Republika Turska

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#26 Re: Republika Turska

Post by madner »

The 51st State wrote:
madner wrote:Okupatori koji su nas u crno zavili.

No to nije dnevnopoliticka tema, u zadnjih 5 godina Turska vanjska politika je bila niz vezanih promasaja.
smijesan kontekst u smislu da je bosna okupirana povazdan bila, ali eto samo se o turke cesemo :D
Turci su nas najvise sjebali i to u relativno kratkom roku. Bosna, kao i Srbija je oko 1830 imala svoje nacionalno budzenje, no za razliku od Srbije strane sile su Turcima dozovolile da uguse isti.
Svi problemi danasnjice se temelje na tom gusenju, od banalnih kao sto je Hercegovina u imenu, do ozbiljnih kao sto je uticaj vjere. Da nisu doslovno istrijebili napredni dio drustva, nacionalni identitet bi bio stvoren prije Hrvatskog.

Do 1800 se ne moze reci da je Turska imperija imala posebno negativan uticaj za Bosnu, no period do 1878 je najcrnji dio historije, daleko gori od kraljevine.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#27 Re: Republika Turska

Post by sinuhe »

Veliš period reforme OC, Tanzimat, platila glavom begovska krema. :-)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#28 Re: Republika Turska

Post by madner »

Ne samo begovska, samo krema. Dio ubijen, dio raseljen, dio kupljen za sitne titule.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#29 Re: Republika Turska

Post by sinuhe »

Grdne li muke za begovat.
The reforms sought to grant emancipation to non-Muslim subjects of the Empire and to integrate non-Turks more thoroughly into Ottoman society by enhancing their civil liberties and granting them equality throughout the Empire.
the decriminalization of homosexuality (1858)
the establishment of the Ministry of Healthcare (Tıbbiye Nezareti, 1850);
guarantees to ensure the Ottoman subjects perfect security for their lives, honour, and property (1839, see Edict of Gülhane below for details);
the establishment of the first modern universities (darülfünun, 1848), academies (1848) and teacher schools (darülmuallimin, 1848);
Ali sreca pa se ostvario san Husein-kapetana.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#30 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

madner,

tacno, ali kao sto znas stap ima dva kraja, turci su udarali svojim sto im se moglo, boli ih vladali, no sta su lokalci radili, vrlo malo osim ad hoc napora kada su priviligije bile ugrozene.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#31 Re: Republika Turska

Post by madner »

Pa ne mozes trcati prije nego sto naucis hodati.
Sve je to objektivno normalno, jedni bi da vladaju, drugi bi da naprave drzavu. Jaci rasturi slabijeg, no kada si slabiji kod do dana danasnjeg ima negativne posljedice od tog rasturanja, ne mozes imati pozitivan stav o tome. Ili je to cisti mazohizam.

Neka ste nas prebili, neka nemamo nacionalnu drzavu 200 godina, kome to treba. :D

Sinuhe, ne lupetaj ziv bio.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#32 Re: Republika Turska

Post by prog321 »

madner wrote: Do 1800 se ne moze reci da je Turska imperija imala posebno negativan uticaj za Bosnu, no period do 1878 je najcrnji dio historije, daleko gori od kraljevine.
Ughh,, odvadi malo.
Malo vise.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#33 Re: Republika Turska

Post by sinuhe »

200 godina je sasvim dovoljno da se ovaj ili onaj ostvari na svakakav način.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#34 Re: Republika Turska

Post by Cherry-Cherry »

Bila sam u Turskoj i ne sviđa mi se. Puno sam očekivala i razočarala se. Ljudi su jako pogani, prljavi, nekulturni i divlji.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#35 Re: Republika Turska

Post by prog321 »

Ti da si se razocarala/ao ?
To je tesko povjerovati. Prije ce biti da si nabacila jos koju. :-D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#36 Re: Republika Turska

Post by madner »

prog321 wrote:
madner wrote: Do 1800 se ne moze reci da je Turska imperija imala posebno negativan uticaj za Bosnu, no period do 1878 je najcrnji dio historije, daleko gori od kraljevine.
Ughh,, odvadi malo.
Malo vise.
Jos jedno poslovicno lupetalo.
Neznanje nije kazneno djelo, no ne znaci da se treba njime diciti.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#37 Re: Republika Turska

Post by sinuhe »

Zamisli kad kona iz evropskog Jerusalema ode u Tursku
http://www.klix.ba/vijesti/bih/copor-pa ... /150323117
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#38 Re: Republika Turska

Post by prog321 »

Ti poredis administrativnu reorganizaciju Turske u 19 stoljecu sa agrarnom reformom i deportacijom Bosnjaka za vrijeme Kraljevine ?
Gdje je onaj smajli sto udara glavom od zid ?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#39 Re: Republika Turska

Post by madner »

Vidim znas jako puno o tematici.

De nam napisi obje recenice koje si naucio.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#40 Re: Republika Turska

Post by prog321 »

Rezis na svakoga bez razloga. Najbolje ne obracati ti se.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#41 Re: Republika Turska

Post by madner »

Kada vidim koliko malo znas, a donosis zakljucke, naravno da nemam visok prag tolerancije.

Demonstrirat cu ti neznanje:
Sta su Turci uradili kako bi sprijecili ponavljanje pobune? :roll:
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#42 Re: Republika Turska

Post by GeeTnT »

Cherry-Cherry wrote:Bila sam u Turskoj i ne sviđa mi se. Puno sam očekivala i razočarala se. Ljudi su jako pogani, prljavi, nekulturni i divlji.
Pogani? Mora da si bila u Edirne jer tamo ima zbilja poganih Bugara koji se prodaju za turke..

Prljavi? Rekoh vec da duz granice sa Bugarskom naci ces svega...za turke ne bih rekao, mozda oni ciparski ali iz Tr...jok.

Nekulturni? HA? Pa sad razmisljam da li si ti svoje epitete ovde poredala ili si ih prepoznala gledajuci turske serije.

Divlji? Ha? Pa jbt...zar ima divljih.

Sreco, nisi ti vidjela Tursku ni preko turistickih kataloga, a kamoli bila. U Instambul svake minute slijece po jedan avion iz razlicitih pravaca cijelog svijeta...milioni ljudi svakog mjeseca obidju Tursku i vracaju se i vracaju se...i vracaju se...

...jedino tebi su pogani, prljavi, nekulturni i divlji....jos uz to i "brkati" :lol: :lol:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#43 Re: Republika Turska

Post by prog321 »

madner wrote: Sta su Turci uradili kako bi sprijecili ponavljanje pobune? :roll:
Vec si gore rekao sta su uradili.
I nemoj svaki komentar shvatati kao napad na tebe. Jebemu, mozemo diskutovati bez da pljujemo u lice jedni drugima.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#44 Re: Republika Turska

Post by Cherry-Cherry »

GeeTnT wrote:
Cherry-Cherry wrote:Bila sam u Turskoj i ne sviđa mi se. Puno sam očekivala i razočarala se. Ljudi su jako pogani, prljavi, nekulturni i divlji.
Pogani? Mora da si bila u Edirne jer tamo ima zbilja poganih Bugara koji se prodaju za turke..

Prljavi? Rekoh vec da duz granice sa Bugarskom naci ces svega...za turke ne bih rekao, mozda oni ciparski ali iz Tr...jok.

Nekulturni? HA? Pa sad razmisljam da li si ti svoje epitete ovde poredala ili si ih prepoznala gledajuci turske serije.

Divlji? Ha? Pa jbt...zar ima divljih.

Sreco, nisi ti vidjela Tursku ni preko turistickih kataloga, a kamoli bila. U Instambul svake minute slijece po jedan avion iz razlicitih pravaca cijelog svijeta...milioni ljudi svakog mjeseca obidju Tursku i vracaju se i vracaju se...i vracaju se...

...jedino tebi su pogani, prljavi, nekulturni i divlji....jos uz to i "brkati" :lol: :lol:
Zar je tako teško podnijeti činjenicu, da se tvoja draga druga domovina ne sviđa svima? :mrgreen:
Bila sam u Istanbulu, dakle nisu Bugari. ;-)
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#45 Re: Republika Turska

Post by GeeTnT »

Turska je prelijepa i steta sto nije moja domovina....
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#46 Re: Republika Turska

Post by @mba »

Cherry-Cherry wrote:
GeeTnT wrote:
Cherry-Cherry wrote:Bila sam u Turskoj i ne sviđa mi se. Puno sam očekivala i razočarala se. Ljudi su jako pogani, prljavi, nekulturni i divlji.
Pogani? Mora da si bila u Edirne jer tamo ima zbilja poganih Bugara koji se prodaju za turke..

Prljavi? Rekoh vec da duz granice sa Bugarskom naci ces svega...za turke ne bih rekao, mozda oni ciparski ali iz Tr...jok.

Nekulturni? HA? Pa sad razmisljam da li si ti svoje epitete ovde poredala ili si ih prepoznala gledajuci turske serije.

Divlji? Ha? Pa jbt...zar ima divljih.

Sreco, nisi ti vidjela Tursku ni preko turistickih kataloga, a kamoli bila. U Instambul svake minute slijece po jedan avion iz razlicitih pravaca cijelog svijeta...milioni ljudi svakog mjeseca obidju Tursku i vracaju se i vracaju se...i vracaju se...

...jedino tebi su pogani, prljavi, nekulturni i divlji....jos uz to i "brkati" :lol: :lol:
Zar je tako teško podnijeti činjenicu, da se tvoja draga druga domovina ne sviđa svima? :mrgreen:
Bila sam u Istanbulu, dakle nisu Bugari. ;-)


pa recimo ako godisnje preko 30 miliona ljudi posjeti tu zemlju mora da ih nest vuce tamo, i sada se nasla jedna (ko ce znati jeli kada i bila tamo) da pametuje kakvi su turci, prljavi ovaki onaki, prije da ti nisi makela dalje od hrvatske rivijere i nekog privatnog smjestaja, da ne nabrajam dalje kako i sta se jede po plazama! ;-)
pa hjad prosetaj se malo po bosni pa ces i kod nas naci prljavih koliko hoces, ali to ne znaci automatski da su svi prljavi, kontas?

ja sam svake godine tamo, osjecam se ko kod kuce!
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#47 Re: Republika Turska

Post by @mba »

GeeTnT wrote:Turska je prelijepa i steta sto nije moja domovina....

:thumbup:
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#48 Re: Republika Turska

Post by Cherry-Cherry »

@mba wrote:
pa recimo ako godisnje preko 30 miliona ljudi posjeti tu zemlju mora da ih nest vuce tamo, i sada se nasla jedna (ko ce znati jeli kada i bila tamo) da pametuje kakvi su turci, prljavi ovaki onaki, prije da ti nisi makela dalje od hrvatske rivijere i nekog privatnog smjestaja, da ne nabrajam dalje kako i sta se jede po plazama! ;-)
pa hjad prosetaj se malo po bosni pa ces i kod nas naci prljavih koliko hoces, ali to ne znaci automatski da su svi prljavi, kontas?

ja sam svake godine tamo, osjecam se ko kod kuce!
Makla sam mnogo dalje od Hrvatske, dosta sam putovala. Jednostavno, Istanbul mi se nije svidio i šta sad? Mora li se svima sviđati ono što se tebi sviđa? Stvar ukusa, prihvati to.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#49 Re: Republika Turska

Post by GeeTnT »

Trebala si napisat samo da ti se nije svidjeo...ali lupat one epitete moze samo ko ima unutrasnji prezir prema necemu.
itekako
Posts: 789
Joined: 21/12/2011 11:17

#50 Re: Republika Turska

Post by itekako »

dobra tema.

trebamo znati vise o svakom nasem okupatoru kako bi nas otpor u buducnosti prema slicnim teznjama bio dostojniji i adekvatniji.
Post Reply