Relikti kokuzluka

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
oldtajmer
Posts: 5237
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#526 Re: Relikti kokuzluka

Post by oldtajmer »

omega369 wrote: 11/05/2024 22:55 Je li iko od vas jeo hljeb namazan biljnim mrsom i posut crvenom paprikom? :wink:

Ko to nije jeo ne zna sta je kokuzluk. Ili cekanje u redu u pola sest ujutro da kupis na karticu 2 polubijela hljeba i 1litar mlijeka, u kesi :mrgreen:

Mi smo danas zapravo bogati
ratni propuh sendvic,kriska hljeba sa malo zejtina i aleve paprike :oops:
User avatar
omega369
Posts: 9572
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#527 Re: Relikti kokuzluka

Post by omega369 »

A zapravo nasljedje iz komunizma ;-)
User avatar
Ateista
Posts: 46906
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#528 Re: Relikti kokuzluka

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 11/05/2024 15:46
Ateista wrote: 11/05/2024 15:19 Dosta ljudi ima taj odnos prema hljebu da se ne baca, ja ne mogu jesti stari hljeb nikako, eventualno neki ako se tostira.
Ne jedemo ga puno pa uglavnom i kupujemo neke manje somune i kifle, hljeb cijeli ne bismo pojeli, a opet ako ostane i toga ne koristimo pod svaku cijenu, jbg to stvarno ne mogu, koliko hod bilo ruzno baciti ga, nekad se baci. Vecina drugih stvari moze duze stajati i to se vec rijedje baca, gledamo da iskoristimo.
Prženice.
Jeo nekad, sad bas i ne mogu.
Jos jedna stvar, przenice i hljeb generalno se uglavnom jede za dorucak, posto doruckujem jednom ili dva puta sedmicno kuci (kad mi nije radna subota) volim da se pocastim svjezim hljebom i necim dobrim, jer nemam bas cesto priliku. Radnim danom doruckujem na poslu.
User avatar
Ateista
Posts: 46906
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#529 Re: Relikti kokuzluka

Post by Ateista »

JohnnyS wrote: 11/05/2024 15:25 Ja cijelo djetinjstvo nisam pojeo svjež kruh, jer nikad nismo smjeli načeti novi dok ne pojedemo stari, a vazda se gomilalo kruha da slučajno ne bi tata ostao gladan navečer :D Tako da do punoljetnosti valjda u stanu nisam pojeo današnji kruh. Kad bismo otišli nekad u neki restoran ili kad bi bila neka svečana prigoda vazda sam najviše u svježem kruhu uživao :D
Cuo sam za te slucajeve, srecom moji roditelji nisu na tome insistirali. Znali su iskoristiti stari hljeb tipa przenice ili tako nesto, ali nije nikad bilo toga da se ne smije naveti novi dok se ne pojede stari, odnosno bilo je nekih pokusaja da se to uvede ali nije proslo, cak ni u vrijeme kad sam bio izbjeglica i bas bijeda. :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41380
Joined: 29/06/2011 23:39

#530 Re: Relikti kokuzluka

Post by dječak sa šibicama »

omega369 wrote: 11/05/2024 22:55 Je li iko od vas jeo hljeb namazan biljnim mrsom i posut crvenom paprikom? :wink:

Ko to nije jeo ne zna sta je kokuzluk. Ili cekanje u redu u pola sest ujutro da kupis na karticu 2 polubijela hljeba i 1litar mlijeka, u kesi :mrgreen:

Mi smo danas zapravo bogati
Tamo osamdesetih, ko dijete, odem preko ljeta kod nane i dizu me u 7 ujutro da idem u granap po "narodni hljeb". Red se otegao 30 metara, stanes u red i cekas onaj kamion.

I mlijeko u kesi, da. Jednom drug Edis iz zajebancije potrgao cosak kese zubima i popio mlijeko do kuce, dobio batine od oca.
A nismo bili bas toliki kokuzi, samo je narodni hljeb bio jeftin, ostali su bili tri puta skuplji. A djeca besplatno cekala u redu :D
milojicabrzi
Posts: 1734
Joined: 18/11/2009 12:43

#531 Re: Relikti kokuzluka

Post by milojicabrzi »

Ja sam te relikte kokuzluka, naročito viđao kod generacije mojih roditelja, rođenih tamo '40-ih ili '50-ih godina.

Npr. stari mi je bio '43. godište i prićao mi je da je tamo '50-'51 kad je krenuo u školu, bilo djece koja nisu imala svesku, već su pisali na papirnom fišeku od voća i povrća, meni je to kao djetetu koje je odrastalo '80-ih bilo baš nepojmljivo.

Stari je imao taj nerv, da se ništa živo ne baca, od tegli, ambalaže, kutija, itd. Sjećam se jednom kad smo renovirali stan, htio je skidati brave i baglame sa unutrašnje stolarije stare preko 50 godina, majstori ga gledaju :skoljka: :run: :D

Ja sam ta neka X generacija, pa i kad nisam imao para, nisam nešto štedio, svjestan valjda da za neke ozbiljnije "zahvate" nemam para svakako, pa sitnije ćeife nisam htio sebi uskraćivati...

Također, vidim ove starije generacije, da se vrlo halapljivo ponašaju kod švedskog stola, na svadbama i sl. uzmu tanjir, trebaju dvojica ponijeti... :run: :thumbup: :bih:
User avatar
omega369
Posts: 9572
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#532 Re: Relikti kokuzluka

Post by omega369 »

dječak sa šibicama wrote: 12/05/2024 11:34
omega369 wrote: 11/05/2024 22:55 Je li iko od vas jeo hljeb namazan biljnim mrsom i posut crvenom paprikom? :wink:

Ko to nije jeo ne zna sta je kokuzluk. Ili cekanje u redu u pola sest ujutro da kupis na karticu 2 polubijela hljeba i 1litar mlijeka, u kesi :mrgreen:

Mi smo danas zapravo bogati
Tamo osamdesetih, ko dijete, odem preko ljeta kod nane i dizu me u 7 ujutro da idem u granap po "narodni hljeb". Red se otegao 30 metara, stanes u red i cekas onaj kamion.

I mlijeko u kesi, da. Jednom drug Edis iz zajebancije potrgao cosak kese zubima i popio mlijeko do kuce, dobio batine od oca.
A nismo bili bas toliki kokuzi, samo je narodni hljeb bio jeftin, ostali su bili tri puta skuplji. A djeca besplatno cekala u redu :D
To je to :thumbup:
User avatar
nepass1
Posts: 10045
Joined: 06/07/2017 07:35

#533 Re: Relikti kokuzluka

Post by nepass1 »

omega369 wrote: 12/05/2024 13:34
dječak sa šibicama wrote: 12/05/2024 11:34
omega369 wrote: 11/05/2024 22:55 Je li iko od vas jeo hljeb namazan biljnim mrsom i posut crvenom paprikom? :wink:

Ko to nije jeo ne zna sta je kokuzluk. Ili cekanje u redu u pola sest ujutro da kupis na karticu 2 polubijela hljeba i 1litar mlijeka, u kesi :mrgreen:

Mi smo danas zapravo bogati
Tamo osamdesetih, ko dijete, odem preko ljeta kod nane i dizu me u 7 ujutro da idem u granap po "narodni hljeb". Red se otegao 30 metara, stanes u red i cekas onaj kamion.

I mlijeko u kesi, da. Jednom drug Edis iz zajebancije potrgao cosak kese zubima i popio mlijeko do kuce, dobio batine od oca.
A nismo bili bas toliki kokuzi, samo je narodni hljeb bio jeftin, ostali su bili tri puta skuplji. A djeca besplatno cekala u redu :D
To je to :thumbup:
Ja za ovo prvi put cujem a rodjen sam ranih 80ih. Znam samo da je bilo zajebancije sa gorivom. To se cekalo u koloni. Stari rahmetli ko momak radio na ep pa nije cekao u redovima da naspe.
Hakiz
Posts: 41072
Joined: 30/07/2015 20:01

#534 Re: Relikti kokuzluka

Post by Hakiz »

nepass1 wrote: 12/05/2024 16:19
omega369 wrote: 12/05/2024 13:34
dječak sa šibicama wrote: 12/05/2024 11:34

Tamo osamdesetih, ko dijete, odem preko ljeta kod nane i dizu me u 7 ujutro da idem u granap po "narodni hljeb". Red se otegao 30 metara, stanes u red i cekas onaj kamion.

I mlijeko u kesi, da. Jednom drug Edis iz zajebancije potrgao cosak kese zubima i popio mlijeko do kuce, dobio batine od oca.
A nismo bili bas toliki kokuzi, samo je narodni hljeb bio jeftin, ostali su bili tri puta skuplji. A djeca besplatno cekala u redu :D
To je to :thumbup:
Ja za ovo prvi put cujem a rodjen sam ranih 80ih. Znam samo da je bilo zajebancije sa gorivom. To se cekalo u koloni. Stari rahmetli ko momak radio na ep pa nije cekao u redovima da naspe.
To je bilo za vrijeme ove gospođe i drugarice:

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Milka_Planinc

Nestašica hrane i goriva. Redukcije struje takođe. Ja bio klinac i stajao ispred prodavnice čekajući da kupim brašno, ulje, kruh itd. I smio si kupiti samo određenu količinu, ne koliko hoćeš.

Nije dugo trajala nestašica, ali bila je.
Hakiz
Posts: 41072
Joined: 30/07/2015 20:01

#535 Re: Relikti kokuzluka

Post by Hakiz »

Dupli.
User avatar
Edin H.
Posts: 47310
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#536 Re: Relikti kokuzluka

Post by Edin H. »

Hakiz wrote: 12/05/2024 16:30
nepass1 wrote: 12/05/2024 16:19
omega369 wrote: 12/05/2024 13:34
To je to :thumbup:
Ja za ovo prvi put cujem a rodjen sam ranih 80ih. Znam samo da je bilo zajebancije sa gorivom. To se cekalo u koloni. Stari rahmetli ko momak radio na ep pa nije cekao u redovima da naspe.
To je bilo za vrijeme ove gospođe i drugarice:

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Milka_Planinc

Nestašica hrane i goriva. Redukcije struje takođe. Ja bio klinac i stajao ispred prodavnice čekajući da kupim brašno, ulje, kruh itd. I smio si kupiti samo određenu količinu, ne koliko hoćeš.

Nije dugo trajala nestašica, ali bila je.
Imaš kuću, vrati stan - Milka Planinc :izet:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41380
Joined: 29/06/2011 23:39

#537 Re: Relikti kokuzluka

Post by dječak sa šibicama »

Kad sam vec kod hljeba ili kruha, nikada vise onog albanskog tepsijasa, sto su pravili albanski pekari u pekarama na drva. Onaj sa mekanim sa strane pa copkas dok ides kuci :D

Pekare na drva skoro da vise ni ne postoje, poneka u Sarajevu ali nema vise nijedna albanska a to mi je jako zao.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45748
Joined: 29/12/2005 01:20

#538 Re: Relikti kokuzluka

Post by jeza u ledja »

Ja se samo sjecam bijelog i polubijelog ida je to nesto znacilo. Hljeb isto nismo bacali ali ne sjecam se da smo samo jeli stari.
Nekako smo u kuci istovremeno govorili i hljeb i kruh. :-)
zippoo87
Posts: 15893
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#539 Re: Relikti kokuzluka

Post by zippoo87 »

Kod mene 100m od kuce,ima pekara na drva.
Mislim da je jedina na drva u gradu.
Solidno je sve a prije je bilo i bolje...cuvene kifle kada vrele izadju...uvijek bio red ispred ali sada valjda drugi pekari ili sastav drugaciji.
Kada se tek otvorila pekara,ja tek krenuo u srednju i dorucak uvijek kifle i argeta 😁
Pletenice su i dan danas odlicne i najcesce to kupujem,kada ima.
Od starog hljeba,i dan danas volim umociti u jaja i napraviti przenice,pa sa kajmakom i suhim sirom,umakati...meni je to top 😁
User avatar
nepass1
Posts: 10045
Joined: 06/07/2017 07:35

#540 Re: Relikti kokuzluka

Post by nepass1 »

Za mene su przenice delikatesa sto se tice hljeba. Przenice sa argetom pa umocis u bjelu kafu
Sa dzemom, nutelom uffff
Nema hljeba koji to moze zamjeniti
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 866
Joined: 29/11/2022 19:46

#541 Re: Relikti kokuzluka

Post by ShnjaZZZ »

Od starog hljeba se svašta fino i ukusno može napravit, grehota je bacat ako nije pozelenio...
User avatar
mayab
Posts: 27409
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#542 Re: Relikti kokuzluka

Post by mayab »

ShnjaZZZ wrote: 12/05/2024 18:22 Od starog hljeba se svašta fino i ukusno može napravit, grehota je bacat ako nije pozelenio...
Isto mislim, meni žao baciti stari hljeb , nije to ni kokuzluk ni išta , nego neki princip....
suspect_zero
Posts: 26064
Joined: 11/10/2008 21:45

#543 Re: Relikti kokuzluka

Post by suspect_zero »

Ateista wrote: 12/05/2024 11:28
JohnnyS wrote: 11/05/2024 15:25 Ja cijelo djetinjstvo nisam pojeo svjež kruh, jer nikad nismo smjeli načeti novi dok ne pojedemo stari, a vazda se gomilalo kruha da slučajno ne bi tata ostao gladan navečer :D Tako da do punoljetnosti valjda u stanu nisam pojeo današnji kruh. Kad bismo otišli nekad u neki restoran ili kad bi bila neka svečana prigoda vazda sam najviše u svježem kruhu uživao :D
Cuo sam za te slucajeve, srecom moji roditelji nisu na tome insistirali. Znali su iskoristiti stari hljeb tipa przenice ili tako nesto, ali nije nikad bilo toga da se ne smije naveti novi dok se ne pojede stari, odnosno bilo je nekih pokusaja da se to uvede ali nije proslo, cak ni u vrijeme kad sam bio izbjeglica i bas bijeda. :D
:lol: :lol: možda ti je mene neko tračao :lol:

Tačno mi hoće nešto biti kad se otvaraju nove stvari a još se ono načeto nije pojelo/popilo.
Ok ako ti se ne sviđa, kažeš da bacim ili proslijedim dalje (npr nešto od slatka) ali kada vidim jedna kesa boba pa druga....red jedne čokolade a oni lete da drugu otvore :evil: ne volim nered koji mi stvaraju i to šuškanje omota.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 20100
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#544 Re: Relikti kokuzluka

Post by teskeredzic_22 »

Hakiz wrote: 12/05/2024 16:30
Nije dugo trajala nestašica, ali bila je.
Španska čizma imperijalizma ,
uz pomoć kulturnog terorizma ,
zajmova kredita i raznih satelita ,
permamentno blate ugled druga Tita !

Svi dobro vide a niko da prizna ,
plimu rasizma i liberalizma ,
side i homoseksualizma ,
sve su to produkti kapitalizma !

Amerika i Engleska biće zemlja proleterska :mrgreen:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 11143
Joined: 27/04/2021 22:52

#545 Re: Relikti kokuzluka

Post by tramvajtrojka »

nepass1 wrote: 12/05/2024 18:20 Za mene su przenice delikatesa sto se tice hljeba. Przenice sa argetom pa umocis u bjelu kafu
Sa dzemom, nutelom uffff
Nema hljeba koji to moze zamjeniti
francuski tost je bolji od przenica posebno sa ekstraktom vanilije :oops: , a nista lakse za napraviti jaje mlijeko, secera i vanilija u tavu puter i rokaj :mrgreen:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45748
Joined: 29/12/2005 01:20

#546 Re: Relikti kokuzluka

Post by jeza u ledja »

Ma ne mora francuski tost uopste biti sladak.
Przenice ba, isti kurac, samo fancy naziv za blentave Amerikance.
User avatar
Ateista
Posts: 46906
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#547 Re: Relikti kokuzluka

Post by Ateista »

suspect_zero wrote: 12/05/2024 20:28
Ateista wrote: 12/05/2024 11:28
JohnnyS wrote: 11/05/2024 15:25 Ja cijelo djetinjstvo nisam pojeo svjež kruh, jer nikad nismo smjeli načeti novi dok ne pojedemo stari, a vazda se gomilalo kruha da slučajno ne bi tata ostao gladan navečer :D Tako da do punoljetnosti valjda u stanu nisam pojeo današnji kruh. Kad bismo otišli nekad u neki restoran ili kad bi bila neka svečana prigoda vazda sam najviše u svježem kruhu uživao :D
Cuo sam za te slucajeve, srecom moji roditelji nisu na tome insistirali. Znali su iskoristiti stari hljeb tipa przenice ili tako nesto, ali nije nikad bilo toga da se ne smije naveti novi dok se ne pojede stari, odnosno bilo je nekih pokusaja da se to uvede ali nije proslo, cak ni u vrijeme kad sam bio izbjeglica i bas bijeda. :D
:lol: :lol: možda ti je mene neko tračao :lol:

Tačno mi hoće nešto biti kad se otvaraju nove stvari a još se ono načeto nije pojelo/popilo.
Ok ako ti se ne sviđa, kažeš da bacim ili proslijedim dalje (npr nešto od slatka) ali kada vidim jedna kesa boba pa druga....red jedne čokolade a oni lete da drugu otvore :evil: ne volim nered koji mi stvaraju i to šuškanje omota.
Moguce i to. :lol:
Sto se tice cokolade, njoj je rok puno duzi, ali zavisi ako recimo imam jednu otvorenu i kupim istu takvu, i meni se podrazumijeva da prvo pojedem otvorenu. Ako kupim neku skroz drugaciju, onda mi je OK i otvoriti novu dok je ona otvorena. Ovo sve hipoteticki, u stvarnosi cokolada rijetko kad moze stoji otvorena da se ne pojede odmah. :D
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#548 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

Kokuzluk je i stanje duha
Bas kao i siromsstvo

Da imam loveja bih samo ulagao u stara kola
Ne bih nova uzeo...mozda kratko da osetim kako je to pa bih vratio :mrgreen:
User avatar
stubrijez
Posts: 1096
Joined: 09/11/2012 11:12

#549 Re: Relikti kokuzluka

Post by stubrijez »

mist wrote: 11/05/2024 09:26 Kada procitam upise pojedinaca...kao da ce ljudi da zive 300 godina.
Smrt je tu iza coska :evil:
to mi je logika da ne kazem cija, ne bih da vrijedjam manjine...
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#550 Re: Relikti kokuzluka

Post by Truba »

smrt iza ugla
treba neko da se baca u trosak da me pokopa jer sam zivio iznad razine plaće :D
Post Reply