Renoviranje kupatila

BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#326 Re: Renoviranje kupatila

Post by BJB »

:thumbup: Unitas zakon, ali i Grohe su dobre..
Imam Unitasovu tush cesmu godinama, ista k'o prvi dan, Grohe na umivaoniku sa higijenskim ispiracem-predivna..Vidjecemo za 5 godina koliko je dobra..U kuhinji isto bila Unitasova, i zeznem se i postavim ono Delimano sranje-previsoka, prsce, uzas jedan..
vojopd
Posts: 1793
Joined: 28/05/2018 18:14

#327 Re: Renoviranje kupatila

Post by vojopd »

Da malo osvjezimo temu. Kako se sada krecu cijene renoviranja kupatila? Iscitao sam sve 4 strane i vidim svako razlicito pise, a i poruke su vec stare. U pitanju je staro kupatilo (iz Prijedora sam), renoviram kompletan stan i nasao sam majstora (2) koji sve kompletno rade. Inace taj covjek vec godinu dana kako sam preuzeo ZEV odrzava pumpu, i cak je skrenuo paznju na par gresaka koji su prethodni majstori radili, uporedo je radio i struju i vodu, ustimao pumpu do savrsenstva (prethodna 2 majstora rekli treba nova 1000 KM + itd suplje price), tako da pretpostavljam da zna sta radi i djeluje mi skroz ok.

Ako je neko skoro renovirao kupatilo, ako moze napisati par savjeta.
Prvo sto planiram je:

1) zamjena kompletnih instalacija, plocice cu ganjati skuplje veceg promjera, ploce, ali ne prevelike, necu neke jeftine. Pokusati naci kvalitetnije na kojima se ne zadrzava kamenac, ako to uopste ima (u BL ima firma gdje su plocice do 30% jeftinije nego u Orfeju, a istog dobavljaca imaju)
2) tus kabina, zelio bih u ravni poda, staklenu, sa resetkom, ako nije dobro rjesenje onda skroz malu kadu ispod i ganjati sifon kvalitetniji koji se moze vaditi i cistiti od eventualnih dlaka i cega vec
3) koje cijevi uzimati, koji proizvodjac se pokazao najboljim, to jos nisam uspio istraziti
4) od elemenata, planirao sam ugradbenu solju, i ne znam da li ici na ugradbeni vodokotlic (da li se to "zazida" rigipsom ili kako) ili moze spoj normalnog vodokotlica i ugradbena wc solja.
5) solja i vodokotlic (Geberit ili neka druga marka), cesme Hans Grohe, Laufen, Villeroy & Boch ili neka druga kvalitetnija marka
6) Vase preporuke da li ici u Vokel, Enmon, Orfej u Banjoj Luci, ako je neko cuo i bio, mi se cini preskup i napucane cijene, ne znam za kvalitet nijedna od ova 3
7) Naravno moze i neka druga provjerena marka elemenata, ovo sam vidio da par ljudi preporucuje, ne znam cijene od navedenog

Uglavnom majstor mi je rekao, ja sam lupio cijenu od 5000-6000 KM on je rekao da se moze kupatilo super srediti. Naravno, posto planiram tu zivjeti dugo, nije mi problem ni veca cifra.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#328 Re: Renoviranje kupatila

Post by kuli1961 »

Koja keramika, sanitarije, baterije- to je zavrsno, ono sto se vidi, ambalaza...
Po mom misljenju, mnog je vaznije sta je i kako je ispod. Posto sve gulis do cigle (takom sam i ja radio, Banja Luka), kreces od krpanja zidova, novih vodo i kanalizacionih cijevi, zatim dobre hidroizolacije zidova- elasticna varena ljepenka V3 ili V4, pa praskasta hidroizolacija- npr JUB Hidrozan, pa potom kvalitetno ljepilo za keramiku- moja bi preporuka za ljepilo bilo Ceresit 16 i da na svemu ovome NE STEDIS.
Sto se tice baterija, ja sam uzeo Grohe za sve- tus baterija, umivaonik, bide, nisam stedio, ali Vileroy&Boch nebih uzeo- jeste top kvalitet, ali je vrlo osjetljivo, trazi top kvalitet vode, a BL voda je ocajno tvrda (moj drugarici je otisla mjesalica vode u V&B jednorucnoj kuhinjskoj, em je cekala skoro 4 nedjelje, em ju je ta mjesalica kostala punih 500 KM!!!)
Grohe ili Hans Grohe (sada 2 firme, ista prica koo rastaljivanje brace Dassler na Adidas i Pumu) su takodje jako dobre, izdrzljive (meni besprijekorno rade evo 5 godina) dijelova ima uvijek na lageru, a cijene- boze moj- od do, po zelji... Npr model jednorucne baterije za umivaonik Focus 100, platio sam oko 130-140 KM, ima i jeftinije i skuplje. Za obe ove firme postoji jako dobar izbor u Orfeju i Vokelu, dalje ne treba ici. Orfej ima jako dobro servisnu podrsku, dijelove, a ako nesto bas nema- naruce i brzo dodje. Kod njih sam uzeo i tus kabinu 80 x120, kada kojoj je rub visine 5 cm, a dno je u ravni poda kupatila,pomicno i fiksno staklo kabine visine 200 ili 210 cm- a ono je kaljeno 8 mm- Orfej takodje, jako puno modela- sa svakim nacinom otvaranja vrata. Odvodni sifon za kadu- ako ce kada biti u sustini keramicki pod sa nekim coklom, tada treba uzeti uski pravougaoni, milion modela, pa i jako razlicite cijene, ali poprilicno visoke. Ali, kvalitetne su.
Ugradni WC, tj ugradni kotlic sa kompletnim mehanizmom i kanalizacionom cijevi, jer mora ici specijalna, potpuno drugacija cijev od standardne- ja sam uzeo Geberit, i to onaj model koji je samostojeci- i znatno je bolji, cvrsci od verzije koja se tipla u postojeci zid. Vodi racuna da je samo ona ploca sa 2 dugmeta, dugo i kratko ispiranje skoljke, obicna bijela, jako skupa, mislim da je bila oko 60 KM, elegantnije verzije su jos skuplje.. WC skoljka i bide, modela kakvih hoces, ja sam odabrao model od nekih cca 340-350 KM za wc skolju, bide nesto jeftiniji i sve su kompatibilne sa ugradnim vodokotlicem. E sad, posto stavljas fensi- šmensi kotlic, skoljku, moras i slicnu dasku od kvalitetne krute plastike- od 50-tak KM pa navise...
Da naglasim- nema kombinacije klasicni vodotoklic i nova skoljka, ili ugradni kotlic i klasicna skoljka- krpez bi bio, a i ne funkcionise. Preporucio bih Geberit ugradni vodokotlic (ima i jeftinijih, ali nisam imao povjerenja, a i razlika je oko 100-tinjak KM, pa nisam htio da razmisljam), ali onaj samostojeci- profil okvira koji drzi svu tu skalameriju je vrlo cvrst, stabilan, a svakako se fiksira i za pod i za ledja (zid) i ne mrda. Za taj sistem ugradnog kotlica, pravi se ram od KNAUF CD i UD profila- dakle, resetka, konstrukcija, na koju se poslije stavi zeleni rigips i sasvim uredno lijepi keramika. Moze i u zid (cigla, blok), dakle, bez te resetk i rigipsa, ali tada zid mora biti debeo barem 20tak cm, jer je debljina kotlica nekih 12-14 cm, ako se ne varam.
Spomenuo si Vokel, Orfej, Enmon. U Orfeju sam uzeo kotlic, solju, dasku za solju, bide, komplet kadu, sifon kade (okrugli), baterije za umivaonik i bide, keramiku (nije strasno- oko 35 KM m. kv, zidna dimenzije 25 x 60 cm, podna mislim da je 40 x 40 cm. U Enmonu sam uzeo nesto sanitarija- umivaonik 90 cm, cetvrtasti sa ormaricem ispod umivaonika sa 2 siroke ladice (nema nogu, kaci se na zid, cvrsto je). Njihovi zbor keramike u tom momentu (jesen 2016) nije mi se svidio, a ono sto mi se svidjelo, nisu imali na stanju, i puno se cekalo da stigne. U Orfeju ima odlicne keramike, ali i po odlicnim cijenama, ovim sto sam uzeo- zadovoljan sam. U Vokelu sam uzeo tus bateriju- sistem slap, ali ako kod njih kupujes nesto iole vrednije, tj skuplje, slobodno racunaj na 10% popusta za gotovinu. Ta baterija je kostala 500 KM, dobio sam je za 450.
Pogledaj jos u "Galeb" ili "Galija"- nisam siguran u tacan naziv- nalazi se iza bivseg Interex-a-sada Bingo.
Dao bih 2 preporuke:
U pogledu cijevi, gore opisanih materijala, crijeva, fitinga -svega osim keramike, sanitarija, baterija, vidi sa majstorom da njemu prepustis nabavku, jer ti vjerovatno (kao i ja sam) nemas pojma npr. koji T ventil za bide je dobar- onaj od 3 KM ili onaj od 6, a ima ih i od 10- 12 KM...daj mu neki avans za materijal da kupuje. Posto mu vjerujes, i hvalis ga, realno je ocekivati da ce poloziti racun za kupljeni i ugradjeni materijal. Ja sam tako uradio i nimalo se nisam pokajao, prezadovoljan sam. Moj meštar je osoba koga sam preporucio jos nekolicini mojih drugova i vremenom smo postali jako dobri prijatelji. JOs nesto, postavio sam horizontalni Ariston bojler od 80 litara iznad tus kabine i vrlo sam zadovoljan, a spasio sam i prostor.
Drugo- izbor keramike- ja preferiram vise mat nego sjajnu keramiku, ali to je stvar ukusa. U svakom slucaju, preporucio bih da ne uzimas neke velike dimenzije keramike, tipa 80 x 100 ili 80 x 120 ili 100 x 120, na prvom mjestu iz razloga sto takva keramika dolazi do estetskog izrazaja samo ako je kupatilo 15-tak i vise m/kv. Drugo, sa takvom keramikom je jako, jako tesko raditi, pa jos ako kupatilo ima neku uobicajenu povrsinu ,npr 4-6-ili 8 m/mx, maksimalno, velika je vjerovatnoca da ces je morati sjeci i time je upropastavas. Zamisli i ovo- neka visina stropa je npr 2,70 m ili vise, a keramika je npr 1,20 m. Dakle, idu dvije ploce po visini, i jos si kratak 30 cm. Moras neku borduru..a plocice- bordura, cijena im je po komadu, ne po m/kv. I to zestoka...
Mislim da se sasvim komotno mozes uklopiti u tvoju okvirnu sumu od 5- 6000 KM i to tako da se ugrade vrlo kvalitetni materijali, i estetski dopadljiva keramika, sanitarije, tus, baterije itdd. i da te dugo besprijekorno sluze.
Vodi racuna da se sve placa- rusenje postojeceg kupatila, odvoz šuta (uklj. bijele plasticne vrece u koje se trpa šut), unos materijala- cementa/maltera, ljepila, hidroizolacije, keramike.
Ja sam u potpunosti rekonstruisao: 1. kupatilo povrsine cca 6 m/kv (na spratu kuce, pod kosinom krova u preteznom dijelu), 2. WC u prizemlju kuce-cca 3 m/kv, i 3. ulazni hodnik- nekih 3,5 m/kv- pocupao parket, skinuo radijator, isjekao glazuru, postavio PU profil za cijevi podnog grijanja, pa odozgo opet glazura i na kraju keramika dugacka 100 x 12 ili 14, dezen imitira staru dasku, zatim sve sanitarije, baterije, bruku kupatilskih ormarica, ormara koje sam morao narucivati po mjeri- standardna ponuda mi se nije uklapala u prostor, ama bas sve novo- zakljucno sa drzacem za toalet papir, sapun, rucnik- i kostalo me je oko 15 hiljada. I prezadovoljan sam.
Da bi znao koliko ce te okvirno kostati, trazi da ti majstor da ponudu: predmjer radova i kolicine materijala, i cijenu po jedinici mjere. dakle. ovako npr. rusenje i odvoz sute- x KM, krpanje zidova cca 10 kvardata zida-Y KM, postavljanje hidroizolacije V 4- XY KM, postavljanje hidroizolacije hidrozan XYZ KM, postalvjanje keramike- djture ili po m/kv, montaza sanitarija- djeture cijena.itd itd a za kolicine materijala, nesto npr, ovako: 5 vreca gotovog maltera, 2-4 vrece cementa (uvijek za nesto treba), 400 kg ljepila tog i tog, 100 m vodo cijevi 1/2 cola, koljena, T komadi, crijeva (bojler, baterija za bide,,,,) struja- 10 m PGP 3 x 2,5 mm, 10 m PGP 3x 1,5, ruke za razvod struje.
Ako te jos sta zanima, javi se na pp, da ti pomognem ako budem mogao, a ovdje sam vec previse napisao.. Sretno sa radovima!
vojopd
Posts: 1793
Joined: 28/05/2018 18:14

#329 Re: Renoviranje kupatila

Post by vojopd »

@kuli1961

Nema sta, ovo sam i trazio. Sve sam zapisao. Hvala puno na opsirnom odgovoru! :thumbup:
BijesniPuz
Posts: 172
Joined: 05/07/2020 08:13

#330 Re: Renoviranje kupatila

Post by BijesniPuz »

Ja bih se malo nadovezao, pa bih mozda preporucio da ne stavljas bide (zauzima ti prostor) nego trenutno su u trendu wc solje sa higijenskim poklopcem koje na sebi vec imaju slavinu za pranje, tako da ti bide ostaje nepotreban. Ako radis nanovo sve renoviranje, tu se moze dovesti i topla i hladna voda sa posebnom mjesalicom, i sve djeluje odlicno.

Sto se tice cijevi, najbolje ti je raditi sa geberit sistemom cijevi, pres. jako kvalitetne, jednostavne za ugraditi i dugotrajne..
Za hidroizolacije biraj ceresit, kao i ljepilo (CM 16 jedno od kvalitetniji)
I jedno od najbitnijih stvari, posebno ako bude ti isla tus kanalica, jeste hidroizolacija (premaz) kao i hidroizolaciona traka koja se stavlja oko rubova kanalice i oko rubova zida..
I uvijek radije stedi na mjesalicama ili umivaonicima, nego na izolaciji ili keramici.. JEr mjesalicu vrlo lako zamijenis kad god, ali ako nije keramika i izolacija dobro uredjena dzaba sve..
eto toliko..
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#331 Re: Renoviranje kupatila

Post by kuli1961 »

Isto pisemo....moja prva recenica i glasi da su sanitarije, keramika -ambalaza, a dlaje da je mnogo vaznije sta je ispod :D
Svakako. sto i @..puz navodi- hidroizolaciona traka oko kanalice, ali i po zidovima, u kombinaciji sa varenom i praskastom HI, ali ako je majstor znalac, on bi to trebalo da zna, jer se to ne dovodi u pitanje.
Od praskastih Hi, kako sam i preporucio JUB Hidrozan, Ceresit- ne znam oznaku, ali vidi na google, a od 2-komponentnih Aquafin UM, proizvodjac Schomburg. Nije los ni Baumit Protect One (jednokomponentni)
U svakom slucaju obidji sve gradje, stovarista, al i navedene salone keramike, popisi sta nude od Hi, koja kilaža (20 il i25 kg) cijena po vreći (izračunaj onda po kg), zapisi, uporedi. npr Hidrozan je oko 32- 34 KM, vreca od 25 kg. Skupo? Nije, odlican je, 100% zaptiva povrsine. Ja nisam vjerovao tom mateirjalu, pa kad je moj majstor u kupatilu na spratu (a juce nanijet Hidrozan) hladno plusnuo kantu vode, zeledio se i vec mislim kako u trpezariji ispod imam poplavu- u kupatilu je zatvoreni bazen (da nije vrata).!!! Hocu reci- dihtuje 100%.
Ako nesto kupis u enmonu, gabaritno, tj kabasto, tesko- keramika npr- racunaj da su "komotni" da dostavom, cesto kasne, pored dogovorenog termina, oni imaju svoje termine, roba je placena bas ih briga...
Kad sta dogovoris ili uradis, javi se ovdje, da vidimo i citamo sta i kako se radi/lo, iskustva...
sarenoselo
Posts: 46
Joined: 02/06/2020 02:32

#332 Re: Renoviranje kupatila

Post by sarenoselo »

Ima li iko iskustva sa renoviranjem kupatila u staroj, stambenoj zgradi? Kanalizaciona odvodna cijev je betonska, čini mi se, jedan ventil je “zapeko”, teško da će se ikada više moći odvrnuti/zavrnuti, cijevi od grijanja su na sve strane. Stan je u prizemlju stambene zgrade visoke mislim 6 spratova. Najveći problem mi je ta kanalizaciona cijev, na ružnom mjestu, nije “ukopana” u zid, iako je uokvirena pločicama štrči na ružnom mjestu. Može li se nekako presjeći, bez problema nekim spojevima, profilima, spojiti plastična na tu betonsku cijev?
Nije još bio vodoinstalater da da svoje mišljenje.
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#333 Re: Renoviranje kupatila

Post by Loki2k9 »

Image

Pozdrav, ljudi. Znate li gdje bismo mogli pronaći ovakve elemente s umivaonikom a da nije pretjerano skupo. U Mostaru smo pronašli ovo po cijeni od 850 KM kod Memića. Kasnije smo kontaktirali čovjeka koji je rekao da će nam odraditi isto za 700 KM. Hmm, opet se čini previsoka cijena za ovo iako je vjerovatno donji element rađen od akrila. Gdje bi se moglo naći povoljnije?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#334 Re: Renoviranje kupatila

Post by kuli1961 »

Malo sam cunjao po olx.ba, identicni umivaonik nisam vidio. Ima slicnih, sto bi se reklo- varijacije na temu. Sto se tice ormarica, moze ga napraviti skoro svaka firma koja se bavi proizvodnjom rezanog namjestaja. Elementi su od MDF, bojeno PU bojom, tj. poliuretanskom bojom. Takav ormaric ne bi trebalo da predje 300-350 KM.
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#335 Re: Renoviranje kupatila

Post by Loki2k9 »

kuli1961 wrote: 26/01/2021 16:58 Malo sam cunjao po olx.ba, identicni umivaonik nisam vidio. Ima slicnih, sto bi se reklo- varijacije na temu. Sto se tice ormarica, moze ga napraviti skoro svaka firma koja se bavi proizvodnjom rezanog namjestaja. Elementi su od MDF, bojeno PU bojom, tj. poliuretanskom bojom. Takav ormaric ne bi trebalo da predje 300-350 KM.
Pozdrav i hvala na odgovoru :)

Dakle ovo na slici nije akril, vec medijapan. Znate li slucajno koja je razlika u cijeni izmedju akrila i medijapana, s obzirom da mi je ponudjen ovakav ormaric od akrila sa ovom gornjim elementom i ogledalom za 600 KM? Bez umivaonika, dakako. Malo mi se cini skupim, al opet mozda je akril sam od sebe skup.

Sto se tice umivaonika, ne mora da bude specificno ovakav, pozeljno bi cak bilo da bude siri. Pogledat cu po Olx-u.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#336 Re: Renoviranje kupatila

Post by -Chesterfield- »

Da li je neko povećavao pritisak iz ugradbenog vodokotlića?
Da li se mora kupiti novi prigušni prsten ili se pritisak reguliše postojećim prstenom?

kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#337 Re: Renoviranje kupatila

Post by kuli1961 »

Loki2k9 wrote: 26/01/2021 21:45
kuli1961 wrote: 26/01/2021 16:58 Malo sam cunjao po olx.ba, identicni umivaonik nisam vidio. Ima slicnih, sto bi se reklo- varijacije na temu. Sto se tice ormarica, moze ga napraviti skoro svaka firma koja se bavi proizvodnjom rezanog namjestaja. Elementi su od MDF, bojeno PU bojom, tj. poliuretanskom bojom. Takav ormaric ne bi trebalo da predje 300-350 KM.
Pozdrav i hvala na odgovoru :)

Dakle ovo na slici nije akril, vec medijapan. Znate li slucajno koja je razlika u cijeni izmedju akrila i medijapana, s obzirom da mi je ponudjen ovakav ormaric od akrila sa ovom gornjim elementom i ogledalom za 600 KM? Bez umivaonika, dakako. Malo mi se cini skupim, al opet mozda je akril sam od sebe skup.

Sto se tice umivaonika, ne mora da bude specificno ovakav, pozeljno bi cak bilo da bude siri. Pogledat cu po Olx-u.
Da, medijapan ili MDF. Ne znam sta smatrate pod pojmom "ormaric od akrila"? Citav ormaric izradjen od akrila, tj, "plasticne mase" (laički rečeno)? Npr. masa od koje se rade i kade (program KOLPA), umivaonici? Ne znam koliko to ima smisla. Prema slici debljina stijenke ormarica je nekih 12-15-tak mm, pa bi u akrilu to bilo strahovito tesko- to vidim kao prvu negativnu stranu. Drugo- uz uslov da dobro tumačim pojam akril- on je podlozan habanju, ostecenjima, sto znaci da je u slucaju veceg ostecenja-npr ogrebotina, popravka vrlo teska, i ukljucuje vodobrusni smirgl. Iz vlastitog iskustva znam da se kupatilski namjestaj izradjen od MDF pa lakiran PU bojom odlicno pokazao, vrlo je postojan. Takodje znam da je lakiranje PU bojom moguce i u varijanti visoki sjaj i polumat, pa po zeljama.
Kako god bilo, skupo mi zvuci ponudjeno, po meni- ne vrijedi tog novca. Ideja za ogledalo- zasto mora biti bijelo i u sklopu stijenke iznad umivaonika, ili "golo", koa na vasoj slici? Razmislite i o ovome- u nekoj galeriji ili uramljivackoj radnji odaberite ram po zelji- uži, širi, bogatiji, staro zlato/srebro, mat, sjajno, sta god, odredite oblik i dimenzije i neka vam odmah postave ogledalo. Nesto slicno sam i ja uradio- kupatilski namjestaj je bijeli MDF/PU, keramika - uglavnom boje pijeska, zemlje, imai sivkasith tonova, a ogledalo je pravougaono- dimenzije 100 x 80 cm, ram sirine cca 8 cm, staro srebro- uklopilo se savrseno.
Umivaonik- bilo bi dobro da odaberete onaj koji ima odusku (ona rupica na vertikali ispod česme- sluzi kao zastita od prelijevanja, a i omogucava normalno oticanje vode iz umivaonika).
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#338 Re: Renoviranje kupatila

Post by Loki2k9 »

kuli1961 wrote: 26/01/2021 22:54
Loki2k9 wrote: 26/01/2021 21:45
kuli1961 wrote: 26/01/2021 16:58 Malo sam cunjao po olx.ba, identicni umivaonik nisam vidio. Ima slicnih, sto bi se reklo- varijacije na temu. Sto se tice ormarica, moze ga napraviti skoro svaka firma koja se bavi proizvodnjom rezanog namjestaja. Elementi su od MDF, bojeno PU bojom, tj. poliuretanskom bojom. Takav ormaric ne bi trebalo da predje 300-350 KM.
Pozdrav i hvala na odgovoru :)

Dakle ovo na slici nije akril, vec medijapan. Znate li slucajno koja je razlika u cijeni izmedju akrila i medijapana, s obzirom da mi je ponudjen ovakav ormaric od akrila sa ovom gornjim elementom i ogledalom za 600 KM? Bez umivaonika, dakako. Malo mi se cini skupim, al opet mozda je akril sam od sebe skup.

Sto se tice umivaonika, ne mora da bude specificno ovakav, pozeljno bi cak bilo da bude siri. Pogledat cu po Olx-u.
Da, medijapan ili MDF. Ne znam sta smatrate pod pojmom "ormaric od akrila"? Citav ormaric izradjen od akrila, tj, "plasticne mase" (laički rečeno)? Npr. masa od koje se rade i kade (program KOLPA), umivaonici? Ne znam koliko to ima smisla. Prema slici debljina stijenke ormarica je nekih 12-15-tak mm, pa bi u akrilu to bilo strahovito tesko- to vidim kao prvu negativnu stranu. Drugo- uz uslov da dobro tumačim pojam akril- on je podlozan habanju, ostecenjima, sto znaci da je u slucaju veceg ostecenja-npr ogrebotina, popravka vrlo teska, i ukljucuje vodobrusni smirgl. Iz vlastitog iskustva znam da se kupatilski namjestaj izradjen od MDF pa lakiran PU bojom odlicno pokazao, vrlo je postojan. Takodje znam da je lakiranje PU bojom moguce i u varijanti visoki sjaj i polumat, pa po zeljama.
Kako god bilo, skupo mi zvuci ponudjeno, po meni- ne vrijedi tog novca. Ideja za ogledalo- zasto mora biti bijelo i u sklopu stijenke iznad umivaonika, ili "golo", koa na vasoj slici? Razmislite i o ovome- u nekoj galeriji ili uramljivackoj radnji odaberite ram po zelji- uži, širi, bogatiji, staro zlato/srebro, mat, sjajno, sta god, odredite oblik i dimenzije i neka vam odmah postave ogledalo. Nesto slicno sam i ja uradio- kupatilski namjestaj je bijeli MDF/PU, keramika - uglavnom boje pijeska, zemlje, imai sivkasith tonova, a ogledalo je pravougaono- dimenzije 100 x 80 cm, ram sirine cca 8 cm, staro srebro- uklopilo se savrseno.
Umivaonik- bilo bi dobro da odaberete onaj koji ima odusku (ona rupica na vertikali ispod česme- sluzi kao zastita od prelijevanja, a i omogucava normalno oticanje vode iz umivaonika).
Hvala vam mnogo na iscrpnom odgovoru i savjetima. Laik sam po ovom pitanju i samo znam da je majstor rekao da bi ormaric uradio od akrila, ali nisam pitao konkretno koji dio, odnosno da li misli na sve. A s obzirom da vi preporucujete medijapan, onda je bolje da gledamo da je od medijapana. I da, cijena jeste previsoka, da iskren budem. Sto se tice ogledala, samo sam postavio sliku necega sto se meni svidja, ali naravno da je svaka ideja dobro dosla. Mozete li mi mozda reci radnju ili majstora kod kojeg ste vi radili umivaonik s elementima? Sve na relaciji Sarajevo-Mostar mi odgovara, s obzirom da je to ruta kojom se krecem.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#339 Re: Renoviranje kupatila

Post by kuli1961 »

Nazalost, nemoguce je- ja zivim u Banjaluci, a namjestaj sam narucio po mjeri od jedne firme iz Gornjih Podgradaca, opština Bosanaska Gradiska.
Nije mi nista pasalo od standardne ponude, pa sam morao uklapati. To je bilo 2016 godine, a koliko se sjecam, nije me nesto uzasno puno vise doslo nego da sam kupovao iole kvalitetniji standardni namjestaj- nekih 20-25% vise..
Moji savjeti su samo stvar iskustva, rutine, ljubopitljivosti. kako ovo, kako ono radi, funkcioniše i dugogodišnje borbe sa (quasi)zanatlijama. Moja profesija nema ama bas nikakve veze sa zanatstvom, tehnikom generalno.. :D
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#340 Re: Renoviranje kupatila

Post by Loki2k9 »

kuli1961 wrote: 26/01/2021 23:11 Nazalost, nemoguce je- ja zivim u Banjaluci, a namjestaj sam narucio po mjeri od jedne firme iz Gornjih Podgradaca, opština Bosanaska Gradiska.
Nije mi nista pasalo od standardne ponude, pa sam morao uklapati. To je bilo 2016 godine, a koliko se sjecam, nije me nesto uzasno puno vise doslo nego da sam kupovao iole kvalitetniji standardni namjestaj- nekih 20-25% vise..
Moji savjeti su samo stvar iskustva, rutine, ljubopitljivosti. kako ovo, kako ono radi, funkcioniše i dugogodišnje borbe sa (quasi)zanatlijama. Moja profesija nema ama bas nikakve veze sa zanatstvom, tehnikom generalno.. :D
Hvala Vam u svakom slucaju, sam imam uvid kako se cijene krecu i koji materijal da koristim. :D :thumbup: Mozda je to danas malo skuplje, mozda nije, ali uglavnom zelim da se uknapujem u odredjenu cifru, ne bih da me neko oguli samo tako. Jos cu malo to da istrazim u ovoj regiji pa se onda odluciti.
rename
Posts: 70
Joined: 19/05/2018 03:12

#341 Re: Renoviranje kupatila

Post by rename »

Ljudi ko zna kako bi mogao skinuti kamenac sa tuš baterije i stakla na tuš kabini. Kupio sam stan skoro i u njemu je po mjeri ugrađeno to staklo i tuš baterija, ali u donjem dijelu stakla i na tuš bateriji ima kamenca. Zna li neko kako bi mogao skinuti taj baš tvrdokorni kamenac ?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#342 Re: Renoviranje kupatila

Post by kuli1961 »

2 jednostavne mogucnosti: u serpici ili loncicu ugrij 2-3 dcl najjeftinijeg prehrambenog sirćeta/octa- alkoholni ocat za salatu, do najvise temperature koju mozes podnijeti, natopi mikrofiber krpom ili onom grubljom stranom skočbrajta( spuzvica za sudje), natapaj, natapaj, eventualno lagano trljaj i skinuce se. Kad spadne, isperi, i gotovo. Drugo: kupi uMerkatoru Frolsch Vinegar (boca sa spricom), natapaj i istovremeno lagano trljaj po povrsini, skinuce se, istina sporije. I to je to.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#343 Re: Renoviranje kupatila

Post by kuli1961 »

Sustina je u ovome- kamenac je po hemijskom sastavu so, sadrzi OH grupu ( baza), a kiselina rastvara bazu.
Ima i treca opcija- ako mozes nabaviti limunsku kiselinu, njome natopi, ona je jos bolja i ne smrdi kao npr.sirce
rename
Posts: 70
Joined: 19/05/2018 03:12

#344 Re: Renoviranje kupatila

Post by rename »

Ljudi imam problem sa vodokotlićem pa ako mi može ko pomoći. Imam Tece Square vodokotlić i ok je radio ali u posljednje vrijeme mi sve sporije voda se puni u sistem. Ima li ko prijedlog šta da pogledam i šta bi moglo biti ?
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#345 Re: Renoviranje kupatila

Post by holowey »

rename wrote: 05/03/2021 13:50 Ljudi imam problem sa vodokotlićem pa ako mi može ko pomoći. Imam Tece Square vodokotlić i ok je radio ali u posljednje vrijeme mi sve sporije voda se puni u sistem. Ima li ko prijedlog šta da pogledam i šta bi moglo biti ?
mora postojati nacin kako se dolazi do ulaznog ventila, obicno su nakupine kamenca na ventilu razlog tome... ne govorim o ventilu koji izlazi iz zida nego na ventilu unutar kotlica putem kojeg voda ulazi... rjesenje je rasklapanje ventila i potapanje u rastvor limuntoza ili sirce...

moguce da je ovakav tip ventila

Image

kada se kamenac nakupi, ovaj crveni dio se ne pokrece kako treba i time ometa ulaz vode... radi na principu, kako se puni kotlic, plovak se dize i crvenim dijelom zatvara ventil... ali ako se plovak nije spustio do kraja, ni ventil nece biti otvoren do kraja i kotlic ce se puniti sporije...
rename
Posts: 70
Joined: 19/05/2018 03:12

#346 Re: Renoviranje kupatila

Post by rename »

holowey wrote: 05/03/2021 13:59
rename wrote: 05/03/2021 13:50 Ljudi imam problem sa vodokotlićem pa ako mi može ko pomoći. Imam Tece Square vodokotlić i ok je radio ali u posljednje vrijeme mi sve sporije voda se puni u sistem. Ima li ko prijedlog šta da pogledam i šta bi moglo biti ?
mora postojati nacin kako se dolazi do ulaznog ventila, obicno su nakupine kamenca na ventilu razlog tome... ne govorim o ventilu koji izlazi iz zida nego na ventilu unutar kotlica putem kojeg voda ulazi... rjesenje je rasklapanje ventila i potapanje u rastvor limuntoza ili sirce...

moguce da je ovakav tip ventila

Image

kada se kamenac nakupi, ovaj crveni dio se ne pokrece kako treba i time ometa ulaz vode... radi na principu, kako se puni kotlic, plovak se dize i crvenim dijelom zatvara ventil... ali ako se plovak nije spustio do kraja, ni ventil nece biti otvoren do kraja i kotlic ce se puniti sporije...
Ok. Hvala ti pa cu to probati da skinem i dođem do ulaznog ventila pa da to fino očistim i vidim da li je do toga. Hvala ti jos jednom pa valjda bude do toga
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#347 Re: Renoviranje kupatila

Post by Dupli_skalp »

da li ima neko slučajno broj nekog majstora koji radi u toplanama sarajevo?

trebalo bi izmjestiti radijator u kupatilu i ugraditi kupaonički radijator.

hvala unaprijed!
tnt-tunja
Posts: 1035
Joined: 19/08/2014 21:08

#348 Re: Renoviranje kupatila

Post by tnt-tunja »

Pozdrav!
Da li neko zna gdje u BiH se imaju kupiti HEXAGON plocice, dizajn imitacija parketa?
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#349 Re: Renoviranje kupatila

Post by alica.k »

tnt-tunja wrote: 19/06/2021 17:31 Pozdrav!
Da li neko zna gdje u BiH se imaju kupiti HEXAGON plocice, dizajn imitacija parketa?
Kerametal moze narucit sta hoces iz kataloga, cijene za sve heksagon plocice malo bolje klase su basnoslovne
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#350 Re: Renoviranje kupatila

Post by madesa »

nakon 20 dana mogu komotno reci da je renoviranje kupatila najgori dio za renovirati. Toliko majstora i materijala za onako malo prostora. Kao sto kazu kada zelis nekome zlo reci mu neka renovira kupatilo :D
Post Reply