Republika Turska

BiBi911
Posts: 2930
Joined: 09/12/2018 17:47

#39651 Re: Republika Turska

Post by BiBi911 »

mishic wrote: 01/04/2024 00:49
BiBi911 wrote: 31/03/2024 23:59 Jeftina radna snaga nije fascinantna.
Blizina Evropskog trzista im je dala ovakav razvoj.
Tom logikom mi bi morali biti napredniji od njih.
Jel mi imamo milione spremnih da rade za 1€/h nemamo
Jel mi mozemo sada odmah se spremit i za DE
Oni to tada nisu mogli
50+miliona koji nemaju sta da jedu su savrsena radna snaga.
Turska je krenula u procat kada je Italija pocela da slabi (do tada je Italien bila mjesto jeftine radne snage)
melac
Posts: 1599
Joined: 25/08/2008 19:33

#39652 Re: Republika Turska

Post by melac »

Athlon64 wrote: 01/04/2024 00:20
melac wrote: 01/04/2024 00:01
Athlon64 wrote: 31/03/2024 23:57

Tako nekako, najveće "čudo" se desilo kada 2008. god. ekonomska kriza nije okrznula Tursku.

Sjećam se dobro tadašnjih članaka.

Međutim turska ekonomija je sad već došla do nekog vrhunca i nema nekih naznaka da će im krenuti naprijed, sad predstoji novi val reformi koje će vlast (ma ko bio vlast) morati sprovesti ako misle Tursku gurnuti još naprijed.
Problem Turske je inflacija i rast placa, te smanjenje konkurentnosti kad se okrenut izvozu, a to je direktni problem Erdoganovog, slobodno mogu reci populistickog stava, zadrzavanja niskih kamata kad je inflacija pocela da raste.

A mozda i nije populisticka, mozda je i ciljana da se gradjevina zadrzi na istom nivou, a mozda ima koristi ili je ucijenjen da se odrzi gradjevina i ostave niske kamate u trenutku kad imas visoku inflaciju. A mozda su stvari vjerske prirode i bjezanja of kamata. Sta god da bilo, on je uzrokovao ovaj problem.
U suštini Turska bi sad trebala da se fokusira na antiinflatorne mjere, problem je u tome što te mjere nisu popularne i što mogu vrlo lahko da gurnu Tursku u recesiju. Treba im mehko slijetanje što bi ovi ekonomisti rekli.

Turska mora da prestane korekciju minimalne plate sa inflacijom, jer to nastavlja dalje spiralu inflacije. Tako može ostati ekonomski konkurentna.

Čak mislim da će im ove godine i turistički sektor stradati, proizvodnja je već stradala.

Naravno ako posmatramo usko, samo zadnjih 5-10 god. Erdogan je vukao loše poteze, ali kad se vratimo 20 god. unazad, onda vidimo šta se postiglo u tom periodu u Turskoj.
Po mom vidjenju Turska je s Erdoganom napravila iskorak u tehnoloskom, industrijskom i ekonomskom smislu, koliko je to zasluga Erdogana a koliko je okolnosti i blizina EU to se moze razglabati, ali je lik zabrazdio sa kamatama ostavljajuci inflaciju da divlja, i to je cisto njegova odluka, i tu je kriv. I samo zato bih ga ja smijenio, a druga stvar lik je ispuhao i izgubio ideju i nit vodilju za unutrasnje vodjenje politike, ali je sazreo za medjunarodne. Za Tursku je najbolje bilo da je sisao sa prijestolja jos prije 10 godina, do sada bi se izrodili neki novi i bolji, a ovako su ostali u politici samo oni nesposobni a ambiciozni.
User avatar
Peacean
Posts: 2709
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#39653 Re: Republika Turska

Post by Peacean »

Je li to drug hartar dobio karton, ne vidim ga na temi?
User avatar
Point.
Posts: 27829
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#39654 Re: Republika Turska

Post by Point. »

Oplakuje katastrofu voljenog Brke
axe22
Posts: 1839
Joined: 11/03/2013 21:21

#39655 Re: Republika Turska

Post by axe22 »

U koga ce se sad Bosnjo uzdati kad mu bude najpotrebnije?

Ode Bake, ode Sebija a sad i sultan, sudnji dan?
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#39656 Re: Republika Turska

Post by HelaS »

Peacean wrote: 01/04/2024 10:39 Je li to drug hartar dobio karton, ne vidim ga na temi?
Broji Erdoganove glasove, još ne može da vjeruje... :D
User avatar
Peacean
Posts: 2709
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#39657 Re: Republika Turska

Post by Peacean »

:D

JovicSA
Posts: 216
Joined: 14/03/2024 09:01

#39658 Re: Republika Turska

Post by JovicSA »

Bgm. ako ova smjena vlasti prođe bez problema mnoge zemlje se mogu ugledati na Tursku, vidim i Brko je čestitao.
ljubijankic
Posts: 1386
Joined: 20/11/2011 21:38

#39659 Re: Republika Turska

Post by ljubijankic »

JovicSA wrote: 01/04/2024 11:21 Bgm. ako ova smjena vlasti prođe bez problema mnoge zemlje se mogu ugledati na Tursku, vidim i Brko je čestitao.
Nista od kuma Baketa nije naučio. Gdje je prica da se izdati Turska, gdje neki lik da se dere "ne daj islam Redžepe" u sred Istambula, koje nije AKP nije musliman...Tanko od sultana nema sta
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#39660 Re: Republika Turska

Post by HelaS »

JovicSA wrote: 01/04/2024 11:21 Bgm. ako ova smjena vlasti prođe bez problema mnoge zemlje se mogu ugledati na Tursku, vidim i Brko je čestitao.
Zašto bi bilo problema :? Pa ne žive divljaci u Turskoj. A i Imamoglu je već istanbulski gradonačelnik, pa nije bilo problema. Istanbul nije Beograd, niti je Tusrka Srbija :-)
JovicSA
Posts: 216
Joined: 14/03/2024 09:01

#39661 Re: Republika Turska

Post by JovicSA »

HelaS wrote: 01/04/2024 11:25
JovicSA wrote: 01/04/2024 11:21 Bgm. ako ova smjena vlasti prođe bez problema mnoge zemlje se mogu ugledati na Tursku, vidim i Brko je čestitao.
Zašto bi bilo problema :? Pa ne žive divljaci u Turskoj. A i Imamoglu je već istanbulski gradonačelnik, pa nije bilo problema. Istanbul nije Beograd, niti je Tusrka Srbija :-)
Nadam se i ja najboljem, ne kažem ništa ali s obzirom na sva dešavanja u svijetu ništa više ne treba prihvatati zdravo za gotovo.
Sonron
Posts: 130
Joined: 23/06/2010 15:03

#39662 Re: Republika Turska

Post by Sonron »

Vratio sam se jučer iz Istanbula, proveo 8 dana na godišnjem i iznijeti ću moje sopstveno mišljenje o Turskoj/Istanbulu i razlici između prve posjete 2019 i trenutne u 2024. U razgovoru sa par Turaka koji su iz Istanbula, drastično se promijenio Istanbul za 5 godina. Istanbul ima velik problem sa imigranata iz Arapskih zemalja, procjena je da živi oko 5 miliona imigranata u Istanbulu plus 16 miliona stanovnika, tu cifru mi je potvrdilo više Turaka. Nije da ih mrze sada em nisu ni prijateljski nastrojeni prema njima, bolje prolaze Kurdi u Istanbulu jer ipak ih smatraju "braćom" iz Turske. Što se tiče politike, od ove trojice što sam sa njima izlazio i pričao, definitivno mrze Erdoğana iz dna duše i ne mogu čekati da se makne iz njihovih života. Najveći razlog je ekonomska politika i kvalitet života, visina plata u odnosu na troškove života su drastične. Najgore prolaze radnici koji rade u privatnom sektoru i njima ne raste plata u odnosu na inflaciju dok sa druge strane radnici u državnom sektoru primaju plate pristojne za život, her svaki rast inflacije popraćen je rastom plate. Primjetio sam da velik broj mladih je pod stresom zbog manjka prilika za boljim poslom i ne ostvarenih želja i ne humanim radnim satima. U hotelu gdje smo žena i ja bili, recepcionari rade 12 sati smjene, a ako žele slobodan dan u sedmici moraju odraditi 36 sati smjenu i tek onda dobiju slobodan dan a plata 600€, ja sam se sjebao. Ti vidiš na njihovim licima da su umorni od svega u Turskoj, pogotovo mlađima. Zbog toga je velik broj pušača se pojavio u zadnjih 5 godina, cigare su jeftine barem 1.5€ ali ih ubi pušenje, puše po 2-3 kutije na dan zbog stresa, žao mi ih bilo. Isto što sam primjetio a i potvrđeno mi je da se gura u zadnje vrijeme velika Islamizacija društva a razlog tome je kao povratak korijenima Osmanskog carstva, veliki opet broj ljudi to ne podržava i žele odvojiti religiju od života/politike. Sva turistička popularna mjesta Topkapi, Haghia Sophia, Cisterne, Dolmabahce palača su veoma skupi postali, cijene su minimalno 25€ po osobi. Sreća moja da sam posjetio Haghia Sophia 2019 kad je bila muzej i bila besplatna, danas je ulaz 25€ po osobi i dozvoljeno ti je samo po balkonima tj gornjem dijelu posjeta, ako si musliman dozvoljen ti je ulaz na donjem dijelu besplatno. Topkapi je 34€ po osobi, nisam ni htio ulaziti ni razmisliti da dajem 70€ za dvije osobe da bi gledao " sultnov harem" kad sam ga besplatno posjetio 2019. Grad je postao veoma prljav i nekoliko ulica u starom dijelu grada je bez javne rasvjete, jednostavno ne radi ili zaborave upaliti. Ne ulaže se novac u održavanje starih građevina, em svaki posao restauracije je fušerski određen. Htjeli smo do Galata tornja otići i skontamo da ga renoviraju, kako sam prošao pored njega vidi se da su uprljali staru kamenu fasadu krečom ili nekim drugim materijalom, radovi već kasne 2 mjeseca i neće oni to završiti do ljeta. Dolmabahce palača je lijepa ali ne vrijedi 30€ za ulazak po osobi. Trenutno se izvode radovi restauracije kristalnog hodnika/stepeništa. Majkom mila, koji fušeraj sam uočio, niti su oni šta pokrili, zaštitili sva prašina pada na pozlaćene ukrase, prstom sam prošao i skinuo sam nekoliko mm prašine. Šmirglaju tamo drvo, prašina pada po posjetiocima, cirkus. Isto tako je Kapali čaršija obnovljena ali ni to nije urađeno nekom kvalitetom, jer su vjerovatno gledali kako da ostave radnje otvorene zbog posla.Što se tiče cijene hrane imaš da jedeš ta dvije osobe za 15 do 20KM maksimalno ili ćeš se izvaliti najmanje 60KM, čovjek mora paziti gdje će jesti jer ako si ne pažljiv, hladno ti može iz džepa izletiti 200KM/100€ po danu. Saobraćaj je katastrofa u Istanbulu i prevelik je broj auta u odnosu na infrastrukturu. Nemaju ni dovoljno parkinga u gradu, hodaš po trotoaru i zaobilaziš auta parkirana. Javni prevoz im je dobro urađen ali nije napravljen da prati zadnju ekspanziju grada, velike su im gužve u svim vidovima javnog saobraćaja i dostigao je limit. Brže se grade naselja i veći je priliv stanovništva nego što javna infrastruktura može podnijeti. Lijepo je bilo, dovoljno je 8 dana za sve posjetiti ali nema potrebe više ići. Moje zadnje mišljenje je da ako trenutna politika u Istanbulu nastavi sa ne radom, da će sami uništiti sve što valja u Istanbulu, a ostaće samo velika prljava skupa pijaca i što jeste na kraju dana.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#39663 Re: Republika Turska

Post by Athlon64 »

Pošto ENTER dugme kod tebe?
Tekst je dobar ali u ovom formatu ga neće niko čitati, razdvoji 4-5 paragrafa barem.

Ispravka - Aja Sofija kao muzej se također naplaćivala, nije se naplaćivala jedino kao džamija.

Što se tiče uređenja, cijena i čistoće, Istanbul je imao svoj vrhunac negdje 2012. god. već kad sam 2014. otišao bila je druga priča (na gore).
Cinici bi rekli, možda je to i do sadašnje gradske vlasti, vjerovatno da jeste jednim dijelom, ali je "propadanje" krenulo i ranije.

Problem trenutno je u tome što su cijene užasne i mislim da će im ove godine i turistički sektor malkice ispuhati, jer su nabili nenormalne cijene.
Last edited by Athlon64 on 01/04/2024 13:24, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81836
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#39664 Re: Republika Turska

Post by Truba »

Eto ja sam procitao jer je zanimljivo

Malo teleca glava macku

Ja sam vodje negdje na temi o ilidzi rekao sta imam prptiv turaka i medju njima je radno vrijeme u turskim firmama u sarajevu 12 sati :lol: pa ko to moze izdrzati kakva je to politika
Goni azijate aziji nosi govna cuj 12 sati :lol:
User avatar
omega369
Posts: 9453
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#39665 Re: Republika Turska

Post by omega369 »

sehohari wrote: 01/04/2024 00:35
omega369 wrote: 01/04/2024 00:17 Pa ova turska za onu od prije 30 godina je SAD. Ono bila ziva ciganija i bijeda. Ne vidim kako im atatukci cija politika je i dovela tursku na nivo đibutija, sad moze pomoci?! A da je erdogan negdje debelo zeznuo, zeznuo je
Pa čuj, Turska koju bi oni danas preuzeli nije ona Turska iz 1999.
Drugačija su vremena danas, drugačije društvo. Oni danas ne preuzimaju kemalističku Tursku nakon novog vojnog puča, već nakon dvije i po decenije Erdoganove Turske dolaze na vlast.

Evo npr. šta Imamoglu, koji je rođen 70-ih, ima sa tom starom Turskom? Čovjek je većinu svoje političke karijere izgradio tokom Erdoganovog perioda, i sve i da hoće ne bi do kraja znao na šta bi trebao vraćati državu.
Naravno. Slazem se. Nadam se da ce pokazati zrelost i da nece tursku vratiti na dno
User avatar
omega369
Posts: 9453
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#39666 Re: Republika Turska

Post by omega369 »

ljubijankic wrote: 01/04/2024 11:25
JovicSA wrote: 01/04/2024 11:21 Bgm. ako ova smjena vlasti prođe bez problema mnoge zemlje se mogu ugledati na Tursku, vidim i Brko je čestitao.
Nista od kuma Baketa nije naučio. Gdje je prica da se izdati Turska, gdje neki lik da se dere "ne daj islam Redžepe" u sred Istambula, koje nije AKP nije musliman...Tanko od sultana nema sta
:lol: :lol: :lol:

Genijalno. 100% ispravno. Bosnje su unikat u svemiru
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#39667 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Peacean wrote: 01/04/2024 10:39 Je li to drug hartar dobio karton, ne vidim ga na temi?
Šta se tu ima komentarisati kada u "diktaturi" pobijedi opozicija?
User avatar
Peacean
Posts: 2709
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#39668 Re: Republika Turska

Post by Peacean »

:thumbup:
Čudno bilo da se stranice ispišu a tebe nema.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#39669 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Peacean wrote: 01/04/2024 15:58 :thumbup:
Čudno bilo da se stranice ispišu a tebe nema.
Ma slabo pratim forum, nije zanimljiv kao prije....
upitan
Posts: 143
Joined: 03/02/2012 02:39

#39670 Re: Republika Turska

Post by upitan »

Turska je dobila svoju "Trojku" to je bilo dovoljno za pobjedu za nekih 1% glasova.
Naravno da ubrzano podizanje kamatnih stopa,slabi ekonomski potezi su doveli do ovog gubljenja izbora.
Medjutim, najgore sto se moze desiti Turskoj je poraz na sirem politickom djelovanju pa da zavrsi vremenom kao Sirija,Libija.
U Instanbulu ocekivano,vecina njih krivi Erdogana da je njih ali i Tursku unazadio.
Ono sto ja mogu napisati nisu svjesni koliko su u zadnjih 20 godina napredovali u svakom polju,ali ocigledno oni sebe porede sa mnogo razvijenim zemljama od sebe i koje imaju zaduzenost mnogo vecu.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55729
Joined: 15/12/2008 16:53

#39671 Re: Republika Turska

Post by ultima_palabra »

O kakvim smjenama pricamo, ovo su lokalni izbori? Jeste upozorenje Erdoganu, ali ima on dovoljno ruralnih sredina gdje moze dignuti i mrtve da glasaju kad bude trebalo.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#39672 Re: Republika Turska

Post by swanfilter »

Cinjenica jeste, da je Turska napravila bum dolaskom Erodgana i nakon decenija vladavine Kemalista, a koja je odlikovala stagnacijom i vojnim pucevima. Dok je Turska u međunarodnim okvirima bila beznacajna politicki i jos beznacajnija ekonomski.

Kao sto je cinjenica fatalna greska Erdogana po pitanju fiskalne politike i jos fatalnija nepotizam u vidu zeta na celu CB.

Erdogan je veliku gresku napravio podrzavajuci rusenje Sirije. Revolucija presla u dugogodisnji rat. Milijone izbjeglica Turskoj nagrbacio. Kurdi u Siriji postali faktor i prijetnja samoj Turskoj kao nikada prije. Dodajmo i Kurde u Iraku. Zbog animoziteta do Assada sebi je stvorio prijetnu iz dvije drzave i uzduz preko 1000 km duge granice. Da one Nusrase i ostali sljam ne spominjem.

Umjesto da nastavi sa napretkom Turske kao sto je to radio godinama, krenuo se obracunavati sa zapadom nepotrebnim metodama i populisticki. Ne sparajuci ni nas ovako jadne, pa nam dovede AKP u SA da bi pokazao da moze i kada ga drugi odbiju. I ne krivim ja Bakira toliko jer je Bakir uhljup obican i poltron koji nema grama pameti. Al je ima Erdogan. I ako mu je BiH ostavljena u amanet na cuvanje, onda nam zbog nasih okolnosti ono nikada ne bi priustio.

Na kraju, nadam se da ce se Turska iskoprcati i da ce jacati ubuduce. Mada u njih nemam povjerenja i ne polazem nade, zbog nas ovdje je Turska koja nesto znaci bolja od Turske koja se zabavila samom sobom.
Last edited by swanfilter on 01/04/2024 17:08, edited 3 times in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66372
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#39673 Re: Republika Turska

Post by _BataZiv_0809 »

ultima_palabra wrote: 01/04/2024 16:52 O kakvim smjenama pricamo, ovo su lokalni izbori? Jeste upozorenje Erdoganu, ali ima on dovoljno ruralnih sredina gdje moze dignuti i mrtve da glasaju kad bude trebalo.
Ovo su mu zadnji izbori.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66372
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#39674 Re: Republika Turska

Post by _BataZiv_0809 »

swanfilter wrote: 01/04/2024 16:54 zbog nas ovdje je Turska koja nesto znaci bolja od Turske koja se zabavila samom sobom.
Sta su nam to oni valjali boga ti
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#39675 Re: Republika Turska

Post by swanfilter »

_BataZiv_0809 wrote: 01/04/2024 16:57
swanfilter wrote: 01/04/2024 16:54 zbog nas ovdje je Turska koja nesto znaci bolja od Turske koja se zabavila samom sobom.
Sta su nam to oni valjali boga ti
Nisu nam valjali, nit sam to napisao. Valjda je jasno iz mog posta.

Decenijama i u vrijeme naseg rata Turskom su vladali Kemalisti, a zna se ko su oni, kakva im je ideologija.

Od ideologije koja zazire od vjere i svega sto ima veze sa Osmanlijama ne mozes ni ocekivati pomoc. A kod nas se bas iz tih razloga ocekuje turska pomoc. Ne znam koji drugi bi bili ...
Post Reply