Renoviranje - opcenito

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#76 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

STARx wrote: 31/07/2021 14:35
foxlife wrote: 31/07/2021 14:32

najbanalniji primjer je auto i tehnicki pregledi
ranije si mogao staviti foliju kako hoces
sad mora imati atest onda papir proizvodjaca i sta sve ne inace nema prolaska i kazna ili sta vec ide
Eto opet lupas. Nisi ni prije, a ne mozes ni sad, staviti foliju kako hoces. Jasno je zakonom propisano koliki % zatamnjenosti smije biti, odnosno prolaz svjetlosti. S tim da ce to biti regulisano u skorije vrijeme. Registrovane firme koje se bave tom vrstom posla ce biti ovlastene za ugradnju folija. Imal kraja glupostima..
alo buzdovan da si malo stariji znao bi o cemu pricam tako da ti svoje price koje sezu do 10 godina u nazad ostavi za serife i sl jer ste retardirana generacija
svijet je malo stariji od tebe da bi ti mogao pametovati a sad idi prosipaj suplju ispred granapa
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#77 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

STARx wrote: 31/07/2021 14:38
moonca wrote: 31/07/2021 14:33

Tako, ne znaci da se moramo pridrzavti...desi li se neka nesreca... onda ide proocedura..kako i zasto

- opet. U Bosni to ne treba jos.. tako i vecina naselja/kuca i izgleda.... :zoka: pogledaj samo, oglase za prodaju kuca i stanova.. kako to izgleda, stanje .. gdje narod zivi... itd...
Ja ne znam da mi zivimo u holandiji, svicarskoj, norveskoj. Nego u bosni. Najveca nesreca koja se moze desiti je da plocica otpadne, a to ti ne moze garantovati ni arhitekt nego keramicar. A pripremu podloge sa hidroizolacijom isto ne garantuje arhitekt.
ako zivis u bosni ne znaci da svi zive u selu pored kalesije kao ti
ima u bih i civilizacije koja postuje neke bar propise za razliku od tebe koji si naucio stalu napraviti po nacrtu koji si skicirao na tiketu za kladionicu
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#78 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

moonca wrote: 31/07/2021 14:33
STARx wrote: 31/07/2021 14:30

Ne lupetaj.
Tako, ne znaci da se moramo pridrzavti...desi li se neka nesreca... onda ide proocedura..kako i zasto

- opet. U Bosni to ne treba jos.. tako i vecina naselja/kuca i izgleda.... :zoka: pogledaj samo, oglase za prodaju kuca i stanova.. kako to izgleda, stanje .. gdje narod zivi... itd...
Stavim se u situaciju majstora/izvođača. Zapali se kuća, kaže vlasnik, majstor kriv, njega u zatvor. Dođe policija, ni specifikacije, ni atrsta, ninračuna, ništa. Pa onda natovarim sebi na vrat i krivičnu za požar i poresku zbog računa itd.

A nećeš, inspektor, atest na urađeno, fiskalni račun, pa ako šta plane, nisam ja. Inspektor potpis'o da sam dobro uradio, račun čist.

Sa druge strane vlasnik ima dozvole, ateste da je sve urađeno po propisima, ni on nije kriv. Ako to nema, krivična prijava i za požar i za poresku prevaru i za gradnju bez dozvole, ako je kuća osigurana i prijava za prevaru osiguranja... Naime, ni vlasnik objekta ne smije zapaliti svoj objekat, to je krivično djelo.

Tako da izbjegavanjem propisa sami sebi pravimo problem, ali đe će meni država narediti...
Last edited by Hakiz on 31/07/2021 14:44, edited 1 time in total.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#79 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

foxlife wrote: 31/07/2021 14:39

alo buzdovan da si malo stariji znao bi o cemu pricam tako da ti svoje price koje sezu do 10 godina u nazad ostavi za serife i sl jer ste retardirana generacija
svijet je malo stariji od tebe da bi ti mogao pametovati a sad idi prosipaj suplju ispred granapa
Za tebe tata jos uvijek, po pitanju svega.. Potezes neke primjere, pa kad te skrsim kmecas.. A sam si dao primjer, nisam te ja tjerao..
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#80 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

foxlife wrote: 31/07/2021 14:41
ako zivis u bosni ne znaci da svi zive u selu pored kalesije kao ti
ima u bih i civilizacije koja postuje neke bar propise za razliku od tebe koji si naucio stalu napraviti po nacrtu koji si skicirao na tiketu za kladionicu
Po lokaciji zivljenja rekao bih da si ti blizi nabrojanom nego ja.. :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#81 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

STARx wrote: 31/07/2021 14:41
foxlife wrote: 31/07/2021 14:39

alo buzdovan da si malo stariji znao bi o cemu pricam tako da ti svoje price koje sezu do 10 godina u nazad ostavi za serife i sl jer ste retardirana generacija
svijet je malo stariji od tebe da bi ti mogao pametovati a sad idi prosipaj suplju ispred granapa
Za tebe tata jos uvijek, po pitanju svega.. Potezes neke primjere, pa kad te skrsim kmecas.. A sam si dao primjer, nisam te ja tjerao..
dao primjer kojeg se ti ne mozes sjetiti jer si po svemu sudeci bio klinac koji sada misli da zna sve
raspitaj se malo kako su se stavljale folije recimo 2000-e

koliko ti uopste imas godina 25 maksimalno
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#82 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

foxlife wrote: 31/07/2021 14:43

dao primjer kojeg se ti ne mozes sjetiti jer si po svemu sudeci bio klinac koji sada misli da zna sve
raspitaj se malo kako su se stavljale folije recimo 2000-e

koliko ti uopste imas godina 25 maksimalno
Ko te doji danima, mozes zakljucit koliko imam..
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#83 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

STARx wrote: 31/07/2021 14:42
foxlife wrote: 31/07/2021 14:41
ako zivis u bosni ne znaci da svi zive u selu pored kalesije kao ti
ima u bih i civilizacije koja postuje neke bar propise za razliku od tebe koji si naucio stalu napraviti po nacrtu koji si skicirao na tiketu za kladionicu
Po lokaciji zivljenja rekao bih da si ti blizi nabrojanom nego ja.. :D
uglavnom se ne renovira kao u tvom selu gdje nemaju nikakvi standardi
ima nesto sto se zove urbano zivljenje al dzaba ja to tebi objasnjavam kad jednostavno nisi naucio kad je bilo vrijeme uciti
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#84 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Bobi »

E vas dvojica opet,, trebalo mi je vremena da upalim :lol: . Šta vam je :D ?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#85 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

STARx wrote: 31/07/2021 14:44
foxlife wrote: 31/07/2021 14:43

dao primjer kojeg se ti ne mozes sjetiti jer si po svemu sudeci bio klinac koji sada misli da zna sve
raspitaj se malo kako su se stavljale folije recimo 2000-e

koliko ti uopste imas godina 25 maksimalno
Ko te doji danima, mozes zakljucit koliko imam..
umalo ne rekoh ko me doji :izet:
necu jer nisi vrijedan bana
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#86 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

foxlife wrote: 31/07/2021 14:44

uglavnom se ne renovira kao u tvom selu gdje nemaju nikakvi standardi
ima nesto sto se zove urbano zivljenje al dzaba ja to tebi objasnjavam kad jednostavno nisi naucio kad je bilo vrijeme uciti
Evo zavrsio sam kenju, pa naleti da pocistis.. Ne bih da bude mimo papira, kojeg ti imas..
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#87 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

Bobi wrote: 31/07/2021 14:45 E vas dvojica opet,, trebalo mi je vremena da upalim :lol: . Šta vam je :D ?
Ma lik tvrdi da mozes uletat u kruzni tok ko s lanca pusten, ukazem mu ja, jos par forumasa, da ne mozes i jebi ga nadje se uvrijedjenim. Ostatak vidis.
User avatar
mokra_carapa
Posts: 280
Joined: 15/12/2009 11:52
Location: Lociran!

#88 Re: Renoviranje - opcenito

Post by mokra_carapa »

Sta je ba ovo? Sjasite mi sa teme :lol: pitanje je bilo za one koji su angazovali arhitektu za renoviranje stana i kakva su iskustva, da pravim stalu ne bih trazio arhitektu vec bih ofrlje sklepao baraka style :P

(Zahvaljujem onima koji su odvojili minut da napisu normalan odgovor)
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#89 Re: Renoviranje - opcenito

Post by alica.k »

mokra_carapa wrote: 31/07/2021 20:12 Sta je ba ovo? Sjasite mi sa teme :lol: pitanje je bilo za one koji su angazovali arhitektu za renoviranje stana i kakva su iskustva, da pravim stalu ne bih trazio arhitektu vec bih ofrlje sklepao baraka style :P

(Zahvaljujem onima koji su odvojili minut da napisu normalan odgovor)
ReiK takodjer super radi.
A vidjela sam sada da ima i ona Belinda Design.

Sova mi nesto skupa... za ove druge dvije ne znam
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#90 Re: Renoviranje - opcenito

Post by immuno »

Izvinjavam se sto ovdje pitam al treba mi majstor za spahtlanje I krecenja kupatila hitno, ako neko zna puno bi mi pomogao hvala.
User avatar
fijesta7
Posts: 711
Joined: 15/03/2018 20:21

#91 Re: Renoviranje - opcenito

Post by fijesta7 »

Da li ima za uzeti neki kvalitetan lak za parket na vodenoj bazi a da se ne osjeti?

Prodali su mi neki ali i par dana nakon lakiranja parketa se osjeti. :?
ucenik1234
Posts: 923
Joined: 06/11/2012 22:10

#92 Re: Renoviranje - opcenito

Post by ucenik1234 »

Hakiz wrote: 30/07/2021 03:20
mokra_carapa wrote: 29/07/2021 22:37 Dakle kako sam shvatio, oni koji su izabrali usluge arhitekte su zadovoljni, oni koji nisu kazu da su arhitekte ublehasi :lol:

Posto nema konkretnih preporuka mogla bi ova tema i na lock :skoljka:
A, ti očekuješ da neko ko je rizikovao da odabere ljude koji će mu upropastiti renovaciju, pa je srećom izabrao one koji nisu upropastili, sada tebi kaže koji su ti ljudi, pa da ti izbjegneš rizik odabira loših ljudi? Šta nudiš za uzvrat, koliko ti ta informacija vrijedi? U hiljadama maraka, eura, dolara.

Recimo, imaš renovaciju od 50.000. Da li bi platio informaciju o dobrim arhitektima, majstorima itd 5.000 pa da te renovacija košta 55.000 ili rizikovao lošu renovaciju pa pored 50.000 još da daš 15-20.000 za popravke lošeg posla. Vrijedi li ti toliko, 10%?

Informacija, znanje, je moć i ima svoju i upotrebnu i tržišnu vrijednost.

A treba vidjeti i koliko bi arhitekti i majstori platili da ih se preporuči, koliko im vrijedi angažman. Pa i reklame se plaćaju, zar ne?

:wink:

:lol:
Donekle bih se složio s tobom mada generalno forum i služi da se iznesu iskustva i da se uradi negativna selekcija ljudi koji lose usluge nude :thumbup:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#93 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

Valjda je jasno da je post šaljivog karaktera :wink:
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#94 Re: Renoviranje - opcenito

Post by suspect_zero »

fijesta7 wrote: 07/08/2021 08:53 Da li ima za uzeti neki kvalitetan lak za parket na vodenoj bazi a da se ne osjeti?

Prodali su mi neki ali i par dana nakon lakiranja parketa se osjeti. :?
Osjeti se svaki, drži otvoreno....ako si već prešao jednu ruku sa tim onda pritrpi.
User avatar
fijesta7
Posts: 711
Joined: 15/03/2018 20:21

#95 Re: Renoviranje - opcenito

Post by fijesta7 »

Evo peti dan se malo osjeti. Ja trazio taj vodeni ali mi prodali neki alkidni uvjeravajuci me da je vodeni. :D
Vidio sam u startu da nije to to ...
... ali posto nisam se dosada bavio resaturacijom parketa ajd reko daj da isprobam. Da vidim kako ce ici.
Lijepo je ispalo tamo gdje je bilo najgore pa sada bi da sve dovrsim ali sa sto manje isparenja.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#96 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

fijesta7 wrote: 09/08/2021 15:27 Evo peti dan se malo osjeti. Ja trazio taj vodeni ali mi prodali neki alkidni uvjeravajuci me da je vodeni. :D
Vidio sam u startu da nije to to ...
... ali posto nisam se dosada bavio resaturacijom parketa ajd reko daj da isprobam. Da vidim kako ce ici.
Lijepo je ispalo tamo gdje je bilo najgore pa sada bi da sve dovrsim ali sa sto manje isparenja.
Pitanje je kako će ti reagovati lakovi sa različitim bazama. Ako i ne budu pravili problem tipa da jedan učini da se drugi ne primi i slično, može se desiti neka promjena boje itd.

Zato ti je možda najbolje završiti lakom kojim si počeo i istrpiti.
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#97 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Sid the sloth »

Ima li neko nedavnog iskustva s renoviranjem stana, koliko je sad skuplje u odnosu na vrijeme prije korone?
Je li jos uvijek vazi ona da za 500KM/m2 mozes renovirati stan propisno ako treba mijenjati unutrasnju i vanjsku stolariju, raditi struju i zidove, kuhinju, neki pregradni zid i slicno, odnosno bas renoviranje iz temelja?
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#98 Re: Renoviranje - opcenito

Post by mistek »

Prije je to ipak bilo manje, rekao bih. Bez obzira što se megalomanske cifre pucaju, mislim da je trebalo manje. Mi smo na početku korone renovirali sprat 70 kvadrata, rušenje i novi zidovi, podno grijanje, estrih, pod, stolarija kompletna, elektroinstalacije, kupatilo sve s nule, cijevi razvodili, kuhinja nova, rasvjeta, ma bukvalno sve. I sve smo gledali da uzmemo kvalitetno, s tim da smo sve manje-više pojedinačno kupovali, nismo dali nekome da uradi sve i to je to. Ne znam tačnu cifru radova, jer su sad na sve to došle i stvari tipa zavjesa, ćilima, dijela namještaja, sparati u kuhinji i sl. Ali, sve u svemu, ovo gore nije prešlo 30.000KM, a mislim da je bliže čak recimo 20-25.000KM ovi radovi klasičnog renoviranja.

Eh sad, to je debelo ispod 500KM po kvadratu, pa ne vjerujem da sad ide više. Djeluje mi da za 35.000KM možeš čuda napraviti sa takvim stanom.
Opet, ne znam šta ovdje sve uključuješ :)
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19134
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#99 Re: Renoviranje - opcenito

Post by teskeredzic_22 »

fijesta7 wrote: 09/08/2021 15:27 Evo peti dan se malo osjeti. Ja trazio taj vodeni ali mi prodali neki alkidni uvjeravajuci me da je vodeni. :D
Vidio sam u startu da nije to to ...
... ali posto nisam se dosada bavio resaturacijom parketa ajd reko daj da isprobam. Da vidim kako ce ici.
Lijepo je ispalo tamo gdje je bilo najgore pa sada bi da sve dovrsim ali sa sto manje isparenja.
Osjeti li se lak :mrgreen: ?
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#100 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Sid the sloth »

mistek wrote: 01/02/2022 15:53 Prije je to ipak bilo manje, rekao bih. Bez obzira što se megalomanske cifre pucaju, mislim da je trebalo manje. Mi smo na početku korone renovirali sprat 70 kvadrata, rušenje i novi zidovi, podno grijanje, estrih, pod, stolarija kompletna, elektroinstalacije, kupatilo sve s nule, cijevi razvodili, kuhinja nova, rasvjeta, ma bukvalno sve. I sve smo gledali da uzmemo kvalitetno, s tim da smo sve manje-više pojedinačno kupovali, nismo dali nekome da uradi sve i to je to. Ne znam tačnu cifru radova, jer su sad na sve to došle i stvari tipa zavjesa, ćilima, dijela namještaja, sparati u kuhinji i sl. Ali, sve u svemu, ovo gore nije prešlo 30.000KM, a mislim da je bliže čak recimo 20-25.000KM ovi radovi klasičnog renoviranja.

Eh sad, to je debelo ispod 500KM po kvadratu, pa ne vjerujem da sad ide više. Djeluje mi da za 35.000KM možeš čuda napraviti sa takvim stanom.
Opet, ne znam šta ovdje sve uključuješ :)
Ako je u pitanju Sarajevo i cijene majstora u Sa onda je to bas jeftino. Pricam sa ljudima koji sad renoviraju i poprilicno su velike cifre, za stan od 50m2 ode 40.000KM. Pretpostavljam da ste majstore trazili, da nisu u pitanju neki poznanici koji su radili jeftinije zbog poznanstva?
Post Reply