Renoviranje kupatila.

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#1 Renoviranje kupatila.

Post by Retro0000 »

Ja mislim svoje kupatilo u proljeću ove godine kompletno renovirati i ja već znam koja tuš česma i koja tuš ručka paše za mene, ostalo šta bih htio da se što bolje odradi je da što teže pojavi kasnije vlaga i šta to spriječava, jesu li pločice na zidovima najbolja opcija koje mogu najduže da izdrže korištenje vode u okolini kao i hladnoću u zimi i vrućinu tokom ljeta, šta se treba postaviti za lako čišćenje poda i ostalog i naravno da bude što povoljnije kada je cijena u pitanju i za ostalo šta se treba kvalitetno odraditi u kupatilu ko naprimjer nešto šta se na krovu kupatila treba postaviti. Šta se je u tim stvarima poboljšaljo u zadnjih 15 godina(kada je neko ko ja samo upotrebljavao svoje kupatilo) šta se u današnje vrijeme može upotrebljavati?
furajMali
Posts: 17
Joined: 08/11/2021 11:02

#2 Re: Renoviranje kupatila.

Post by furajMali »

Jel netko ima iskustva s ovim slavinama iz fisa, "fis home" brendirane, jeftine su, a jamstvo 5 god. Možda se isplati riskirati.
citroen xm
Posts: 17829
Joined: 17/04/2012 22:57

#3 Re: Renoviranje kupatila.

Post by citroen xm »

Kupi pa probaj, u principu izdržaće sigurno 2-3 godine. Posle imaš garanciju pa ako ti nije mrsko često skidati radi reklamacija, teoretski trajaće ti ista vječno. :mrgreen:
furajMali
Posts: 17
Joined: 08/11/2021 11:02

#4 Re: Renoviranje kupatila.

Post by furajMali »

Nisam baš siguran da se te reklamacije tako lako ostvariju. Inače se nebi mislio sekunde. 😁
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#5 Re: Renoviranje kupatila.

Post by RagibUzoriti »

I ja isto imam plan renoviranja kupatila sad na ljeto.

Kontam da radim sve u fazonu mikrocementa i razvod vode u fazonu cijev u cijev. Medjutim nisam nasao da to iko radi u BiH ili pak u Sarajevu?
DZONPI
Posts: 1114
Joined: 03/05/2009 14:19

#6 Re: Renoviranje kupatila.

Post by DZONPI »

Ja ću svoje renovirat uskoro pa ti mozda mogu pomoc sa mojim idejama.Kada ide van dolazi tus ali bez vrata nego sa staklenim zidom sa jedne strane onda lavabo sa ugradjenim donjim djelom sa dvije latice.Onda ide ko komoda sa spiglom a plocice do visine negdje 2 metra je dovoljno gdje je tus a ostali zidovi jedan ide metar i po iza masine dok zid iza lavoboa i solje i netrebaju plocice samo malo polica i tako.Uzmi kvalitetne slavine skuplje će te doc na kraju te jeftine i dobar tus onaj cetvrtasti veliki zakon.
furajMali
Posts: 17
Joined: 08/11/2021 11:02

#7 Re: Renoviranje kupatila.

Post by furajMali »

Samo jedno upozorenje za otvoreni "walk in" tuš. Iako lijepo izgleda, iz iskustva znam da su dosta nezahvalni. Ja kad se tuširam u takvim tuševima zalijem pola kupatila pa se satarem dok očistim kasnije iza sebe.

To je praktično samo ako imaš malo uže kupatilo pa cijeli zadnji kraj ostaviš za tuš (https://m-kvadrat.ba/wp-content/uploads ... 7/1-15.jpg) i onda ga pregradiš staklenom stijenkom dužine MINIMALNO 1,2m. Sve ostalo ćeš se svaki put kajati nakon tuširanja zašto nisi stavio i vrata.
User avatar
Altsa
Posts: 7281
Joined: 19/03/2004 18:31

#8 Re: Renoviranje kupatila.

Post by Altsa »

furajMali wrote: 13/04/2023 10:54 Samo jedno upozorenje za otvoreni "walk in" tuš. Iako lijepo izgleda, iz iskustva znam da su dosta nezahvalni. Ja kad se tuširam u takvim tuševima zalijem pola kupatila pa se satarem dok očistim kasnije iza sebe.

To je praktično samo ako imaš malo uže kupatilo pa cijeli zadnji kraj ostaviš za tuš (https://m-kvadrat.ba/wp-content/uploads ... 7/1-15.jpg) i onda ga pregradiš staklenom stijenkom dužine MINIMALNO 1,2m. Sve ostalo ćeš se svaki put kajati nakon tuširanja zašto nisi stavio i vrata.
Uvijek bi prije stakla zidao pregradu. Na pod se moze staviti mali zidani prag kako voda ne bi po podu se sirila dalje u kupatilo.
mali_balon
Posts: 11230
Joined: 12/09/2012 09:57

#9 Re: Renoviranje kupatila.

Post by mali_balon »

To je kod moje nane bila banjica, betonirana povrsina u cosku sobe, ivica podignuta 10cm da ne zaljeva sobu tkz cokla i poljevanje iz skafa od 20l

Ogradis povrsinu tus kabine ciglom tavis plocice i staklena vrata i zid i pici misko....poslje kupanja ili tusa uzmes onu gumu za sofersajbu obrises sve i gotovo...a ima i hemije za stakla da ne ostaju muzge
epik
Posts: 1478
Joined: 10/05/2011 14:15

#10 Re: Renoviranje kupatila.

Post by epik »

Retro0000 wrote: 29/01/2023 15:03 Ja mislim svoje kupatilo u proljeću ove godine kompletno renovirati i ja već znam koja tuš česma i koja tuš ručka paše za mene, ostalo šta bih htio da se što bolje odradi je da što teže pojavi kasnije vlaga i šta to spriječava, jesu li pločice na zidovima najbolja opcija koje mogu najduže da izdrže korištenje vode u okolini kao i hladnoću u zimi i vrućinu tokom ljeta, šta se treba postaviti za lako čišćenje poda i ostalog i naravno da bude što povoljnije kada je cijena u pitanju i za ostalo šta se treba kvalitetno odraditi u kupatilu ko naprimjer nešto šta se na krovu kupatila treba postaviti. Šta se je u tim stvarima poboljšaljo u zadnjih 15 godina(kada je neko ko ja samo upotrebljavao svoje kupatilo) šta se u današnje vrijeme može upotrebljavati?
Plocice su jos uvijek najbolja opcija za kupatilo zbog odrzavanja, s tim ako je vece kupatilo radio bih sa plocicama veceg profila da ima sto manje fuge. Pojava vlage ovisi o ventilaciji, ukloliko je ventilacija slaba ne postoji nacin da se sprijeci pojava crnila na fugama i silikonu, bez obzira na fug mase i silikone sa fungicidom, sto moze samo ublaziti pojavu vlage. Ako nema prozora (kao kod mene) najbolje je rijesenje Vortice MEX 100 stropni ventilator koji treba da ima izlaz vani, tih je i povezuje se sa svjetlom i odlicno izvlaci paru prilikom kupanja. Sto se tice hladnoce zavisi gdje je pozicionirano kupatilo i kakva je izolacija kuce, ako ne boravis preko zime u kuci obavezno planiraj pored ispustanja vode iz sistema i isusivanje kartuse iz tus baterija. Ako ti dosad nije ledilo onda vjerovatno nece ni sa novim kupatilom. Tus baterije preporucujem Armal i Unitas, garancija ti se nece uvaziti ako pukne usljed ledjenja, ovi drugi kvarovi su rijetki na ovim brendovima.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6744
Joined: 20/02/2013 14:14

#11 Re: Renoviranje kupatila.

Post by Cherry-Cherry »

Koja je cijena renoviranja kupatila otprilike?
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#12 Re: Renoviranje kupatila.

Post by sime_cipol »

Racunaj sa 10 000.
Ako bude manje da ti bude drago :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#13 Re: Renoviranje kupatila.

Post by Dope_Man »

Cherry-Cherry wrote: 13/07/2023 10:20 Koja je cijena renoviranja kupatila otprilike?
Jaran je radio prije dvije godine, taman prije nego ce cijene ono drasticno krenuti gore. Uradio komplet kupatilo, sve staro zamijenio za novo, i nije bas najjeftinije uzimao.. prosao sa oko 6 milja, al je imao povoljnog i pouzdanog majstora koji je sve sam uradio (mada je trajalo).

Danas je sve skuplje od materijala do ruku.. tako da ovih 10 000 iznad se cini realno.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#14 Re: Renoviranje kupatila.

Post by nikeze »

furajMali wrote: 09/04/2023 12:40 Jel netko ima iskustva s ovim slavinama iz fisa, "fis home" brendirane, jeftine su, a jamstvo 5 god. Možda se isplati riskirati.
Imam ja. Traje već 6 godina tuš baterija u kupatilu. Dobar kvalitet. Vidjećemo dalje. A Unitas traje 20 godina.
Post Reply