Renoviranje - opcenito

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
mokra_carapa
Posts: 280
Joined: 15/12/2009 11:52
Location: Lociran!

#1 Renoviranje - opcenito

Post by mokra_carapa »

Nisam nasao temu na forumu (ako postoji, kopirat cu ovaj post tamo :) )

Kakva su vasa iskustva sa renoviranjem stanova? Zanima me proces gdje npr arhitekta izradi projekat i onda sa timom majstora sprovede ideju u djelo.
Dakle koje su dobre arhitekte da ste zadovoljni, ali da su modernijeg kalupa, ne oni koji jos furaju ex-yu dizajn tipa zute plocice i klaustrofobican wc bez ventilacije :D
Da li se to uopste isplati ili je to bacanje para u Miljacku

I najbinije da li bi ste opet na isti nacin renovirali stan?
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#2 Re: Renoviranje - opcenito

Post by heavyBrick »

isplati se ako imaš para. mada meni lično kuća ne služi za pokazivanje nego da mi je ugodno boraviti u njoj, a za to i nisu potrebni arhitekti i velike transakcije. s druge strane, ne znači da ne volim vidjeti lijepo i bogato urađene domove, kad je s ukusom i mjerom.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#3 Re: Renoviranje - opcenito

Post by dječak sa šibicama »

Ako imas puno para, isplati se :D

Imam neke poznanike, prije dosta godina kupili stan nekih 200 milja placen na ciglanama, jos toliko su platili arhitektu i renoviranje. Za mene je to prekenjavanje ali ko ima para, neka placa. Samo skupa je to zajebancija.
snijeg_led
Posts: 6675
Joined: 08/12/2019 21:35

#4 Re: Renoviranje - opcenito

Post by snijeg_led »

Ne isplati se uzetu arhitektu, to su sve ublehasi. svi mi mozemo to biti, cudna mi cuda renoviratu i namjestiti stan po ukusu. To moze svako ko ima i malo ukusa. Ako bas nisi potpuno siguran sigurno imas neku komsinicu koja ima ukusa i zna sloziti boje.
Uz jednu produzenu to mozete zavrsiti.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20492
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#5 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Bullet Tooth Tony »

snijeg_led wrote: 26/07/2021 05:38 Ne isplati se uzetu arhitektu, to su sve ublehasi. svi mi mozemo to biti, cudna mi cuda renoviratu i namjestiti stan po ukusu. To moze svako ko ima i malo ukusa. Ako bas nisi potpuno siguran sigurno imas neku komsinicu koja ima ukusa i zna sloziti boje.
Uz jednu produzenu to mozete zavrsiti.
hahahah cuj ublehasi ... pa ne sluzi arhitekta da ti slozi boju kuhinje :lol: :lol: :lol:

Dobar arhitekta nije skup pogotovo ako se radi o vecem projektu ... kucu renovirati bez dobrog arhitekte je kidanje zivaca i tvojih i od majstora jer ces ti morati odgovarati na apsolutno sva pitanja ... jos ako nisi u gradjevini ... sta ti je ...

Kada se kaze renoviranje onda se ne misli na zamjenu kuhinje i boje plocica
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#6 Re: Renoviranje - opcenito

Post by hadzinicasa »

trebas razdvojiti te dvije stvari: arhitektu i unutrasnji dizajn.
Arhitektu se isplati uzeti ako mislis poboljsati funkcionalnost stana/kuce. imam iskustva s tim (3x) i zaista je nevjerovatno koliko dodatnog prostora ili eventualno jos koju prostoriju mozes dobiti iz necega sto izgleda beznadezno :). Ali to znaci rusenje zidova, nekad zatvaranje ili stavljanje novih prozora, izmjestanje instalacija i sl. Preporucujem, ukoliko imas potrebe ove vrste, obavezno arhitektu, ili nekog od studenata arhitekture zavrsnih godina, znaju imati odlicnih ideja.
Unutrasnji dizajn je nesto drugo. I tu mozes dobiti odlicnih ideja koje bi oplemenile tvoj zivotni prostor, ukoliko zelis da ti ga neko drugi osmisli.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#7 Re: Renoviranje - opcenito

Post by madner »

Isplati se, od svih drugih troskova to sto neko nacrta bude najmanja stavka. :D

To da majstori onda odrade bas tako projekt je vise naucna fantazija, niti ova uvijek crta sta je moguce, niti ovaj uvijek zna sve napraviti. :D

Uvijek bi covjek nesto drugacije uradio, ali ne treba pretjerivati.
snijeg_led
Posts: 6675
Joined: 08/12/2019 21:35

#8 Re: Renoviranje - opcenito

Post by snijeg_led »

Bullet Tooth Tony wrote: 26/07/2021 08:34
snijeg_led wrote: 26/07/2021 05:38 Ne isplati se uzetu arhitektu, to su sve ublehasi. svi mi mozemo to biti, cudna mi cuda renoviratu i namjestiti stan po ukusu. To moze svako ko ima i malo ukusa. Ako bas nisi potpuno siguran sigurno imas neku komsinicu koja ima ukusa i zna sloziti boje.
Uz jednu produzenu to mozete zavrsiti.
hahahah cuj ublehasi ... pa ne sluzi arhitekta da ti slozi boju kuhinje :lol: :lol: :lol:

Dobar arhitekta nije skup pogotovo ako se radi o vecem projektu ... kucu renovirati bez dobrog arhitekte je kidanje zivaca i tvojih i od majstora jer ces ti morati odgovarati na apsolutno sva pitanja ... jos ako nisi u gradjevini ... sta ti je ...

Kada se kaze renoviranje onda se ne misli na zamjenu kuhinje i boje plocica
Ti mozda imas para za bacanje, a ja ne. Cuj dobri arhitekti :-) , pola i vise ih je zavrsilo na stelu. Dosta ti je vidjeti kakav nam je grad pa da znas da te ublehase ne dovodis sebi kuci :mrgreen:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20492
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#9 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Bullet Tooth Tony »

snijeg_led wrote: 26/07/2021 15:39
Ti mozda imas para za bacanje, a ja ne. Cuj dobri arhitekti :-) , pola i vise ih je zavrsilo na stelu. Dosta ti je vidjeti kakav nam je grad pa da znas da te ublehase ne dovodis sebi kuci :mrgreen:
:roll: :roll: Bas lupetas al haj ... 70 % kuca u sarajevu je radjeno bez arhitekte ...zato ti buljakov, buca i ostali potoci izgledaju kako izgledaju ...
User avatar
mokra_carapa
Posts: 280
Joined: 15/12/2009 11:52
Location: Lociran!

#10 Re: Renoviranje - opcenito

Post by mokra_carapa »

Pitanje za ove sto kazu da su arhitekti ubleha, na osnovu cega takav zakljucak, kako znate da je to toliko skuplje nego da sami ganjate majstore i cjenkate se oko cijene radova? Ja nemam iskustva sa arhitektama pa ne mogu reci da su ubleha. Kontam ljudi imaju posla i rade po stanovima/kucama pa valjda nisu svi budale sto ih traze?
Evo npr renoviranje wc-a, ko bi tu sazvao sve majstore (struja,voda,plocice,zidanje...) i jos skontao sta najbolje pase u prostor nego neki tim ljudi koje vodi arhitekta. Mislim da bi jeftinije ispalo tako nego pojedinacno placati svakog majstora i jos ocekivati garanciju.
Neka me isprave oni koji su nesto slicno radili. (Al bez "reko meni od jarana rodjak, e pa njegova jaranica sto zivi vani...." ili "gled'o ja u grah koliko to kosta" :lol: )
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#11 Re: Renoviranje - opcenito

Post by lavic »

mokra_carapa wrote: 25/07/2021 21:42 Nisam nasao temu na forumu (ako postoji, kopirat cu ovaj post tamo :) )

Kakva su vasa iskustva sa renoviranjem stanova? Zanima me proces gdje npr arhitekta izradi projekat i onda sa timom majstora sprovede ideju u djelo.
Dakle koje su dobre arhitekte da ste zadovoljni, ali da su modernijeg kalupa, ne oni koji jos furaju ex-yu dizajn tipa zute plocice i klaustrofobican wc bez ventilacije :D
Da li se to uopste isplati ili je to bacanje para u Miljacku

I najbinije da li bi ste opet na isti nacin renovirali stan?
Ja sam renovirao prosle godine stan, znam dosta o gradjevini i imam clanova porodice koji su u tom poslu pa mi nije trebao arhitekta, ni nadzor.

Ako ces bas rusiti i izmjestati zidove a nisi i "fahu" dobro je naci arhitektu a naravno to vuce i da za komplet renoviranje nadjes firmu sa kojom ces potpisati ugovor a nadzor da bude taj tvoj arhitekta.

A sto se tice preporuke to je zaista nezahvalno davati bilo kome.
u svakom slucaju ako hoces da valja spremi se zavuci dobro ruku u novcanik.

Sretno sa radovima.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#12 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

Bullet Tooth Tony wrote: 26/07/2021 08:34
snijeg_led wrote: 26/07/2021 05:38 Ne isplati se uzetu arhitektu, to su sve ublehasi. svi mi mozemo to biti, cudna mi cuda renoviratu i namjestiti stan po ukusu. To moze svako ko ima i malo ukusa. Ako bas nisi potpuno siguran sigurno imas neku komsinicu koja ima ukusa i zna sloziti boje.
Uz jednu produzenu to mozete zavrsiti.
hahahah cuj ublehasi ... pa ne sluzi arhitekta da ti slozi boju kuhinje :lol: :lol: :lol:

Dobar arhitekta nije skup pogotovo ako se radi o vecem projektu ... kucu renovirati bez dobrog arhitekte je kidanje zivaca i tvojih i od majstora jer ces ti morati odgovarati na apsolutno sva pitanja ... jos ako nisi u gradjevini ... sta ti je ...

Kada se kaze renoviranje onda se ne misli na zamjenu kuhinje i boje plocica
Joj tebe, kakav arhitekta. Šta oni znaju, samo nešto crtaju...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: Renoviranje - opcenito

Post by moonca »

Za renoviranje, vani se angazuju--dizajneri/ dekorateri. posebna grana ali, moze to biti i arhitekta...ako se uz projektovanje bavi i dekorisanjem stanova.. :-)
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#14 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

moonca wrote: 26/07/2021 17:57 Za renoviranje, vani se angazuju--dizajneri/ dekorateri. posebna grana ali, moze to biti i arhitekta...ako se uz projektovanje bavi i dekorisanjem stanova.. :-)
U Amerikama možda, ali nije "vani" samo to ostrvo.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#15 Re: Renoviranje - opcenito

Post by alica.k »

Meni je inace sestra arhitektica sve odradila pa o cijeni ne mogu pricati jer mi je naplatila ko meni i samo jer sam insistirala da platim.

Ali - sazvala staticare, 2 zida srusila, napravila drugi zid, vodu pomjerala, napravila ostavu, cak sam i interijer njoj sve prepustila i evo stan je tacno po mom ukusu sve do u detalj, funkcionalan, a od mene je input dobila samo par slikica sa pinteresta.

Isplati li se - ne znam, ali ja ovo ne bih znala sama ovako. Na to sve, zivca nijednog nisam izgubila sa majstorima, budzet nismo premasili, odredila je prioritete da se uklopimo, a kvalitet nije nigdje patio. Kao sto rekoh, sama ne bih tako znala, nisam isla u skolu za to :).
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#16 Re: Renoviranje - opcenito

Post by moonca »

Hakiz wrote: 26/07/2021 18:12
moonca wrote: 26/07/2021 17:57 Za renoviranje, vani se angazuju--dizajneri/ dekorateri. posebna grana ali, moze to biti i arhitekta...ako se uz projektovanje bavi i dekorisanjem stanova.. :-)
U Amerikama možda, ali nije "vani" samo to ostrvo.
Neko se javi iz EU. pa doda...ali, zbilja jako puno pomugnu, takvo angazovanje strucnog lica....mora biti i u Bosni... :-D
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#17 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

moonca wrote: 26/07/2021 18:17
Hakiz wrote: 26/07/2021 18:12

U Amerikama možda, ali nije "vani" samo to ostrvo.
Neko se javi iz EU. pa doda...ali, zbilja jako puno pomugnu, takvo angazovanje strucnog lica....mora biti i u Bosni... :-D
Pa, arhitekta je stručno lice. Dizajner i dekorater ti skontaju ormare i pokrivače za kauč.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#18 Re: Renoviranje - opcenito

Post by moonca »

Hakiz wrote: 26/07/2021 18:20
moonca wrote: 26/07/2021 18:17

Neko se javi iz EU. pa doda...ali, zbilja jako puno pomugnu, takvo angazovanje strucnog lica....mora biti i u Bosni... :-D
Pa, arhitekta je stručno lice. Dizajner i dekorater ti skontaju ormare i pokrivače za kauč.
Da, za prostor, ali, nije neophodan za renoviranje( bez mjenjanja rasporeda) , gdje i kako kauc postaviti, ormarice u sobi , ormarice u wc ako trebaju, boje zida /zavjesa/ kvalit istih ... itd. sve to on moze odraditi-ali ako mu nije glavna okupacija... nema iskustva.. uzaludno bacanje novca...
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#19 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Qler »

Kod nas je najveci problem upravo ovo svi mi mozemo biti arhitekte.. pa se tako pravi od šupe do zgrade i sve između... i dobijemo ovo što imamo danas...
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#20 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

Qler wrote: 27/07/2021 10:17 Kod nas je najveci problem upravo ovo svi mi mozemo biti arhitekte.. pa se tako pravi od šupe do zgrade i sve između... i dobijemo ovo što imamo danas...
Problem i sa arhitektima je isti kao i sa svim drugim. Slično kao sa majstorima, građevincima itd, kada ih čovjek angažuje i plati ili se stvarno desi, ili se barem stekne utisak, da ih je previše platio za loš rad. Pa raja hoće da izbjegne kada god može plaćanje onih za koje misli da će mu ionako loše uraditi.

Nemamo povjerenje da ovdje bilo ko zna svoj posao, mislimo da će fušeriti, previše naplatiti itd. I kada se stvori takav mentalitet, teško ga se riješiti. Još ako smo sa nekim angažovanim majstorima, doktorima itd ranije zaista imali takvo iskustvo, onda je gotovo, zašto bi mislili da će arhitekti biti drugačiji.

A raja više voli da ne plati ako ikako može, pa kada se i to uvrsti u jednačinu...

Pogotovo ako ti arhitekta kao rezultat da objekat koji iako možda i jeste urađen po svim pravilima struke, bude monoton, bude kao i svi drugi, ne vidiš da je neko rješenje specijalno inovativno. Onda pomisliš, pogrešno ali pomisliš, šta će mi arhiteka, ovu kutiju sam mogao i sam.

Nedajbože gledati emisije koje se često prikazuju na HRT ili RTL, Britanske, o interesantnim objektima. Ne uvijek skupim i veličanstvenim, nego baš interesantnim, inovativnim, ingenioznim rješavanjima problema recimo uklapanja u prostor, prevazilaženja teškoća koje postavlja teren na lokaciji, rješavanje grijanja/hlađenja/dnevnog svjetla objekta uz čuvanje privatnosti stanara itd. Tada porastu očekivanja pa i razočarenje bude veće kada se "spusti na zemlju naših uslova" :lol:

Nisu uvijek arhitekti ti koji su "dosadni", i naša građevina i dostupnost modetnih materijala i tehnologija kod nas budu ograničavajući faktori. Arhitekti moraju praviti projekte koji ne samo da ispoštuju zakone i pravila struke, nego koje je u datim okolnostima moguće izvesti. Džaba što neko u UK, Njemačkoj itd napravi neku inovativnu kuću kada materijali i tehnologije potrebni za nju su nepoznati ili nedostupni i našoj operativi da sa njima radi praktično i arhitektima da nauče njihove mogućnosti. Ovdje ih niko ne prodaje. Recimo, svi ovdje i dalje koriste staklenu vunu, ko prodaje ovo: https://web.steico.com/en/products/wood ... nsulation/ https://www.schneider-holz.com/best-woo ... ation.html
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#21 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Grean »

Ima li neko iskustva, preporuke za projektni biro za izvedbeni projekat.

U pitanju je projekat rau-bau stana, treba statika i ojacavanje plafonskih greda, izolacija u spustenom stropu, struja, voda, sve sto ide.

Najradje da je neko vec radio s njima i da zna da su dobri.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20492
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#22 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Bullet Tooth Tony »

Hakiz wrote: 27/07/2021 11:18
Qler wrote: 27/07/2021 10:17 Kod nas je najveci problem upravo ovo svi mi mozemo biti arhitekte.. pa se tako pravi od šupe do zgrade i sve između... i dobijemo ovo što imamo danas...
Problem i sa arhitektima je isti kao i sa svim drugim. Slično kao sa majstorima, građevincima itd, kada ih čovjek angažuje i plati ili se stvarno desi, ili se barem stekne utisak, da ih je previše platio za loš rad. Pa raja hoće da izbjegne kada god može plaćanje onih za koje misli da će mu ionako loše uraditi.

Nemamo povjerenje da ovdje bilo ko zna svoj posao, mislimo da će fušeriti, previše naplatiti itd. I kada se stvori takav mentalitet, teško ga se riješiti. Još ako smo sa nekim angažovanim majstorima, doktorima itd ranije zaista imali takvo iskustvo, onda je gotovo, zašto bi mislili da će arhitekti biti drugačiji.

A raja više voli da ne plati ako ikako može, pa kada se i to uvrsti u jednačinu...

Pogotovo ako ti arhitekta kao rezultat da objekat koji iako možda i jeste urađen po svim pravilima struke, bude monoton, bude kao i svi drugi, ne vidiš da je neko rješenje specijalno inovativno. Onda pomisliš, pogrešno ali pomisliš, šta će mi arhiteka, ovu kutiju sam mogao i sam.

Nedajbože gledati emisije koje se često prikazuju na HRT ili RTL, Britanske, o interesantnim objektima. Ne uvijek skupim i veličanstvenim, nego baš interesantnim, inovativnim, ingenioznim rješavanjima problema recimo uklapanja u prostor, prevazilaženja teškoća koje postavlja teren na lokaciji, rješavanje grijanja/hlađenja/dnevnog svjetla objekta uz čuvanje privatnosti stanara itd. Tada porastu očekivanja pa i razočarenje bude veće kada se "spusti na zemlju naših uslova" :lol:

Nisu uvijek arhitekti ti koji su "dosadni", i naša građevina i dostupnost modetnih materijala i tehnologija kod nas budu ograničavajući faktori. Arhitekti moraju praviti projekte koji ne samo da ispoštuju zakone i pravila struke, nego koje je u datim okolnostima moguće izvesti. Džaba što neko u UK, Njemačkoj itd napravi neku inovativnu kuću kada materijali i tehnologije potrebni za nju su nepoznati ili nedostupni i našoj operativi da sa njima radi praktično i arhitektima da nauče njihove mogućnosti. Ovdje ih niko ne prodaje. Recimo, svi ovdje i dalje koriste staklenu vunu, ko prodaje ovo: https://web.steico.com/en/products/wood ... nsulation/ https://www.schneider-holz.com/best-woo ... ation.html
Dobar post ... Moze se sve nabavit u BiH ... mozda ne bas sve ali vecina stvari je dostupna .... hoce kostati ali se moze naruciti ...

Drvna vlakna sam gledao i ja ... Ekoterm lovic uvozi ja mislim ...

Cinjenica je da su arihitekte u BiH nemastovite .... dokaza bezbroj... tu i tamo zna zablistati neka kreacija ali generalno :-? ... znam sve ... ima i do investitora takodjer ... ljudi se boje upustiti u nesto drugacije ...
User avatar
mokra_carapa
Posts: 280
Joined: 15/12/2009 11:52
Location: Lociran!

#23 Re: Renoviranje - opcenito

Post by mokra_carapa »

Dakle kako sam shvatio, oni koji su izabrali usluge arhitekte su zadovoljni, oni koji nisu kazu da su arhitekte ublehasi :lol:

Posto nema konkretnih preporuka mogla bi ova tema i na lock :skoljka:
User avatar
kabal1337
Posts: 7798
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#24 Re: Renoviranje - opcenito

Post by kabal1337 »

Vi mislite da je arhitektura samo izgled objekta. Ono sto ce vam ahritekta/ gradjevinac omogucit je ispravnu konstrukciju svih slojeva objekta. Dok "majstori" nemaju tu vrstu znanja.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#25 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

mokra_carapa wrote: 29/07/2021 22:37 Dakle kako sam shvatio, oni koji su izabrali usluge arhitekte su zadovoljni, oni koji nisu kazu da su arhitekte ublehasi :lol:

Posto nema konkretnih preporuka mogla bi ova tema i na lock :skoljka:
A, ti očekuješ da neko ko je rizikovao da odabere ljude koji će mu upropastiti renovaciju, pa je srećom izabrao one koji nisu upropastili, sada tebi kaže koji su ti ljudi, pa da ti izbjegneš rizik odabira loših ljudi? Šta nudiš za uzvrat, koliko ti ta informacija vrijedi? U hiljadama maraka, eura, dolara.

Recimo, imaš renovaciju od 50.000. Da li bi platio informaciju o dobrim arhitektima, majstorima itd 5.000 pa da te renovacija košta 55.000 ili rizikovao lošu renovaciju pa pored 50.000 još da daš 15-20.000 za popravke lošeg posla. Vrijedi li ti toliko, 10%?

Informacija, znanje, je moć i ima svoju i upotrebnu i tržišnu vrijednost.

A treba vidjeti i koliko bi arhitekti i majstori platili da ih se preporuči, koliko im vrijedi angažman. Pa i reklame se plaćaju, zar ne?

:wink:

:lol:
Post Reply