Republika Turska

User avatar
eltroxin
Posts: 2024
Joined: 30/08/2009 23:35

#31126 Re: Republika Turska

Post by eltroxin »

@mba wrote: 28/09/2021 23:01
Bloo wrote: 27/09/2021 21:20

turska je republika. Barem na papiru. :mrgreen:

nije bitno sta si drzava ili republika, bitno je da si neovisan i jak, ili barem da se trudis da postanes ako nisi!

i bosna je republika, pa sta onda, seru nam se po glavi i srbija i hrvatska kako hoce i kad hoce!
Auuu, pa ti bas sve fulio :lol:
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#31127 Re: Republika Turska

Post by kox »

Bosna i Hercegovina nije republika. Imamo istoriju kakvu imamo i okruženje kakvo imamo, borimo se kako znamo i umijemo protiv mnogo jačih i opstajemo. Da je Turska u sličnoj situaciji danas bi im službeni jezik bio Grčki.
A što se tiče nezavisnosti i snage, Turska se baš iskazala. U zadnjih 4 godine:
Rusija skrši Turkmene u Siriji, Turska obori ruski avion. Za dva mjeseca Erdoan coki rukicu Putinu, hapsi svog pilota koji je oborio ruski avion i sudi mu za izdaju. Kupuje protivvazdušnu odbranu i mašta o avionima dok mu Putin kupuje sladoled. Turkmeni vozdra.
Kina milione Ujgura koji su turkijski narod drži u konclogorima, steriliše, šalje na ideološko ispiranje mozga, Turska se kao kofrči. Za dva mjeseca Erdoan coki rukicu Kini jer je svjestan da je i ovako ekonomski zaglibio i da je o njima sada podobro ovisan. Ujguri vozdra.
Turska glumi silu, kofrči se Americi, kupi rusku protivzračnu odbranu ali ne smije da je aktivira jer mu je prethodni predsjednik SAD-a sa par twittova oborio liru za Bog te pita koliko procenata. Šalje rusko osoblje kući signalizirajući da bi i njima cokio rukicu ako mu dopuste, ali bi Uncle Sam malo više od toga.

I sve to kao zemlja od preko 80 miliona stanovnika, članica Natoa, dakle zemlja koja ima preduslove da zaista bude ozbiljan igrač.
Last edited by kox on 29/09/2021 00:07, edited 2 times in total.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10473
Joined: 27/04/2021 22:52

#31128 Re: Republika Turska

Post by tramvajtrojka »

@mba wrote: 28/09/2021 22:56
HarTar wrote: 27/09/2021 23:02

Mislim ja na državu. Ti mirziš državu radi ovakvog sistema uređenja i što si pomalo buntovna kao i sam što sam, dok je poenta mržnje gotovo polovine stanovništva ove države prema istoj ta što oni vole susjedne države, nažalost...

i sto mrze tebe jer si musliman da to nazovemo onako kako jest, ne svi „oni“ ali bogami jedan dooooobar dio, a sad vi kompleksasi i jugonostalgicari raspalite :thumbup:
nit sam kompleksas nit jugonistalgicar neg me samo zanima gdje su brkati andaluzijski mumini zapeli pri usvajanju deklaracije o genocidu u Srebrenici ne mogu nam biti istinski prijatelji dok to ne usvoje jer su cisti licemjeri na nivou nama selami srbiji fabrike
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#31129 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

tramvajtrojka wrote: 29/09/2021 00:00
@mba wrote: 28/09/2021 22:56


i sto mrze tebe jer si musliman da to nazovemo onako kako jest, ne svi „oni“ ali bogami jedan dooooobar dio, a sad vi kompleksasi i jugonostalgicari raspalite :thumbup:
nit sam kompleksas nit jugonistalgicar neg me samo zanima gdje su brkati andaluzijski mumini zapeli pri usvajanju deklaracije o genocidu u Srebrenici ne mogu nam biti istinski prijatelji dok to ne usvoje jer su cisti licemjeri na nivou nama selami srbiji fabrike
Pojma ti nemaš, i ja svakome repliciram i ulazim u dijalog :( :-) Andaluzija je u Španiji, vjerovatno si mislio na Anadoliju :lol:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#31130 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

kox wrote: 28/09/2021 23:45 Bosna i Hercegovina nije republika. Imamo istoriju kakvu imamo i okruženje kakvo imamo, borimo se kako znamo i umijemo protiv mnogo jačih i opstajemo. Da je Turska u sličnoj situaciji danas bi im službeni jezik bio Grčki.
A što se tiče nezavisnosti i snage, Turska se baš iskazala. U zadnjih 4 godine:
Rusija skrši Turkmene u Siriji, Turska obori ruski avion. Za dva mjeseca Erdoan coki rukicu Putinu, hapsi svog pilota koji je oborio ruski avion i sudi mu za izdaju. Kupuje protivvazdušnu odbranu i mašta o avionima dok mu Putin kupuje sladoled. Turkmeni vozdra.
Kina milione Ujgura koji su turkijski narod drži u konclogorima, steriliše, šalje na ideološko ispiranje mozga, Turska se kao kofrči. Za dva mjeseca Erdoan coki rukicu Kini jer je svjestan da je i ovako ekonomski zaglibio i da je o njima sada podobro ovisan. Ujguri vozdra.
Turska glumi silu, kofrči se Americi, kupi rusku protivzračnu odbranu ali ne smije da je aktivira jer mu je prethodni predsjednik SAD-a sa par twittova oborio liru za Bog te pita koliko procenata. Šalje rusko osoblje kući signalizirajući da bi i njima cokio rukicu ako mu dopuste, ali bi Uncle Sam malo više od toga.

I sve to kao zemlja od preko 80 miliona stanovnika, članica Natoa, dakle zemlja koja ima preduslove da zaista bude ozbiljan igrač.
BiH jeste republika.

A za ostalo, Turska, sila...
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#31131 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Sultan kod cara, ah ti pogledi... :D

Image Image
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#31132 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Honda zatvorila fabriku u Turskoj...

Image

https://www.yenisafak.com/ekonomi/son-a ... gn=ekonomi
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#31133 Re: Republika Turska

Post by @mba »

tramvajtrojka wrote: 29/09/2021 00:00
@mba wrote: 28/09/2021 22:56


i sto mrze tebe jer si musliman da to nazovemo onako kako jest, ne svi „oni“ ali bogami jedan dooooobar dio, a sad vi kompleksasi i jugonostalgicari raspalite :thumbup:
nit sam kompleksas nit jugonistalgicar neg me samo zanima gdje su brkati andaluzijski mumini zapeli pri usvajanju deklaracije o genocidu u Srebrenici ne mogu nam biti istinski prijatelji dok to ne usvoje jer su cisti licemjeri na nivou nama selami srbiji fabrike

ti si sampion nema sta, habla espanol :D :thumbup:
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#31134 Re: Republika Turska

Post by @mba »

Index ekonomskog povjerenja u Turskoj dostigao najviši nivo od aprila 2018. godine.

Turska agencija za statistiku TurkStat objavila je da je Indeks ekonomskog povjerenja u septembru porastao za 1,6%na mjesečnom nivou, na 102,4%


Povećanje je uslijedilo nakon porasta indexa povjerenja potrošača, realnog sektora, usluga i trgovine na malo, pokazali su podaci TurkStata.

Vrijednost iznad 100 pokazuje optimistične izglede za opću ekonomsku situaciju, dok vrijednost ispod 100 ukazuje na pesimistične izglede.

Index ekonomskog povjerenja široki je pokazatelj povjerenja građana u nacionalne ekonomske uvjete.
List Sabah "Nova prognoza rasta za Tursku od Standard & Poors-a" piše da prema procjenama međunarodne kredibilitetne kompanije Standard & Poors ekonomija Turske će u 2021. godini porasti oko 8,6%.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#31135 Re: Republika Turska

Post by @mba »

kox wrote: 28/09/2021 23:45 Bosna i Hercegovina nije republika. Imamo istoriju kakvu imamo i okruženje kakvo imamo, borimo se kako znamo i umijemo protiv mnogo jačih i opstajemo. Da je Turska u sličnoj situaciji danas bi im službeni jezik bio Grčki.
A što se tiče nezavisnosti i snage, Turska se baš iskazala. U zadnjih 4 godine:
Rusija skrši Turkmene u Siriji, Turska obori ruski avion. Za dva mjeseca Erdoan coki rukicu Putinu, hapsi svog pilota koji je oborio ruski avion i sudi mu za izdaju. Kupuje protivvazdušnu odbranu i mašta o avionima dok mu Putin kupuje sladoled. Turkmeni vozdra.
Kina milione Ujgura koji su turkijski narod drži u konclogorima, steriliše, šalje na ideološko ispiranje mozga, Turska se kao kofrči. Za dva mjeseca Erdoan coki rukicu Kini jer je svjestan da je i ovako ekonomski zaglibio i da je o njima sada podobro ovisan. Ujguri vozdra.
Turska glumi silu, kofrči se Americi, kupi rusku protivzračnu odbranu ali ne smije da je aktivira jer mu je prethodni predsjednik SAD-a sa par twittova oborio liru za Bog te pita koliko procenata. Šalje rusko osoblje kući signalizirajući da bi i njima cokio rukicu ako mu dopuste, ali bi Uncle Sam malo više od toga.

I sve to kao zemlja od preko 80 miliona stanovnika, članica Natoa, dakle zemlja koja ima preduslove da zaista bude ozbiljan igrač.


i pored svih tih problema koje si nabrojao i dobro si ih poredao svaka druga nacija/zemlja bi najvjerovatnije davno kapitulirala i pala na koljena, zaboravio si napomenuti puc!

u tvojim ocima su to slabosti turske sve to sto si nabrojao, a u mojim ocima izazovi i problemi koji se turskoj namecu sve sa ciljem da se uspori ili jos bolje sprijeci rast turske, ali kece da moze! :thumbup:
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#31136 Re: Republika Turska

Post by kox »

Pa dobro, dosta toga je u oku posmatrača.
Meni se čini da je vode ljudi koji su izgubili politički kompas, tj. koriste ga samo za održanje na vlasti. Diktaturama i poludiktaturama kojima Turska sve više nalikuje su neophodni strani i domaći neprijatelji. Rusija, Bjelorusija, Srbija - sve vrlo slična priča. Akrobacije vanjske politike da se čovjeku zamanta, i šta Turska kao država ima od toga ? Nestabilnost, drastičan pad ekonomije, pogoršanje u oblasti ljudskih prava, medijskih sloboda, prava žena. Ako je ovo sad taj napredak, ne znam šta bi bio nazadak.
A stvarno imaju uslove da budu normalna država ili bar da idu prema tome.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#31137 Re: Republika Turska

Post by 90minut »

@mba wrote: 29/09/2021 22:04
kox wrote: 28/09/2021 23:45 Bosna i Hercegovina nije republika. Imamo istoriju kakvu imamo i okruženje kakvo imamo, borimo se kako znamo i umijemo protiv mnogo jačih i opstajemo. Da je Turska u sličnoj situaciji danas bi im službeni jezik bio Grčki.
A što se tiče nezavisnosti i snage, Turska se baš iskazala. U zadnjih 4 godine:
Rusija skrši Turkmene u Siriji, Turska obori ruski avion. Za dva mjeseca Erdoan coki rukicu Putinu, hapsi svog pilota koji je oborio ruski avion i sudi mu za izdaju. Kupuje protivvazdušnu odbranu i mašta o avionima dok mu Putin kupuje sladoled. Turkmeni vozdra.
Kina milione Ujgura koji su turkijski narod drži u konclogorima, steriliše, šalje na ideološko ispiranje mozga, Turska se kao kofrči. Za dva mjeseca Erdoan coki rukicu Kini jer je svjestan da je i ovako ekonomski zaglibio i da je o njima sada podobro ovisan. Ujguri vozdra.
Turska glumi silu, kofrči se Americi, kupi rusku protivzračnu odbranu ali ne smije da je aktivira jer mu je prethodni predsjednik SAD-a sa par twittova oborio liru za Bog te pita koliko procenata. Šalje rusko osoblje kući signalizirajući da bi i njima cokio rukicu ako mu dopuste, ali bi Uncle Sam malo više od toga.

I sve to kao zemlja od preko 80 miliona stanovnika, članica Natoa, dakle zemlja koja ima preduslove da zaista bude ozbiljan igrač.


i pored svih tih problema koje si nabrojao i dobro si ih poredao svaka druga nacija/zemlja bi najvjerovatnije davno kapitulirala i pala na koljena, zaboravio si napomenuti puc!

u tvojim ocima su to slabosti turske sve to sto si nabrojao, a u mojim ocima izazovi i problemi koji se turskoj namecu sve sa ciljem da se uspori ili jos bolje sprijeci rast turske, ali kece da moze! :thumbup:
Sve ovo što je nabrojao kao slabost Turske se isto može reci za Ameriku, a oni su najjaci...

Izazovi naravno ne ratuje se više mačevima pa da mozes pokoriti pola evrope danas imaš 4,5 zemalja koje vladaju planetom i to je to.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#31138 Re: Republika Turska

Post by kox »

Nisu ovo slabosti Turske, nego pokazatelji da nije neki pojam snage i nezavisnosti. Slabosti bilo koje drzave u odredjenom trenutku, pa i Turske, su nesto drugo i više su vezani za korupciju, slabe institucije i gomilu drugih faktora a za to bi bio potreban mnogo duzi post i analiza za koju iskreno nemam vremena a vjerovatno ni dovoljno znanja. Bilo bi mnogo bolje pročitati članke i analize onih koji se tim bave nego da ih ja prepricavam.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#31139 Re: Republika Turska

Post by 90minut »

Cijeli ovaj tvoj tekst je usmjeren prema tome da nam kaže kako nisu svjetska sila, a sve što si nabrojao se može reci za Ameriku isto baš kao i za ruse.

Turci jesu pojam snage i nezavisnosti ( šta god to znacilo ) niti jedna od ovih džava koje si nabrojao njih ne bi mogla pobjediti u ratu jedino da im nuklearke bace.

Onu Tursku iz 90tih bez problema i to je pokazatelj isto koliko su se digli.

Ne zaboravi da su stali na žulj rusima pa šta su im tek u karabahu uradili s onom " skalamerijom " što su rusi prodali armenima i što je cijeli svijet cijenio kao nešto strašno.

Nemoj me slucajno svrstati koje ove pojedince koje održavaju ovu temu samo realnost je realnost.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#31140 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

90minut wrote: 30/09/2021 01:08 Cijeli ovaj tvoj tekst je usmjeren prema tome da nam kaže kako nisu svjetska sila, a sve što si nabrojao se može reci za Ameriku isto baš kao i za ruse.

Turci jesu pojam snage i nezavisnosti ( šta god to znacilo ) niti jedna od ovih džava koje si nabrojao njih ne bi mogla pobjediti u ratu jedino da im nuklearke bace.

Onu Tursku iz 90tih bez problema i to je pokazatelj isto koliko su se digli.

Ne zaboravi da su stali na žulj rusima pa šta su im tek u karabahu uradili s onom " skalamerijom " što su rusi prodali armenima i što je cijeli svijet cijenio kao nešto strašno.

Nemoj me slucajno svrstati koje ove pojedince koje održavaju ovu temu samo realnost je realnost.
Što je potreban i dovoljan uslov da se pravi razlika od realnih sila nasuprot onih koje to umišljaju da jesu.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#31141 Re: Republika Turska

Post by kox »

90minut wrote: 30/09/2021 01:08 Cijeli ovaj tvoj tekst je usmjeren prema tome da nam kaže kako nisu svjetska sila, a sve što si nabrojao se može reci za Ameriku isto baš kao i za ruse.

Turci jesu pojam snage i nezavisnosti ( šta god to znacilo ) niti jedna od ovih džava koje si nabrojao njih ne bi mogla pobjediti u ratu jedino da im nuklearke bace.

Onu Tursku iz 90tih bez problema i to je pokazatelj isto koliko su se digli.

Ne zaboravi da su stali na žulj rusima pa šta su im tek u karabahu uradili s onom " skalamerijom " što su rusi prodali armenima i što je cijeli svijet cijenio kao nešto strašno.

Nemoj me slucajno svrstati koje ove pojedince koje održavaju ovu temu samo realnost je realnost.
Pogrešno si shvatio tekst. Turska sasvim sigurno nije svjetska sila, zaista nema potrebe pisati tekstove da se to obrazlaže. Ovo o ratu i nuklearkama i ko bi koga osvojio je prevazidjena priča, ne funkcionišu tako stvari niti se velike države sukobljavaju na taj nacin nekih 70-80 godina.
Ali isto tako nema dileme koja država bi nagrabusila u nekom imaginarnom sukobu 1 na 1, iako je bespredmetno razmišljati u tim relacijama.
Nagorno Karabah je posebna tema, za to bi trebalo malo više vremena. Svaka cast za dronove ali Rusija nije stala iza Armenije u NK ni približno kako je mogla i za to postoje razlozi.
User avatar
Nespin
Posts: 1887
Joined: 26/03/2019 19:02

#31142 Re: Republika Turska

Post by Nespin »

8-)
Last edited by Nespin on 13/02/2022 20:35, edited 1 time in total.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#31143 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Kakve vi gluposti ovdje pišete... Onaj spominje Tursku i SDA, k'o da Turci glasaju za SDA :lol: :lol: :lol: :-)
User avatar
Nespin
Posts: 1887
Joined: 26/03/2019 19:02

#31144 Re: Republika Turska

Post by Nespin »

8-)
Last edited by Nespin on 13/02/2022 20:35, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#31145 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 30/09/2021 13:36 Kakve vi gluposti ovdje pišete... Onaj spominje Tursku i SDA, k'o da Turci glasaju za SDA :lol: :lol: :lol: :-)
Ali je obilato pomažu. Faktor/Stav je već spomenut. A Bakir to plati. Ne novcem nego petljanjem u BiH.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#31146 Re: Republika Turska

Post by Login7777 »

HarTar wrote: 30/09/2021 13:36 Kakve vi gluposti ovdje pišete... Onaj spominje Tursku i SDA, k'o da Turci glasaju za SDA :lol: :lol: :lol: :-)
60 miliona Turaka za SDA :izet:
:D
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#31147 Re: Republika Turska

Post by deogest »

Ja ne znam, bosnje toliko fale Tursku a srbi Rusiju, nije mi samo jasno sto onda ne idu tamo zivjet, a ne svi pohrlili u Njemacku? Mislim kad je tako dobro tamo. :lol: :lol:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#31148 Re: Republika Turska

Post by 90minut »

deogest wrote: 30/09/2021 15:29 Ja ne znam, bosnje toliko fale Tursku a srbi Rusiju, nije mi samo jasno sto onda ne idu tamo zivjet, a ne svi pohrlili u Njemacku? Mislim kad je tako dobro tamo. :lol: :lol:
Kakve veze pohvale imaju s tim?
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#31149 Re: Republika Turska

Post by @mba »

kox wrote: 30/09/2021 00:21 Nisu ovo slabosti Turske, nego pokazatelji da nije neki pojam snage i nezavisnosti. Slabosti bilo koje drzave u odredjenom trenutku, pa i Turske, su nesto drugo i više su vezani za korupciju, slabe institucije i gomilu drugih faktora a za to bi bio potreban mnogo duzi post i analiza za koju iskreno nemam vremena a vjerovatno ni dovoljno znanja. Bilo bi mnogo bolje pročitati članke i analize onih koji se tim bave nego da ih ja prepricavam.


pa kad usporedimo tursku iz 1990 i tursku 2021 mogli bi se reci da ce od njih nesto biti, a u to sam ubjedjen da hoce!
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#31150 Re: Republika Turska

Post by 90minut »

kox wrote: 30/09/2021 08:35
90minut wrote: 30/09/2021 01:08 Cijeli ovaj tvoj tekst je usmjeren prema tome da nam kaže kako nisu svjetska sila, a sve što si nabrojao se može reci za Ameriku isto baš kao i za ruse.

Turci jesu pojam snage i nezavisnosti ( šta god to znacilo ) niti jedna od ovih džava koje si nabrojao njih ne bi mogla pobjediti u ratu jedino da im nuklearke bace.

Onu Tursku iz 90tih bez problema i to je pokazatelj isto koliko su se digli.

Ne zaboravi da su stali na žulj rusima pa šta su im tek u karabahu uradili s onom " skalamerijom " što su rusi prodali armenima i što je cijeli svijet cijenio kao nešto strašno.

Nemoj me slucajno svrstati koje ove pojedince koje održavaju ovu temu samo realnost je realnost.
Pogrešno si shvatio tekst. Turska sasvim sigurno nije svjetska sila, zaista nema potrebe pisati tekstove da se to obrazlaže. Ovo o ratu i nuklearkama i ko bi koga osvojio je prevazidjena priča, ne funkcionišu tako stvari niti se velike države sukobljavaju na taj nacin nekih 70-80 godina.
Ali isto tako nema dileme koja država bi nagrabusila u nekom imaginarnom sukobu 1 na 1, iako je bespredmetno razmišljati u tim relacijama.
Nagorno Karabah je posebna tema, za to bi trebalo malo više vremena. Svaka cast za dronove ali Rusija nije stala iza Armenije u NK ni približno kako je mogla i za to postoje razlozi.
Postoje razlozi i to opravdani razlozi zašto rusi nisu stali iza armena, al' ne pišem o tome vec koliko su dronovi ucinili da ruska skalamerija izgleda smiješno i nemocno i koliko je to turcima diglo biznis s dronovima i da ni blizu nisu jaki koliko raja misli.

Neki zaboravljaju da su u prošlosti rusi dobijali po ustima i od šveđana daleko su oni od te snage za koju ljudi predpostavljaju da imaju, i da kakve crne nuklearke danas ih pola svijeta ima prevaziđena prica što kazes..
Moram dodati i to si isto u pravu u sukobu 1 na 1 znamo ko bi nagrabusio, al' iskljucivo u dužem ratu od rusa do amera ko god bi napao tursku moram tu dodati i Iran isto bolje ti je da budeš spreman na stotine i stotine hiljada mrtvih prije takve avanture i to u kratkom vremenskom roku ako napadnu konkretno.
A to niko nije spreman zato ja i pišem da ih ne mogu pobjediti jer je cijena prevelika.

Uglavnom turci se dižu i dižu što je odlicno i za nas ovdje kad krene rat trebace nam njihovog oružja i hrane 90tih nisu imali snage niti da kažu amerima idemo i cao danas je to druga prica i što se amera tice i ponašanju prema nama, a i turci ih sigurno ne bi pitali.
Post Reply