Republika Turska

Post Reply
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#20151 Re: Republika Turska

Post by aratet »

japin_mutapi wrote:a zamisli ovih delegata koji bi voljeli da turska propadne i raspadne se
kakva bi to radost bila kada bi turci izbjeglice navalili u bosnu

30-40000 samo u sarajevo izbjeglički staus i politički azil ... ovdje bi došli većinom ljudi sa malo boljim finansijama i pokrenuli bi neke biznise - para vrti đe burgija neće
u međuvremenu bi se poženili i poudali, dobili vize i sve potrebne dozvole i niko od njih se ne bi vratio dole

kažu da čovjek treba paziti šta želi jer možda mu se to i ostvari
Nece, mozes se smiriti, imaju Njemacka i Austrija, gdje su i navikli.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11527
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#20152 Re: Republika Turska

Post by japin_mutapi »

nece ih primiti ni jednog - mozda krscane i ponekog kurda i opozicionara kao politicke izbjeglice, obicno ove visokopozicionirane

ovdje ce ih docekati rasirenih ruku
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#20153 Re: Republika Turska

Post by aratet »

japin_mutapi wrote:nece ih primiti ni jednog - mozda krscane i ponekog kurda i opozicionara kao politicke izbjeglice, obicno ove visokopozicionirane

ovdje ce ih docekati rasirenih ruku
Upravu si, nece ih primiti, isto kao sto ih ni danas ne primaju.
Oni su medju liderima u Evropi kada su odlasci na Zapad u pitanju.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11527
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#20154 Re: Republika Turska

Post by japin_mutapi »

ma ja
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#20155 Re: Republika Turska

Post by animus »

Njemački ministar Maas: Evropi potrebni platni kanali nezavisni od Amerike
http://www.klix.ba/clanak/180821077
Izgleda da se sprema odgovor americi na sva ova sranja trupa koja je do sada pravio. Amerika će ovim samo izgubiti
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20156 Re: Republika Turska

Post by Truba »

1USD = 6.08689TRY
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#20157 Re: Republika Turska

Post by Hafis »

Još se ovi Turci drže :? Dobro su žilavi...
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#20158 Re: Republika Turska

Post by vatrogasac »

„Prije nego što bude prekasno, Washington mora odustati od pogrešnog stava da naš odnos može biti asimetričan i pomiriti se sa činjenicom da Turska ima alternative“, napisao je Erdogan.

Od početka krize sa SAD-om, turski predsjednik je u nekoliko navrata kazao kako Turska može potražiti nova partnerstva sa brojnim državama „od Irana, do Rusije, Kine i nekih evropskih država“. Također je izrazio zainteresiranost da Turska postane dio bloka BRICS (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južnoafrička Republika).

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/tr ... ive-zapadu
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20159 Re: Republika Turska

Post by Truba »

iskreno
dobro se drže svaka im čast

70 milijuna nije za baciti
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#20160 Re: Republika Turska

Post by Challenger_ »

Kao što sam rekao, a vrijedi ponoviti, svijet je u procesu globalne metamorfoze. Kriza u tursko-američkim odnosima je samo posljedica te metaforfoze.

Ako je Sirija bila katalizator, Turska je agens a Iran big-bang.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#20161 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

Ma budu Turci taj prvotni šok izdurali i bude se stanje stabiliziralo, ako se sjećate isto ovo je bio i sa Ruskom rubljom koja je bila u slobodnom padu jedno vrijeme i onda se situacija stabilizirala.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#20162 Re: Republika Turska

Post by Challenger_ »

Krokodajl wrote:Ma budu Turci taj prvotni šok izdurali i bude se stanje stabiliziralo, ako se sjećate isto ovo je bio i sa Ruskom rubljom koja je bila u slobodnom padu jedno vrijeme i onda se situacija stabilizirala.
Postoje u Turskoj i neki nevalutni rizici, kojih u Rusiji nije bilo.

Nadam se da će sve proći bez većih potresa.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#20163 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

Challenger_ wrote:
Krokodajl wrote:Ma budu Turci taj prvotni šok izdurali i bude se stanje stabiliziralo, ako se sjećate isto ovo je bio i sa Ruskom rubljom koja je bila u slobodnom padu jedno vrijeme i onda se situacija stabilizirala.
Postoje u Turskoj i neki nevalutni rizici, kojih u Rusiji nije bilo.

Nadam se da će sve proći bez većih potresa.
Svakako, ali Turska ima prednost što ima Rusiju a Rusija je nije imala jelte, isto tako odnos EU - Turska je kud i kamo bolji od onog EU - Rusija.
Nakon ovog pada dolazi do jače državne intervencije, dolaze špekulanti, ali isto tako dolaze i strane investicije jer postaje jeftinije investirati, a prvenstveno od strane Turske dijaspore.

EU nije u interesu krah Turske, jedva kuburaju i s ovo šaku Arapa što im dolazi još im samo trebaju Turci ili nedaj Bože Kurdi.

Jer ako su Turci šta od Amera naučili, naučili su da je rat najbolji za rast GDP-a ali i očuvanje nacionalnog jedinstva, Turci su možda u Siriji "izgubili", ali ima Turska drugog neprijatelja u vidu PKK-a, sad - sad se neki sukob iscenira, eto ti odma javne potrošnje, javnih radova, ekonomija to sve onda gura, naravno ove "satelit države" ( u koju i mi spadamo) isto tako to djelomično finansiraju jer sada će tek uvoz iz Turske da navali kada ti je nešto barem 20-30% jeftinije.

Iz ovog bi definitivno Kurdi mogli najdeblji kraj izvući, jer ako narandžasti nastavi zajebavat brku, a brko ne smije dirat Kurde u Siriji, onda će brko da tuče ove svoje Kurde, pa nek UN i Narandžasti Nailovoj materi kukaju.

Žalosno al' tako je-
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20164 Re: Republika Turska

Post by славянин »

Krokodajl wrote:
Challenger_ wrote:
Krokodajl wrote:Ma budu Turci taj prvotni šok izdurali i bude se stanje stabiliziralo, ako se sjećate isto ovo je bio i sa Ruskom rubljom koja je bila u slobodnom padu jedno vrijeme i onda se situacija stabilizirala.
Postoje u Turskoj i neki nevalutni rizici, kojih u Rusiji nije bilo.

Nadam se da će sve proći bez većih potresa.
Svakako, ali Turska ima prednost što ima Rusiju a Rusija je nije imala jelte, isto tako odnos EU - Turska je kud i kamo bolji od onog EU - Rusija.
Nakon ovog pada dolazi do jače državne intervencije, dolaze špekulanti, ali isto tako dolaze i strane investicije jer postaje jeftinije investirati, a prvenstveno od strane Turske dijaspore.

EU nije u interesu krah Turske, jedva kuburaju i s ovo šaku Arapa što im dolazi još im samo trebaju Turci ili nedaj Bože Kurdi.

Jer ako su Turci šta od Amera naučili, naučili su da je rat najbolji za rast GDP-a ali i očuvanje nacionalnog jedinstva, Turci su možda u Siriji "izgubili", ali ima Turska drugog neprijatelja u vidu PKK-a, sad - sad se neki sukob iscenira, eto ti odma javne potrošnje, javnih radova, ekonomija to sve onda gura, naravno ove "satelit države" ( u koju i mi spadamo) isto tako to djelomično finansiraju jer sada će tek uvoz iz Turske da navali kada ti je nešto barem 20-30% jeftinije.

Iz ovog bi definitivno Kurdi mogli najdeblji kraj izvući, jer ako narandžasti nastavi zajebavat brku, a brko ne smije dirat Kurde u Siriji, onda će brko da tuče ove svoje Kurde, pa nek UN i Narandžasti Nailovoj materi kukaju.

Žalosno al' tako je-
To mozda ti i Bake u svojoj drzavi... U drzavi gdje ja zivim osjeca se da se "satelitiramo" ali ne oko Turske nego oko Njemacke i USA.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#20165 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

Gledao sam dokumentarac od poznatog Britanskog putopisca Simon Reeva na BBC, kada je prošle godine išao u Rusiju, 3-4 epizode mislim.
Ruski seljaci i farmeri hvale sankcije prema Rusiji jer nikad bolji plasman nisu imali, nema više Francuskog sira, Poljskog mlijeka i ostalih uvoznih proizvoda, sve Rusko.

Narandžasti se malo zajebo kod Turaka, jer Turci su taj Srpski mentalitet "Srbuj makar slamu jeo", zemlja sa nacionalnim ponosom koji se i danas gradi na pobjedama protiv mrskih Britanaca i Francuza kod Čanakkalea.

Tačno da bosi i gladni hodaju, nosili bi sutanovu sliku.

Ne može Amer to shvatit, taj vid nacionalnog ponosa...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#20166 Re: Republika Turska

Post by Challenger_ »

Krokodajl wrote:Svakako, ali Turska ima prednost što ima Rusiju a Rusija je nije imala jelte, isto tako odnos EU - Turska je kud i kamo bolji od onog EU - Rusija...
Istina: Rusiju, Njemačku, EU ali :arrow: i Kinu, Boga mi.

Sve to stoji, ali, ipak, tursko društvo je podjeljeno (u najmanju ruku Turci-dio Kurda) a ono što uslovnom nazivamo "Zapad" je čitav vijek instalirao kadrove u Turskoj i nisam baš na čisto da ne mogu ništa da urade iznutra. Jer, ako je Sirija bila katalizator globalnih promjena, Turska bi donijela prevagu a to mnogi, naravno, ne žele. Kako izvan Turske, tako i pojedini krugovi unutar Turske.

Toliko je stvar delikatna, komplikovana, da se ne usuđujem ništa da prognoziram.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#20167 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

славянин wrote: To mozda ti i Bake u svojoj drzavi... U drzavi gdje ja zivim osjeca se da se "satelitiramo" ali ne oko Turske nego oko Njemacke i USA.
Kakva crna Hamerika i Njemačka, Raja bolan Ajran počela pit po Bosanskim kasabama, da mi je ko prije 10 godina pričo, tačno bi umro od smijeha...
A što se Bakira tiče, možda fotelju u SDA jest od Babe rahmetli naslijedio, ali u predsjedništvu nije, no ga je neko izabrao, a taj neko ko ga je izabrao je išao i da sluša Erdoana, učio je i dove za "maslinovu grančicu" išao je o na ono "Save Aleppo" itd. itd.
Zbog tog istog Erdoana Orhanu Pamuku oduzeđe nagradu, zbog tog istog Erdoana ti ona Bosna Sema škole kuburaju sa državom jer su kao FETO Gulen,
Najveći investitor u ovu zemlju jeste Austrija, ali kulturološko-politički najveći utjecaj ovdje ima Sultan Erdoan, i sve dok mu naš predsjednik bude podnosi dnevni izvještaj mi ćemo im biti "satelit država", jer će ta ista Turska sutra da pošalje šlepere i šlepere škart robe koju će Bosanska fukara u devizama da plaća pod slognom "Pomozimo bratskoj Turskoj u borbi protiv zapadnog imperijalizma".

Hej bolan, dove učili za Tursku vojsku, DOVE !
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20168 Re: Republika Turska

Post by славянин »

Krokodajl wrote:
славянин wrote: To mozda ti i Bake u svojoj drzavi... U drzavi gdje ja zivim osjeca se da se "satelitiramo" ali ne oko Turske nego oko Njemacke i USA.
Kakva crna Hamerika i Njemačka, Raja bolan Ajran počela pit po Bosanskim kasabama, da mi je ko prije 10 godina pričo, tačno bi umro od smijeha...
A što se Bakira tiče, možda fotelju u SDA jest od Babe rahmetli naslijedio, ali u predsjedništvu nije, no ga je neko izabrao, a taj neko ko ga je izabrao je išao i da sluša Erdoana, učio je i dove za "maslinovu grančicu" išao je o na ono "Save Aleppo" itd. itd.
Zbog tog istog Erdoana Orhanu Pamuku oduzeđe nagradu, zbog tog istog Erdoana ti ona Bosna Sema škole kuburaju sa državom jer su kao FETO Gulen,
Najveći investitor u ovu zemlju jeste Austrija, ali kulturološko-politički najveći utjecaj ovdje ima Sultan Erdoan, i sve dok mu naš predsjednik bude podnosi dnevni izvještaj mi ćemo im biti "satelit država", jer će ta ista Turska sutra da pošalje šlepere i šlepere škart robe koju će Bosanska fukara u devizama da plaća pod slognom "Pomozimo bratskoj Turskoj u borbi protiv zapadnog imperijalizma".

Hej bolan, dove učili za Tursku vojsku, DOVE !
Super dove , onda se slozimo i pokrijemo po usima kada MMF kaze ove reforme da se urade odmah, a kad evropa zatrazi reforme onda nema puno price tisina i tap.A taj populizam sto pojedini politicari prosipaju tipa Baketa prema Turskoj ili Dode prema Rusiji... sve super ovce slusaju a zna se cija je ambasada preko puta parlamenta i ciji mic okom cekamo.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#20169 Re: Republika Turska

Post by vivaldi »

Krokodajl wrote:Svakako, ali Turska ima prednost što ima Rusiju a Rusija je nije imala jelte
ako zapad uvede sankcije turskoj ne moze njih spasiti ni rusija ni kina, ni cijeli treci svijet jer ni te dvije zemlje se ne mogu dugorocno nositi sa zapadnim sankcijama
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#20170 Re: Republika Turska

Post by Fudo Bosna »

славянин wrote:
Krokodajl wrote:
славянин wrote: To mozda ti i Bake u svojoj drzavi... U drzavi gdje ja zivim osjeca se da se "satelitiramo" ali ne oko Turske nego oko Njemacke i USA.
Kakva crna Hamerika i Njemačka, Raja bolan Ajran počela pit po Bosanskim kasabama, da mi je ko prije 10 godina pričo, tačno bi umro od smijeha...
A što se Bakira tiče, možda fotelju u SDA jest od Babe rahmetli naslijedio, ali u predsjedništvu nije, no ga je neko izabrao, a taj neko ko ga je izabrao je išao i da sluša Erdoana, učio je i dove za "maslinovu grančicu" išao je o na ono "Save Aleppo" itd. itd.
Zbog tog istog Erdoana Orhanu Pamuku oduzeđe nagradu, zbog tog istog Erdoana ti ona Bosna Sema škole kuburaju sa državom jer su kao FETO Gulen,
Najveći investitor u ovu zemlju jeste Austrija, ali kulturološko-politički najveći utjecaj ovdje ima Sultan Erdoan, i sve dok mu naš predsjednik bude podnosi dnevni izvještaj mi ćemo im biti "satelit država", jer će ta ista Turska sutra da pošalje šlepere i šlepere škart robe koju će Bosanska fukara u devizama da plaća pod slognom "Pomozimo bratskoj Turskoj u borbi protiv zapadnog imperijalizma".

Hej bolan, dove učili za Tursku vojsku, DOVE !
Super dove , onda se slozimo i pokrijemo po usima kada MMF kaze ove reforme da se urade odmah, a kad evropa zatrazi reforme onda nema puno price tisina i tap.A taj populizam sto pojedini politicari prosipaju tipa Baketa prema Turskoj ili Dode prema Rusiji... sve super ovce slusaju a zna se cija je ambasada preko puta parlamenta i ciji mic okom cekamo.


Nije valjda da se vec odricete Dode, pa zar on nije lider vascijelog nebeskog naroda, a ako Dodo kaze da je haver sa Putkom i bracom Rusima, valjda vascjeli "slavljani" forumasi pa defaultu slijede svoga Gvardijana,( da Erdogana ne gotivite to znamo), kakvi su sad ovo folovi i lafo ste haveri sa SAD - eom, a nebeski nickname se " konzumira", a lafo "gotivi" USA i protiv se Dode? :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20171 Re: Republika Turska

Post by славянин »

Ja sam Bosanac,slaven - mozda si ti potomak Fatiha sto rece ti vrli predsjednik :? . Ne volim ni jedne ni druge nego one od kojih mozemo imati koristi i koji su bitniji za opstanak nam drzave.Ne volim ni jedne okupatore niti podlizenje tako perfidno nekim Turcima koji niti su slaveni niti su ikada sta dobro prema nama uradili (osim neki ce vjerovatno argumentovati "mirno donijeli islam") Smatram da se trebamo drzati onih koji kormilo vode a ne nekih drzava ciji mentalitet hvala Bogu nemamo.
To odricanje nekog identiteta i neko bratovanje sa Turskom i sl... to rezervisi za sebe.Ja svoju zemlju volim, druge slavenske narode volim vise nego ostale jer su mi blizi po mentalitetu i svim ostalom od nekog Iranca ili Francuza itd.Sto je bilo bilo je... cetnike,ustase,islamiste sve podjednako mrzim :wink:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#20172 Re: Republika Turska

Post by Challenger_ »

vivaldi wrote:
Krokodajl wrote:Svakako, ali Turska ima prednost što ima Rusiju a Rusija je nije imala jelte
ako zapad uvede sankcije turskoj ne moze njih spasiti ni rusija ni kina, ni cijeli treci svijet jer ni te dvije zemlje se ne mogu dugorocno nositi sa zapadnim sankcijama
Moram da zapazim da "zapad" po pitanju Turske nije jedinstven. Niti znamo da li će biti.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#20173 Re: Republika Turska

Post by vivaldi »

Challenger_ wrote:Moram da zapazim da "zapad" po pitanju Turske nije jedinstven. Niti znamo da li će biti.
u pravu si, ali to nije ni bitno. nisu bili saglasni ni oko irana, cak stavise bili su protiv, ali kad je amer reko da ce sankcionisat sve firme koje budu radile s iranom pobjegli su glavom bez obzira i svabe i francuzi sto je bilo i logicno jer je potencijalna steta daleko veca od koristi. nije uopste bitno sta su oni mislili o tome, mada je to suvisno pitanje jer ne bi ni isli u iran da su imali nesto protiv, ali jbg. svi se boje americkog gnjeva
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#20174 Re: Republika Turska

Post by Fudo Bosna »

славянин wrote:Ja sam Bosanac,slaven - mozda si ti potomak Fatiha sto rece ti vrli predsjednik :? . Ne volim ni jedne ni druge nego one od kojih mozemo imati koristi i koji su bitniji za opstanak nam drzave.Ne volim ni jedne okupatore niti podlizenje tako perfidno nekim Turcima koji niti su slaveni niti su ikada sta dobro prema nama uradili (osim neki ce vjerovatno argumentovati "mirno donijeli islam") Smatram da se trebamo drzati onih koji kormilo vode a ne nekih drzava ciji mentalitet hvala Bogu nemamo.
Nisu oni Slaveni, i jesu bili jedni od osvajaca, tu se,( kad su Turci u pitanju), mozemo sloziti. Ali su i oni/Turci i Austrijanci za nas , Bosnjake konkretno, bili haman, pa benigni, u odnosu na pojedine pripadnike bratskih slavenskih naroda, koji u " silnoj zelji" da nas vrate u "veru pradedovsku" i da nam rasture Bosnu, napravise stotine masovnih grobnica, srusise sve dzamije , osim 1 , (jedne), na Bjelasnici, osnovase na desetine logora...

Zato mi pisanje o Turcima, Austrijancima itd ; kao okupatorima, djeluje zalosno/"smijesno", kada smo, (konkretno mi Bosnjaci), vise zlocina pretrpili od pojedine brace Slovena, iz reda Srpskog i Hrvatskog naroda, i to samo u zadnjem ratu u BIH, nego od ova dva okupatora u svom trajanju njihove okupacije Bosne....

Austrija je vladala decenijama pa ne pobise Bosnjake/Srbe i ne srusise dzamije ali ni pravoslavne crkve , Turci stoljecima , pa ostase i crkve i sinagoge i ne bi ni zlocina ni progona...A nisu ni jedni od njih Slaveni...

Braca Slaveni nas bas " pripazise" i to "podobro", vise puta u povijesti, nazalost... :(

P.S.
Nisam potomak Fatiha, mada imam podosta familije u Turskoj, tu je Bosnjaka, nazalost izbjeglo , vise miliona, ne zato sto su mrzili Bosnu pa otisli, nego bogme se bjezalo ponajvise od bratske slavenske " ljubavi", a Boga mi, poslije odlaska Austrougarske i od cetnicke kame...
Last edited by Fudo Bosna on 23/08/2018 00:00, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#20175 Re: Republika Turska

Post by Challenger_ »

vivaldi wrote:u pravu si, ali to nije ni bitno. nisu bili saglasni ni oko irana, cak stavise bili su protiv, ali kad je amer reko da ce sankcionisat sve firme koje budu radile s iranom pobjegli su glavom bez obzira i svabe i francuzi sto je bilo i logicno jer je potencijalna steta daleko veca od koristi. nije uopste bitno sta su oni mislili o tome, mada je to suvisno pitanje jer ne bi ni isli u iran da su imali nesto protiv, ali jbg. svi se boje americkog gnjeva
Sve pet dubokouvaženi Antonio, ali želim da kažem da je stanje na kladionicama izmjenjeno. 90-ih bi kvota na USA vs Turska (i onih iza) bila 1.01, početkom dvijehiljaditih 1.03, a sada je znatno viša.
Post Reply