Reprogramiranje kredita

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#1 Reprogramiranje kredita

Post by iceman ze »

Da li neko ima iskustva sa bankama, kad je u pitanju reprogramiranje kredita. Recimo da dugujem 8000 KM, i da trenutno imam pola iznosa u gotovini, da li bi htjeli, reprogramirati moj dug, bilo da mi smanje broj godina ili ratu za ostatak duga; da li oni to uopste rade, ili samo kad su neke okolnosti, kao gubitak posla ili neki dr. razlozi. :-)
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#2 Re: Reprogramiranje kredita

Post by talić »

Mislim da se da dogovoriti samo će te to koštati dodatnih 1 do 2 % visine kredita jer oni ne rade ništa besplatno.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3 Re: Reprogramiranje kredita

Post by iceman ze »

To mi je jasno, s lihvarima su i lihvarski dogovori; znam da prije nekad nisu dali prijevremene otplate kredita dok se ne otplati 2/3 kredita.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#4 Re: Reprogramiranje kredita

Post by talić »

ja sam prije nekoliko godina otplatio kredit za automobil kod "Hypo leasing" poslije godinu i po a kredit je bio na 5 godina. Koliko se sjećam uzeli su mi 1,5 % za zatvaranje kredita što je bilo preko 500 KM.
convict
Posts: 2988
Joined: 10/02/2008 01:20

#5 Re: Reprogramiranje kredita

Post by convict »

Na zatvaranje i prijevremenu otplatu mogu ti uzeti max. onoliki % kolika je bila naknada za odobrenje kredita i to na preostali dug. A za ostalo u principu svaka banka ima svoja pravila.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#6 Re: Reprogramiranje kredita

Post by drndalo »

Ako ces mijenjati otplatni plan, sacekaj s ratama dok ne isplatis glavnice onoliko koliko ti je ta ustedjevina... I onda otplati odjednom zatvaranje kredita. Da ne placas 2x proviziju za obradu kredita, i koliko me pamcenje sluzi, nakon npr. reprograma, racunaju ti ga kao da s uzeo novi, dakle veca kamata unutar presostale rate u odnosu na glavnicu.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#7 Re: Reprogramiranje kredita

Post by iceman ze »

drndalo wrote:Ako ces mijenjati otplatni plan, sacekaj s ratama dok ne isplatis glavnice onoliko koliko ti je ta ustedjevina... I onda otplati odjednom zatvaranje kredita. Da ne placas 2x proviziju za obradu kredita, i koliko me pamcenje sluzi, nakon npr. reprograma, racunaju ti ga kao da s uzeo novi, dakle veca kamata unutar presostale rate u odnosu na glavnicu.
Ja imam pola iznosa moje glavnice kredita, i mislio sam tu polovinu uplatiti, da smanjim ratu ili broj godina; strah me da cu potrositi u medjuvrmenu taj novac,dok stedim tu drugu polovicu glavnice.

Jesam li te dobro razumio, reprogram kredita, podrazumjeva novi ugovor, nova kamatna stopa i dr.?
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: Reprogramiranje kredita

Post by drndalo »

Obicno da, u svakom slucaju ce to pokusati uraditi, kao da ti pomognu, a u stvari u ugovoru pise da se sve resetuje...

Mada postoji mogucnost da se doslovno cjenkas s njima, ako naletis na nekoga poslovnog, dovoljno visokog u banci... Koji ce vidjeti da se razumijes u to sto pricas, i da ne namjeravas interkalarno opet sve otplacivati od pocetka... Nista te ne kosta da pitas, oni svakako imaju interes i u tome, jer ce naplatit dodatno % za promjenu, a nastavices placati kamatu, manju jer je glavnica smanjena, ali su vec naplatili promjenu, a rizik smanjili, jer im je pola glavnice vraceno...

Evo da ti ja pripazim tu lovu na godinu-dvije, da je ne potrosis ? :lol: ;-) A ne bih je ja procerdao, stvarno, samo bih je malo "okretao"... :mrgreen:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#9 Re: Reprogramiranje kredita

Post by vjesticanametli »

novi ugovor, veca kamata.........zavala uz koju ti traze dodatno osiguranje (ne daj mjenicu ni za sta 8) )
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#10 Re: Reprogramiranje kredita

Post by iceman ze »

drndalo wrote:Obicno da, u svakom slucaju ce to pokusati uraditi, kao da ti pomognu, a u stvari u ugovoru pise da se sve resetuje...

Mada postoji mogucnost da se doslovno cjenkas s njima, ako naletis na nekoga poslovnog, dovoljno visokog u banci... Koji ce vidjeti da se razumijes u to sto pricas, i da ne namjeravas interkalarno opet sve otplacivati od pocetka... Nista te ne kosta da pitas, oni svakako imaju interes i u tome, jer ce naplatit dodatno % za promjenu, a nastavices placati kamatu, manju jer je glavnica smanjena, ali su vec naplatili promjenu, a rizik smanjili, jer im je pola glavnice vraceno...

Evo da ti ja pripazim tu lovu na godinu-dvije, da je ne potrosis ? :lol: ;-) A ne bih je ja procerdao, stvarno, samo bih je malo "okretao"... :mrgreen:

Imam prijatelja u jednoj banci, pa cu ga priupitati za misljenje oko svega ovoga. Hvala u svakom slucaju na savjetima, koje vise cijenim nego da slusam bankarske finte... :-) uglavnom ne postoji nacin da ja njih zeznem, oni su uvijek dobitnici kako stoje stvari.

Sto se tice obrtanja....nesumnjam da ako se neko u ekonomiju ovdje razumije to si sigurno ti i talic...... :mrgreen:
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#11 Re: Reprogramiranje kredita

Post by talić »

hvala na komplimentima,.... :-)
da konstatujemo još da su kamate sad više za bar jedan procenat nego prije godinu dana, tako da bi novi kredit sigurno bio nepovoljniji. Zato fino kupi par stotina dionica bosnalijeka. Da j.ebe rak raka za godinu dana će biti jača nego što je sad. Vlada federacije je u plan stavila i privatizaciju svog dijela u Bosnalijeku a onaj "Igrač" je nudio 20,50 po dionici. ;-)
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#12 Re: Reprogramiranje kredita

Post by hladan.preminger »

talić wrote:hvala na komplimentima,.... :-)
da konstatujemo još da su kamate sad više za bar jedan procenat nego prije godinu dana, tako da bi novi kredit sigurno bio nepovoljniji. Zato fino kupi par stotina dionica bosnalijeka. Da j.ebe rak raka za godinu dana će biti jača nego što je sad. Vlada federacije je u plan stavila i privatizaciju svog dijela u Bosnalijeku a onaj "Igrač" je nudio 20,50 po dionici. ;-)
Bili se moglo šta zaradit sa dionicama Bosnalijeka. Imam neku ušteđevinu pa da uložim?
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#13 Re: Reprogramiranje kredita

Post by talić »

hladan.preminger wrote:
talić wrote:hvala na komplimentima,.... :-)
da konstatujemo još da su kamate sad više za bar jedan procenat nego prije godinu dana, tako da bi novi kredit sigurno bio nepovoljniji. Zato fino kupi par stotina dionica bosnalijeka. Da j.ebe rak raka za godinu dana će biti jača nego što je sad. Vlada federacije je u plan stavila i privatizaciju svog dijela u Bosnalijeku a onaj "Igrač" je nudio 20,50 po dionici. ;-)
Bili se moglo šta zaradit sa dionicama Bosnalijeka. Imam neku ušteđevinu pa da uložim?
Znam da će neki popljuvati to što ću reći ali ja iznosim samo argumente.
Trenutna cijena dionice je 8,20 KM i na najnižem nivou je od osnivanja berze. Trenutna tržišna vrijednost je 61 milion maraka a kapitalna (knjigovodstvena) vrijednost je 125 miliona maraka. Dakle za 1 KM na berzi trenutno dobivaš 2 KM kapitala u Bosnalijeku, što je u pola cijene. Ako idemo po nekim svjetskim standardima onda se kaže da firma vrijedi 12 do 15 x više od godišnje dobiti. Prosječna dobit u posljednjih nekoliko godina je cca. 6 miliona maraka i po toj matematici opet vrijedi 90 milina, dakle 50% iznad trenutne cijene.
Osnovni problem u Bosnalijeku je što nema većinskog vlasnika i što se direktor i menađment svim silama trude da ga i ne dobije ( ili se možda trude da većinski vlasnik postane neko koga oni preferiraju) bojeći se za svoju poziciju. Zadnje dvije godine nisu ni dividende isplaćivali samo da bi dionica bila što manje atraktivna. Kad tad će se stvari mjenjati jer ipak se radi o jedinom ozbiljnijem proizvođaču generičkih lijekova u BiH.
Ako si siguran da ti lova ne treba bar godinu ili dvije, onda se sigurno isplati investirati.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#14 Re: Reprogramiranje kredita

Post by hladan.preminger »

Znam da će neki popljuvati to što ću reći ali ja iznosim samo argumente.
Trenutna cijena dionice je 8,20 KM i na najnižem nivou je od osnivanja berze. Trenutna tržišna vrijednost je 61 milion maraka a kapitalna (knjigovodstvena) vrijednost je 125 miliona maraka. Dakle za 1 KM na berzi trenutno dobivaš 2 KM kapitala u Bosnalijeku, što je u pola cijene. Ako idemo po nekim svjetskim standardima onda se kaže da firma vrijedi 12 do 15 x više od godišnje dobiti. Prosječna dobit u posljednjih nekoliko godina je cca. 6 miliona maraka i po toj matematici opet vrijedi 90 milina, dakle 50% iznad trenutne cijene.
Osnovni problem u Bosnalijeku je što nema većinskog vlasnika i što se direktor i menađment svim silama trude da ga i ne dobije ( ili se možda trude da većinski vlasnik postane neko koga oni preferiraju) bojeći se za svoju poziciju. Zadnje dvije godine nisu ni dividende isplaćivali samo da bi dionica bila što manje atraktivna. Kad tad će se stvari mjenjati jer ipak se radi o jedinom ozbiljnijem proizvođaču generičkih lijekova u BiH.
Ako si siguran da ti lova ne treba bar godinu ili dvije, onda se sigurno isplati investirati.
Kako mogu da ne isplaćuju dobit, a posluju pozitivno?

Znaci da se moze duplo u najboljem slucaju!
Ako bi ulozio 5.000 KM za 2-3 godine mogu ocekivati cenera.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: Reprogramiranje kredita

Post by drndalo »

Mogu ako uprava vecinom glasova (d.d.) donese takvu odluku...
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#16 Re: Reprogramiranje kredita

Post by hladan.preminger »

drndalo wrote:Mogu ako uprava vecinom glasova (d.d.) donese takvu odluku...
Ma jasno mi je to! Ali skupština društva koju čine dioničari može da utiče na podjelu dividende. U konačnici moze ih natjerati da podjele dividendu.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: Reprogramiranje kredita

Post by drndalo »

Pa moze, ali ako predstavnici vecine vlasnika nece, onda bude ovako... A do sada je to bila drzava, a tima iz drzave je tako odgovralo, vjerovatno zato da je oni i "njihovi" "pretvore" u svoju... Halo Bing, kako brat...? :evil:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#18 Re: Reprogramiranje kredita

Post by vjesticanametli »

kakavdanakneiskustvu wrote:nevezano za temu,imam kredit u banci,želim ponovo podići kredit,prelamati stari kredit,otplatiti ga,da li vraćam iznos kredita ili i kamate?
zatvaras kredit .........ne placas kamatu na ono sto nije dospjelo
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19 Re: Reprogramiranje kredita

Post by detroit-mercy »

Interesantno, u mrskoj nam cemerici npr. nemas penala ako ranije isplatis kredit. Sto prije platis :mrgreen: manja mogucnost je da ga neces vratiti. Vidim da banke u BiH posluju totalno drugacije. Reprogramiranje kredita, za sta si uzeo kredit, ali u principu bi trebao da mozes reprogramirati, ako su se kamate drasticno smanjile, medjutim ponekad imas administrativne taxe koje u slucaju manjeg kredita mogu jednostavno da pojedu sav benefit od reprogramiranja duga.
Nesto mi je to suhveli da ti banka naplacuje ako ranije vratis kredit :mrgreen: , mada kod nas je sve moguce.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#20 Re: Reprogramiranje kredita

Post by detroit-mercy »

hladan.preminger wrote:
drndalo wrote:Mogu ako uprava vecinom glasova (d.d.) donese takvu odluku...
Ma jasno mi je to! Ali skupština društva koju čine dioničari može da utiče na podjelu dividende. U konačnici moze ih natjerati da podjele dividendu.
Dividenda se ne mora isplatiti, povecavas retained ernings na ustrb dividende. Sve zavisi ko ima kontrolni paket dionica isto tako ako skupstina odluci da lova treba za ne daj boze (lose okruzenje), expanzija, modernizacija i td itd.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#21 Re: Reprogramiranje kredita

Post by drndalo »

Ne, platis x% "kazne" za ranije zatvaranje kredita... Vratis preostalu glavnicu tog kredita, ali ne i kamatu koja je ostala za platiti po tom kreditu, a to si im kompenzirao sa onih x% naknade za ranije zatvaranje... Novi kredit, iz pocetka...
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#22 Re: Reprogramiranje kredita

Post by hladan.preminger »

detroit-mercy wrote:
hladan.preminger wrote:
drndalo wrote:Mogu ako uprava vecinom glasova (d.d.) donese takvu odluku...
Ma jasno mi je to! Ali skupština društva koju čine dioničari može da utiče na podjelu dividende. U konačnici moze ih natjerati da podjele dividendu.
Dividenda se ne mora isplatiti, povecavas retained ernings na ustrb dividende. Sve zavisi ko ima kontrolni paket dionica isto tako ako skupstina odluci da lova treba za ne daj boze (lose okruzenje), expanzija, modernizacija i td itd.

OK. Iz ranijeg posta sam pogrešno skontao da država nema većinski/kontrolni paket dionica.
Kad većina neće, nema ništa od toga. Znači jedini način zarade kasnija prodaja dionica za veću cijenu. Dividendu zaboravi!

retained ernings = neraspoređena dobit?
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#23 Re: Reprogramiranje kredita

Post by drndalo »

Zadrzana dobit...
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#24 Re: Reprogramiranje kredita

Post by talić »

[/quote]


OK. Iz ranijeg posta sam pogrešno skontao da država nema većinski/kontrolni paket dionica.
Kad većina neće, nema ništa od toga. Znači jedini način zarade kasnija prodaja dionica za veću cijenu. Dividendu zaboravi!

retained ernings = neraspoređena dobit?[/quote]
dobro si skontao, država ima samo 19,28 % iako ima najveći udio. Problem i jeste u tome što je jako teško skupiti 50% glasova jer 7 najvećih dioničara imaju skupa 51% a postoji preko 6000 dioničara. Mislim da će ove godine djeliti dividendu jer je Federaciji potrebna svaka marka.
User avatar
future millionaire
Posts: 47
Joined: 18/08/2011 08:56

#25 Re: Reprogramiranje kredita

Post by future millionaire »

hladan.preminger wrote:

Znaci da se moze duplo u najboljem slucaju!
Ako bi ulozio 5.000 KM za 2-3 godine mogu ocekivati cenera.
Iako je velika vjerovatnoca, ako sad udjes u dionice Bosnalijeka, sa 5.000 da ces 2-3 godine imati cenera, moj savjet ti je da to radis iskljucivo ako si spreman i na varijantu da ce to za 2-3 godine biti 2.000, je obicno kad tebi zatrebaju pare to ce biti najniza moguca cijena
Post Reply