Renault CLIO 1.5 dCi

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
adelko
Posts: 128
Joined: 16/07/2009 13:35

#1 Renault CLIO 1.5 dCi

Post by adelko »

Pozdrav posjetiocima foruma,
Molim vas za misljenja vezana za Renalt Clio 1.5 dci, naime razmisljam da isti kupim. Ima nekih serija od 2002 do 2004, pa eto sad neznam plaho kakve su performanse i po cemu se sve razlikuju.
Uglavnom planirano je za gradsku voznju, ukoliko imate iskustva i informacija molim da ih iznesete.

tnx
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by 530i »

Zaobici varijante od 65 i 85ks...kad im pumpa "rikne" (a rikne svakom prije ili kasnije), "rikne" i gazda barem milju maraka.
User avatar
pajero
Posts: 597
Joined: 04/11/2009 15:31

#3 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by pajero »

Ne znam koliko si predvidio novca ali moj ti je prijedlog da gledas 2004+ jer su ti modeli puno bolji. Moj rodjak je skoro kupio jednog 1,5dci, 2005 godina sa predjenih 68 000km...Sad je uradio servis i sve na autu je extra. Cijena je bila 9 600KM.

P.S. Dino ako ovo citas hvala ti i ovim putem... :mrgreen:
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#4 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by Qler »

Ja samo znam da auto trosi nevjerovatno malo. Ali bas malo trosi.
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#5 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by kurty »

:thumbup: :thumbup:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#6 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by zateznistub »

Ako ti treba autic za po gtrdu a da se ne uvaljujes previse onda OK, kupi ga, naravno ako je u dobrom stanju. Motor je prilicno tih, ekonomican. Potrosnja je isto tako ok pa vidi...sretno
User avatar
adelko
Posts: 128
Joined: 16/07/2009 13:35

#7 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by adelko »

Hvala vam na brzim odgovorima,
odgovaraju mi vasi pozivitni komentari, sad cekam one negativne :-D
Malo sam se raspitao medju rajom, spominju mi problem sa bosch pumpom, turbinom i kako im ne pashe ovo nase gorivo :D , malo sam se iznenadio na to pa reko da pitam malo veci broj ljudi. Eh sad neznam da li se ti problemi odnose na starije modele...
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by drndalo »

Vidi mozes li ustanoviti porijeklo auta... Ako je bijel iz uvoza,99% je bio iz neke flote, sto ne mora biti samo po sebi lose, ali su im onda i kilometraze obicno >>> mega...

@shlauf (Ljubisa ;-) ) je spominjao da se moze po broju sasije kod renaulta provjeriti kad je sta istorijski radjeno od servisa na tom autu, a odatle mozes izvuci zakljucak o prosjecnom stanju...
strojki
Posts: 32
Joined: 24/09/2010 12:24

#9 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by strojki »

Vozio sam Renault Clio 1.5 dCi Dinamique, proizveden 2007. godine. S njim presao 45 000 za skoro dvije godine. Koliko subjektivno mogu da rezimiram, slijedece karakteristike bih posebno naglasio:

- Cockpit neobicno komotan za auto te klase;
- Sa motorom od 85hsp trosio je zaista nevjerovatno malo; no svako bespotrebno izivljavanje bi znacajno povecalo potrosnju. Gradska 5,5 - 6 l/100km, autoput 6-8 l/100km, mjesovita ispod 4 l/100km (koliko god da nevjerovatno zvuci); istina, najvise sam ga vozio sam;
- prtljaznik prihvatljivo velik za tu kalsu vozila;
- ciganski malo opreme za Dinamique paket;
- Pristojno ubrzava, ali na otvorenom preko 80km/h skoro da je nemoguce preteci kamion;
- izuzetno je udoban, upravljiv i mekan, za moj ukus, mozda i premekan;
- tada je imao nekakvu bezobraznu dimenziju guma, pa si mogao samo kupiti Michelin ili Bridgestone, sada kazu da je situacija bolja...
- sijalice crkavaju kao lude, kao i kod svih novih vozila;
- neobicno tih za diesela - ljudi su me stalno pitali da li je benzinac...
- nestabilan je malo pozadi, rado bih ga nazvao "vrckastim", tj u snijegu na krivinama dosta lako se zanosi (mada sam uvijek imao dobre gume na njemu);
- kada je kupljen, bio je prihvatljiv u odnosu kupljeno/dobijeno...

Vecih kvarova nisam imao, sve u sevrisnom roku sredjivano... s garancijom malo petljaju (zadnja prskalica se bila pokvarila.... pa jeste ili nije, bilo je natezanja u servisu)...

U toj klasi,nemam posebnih primjedbi na taj auto, mada mislim da sada ima prilicno dobru konkurenciju, i to treba dobro istraziti i procijeniti. No, kod polovnih vozila se to ne zna. Vrlo je bitno kako ga je bivsi vlasnik koristio, odrzavao i stosta, tako da, ako poznajes vlasnika, to je plus, svakako, ma o kojem vozilu da se radi...

Nadam se da sam pomogao...
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#10 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by iceman2010 »

strojki wrote:Vozio sam Renault Clio 1.5 dCi Dinamique, proizveden 2007. godine. S njim presao 45 000 za skoro dvije godine. Koliko subjektivno mogu da rezimiram, slijedece karakteristike bih posebno naglasio:

- Cockpit neobicno komotan za auto te klase;
- Sa motorom od 85hsp trosio je zaista nevjerovatno malo; no svako bespotrebno izivljavanje bi znacajno povecalo potrosnju. Gradska 5,5 - 6 l/100km, autoput 6-8 l/100km, mjesovita ispod 4 l/100km (koliko god da nevjerovatno zvuci); istina, najvise sam ga vozio sam;
- prtljaznik prihvatljivo velik za tu kalsu vozila;
- ciganski malo opreme za Dinamique paket;
- Pristojno ubrzava, ali na otvorenom preko 80km/h skoro da je nemoguce preteci kamion;
- izuzetno je udoban, upravljiv i mekan, za moj ukus, mozda i premekan;
- tada je imao nekakvu bezobraznu dimenziju guma, pa si mogao samo kupiti Michelin ili Bridgestone, sada kazu da je situacija bolja...
- sijalice crkavaju kao lude, kao i kod svih novih vozila;
- neobicno tih za diesela - ljudi su me stalno pitali da li je benzinac...
- nestabilan je malo pozadi, rado bih ga nazvao "vrckastim", tj u snijegu na krivinama dosta lako se zanosi (mada sam uvijek imao dobre gume na njemu);
- kada je kupljen, bio je prihvatljiv u odnosu kupljeno/dobijeno...

Vecih kvarova nisam imao, sve u sevrisnom roku sredjivano... s garancijom malo petljaju (zadnja prskalica se bila pokvarila.... pa jeste ili nije, bilo je natezanja u servisu)...

U toj klasi,nemam posebnih primjedbi na taj auto, mada mislim da sada ima prilicno dobru konkurenciju, i to treba dobro istraziti i procijeniti. No, kod polovnih vozila se to ne zna. Vrlo je bitno kako ga je bivsi vlasnik koristio, odrzavao i stosta, tako da, ako poznajes vlasnika, to je plus, svakako, ma o kojem vozilu da se radi...

Nadam se da sam pomogao...
Ja imam clio 1.5 dci 60 kW ili ti oko 82 KS 2002 godiste. Da upravo kao ovo boldirano. Potrosnja je nevjerovatno mala. Meni board computer pokazuje nakon predjenog puta Sarajevo - Jajce nevjerovatnih 3,4 l/100 km. Znam da zvuci nevjerovatno. Uzmi i nek kompjuter laze, pa nek je i 4 l/100. to je odlicno. Sa svim ostalim sam prezadovoljan osim mozda nesto nizim prednjim dijelom. Kad god se parkiram gdje ima trotoar parkiram ga guzicom, jer redovno maska zagrebe.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#11 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by shlauf »

drndalo wrote:Vidi mozes li ustanoviti porijeklo auta... Ako je bijel iz uvoza,99% je bio iz neke flote, sto ne mora biti samo po sebi lose, ali su im onda i kilometraze obicno >>> mega...

@shlauf (Ljubisa ;-) ) je spominjao da se moze po broju sasije kod renaulta provjeriti kad je sta istorijski radjeno od servisa na tom autu, a odatle mozes izvuci zakljucak o prosjecnom stanju...
Kad izabereš potencijalno auto idi kod Bunje i traži Seju ili Dinu. Oni su na prodaji dijelova i primanju auta na servis. Oni će ti reći kakvo je auto po broju šasije (zapiši iz saobraćajne), koliko je km prešlo (stvarno) i šta je sve mjenjano u auta, jesu li unešeni samo podaci samo sa obaveznih servisa onda bježi od tog auta jer je garant 100% divljak i prešao je bruku km. :shock:

Aleeee aleeeeeeeeeee :dance:
User avatar
adelko
Posts: 128
Joined: 16/07/2009 13:35

#12 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by adelko »

Hvala na savjetima i informacijama, svakako ce mi dobro doci pri kupovini.

Ko je Bunja i gdje cu naci Seju i Dinu :D
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#13 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by shlauf »

adelko wrote:Hvala na savjetima i informacijama, svakako ce mi dobro doci pri kupovini.

Ko je Bunja i gdje cu naci Seju i Dinu :D
"BUNJO" d.o.o. Sarajevo, Alipašina ulica (Bare) je ovlašteni prodavac i serviser Renault vozila.

Aleeeee aleeeeeeeeee :dance:
EsadCo
Posts: 193
Joined: 03/10/2010 13:36

#14 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by EsadCo »

U prve serije dCi motora (do kraja 2003) ugrađivala se Delphi visokotlacna pumpa, a 2004 zamijenjena je Boshovom, koja je mnogo bolja. Izbjegavaj žute i bijele 3V modela sa ovakvim felgama, jer je bio teretnjak (presao x km)i prepravljen u putničko vozilo.

Image

Jesi li razmišljao o Puntu 1.3 Multijet? Ja sam imao 1.9 JTD i bio zadovoljan.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#15 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by 530i »

Kod 1.5 dCi motora samo Siemens elektronika je ok (koja ide samo u najjaču verziju sa 105ks)...i na Cliu 3 se dešavaju iste stvari, pumpa goriva se raspadne i "zagadi" čitav sistem ubrizgavanja. To za rezultat ima velik i skup posao od čišćenja ili zamijene rezerovara do zamijene sve četiri dizne i nimalo nije jeftino. Ako se uzimaju svi novi dijelovi ceh je debelo preko hiljadu eura. To je karakteristična boljka tih verzija dizela, nekome se desi na 100.000 km, nekome na 250.000 km, ali će se desiti prije ili kasnije. Može se predvidjeti grubljim radom motora na leru u odnosu na novo vozilo...
Ostale boljke ima kao i svaki moderni turbodizel...turbina, dizne itd., ali to već dolazi da ogromnim kilometrima, a ne fabričkim greškama...

Što se tiče potrošnje to je najbolja stvar tog motora, računaj sa 5 litara prosječne potrošnje.

Znaj da je Clio 2 ponajmanje auto u svojoj klasi i da svako iole iznad prosječno visok/debeo ima problema.
ljudozder
Posts: 257
Joined: 05/06/2010 01:12

#16 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by ljudozder »

I ja sam razmišljao jedno vrijeme o ovom autu, ali kasnije sam odustao jer želim nešto veće i drukčije :D Tebi preporučujem ovaj Clio od 85 HP... Nisam nikad vozio, al jesam druge Renaulte, od kojih je jedan bio takođe s dCi motorom pa mogu reći :thumbup:
User avatar
pajero
Posts: 597
Joined: 04/11/2009 15:31

#17 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by pajero »

Upravo zato sam ti ja govorio da nadjes neki "noviji" model jer kako neko rece tu su nove bosh pumpe. Sto se tice servisa idi kod Halilovica i nemoj nikoga traziti samo reci sta zelis. Svi su mnogo ljubazniji i profesionalniji od pomenutog Bunje.


Jukićeva 81
Bosna i Hercegovina
[email protected]
+387 33 218 356
+387 33 210 207
http://www.halilovic.ba
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#18 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by zenicablues »

Zna li neko koliko košta u nekom ovlaštenom renault servisu provjera svih urađenih servisa prema podacima iz saobraćajne dozvole!

Zamolio bih ovdje prisutne znalce da naprave malu komparaciju između modela 1,5 dci i 1.2 (benzinac), odnosno koje vozilo je po njihovom iskustvu bolje za uzeti.

HVALA!!!
LeKo
Posts: 1485
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#19 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by LeKo »

Bolje je ne uzeti Reno :D
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#20 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by shlauf »

zenicablues wrote:Zna li neko koliko košta u nekom ovlaštenom renault servisu provjera svih urađenih servisa prema podacima iz saobraćajne dozvole!

HVALA!!!
30,oo KM dijagnostika na računaru i dizalica - prednji i zadnji trap kao i motor.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
adelko
Posts: 128
Joined: 16/07/2009 13:35

#21 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by adelko »

Hvala na savjetima, ali ja kupi Golfa V prije mjesec dana. Na pocetku sam htio manje auto ali brate kad sjedes, malo sprceno, kad sam sjeo u golfa promjenio sam misljenje.
Gost1515
Posts: 964
Joined: 09/12/2003 00:00

#22 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by Gost1515 »

adelko wrote:Hvala na savjetima, ali ja kupi Golfa V prije mjesec dana. Na pocetku sam htio manje auto ali brate kad sjedes, malo sprceno, kad sam sjeo u golfa promjenio sam misljenje.
uuuu sad si gotov ... :D
User avatar
adelko
Posts: 128
Joined: 16/07/2009 13:35

#23 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by adelko »

Ma nisam gotov, cuj prvo auto mi je bio Renault 11 i bio sam prezadovoljan.

Jesam li se izvadio :D
frngla
Posts: 3157
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#24 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by frngla »

nisi, sad ce ti rec da si seljak kockaste glave, da ti je zavaljeno sjediste i samo malo viris iznad volana, zaboga ti vozis golf :-)
Gost1515
Posts: 964
Joined: 09/12/2003 00:00

#25 Re: Renault CLIO 1.5 dCi

Post by Gost1515 »

adelko wrote:Ma nisam gotov, cuj prvo auto mi je bio Renault 11 i bio sam prezadovoljan.

Jesam li se izvadio :D
:D donekle, ali ako pratiš ovaj podforum ... znaš već kako to ide oko golf vs ostali ;)
Post Reply