"Republika Bosna"... ups dje nestade Hercegov'na

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#1 "Republika Bosna"... ups dje nestade Hercegov'na

Post by _stoKA_ »

ukratko: jos od srednje skole mi se jedna misao mota po umu, a jos nemam pravi odgovor. a to je zasto se nasa Bosna zove "Bosna i Hercegovina". ne vidim niti jedan benefit od toga da nam zemlja nosi naziv od dvije rijeci :?
to pogotovo dodje do izrazaja na nekoj medjunarodnoj manifestaciji gdje il nam skrate naziv il nas pisu manjim fontom. jesmo mi to nesto manje vrijedni od ostalih pa zasluzujemo manji font :)

posto sve osim sadrzaja casnog Kur'ana smatram otvorenim za disuskiju, zelio bi i potencijalno preimenovanje ili da kazem "skracivanje naziva" najdraze nam nase, da podjelim sa ostalim zemljacima. nadam se da cete mi pomoci da izgradim neko novo misljenje. hvala
Last edited by _stoKA_ on 05/05/2007 19:09, edited 1 time in total.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#2

Post by pitt »

pa nismo jedini na svijetu :D tako nam grah pao :D
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#3

Post by Comrad »

Al zatu imamo cool skraćenicu :D
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#4

Post by _stoKA_ »

e da je imena nastaju kako grah pada, onda bi se bar jedan grad na svijetu zvao Graskograd :lol: sjecal se ko iz skole od kad se imenu bosna dodala hercegovina. kad ko kako zasto?

i da li je potrebno taj naziv vuci sa sobom u buducnosti, jer hercegovina koliko je meni poznato nema niti neku utvrdjenu politicku granicu niti bilo kako zasluzuje ime u oficijelnom nazivu zemlje... nisam neki antihercegovac jednostavno ne vidim logiku.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#5

Post by Bosanac_21 »

Treba kriviti Austro-Ugarsku 1853 :D
Nek je ona meni ziva i zdrava, prkosna i ponosna,
moja seher Bosna i Hercegovina :bih:
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#6

Post by _stoKA_ »

zao mi je sto je tako al danas je Bosna daleko i od zive i zdrave, a jos dalje od prkosne i ponosite. trebaju nama, po mom misljenju temeljite promjene, a sa svim u paketu (da se ja pitam) trebalo bi i ponovo razmotriti sam naziv zemlje. mada bi hercegovci prije krv niz zile pustili nego prihvatili takvo nesto :D
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#7

Post by cyprus »

Haj šta fali. BiH je po mnogo čemu specifična, pa što ne bi bila i po nazivu.

P.S. Moramo pitat ljude u Trinidadu i Tobagu, kako se oni osjećaju u vezi svog naziva.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#8

Post by Bosanac_21 »

Nije sve ni crno koliko se cini da jeste.
Naziv zemlje je najmanji problem za danasnju situaciju u BiH.
Vazniji je ekonomski napredak, obrazovanje, izgradnja, povratak, od nekih
izmjena imena koje nista nebi donijele osim manje pisanja.
Ona je i prkosna i ponosita jer ipak nakon svega sto je pretrpila jos uvijek
postoji sa svojom dugom historijom :bih:
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#9

Post by Abu FEED el-Castro »

E vidis ja bi po običaju, iako se mozda i slazem s tobom (zapravo 100%), ali bosanski je kontrirat, pa bi tom logikom jos malo i prosirio naziv na: Bosna i Hercegovina i Krajina. Barem za početak. Jer, sto su to nasi dragi i gordi krajisnici manje vrijedni od eto hercegovaca :? Pa kad je hala nek i oko kuce smrdi!

Pa sto neko rece, ako ni po cem nismo prepoznatljivi nit smo u stanju se u nečem izdici makar na nivo drugih ako ne i iznad njih, onda makar nek nas ima i nek smo poznati po tom, pa kad mala raja i svijetu igraju "gradova", nek nas upamte kao najduze i najteze ime :-) :D

Čuj Bosna i Hercegovina :-) :roll: (Zamisli: Hrvatska i Dalmacija, ili Srbija i Vojvodina...)
User avatar
van Basten
Posts: 7535
Joined: 21/09/2006 02:59

#10

Post by van Basten »

Abu FEED el-Castro wrote:E vidis ja bi po običaju, iako se mozda i slazem s tobom (zapravo 100%), ali bosanski je kontrirat, pa bi tom logikom jos malo i prosirio naziv na: Bosna i Hercegovina i Krajina. Barem za početak. Jer, sto su to nasi dragi i gordi krajisnici manje vrijedni od eto hercegovaca :? Pa kad je hala nek i oko kuce smrdi!

Pa sto neko rece, ako ni po cem nismo prepoznatljivi nit smo u stanju se u nečem izdici makar na nivo drugih ako ne i iznad njih, onda makar nek nas ima i nek smo poznati po tom, pa kad mala raja i svijetu igraju "gradova", nek nas upamte kao najduze i najteze ime :-) :D

Čuj Bosna i Hercegovina :-) :roll: (Zamisli: Hrvatska i Dalmacija, ili Srbija i Vojvodina...)
... i Posavina i Podrinje i.... i mogli bismo tako redati do besvijesti dok na kraju svako selo ne dobije ime u imenu države :D
Slažem se dakle, da nema nikakvog vidnog razloga da Hercegovina ima povlašten status u odnosu na ostale dijelove domovine nam.
Čisto istorijski - bio jednom u XIX vijeku jedan Herceg Stjepan Kosača, pa eto...
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#11 Re: Bosna i Hercegovina???

Post by Ahmmed »

_stoKA_ wrote:ukratko: jos od srednje skole mi se jedna misao mota po umu, a jos nemam pravi odgovor. a to je zasto se nasa Bosna zove "Bosna i Hercegovina". ne vidim niti jedan benefit od toga da nam zemlja nosi naziv od dvije rijeci :?
to pogotovo dodje do izrazaja na nekoj medjunarodnoj manifestaciji gdje il nam skrate naziv il nas pisu manjim fontom. jesmo mi to nesto manje vrijedni od ostalih pa zasluzujemo manji font :)

posto sve osim sadrzaja casnog Kur'ana smatram otvorenim za disuskiju, zelio bi i potencijalno preimenovanje ili da kazem "skracivanje naziva" najdraze nam nase, da podjelim sa ostalim zemljacima. nadam se da cete mi pomoci da izgradim neko novo misljenje. hvala
Jest da nije tema,ali zbog čega sadržaj Kur ana časnog, ne bi bio otvoren za diskusiju?? :-)
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#12

Post by Danko_Bananko »

Prijedlog se odbacuje !

Iz emocionalnih razloga !!! :D :D :D

Morete vala i Krajinu dodat, al Hercegovinu ne dirajte :D
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#13

Post by cyprus »

Prijedlog za novi naziv:

Savez Krščanske Džamahirije i Unitarne Federacije Konfederalnog Tipa Sarajeva, Središnje Bosne, Krajine, Zapadne Hercegovine, Istočne Hercegovine, Podrinja, Semberije, Okoline Tuzle, Okoline Zenice i Brčko Distrikta
Međunarodna skraćenica:SKDžUFKTSSBKZHISPSOTOZBD

(al ga i ja ukakih)

Ma, zaboli me qu... kako se zove, bitno da je meni krasno u njoj. :lol: :D
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#14

Post by Bosanac_21 »

Dobro vala ubjedili ste me :D
Al' sta cemo ako se ne suglasimo i mozda Hercegovci kazu: "e vala nam je
prekipilo hocemo da se otcjepimo". Mi cemo onda "hoce da se otcijepe, a mi ko
nedamo" :lol: Vala jopet "mi" i "oni".
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#15

Post by Abu FEED el-Castro »

Ima doduse jedna mahana a to je da stranci (ako bi koji slučajno iz nepoznatih razloga i pozelio ovu robusnu riječ izgovoriti) polome jezik da to izgovore, jer dusu na srce i nama su hercegovci teski, pardon mislim hercegovina :D

Ima i jos jedna ma(ha)na sto niko od nas u inostranstvu, pa čak ni hercegovci, ne predstavlja sebe i kaze da je: bosnohercegovac :-) , pa čak se to tako i ne kaze, i istini na volju nikako se i ne govori...

Ima tih mahana jos, mrsko mi sad ... :D


PS
Al daj Boze da mi u ovoj i ovakvoj drzavi dodjemo do momenta kad ce diskusije ovakvog tipa imati smisla :roll:
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#16

Post by Ahmmed »

Abu FEED el-Castro wrote:Ima doduse jedna mahana a to je da stranci (ako bi koji slučajno iz nepoznatih razloga i pozelio ovu robusnu riječ izgovoriti) polome jezik da to izgovore, jer dusu na srce i nama su hercegovci teski, pardon mislim hercegovina :D

Ima i jos jedna ma(ha)na sto niko od nas u inostranstvu, pa čak ni hercegovci, ne predstavlja sebe i kaze da je: bosnohercegovac :-) , pa čak se to tako i ne kaze, i istini na volju nikako se i ne govori...

Ima tih mahana jos, mrsko mi sad ... :D


PS
Al daj Boze da mi u ovoj i ovakvoj drzavi dodjemo do momenta kad ce diskusije ovakvog tipa imati smisla :roll:
Mislim da Bosna treba biti uređena šerijatski, a Hercegovina da bude sekularna :D I mirna Bosna :D

U tom slučaju, dok se Hercegovina ne odluči na šerijatsko uređenje, zadržati sadašnji naziv. :D
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#17

Post by Danko_Bananko »

Ahmmed wrote:
Abu FEED el-Castro wrote:Ima doduse jedna mahana a to je da stranci (ako bi koji slučajno iz nepoznatih razloga i pozelio ovu robusnu riječ izgovoriti) polome jezik da to izgovore, jer dusu na srce i nama su hercegovci teski, pardon mislim hercegovina :D

Ima i jos jedna ma(ha)na sto niko od nas u inostranstvu, pa čak ni hercegovci, ne predstavlja sebe i kaze da je: bosnohercegovac :-) , pa čak se to tako i ne kaze, i istini na volju nikako se i ne govori...

Ima tih mahana jos, mrsko mi sad ... :D


PS
Al daj Boze da mi u ovoj i ovakvoj drzavi dodjemo do momenta kad ce diskusije ovakvog tipa imati smisla :roll:
Mislim da Bosna treba biti uređena šerijatski, a Hercegovina da bude sekularna :D I mirna Bosna :D

U tom slučaju, dok se Hercegovina ne odluči na šerijatsko uređenje, zadržati sadašnji naziv. :D
Prijedlog se ponovno odbija, iz tebi poznatih razloga :D

Iako trenutno obitavam kao hercegovacki dijasporac u Bosni, ja i moja stranka Mullah for Herzegovina, nikako ne pristajemo na sekularno uredjenje nase vjekovne postojbine :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#18

Post by Ahmmed »

Danko_Bananko wrote:
Ahmmed wrote:
Abu FEED el-Castro wrote:Ima doduse jedna mahana a to je da stranci (ako bi koji slučajno iz nepoznatih razloga i pozelio ovu robusnu riječ izgovoriti) polome jezik da to izgovore, jer dusu na srce i nama su hercegovci teski, pardon mislim hercegovina :D

Ima i jos jedna ma(ha)na sto niko od nas u inostranstvu, pa čak ni hercegovci, ne predstavlja sebe i kaze da je: bosnohercegovac :-) , pa čak se to tako i ne kaze, i istini na volju nikako se i ne govori...

Ima tih mahana jos, mrsko mi sad ... :D


PS
Al daj Boze da mi u ovoj i ovakvoj drzavi dodjemo do momenta kad ce diskusije ovakvog tipa imati smisla :roll:
Mislim da Bosna treba biti uređena šerijatski, a Hercegovina da bude sekularna :D I mirna Bosna :D

U tom slučaju, dok se Hercegovina ne odluči na šerijatsko uređenje, zadržati sadašnji naziv. :D
Prijedlog se ponovno odbija, iz tebi poznatih razloga :D

Iako trenutno obitavam kao hercegovacki dijasporac u Bosni, ja i moja stranka Mullah for Herzegovina, nikako ne pristajemo na sekularno uredjenje nase vjekovne postojbine :D
Ma sve je to ok, nego, bojim se, prije će u Čačku šerijat "zavladati", negou Hercegovini :D kaže meni jedna Mostarka:" Aaaa, braca, kako je moja tetka pobožna. Da prođe uoči petka, il uoči mubarek večeri, a da ona ne ispeče halvu....Il da ne ode na mevlud u Blagaj?Ili, da ne posti uoči 27 noći Ramazana??I nikad još nije zaspala, a da bismilu nije proučila, a počesto i "kulhuvalahu"" :lol: :lol: :lol:
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#19 Re: Bosna i Hercegovina???

Post by kekec »

_stoKA_ wrote:ukratko: jos od srednje skole mi se jedna misao mota po umu, a jos nemam pravi odgovor. a to je zasto se nasa Bosna zove "Bosna i Hercegovina". ne vidim niti jedan benefit od toga da nam zemlja nosi naziv od dvije rijeci :?
to pogotovo dodje do izrazaja na nekoj medjunarodnoj manifestaciji gdje il nam skrate naziv il nas pisu manjim fontom. jesmo mi to nesto manje vrijedni od ostalih pa zasluzujemo manji font :)

posto sve osim sadrzaja casnog Kur'ana smatram otvorenim za disuskiju, zelio bi i potencijalno preimenovanje ili da kazem "skracivanje naziva" najdraze nam nase, da podjelim sa ostalim zemljacima. nadam se da cete mi pomoci da izgradim neko novo misljenje. hvala
stoKA, nekada je Bosna bila mala drzavica.
Evo jedna od mnogih, gdje se vidi kako je nekada bilo:

Image
Granice su se mjenjale, pa u njene udjose Hum
i Zahumlje.
Kako i vanBasten napomenu, bi jednom i jedan Herceg (vojvoda/knez) Stjepan Kosaca,
koji imade svoju zemlju, koja takodje udje u granice Bosne, "ujedinise se", a naziv Hercegovine ostade.
Itd, itd.
Da nam je bogdo samo naziv drzave sporan. :sad:
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#20

Post by _stoKA_ »

ej super karta, ja sam cinimi se u skoli gledao i onih kad je Bosna bila i s druge strane drine, pa cak izlazila ovamo na more skoro pa negdje do Zadra.

cak ako me pamcenje dobro sluzi imali smo i kralja koji je imao bas sva ova imena u nazivu: pa je bio kralj Bosne, Dalmacije, SRBIJE, Donjih krajeva i jos mnogo neceg. ali nista to nije ostalo u nazivu. nukleus je i dalje BOSNA.

ja jesam krajisnik i to onaj sa lijeve strane Une, cija zemlja u sastav Bosne nije usla sve do dolaska osmanlija, no meni ne smeta to sto nas nema u nazivu, ali nije mi jasno zasto su ostavili hercegovinu, volio bih naci kakav dokument ili knjigu gdje je ta tema bila na dnevnom redu, bilo to na zasjedanju AVNOJ-a u Jajcu ili nesto ranije.

i tacno, znam da ovo nema sanse da bude problem kojim treba moriti glavu u ovo doba svih mogucih kriza u zemlji, no eto, dugo vodim monolog o tome, pa sam htio da vidim kako na to gledaju ostali..
funaki
Posts: 707
Joined: 23/11/2006 08:11

#21

Post by funaki »

USTANITE :oops:



Zemljo tisućljetna
Na vjernost ti se kunem
Od mora do Save
Od Drine do Une

Jedna si, jedina
Moja domovina
Jedna si, jedina
Bosna i Hercegovina

Bog nek' te sačuva
Za pokoljenja nova
Zemljo mojih snova
Mojih pradjedova

Jedna si, jedina
Moja domovina
Jedna si, jedina
Bosna i Hercegovina



.
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#22

Post by _stoKA_ »

e funaki ti raspali himnu i otjera mene iz vlastite mi domovine!!!

od Une do Drine??? pa maloprije ti rece da sam sa one tamo strane Une :x :-D :-D
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#23

Post by prleitihi »

naziv je ok..možda mu samo dodati prefiks 100% :oops:
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#24

Post by Danko_Bananko »

Ahmmed wrote:
Danko_Bananko wrote:
Ahmmed wrote: Mislim da Bosna treba biti uređena šerijatski, a Hercegovina da bude sekularna :D I mirna Bosna :D

U tom slučaju, dok se Hercegovina ne odluči na šerijatsko uređenje, zadržati sadašnji naziv. :D
Prijedlog se ponovno odbija, iz tebi poznatih razloga :D

Iako trenutno obitavam kao hercegovacki dijasporac u Bosni, ja i moja stranka Mullah for Herzegovina, nikako ne pristajemo na sekularno uredjenje nase vjekovne postojbine :D
Ma sve je to ok, nego, bojim se, prije će u Čačku šerijat "zavladati", negou Hercegovini :D kaže meni jedna Mostarka:" Aaaa, braca, kako je moja tetka pobožna. Da prođe uoči petka, il uoči mubarek večeri, a da ona ne ispeče halvu....Il da ne ode na mevlud u Blagaj?Ili, da ne posti uoči 27 noći Ramazana??I nikad još nije zaspala, a da bismilu nije proučila, a počesto i "kulhuvalahu"" :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#25

Post by Maksim »

van Basten wrote: Čisto istorijski - bio jednom u XIX vijeku jedan Herceg Stjepan Kosača, pa eto...
Upravo to.....

Danasnja Hercegovina se sastoji od historijskog Huma, Zahumlja i Travunije. Hum je bio zasebana adminstrativna cjelina pod upravom Hercega Stjepana Vukcica Kosace i u cast njemu se taj teritorij danas zove Hercegovina sto ima isti znacaj kao i Vojvodina, samo sto je Hercegovina od njegove titule herceg koju je preuzeo od bavarskog Herzoga.
Post Reply