Renoviranje - opcenito

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#51 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

STARx wrote: 31/07/2021 14:04
Hakiz wrote: 31/07/2021 13:54

A, i ti si od onih koji hoće sve sam. I od onih kojem kultura dijaloga je u skladu sa DIY sposobnostima :lol:

Moram vas malo provocirati, na forumu kad čitaš niko ne treba, forumaši će vidjeti 2 jutjub videa i uraditi operaciju na mozgu, sad pa sad.

Radim i ja sebi po kući, ali kada kao renovaciju spomene pregradu rigipdom i to poveže sa poslom za koji govorimo da li treba arhitekta, ne može se biti ozbiljan.

A sada ozbiljno: za svaku građevinsku intervenciju i izmjenu, ako bi se držali propisa treba dozvola. I za najobičnije ustakljivanje balkona, a pogotovo za pomjeranje zidova.

To što je niko ne traži i što niko ne kontroliše, to je druga stvar.

Ali primjer: U Sarajevu urađeno ustaljivanje balkona. Komšija, koji je u svađi sa ljudima koji su ustaklili napisao prijavu. Ljudi morali ganjati legalizaciju stana, to jeste naknadno moljakati i platiti dozvolu. Nasreću, nisu ih kaznili što su nelegalno radili. Hiljade ljudi ustakli bez dozvole. Ali, ako neko, kao taj komšija, hoće da im napravi problem, problem će biti.

Osim građevinski, objekat je i autorsko djelo. Ako i radiš svoju kuću bez projekta (a to je ilegalno, morao bi imati projekat), zgradu mora projektovati arhitekt, a taj projekat je autorsko djelo arhitekte. Kao što ne može bilo ko iz Luvra na Mona Lizi nacrtati brkove, tako ni vlasnik objekta ne može pomjeriti zid jer mijenja dizajn, mijenja autorsko djelo. A to bez dozvole ne može.

Ako hoćemo da se poštuju propisi...

Pa slušajte "stručnjake" koji vam kažu da ne treba dozvola.

Ako meni ne vjerujete pitajte advokate, arhitekte i ostale.
Burazeru, smanji dozivljaj, zivis u nekom paralelnom univerzumu. Kakav arhitekt za pisljivu rigips plocu, ne pravi nosive zidove. Ta ploca sluzi samo kao dekorativna pregrada, nista vise. Jel ti treba mehanicar da naspes tecnost za brisace, zubar da operes zube???? Logicno je da ti treba gradjevinska dozvola kada mijenjas izgled zgrade, a to renoviranje hale i sobe na tvoju zalost nije. Kakve ti gluposti navalja mati mila.. Te supljake o sveznalim arhitektama mozes prosipati nekome ko nije radio s njima, meni vec tesko.. Ne provociras ti mene, samo valjas gluposti.. Ko ima viska para, nek ga za takve stvari klepaju. A ko misli da je to jedini ispravni nacin da se nesto uradi po psu zivi u zabludi.
Dok ti se vokabular sveo na "gluposti" pored Meše, Ive, Danila i inih, sve si rekao.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#52 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

Hakiz wrote: 31/07/2021 14:09
moonca wrote: 31/07/2021 14:01

Tako je vani... :-D ko god renovira ili samo farba kucu ..trebao bi imati ..papir /dozovolu//zalijepljenu na objekektu ili tabli..ako su veci radovi...
Ovdje raja kuka na nepotizam ili korupciju, a kada sam treba ispoštovati propise, dobiti dozvolu za renovaciju, ma šta će ti dozvola, lupetaš gluposti.

Vjerovatno je ni ja ne bih tražio za, recimo, ustakljivanje balkona, ali barem treba biti svjestan da radiš nezakonito.

A, drugo, kako stručnjaci kojima arhitekta ne treba znaju koji zid, gdje i koliko smiju pomjeriti da ne ugroze stabilnost objekta? Odokazivno, metodom "ako ti za to treba arhitekta nesposoban si"?
drzava je ovakva jer to ljudima odgovara
upravo ovo sto si napisao kukaju kako ovi zaposljavaju kradu stele klinci palci a isto rade kad treba njima pod izgovorom snaso se kako oni sto ne hvataju velike ribe itd
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#53 Re: Renoviranje - opcenito

Post by suspect_zero »

Pričam o privatnoj kući, ne stanu :-? ....za stanove mi je jasno da trebaju dozvole.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#54 Re: Renoviranje - opcenito

Post by moonca »

Hakiz wrote: 31/07/2021 14:09
moonca wrote: 31/07/2021 14:01

Tako je vani... :-D ko god renovira ili samo farba kucu ..trebao bi imati ..papir /dozovolu//zalijepljenu na objekektu ili tabli..ako su veci radovi...
Ovdje raja kuka na nepotizam ili korupciju, a kada sam treba ispoštovati propise, dobiti dozvolu za renovaciju, ma šta će ti dozvola, lupetaš gluposti.

Vjerovatno je ni ja ne bih tražio za, recimo, ustakljivanje balkona, ali barem treba biti svjestan da radiš nezakonito.

A, drugo, kako stručnjaci kojima arhitekta ne treba znaju koji zid, gdje i koliko smiju pomjeriti da ne ugroze stabilnost objekta? Odokazivno, metodom "ako ti za to treba arhitekta nesposoban si"?
Kod zida.. treba gradj.inzinjer.. zbog statike. mada i athitekti manji dio mogu sracunati..
.Svaka promjena/ unapredjenje izgleda/ kvalitete.. opstinski radnici obilaze- zbog procjene kuce/ placanje poreza/ to kod nas jos nema :-)
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#55 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

Opet ti valjas gluposti, bit ce ti internet ugasen. Da zamijenis plocice, wc solju, umivaonik, tus kabinu, ne treba ti sigurno arhitekt. Treba ti dobar vodoinstalater, keramicar, da napravi pad za odliv vode u kabini, ako ista nema kadu svoju, a pravi se na plocicama. Da uradi hidroizolaciju, estrih. A to arhitekta ne radi. Promjene vanjskog izgleda zgrade vuku sa sobom dozvole, a to plocice u wcu nisu nikako. Treba ti dozvola za izmjestanje plinskog bojlera, atest.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#56 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

suspect_zero wrote: 31/07/2021 14:13 Pričam o privatnoj kući, ne stanu :-? ....za stanove mi je jasno da trebaju dozvole.
Ne treba dozvola za promjenu plocica u svojoj kuci.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#57 Re: Renoviranje - opcenito

Post by suspect_zero »

STARx wrote: 31/07/2021 14:14
suspect_zero wrote: 31/07/2021 14:13 Pričam o privatnoj kući, ne stanu :-? ....za stanove mi je jasno da trebaju dozvole.
Ne treba dozvola za promjenu plocica u svojoj kuci.
Evo monka kaže da treba, dogovorite se ljudi :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#58 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

pricamo o propisima na nivou drzave nema veze kuca stan
samo sto naravno nikad nece se sve raditi po ps-u i neke stvari ce biti tolerisane i od same drzave
kao sto rekoh mijenjanje plocica u vlastitoj kuci nije neki ozbiljan posao niti je opasan i u toku radova i kasnije
tako da niko nece traziti papir za mijenjanje plocica a kao sto rekoh da je sve po striktnim propisima trebalo bi

ps. kao sto monca rece neke stvari kod nas nisu jos ni uredjenje tako da ...
Last edited by foxlife on 31/07/2021 14:17, edited 1 time in total.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#59 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

suspect_zero wrote: 31/07/2021 14:15
STARx wrote: 31/07/2021 14:14

Ne treba dozvola za promjenu plocica u svojoj kuci.
Evo monka kaže da treba, dogovorite se ljudi :D
Monca je trol. kao i respo, foxlife, supercali. Osobe koje se razumiju u sve i svasta, a dodirne tacke s tim nisu imali. Oni su to vidjeli na guglu, u njemackoj. Ja sam radio gradjevinske projekte, kao masinac. Znam kakva dozvola za sta treba, a ovi valjaju gluposti zesce.
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#60 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

foxlife wrote: 31/07/2021 14:10
suspect_zero wrote: 31/07/2021 14:07 @Hakiz majke ti jel mi treba dozvola da u svojoj kući promijenim pločice?
ako bi se sve radilo po ps-u za svaku izmjenu bi trebala dozvola
al naravno da to nikad nece zazivjeti i da ces ne sitne stvari sama zamjeniti
mozda i plocice nisu velika stvar al rusenje zida da prosiris kuhinju sobu ili bilo sta je ipak ozbiljna stvar
Ako su ti pločice dio projekta, da. Možda ne da puknutu pločicu zamijeniš istom, ali ako su ti na primjer nijele 10x10, a ti sad hoćeš dizajnirane 30x30, to je izmjena dizajna, autorskog djela.

Naravno da niko ne traži dozvole za te stvari, ali, ako bi baš po zakonu, trebalo bi.

Htjeli popraviti slomljeni krst na nadgobnom spomeniku porodične grobnice. Zavod za zaštitu spomenika rekao ne može, mora ne samo isti dizajn krsta, nego mora i isti kamen. Ne može kako ti hoćeš.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#61 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

STARx wrote: 31/07/2021 14:17
suspect_zero wrote: 31/07/2021 14:15

Evo monka kaže da treba, dogovorite se ljudi :D
Monca je trol. kao i respo, foxlife, supercali. Osobe koje se razumiju u sve i svasta, a dodirne tacke s tim nisu imali. Oni su to vidjeli na guglu, u njemackoj. Ja sam radio gradjevinske projekte, kao masinac. Znam kakva dozvola za sta treba, a ovi valjaju gluposti zesce.
mi vidjeli na guglu a ti na jutubu :lol:

kako sam sebe ukopa jbt
koji si ti buzdovan
mi smo oni koji se razumiju u sve i svasta a ti se javljas od auta preko gradjevinskih projekata do inzinjera saobracaja
ne bi me cudilo da sutra kazes radio sam i na hadronskom kolajderu

jbt iz dana u dan sebe ukopavas dok te opet ne prospu kao sto je bilo sa voznjom mercedesom do tuzle pa je onda bilo nesto za servis mercedesov kad te bitanga ispreskakao a on kao "divlji" mehanicar ti pokazao kako se rade poslovi oko auta
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#62 Re: Renoviranje - opcenito

Post by moonca »

STARx wrote: 31/07/2021 14:17
suspect_zero wrote: 31/07/2021 14:15

Evo monka kaže da treba, dogovorite se ljudi :D
Monca je trol. kao i respo, foxlife, supercali. Osobe koje se razumiju u sve i svasta, a dodirne tacke s tim nisu imali. Oni su to vidjeli na guglu, u njemackoj. Ja sam radio gradjevinske projekte, kao masinac. Znam kakva dozvola za sta treba, a ovi valjaju gluposti zesce.
Proshli kroz te procedure... u Bosni, se jos uvijek moze stoshta 'na crno'.. i to prolazi..... kao i kuca... ali, ako ces je nekome prodati- :-) bice teshko
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#63 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

Hakiz wrote: 31/07/2021 14:18
foxlife wrote: 31/07/2021 14:10

ako bi se sve radilo po ps-u za svaku izmjenu bi trebala dozvola
al naravno da to nikad nece zazivjeti i da ces ne sitne stvari sama zamjeniti
mozda i plocice nisu velika stvar al rusenje zida da prosiris kuhinju sobu ili bilo sta je ipak ozbiljna stvar
Ako su ti pločice dio projekta, da. Možda ne da puknutu pločicu zamijeniš istom, ali ako su ti na primjer nijele 10x10, a ti sad hoćeš dizajnirane 30x30, to je izmjena dizajna, autorskog djela.

Naravno da niko ne traži dozvole za te stvari, ali, ako bi baš po zakonu, trebalo bi.

Htjeli popraviti slomljeni krst na nadgobnom spomeniku porodične grobnice. Zavod za zaštitu spomenika rekao ne može, mora ne samo isti dizajn krsta, nego mora i isti kamen. Ne može kako ti hoćeš.
ma sta je to ja gledao na guglu moze to
jebem ti drzavu trazi mi papir za mjenjanje plocica itd
sta mi je ova drzava dala
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#64 Re: Renoviranje - opcenito

Post by moonca »

Ako te neko ne prijavi, nece no, ako ti izvodi majstor koji ima i svoju firmu- on mora prijaviti svaki rad...tako i malu zamjenu plocica..
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#65 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Hakiz »

suspect_zero wrote: 31/07/2021 14:13 Pričam o privatnoj kući, ne stanu :-? ....za stanove mi je jasno da trebaju dozvole.
Ako je kuća projektovana od arhitekte (a da bi se dobila dozvola za gradnju morala bi biti), i ako je izgled pločica dio projekta, treba ti dozvola autora, arhitekte.

Naravno, u praksi, nećeš je tražiti, promijenićeš pločice.

Za to sada ne bih ni ja tražio dozvolu za takve stvari. Samo ti mijenjaj.

Samo kažem da su propisi jedno, a pridržavanje propisa nešto sasvim drugo.

Ulazak u EU jednog dana bi mogao da nas natjera da takve dozvole tražimo.

Pogledajte samo one emisije o renoviranju. Majstori, sami vlasnici objekta DIY, provuku struju, ali onda zovnu ovlaštenog inspektora da pregleda urađeno i izda potvrdu da instalacije zadovoljsvaju propise. U privatnoj kući. Bez takvih potvrda, objekat je nelegalsn.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#66 Re: Renoviranje - opcenito

Post by NediM17 »

Sada sam u ameriKi i svi me zovu fucky. :mrgreen:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#67 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

foxlife wrote: 31/07/2021 14:20

mi vidjeli na guglu a ti na jutubu :lol:

kako sam sebe ukopa jbt
koji si ti buzdovan
mi smo oni koji se razumiju u sve i svasta a ti se javljas od auta preko gradjevinskih projekata do inzinjera saobracaja
ne bi me cudilo da sutra kazes radio sam i na hadronskom kolajderu

jbt iz dana u dan sebe ukopavas dok te opet ne prospu kao sto je bilo sa voznjom mercedesom do tuzle pa je onda bilo nesto za servis mercedesov kad te bitanga ispreskakao a on kao "divlji" mehanicar ti pokazao kako se rade poslovi oko auta
Sine moj glup si da skontas. Skolovan inzinjer masinstva, atestovan zavarivac rel mig mag sa dvs certifikatima, a bavim se mehanikom skoro 18godina. Od radova iza sebe imam projekte na sccu, hillsu, importane, mostaru, da ne nabrajam. Projekti su radjeni s profesijom zavarivanja. Pretvaranja u djelo onog sto je nacrtano. Radio sam s brojem arhitekata koje ti neces upoznati za zivota. Naravno da se razumijem u dozvole, proracune, opterecenje. Nema me bitanga sta ispreskakati, ja nisam univerzalac vec profesionalac jedne marke. To sto tebe boli sto te dominiram u svakoj sferi zivota i tesko ti pada poraz je nesto drugo.. Bolji si u kmecanju.. kmeeee
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#68 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

STARx wrote: 31/07/2021 14:28
foxlife wrote: 31/07/2021 14:20

mi vidjeli na guglu a ti na jutubu :lol:

kako sam sebe ukopa jbt
koji si ti buzdovan
mi smo oni koji se razumiju u sve i svasta a ti se javljas od auta preko gradjevinskih projekata do inzinjera saobracaja
ne bi me cudilo da sutra kazes radio sam i na hadronskom kolajderu

jbt iz dana u dan sebe ukopavas dok te opet ne prospu kao sto je bilo sa voznjom mercedesom do tuzle pa je onda bilo nesto za servis mercedesov kad te bitanga ispreskakao a on kao "divlji" mehanicar ti pokazao kako se rade poslovi oko auta
Sine moj glup si da skontas. Skolovan inzinjer masinstva, atestovan zavarivac rel mig mag sa dvs certifikatima, a bavim se mehanikom skoro 18godina. Od radova iza sebe imam projekte na sccu, hillsu, importane, mostaru, da ne nabrajam. Projekti su radjeni s profesijom zavarivanja. Pretvaranja u djelo onog sto je nacrtano. Radio sam s brojem arhitekata koje ti neces upoznati za zivota. Naravno da se razumijem u dozvole, proracune, opterecenje. Nema me bitanga sta ispreskakati, ja nisam univerzalac vec profesionalac jedne marke. To sto tebe boli sto te dominiram u svakoj sferi zivota i tesko ti pada poraz je nesto drugo.. Bolji si u kmecanju.. kmeeee
ajd cao procitan si buzdovane
ps. jbt ne mogu da vjerujem kako kopiras svoje stavove i od mene i od drugih
Last edited by foxlife on 31/07/2021 14:30, edited 1 time in total.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#69 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

moonca wrote: 31/07/2021 14:24 Ako te neko ne prijavi, nece no, ako ti izvodi majstor koji ima i svoju firmu- on mora prijaviti svaki rad...tako i malu zamjenu plocica..
Ne lupetaj.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#70 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

foxlife wrote: 31/07/2021 14:29

ajd cao procitan si buzdovane
Kmeeee kmeeee.. Idi mami isplaci se, ako prica s tobom..
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#71 Re: Renoviranje - opcenito

Post by foxlife »

Hakiz wrote: 31/07/2021 14:26
suspect_zero wrote: 31/07/2021 14:13 Pričam o privatnoj kući, ne stanu :-? ....za stanove mi je jasno da trebaju dozvole.
Ako je kuća projektovana od arhitekte (a da bi se dobila dozvola za gradnju morala bi biti), i ako je izgled pločica dio projekta, treba ti dozvola autora, arhitekte.

Naravno, u praksi, nećeš je tražiti, promijenićeš pločice.

Za to sada ne bih ni ja tražio dozvolu za takve stvari. Samo ti mijenjaj.

Samo kažem da su propisi jedno, a pridržavanje propisa nešto sasvim drugo.

Ulazak u EU jednog dana bi mogao da nas natjera da takve dozvole tražimo.

Pogledajte samo one emisije o renoviranju. Majstori, sami vlasnici objekta DIY, provuku struju, ali onda zovnu ovlaštenog inspektora da pregleda urađeno i izda potvrdu da instalacije zadovoljsvaju propise. U privatnoj kući. Bez takvih potvrda, objekat je nelegalsn.
najbanalniji primjer je auto i tehnicki pregledi
ranije si mogao staviti foliju kako hoces
sad mora imati atest onda papir proizvodjaca i sta sve ne inace nema prolaska i kazna ili sta vec ide
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#72 Re: Renoviranje - opcenito

Post by moonca »

STARx wrote: 31/07/2021 14:30
moonca wrote: 31/07/2021 14:24 Ako te neko ne prijavi, nece no, ako ti izvodi majstor koji ima i svoju firmu- on mora prijaviti svaki rad...tako i malu zamjenu plocica..
Ne lupetaj.
Tako, ne znaci da se moramo pridrzavti...desi li se neka nesreca... onda ide proocedura..kako i zasto

- opet. U Bosni to ne treba jos.. tako i vecina naselja/kuca i izgleda.... :zoka: pogledaj samo, oglase za prodaju kuca i stanova.. kako to izgleda, stanje .. gdje narod zivi... itd...
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#73 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

foxlife wrote: 31/07/2021 14:32

najbanalniji primjer je auto i tehnicki pregledi
ranije si mogao staviti foliju kako hoces
sad mora imati atest onda papir proizvodjaca i sta sve ne inace nema prolaska i kazna ili sta vec ide
Eto opet lupas. Nisi ni prije, a ne mozes ni sad, staviti foliju kako hoces. Jasno je zakonom propisano koliki % zatamnjenosti smije biti, odnosno prolaz svjetlosti. S tim da ce to biti regulisano u skorije vrijeme. Registrovane firme koje se bave tom vrstom posla ce biti ovlastene za ugradnju folija. Imal kraja glupostima..
Bobi
Forum administrator
Posts: 31992
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#74 Re: Renoviranje - opcenito

Post by Bobi »

Ejs, eto prilika još uhljeba inspektora zaposliti :D.

Jedan moj pajdo otisao kod rodjaka u Švedsku da radi u njihovoj firmi(uredjenje unutrasnjih prostorija), kaze, malo-malo neki inspektor gradski dodje gleda sta i kako radimo a to sto on radi na crno....who cares :D.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#75 Re: Renoviranje - opcenito

Post by STARx »

moonca wrote: 31/07/2021 14:33

Tako, ne znaci da se moramo pridrzavti...desi li se neka nesreca... onda ide proocedura..kako i zasto

- opet. U Bosni to ne treba jos.. tako i vecina naselja/kuca i izgleda.... :zoka: pogledaj samo, oglase za prodaju kuca i stanova.. kako to izgleda, stanje .. gdje narod zivi... itd...
Ja ne znam da mi zivimo u holandiji, svicarskoj, norveskoj. Nego u bosni. Najveca nesreca koja se moze desiti je da plocica otpadne, a to ti ne moze garantovati ni arhitekt nego keramicar. A pripremu podloge sa hidroizolacijom isto ne garantuje arhitekt.
Post Reply