Renault

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
tf2_spy
Posts: 521
Joined: 15/06/2012 12:38

#51 Re: Renault

Post by tf2_spy »

svaka, ali svaka, tema o autima preraste u kompleksaško naseravanje. halo ba, šaljite privatne poruke jedan drugom, nađite se na livadi, pobijte se, poljubite se, zabijte ga jedan drugom, radite šta hoćete, al prestanite više spamat, ne može se od vas pričitat nešto normalno i smisleno. jbt, kakvi kompleksaši...
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#52 Re: Renault

Post by chelo »

tf2_spy wrote:svaka, ali svaka, tema o autima preraste u kompleksaško naseravanje. halo ba, šaljite privatne poruke jedan drugom, nađite se na livadi, pobijte se, poljubite se, zabijte ga jedan drugom, radite šta hoćete, al prestanite više spamat, ne može se od vas pričitat nešto normalno i smisleno. jbt, kakvi kompleksaši...
rekao si misao dana upravo
onaj pismeni je najgori od sve djece...
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#53 Re: Renault

Post by shlauf »

Referent za ONO i DSZ wrote:
shlauf wrote:Prijatna NOVOST: Edvin otvara novi servis na Stupu kod Energoinvesta. Znam da će servis imati minimalno 3 dizalice tako da se više neće morati dugo čekati na red sa svojim ljubimcem. Povećava i broj radnika-majstora. Mislim da će starovati za manje od mjesec dana jer su svi radovi pri kraju.

Aleeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
To je stvarno dobra novost jer je zaista postalo nesnosljivo prici mu na trenutnu lokaciju. Ono sto mene jos uvijek brine je da mu opet covjek vjerovatno nece moci prici jer on ne zna gdje udara i skim prica i sta kome obeca. Frajer u tolikom poslu da zaboravi sta je rekao prije pola sata a i ljude s kim je razgovarao. Postalo je prilicno iritantno pomisljati da mu se mora obratiti po bilo kom osnovu.
Vec sada on ima dvije dizalice i prebukiran je, sumnjam da ce mu ta dodatna nesto pomoci. Ipak hvala mu na svemu.
Tuzno je da ovoliki grad i Renault zajednica visi na samo njemu jednom za servisiranje Renault vozila(na ovlastene i ne pomisljam).
Ne mogu da shvatim zasto je to nuklerna tehnologija pa se toliki majstorski svijet ne ukljucuje u tu problematiku a zaradili bi silnu lovu.
Edvin sada ima JEDNU dizalicu i zato je onakva gužva svaki dan. Danas svraćao u Neuron i tamo 8 radnika se zajebaje jer nemaju posla.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#54 Re: Renault

Post by Melami »

chelo wrote:
Melami wrote:Kakav je megan 2003-2004 godiste? Imal kakvih cestih kvarova, motori koji su dobri itd.
Hvala svima na pomoci.
Dobar je 1.6 16V, slaba tacka bobine (rekla-kazala, nemam iskustvo)
1.4 16V trom, probao vozio, moment 0 Nm (trosi previse, uvjerio se, 10.0l gradska) Manje trosi 1.6
1.5 dci posjedujem, jako tih, ugladjen, trosi ispod 5, na kraju mjeseca mi je prosjek uvijek 4.8 (grad 70%, vani 30%)
Krstarenjem na 90km/h perfektan za novcanik, nivo buke, udobnost i eksploataciju :)
1.9 svi hvale dci, najbolji omjer snage i mase. Volio bih jednog takvog :D

Mislim da su generalno svi bolji iza 2006.god. Vidljiva razlika je u osvjetljenju table, narandzasta na starim, bijela na novim modelima. Pitanje je kilometraze ako su 2003. godiste. U principu jako dobra auta.
Zar nisu te bobine problem na a.5 motoru a ne na 1.6 ? Znaci samo da gledam 1.9
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#55 Re: Renault

Post by goran16v »

Ja sam bobine mjenjao i na 1,4 16v i na 1,6e i na 1,4 8v motoru.
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#56 Re: Renault

Post by chelo »

Melami wrote: Zar nisu te bobine problem na a.5 motoru a ne na 1.6 ? Znaci samo da gledam 1.9
Ne znam, ja kad sam Megane trazio, svasta sam probao, i onda na tim 1.6 sam upratio da svi imaju neku zadrsku kad ih pitas u vezi bobina. Jest mijenjao, nije mijenjao, jednu mijenjao. Sve nesto u fazonu "nije to problem majke mi, radice auto"
Jedno je sigurno: 1.4 je kanta od motora.
1.9 ti je medju dizelima renoovim jako kvalitetan. Mozda shlauf zna vise.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#57 Re: Renault

Post by goran16v »

chelo wrote:[
Jedno je sigurno: 1.4 je kanta od motora.
Kod mene je 1,4 8v, 243k km (po satu), bez greske i radi kao sat. Do sad osim dvije bobine, jedini kvar je bio kad je CPU prestao slati impuls na ventilator hladnjaka (taj auto nema termoprekidac) pa je na crijevo ubaceno kuciste termoprekidaca i termoprekidac i problem rijesen, a dok se to otkrilo zamjenjen je i termostat jer je temp pocela ici preko sredine, mada to nije do motora nego elektronike jer se ista stvar desila i na Cliu II Ph1 1,6e 90KS
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#58 Re: Renault

Post by shlauf »

1,9 dCi sa 88 KW je najbolji motor od dizelaša koje ponudio proizvođač u ovoj paleti auta. Pojavom FL gama motora se proširila ali je ovaj za to godište predobar. Imam ga u svojoj Laguni tako da znam kakav je. U biti bilo koji motor ne treba forsirati i uzimati mu dušu jer to ima svoju cijenu koja dobro istanji novčanik/šlajpek :-D Koristim ulje Elf 10W40 i mjenjam svakih 10000 km a naravno i uljni filter. Filter klime jednom godišnje a zračni pošto živim u Sarajevu 2x a i nije skup (9-10 KM). Osim ovlaštenih servisa ima i privatni sektor a samim tim i dobra ponuda rezervnih dijelova. Za mehaničke dijelove i dijelove motora imaju dobro snabdjevene firme npr. Škoro, Reno Shop, Elmex ...

Aleeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#59 Re: Renault

Post by goran16v »

Ja sam se vise puta zacudio odnosu cijena kod ovlastenog i zamjenskih dijelova. Nedavno kupujem svjecice sa Twingo, motorex 45 KM/4 kom, kod Bunje 30. Kod Grka neka lijeva no-name poluosovina za kangooa 280, crko h. zglob za 1,5 godinu, u ovlastenom na akciji original 320.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#60 Re: Renault

Post by shlauf »

Grka i Motorex izbjegavam u širokom luku. Grk je čisti preprodavač dijelova po višim cijenama. Ako nema trenutno što tražite kaže biće za 2-3 sata i u medjuvremenu pošalje nekog i po nižim cijenama kupi i onda buba po cijenama. Motorex nema kvalitetnih zamjenskih dijelova (moje mišljenje).

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#61 Re: Renault

Post by goran16v »

shlauf wrote:Grka i Motorex izbjegavam u širokom luku. Grk je čisti preprodavač dijelova po višim cijenama. Ako nema trenutno što tražite kaže biće za 2-3 sata i u medjuvremenu pošalje nekog i po nižim cijenama kupi i onda buba po cijenama. Motorex nema kvalitetnih zamjenskih dijelova (moje mišljenje).

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Neces vjerovati ali i Motorex je poceo sa prodajom poznaih proizvodjaca zamjenskih.
User avatar
pohakontas
Posts: 1189
Joined: 16/01/2013 20:54
Location: bio tamo sad sam ovdje

#62 Re: Renault

Post by pohakontas »

Mislim da je megane2 sa 1,9 dci motorom najbolje auto sto renault dosad napravio moj prijatelj ima jednog sa 390000km ja mog golfa5 stalno nesto fali a on samo voza :-)
dzani4
Posts: 9
Joined: 30/10/2010 22:27

#63 Re: Renault

Post by dzani4 »

ja cu samo reci RENAULT 4
Mr.Fundamental
Posts: 561
Joined: 21/04/2009 18:48

#64 Re: Renault

Post by Mr.Fundamental »

milojicabrzi wrote:Zna li neko, moze li se redovit mali servis (ulje, filteri), na novijim Renaultima, povjeriti nekom obicnom servisu, ili se mora bas drzati ovih Renault strucnjaka...
Ako ti je auto pod garancijom, onda idi samo u ovlašteni servis, jer ćeš izgubit garanciju ako budeš petljao po ostalim servisima. Ako ti nije pod garancijom, onda naravno da može, većina ljudi nakon što im istekne garancija okrene se privatnicima koji su jeftiniji.

Ukoliko ti nije mrsko otići, moj prijedlog je da odeš Škori u Kiseljaku. Radio sam tamo servis par puta, neki moji poznanici također, i niko se nije žalio na njega, profesionalno odradi posao.

http://www.automercskoro.com/portal/servis

Ovdje u gradu imaš Peugeotov servis na Barama, ali rade sva francuska auta, i također je jeftiniji od Renaultovog servisa.
goran16v wrote:
shlauf wrote:Grka i Motorex izbjegavam u širokom luku. Grk je čisti preprodavač dijelova po višim cijenama. Ako nema trenutno što tražite kaže biće za 2-3 sata i u medjuvremenu pošalje nekog i po nižim cijenama kupi i onda buba po cijenama. Motorex nema kvalitetnih zamjenskih dijelova (moje mišljenje).

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Neces vjerovati ali i Motorex je poceo sa prodajom poznaih proizvodjaca zamjenskih.
I zato sada nije ništa jeftiniji od ovlaštenih servisa, barem u slučaju Renaulta. Bio sam ih par puta zvao za neke dijelove, i cijene su im skoro iste bile kao u ovlaštenom servisu.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#65 Re: Renault

Post by shlauf »

Taj Peugetov servis u Jukićevoj je bio dobar dok je Hamo "prljo" bio živ. Poslije njegove smrti javašluk. Bio prisutan kad su jaranu radili 406-icu kojem je riknula turbina i poslali nas Gabeljiću u Hotonj. Ovaj Gabeljić pojma nema a lopatom uzima. Sve uvezane šeme i šemice. A to što rade sva francuska auta sve govori koliko imaju posla.
Ufati se brate jedne marke i samo to šarafaj i budi zadovoljan.

Aleeeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
tannefors
Posts: 2
Joined: 26/01/2013 17:50

#66 Re: Renault

Post by tannefors »

shlauf wrote:
Referent za ONO i DSZ wrote:
shlauf wrote:Prijatna NOVOST: Edvin otvara novi servis na Stupu kod Energoinvesta. Znam da će servis imati minimalno 3 dizalice tako da se više neće morati dugo čekati na red sa svojim ljubimcem. Povećava i broj radnika-majstora. Mislim da će starovati za manje od mjesec dana jer su svi radovi pri kraju.

Aleeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
To je stvarno dobra novost jer je zaista postalo nesnosljivo prici mu na trenutnu lokaciju. Ono sto mene jos uvijek brine je da mu opet covjek vjerovatno nece moci prici jer on ne zna gdje udara i skim prica i sta kome obeca. Frajer u tolikom poslu da zaboravi sta je rekao prije pola sata a i ljude s kim je razgovarao. Postalo je prilicno iritantno pomisljati da mu se mora obratiti po bilo kom osnovu.
Vec sada on ima dvije dizalice i prebukiran je, sumnjam da ce mu ta dodatna nesto pomoci. Ipak hvala mu na svemu.
Tuzno je da ovoliki grad i Renault zajednica visi na samo njemu jednom za servisiranje Renault vozila(na ovlastene i ne pomisljam).
Ne mogu da shvatim zasto je to nuklerna tehnologija pa se toliki majstorski svijet ne ukljucuje u tu problematiku a zaradili bi silnu lovu.
Edvin sada ima JEDNU dizalicu i zato je onakva gužva svaki dan. Danas svraćao u Neuron i tamo 8 radnika se zajebaje jer nemaju posla.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Kad govoris o Edvinu momak poznaje svoju materiju jako dobro i zato je smetao Renaultu. Otisao od Bunje i napravio svoj business. Dobro je pa je otvorio novi servis pristupacniji mnogo. Renault dealeri su skuplji naravno. Bunjo jos malo sa Renaultom dok ga ne poklope hercegovacki ratni profiteri guma m tako su poklopili citavu bosnu i dosli kod nas u Sarajevo. Jadna nam majka. Drzat cemo se Edvina.Licno imam,kao i moja raja, dobra iskustva sa servisom. Do danas nismo imali reklamacija na njega. Dole u Neuronu nema mnogo posla a Guma m dolazi na istu lokaciju kazu mnogi iz te branse. Imamo Bunju,Halilovica,Neuron i Edvina a jos nam samo fali Guma m. E jebiga.
User avatar
drugtito2011
Posts: 2889
Joined: 01/08/2011 18:45

#67 Re: Renault

Post by drugtito2011 »

Ako ti nešto može pomoći u odabiru:

Scenic grand 2007 ...1.9 dci...kupljen 2011 sa 95000 KM na satu...provjeravano i tačno...prazno auto teško cca 1460 kg. Odlično vuče, u preticanju odličan, bez obzira na opterećenje, pri brzini 120-130 kmh se ne čuje..

Potrošnja: 8,5-8,8 po gradu...kombinacija grad-otvorena cesta 7-7,5, a na otvorenom 6,5-7...ovo nije rekla kazala...
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#68 Re: Renault

Post by Brus Lee »

shlauf wrote:1,9 dCi sa 88 KW je najbolji motor od dizelaša koje ponudio proizvođač u ovoj paleti auta. Pojavom FL gama motora se proširila ali je ovaj za to godište predobar. Imam ga u svojoj Laguni tako da znam kakav je. U biti bilo koji motor ne treba forsirati i uzimati mu dušu jer to ima svoju cijenu koja dobro istanji novčanik/šlajpek :-D Koristim ulje Elf 10W40 i mjenjam svakih 10000 km a naravno i uljni filter. Filter klime jednom godišnje a zračni pošto živim u Sarajevu 2x a i nije skup (9-10 KM). Osim ovlaštenih servisa ima i privatni sektor a samim tim i dobra ponuda rezervnih dijelova. Za mehaničke dijelove i dijelove motora imaju dobro snabdjevene firme npr. Škoro, Reno Shop, Elmex ...

Aleeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
I ja imam isti motor, samo u Meganu II. Prezadovoljan sam odnosom snaga, brzina, ekonomicnost i izdrzljivost. BTW, prije par dana sam pitao zasto se nije ugasila poruka "check ignition" kada sam zamijenio neispravan grijac. Ugasila se sama, preko noci, jednostavno ujutro kada sam upalio auto sve se samo resetovalo.
SARAJKA75
Posts: 104
Joined: 19/09/2008 10:34

#69 Re: Renault

Post by SARAJKA75 »

Juce sam postala ponosna vlasnica Megana 2004 1.9 DCI (88kW)
E pa muski ajmo malo savjeta:
Gdje mogu odvesti auto kad bude trebao neki servis a da se ne onesvjestim na cifru?
Trebam li na nesto posebno obratiti paznju?

PS: auto provjeren/pregledan sve 5+(presao 90000 km)
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#70 Re: Renault

Post by shlauf »

SARAJKA75 wrote:Juce sam postala ponosna vlasnica Megana 2004 1.9 DCI (88kW)
E pa muski ajmo malo savjeta:
Gdje mogu odvesti auto kad bude trebao neki servis a da se ne onesvjestim na cifru?
Trebam li na nesto posebno obratiti paznju?

PS: auto provjeren/pregledan sve 5+(presao 90000 km)
Sarajčice djevojčice .... malo mi to auto prešlo. Kako si prilikom provjere utvrdila da je toliko prešao auto ???
Od servisera najbolje kotira Edvin (moje mišljenje) jer mu je usluga za 10. Sve na jednom mjestu, mehanika + elektronika + rezervni dijelovi .... Nadam se još boljoj usluzi u novom servisu.

Aleeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#71 Re: Renault

Post by Melami »

SARAJKA75 wrote:Juce sam postala ponosna vlasnica Megana 2004 1.9 DCI (88kW)
E pa muski ajmo malo savjeta:
Gdje mogu odvesti auto kad bude trebao neki servis a da se ne onesvjestim na cifru?
Trebam li na nesto posebno obratiti paznju?

PS: auto provjeren/pregledan sve 5+(presao 90000 km)
Koliko?
Sretno!
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#72 Re: Renault

Post by chelo »

SARAJKA75 wrote:Juce sam postala ponosna vlasnica Megana 2004 1.9 DCI (88kW)
E pa muski ajmo malo savjeta:
Gdje mogu odvesti auto kad bude trebao neki servis a da se ne onesvjestim na cifru?
Trebam li na nesto posebno obratiti paznju?

PS: auto provjeren/pregledan sve 5+(presao 90000 km)
Ko ti je pregledao auto, ako ne raspolazes informacijama o servisima?
To je skinuta kilometraza.
SARAJKA75
Posts: 104
Joined: 19/09/2008 10:34

#73 Re: Renault

Post by SARAJKA75 »

Provjereno u Bunji i u ovom servisu u Nedzaricima.
Sve OK :D

Ima veliku knjigu u sistemu sve provjereno
imala sam srece vise nego pameti :-)
alidedo
Posts: 76
Joined: 17/07/2012 14:29

#74 Re: Renault

Post by alidedo »

jel Edvin poceo raditi na novoj lokaciji?
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#75 Re: Renault

Post by shlauf »

alidedo wrote:jel Edvin poceo raditi na novoj lokaciji?
Nije još

Aleeee aleeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Post Reply