Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
strojki
Posts: 32
Joined: 24/09/2010 12:24

#1 Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by strojki »

Pozdrav svima,

U porodici se dvoumimo oko nabavke novog auta. U opciji su, izmedju ostalog i Renault Megane, i primjetio sam da postoji znacajna razlika u cijeni izmedju Megane Berlina i Megane Generation. Berlina je, valjda, pravljen u Turskoj, a Generation u Francuskoj. Generalno, ne bolujem puno od mjesta proizvodnje auta koje se voze u porodici, ali me interesuje da li postoje neke sustinske razlike izmedju tih, kako ih oni nazivaju "paketa opreme" ili ne? Da li je to sve samo marketing ili? Na forumima sam puno citao o ovome, ali nisam dosao do konkretne informacije.

Takodjer, kada je u pitanju Berlina, moze se nabaviti uz dva razlicita motora:
- 1.6 16V benzinac, 115hsp, poznat od prije, robustan, jednostavan, nepoderiv (ili grijesim?)
- 1.5 dCi diesel, 85hsp, poznat kao stedljiv i tih diesel motor (ili grijesim?)

Omjer snaga ovih motora je zaista na strani benzinca (ali na kojem broju obrtaja, plus potrosnja i sl.). Da li je neko imao iskustva sa ovim dieselskim motorom i konkretnim modelom, i svaki savjet od takvih ljudi bi dobro dosao...

Hvala svima...
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#2 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by Zvek »

Generation i Fluence se sklapaju u Truskoj, a Berlina (Authentique, Expression, Dynamic) u Francuskoj. Novi Megi ne bi trebao da ima velikih mana kao njegov prethodnik iz prvih serija.

Ja bih uzeo dCi, 85KS nisu nesto, ali za normalnu vožnju dovoljno je. 1.5 dCi je do 2004 imao probleme sa CR sistemom i pumpom, ali od 2005 je to riješeno. Ako ima FAP filter i puno gradske to će vremenom stvarati probleme.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by 530i »

Ako nije problem u potrošnji onda Berlina 1.6 16v. Nekako mi Megane djeluje broj prevelik za 85ks, pa makar i dCi.
goibos
Posts: 341
Joined: 15/10/2009 12:42

#4 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by goibos »

strojki wrote:Pozdrav svima,

U porodici se dvoumimo oko nabavke novog auta. U opciji su, izmedju ostalog i Renault Megane, i primjetio sam da postoji znacajna razlika u cijeni izmedju Megane Berlina i Megane Generation. Berlina je, valjda, pravljen u Turskoj, a Generation u Francuskoj. Generalno, ne bolujem puno od mjesta proizvodnje auta koje se voze u porodici, ali me interesuje da li postoje neke sustinske razlike izmedju tih, kako ih oni nazivaju "paketa opreme" ili ne? Da li je to sve samo marketing ili? Na forumima sam puno citao o ovome, ali nisam dosao do konkretne informacije.

Takodjer, kada je u pitanju Berlina, moze se nabaviti uz dva razlicita motora:
- 1.6 16V benzinac, 115hsp, poznat od prije, robustan, jednostavan, nepoderiv (ili grijesim?)
- 1.5 dCi diesel, 85hsp, poznat kao stedljiv i tih diesel motor (ili grijesim?)

Omjer snaga ovih motora je zaista na strani benzinca (ali na kojem broju obrtaja, plus potrosnja i sl.). Da li je neko imao iskustva sa ovim dieselskim motorom i konkretnim modelom, i svaki savjet od takvih ljudi bi dobro dosao...

Hvala svima...
Berlina ima 6 brzina a generation 5 (berlina od 100KS ima 5 brzina isto)
Razlika ti je u dimenzijama, generation je viši za 1 cm :) a ostale razlike su u nekim detaljima... berlina ima digitalni sat koji prikazuje brzinu a generation analogni( analogni je u coupeu i RSu), zadnje maglenke su kod berline postavljene više, berlina nema dvije linije (da ih tako nazovem, one crne plastike) po krovu.
Koliko znam, razlika u cijeni za generation i osnovni model berline(motor 100KS) je oko jeftiniji za 100-200 KM sa praktično istom opremom(provjeri na stranici)
što se tiče fabrike u turskoj gdje se pravi megane , radi se o jednoj od najmodernijih renaultovih fabrika tako zanemari tu priču da je zbog toga manje kvalitetan i sl.
mislim da je čitava prošla generacija megane sedan iz te fabrike

generation i fluence se prave u turskoj, ne berlina
a sad hoćeš li dizel il benzin to je do tebe, a razlika u cijeni ovisno o motoru je u 2000KM
ako te još šta konktretno zanima možeš i na pp

a renault ima neku novu tržišnu strategiju, auta su im prilično jeftinija nego što su prije bila a po broju renault vozila vidim da im dobro ide preuzimanje tržišta , bar kod nas

edit:
kažu da su im dizelski motori odlični al da ih ovaj naš nekvalitetni dizel zna sjebati :)
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#5 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by domaci.ba »

Ko ima pare preporucujem megy berlina imam gen. i iskreno vise bih volio da sam uzeo berlinu expression. Po meni taj model je najisplativiji. Gen. ima uzasan prenos onaj mjenjac sa 5 brzina je fuj! ono nije vidilo 110 ks. Sa obzirom da ga moram vrtiti na obrtajima ide i potrosnja 7.4l kada preticem govorim mu."haj maconja!" Ko nije opterecen ok! al meni se ogadio kada sam ga vozio na duze relacije.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#6 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by motorola01 »

Nista onda kupi BMW-a i nema zime :dance:
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#7 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by domaci.ba »

akBd :thumbup: probao sam 530d i odusevio me ide k'o vjetar.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#8 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by motorola01 »

domaci.ba wrote:akBd :thumbup: probao sam 530d i odusevio me ide k'o vjetar.
Moguce i mene zanima serija 3,ali pored cijene brine me voznja zimi po snijegu :-)
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#9 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by Zvek »

Ponekad provozam Vita 2 sa zadnjim pogonom i to prazan uz dobre zimske gume nema problema. Doduše, ne pentram se po Bistriku, Vratniku.
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#10 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by domaci.ba »

motorola01 wrote:
domaci.ba wrote:akBd :thumbup: probao sam 530d i odusevio me ide k'o vjetar.
Moguce i mene zanima serija 3,ali pored cijene brine me voznja zimi po snijegu :-)

Uzmi megane generejsn :lol: cijena prava sitnica, navrni "savu" i no sikiriki. Odrzavanje nije pretjerano skupo, eo prvi servis 120 KM.
User avatar
biske
Posts: 1878
Joined: 25/06/2009 03:35
Location: teren

#11 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by biske »

,
Last edited by biske on 12/07/2012 18:56, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by drndalo »

Samo malo podsjecanje, iako svi to znate, ali ste mozda zaboravili vozeci turbo-dizele, ne bojte se dati mu (benzincu) gasa, POSEBNO KADA PRETICETE ! Nek' se dernja kao da ga kolju, jer tek tada kad se dernja razvija tih 90-110 KS koje spominjete, a tada vam najvise trebaju...

Uglavnom, ako vam treba malo zustrije ubrzavanje, posebno s punim autom, sve ispod 4.000/min. ce vam biti "slinavo sporo", upravo suprotno od npr. TDI-a, koji vuce do malo ispod toga... Pravo ubrzanje se desava 4.000-6.000/min. u 3-oj brzini u vecini slucajeva, i tu ne smije biti stednje, jer se odlucuje o glavama... Kasnije ga slobodno spusti u 5-u, na 2.500/min...
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by Qler »

Neki dan sam isao sa direktorom na put, i posto je sluzbeno auto bilo na servisu, isli sa mojim. Kod mene 1.8 benzin 115KS, kod njega 2.0 dizel 115KS. I sad vozi on, i krenu da pretekne, i krece sa nekih cca 2k rpm :) kaze sto ovo nece, pa reko nije ovo cadjo :) daj slobodno ga u visoke obrtaje, da se raspjeva, pa da vidis kako se u brzini pretice, a ne kao dizel, u po kamiona moras saltati :D
goibos
Posts: 341
Joined: 15/10/2009 12:42

#14 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by goibos »

domaci.ba wrote:Ko ima pare preporucujem megy berlina imam gen. i iskreno vise bih volio da sam uzeo berlinu expression. Po meni taj model je najisplativiji. Gen. ima uzasan prenos onaj mjenjac sa 5 brzina je fuj! ono nije vidilo 110 ks. Sa obzirom da ga moram vrtiti na obrtajima ide i potrosnja 7.4l kada preticem govorim mu."haj maconja!" Ko nije opterecen ok! al meni se ogadio kada sam ga vozio na duze relacije.

drug nema tvoj 110 KS, koliko se sjećam imaš dizela :) a to je 85KS
mene generation benzinac nije nimalo razočarao, ima dovoljno snage i kad je pun auto+klima na uzbrdici... samo ga u treću i fura ko lud :)
na autuputu mu fali ta 6 brzina što jest jest
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#15 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by domaci.ba »

goibos wrote:
domaci.ba wrote:Ko ima pare preporucujem megy berlina imam gen. i iskreno vise bih volio da sam uzeo berlinu expression. Po meni taj model je najisplativiji. Gen. ima uzasan prenos onaj mjenjac sa 5 brzina je fuj! ono nije vidilo 110 ks. Sa obzirom da ga moram vrtiti na obrtajima ide i potrosnja 7.4l kada preticem govorim mu."haj maconja!" Ko nije opterecen ok! al meni se ogadio kada sam ga vozio na duze relacije.

drug nema tvoj 110 KS, koliko se sjećam imaš dizela :) a to je 85KS
mene generation benzinac nije nimalo razočarao, ima dovoljno snage i kad je pun auto+klima na uzbrdici... samo ga u treću i fura ko lud :)
na autuputu mu fali ta 6 brzina što jest jest
hehehe! valjda znam sta imam pred kucom. Da to je benzinac od 110 ks. poenta je sto nemamo bas auto put. On vozi lijepo poslije 90km/ h. Cak sam i zadovoljan ubrzavanjem do max. 190 km/h. Problem nastaje kada su u autu 4 odrasle osobe, a o punom gepeku da i ne govorim.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#16 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by drndalo »

Probaj trecom >80, pa da vidis da ide i on...
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#17 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by domaci.ba »

drndalo wrote:Probaj trecom >80, pa da vidis da ide i on...
Tako i radim, ali vjeruj fali mu. Prenos mu je odvratan. Onaj sa 6 brzina je mjera vozio sam oba.
Da se razumijemo, generation je ulozeno dobijeno. Za taj novac je bolji nego ijedan polovan. Udoban je plastika unutra ok! motor ekonomican. Samo kazem ko nije opterecen dinamicnom voznjom (kada ide na more) :lol: nece se pokajat. Presao sam nekih 21k km sa njim i nema problema.
User avatar
biske
Posts: 1878
Joined: 25/06/2009 03:35
Location: teren

#18 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by biske »

j
Last edited by biske on 12/07/2012 18:59, edited 1 time in total.
lavic
Posts: 3028
Joined: 14/04/2011 15:03

#19 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by lavic »

domaci.ba wrote:akBd :thumbup: probao sam 530d i odusevio me ide k'o vjetar.

Ti bas ne znas sta je naj bolje, :D
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#20 Re: Renault Megane Berlina vs Megane Generation

Post by domaci.ba »

lavic wrote:
domaci.ba wrote:akBd :thumbup: probao sam 530d i odusevio me ide k'o vjetar.

Ti bas ne znas sta je naj bolje, :D
Mozda neki beMzinac? :lol:
Post Reply