"Republika Bosna"... ups dje nestade Hercegov'na

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#26

Post by pike »

Maksim wrote:
van Basten wrote: Čisto istorijski - bio jednom u XIX vijeku jedan Herceg Stjepan Kosača, pa eto...
Upravo to.....

Danasnja Hercegovina se sastoji od historijskog Huma, Zahumlja i Travunije. Hum je bio zasebana adminstrativna cjelina pod upravom Hercega Stjepana Vukcica Kosace i u cast njemu se taj teritorij danas zove Hercegovina sto ima isti znacaj kao i Vojvodina, samo sto je Hercegovina od njegove titule herceg koju je preuzeo od bavarskog Herzoga.
Samo sto je Vojvodina pokrajina, a Hercegovina regija u Bosni.
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#27

Post by Maksim »

pike wrote:
Maksim wrote:
van Basten wrote: Čisto istorijski - bio jednom u XIX vijeku jedan Herceg Stjepan Kosača, pa eto...
Upravo to.....

Danasnja Hercegovina se sastoji od historijskog Huma, Zahumlja i Travunije. Hum je bio zasebana adminstrativna cjelina pod upravom Hercega Stjepana Vukcica Kosace i u cast njemu se taj teritorij danas zove Hercegovina sto ima isti znacaj kao i Vojvodina, samo sto je Hercegovina od njegove titule herceg koju je preuzeo od bavarskog Herzoga.
Samo sto je Vojvodina pokrajina, a Hercegovina regija u Bosni.
Da, koliko je i Bosna regija u drzavi zvana Bosna i Hercegovina. Hercegovina nije nesto kao Krajina ili Posavina. Hercegovina je cak historijski imala mnogo jaci autonomni status nego sto to Vojvodina danas uziva. Drzava bi se danas mozda zvala Bosna da Rizvanbegovic nije trazio svoj pasaluk. S time je cak podijelio i crkvu u BiH....... eto odakle pro-bosanski orijentirani franjevci i velikohrvatski svecenici u Hercegovini.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#28

Post by cyprus »

pike wrote:
Maksim wrote:
van Basten wrote: Čisto istorijski - bio jednom u XIX vijeku jedan Herceg Stjepan Kosača, pa eto...
Upravo to.....

Danasnja Hercegovina se sastoji od historijskog Huma, Zahumlja i Travunije. Hum je bio zasebana adminstrativna cjelina pod upravom Hercega Stjepana Vukcica Kosace i u cast njemu se taj teritorij danas zove Hercegovina sto ima isti znacaj kao i Vojvodina, samo sto je Hercegovina od njegove titule herceg koju je preuzeo od bavarskog Herzoga.
Samo sto je Vojvodina pokrajina, a Hercegovina regija u Bosni.
Tako je. Ako bi ostavili naziv samo Bosna, onda bi morali Hercegovini dat autonomiju, a znamo kako stoje stvari sa autonomijama na Balkanu. :)
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#29

Post by _stoKA_ »

hmm vidis ima i toga. odoh sad na kafu kad se tivra, malo cu da progooglam o svemu tome. ima tu dobrih postova vidim, maksime nadam se da ces mi jos biti od koristi.
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#30

Post by _stoKA_ »

evo vec dosta gledam po wiki, trazim na googlu ali jos nigdje nisam vidio tacno vrijeme otkad se Bosna zove Bosnom i Hercegovinom. A kamo li razloge zasto je to tako.

....Poslije sloma Bribirskih (Šubića) Bosna ponovno jača i vremenom prerasta u najmoćniju državu na Balkanu. Uskoro ban Stjepan II. Kotromanić pridodaje Bosni područje Huma, te teritorij od Neretve do Cetine koja postaje dio Bosne. Ban Stjepan II. Kotromanić također pripaja Bosni i veliki dio Dalmacije, i to od Dubrovnika do Splita, a Bosni pripaja i Donje krajeve, Usoru i Soli....(nakon 1322)

...Godine 1443. bosansko plemstvo na saboru rusaga bosanskoga postavlja na vlast kralja Stjepana Tomaša. Najmoćniji bosanski plemić na teritoriji jugoistočne Bosne, Stjepan Vukčić Kosača, odbija u početku priznati Stjepana Tomaša za novog kralja Bosne, što je rezultiralo sukobom unutar Bosne po tome pitanju, a taj sukob okončava 1446. bračnom vezom bosanskog vladara sa Katarinom, kćerkom moćnoga vojvode. Stjepan Vukčić Kosača ipak nastavlja vrlo jak uticaj na svome posjedu što potvrđuje činjenica da 1448. uzima titulu hercega i po kojoj će ovaj dio Bosne kasnije biti i prozvan Hercegovina...
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#31

Post by _stoKA_ »

mislim bas mi ne ide u glavu, dok citam tekstove o srednjovjekovnoj bosni koristi se samo izraz Bosna i pripojeno ovo pripojeno ono. Onda odjednom upadnu osmanlije i sad smo sancak pa eyalet Bosna, i onda odjednom prelazimo kod austor ugara i opet smo "Bosna" samo sto narator sve vise potencira na "prilike u bosni i HERCEGOVİNİ" "od znacaja za bosnu i HERCEGOVİNU" itd. stvarno ne mogu da uhvatim to historijsko i zakljucno preimenovanje.

ako bude ko uspjesniji ili ima predznanje da se javi pls :-?
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#32

Post by Maksim »

Ja ne znam tko je pisao ovaj tekst gore, no naziv Hercegovina se pojavio tek poslije njegove smrti. On je dosao u vrijeme Osmanskog vladanja. Kosaca je bio herceg od Huma.
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#33

Post by gavrilo »

ako je hercegovina regija (sto permanentno i bosnu naziva regijom), gdje su granice te regije :D ili jednostavnije pitanje... gdje se tacno nalazi ono "i" izmedju :roll: :D
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#34

Post by Maksim »

Image

Evo to je otprilike to, Gavrilo.
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#35

Post by Danko_Bananko »

gavrilo wrote:ako je hercegovina regija (sto permanentno i bosnu naziva regijom), gdje su granice te regije :D ili jednostavnije pitanje... gdje se tacno nalazi ono "i" izmedju :roll: :D
u konjickim vrletima :D
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#36

Post by gavrilo »

maksime nije valjda da livno i duvno nisu u hercegovini? :?

danko, preciznije molim te :D
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#37

Post by Maksim »

Nikad bili, Gavrilo.... nikad bili. Ali zato Prozor pripada Hercegovacko-neretvanskom kantonu :roll:
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#38

Post by Šandor »

Maksim wrote:Nikad bili, Gavrilo.... nikad bili. Ali zato Prozor pripada Hercegovacko-neretvanskom kantonu :roll:
Ja sam u školi učio drukčije. Mogu napamet pobrojat.

Hercegovini pripadaju slijedeće opštine: Livno, Duvno (Tomislavgrad) Posušje, Grude, Lištica (Široki Brijeg), Ljubuški, Čitluk, Čapljina, Neum, Stolac, Mostar, Jablanica, Konjic, Prozor, Ljubinje, Trebinje, Bileća, Nevesinje i Gacko. Možda sam zaboravio neku od opšina ali to je to.

Prema nekima u Hercegovinu ulaze i Kalinovik i Foča.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#39

Post by kekec »

Image
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#40

Post by Maksim »

Šandor wrote:
Maksim wrote:Nikad bili, Gavrilo.... nikad bili. Ali zato Prozor pripada Hercegovacko-neretvanskom kantonu :roll:
Ja sam u školi učio drukčije. Mogu napamet pobrojat.

Hercegovini pripadaju slijedeće opštine: Livno, Duvno (Tomislavgrad) Posušje, Grude, Lištica (Široki Brijeg), Ljubuški, Čitluk, Čapljina, Neum, Stolac, Mostar, Jablanica, Konjic, Prozor, Ljubinje, Trebinje, Bileća, Nevesinje i Gacko. Možda sam zaboravio neku od opšina ali to je to.

Prema nekima u Hercegovinu ulaze i Kalinovik i Foča.
Nije, to je suplje kako bi rek´o Djuro :)

Pogotovo Prozor nije u sastavu Hercegovine i to ce ti reci svatko iz Prozora. Ja sam prije 4 godine poslao E-mail jednom covjeku koji je tada bio zaposlen u opcini i pitao ga da li je Prozor u Bosni ili Hercegovini i covjek mi je lijepo odgovorio da je Prozor u Bosni, no to sto je opcina Prozor danas u sastavu HNK je druga stvar. Znam da je gospodin bio Hrvat i jos je dodao da se Prozorcani pored toga i osjecaju Bosancima ;)

Livno je zasigurno u Bosni dok ce pitanje Duvna ostati otvoreno, jer tu je i mentalitet ljudi utjecajan kada se dovodi u pitanje regionalna pripadnost te opcine. O Kalinoviku i Foci je mislim suvisno diskutovati. Evo ti veoma interesantan link koji meni daje dovoljan odgovor: http://www.ceeol.com/aspx/getdocument.a ... 6A8EED6717
leedeejah
Posts: 56
Joined: 27/04/2007 02:18

#41

Post by leedeejah »

"Citirajuci staru perzijsku izreku, Albert Camus nas je podsjetio da pogresna formulacija pojmova, pojava, ljudi i događaja, te pojmove, pojave, ljude i događaje vodi u ambis. Problem denominacije države Bosne i Hercegovine (što je produkt i predturskog i turskog perioda, je u tome što nam se država nelogično zove "Bosna i grofovija", gdje je ono grofovija još u tuđemmađarskom jeziku (herzog=grof). Iako ni jedan grof/plemić humske zemlje (zemlje Pavlovića) nije imao ni jedan drugi pridjev osim bosanski plemić, današnja situacija vjersko-nacionalne podjeljenosti Bosanaca i Hercegovaca bi se sigurno (iako nelogično) suprotstavila jedino logičkoj denominaciji države Bosne?!"

Dio iz knjige prof.dr. Besima Spahića
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#42

Post by Maksim »

Vukcic Kosaca je bio u trecem braku sa bavarskom princezom Cecilijom, odatle i njegova titula "herceg" koja je kod nas tako evoluirala od originalne odnosno njemacke forme "Herzog". Nikakva madjarska rijec.....
leedeejah
Posts: 56
Joined: 27/04/2007 02:18

#43

Post by leedeejah »

Maksim wrote:Vukcic Kosaca je bio u trecem braku sa bavarskom princezom Cecilijom, odatle i njegova titula "herceg" koja je kod nas tako evoluirala od originalne odnosno njemacke forme "Herzog". Nikakva madjarska rijec.....
Mrsko mi se sad raspravljati i ubjeđivati, jer vidis koliko je sat... Ako hoces prihvati mali prijedlog :D CITAJ MALO VISE, TE NEKE STVARI GLEDAJ U MALO SIREM SPEKTRU NEGO STO TO SAD RADIS ;-)

Pozdrav...
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#44

Post by pike »

gavrilo wrote:ako je hercegovina regija (sto permanentno i bosnu naziva regijom), gdje su granice te regije :D ili jednostavnije pitanje... gdje se tacno nalazi ono "i" izmedju :roll: :D
Ne kontam kako Bosna moze bit regija???

Neki levat odlucio da da ime Hercegovina juzom dijelu Bosanskog kraljevstva i to sad ostalo ko bogom dato :? tako ja to skonta po dosadasnjim postovima.

Fakat ne kontam imal ko da dadne definitivan odgovor u recenici dvije...kratko i jasno.

Jebo nikad nas u skoli o tome nisu ucili al zato smo morali znat kolko rize kina proizvodi godisnje :x

PS: nije uvijek "i" nekad samo stave onu cizu

Bosnia-Herzegovina
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#45

Post by triton »

A kad su udari za tren utihli,
kad je zanijemila krvava zveka mačeva
i čomuga, dok su se neprijatelji
prebrojavali, iz duboke sjenke
uzurpatorskog rodjaka Mladina II,
kradljivca zezla i jabuke, moci vladarske,
kuce Kotromaniceve,
izadje mlado vladarsko sunce!
Bilo je u liku djecackog Stiposa,
sina Elizabetina, kceri srpskog raskralja
Dragutina i sina bana, Stjepana, punog
nevolja. Objavi se svijetu prvom
poveljom oko 1320., potpisujuć se
ispunjen sviješću o sebi i svojoj zemlji:
ban bosanski, Stjepan II Kotromanic!
Osnazen pecatom ugarsko-hrvatskog
kralja Karla Roberta, krvlju povezan s
kraljevskim kucama i banskim dvorima
i kucama despotskim u zemljama
ugarskim, u raskim, u hrvatskim -
pogleda svoju razmrvljenu Bosnu i
zakle se svojim precima
i djeci koju ce roditi, da ce Bosansku
Drzavu slavom optociti i snazne joj
meje svoga vladanja ostaviti!
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#46

Post by taxi_driver »

evo imate i odje istu temu sa anketom


http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... taxidriver
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#47

Post by triton »

" Sad mi je jasno: i onda, kad se svi materijalni dokazi
uniste, kada ih nakon ljudskih godina ili kraljevskih stoljeca
pozoblju "crne ptice" vremena, kao u slucaju blistavog
Tvrtka - ipak ostaje nesto cudesno i cudno u Ademovim
potomcima: zajednicko sjecanje! Ono ne trazi nikakvu
dokumentiranu utjehu, nikakvu pisanu podlogu niti zlatnim
pecatom pecacen
(toliko puta lazni) prijepis ovjerene
mletacke, aragonske, napuljske, ugarske ili vatikanske povelje,
da sluzi osloncem autenticnosti i uvjerenju posvemasnje
punovrijednosti historijskog prava! A onaj kralj Tvrtko,
suveren uzdignuta bosnjastva, bje cesto u rezidencijama
Humske zemlje i njezine dubrovacke zupe: napustao je
iznenada sabrane stanke u Bobovcu, zajahivao vitke
vilinske konje, pa bi poput strijele odapete padao, kako je
govorio, "u Neretvu". Ta juzna strana, sve dok je nije spustio
na samu morsku obalu (zahvacajuci more i otoke u njemu
granicom svoga kraljevskog bosanskog rusaga), bila je ranjiva,
osjetljiva i propusna mutnim a znanim harambasama guranim silom prijestolnih stolica sad mletackih sad ugarskih. Ugarska i ugarski kraljevi!
Podlozni su im bili gotovo trajno hrvatski banovi, i slavonski, najcesce madjarskog porijekla, imena i jezika, ali su "kraljevim zemljama"
glavobolju zadavali neukrotivi dalmatinski Kacici, duhom patarenskim nadahnuti,
medju njima i najpoznatiji, Malduh, mozda cak i islamskog svjetonazora...
Bosanski banovi i bosanski kraljevi - drugu su pjesmu pjevali; nikad im u zbilji
Bosnu podloznom nisu ucinili, nikad im se, u politickoj praksi, nisu
molbenicima, na koljenima, primicali! - smisao je jasnih zapisa sjajne Nade Klaic
(koju su, zbog toga, razapinjali i proklinjali onovremeni historicari).
Pa ni onda kada je od Tvrtka, dok je banskim djecakom bio, zatrazen Hum
sto ga je u miraz svojoj kceri Elizabeti dao Stjepan II Kotromanic,
bas onaj koji je Hum Bosanskom Kraljevstvu pridodao, sijekuci ga od prostora
Nemanjica i njima podlozna kneza Nikole, u ono zavitlano doba bosanskog
sirenjau godini 1324. Prije svoje smrti, ban je Stjepan udao djevicu Elizabetu
(uknjizio je u svoju kroniku Poljak Dlugos), za kralja ugarskog Ludovika (vrsnjaka svoga nasljednika, necaka Tvrtka) i obecao joj je mirazu prikljuciti
ni vise ni manje, nego bas cijelu bosansku vojvodinu - Humsku zemlju.
Tvrtko je znaobuducnost: zato je tako cesto na stazama prema jugu, zato utvrdjuje svojem kule i bedeme po Vidoskom gradu i novom Pocitelju,
zato suteci i dumajuci odasiljejasne znakove slutecim dvolicnim prijateljima
koji ce ih znati procitati: da kani suprotiva Drijevima, podici soj grad i svoju
novu luku u Brstaniku! Ne smije izgubiti ono sto je od doslovnog utemeljitelja
bosanske ideje, bana Stjepana, Bozjom miloscu zadobio i u naslov upleo, prvotno banski pa potonji kraljevski, krunom dvogubom, krunom dvostrukom,
cijelom svijetu obznanio: Az, Stefan Tvrtko v Hrista Boga kral Srbljem i Bosne i Primorju.
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#48

Post by triton »

Image

TRAGOM BOSANSKIH KRALJEVA - Ibrahim Kajan
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#49

Post by Maksim »

Interesantan je grb na naslovnici knjige Ibrahima Kajana. Grb je tek kasnije nastao, u Bosni niti bilo gdje drugo nikada nije bio upotrijebljen nego su ga kreirali "Ilirci" oko Gaja, koji su Bosnu smatrali srcem Ilira i uopce mislili da su Juzni Slaveni potomci Ilira. Grb se moze naci u Fojnickom grbovniku u kojem se moze naci i objasnjenje da ovaj grb nikada nije bio simbol Bosne, izuzev polumjeseca kojeg su bosanske vladarske obitelji imale na svojim grbovima.
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#50

Post by _stoKA_ »

raja svaka cast, super sam se tekstova nacitao ovdje. evo da i ja dodam, bas danas sam citao putopise Evliye Çelebi koji se u svojim putovanjima dotice Bosne, Bosne kao eyaleta (sto bi najblize odgovaralo danasnjem statusu federalne drzave SADa) i on tamo pise o sancaku Hersek, kojim upravlja "voyvoda".

Mene se ovdje samo ticalo to da se Bosna i u vrijeme osmanskog carstva zvala Bosnom, sa Hersek-om kao sancakom, dakle imenovanje Bosne "Bosnom i Hercegovinom" treba traziti nakon aneksije A-U.

Pisite ako me neko preduhitri i sazna nesto precizno. Pozz
Post Reply