoglu pa ima svoj kanader. I ne kuka da joj je nerentabilan. A nije ni blizu 12-15. ekonomije svijeta :wink:

Ali, nema dron :lol:

A i šta će joj kada je u NATO. Kao i Turska :wink:
Ma bar ima aviona na raspolaganju.

Mi (NATO clanica) imamo avione koji ne lete jer nisu servisirani a vojni helikopteri ne lete nocu. Bukvalno su jucer vatrogasci sa kamijonima starim 30 - 40 godina i lokalni stanovnici sa traktorima i lopatama spasili grad Kochani na istoku Makedonije.

Danas Zaev molio Srbiju i Bugarski za pomoc. Srbija sutra salje par helikoptera za gasenje pozara.

A evo prioriteti vlade:

Image
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#30979 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

Tako je to.

Kada nema problema ne misli se šta ako ih bude, troši se na luksuz, reklamu, pokazivanje mišića itd.

A kada se dogodi neka frka, onda pomagajte ljudi, nemamo, jadni mi.

https://www.youtube.com/watch?v=dgwjPcwZqGQ
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3194
Joined: 28/01/2012 11:38

#30980 Re: Republika Turska

Post by kamberovica polje »

aerodinamika wrote: 03/08/2021 12:23
Hakiz wrote: 02/08/2021 14:27

Pa, i ne treba im. Neka oni razvijaju dronove, šta će im kanaderi. Neće požar izbiti...
jel vas dvojica vodite neku drzavu ili ste makar p'redsjednici mjesne zajednice? ozbiljn o pitam jer ne vidim odakle smjelost da se komentarise nesto o cemu se nema znanja...
Tursku vode vrhunski strucnjaci, na svim poljima koji su od jedne propaloe zemlje stvorili zemljuu koja je medu 12-15 ekonomija svijeta, turska posjeduje najveci broj transportnih kamiona u evropi, najvece proizvodne pogone tj industrijske zone koji se prostiru kilometrima i kilometrima, i to su stvorili jer znaju kako se uprabvlja parom
Turska nema istina kanadera ALI Turska svake godine IZNAJMI dva ili tri kanadera, cak ti u tom tekstu pise cijena
tri aviona od Rusije za 1.3 milijuna lira (130 tisuća eura) dnevno.

Turske vlasti sklope ugovor u martu-aprilu za ljetnu sezonu i ti avioni borave u u Turskoj SA POSADOM od juna od septembra kada je i najveca opasnost od izbijanja pozara,
kakanderi su najnerentabilnije letjelice (odrzavanje, posada itd), puno je rentabilnije platiti najam,
ovo sto se sad desilo je bilo nepredvidljivo, i desava se jednom u 100 godina, ali je brzo unajmljeno jos aviona i helikoptera koji su ili ce vrlo brzo biti u akciji :thumbup:

Turska razvija dron koji ce imati specijalne senzore za detekciju vatre tako da ce se u buducnosti ovakve sabotaze sasjeci u korijenu, naravno,uvijek postoji faktor nepredvidljivosti kao sto je slucaj sa djecom koja su paleci knjige u izazvala veliki pozar u Marmarisu, ali ce se i tome stati u kraj, Turska je velika i mocna zemlja koju vode ljudi kojima zanimanje nije da sjede pred lokalnim granapom i palamude "trebalo je vako, trebalo je nako..." ljudi rade konkretne stvari
Ne moram vodit ni mjesnu zajednicu, a da znam da se u sezoni požara ne iznajmljuju avioni ako nemaš u rezervi dovoljno za svoje potrebe, ali ko što kaže @Hakiz, jebo kanadere od njih se ne diže kurac nedojebanim drkadžijama i glupim biračima. Daj bajo moj haubica, tenkova i dronova da se pokaže da možeš, a onda kad krene gorit cvili ko pizda svima kako si u problemu.
Nego kolega, koliko dobiješ od babe sultana za ove verbalne proljeve?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#30981 Re: Republika Turska

Post by Haris.ba »

Makedonija ima tri air tractor aviona, a mi sadaku cekao od Hrvatske....

Pa da barem imamo dva na Jablanickom jezeru stacionirana....
Siguran sam da bi mogli olaksati da se vecina pozara ne siri.

Isto tako i Turska gledajuci obalu i vaznost turizma, nema opravdanja sto nema kanadere.
Mogu komotno po toj logici iznajmljivanja iznajmljivati i dronove i tenkove i sve sto prave za vojsku. Jer je ekonomski bacanje para sve to imati.
Lopez1981
Posts: 1014
Joined: 19/07/2016 22:27

#30982 Re: Republika Turska

Post by Lopez1981 »

Ma imaju Turci kanadere, godinama unazad gase pozare i po drugim drzavama sa njima. Ali u zadnje vrijeme su ih garazirali i ne ulazu u njih pa vise nisu operativni. Neke su i prodavali. Ocigledno su se odlucili za to rentanje.

Image
Image
Image
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#30983 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

Haris.ba wrote: 03/08/2021 19:34 Makedonija ima tri air tractor aviona, a mi sadaku cekao od Hrvatske....

Pa da barem imamo dva na Jablanickom jezeru stacionirana....
Siguran sam da bi mogli olaksati da se vecina pozara ne siri.

Isto tako i Turska gledajuci obalu i vaznost turizma, nema opravdanja sto nema kanadere.
Mogu komotno po toj logici iznajmljivanja iznajmljivati i dronove i tenkove i sve sto prave za vojsku. Jer je ekonomski bacanje para sve to imati.
Zato ja spomenuh NATO.

Članica su NATO, neka iznajme :wink:

A i ne moraju iznajmiti, valjda je pravilo da ako bilo ko napadne blo koju članicu NATO, sve skaču u pomoć. U teoriji barem :lol:
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#30984 Re: Republika Turska

Post by meridiyan »

aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#30985 Re: Republika Turska

Post by aerodinamika »

kamberovica polje wrote: 03/08/2021 19:26
Ne moram vodit ni mjesnu zajednicu, a da znam da se u sezoni požara ne iznajmljuju avioni ako nemaš u rezervi dovoljno za svoje potrebe, ali ko što kaže @Hakiz, jebo kanadere od njih se ne diže kurac nedojebanim drkadžijama i glupim biračima. Daj bajo moj haubica, tenkova i dronova da se pokaže da možeš, a onda kad krene gorit cvili ko pizda svima kako si u problemu.
Nego kolega, koliko dobiješ od babe sultana za ove verbalne proljeve?
turci su imali kanadere, medjutim vidjeli su da je ulaganje u kanadere prelijevanje iz praznog u suplje, glavni problem sa kanaderima jeste da se moraju uzimati originalni dijelovil-ukoliko zelis da dobijes atest i upotrebnu dozvolu od iste firme koja-pazi sad ovo-proizvodi i prodaje kanadere.
Fazon je u tome da ja npr proizv odim avion za gasenje pozara, ti ga posjedujes i ti moras uzimati sve od mene, stim da ja dolazim i pregledam avion i onda kako mi je cejf kazem-nisi ovo ugradio originalno, ne dam pecat
turci su jos prije desetak godina prestali da saraduju sa tim reketasima i avioni su letjeli neko vrijeme, unazad vise godina te avione su garazirali, uzeli papir i digitreon u ruke i izracunali
-iznajmljivanje aviona-toliko i toliko
-kupovina i odrzavanje aviona toliko i toliko-
na kraju podvukli crtu- sabrali, oduzeli i na kraju fizibiliti studije zakljucili da je DALEKO jeftinije iznajmiti avion od juna do septembra (kad su i najvece opasnosti od pozara) postojece avione dijelom isprodali u staro gvozde, dijelom garazirali
kad je zadnji put bio pozar u Turskoj?
ja ne pamtim...
kad ce ponovo biti pozar OVIH razmjera?
Vjerujem da nece u narednih sto godina
drugi problem je sto sad vjerovatno jedan dio neupucene javnosti vrsi pritisak da se kupe kanaderi.
Naravno njih ne interesuje koliko kosta odrzavanje kanadera.
Vjerujem i da je moguce da kompanije koje proizvode kanadere poticu-putem NVO-stvaranje histerije kako bi na kraju pazarile dobru paru.
Turska moze-ukoliko odluci razviti vrlo brzo i bolji i efikwasniji kanader u odnosu na kanadere koji postoje na trzistu (ako moze iran koji je pod sankcijama vjeruj da moze i turska-daleko bolje i brze), moze i kupiti, nije to problem, problem je njihova rentsabilnost, na kraju opet ce stajati u skladistu, skupljati prasinu- a odrzavanje, plate pilota idu za sta?
na kraju krajeva na tome su radili timovi ekonomskih eksperata i sigurno nije nesto sto mi mozemo uzimati za raspravljanje
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#30986 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

aerodinamika wrote: 06/08/2021 22:32
kamberovica polje wrote: 03/08/2021 19:26
Ne moram vodit ni mjesnu zajednicu, a da znam da se u sezoni požara ne iznajmljuju avioni ako nemaš u rezervi dovoljno za svoje potrebe, ali ko što kaže @Hakiz, jebo kanadere od njih se ne diže kurac nedojebanim drkadžijama i glupim biračima. Daj bajo moj haubica, tenkova i dronova da se pokaže da možeš, a onda kad krene gorit cvili ko pizda svima kako si u problemu.
Nego kolega, koliko dobiješ od babe sultana za ove verbalne proljeve?
turci su imali kanadere, medjutim vidjeli su da je ulaganje u kanadere prelijevanje iz praznog u suplje, glavni problem sa kanaderima jeste da se moraju uzimati originalni dijelovil-ukoliko zelis da dobijes atest i upotrebnu dozvolu od iste firme koja-pazi sad ovo-proizvodi i prodaje kanadere.
Fazon je u tome da ja npr proizv odim avion za gasenje pozara, ti ga posjedujes i ti moras uzimati sve od mene, stim da ja dolazim i pregledam avion i onda kako mi je cejf kazem-nisi ovo ugradio originalno, ne dam pecat
turci su jos prije desetak godina prestali da saraduju sa tim reketasima i avioni su letjeli neko vrijeme, unazad vise godina te avione su garazirali, uzeli papir i digitreon u ruke i izracunali
-iznajmljivanje aviona-toliko i toliko
-kupovina i odrzavanje aviona toliko i toliko-
na kraju podvukli crtu- sabrali, oduzeli i na kraju fizibiliti studije zakljucili da je DALEKO jeftinije iznajmiti avion od juna do septembra (kad su i najvece opasnosti od pozara) postojece avione dijelom isprodali u staro gvozde, dijelom garazirali
kad je zadnji put bio pozar u Turskoj?
ja ne pamtim...
kad ce ponovo biti pozar OVIH razmjera?
Vjerujem da nece u narednih sto godina
drugi problem je sto sad vjerovatno jedan dio neupucene javnosti vrsi pritisak da se kupe kanaderi.
Naravno njih ne interesuje koliko kosta odrzavanje kanadera.
Vjerujem i da je moguce da kompanije koje proizvode kanadere poticu-putem NVO-stvaranje histerije kako bi na kraju pazarile dobru paru.
Turska moze-ukoliko odluci razviti vrlo brzo i bolji i efikwasniji kanader u odnosu na kanadere koji postoje na trzistu (ako moze iran koji je pod sankcijama vjeruj da moze i turska-daleko bolje i brze), moze i kupiti, nije to problem, problem je njihova rentsabilnost, na kraju opet ce stajati u skladistu, skupljati prasinu- a odrzavanje, plate pilota idu za sta?
na kraju krajeva na tome su radili timovi ekonomskih eksperata i sigurno nije nesto sto mi mozemo uzimati za raspravljanje
Ne znam, nešto mi tu ne štima.

Naime, Turska, ako je vjerovati HarTaru i drugima na ovoj temi, ulaže ogroman novac da bude potpuno nezavisna od drugih kada je u pitanju odbrana itd. I kod tako potrošenog novca da sebi dozvole da zavise od drugih kada treba gasiti požar? A nezvisnost? Skuplje održavanje kanadera od nezavisnosti? Hajde, ako ih je skupo kupiti, a kofol imaju tehnologiju i znanje, prave svoje dronove itd, neka naprave svoj kanader. Svoj avion, dijelove za njega itd. Tada neće morati kupovati rezervne dijelove i održavanje od reketaša.

Ali, veći ponos je moljakati Rusiju i druge da im iznajme nego imati svoj. Samo neka je dronova, ostalo ko šljivi.

Hm...
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#30987 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

🇹🇷🇵🇰🔴MİLGEM korveta koju je Turska izgradila za pakistansku mornaricu je završena. Brod će biti porinut 15. avgusta 2021. godine.

•Gradit će se četiri korvete za Pakistan.
•Brod na slikama je prvi izgrađeni brod.
•2023 godine počet će služiti pakistanskoj mornarici. Počela je izgradnja ostale tri MİLGEM korvete.
•Pakistan će Turskoj platiti više od milijardu dolara za četiri korvete.


ImageImageImage
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#30988 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Počela je proizvodnja cijevi za transport prirodnog plina otkrivenog u Crnom moru do Turske.
2022. uspostavit će secjevovod od 169 kilometara do Crnog mora. Ova linija će prenositi crnomorski gas do turskih potrošača..

aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#30989 Re: Republika Turska

Post by aerodinamika »

salik79 wrote: 02/08/2021 14:39
Bobi wrote: 02/08/2021 14:38

Oni su još gori, mislim da su i oni tankosava s tim firefighting avionima, isto sranje drugo pakovanje.
Fol je sto se ni ponudili nisu, a ovi njima gasili vatru...
Cavusoglu said two planes being hired from Israel were expected to arrive on Friday. Poland had offered to send a military Black Hawk helicopter and 14 crew members, while Turkey and the United States were discussing an offer for two military Chinook helicopters, he added.
Cavusoglu je sredinom prosle sedmice izjavio da u Petakocekuje dolazak dva iznajmljena aviona iz Izraela koji e pomoci u borbi sa vatrenom stihijom.
Izrael je prije toga ponudio pomoc Turskoj, Turska je odgovorila da im pomoc, u tom trenutku nije potrebna.
Turkish officials have told Israel that they have the situation under control and do not need help at this time, according to the Foreign Ministry.

“Israel can offer its help on extinguishing the flames if it becomes relevant,” the ministry tells The Times of Israel.
Na kraju su u akciju stupili privatne inicijative i uz podrsku ministarstava vanjskih poslova izraela i Turske obezbijedili iznajmljivanje tri aviona za gasenje pozara od strane jedne izraelske firme.
Israel in Turkey
@IsraelinTurkey
·
6th arm
With the joint venture of Burak Altay, owner of ODAŞ Energy from Turkey and Nimrod Arad, owner of Arad Holding from Israel, three firefighting aircraft leased from #Israeli Chimnir company set off from Israel with their 7 crews. #IsraelwithTurkey #OrmanYanginlari
Image
Arrival organization of planes that will participate in the work in Milas from Israel to Turkey
@MFATurkey

@IsraelMFA

@IsraelinTurkey

@IsraelIstanbul
It is carried out with the joint coordination of #IsraelwithTurkey #OrmanYanginlari

Poljoprivredni avioni na koje se montiraju tankeri sa vodom kojom se gasi vatra iz zraka
Israel in Istanbul
@IsraelIstanbul
·
7th Jul
The planes and crew from Israel continue to contribute to the firefighting efforts in Turkey for the second day.

In order to support the public in the areas where fire extinguishing and cooling works are carried out.
@IsraelinTurkey
and
@IsraelIstanbul
The delivery of water tankers and generators provided by the organization to local authorities in Muğla and Milas has been completed.
#IsraelwithTurkey
Image
Izrael je donirao vise mnekoliko vatrogasnih cisterni za vodu+dodatnu pratecu opreamu (zavrtaljke, slaufe itd) opstinama pogodenim velikim pozarima
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#30990 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Zemlje za koje se očekuje da će biti najveće svjetske ekonomije 2030. godine:
1 - Kina: 64,2 triliona dolara
2 - Indija: 46,3 triliona dolara
3 - SAD: 31 triliona dolara
4 - Indonezija: 10,1 triliona dolara
5 - Turska: 9,1 triliona dolara


Image
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#30991 Re: Republika Turska

Post by MorningStar »

HarTar wrote: 15/08/2021 14:39 Zemlje za koje se očekuje da će biti najveće svjetske ekonomije 2030. godine:
1 - Kina: 64,2 triliona dolara
2 - Indija: 46,3 triliona dolara
3 - SAD: 31 triliona dolara
4 - Indonezija: 10,1 triliona dolara
5 - Turska: 9,1 triliona dolara


Image
:lol: znaci za 9 godina turska ce da poveca gdp 12 puta - wow nevidjeno do sada... Rast od 130% godisnje :lol: :lol: :lol:

Mozda malo realniji graf
Image

Al ko ce ga znat - mozda turska i ostvari godisnji rast od 130% :lol:
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#30992 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

MorningStar wrote: 15/08/2021 14:47
HarTar wrote: 15/08/2021 14:39 Zemlje za koje se očekuje da će biti najveće svjetske ekonomije 2030. godine:
1 - Kina: 64,2 triliona dolara
2 - Indija: 46,3 triliona dolara
3 - SAD: 31 triliona dolara
4 - Indonezija: 10,1 triliona dolara
5 - Turska: 9,1 triliona dolara


Image
:lol: znaci za 9 godina turska ce da poveca gdp 12 puta - wow nevidjeno do sada... Rast od 130% godisnje :lol: :lol: :lol:

Mozda malo realniji graf
Image

Al ko ce ga znat - mozda turska i ostvari godisnji rast od 130% :lol:
Znaš kako kažu, psi laju, a karavane prolaze... Živi bili pa vidjeli, a do tada samo opušteno ;)
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#30993 Re: Republika Turska

Post by MorningStar »

HarTar wrote: 15/08/2021 14:52
MorningStar wrote: 15/08/2021 14:47

:lol: znaci za 9 godina turska ce da poveca gdp 12 puta - wow nevidjeno do sada... Rast od 130% godisnje :lol: :lol: :lol:

Mozda malo realniji graf
Image

Al ko ce ga znat - mozda turska i ostvari godisnji rast od 130% :lol:
Znaš kako kažu, psi laju, a karavane prolaze... Živi bili pa vidjeli, a do tada samo opušteno ;)
Tako je :lol:
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#30994 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

:|
MorningStar wrote: 15/08/2021 14:53
HarTar wrote: 15/08/2021 14:52

Znaš kako kažu, psi laju, a karavane prolaze... Živi bili pa vidjeli, a do tada samo opušteno ;)
Tako je :lol:
Hehe, ove godine su već u 8 mjesecu premašili izvoz od 200 milijardi Dolara, uprkos vremenskim neprilikama poplavama i požarima. Malo koja država na svijetu bi podnijela tako velike nedaće u tako kratkom vremenu, da ne kažem da su ih istovremeno zadesili i požari i poplave, a država ipak ide naprijed i samo se ljudski životi ne mogu vratiti, nažalost. Nego šta ima na forumu? Nemam vremena za učestalije posjete :mrgreen:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#30995 Re: Republika Turska

Post by MorningStar »

HarTar wrote: 15/08/2021 14:58 :|
MorningStar wrote: 15/08/2021 14:53

Tako je :lol:
Hehe, ove godine su već u 8 mjesecu premašili izvoz od 200 milijardi Dolara, uprkos vremenskim neprilikama poplavama i požarima. Malo koja država na svijetu bi podnijela tako velike nedaće u tako kratkom vremenu, da ne kažem da su ih istovremeno zadesili i požari i poplave, a država ipak ide naprijed i samo se ljudski životi ne mogu vratiti, nažalost. Nego šta ima na forumu? Nemam vremena za učestalije posjete :mrgreen:
Dobro hari sve stoji al smanji malo ribu oko tih 130% rast gdp a godisnje :lol:

Nista posebno business as usual cak sam u koaliciji sa iran ovaj salikom protiv dusmana na nekim temama :lol:
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#30996 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

MorningStar wrote: 15/08/2021 15:00
HarTar wrote: 15/08/2021 14:58 :|

Hehe, ove godine su već u 8 mjesecu premašili izvoz od 200 milijardi Dolara, uprkos vremenskim neprilikama poplavama i požarima. Malo koja država na svijetu bi podnijela tako velike nedaće u tako kratkom vremenu, da ne kažem da su ih istovremeno zadesili i požari i poplave, a država ipak ide naprijed i samo se ljudski životi ne mogu vratiti, nažalost. Nego šta ima na forumu? Nemam vremena za učestalije posjete :mrgreen:
Dobro hari sve stoji al smanji malo ribu oko tih 130% rast gdp a godisnje :lol:

Nista posebno business as usual cak sam u koaliciji sa iran ovaj salikom protiv dusmana na nekim temama :lol:
U pravu si, treba malo smanjiti doživlja. Nego, maHsuz mi poselami Salku. Čujemo se neki drugi put :bih:
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#30997 Re: Republika Turska

Post by Sanjarko »

USA ~450 m x ~50.000$ = ?, Kina ~1 b x ~10-15 k $ = ?, ko ce imat veci GDP te 2100 godine.
User avatar
Mujkic
Posts: 63
Joined: 05/05/2021 19:45

#30998 Re: Republika Turska

Post by Mujkic »

Sanjarko wrote: 15/08/2021 19:26 USA ~450 m x ~50.000$ = ?, Kina ~1 b x ~10-15 k $ = ?, ko ce imat veci GDP te 2100 godine.
BIH :D .
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#30999 Re: Republika Turska

Post by @mba »

Erdogan otvorio 26 novih fabrika: Turska će godinu zaključiti s pokazateljima i boljim od predviđenih

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan kazao je kako vjeruje da će ekonomija te zemlje 2021. godinu zaključiti s pokazateljima i boljim od predviđenih, javlja Anadolu Agency (AA).

Erdogan je u obraćanju na ceremoniji otvorenja 26 novih fabrika i postrojenja u industrijskoj zoni u Ankari, kazao kako su vlasti, uprkos svim poteškoćama, među kojima su pandemija, požari i poplave, nastavile ulagati napore u poboljšanje blagostanja.


Istakao je kako posebne napore ulažu kada su u pitanju investicije, zapošljavanje, proizvodnja i izvoz.

Prema njegovim riječima, pored toga što je otvoreno 26 novih fabrika, u funkciju su stavljeni džamija kapaciteta 2.500 vjernika, postrojenje za prečišćavanje, testni centar, laboratorija za analizu okoliša i energetski vodovi.

Erdogan je ukazao na zajedničku karakteristiku otvorenih postrojenja.

“Sve ove fabrike su investicije dovršile u vrijeme pandemije i počele s radom. Dok u cijelom svijetu traje neizvjesnost, dolazi do kašnjenja u lancima isporuke, u mnogim zemljama je gotovo stala trgovina, turski poslovni svijet je ubrzao aktivnosti”, rekao je Erdogan.

Zahvalio je svim poduzetnicima na ukazanom povjerenju. Dodao je kako su nova proizvodna postrojenja ne samo pokazatelj snage i potencijala zemlje, već i najbolji odgovor onima koji su pozivali na pesimizam.

Istakao je kako Turska svaki dan povećava uspjeh na polju ekonomije, proizvodnje, poljoprivrede i trgovine.

Erdogan je kazao kako je otvorenjem fabrika za koje je izdvojeno 1,6 milijardi lira, (oko 160,18 miliona eura), u vrijeme pandemije otvoreno 1.670 radnih mjesta.

Dodao je kako su podrškom u izazovnim vremenima pokazali da su uvijek uz investitore te da je većina danas otvorenih proizvodnih jedinica iskoristila mogućnosti i podršku poticaja koje je dala država.

Podrška je pružena i kada je u pitanju infrastruktura, postrojenja za pročišćavanje, sektor usluga, električne i plinske instalacije te niz drugih mogućnosti kako bi se firme mogle fokusirati na rad, proizvodnju i razvijanje novih projekata.

“Ova zona, koja je prije 16 godina bila neplodna površina, zahvaljujući koracima koje smo poduzeli, postala je primjer prozivodnog centra koji se prostire na oko 11 miliona kvadratnih metara i sastoji od 111 kompanija na jednom mjestu”, rekao je Erdogan.

Prema njegovim riječima, riječ je o fabrikama koje će proizvoditi u sektorima odbrambene industrije, automobilske industrije, elektronike, zdravstva, energetike…

Osvrnuo se na uspjehe koje je Turska ostvarila kada su u pitanju ekonomija, politika, demokratija i diplomatija.

“U 2020. godini, kada je svjetska ekonomija smanjena za tri posto, globalna trgovina smanjena za blizu deset posto, mi smo ostvarili rast od 1,8 posto. Time smo zauzeli drugo mjesto među zemljama G20 grupe. U prvom kvartalu 2021. ostvarili smo rast od sedam posto. Nadam se da ćemo i drugi kvartal zatvoriti značajnim rastom. Posebno lijepe vijesti stižu iz industrijske proizvodnje”, rekao je Erdogan.

Dodao je kako je u tom sektoru do juna na bazi kvartala ostvareno povećanje od 41 posto, a na godišnjem nivou za 24 posto.

Osvrnuo se i na rekord u prvoj polovini godine kada je u pitanju izvoz.

Prema njegovim riječima, izvoz u julu je povećan za 10 posto i iznosio je 16,4 milijardi dolara.

Izvoz u periodu januar-juli, u odnosu na isti period prošle godine povećan je za 35 posto i iznosio je 121,4 milijardi dolara, dok je odnos izvoza prema uvozu u periodu januar- juli, povećan za 5,6 poena u odnosu na prošlu godinu i iznosi 82,7 posto.

Dodao je kako ove brojke pokazuju na transformaciji ekonomije koja je svakim danom sve veća.

“Ovoj promjeni, s aspekta budućnosti naše zemlje, pridajemo važnost najmanje koliko i uspjesima ostvarenim na polju odbrambene industrije. Turska ne samo da razbija okove koji su joj stavljeni na noge, nego se i izdiže u novi rang u svijetu kada su u pitanju proizvodnja i izvoz”, rekao je Erdogan.


Na ceremoniji je kazao i kako vjeruje da će ekonomija Turske 2021. godinu zaključiti s pokazateljima i boljim od predviđenih.


Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#31000 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 15/08/2021 14:52
MorningStar wrote: 15/08/2021 14:47

:lol: znaci za 9 godina turska ce da poveca gdp 12 puta - wow nevidjeno do sada... Rast od 130% godisnje :lol: :lol: :lol:

Mozda malo realniji graf
Image

Al ko ce ga znat - mozda turska i ostvari godisnji rast od 130% :lol:
Znaš kako kažu, psi laju, a karavane prolaze... Živi bili pa vidjeli, a do tada samo opušteno ;)
Niko ne može imati rast veći od oko 10%, a i toliki rast je već čudo. A ti kažeš da sačekamo pa vidimo 130%

Ako se to desi, ma neka rastu 20% godišnje, sve što se o ekonomiji zna moraće se preispitati, svi udžbenicci ponovo pisati, svi profesori dobiti otkaze jer pojma nemaju.

Turska, ipak, nije tolika sila.
Post Reply