Renoviranje kupatila

sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#301 Re: Renoviranje kupatila

Post by sabanss »

mali Ninja wrote: ako keramicar nije htio, zamolite molera da vam zalijepi coskove (spoj zida i plafona) ukrasnim lajsnama koje ce on svakako okreciti ujedno sa plafonom.

to je to :)
Ako je keramičar kvalitetan i zidovi dobri ovaj korak uopće ne treba :D
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#302 Re: Renoviranje kupatila

Post by mali Ninja »

sabanss wrote:
mali Ninja wrote: ako keramicar nije htio, zamolite molera da vam zalijepi coskove (spoj zida i plafona) ukrasnim lajsnama koje ce on svakako okreciti ujedno sa plafonom.

to je to :)
Ako je keramičar kvalitetan i zidovi dobri ovaj korak uopće ne treba :D
meni je kvalitetan majstor preporucio da solju pricvrstim sarafima za pod pa ga nisam poslusao, ako hoces da ljepse izgleda ukrasna lajsna treba da je keramicar zavrsio vss keramickog smjera u njemackoj...
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#303 Re: Renoviranje kupatila

Post by sabanss »

Naprotiv, mnogo ljepše izgleda bez "ukrasne" lajsne...
Last edited by sabanss on 17/07/2018 09:26, edited 1 time in total.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#304 Re: Renoviranje kupatila

Post by sabanss »

...
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#305 Re: Renoviranje kupatila

Post by mali Ninja »

sabanss wrote:Naprotiv, mnogo ljepše izgleda bez "ukrasne" lajsne...
ajd da ne idemo dalje o ukusima, vama ako se svidja i bez fuge, to je individualno i opravdano...

smisao mog posta je bio da objasnim kojim redoslijedom se koje faze rade u kupatilu da bi ljudi mogli lakse cjenovno da se izracunaju.

sad cijene majstora variraju ali evo da pokusam i tu mali info.

rusenje, kopanje, odvoz sute (koje iz kupatila nema mnogo u zavisnosti od velicine kupatila).
komplet rusenje i demontaza se moze zavrsiti za 1 dan i kosta od 70-120KM

vodoinstalateri su mudrijasi kao i svi majstori pa se pogadjaju razlicito, neki rade sa svojim materijalom neki bez ali otprilike svi vole pogoditi komplet posao.
za grube vodoinstalaterske radove u kupatilu potrebno je oko 300-700KM zavisi koji materijal koristite i koliko je kupatilo. radovi se mogu zavrsiti za 1-3 dana u zavisnosti od potrebe za stemanjem za nove cijevi.

elektricar obicno radi po izlazu ali ima ih da rade i po duznom metru instalacije koju provedu.
izlaz 10KM, duzni metar po 2KM.
na manje obime posla cijene su nesto vece, posao se moze uraditi za 1 dan.

keramicari imaju svoju folozofiju te neki izmisljaju da cijenu odredjuje ugradnja bordure, cokle, postavljanje poda po dijagonali isl, pravi majstori ne uzimaju avans i realna cijena za keramicarske radove bi bila 10KM po kvadratu.

hidroizolacija koju postavlja keramicar ili neki drugi majstor po vasoj zelji varira poprilicno jer ima puno vrsta hidroizolacija.
neka srednja cijena za hidroizolaciju je oko 100KM sa trakom a montaza je do 5KM po kvadratu.

montaza fine koju radi vodoinstalater je od 80-120KM

moler 0.8KM po premazu, 0.5KM grund ukoliko je potreban.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#306 Re: Renoviranje kupatila

Post by sabanss »

Cijene su malo veće, iz iskustva... Generalno faze si odlično složio, samo cijene nekih 20% +

Slažem se da o ukusima ne vrijedi raspravljati i cijenim ako je ukrasna lajsna tu radi ukusa. Međutim većina je stavi jer keramičar ostavi pola centimetra do plafona pa su prinuđeni ili se radi o starogradnji gdje se plafon tj betonska ploča već ulegla pa ni fizički nije moguće postići da između keramike i plafona nema zazora (ili bar da je taj zazor jednak).

Ukoliko je plafon uredu i keramičar odradi posao kako treba onda čak nije potrebno nanositi ni akril.
ottmar
Posts: 64
Joined: 02/05/2010 00:10

#307 Re: Renoviranje kupatila

Post by ottmar »

Ljudi, preporucite mi dobrog keramicara :sad:
Da ima iskustva sa turskim kupatilima. Jedan mi je za dlaku izmakao, vec trojica javljaju ne mogu prije septembra.

Ako biste jos sliku kupatila dodali uz preporuku, mnogo bih bio zahvalan.
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#308 Re: Renoviranje kupatila

Post by dinao »

jel neko mozda negdje vidio ogledalo za kupatilo sa pozadinskim osvjetljenjem, da ne lutam po trgovinama..
samo ogledalo mi treba, bez ormarica, koje trgovine preporucujete da obidjem?
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#309 Re: Renoviranje kupatila

Post by mali Ninja »

dinao wrote:jel neko mozda negdje vidio ogledalo za kupatilo sa pozadinskim osvjetljenjem, da ne lutam po trgovinama..
samo ogledalo mi treba, bez ormarica, koje trgovine preporucujete da obidjem?
iglo na otoci.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#310 Re: Renoviranje kupatila

Post by Truba »

renovirao kupatilo
i sljeganje zgrade ili mini zemljotres

popucale pločice od plafona do poda...izgleda kao da si u jednoj liniji stavio dugačku dlaku s glave
ja konto otkud kosa tu :lol:

sva sreća da me takve stvari više ne nerviraju
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#311 Re: Renoviranje kupatila

Post by mali Ninja »

Black swan wrote:renovirao kupatilo
i sljeganje zgrade ili mini zemljotres

popucale pločice od plafona do poda...izgleda kao da si u jednoj liniji stavio dugačku dlaku s glave
ja konto otkud kosa tu :lol:

sva sreća da me takve stvari više ne nerviraju
nacrtaj munju preko pukotine, super izgleda :)
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#312 Re: Renoviranje kupatila

Post by Truba »

nije loša ideja
mislio sam staviti i onaj radijator za banju
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#313 Re: Renoviranje kupatila

Post by shake69 »

Zna li neko koliko bi kostala ukupno ovakva tus kabina na slici s ''rukama'' majstora?

Image
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58427
Joined: 03/08/2010 19:04

#314 Re: Renoviranje kupatila

Post by kakavdanakneiskustvu »

zna li neko gdje se moze kupiti,naruciti ovaj donji dio sa umivaonikom?

Image
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#315 Re: Renoviranje kupatila

Post by sarajevowintwr »

Da li je neko skoro renovirao kupatilo? Jeli po obavezno da se skida stari estrih?
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#316 Re: Renoviranje kupatila

Post by sarajevowintwr »

mali Ninja wrote:mozda nekom pomogne info.

renoviranje kupatila krece od demontaze postojecih aparata i njihovo iznosenje.
uklanjanje plocica i kopanje starih vodovodnih cijevi (dovod i odvod do vertikale).
nakon tih fizickih radnji ulazi majstor vodoinstalater i radi grube vodovodne radove (postavlja nove vodovodne cijevi i ventile, ukoliko neko ima zelju za podmetnim mjesacima tj baterijama, one se montiraju u toj gruboj fazi takodje.
ukoliko je potrebno zamijeniti elektro instalacije to se takodje radi u ove dvije faze kopanja cijevi i montaze novih samo sto ovde vadite kablove i provlacite nove.
nakon grubih radova pogadjate posao sa keramicarem koji dolazi na lice mjesta da vam kaze ukoliko je potrebna neka prethodna obrada zidova ili poda (malter, estrih) da bi povecali uspjesnost i kvalitet ugradnje keramike.
kada pripremite keramicaru banju, nakon sto keramicar odradi zidove dolazi na red faza hidroizolacije koju nanosi keramicar ili drugi majstor neposredno pred postavljanje podne keramike.
kada se nanese hidroizolacija i podna keramika spremni ste za ponovno deveranje sa vodoinstalaterom.
vodoinstalater radi "finu" tj montaza aparata, cesmi i ukrasa...
nakon toga dolazi elektricar da zavrsi spajanje bojlera i ostalih elektro instalacija ako ste mijenjali..

ako keramicar nije htio, zamolite molera da vam zalijepi coskove (spoj zida i plafona) ukrasnim lajsnama koje ce on svakako okreciti ujedno sa plafonom.

to je to :)
Vidim da ste prosli sve ono sto mene ceka. Samo jedno pitanje, da li se mora dizati komplet stari estrih iz poda kupatila i raditi novi ili dignuti plocice, prokopati vodoinstalacije i izravnati pod i hidroizolaciju?
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#317 Re: Renoviranje kupatila

Post by mali Ninja »

sarajevowintwr wrote:Da li je neko skoro renovirao kupatilo? Jeli po obavezno da se skida stari estrih?
Ni govora u cjelosti skidati estrih, nema potrebe..
Bitno je samo da se estrih ne lupa jer bi mogao ispucati, prvo izrezati pa polupati izrezano...
The BEN10
Posts: 7558
Joined: 19/09/2011 09:03

#318 Re: Renoviranje kupatila

Post by The BEN10 »

Jel iko imao iskustva sa OKI-jem kao izvođačem radova u kupatilu? :)
User avatar
stachu
Posts: 4033
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#319 Re: Renoviranje kupatila

Post by stachu »

Napokon uselih u svoj "novi" stan, posto je potrebno komplet renoviranje kupatila, molim vas za savjete, majstore, prvo mi treba neko ko moze da obije plocice i da nosi sutu... Hvala unaprijed
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#320 Re: Renoviranje kupatila

Post by zposao »

Pozdrav raja. Trebam kupiti nove česme (slavine) za kupaonicu pa me zanimaju vaše preporuke šta treba izbjrgavati i koje marke preporučujete.

Jedina marka za koju sam čuo da je dobra je Unitas, ovo sve ostalo mi je nepoznato.

Kakva su vaša iskustva? 8)
tr_ba
Posts: 744
Joined: 12/06/2014 17:13
Location: privatna prcija

#321 Re: Renoviranje kupatila

Post by tr_ba »

zposao wrote:Pozdrav raja. Trebam kupiti nove česme (slavine) za kupaonicu pa me zanimaju vaše preporuke šta treba izbjrgavati i koje marke preporučujete.

Jedina marka za koju sam čuo da je dobra je Unitas, ovo sve ostalo mi je nepoznato.

Kakva su vaša iskustva? 8)
1 Hans Grohe
2 Laufen
3 VileroyBoch
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#322 Re: Renoviranje kupatila

Post by bunk »

Da skratim,Unitas,provjereno.
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#323 Re: Renoviranje kupatila

Post by zposao »

tr_ba wrote:
zposao wrote:Pozdrav raja. Trebam kupiti nove česme (slavine) za kupaonicu pa me zanimaju vaše preporuke šta treba izbjrgavati i koje marke preporučujete.

Jedina marka za koju sam čuo da je dobra je Unitas, ovo sve ostalo mi je nepoznato.

Kakva su vaša iskustva? 8)
1 Hans Grohe
2 Laufen
3 VileroyBoch
Nikad čuo. Zvuče skupo :lol:

Hvala u svakom slučaju :thumbup:
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#324 Re: Renoviranje kupatila

Post by zposao »

bunk wrote:Da skratim,Unitas,provjereno.
Ma to sam i mislio kupiti, al pošto baš nemam pojma, reko da pitam valjal šta još
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#325 Re: Renoviranje kupatila

Post by bunk »

zposao wrote:
bunk wrote:Da skratim,Unitas,provjereno.
Ma to sam i mislio kupiti, al pošto baš nemam pojma, reko da pitam valjal šta još
Ja sam prije dvije godine radio renovaciju i ubacio sam Unitasove cesmu i tus bateriju.
Iste su kao i prvog dana.
Ne sumnjam u kvalitet ovih gore napisanih ali ja nisam imao priliku ni da ih vidim u ono trgovina sto smo obisli..
Post Reply