Reprodukcija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Voliš li što si rođen(a)?

Da
65
78%
Ne
18
22%
 
Total votes: 83

User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#226 Re: Reprodukcija

Post by triconja »

Humljanin wrote: Bog neka nam se smiluje
Ja kako znam niko nije potezo (barem ne na zadnjim stranama, jer pratim temu tek odnedavno i nisam cito 90% postova do neki dan) ideju da treba istrijebiti invalide bilo kakve vrste nego se vodi rasprava da li je opravdano udarit katanac na cunu i ne pravit djecu a ja sam dado tezu da bi trebalo da covjek treba da ima pravo da izvrsi samoubistvo jer zivot nije bajka.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#227 Re: Reprodukcija

Post by Kikibombona »

SaraFina wrote:
Kikibombona wrote:
medvjed23 wrote:da, od nas puno više lošeg nego dobrog.. mnogo štete nanosimo jedni drugima, ali i ostalim živim bićima.. to bi bila srž mizantropskog argumenta u antinatalizmu.. s druge strane, filantropski argument se sastoji u prevenciji boli kroz koju bi čovjek prošao, ako bi se rodio.. postoji zlo koje činimo.. postoji zlo koje trpimo.. niti jednog niti drugog ne mora biti..
Medo, za tebe savjet...

Nadji neku dobrocudnu seljancicu, ima po bosanskim selima koliko hoces. Dobit ces ljudsku toplinu, ljubav, a neces izgubiti mir o kojem govoris. :D

Eto rjesenja za tebe. :D

Ti kao opciju ne uzimas inteligentnu zenu, koja robuje ambicijama, koja je cangrizava i sitnicava, koja uvijek trazi vise, koja pocesto mrzi cijeli svijet, kojoj je sve malo i nedovoljno, koja je masina za svadje, prepirke, nezadovoljstvo...

Zato, finu, rumenu seljancicu i miran si. :D

Moj komsija je ozenio jednu takvu. Cesto sa njima popricam. Ona je totalno dobrocudne prirode, prepuna ljudske toplote i njeznosti, stidna i povucena. Primjetim kada komsiju njezno, sa ljubavlju pogleda. Potpuno iskreno, neiskvareno, bez pretvaranja i glumatanja. Vrijedna i cestita zena, operisana od taktiziranja i manipulacija. Zar to nije lijepo? Intelektualne diskusije mozes voditi na forumu. :D

Na kliksu postoji kletva "Dabogda te Kiki savjetovao" :D

I što reče u potragu po selima? Sjarani se s medom pa ga povedi. Čovjek ne zna kako to IDE. A ti prepun iskustva i dobrih primjera i savjeta :D
Medo je rekao da voli mir i da isti ne zeli ugoriziti. Ne treba mu zena koja ce piti mozak na slamku i ugrozavati mir. :D

Ja nisam takI, ja volim energicne i temperamentne zene. Mozda sam malo mazohista sa te strane. :D Naravno, sve u granicama normale, da nije pretjerano... :-D

Medo je totalna laganica... :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#228 Re: Reprodukcija

Post by triconja »

SaraFina wrote: Kako možeš biti objektiven u situacijama koje se tiču lično tebe? Osobito ovakvim o kojim smo vodili raspravu. To je suludo.
Mislim da imam problem a to je da ne kontam emocije i empatiju, more bit sociopatija, štali. Ali zivi se :lol:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#229 Re: Reprodukcija

Post by Kikibombona »

Humljanin wrote:Isto razmišljamo!

Za one koji misle da ljude sa Downovim sindromom treba istrijebiti evo samo jedan primjer:
https://www.inspiremore.com/valerio-catoia-saves-klix/

Problem današnje civilizaciji je u oholosti. Ne želi priznati svoju ograničenost i sa prijezirom gleda na sve slabo i bolesno.
Odakle nekome pravo da kaže nekome drugome da nema pravo živjeti?? Tko je taj koji može reći da se Downovci pate i da ne bi trebali imati priliku za život?
Pa svatko od nas zna više "zdravih" ljudi koji su bolesni u duši. Ja osobno poznajem nekoliko osoba sa Downovim sindromom, i ni za jednoga nisam čuo da mrzi život ili da se pati. Prevelika je i preopasna ta oholost u nama koja drugog ne smatra vrijednim življenja.
Bog neka nam se smiluje
Potpisujem sve osim zadnje recenice, posto u Boga ne vjerujem. :D

Ljudi koji tako govore su obicno sami ogorceni i nezadovoljni zivotom, pa se u njima razvila zloba i oholost.

Zivot je lijep.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#230 Re: Reprodukcija

Post by Humljanin »

SaraFina wrote:
Djeca i općenito osobe sa Downovim sindromom su blago. Možda u pojedinim slučajevima na podržaje iz okoline znaju djelovati drugačije, ali u suštini su dobroćudne i jako osjetljive emotivno osobe. Imaju dobro razvijenu intuiciju i "osjete" mnogo toga o čemu možemo samo izvoditi pretpostavke.
Ma malo si i rekla!
Ja nemam u bližoj ni daljnjoj obitelji nikoga sa Downom.. Ali poznajem dosta ljudi koji imaju. I iako ne sumnjam da je to svojevrstan izazov i "križ" u životu, nikada nikoga od njih nisam čuo da se pokajao što je na svijet donio takvo biće!
Svi su u njihovoj blizini presretni , rasterećeni , opušteni... Nekako imaju to nešto što izvuče sve najbolje iz osoba.
Treba imati na umu da osobe sa Down sindromom, nemaju ništa manje, nego nasuprot - imaju kromosom više od "normalnih" ljudi.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#231 Re: Reprodukcija

Post by SaraFina »

Objektivan@ trico znači, nešto nezavisno od tebe, tvog mišljenja ili interesa.
Zato ne kontam tvoj upad :D

@Kikić, treba se do Zavidovića spustiti pa naći kakvu rumenu i putenu. Na siru i mlijeku odraslu :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#232 Re: Reprodukcija

Post by Kikibombona »

SaraFina wrote:Objektivan@ trico znači, nešto nezavisno od tebe, tvog mišljenja ili interesa.
Zato ne kontam tvoj upad :D

@Kikić, treba se do Zavidovića spustiti pa naći kakvu rumenu i putenu. Na siru i mlijeku odraslu :D
Cek' da vidimo sta ce Medo reci, je li seljancica rjesenje za njegove ljubavne dileme. :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#233 Re: Reprodukcija

Post by triconja »

SaraFina wrote:Objektivan@ trico znači, nešto nezavisno od tebe, tvog mišljenja ili interesa.
Zato ne kontam tvoj upad :D
Ma i kad nesto hocu radit razmisljam objektivno, svak svoj kriz nosi moja ti :lol:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#234 Re: Reprodukcija

Post by SaraFina »

Humljanin wrote:
SaraFina wrote:
Djeca i općenito osobe sa Downovim sindromom su blago. Možda u pojedinim slučajevima na podržaje iz okoline znaju djelovati drugačije, ali u suštini su dobroćudne i jako osjetljive emotivno osobe. Imaju dobro razvijenu intuiciju i "osjete" mnogo toga o čemu možemo samo izvoditi pretpostavke.
Ma malo si i rekla!
Ja nemam u bližoj ni daljnjoj obitelji nikoga sa Downom.. Ali poznajem dosta ljudi koji imaju. I iako ne sumnjam da je to svojevrstan izazov i "križ" u životu, nikada nikoga od njih nisam čuo da se pokajao što je na svijet donio takvo biće!
Svi su u njihovoj blizini presretni , rasterećeni , opušteni... Nekako imaju to nešto što izvuče sve najbolje iz osoba.
Treba imati na umu da osobe sa Down sindromom, nemaju ništa manje, nego nasuprot - imaju kromosom više od "normalnih" ljudi.

Nemam ni ja nikoga. Ali radila sam s djecom. I imam jako pozitivna iskustva :D
Jedan mi dječak bio osobito prirastao srcu, ali je nažalost s mamom odselio na drugi kraj države. Bila sam za njega vezana mnogo. Uvijek me prvi ljubio i ručicama sklanjao mi kosu s lica. Često smo "kršili pravila" nosila sam ga u naručju i sl.
Za uskrs se radovao čokoladnim jajima i bez mnogo truda ih pronalazio. Pa sam onda morala s njim probavati razne ukuse i ravnati one "zlatne papiriće" :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#235 Re: Reprodukcija

Post by SaraFina »

Kikibombona wrote:
SaraFina wrote:Objektivan@ trico znači, nešto nezavisno od tebe, tvog mišljenja ili interesa.
Zato ne kontam tvoj upad :D

@Kikić, treba se do Zavidovića spustiti pa naći kakvu rumenu i putenu. Na siru i mlijeku odraslu :D
Cek' da vidimo sta ce Medo reci, je li seljancica rjesenje za njegove ljubavne dileme. :D
Oduševiće se idejom :D već znam!
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#236 Re: Reprodukcija

Post by Nastasia »

Zanimljivo. Prvi put tema sa nekim "radkialnim" stavom a da se neko nije poklao.

Možda je do mog ženskog senzbiliteta, ali ja, poput Sare, ne mogu isključiti subjektivnost iz razmišljanja o ovakvim stvarima.
Za mene su bebe, djeca, najljepša, zaista najljepša stvar na planeti i ne postoji ništa osim bolesti, teške neimaštine ili velikih teškoća u pronalasku meni kompatibilnog partnera, što će me spriječiti da imam djecu. Koliko djece? Onoliko koliko budem mogla priuštiti i onoliko za koliko mislim da ću ja od sebe moći dati kao roditelj ljubavi, pažnje ... Ni usvajanje nije isključeno, čak i ako budem imala biološku djecu.

Neka ograničenja smatram da trebaju postojati, ali većina ljudi će za sebe reći da im se treba dozvoliti da imaju djecu (ako su uopšte došli do situacije da razimišljaju o antinatalizmu, mogućim nasljednim bolestima, psihičkim poremećajima i slično), dok mnogi ni ne razmišljaju o tome jer su prosti ljudi koji se ne brinu previše za biosferu, zagađenje, klimatske promjene i slično.

A da se nekom drugom prepusti u ruke odlučivanje? Koliko bi taj neko bio objektivan. Uistinu objektivan.

Teško da će se ideja kontrole reprodukcije ikada realizovati u stvarnosti.

Ono što se može učiniti jeste da se poveća svijest o spriječavanju neželjene trudnoće. Recimo u Africi su ljudima djelili kondome da se ne bi baš toliko razmnožavali, ali je uticaj Crkve učinio svoje, kondomi su grijeh, i šta će, ljudi ih odbacili. Znači da te informacije postanu dostupne svima i da kontracepcija postane dostupna svima.

Dalje da se radi na svijesti ljudi o postupanju sa planetom. Da svaki pojedinac od sebe shvati da ne može ložiti zimi gume, plastičnu ambalažu, i slično, pa da onda države shvate da ne mogu iz fabrika ispuštati toliko zagađenja, da se mora uložiti u filtere, da se prave auta koja manje zagađuju, uglavnom, mislim da je jasno šta želim reći.

Do toga će doći ako dođe do opšteg poboljšanja imovinskog stanja svih ljudi generalno, ma dug je proces do nastanka takve "utopije" ali je prije on moguć, nego neko zagovaranje ideja o prestanku reprodukcije kolektivno. Džaba, koliko god željeli pobjeći od činjenice da smo i mi jednostavno životinje, i da osim što imamo tu bogdu razuma, koja nas značajno razlikuje od ostalih životinja, mnoge naše odluke nisu donesene razumom. I u našim genima je želja i potreba za reprodukcijom, da se kopira naš gen, da ostane "vječno" makar mali djelić nas. Makar to bilo koliko 0,000005% našeg gena koji će se polako gubiti kroz generacije i generacije naših unuka, praunuka, prapraprapraunuka ...

Sad pitanje za antinataliste:

1. Da li ste "sterilizovani" ?
Ljudi koji zagovaraju vegetarijanstvo, veganizam, radi ljubavi prema životinjama, u 99% slučajeva te iste životinje ne jedu. Da li i vi živite svoje ideje, osim što samo teoretizirate o njima?

2. Da li biste usvojili dijete? Evo, neko drugi je donio dijete na svijet, niste ga vi svjesno gurnuli u patnju i bol, i ono se našlo na ovom svijetu nečijom tuđom odlukom. Također, niste vi svjesno svijetu donijeli još jednog čovjeka koji će ga uništavati, ono je tu i kad je već tu, ne može se ubiti, jer je suludo. Da li biste ga usvojili?

Usput, kad pročitam medine pojedine postove, mene duša zaboli. Ponekad. Ja stvarno imam osjećaj da je medo jedna nesretna osoba, klinički depresivna čak, a iz istih tih postova mi se čini da nije ni zao, ni zlonamjeran, već da je samo malo zalutao i sad je izgubljen u svijetu kojeg nit razumije, nit svijet razumije njega. Medo, oprosti ako je previše ovo reći i eto, ne znam šta drugo osim <3
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#237 Re: Reprodukcija

Post by Humljanin »

triconja wrote: Ja kako znam niko nije potezo (barem ne na zadnjim stranama, jer pratim temu tek odnedavno i nisam cito 90% postova do neki dan) ideju da treba istrijebiti invalide bilo kakve vrste nego se vodi rasprava da li je opravdano udarit katanac na cunu i ne pravit djecu a ja sam dado tezu da bi trebalo da covjek treba da ima pravo da izvrsi samoubistvo jer zivot nije bajka.
Ja sam pročitao ovo:
]
sheilak wrote:
Last December wrote:Eugenika će u budućnosti uzeti dosta humaniji oblik u vidu prenatalne genske modifikacije, tako da ćemo imati zdravu djecu bez anomalija i nasljednih bolesti. Sad, da li će to biti dostupno široj populaciji ili samo eliti ostaje da se vidi.

Island je uspio da iskrijeni Downov sindrom ali na staromodan način, abortusom nakon prenatalnog skrininga. Ovaj potez je kritikovan ali oni smatraju da je zdravlje nacije ipak iznad individualnih sudbina.
upravo.

a sto se tice zgrazanja u prethodnim postovima nad stavom da bi samo pojednostavljeno receno zdravi ljudi (u svakom pogledu) trebali radjati potomstvo, reci cu samo da se iskreno nadam da ce tako u buducnosti biti. meni su gori umovi koji stancaju djecu bez razmisljanja, ljudi niskog iq-a, ljudi sa genetskim bolestima koje onda prenose na svoju djecu, ljudi koji i nemaju narocite zelje za djecom vec smatraju da ih trebaju imati radi reda, ljudi koji potomstvo tretiraju kao potrosnu robu i napokon ljudi koji ne znaju koristiti kontracepciju.

ipak mislim da bi zdravlje drustva opcenito trebalo biti bitnije od individualne zelje.
bez obzira koliko neki vristali zbog toga. :D
Ovo je čista eugenika. I neznam otkad je eugenika postala nešto cool i dobro. To je čisto ono što je i Hitler radio. Samo čista zdrava napredna rasa.
Kikibombona wrote:
Potpisujem sve osim zadnje recenice, posto u Boga ne vjerujem. :D

Ljudi koji tako govore su obicno sami ogorceni i nezadovoljni zivotom, pa se u njima razvila zloba i oholost.

Zivot je lijep.
Poštujem! :wink: :thumbup:
Život i nije uvijek samo lijep.. ima tu i teških trenutaka. Ali je vrijedan življenja jer je jedan i neponovljiv. I puno je veći od trenutačnih problema. Evo samo kada čovjek skonta malo veličinu i beskrajno neograničeno prostranstvo svemira, ima da ti pamet stane...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#238 Re: Reprodukcija

Post by triconja »

Nastasia wrote: Neka ograničenja smatram da trebaju postojati, ali većina ljudi će za sebe reći da im se treba dozvoliti da imaju djecu (ako su uopšte došli do situacije da razimišljaju o antinatalizmu, mogućim nasljednim bolestima, psihičkim poremećajima i slično), dok mnogi ni ne razmišljaju o tome jer su prosti ljudi koji se ne brinu previše za biosferu, zagađenje, klimatske promjene i slično.

A da se nekom drugom prepusti u ruke odlučivanje? Koliko bi taj neko bio objektivan. Uistinu objektivan.
Ako se ovo ovako desi onda ce drustvo patiti, jer objektivnost u velikoj vecini slucajeva znaci cilj opravdava sredstvo i patnja. Ne treba davati svoje slobode za neka prividna "dobra" koja ti neko moze obecat jer neces proci onako kako ti on obeca :D .
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#239 Re: Reprodukcija

Post by triconja »

Humljanin wrote: Ovo je čista eugenika. I neznam otkad je eugenika postala nešto cool i dobro. To je čisto ono što je i Hitler radio. Samo čista zdrava napredna rasa.
To su nista drugo nego licemjeri a danas sutra da njih tako nesto poklopi mislis da bi pratili svoju ideologiju? Bi malo sutra. I cuj, oni bi nekom odredjivali hoce li umrijet ili zivjet, eee :-)
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#240 Re: Reprodukcija

Post by medvjed23 »

SaraFina wrote:

Da budem u potpunosti iskrena medo, meni tvoj "pristup" opasno vuče na začetak i da bi mogao u skorije vrijeme postati i efilista. :D zadnji dio posta podobro mi je baš :? Znam da ćeš tvrditi da nisi i nećeš, ali podobro se tvoje promišljanje otelo kontroli. Ne misliš li i sam?
nisam siguran odakle takav utisak.. ja suicid jasno označih kao nešto negativno, što uzrokuje mnogo patnje.. cilj antinatalizma nije povećanje, nego smanjenje patnje, prije svega ljudske.. takođe, vrijedi dodati da uz žal zbog rođenja ne ide nužno suicidalna težnja.. zašto je to tako, lijepo opisuje alegorija na koju nedavno naletjeh:

ako odeš sa rajom u kino i film ti se ne svidi, požalićeš što si došla, ali ćeš, moguće, ostati do kraja projekcije, posebno ako se tvojoj raji film sviđa..

dakle, postoji bitna razlika između života vrijednog nastanka i života vrijednog nastavka.. ta dva slučaja ocjenjuju se prema različitim kriterijima i to ne samo kod antinatalista već kod skoro svih ljudi.. glede toga, još jedna ilustracija:

ako par ima mogućnost da dobije dijete, ali ne sasvim zdravo, već dijete bez noge i ruke, nemala je šansa da će se par suzdržati od reprodukcije, procijenivši da život čovjeka bez noge i ruke nije vrijedan nastanka.. međutim, ko će već postojećem čovjeku bez noge i ruke reći da treba prestati živjeti, da njegov život nije vrijedan nastavka? ja neću i mislim da malo ko hoće.. nek čovjek živi ako mu se živi..

Takodje, primijetila sam, da su oni koji su antinatalisti, i historijski nihilisti, ejblisti, itd.
Sve mi to povlači jedno drugo. Poput lanca. Jesam u krivu?
Zato moja opaska o smislu življenja.
ja bih rekao da su pesimisti i da imaju dobre razloge da to budu..

kiki, fala na savjetu
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#241 Re: Reprodukcija

Post by Nastasia »

triconja wrote:
Nastasia wrote: Neka ograničenja smatram da trebaju postojati, ali većina ljudi će za sebe reći da im se treba dozvoliti da imaju djecu (ako su uopšte došli do situacije da razimišljaju o antinatalizmu, mogućim nasljednim bolestima, psihičkim poremećajima i slično), dok mnogi ni ne razmišljaju o tome jer su prosti ljudi koji se ne brinu previše za biosferu, zagađenje, klimatske promjene i slično.

A da se nekom drugom prepusti u ruke odlučivanje? Koliko bi taj neko bio objektivan. Uistinu objektivan.
Ako se ovo ovako desi onda ce drustvo patiti, jer objektivnost u velikoj vecini slucajeva znaci cilj opravdava sredstvo i patnja. Ne treba davati svoje slobode za neka prividna "dobra" koja ti neko moze obecat jer neces proci onako kako ti on obeca :D .
Da.
Kako god da okreneš, priča o antinatalizmu nikad neće zaživjeti, a ja lično mislim da i nema nekih uporišta.

Sunce će svakako progutati Zemlju i prije nego što je mi uništimo :chmoljava:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#242 Re: Reprodukcija

Post by SaraFina »

Nasto, nije medonja depresivac. On je samo osoba koja ne voli rizik i plaši ga gubitak/nemogućnost kontrole kad je očinstvo u pitanju. Uz sve to pretjerano je odgovoran i obzirom da na svijetu kakav danas jeste, potomstvu ne može garantirati sreću i zaštiti ga od negativnih utjecaja okoline i ljudi, on ne želi rizikovati i donijeti na svijet nekog (po njemu nepromišljeno ga gurnuti u nesavršenstvo a bez njegove saglasnosti)

Jer embrij Medi ne može dati saglasnost da li želi na ovaj svijet i obzirom da ta odluka Medi predstavlja i rizik i opterećenje kao i odgovornost za tudji postanak, pa makar i vlastitog djeteta, Medo smatra da je antinatalizam jedini moralno ispravan izlaz.

To je u biti po meni njegov stav.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#243 Re: Reprodukcija

Post by triconja »

Nastasia wrote: Da.
Kako god da okreneš, priča o antinatalizmu nikad neće zaživjeti, a ja lično mislim da i nema nekih uporišta.

Sunce će svakako progutati Zemlju i prije nego što je mi uništimo :chmoljava:
Mislim da bi bilo dosta pizdarija i nereda kad bi se neko naso pametan da to pokusa sprovest bez dobre indoktrinacije drustva.

Kako ces unistit zemlju ako koristis ono sto je vec bilo u zemlji i opet ga vracas u zemlju? Pa hajte molim vas, nismo djeca :D
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#244 Re: Reprodukcija

Post by Nastasia »

SaraFina wrote:Nasto, nije medonja depresivac. On je samo osoba koja ne voli rizik i plaši ga gubitak/nemogućnost kontrole kad je očinstvo u pitanju. Uz sve to pretjerano je odgovoran i obzirom da na svijetu kakav danas jeste, potomstvu ne može garantirati sreću i zaštiti ga od negativnih utjecaja okoline i ljudi, on ne želi rizikovati i donijeti na svijet nekog (po njemu nepromišljeno ga gurnuti u nesavršenstvo a bez njegove saglasnosti)

Jer embrij Medi ne može dati saglasnost da li želi na ovaj svijet i obzirom da ta odluka Medi predstavlja i rizik i opterećenje kao i odgovornost za tudji postanak, pa makar i vlastitog djeteta, Medo smatra da je antinatalizam jedini moralno ispravan izlaz.

To je u biti po meni njegov stav.
Na ovoj temi da.

Nekim drugim postovima je ostavio ovakav utisak na mene. Ali to je samo moj subjektivni utisak i neka slika koju gradim o svima čitajući im postove. Zaboravim post, ali ostane mi u glavi ta slika.

Ali eto, nije tema Medo, mada me duboko zabrinjava nekim svojim izjavama po forumu, a ne bi trebalo, ovdje ste mi skoro svi samo avatar i nick. Ta moja zabrinutost je opet do mene i do toga kakva sam ja, i više ima veze sa mnom, nego sa medom.
Last edited by Nastasia on 05/07/2018 00:48, edited 1 time in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#245 Re: Reprodukcija

Post by SaraFina »

medvjed23 wrote:
SaraFina wrote:

Da budem u potpunosti iskrena medo, meni tvoj "pristup" opasno vuče na začetak i da bi mogao u skorije vrijeme postati i efilista. :D zadnji dio posta podobro mi je baš :? Znam da ćeš tvrditi da nisi i nećeš, ali podobro se tvoje promišljanje otelo kontroli. Ne misliš li i sam?
nisam siguran odakle takav utisak.. ja suicid jasno označih kao nešto negativno, što uzrokuje mnogo patnje.. cilj antinatalizma nije povećanje, nego smanjenje patnje, prije svega ljudske.. takođe, vrijedi dodati da uz žal zbog rođenja ne ide nužno suicidalna težnja.. zašto je to tako, lijepo opisuje alegorija na koju nedavno naletjeh:

ako odeš sa rajom u kino i film ti se ne svidi, požalićeš što si došla, ali ćeš, moguće, ostati do kraja projekcije, posebno ako se tvojoj raji film sviđa..

dakle, postoji bitna razlika između života vrijednog nastanka i života vrijednog nastavka.. ta dva slučaja ocjenjuju se prema različitim kriterijima i to ne samo kod antinatalista već kod skoro svih ljudi.. glede toga, još jedna ilustracija:

ako par ima mogućnost da dobije dijete, ali ne sasvim zdravo, već dijete bez noge i ruke, nemala je šansa da će se par suzdržati od reprodukcije, procijenivši da život čovjeka bez noge i ruke nije vrijedan nastanka.. međutim, ko će već postojećem čovjeku bez noge i ruke reći da treba prestati živjeti, da njegov život nije vrijedan nastavka? ja neću i mislim da malo ko hoće.. nek čovjek živi ako mu se živi..

Takodje, primijetila sam, da su oni koji su antinatalisti, i historijski nihilisti, ejblisti, itd.
Sve mi to povlači jedno drugo. Poput lanca. Jesam u krivu?
Zato moja opaska o smislu življenja.
ja bih rekao da su pesimisti i da imaju dobre razloge da to budu..

kiki, fala na savjetu

Dobro. EVO obrazložila sam Nasti na proste faktore :)
Nije medonja depresivac. On je samo osoba koja ne voli rizik i plaši ga gubitak/nemogućnost kontrole kad je očinstvo u pitanju. Uz sve to pretjerano je odgovoran i obzirom da na svijetu kakav danas jeste, potomstvu ne može garantirati sreću i zaštiti ga od negativnih utjecaja okoline i ljudi, on ne želi rizikovati i donijeti na svijet nekog (po njemu nepromišljeno ga gurnuti u nesavršenstvo a bez njegove saglasnosti)

Jer embrij Medi ne može dati saglasnost da li želi na ovaj svijet i obzirom da ta odluka Medi predstavlja i rizik i opterećenje kao i odgovornost za tudji postanak, pa makar i vlastitog djeteta, Medo smatra da je antinatalizam jedini moralno ispravan izlaz.
TOčno? I L.N
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#246 Re: Reprodukcija

Post by triconja »

SaraFina wrote: Jer embrij Medi ne može dati saglasnost da li želi na ovaj svijet i obzirom da ta odluka Medi predstavlja i rizik i opterećenje kao i odgovornost za tudji postanak, pa makar i vlastitog djeteta, Medo smatra da je antinatalizam jedini moralno ispravan izlaz.
Hipoteticki, zamisli da je citav univerzum kao kompjuterski program i da svaka dusa ima u nekom dobu sansu da dodje na svijet i da prozivi i ako se ne ispune uslovi nikad nece ni da zivi. Kako bi se ta dusa osjecala kad bi saznala da se neko napravio pametan i njoj nije omogucio da prozivi? :izet:
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#247 Re: Reprodukcija

Post by medvjed23 »

SaraFina wrote:

Dobro. EVO obrazložila sam Nasti na proste faktore :)
Nije medonja depresivac. On je samo osoba koja ne voli rizik i plaši ga gubitak/nemogućnost kontrole kad je očinstvo u pitanju. Uz sve to pretjerano je odgovoran i obzirom da na svijetu kakav danas jeste, potomstvu ne može garantirati sreću i zaštiti ga od negativnih utjecaja okoline i ljudi, on ne želi rizikovati i donijeti na svijet nekog (po njemu nepromišljeno ga gurnuti u nesavršenstvo a bez njegove saglasnosti)

Jer embrij Medi ne može dati saglasnost da li želi na ovaj svijet i obzirom da ta odluka Medi predstavlja i rizik i opterećenje kao i odgovornost za tudji postanak, pa makar i vlastitog djeteta, Medo smatra da je antinatalizam jedini moralno ispravan izlaz.
TOčno? I L.N
manje-više, to je to.. samo bih brisao riječ "pretjerano".. mislim da sam odgovoran taman koliko treba :D

noć
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#248 Re: Reprodukcija

Post by dezurni_ucenik »

triconja wrote:
SaraFina wrote: Jer embrij Medi ne može dati saglasnost da li želi na ovaj svijet i obzirom da ta odluka Medi predstavlja i rizik i opterećenje kao i odgovornost za tudji postanak, pa makar i vlastitog djeteta, Medo smatra da je antinatalizam jedini moralno ispravan izlaz.
Hipoteticki, zamisli da je citav univerzum kao kompjuterski program i da svaka dusa ima u nekom dobu sansu da dodje na svijet i da prozivi i ako se ne ispune uslovi nikad nece ni da zivi. Kako bi se ta dusa osjecala kad bi saznala da se neko napravio pametan i njoj nije omogucio da prozivi? :izet:

Pa valjda bi ta dusa bila proslijedjena nekoj drugoj porodici. Nece medo hoce triconja. Ha ja :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#249 Re: Reprodukcija

Post by triconja »

dezurni_ucenik wrote:
triconja wrote:
SaraFina wrote: Jer embrij Medi ne može dati saglasnost da li želi na ovaj svijet i obzirom da ta odluka Medi predstavlja i rizik i opterećenje kao i odgovornost za tudji postanak, pa makar i vlastitog djeteta, Medo smatra da je antinatalizam jedini moralno ispravan izlaz.
Hipoteticki, zamisli da je citav univerzum kao kompjuterski program i da svaka dusa ima u nekom dobu sansu da dodje na svijet i da prozivi i ako se ne ispune uslovi nikad nece ni da zivi. Kako bi se ta dusa osjecala kad bi saznala da se neko napravio pametan i njoj nije omogucio da prozivi? :izet:

Pa valjda bi ta dusa bila proslijedjena nekoj drugoj porodici. Nece medo hoce triconja. Ha ja :D
Ih da tako kompjuterski programi rade programeri bi imali platu ko oni iz preventa :lol:
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#250 Re: Reprodukcija

Post by medvjed23 »

Nastasia wrote: Teško da će se ideja kontrole reprodukcije ikada realizovati u stvarnosti.
koliko znam, postoje slučajevi uspješne realizacije, u kini, recimo..

https://en.wikipedia.org/wiki/One-child_policy

Ono što se može učiniti jeste da se poveća svijest o spriječavanju neželjene trudnoće. Recimo u Africi su ljudima djelili kondome da se ne bi baš toliko razmnožavali, ali je uticaj Crkve učinio svoje, kondomi su grijeh, i šta će, ljudi ih odbacili. Znači da te informacije postanu dostupne svima i da kontracepcija postane dostupna svima.
ja, kao što mnogo puta rekoh, nisam za ograničenje već za potpuni prestanak reprodukcije, al kad smo se već dotakli prvospomenutog, reći ću da je hič mudro zborio:


Dalje da se radi na svijesti ljudi o postupanju sa planetom. Da svaki pojedinac od sebe shvati da ne može ložiti zimi gume, plastičnu ambalažu, i slično, pa da onda države shvate da ne mogu iz fabrika ispuštati toliko zagađenja, da se mora uložiti u filtere, da se prave auta koja manje zagađuju, uglavnom, mislim da je jasno šta želim reći.

Do toga će doći ako dođe do opšteg poboljšanja imovinskog stanja svih ljudi generalno, ma dug je proces do nastanka takve "utopije" ali je prije on moguć, nego neko zagovaranje ideja o prestanku reprodukcije kolektivno. Džaba, koliko god željeli pobjeći od činjenice da smo i mi jednostavno životinje, i da osim što imamo tu bogdu razuma, koja nas značajno razlikuje od ostalih životinja, mnoge naše odluke nisu donesene razumom. I u našim genima je želja i potreba za reprodukcijom, da se kopira naš gen, da ostane "vječno" makar mali djelić nas. Makar to bilo koliko 0,000005% našeg gena koji će se polako gubiti kroz generacije i generacije naših unuka, praunuka, prapraprapraunuka ...
antinatalisti ne gaje nade da je (potpuna) realizacija njihovih ideja moguća, al svejedno, moralan stav treba zagovarati, bez obzira na šanse za uspjeh.. ono, vidiš da neki fašisti mlate neku nejač i znaš da tvoja riječ ne može ništa promijeniti, al svejedno kažeš: osuđujem.. ne stavljam, naravno, u istu ravan rađanje djece i fašizam, samo pravim paralelu, da istaknem poentu..
Sad pitanje za antinataliste:

1. Da li ste "sterilizovani" ?
Ljudi koji zagovaraju vegetarijanstvo, veganizam, radi ljubavi prema životinjama, u 99% slučajeva te iste životinje ne jedu. Da li i vi živite svoje ideje, osim što samo teoretizirate o njima?

2. Da li biste usvojili dijete? Evo, neko drugi je donio dijete na svijet, niste ga vi svjesno gurnuli u patnju i bol, i ono se našlo na ovom svijetu nečijom tuđom odlukom. Također, niste vi svjesno svijetu donijeli još jednog čovjeka koji će ga uništavati, ono je tu i kad je već tu, ne može se ubiti, jer je suludo. Da li biste ga usvojili?

Usput, kad pročitam medine pojedine postove, mene duša zaboli. Ponekad. Ja stvarno imam osjećaj da je medo jedna nesretna osoba, klinički depresivna čak, a iz istih tih postova mi se čini da nije ni zao, ni zlonamjeran, već da je samo malo zalutao i sad je izgubljen u svijetu kojeg nit razumije, nit svijet razumije njega. Medo, oprosti ako je previše ovo reći i eto, ne znam šta drugo osim <
kod mene, bar za sada, nema potrebe za sterilizacijom :D samoća ne nosi rizik začeća.. usvajanje će biti otvorena opcija ako ikad budem u mogućnosti da usvojenom djetetu pružim solidnu šansu za lijep život..

nije medo depresivan, al posjeduje jednu blagu crtu melanholije, koju ti umiješ prepoznati..
Post Reply