Reprodukcija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Voliš li što si rođen(a)?

Da
65
78%
Ne
18
22%
 
Total votes: 83

User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#326 Re: Reprodukcija

Post by medvjed23 »

inače - bilo je riječi o tome - postoji određeno nerazumijevanje glede pitanja: da li je dobro roditi se? dobar dio ljudi to pitanje izjednačava sa: jesam li zadovoljan životom i želim li umrijeti? postoji bitna razlika između ne roditi se i roditi se, iskusiti život, pa umrijeti.. onaj koji je rođen obično ima interes da živi.. život mu donosi koliko-toliko dobrih stvari, a osim toga, tu je i nagon za samoodržanjem, koji nas tjera naprijed čak i kad je sve crno.. međutim, onaj koji nije rođen, nema interes da bude rođen.. ko ne postoji, ne posjeduje interese.. sljedstveno, rođenjem ili, preciznije rečeno, začećem, čovjek koji nema interes da dođe u (dobrim dijelom) neugodno stanje doveden je, mimo svoje volje, u to stanje..
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#327 Re: Reprodukcija

Post by seln »

medvjed23 wrote: za tebe ne znam, al što se mene tiče, završili smo
ZNao sam ja da si ti intelektualac i umjetnicka dusa.

komunikacija gdje ljudi jedni drugima govore "rokni se" i sl. nije moj nivo.
A sta ti to boga ti trebam reci, ako ocigledno ne volis zivot?
Da si napisao "ne volim ukus alkohola", napisao bih ti da prestanes piti.
User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#328 Re: Reprodukcija

Post by medvjed23 »

Image
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#329 Re: Reprodukcija

Post by seln »

medvjed23 wrote:Image
Istomisljenik? Autoportret?
To je ipak vise za facebook.
Fino otvoris grupu "Ko hoce da se rokne" sa ciljem skupljanja 10 000 lajkova.
User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#330 Re: Reprodukcija

Post by medvjed23 »

Image
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#331 Re: Reprodukcija

Post by triconja »

medvjed23 wrote:inače - bilo je riječi o tome - postoji određeno nerazumijevanje glede pitanja: da li je dobro roditi se? dobar dio ljudi to pitanje izjednačava sa: jesam li zadovoljan životom i želim li umrijeti? postoji bitna razlika između ne roditi se i roditi se, iskusiti život, pa umrijeti.. onaj koji je rođen obično ima interes da živi.. život mu donosi koliko-toliko dobrih stvari, a osim toga, tu je i nagon za samoodržanjem, koji nas tjera naprijed čak i kad je sve crno.. međutim, onaj koji nije rođen, nema interes da bude rođen.. ko ne postoji, ne posjeduje interese.. sljedstveno, rođenjem ili, preciznije rečeno, začećem, čovjek koji nema interes da dođe u (dobrim dijelom) neugodno stanje doveden je, mimo svoje volje, u to stanje..
A kako ti znas hoce li neko da se rodi ili ne? :mrgreen:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#332 Re: Reprodukcija

Post by seln »

medvjed23 wrote:Image
Image
User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#333 Re: Reprodukcija

Post by medvjed23 »

forumska foe lista - jedno od zadovoljstava zbog kojih vrijedi živjeti :D
triconja wrote:
medvjed23 wrote:inače - bilo je riječi o tome - postoji određeno nerazumijevanje glede pitanja: da li je dobro roditi se? dobar dio ljudi to pitanje izjednačava sa: jesam li zadovoljan životom i želim li umrijeti? postoji bitna razlika između ne roditi se i roditi se, iskusiti život, pa umrijeti.. onaj koji je rođen obično ima interes da živi.. život mu donosi koliko-toliko dobrih stvari, a osim toga, tu je i nagon za samoodržanjem, koji nas tjera naprijed čak i kad je sve crno.. međutim, onaj koji nije rođen, nema interes da bude rođen.. ko ne postoji, ne posjeduje interese.. sljedstveno, rođenjem ili, preciznije rečeno, začećem, čovjek koji nema interes da dođe u (dobrim dijelom) neugodno stanje doveden je, mimo svoje volje, u to stanje..
A kako ti znas hoce li neko da se rodi ili ne? :mrgreen:
pa rekoh u postu koji si citirao: neće.. ko ne postoji, ne posjeduje želje.. neće on ništa i ako mu ne pružiš ništa, ništa mu nisi uskratio.. nisi povrijedio niti jedan njegov interes..
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#334 Re: Reprodukcija

Post by triconja »

medvjed23 wrote:forumska foe lista - jedno od zadovoljstava zbog kojih vrijedi živjeti :D
triconja wrote:
medvjed23 wrote:inače - bilo je riječi o tome - postoji određeno nerazumijevanje glede pitanja: da li je dobro roditi se? dobar dio ljudi to pitanje izjednačava sa: jesam li zadovoljan životom i želim li umrijeti? postoji bitna razlika između ne roditi se i roditi se, iskusiti život, pa umrijeti.. onaj koji je rođen obično ima interes da živi.. život mu donosi koliko-toliko dobrih stvari, a osim toga, tu je i nagon za samoodržanjem, koji nas tjera naprijed čak i kad je sve crno.. međutim, onaj koji nije rođen, nema interes da bude rođen.. ko ne postoji, ne posjeduje interese.. sljedstveno, rođenjem ili, preciznije rečeno, začećem, čovjek koji nema interes da dođe u (dobrim dijelom) neugodno stanje doveden je, mimo svoje volje, u to stanje..
A kako ti znas hoce li neko da se rodi ili ne? :mrgreen:
pa rekoh u postu koji si citirao: neće.. ko ne postoji, ne posjeduje želje.. neće on ništa i ako mu ne pružiš ništa, ništa mu nisi uskratio.. nisi povrijedio niti jedan njegov interes..
Bas znamo kako izgleda spiritualni svijet toliko da mozemo donosit odluke za nekog drugog :mrgreen:
User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#335 Re: Reprodukcija

Post by medvjed23 »

stvar je u tome da nema tog drugog
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#336 Re: Reprodukcija

Post by Ommadawn »

medvjed23 wrote:
pa rekoh u postu koji si citirao: neće.. ko ne postoji, ne posjeduje želje.. neće on ništa i ako mu ne pružiš ništa, ništa mu nisi uskratio.. nisi povrijedio niti jedan njegov interes..
Pa zašto onda oni koji su rođeni žele da žive i bore se za opstanak?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#337 Re: Reprodukcija

Post by seln »

Ommadawn wrote:
medvjed23 wrote:
pa rekoh u postu koji si citirao: neće.. ko ne postoji, ne posjeduje želje.. neće on ništa i ako mu ne pružiš ništa, ništa mu nisi uskratio.. nisi povrijedio niti jedan njegov interes..
Pa zašto onda oni koji su rođeni žele da žive i bore se za opstanak?
Steta sto medjed nije mogao blagovremeno posavjetovati svoje roditelje...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#338 Re: Reprodukcija

Post by Tomahawk11 »

medvjed23 wrote:
pa rekoh u postu koji si citirao: neće.. ko ne postoji, ne posjeduje želje.. neće on ništa i ako mu ne pružiš ništa, ništa mu nisi uskratio.. nisi povrijedio niti jedan njegov interes..
Znači, braniš se šutnjom.
Ne bih ja to shvatio kao ne.
Ako već objašnjavaš začetak individue tako, onda je to više neutralno nego odrečno stanje.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#339 Re: Reprodukcija

Post by triconja »

medvjed23 wrote:stvar je u tome da nema tog drugog
Kako ga nema? Jel se to komad od drveta odnese u radnju da ga lola dekodira i ubaci novi softver pa tako nastane beba? :lol:
User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#340 Re: Reprodukcija

Post by medvjed23 »

Ommadawn wrote:
medvjed23 wrote:
pa rekoh u postu koji si citirao: neće.. ko ne postoji, ne posjeduje želje.. neće on ništa i ako mu ne pružiš ništa, ništa mu nisi uskratio.. nisi povrijedio niti jedan njegov interes..
Pa zašto onda oni koji su rođeni žele da žive i bore se za opstanak?
pa žele iz raznih razloga, radi ljubavi, novca, prosipanja pakosti itd.. svi mi, koji smo imali sreću ili nesreću da budemo rođeni, posjedujemo određene želje usmjerene kao ovom ili onom.. međutim, to ne mijenja činjenicu da ljudi koji ne postoje, koji nisu začeti, nemaju želja.. u antinatalizmu je razlika između jednih i drugih jako bitna.. nije u redu kršiti (opravdane) interese prvonavedenih.. međutim, drugonavedeni nemaju interesa koji bi bili objekat povrede.. i najbolje je da ostane tako..
User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#341 Re: Reprodukcija

Post by medvjed23 »

Tomahawk11 wrote:
medvjed23 wrote:
pa rekoh u postu koji si citirao: neće.. ko ne postoji, ne posjeduje želje.. neće on ništa i ako mu ne pružiš ništa, ništa mu nisi uskratio.. nisi povrijedio niti jedan njegov interes..
Znači, braniš se šutnjom.
Ne bih ja to shvatio kao ne.
Ako već objašnjavaš začetak individue tako, onda je to više neutralno nego odrečno stanje.
to je stvar semantike koja ne mijenja suštinu: ko ne postoji, nema želja
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#342 Re: Reprodukcija

Post by Ommadawn »

medvjed23 wrote:
Ommadawn wrote:
medvjed23 wrote:
pa rekoh u postu koji si citirao: neće.. ko ne postoji, ne posjeduje želje.. neće on ništa i ako mu ne pružiš ništa, ništa mu nisi uskratio.. nisi povrijedio niti jedan njegov interes..
Pa zašto onda oni koji su rođeni žele da žive i bore se za opstanak?
pa žele iz raznih razloga, radi ljubavi, novca, prosipanja pakosti itd.. svi mi, koji smo imali sreću ili nesreću da budemo rođeni, posjedujemo određene želje usmjerene kao ovom ili onom.. međutim, to ne mijenja činjenicu da ljudi koji ne postoje, koji nisu začeti, nemaju želja.. u antinatalizmu je razlika između jednih i drugih jako bitna.. nije u redu kršiti (opravdane) interese prvonavedenih.. međutim, drugonavedeni nemaju interesa koji bi bili objekat povrede.. i najbolje je da ostane tako..
Pa šta misliš da li mrtvi žele da ožive? To ne možemo znati baš kao što ne možemo znati da li neko ko nije stvoren ne želi da živi.

Ni ti nisi prošao Sarajevom mirno kad su pucali snajperisti. I ja sam instinktivno legao na zemlju kad je lola kalašnjikovim opleo po šumi u kojoj sam tad bio.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#343 Re: Reprodukcija

Post by Tomahawk11 »

Ja ne mogu sve podijeliti na može/ne može, želim/be želim, crno/bijelo.
Stvari ne stoje uvijek tako. Postoje nijanse i one moraju biti u obzir.
Postoji i neka srednja varijanta, kao što postoji i neutralnost.

Negiranje želje za postojanjem čovjeka koji se tek treba roditi je put u uništenje čovječanstva.
Kad to postane pravilo umjesto izuzetaka, najebali smo.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#344 Re: Reprodukcija

Post by seln »

Tomahawk11 wrote:
Negiranje želje za postojanjem čovjeka koji se tek treba roditi je put u uništenje čovječanstva.
Kad to postane pravilo umjesto izuzetaka, najebali smo.
Zato i kazem: svi koji ne zele da se djeca radjaju, neka se roknu.
Ta budalastina je zarazna... masovna histerija, kao bolest plesanja u srednjem vijeku.
User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#345 Re: Reprodukcija

Post by medvjed23 »

Ommadawn wrote: Pa šta misliš da li mrtvi žele da ožive? To ne možemo znati baš kao što ne možemo znati da li neko ko nije stvoren ne želi da živi.

Ni ti nisi prošao Sarajevom mirno kad su pucali snajperisti. I ja sam instinktivno legao na zemlju kad je lola kalašnjikovim opleo po šumi u kojoj sam tad bio.
al vidi, mrtvi su, prije nego što su umrli, bili živi i imali su interes da žive.. smrću je taj njihov interes povrijeđen.. s druge strane, oni koji nisu rođeni, kao što rekoh, nemaju nikakvih interesa.. ne možeš povrijediti nešto čega nema i nikad ga nije bilo..
Tomahawk11 wrote:Ja ne mogu sve podijeliti na može/ne može, želim/be želim, crno/bijelo.
Stvari ne stoje uvijek tako. Postoje nijanse i one moraju biti u obzir.
Postoji i neka srednja varijanta, kao što postoji i neutralnost.

Negiranje želje za postojanjem čovjeka koji se tek treba roditi je put u uništenje čovječanstva.
Kad to postane pravilo umjesto izuzetaka, najebali smo.
čovječanstvo je svakako na putu uništenja.. uništenje je neumitno zlo.. to zlo može biti strašno ili manje strašno, a mišljenja o tome šta spada u jednu, a šta u drugu kategoriju nam se, naravno, razlikuju.. nekom je prestanak reprodukcije manje strašan nego, naprimjer, udar asteroida.. nekom nije.. i neka nije, ne možemo niti trebamo svi misliti isto..
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#346 Re: Reprodukcija

Post by Tomahawk11 »

seln wrote:
Tomahawk11 wrote:
Negiranje želje za postojanjem čovjeka koji se tek treba roditi je put u uništenje čovječanstva.
Kad to postane pravilo umjesto izuzetaka, najebali smo.
Zato i kazem: svi koji ne zele da se djeca radjaju, neka se roknu.
Ta budalastina je zarazna... masovna histerija, kao bolest plesanja u srednjem vijeku.
Ali zašto ne željeti da budeš rođen?
Zašto imati taj destruktivni stav?
Shvati to kao priliku koju si dobio da prođeš izazove u određenoj etapi.
Kažu da život prođe tako brzo, ko da pukneš prstima, eto ga.
I da živiš sto godina, generalno gledano, to je kratko, to je ništa u vremenskom ekvlibrijumu.
I sad sam izvučen iz bubnja, pa eto ja ko nešto neću, nije me niko pitao...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#347 Re: Reprodukcija

Post by Tomahawk11 »

medvjed23 wrote:
čovječanstvo je svakako na putu uništenja.. uništenje je neumitno zlo.. to zlo može biti strašno ili manje strašno, a mišljenja o tome šta spada u jednu, a šta u drugu kategoriju nam se, naravno, razlikuju.. nekom je prestanak reprodukcije manje strašan nego, naprimjer, udar asteroida.. nekom nije.. i neka nije, ne možemo niti trebamo svi misliti isto..
Možda će na kraju biti isti efekat, ali da li su uzroci izazivanja tih posljedica isti?
Prestanak repreodukcije mi je logičnije povezati sa svjesnim uništenjem svoje okoline raznoraznim izvorima zagađenja.
Asteroid kao asteroid, ako naleti, nije do nas.

Onda ne bi bilo nas, nego bi bio neki JA, a s kojim bi svi bili mentalno povezani, dakle... :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#348 Re: Reprodukcija

Post by seln »

Tomahawk11 wrote:
seln wrote:
Tomahawk11 wrote:
Negiranje želje za postojanjem čovjeka koji se tek treba roditi je put u uništenje čovječanstva.
Kad to postane pravilo umjesto izuzetaka, najebali smo.
Zato i kazem: svi koji ne zele da se djeca radjaju, neka se roknu.
Ta budalastina je zarazna... masovna histerija, kao bolest plesanja u srednjem vijeku.
Ali zašto ne željeti da budeš rođen?
Zašto imati taj destruktivni stav?
Shvati to kao priliku koju si dobio da prođeš izazove u određenoj etapi.
Kažu da život prođe tako brzo, ko da pukneš prstima, eto ga.
I da živiš sto godina, generalno gledano, to je kratko, to je ništa u vremenskom ekvlibrijumu.
I sad sam izvučen iz bubnja, pa eto ja ko nešto neću, nije me niko pitao...

Kao sto rekoh, ta glupost je zarazna... neko pati od manjka serotonina, pa pocne drugima usadjivati u glavu gluposti.
Nekog izdigne zensko, on bi da unisti covjecanstvo.

Zivot je lijep... prelijep... vrijedi svake sekunde zivljenja, cak i bol.
Ko sam ja, pa da uskratim mojoj potencijalnoj djeci ljepotu zivljenja?
Da im uskratim ljubav, samo zato sto ce biti i razocarenja?
Da im uskratim ljepotu izlaska sunca, samo zato sto postoje i ruzni prizori?
Da im uskratim obilje ukusa, mirisa i boja, samo zato sto postoje gorki lijekovi?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#349 Re: Reprodukcija

Post by ExNihilo »

medvjed23 wrote:inače - bilo je riječi o tome - postoji određeno nerazumijevanje glede pitanja: da li je dobro roditi se? dobar dio ljudi to pitanje izjednačava sa: jesam li zadovoljan životom i želim li umrijeti? postoji bitna razlika između ne roditi se i roditi se, iskusiti život, pa umrijeti.. onaj koji je rođen obično ima interes da živi.. život mu donosi koliko-toliko dobrih stvari, a osim toga, tu je i nagon za samoodržanjem, koji nas tjera naprijed čak i kad je sve crno.. međutim, onaj koji nije rođen, nema interes da bude rođen.. ko ne postoji, ne posjeduje interese.. sljedstveno, rođenjem ili, preciznije rečeno, začećem, čovjek koji nema interes da dođe u (dobrim dijelom) neugodno stanje doveden je, mimo svoje volje, u to stanje..
Nije doveden u to stanje mimo volje jer takva konstrukcija implicira da postoji prenatalna volja, što je apsurdno. Čovjek je jednostavno bačen u postojanje. Pitanja volje i izbora nisu uopće na stolu. Svaki vrijednosni sud koji on zauzme o tom činu je, uvijek i obavezno, post hoc.

Samim tim, pitanje "da li je dobro roditi se?" je besmisleno jer se može postaviti samo onda kada je čovjek već rođen, odnosno kada dilema nema praktičnu vrijednost.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#350 Re: Reprodukcija

Post by Tomahawk11 »

Mi smo svakako malo specifična sredina, nismo dno bijede, pa ono nemamo ni priliku vidjeti da ima bolje i šta sad, umro na porođaju ili se patio par godina sa sidom i ko zna kakvim teškim bolestima, taj život baš i nema nekog smisla, pa bolje onda ni ne dolaziti na svijet.
A opet, malo dalje špica, ima se, može se, a kod nas i nije baš tako, pa na neki način i to dovede do želje za nepostojanjem.

Kažu otvaraju granice, moći će ko god hoće gas odavde. Nema izgovora. Nemaš smisla ovdje, eto prilike da nađeš smisao.
Sve ostalo su izgovori i bježanje od realnosti.
Post Reply