Republika Turska

Post Reply
A_A_AKCIJA
Posts: 5826
Joined: 16/11/2009 02:54

#20351 Re: Republika Turska

Post by A_A_AKCIJA »

Eee, moj Kile, propaganda je ozbiljna stvar, a ne to što ti radiš. To se u narodu zove obično laganje.

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/907 ... atili.html

De se uozbilji, navratim svakih sto godina, a ti vazda skinutih gaća, lažeš vagonima...
User avatar
TAFKAP
Posts: 10270
Joined: 30/09/2011 07:49

#20352 Re: Republika Turska

Post by TAFKAP »

a i ti ne kontaš sarkazam druga kiketa :-)
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#20353 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Turska lira samo danas izgubila 5% vrijednosti. Sta je uzrokovalo nagli pad - nemam pojma.

Image

U protekla tri dana kontinuirano pada, uz danasnji veliki pad.

S druge strane, zvanicni podaci za Ajfon - prodaja u Turskoj pala za 65%.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20354 Re: Republika Turska

Post by Truba »

1USD = 6.74280TRY


ak je srj mogla preživjeti sankcije i bombardiranje...može i svaka druga zemlja
User avatar
ElRe
Posts: 10667
Joined: 12/12/2011 11:28

#20355 Re: Republika Turska

Post by ElRe »

Kreditne agencije su juče smanjile rejting za 20 turskih banaka, a dodatno dolar je ojačao zbog USA-MEX dogovora. Danas je to uzrokovalo pad lire.
Turskoj je najbolje da se okrene pomoci MMFa, jer ako nista ne poduzmu do kraja godine lira dostize 20 TRY za 1 USD, ili AKP pada sa vlasti.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#20356 Re: Republika Turska

Post by bh.tornjak »

[quote="Kikibombona"]Neko je, ne znam ko i kako, postavio spomenik Erdogana, visok cetiri metra, u njemackom gradu Visbadenu! :D

Njemacka drzava je jos jednom pokazala da je slaba i nemocna u borbi protiv huligana i terorista


taj "spomenik" je postavljen uz sve potrebne dozvole gradskih vlasi....
neki umjetnik je nesto time htio da kaze...a gradjani su "zbunjeni" protestvovali...
a kako nece biti zbunjeni kad se informisu iz medija koji imaju zadatak da plasiraju netacne (da ne kazem lazne) vijesti...
Last edited by bh.tornjak on 30/08/2018 19:21, edited 1 time in total.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#20357 Re: Republika Turska

Post by bh.tornjak »

glavni "grijeh" turske je najavnljena (ne znam u kojoj je fazi) nabavka ruskih raketnih sistema...

Trump najavljuje sankcije i Indiji...rekavsi otprilike:
"ko god kupi naoruzanje od Rusije naci ce se pod sankcijama USA"
a "oceso" se o francuze i nijemce....ne znam zasto

E sad....jedna drzava...druga...treca...itd...itd....koliko je to dugorocno pametno vrijeme ce pokazati.
Trump se ponasa kao slon u porcelanskoj trgovini...
na sta ce sve izaci....bumo videli
User avatar
ElRe
Posts: 10667
Joined: 12/12/2011 11:28

#20358 Re: Republika Turska

Post by ElRe »

Trump - https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-45364150

USA neće nikada naštetiti u većoj mjeri Evropi, Japanu, Australiji. Ostali se moraju prilagođavati.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20359 Re: Republika Turska

Post by славянин »

Black swan wrote:1USD = 6.74280TRY


ak je srj mogla preživjeti sankcije i bombardiranje...može i svaka druga zemlja
Kuku lele :D , ma gdje ce oni sa Turskom sve ce to biti “povraceno” :D
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20360 Re: Republika Turska

Post by Truba »

1USD = 6.44100TRY
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#20361 Re: Republika Turska

Post by Point. »

Turkish joke. A prisoner goes to the jail's library to borrow a book. The librarian says: "We don't have this book, but we have its author"
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#20362 Re: Republika Turska

Post by Grean »

Evo danas Joska Fiser opleo po Turskoj u tekstu u objavljenom u Oslobodjenju.

Kao eto umjesto da se okrenu zapadu oni se opredijelili za Bliski istok i nazadak. Sve u redu, Erdogana prenosi dobro ali licemjerje ovih nazovi demokrata iz Evrope je degutantno. Mislim toj Turskoj je otvoreno poruceno od EU politicara da ne mogu nikad biti punopravni clan jer je Evropa krscanska unija, zasnovana na krscanskim vrijednostima.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#20363 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Grean wrote:Evo danas Joska Fiser opleo po Turskoj u tekstu u objavljenom u Oslobodjenju.

Kao eto umjesto da se okrenu zapadu oni se opredijelili za Bliski istok i nazadak. Sve u redu, Erdogana prenosi dobro ali licemjerje ovih nazovi demokrata iz Evrope je degutantno. Mislim toj Turskoj je otvoreno poruceno od EU politicara da ne mogu nikad biti punopravni clan jer je Evropa krscanska unija, zasnovana na krscanskim vrijednostima.
Svi politicari su licemjeri, to im je u opisu posla. Cim se pocnes baviti politikom, narocito visokom politikon, prvo se moras osloboditi morala, ponosa, postenja itd.

Nije im to Evropa nikada rekla. Ne znam otkud ti to? Svi bi rado primili razvijenu Tursku, u kojoj ce plate biti makar na novu italijanskih. Glavni problem Turske je nesrazmjeran razvoj. Turska obala bi odmah sutra mogla uci u EU ako racunamo stepen razvoja. Problem je unutrasnjost i narocito istok. Plate su do cetiri puta vece nego na istoku. Gola bijeda. U Dijarbakiru je 50% mladih nezaposleno. Istok Turske je jad i bijeda, kao da se radi o drugoj drzavi u odnosu na zapadnu obalu. Ako bi EU primila Tursku, milioni bi nagrnuli u Njemacku i Austriju. Budi malo realan.

Drugi problemi su konstantni vojni sukobi koje Turska ne moze ili ne zeli okoncati. Prije par godina je izbio rat, unisteno je 10-ak velikih gradova. Vise od 500 000 izbjeglica. Moze li takva drzava u EU? Valjda ti je jasno da bi svaki rat u Turskoj pokrenuo lavinu naroda prema Njemackoj.

U Turskoj demokratija po evropskim standsrdima nikad nije zazivila. Svako malo je vojni udar. Sloboda govora, prava nacionalnih manjina itd. Turska je puno slicnija i bliza Iraku nego Njemackoj, kako geografski - tako mentalitetom.

Moze se navesti mali milion razloga zasto Turska ne zasluzuje biti clanica EU.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#20364 Re: Republika Turska

Post by madner »

Makar kao Italija :roll:
User avatar
ElRe
Posts: 10667
Joined: 12/12/2011 11:28

#20365 Re: Republika Turska

Post by ElRe »

Prva žrtva ekonomske krize u Turskoj - Hotic proizvodjač skupe obuće. Pokrenut proces zaštite od bankrota http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekon ... _etti.html
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#20366 Re: Republika Turska

Post by Grean »

Kako im nije rekla, cak su i iz Merkelove stranke slali poruke da je Evropa zasnovana na krscanskim vrijednostima i da bi se Turska trebala zadovoljiti nekim povlastenim vezama ali ne punopravnim clanstvom. Nisam siguran da li je i Merkelova sama ali znam da je i ona bar pricala o Evropi zasnovanoj na krscanskim vrijednostima vezano za Tursku ali ne mogu reci da im je otvoreno porucila da im tu nije mjesto. Francuska je vec duze otvoreni protivnik turskog clanstva.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#20367 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

Samo što kršćanske vrijednosti ne podrazumijevaju odbacivanje Turske. Kršćanske vrijednosti u ovom smislu su u stvari sistem vrijednosti koji je pretočen u zakone zapadnoevropskih zemalja. Zakone o pravima, slobodama itd.

Banalizovaću do kraja. Ako Turska dopusti da se na internetu puštaju klipovi koji ismijavaju Erdoana ili koji govore o njegovim eventualnim koruptivnim radnjama, umjesto što ih zabranjuje, kada prestanu hapsiti novinare itd, to bi bile te vrijednosti koje se od Turske očekuje da prihvati da bi bila član EU.

Ako Turska to odbija, onda nema vrjednosti kompatibilne sa drugim članicama EU. A šta će onda tamo? EU je davno prestala biti samo ekonomska zajednica, a Turska se ponaša kao da je EU još to.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#20368 Re: Republika Turska

Post by pici »

POSLOVNI FORUM
Erdogan: SAD se ponaša kao divlji vuk, u transakcijama nećemo koristiti dolar


eeee brkati sisHmisu, znas kolko Hameriku pogadjaju tvoje baljezgarije... do kraja godine bitnut ce te ko grcka
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20369 Re: Republika Turska

Post by Truba »

i onaj libijski je tako prićo :mrgreen:

možda su prvo ovo trebali
pa onda rušenje i puč
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11512
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#20370 Re: Republika Turska

Post by japin_mutapi »

da im je cilj da maknu erdoana tako bi i uradili tj. izveli bi to mnogo ozbiljnije i vrlo vjerovatno uspjesno

ovo je disciplinovanje turske od strane usa - mora se znati ko je tata mata
turcima bi bilo pametnije da poslusaju i ne kurce se bez pokrica
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#20371 Re: Republika Turska

Post by babanovac »

Ima li nekog ko zivi u Turskoj? Interesuje me, da li se osjeti inflacija lire na cijenama robe? Je li doslo do poskupljenja u lirama? Kapali carsija i cijene zlata... Je li prate dolar ili su fiksirali cijene u lirama? Hvala.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#20372 Re: Republika Turska

Post by Maraschino »

babanovac wrote:Ima li nekog ko zivi u Turskoj? Interesuje me, da li se osjeti inflacija lire na cijenama robe? Je li doslo do poskupljenja u lirama? Kapali carsija i cijene zlata... Je li prate dolar ili su fiksirali cijene u lirama? Hvala.
Znajuci Turke mislim da su fiksirali sa lirom od prosle godine. :lol:
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#20373 Re: Republika Turska

Post by babanovac »

Maraschino wrote:
babanovac wrote:Ima li nekog ko zivi u Turskoj? Interesuje me, da li se osjeti inflacija lire na cijenama robe? Je li doslo do poskupljenja u lirama? Kapali carsija i cijene zlata... Je li prate dolar ili su fiksirali cijene u lirama? Hvala.
Znajuci Turke mislim da su fiksirali sa lirom od prosle godine. :lol:
Vele, neda Erdogan inflaciju. Sad pogledah Pegasus, nevidim da im je cikena povratne, pretvorena u Euro, bitno manja u odnosu na prije 7 mjeseci.
"Naftu cemo placat drugim valutama, ne u dolaru". Jah. Bezbeli i zlato.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#20374 Re: Republika Turska

Post by high_volume »

Istanbul Grand Airport



http://www.igairport.com/en
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20375 Re: Republika Turska

Post by славянин »

high_volume wrote:Istanbul Grand Airport



http://www.igairport.com/en
Dobro se MAN i Mercedes prodaje u Turskoj... cim placaju ? Lirama :D :D :D
Post Reply